AGENTSCHAPPEN Leidsch Dagblad. Gemengd Nleuvrs. In Den Haag houdt zich eene netgekleedo jufirouw op, die, om onder dak te komen, hare toevlucht neemt tot het vol gende kunstje. Voorwendende, enkele dagen daar te moeten vertoeven om eene geneeskundige operatie te ondergaan, of iets dergelijks, huurt zy eene kamer met pension en „huiselijk vorkeer". De arme vrouw stort telkens heeto tranen over haren ziekelijken toestand, welke haar o. a. noopt spiritualia in groote hoeveelheid te gebruiken; natuurlijk slechts „uitwendig". Vervolgens tracht zij vriendschappelijke kennis ;aan te knoopen met de contubernalen, discht -ontzagwekkende verhalen op van de welge steldheid harer familie, het voorbeeldig gedrag harer kinderen, enz., enz. Komt na eenigen tijd van rust en betrekkelijke weelde de aap uit de mouw, dan zoekt de juffrouw dood kalm een ander domicilie, de hospita mot haar schuldonboekje achterlatende. Wegens diefstal van een pak katoen en eene rol vloerkleed uit eene uitstal ling van een winkel aan de Spuistraat te 's-Hago op 23 Aug. 11., stonden Donderdag voor do rechtbank aldaar terecht een werkman en een bakkersknecht te Rotterdam. Beiden waren reeds vroeger in handen der justitie geweest. Het O. II. vorderde voor ieder 4 maanden gevangenisstraf. Een 49 jarige koopman, volgens zijne op gave wonende te Rotterdam, die reeds ver scheidene malen wegens diefstal gevangenis straf hoeft ondergaan, stond gisteren voor dezelfde rechtbank terecht, beklaagd van in dea nacht van 14 op 15 Juli jl. aan het Groenewegje een handwagen te hebben ont vreemd, welke wagen later door den eigenaar werd teruggevonden te Delft, alwaar hij door een deurwaarder bij gelegenheid van eeno vei ling was verkocht op verzoek van een man, in wion tor terechtzitting de beklaagde werd herkend. Deze beweerde evenwel aan den diefstal onschuldig te zijnhij was niet eens te Delft geweest op het bewuste tijdstip. De substituut-officier van justitie mr. Pleyte, het ten laste gelogde misdrijf voldoende bewezen achtende, wees op bokl.'s ongunstig verleden, op grond waarvan thans eene zware straf behoorde te worden opgelegd. De vordering strekte daarom tot veroordeoling in oene ge vangenisstraf van twee jaren. Uitspraak over 8 dagen. Naar aanleiding van het feit, dat de heer Carré door den Koning tot ridder van de Eikokroon benoemd is, omdat Konin gin en Prinses zich in zijn circus te Apel doorn zoo goed hebben geamuseerd, schrijft de „Haagsche Crt." hot volgende: „Wij gunnen den heeren Carré en Schuiten voerder, die meesters zyn in hun vak, alle goeds; maar hun eene ridderorde te verlee- nen, daarvoor heeft dat vak toch, dunkt ons, geene voldoend overwegende betookenis in bet maatschappelijk leven." Te Z ij p e i s e e n e b o er d e r ij d o or hooibroei eene prooi der vlamnron geworden, namelijk „De Hoop", van G. Bockel, in de Kooi bi) de Oudesluis, zeker wel een der oudste huizen in de Zjjpe. Woensdag-avond is het locaal- spoor, dat te 9 uren uit Deutichem vertrekt, tusschen Mill en Deutichem aan een groot gevaar ontsnapt. Door kwaadwillige handen was de seinpaal uit den grond gehaald en over de spoorbaan gelegd en de machinist had dit wegens de duisternis niet opgemerkt. De passagiers kwamen met een hevigen schok vrij. Te Namen zijn twee jonge dieven, gebroeders Frehis, uit Verviers, gevat, van wie de oudste bekend heeft tot eene geor ganiseerde bende te behooren, welke bij voor keur kostbaarheden rooft uit huizen van aanzienlijken in geheel België en het noorden van Frankrijk. Elke stad heeft een agent der bende, die het opperhoofd geschikte woningen ter plundering aanwijst. Gezegd opperhoofd heet Alfred en is een Parjjzenaar van omtrent 25 jaar. Hy had Frebis eens geloerd om in een oogenblik een twee-franksstuk onberispe lijk na te maken. Te Forno Z o 1 d o, in d e 11 a 1 i a a n- sche provincie Belluno, zijn vier huizen door een wervelstorm verwoest. Achttien monschen werden onder het puin begraven. Of en hoe veel er zjjn omgekomen wordt niet gemeld. Te Wheeling, in West-Virginië, traden Zaterdag twoe mannen op het paard, welke mot een sterken dynamo in verbinding was en vielen onmiddellijk dood neor. De toegeschoten personen, die de lijken opnamen, ondervonden hevige schokken. Uit Wee non wordt van den 4don dezer geschreven: Hedonochtond had in een horlogomakerswinkel aan da Matzleinsdorfer- straat eene brutale poging tot roof en moord plaat3. Een bakkersknecht zonder werk trad den winkel binnen onder voorgeven iets te zullen koopen en bracht daarop den verkooper Kienast drie messteken toe. Terwijl hij vluchtte, werd de dader gelukkig gegrepen. Tusschen Coriillet en Montigny, zoo meldt men uit Charleroi, liepen twee locomotieven op elkaar. Een stoker schoot er het leven b(j in. Eene hachelijke luchtreis is dezer dagen volbracht door de heeren Le- prince en Dumuid, die, te Puteaux (Parijs) opgestegen, te Issy nederdaalden, nadat hun ballon hoog in de lucht door midden was gescheurd. De bovenste holft deed gelukkig dienst als valscherm, zoodat het tweetal geen letsel ondervond. Onlangs heeft eene twintigjarige jongedame, Josépbine Bonifier, uit Milaan, het Lago Maggiore van Gabella n3ar Car mine, een afstand van ongeveer vier kilo meters, overgezwommen. Zij werd op korten afstand door eeno gondel gevolgd. Bij een brand in de pastorie te Xivry-Circourt, in het Fransche departement van Meurthe en Moezel, zijn de pastoor, La- lance genaamd, en zijne dienstbode in de vlammen omgekomen. Blijkens nadere berichten over den brand to Salonika is bjjna de geheele stad vernield. Vooral in de wijk, waar de Grieken woonden, is de verwoesting zeer groot. Alle woningen en handelskantoren z(jn daar vernield. Alleen het archief van don Griek- schen consul werd gered. Ten behoeve van de noodlijdende Grieken zijn terstond uit Athene twee oorlogsschepen gezonden met levens middelen en verdere benoodigdheden, zoodat voor hen althans in de eerste behoefte zal worden voorzien. Men vermoedt dat do Mabo- medanen, uit naijver op de welvarende Grie ken, de Grioksche wijk in brand hebben ge stoken. Dit is ten minste het vermoeden, dat door de Atheenscbo bladen wordt mede gedeeld. Behalve in de Grioksche wijk, is ook do wijk, waar de Israëlieten woonden, bijna ge heel verwoest. Daar de brand in deze beide gedeelten der stad op verschillende punten te gelijk uitbrak, vermeerdert dit wel de waar schijnlijkheid, dat de brand door kwaadwilli gen is gesticht. Dit is trouwens ook de al- gomeene meening. Ds brand ontstond Donderdag-nacht. Wegens gebrek aan bluschmiddelen kon men het vuur niet meester worden, zoodat de brand den geheelen dag door bleef aanhouden. Het hos pitaal, de kathedraal, de consulaten en bijna twee duizend woningen zijn in de asch gelegd. Een groot doel der inwoners heeft al de have verloren, zoodat natuurlijk de grootste ellende in de stad heerscht. Salonika is eene havenstad aan de Golf van Salonika, met 74,000 inwoners, waaronder 20,000 Turken, 10,000 Grieken en 33,000 Israëlieten. Na Konstantinopel was Salonika de grootste handelsstad van Turkije. De han del en scheepvaart waren er nogal belangrijk. Salonika is het oude Thessalonika, bekend door de verkondiging van het Christendom door den apostel Paulus, die er eene Christe lijke gemeente oprichtte. Sedert de 15de eeuw behoort de stad tot Turkije. Wegens zorgen van finantiëelen aard zocht en vond een minnend paar te Berlijn den dood. De jonge man, een assistent bjj de posterijen, doodde eerst zijn meisje en daama zichzelven met revolverschoten. B (j Kiew, in Rusland, hoedde een herder uit een naburig dorp in het bosch koeien en werd plotseling door eene berin overvallen, die hem op den grond wierp. De in de nabijheid weidende stier, tot de kudde behoorende, stortte zich op de berin. Deze liet den horder los en trachtte zijn nieuwen vijand te doen sneven, wat haar echter niet gelukte. Ten slotte ging de berin op de vlucht. Een deel van de hoofdhuid had de herder, die met moeite het dorp bereikte, verloren. Zjjn rug en andere deelen zijns lichaams hadden door de berin-beten veel geleden. De overstroomingen. Hat blijft doorregenen in Zuid- Europa en van verschillende zijden komen berichten van ovorstroomingen en verwoes tingen, door het water aangericht. Het geheele dal van den hoven-Rijn moet het zwaar ont gelden en daarbij hebben de Oostenrjjksche dorpen en de rechteroever voel meer te lijden dan de Zwitsersche, waar de dijken zich good houden. Beneden Rheinock staat het water bijna onafgebroken aan boide zijden van den spoordijk. Het ergst zijn Rheindorf, Lustenau en omgeving geteisterd. Slechts weinig huizen bloven daar vrij, in de meeste staat het water omstreeks een meter hoog en van vele kleine huisjes steekt alleen het dak uit de baren. By Ragaz en Pfaffers zjjn aardstortingen voor gekomen; verscheidene straatwegen zijn onbe gaanbaar. By Altach en op andere plaatsen hadden dykbreuken plaats. Het meer van Constanz is nog verder ge stegen en staat nu 5.74 M. Dit is op één na de hoogste waterstand, welke in deze eeuw in het meer werd waargenomen. Het land tusschen Lustenau en Dorubirn, dat overstroomd is, beslaat eene breedte van 3000 tot 4000 meter. Door eene aardstorting, eveneens ten gevolge van den drang van het water, is de St.-Gotthardspoorweg tusschen Maroggia en Capolago vernield. By Chur werd eene brug weggeslagen. Langs verscheidene wegen moest de postdienst gestaakt worden. Ook in het Donaugebied zyn overstroo mingen voorgekomen. By Linz bereikte de Donau eene buitengewone hoogte, zoodat de stoombooten niet langer onder de brug door konden. De Etsch, Moldau, Maltsch zyn alle zeer hoog en nog steeds stygende. In de Birkenau by München heerschte Woensdag groote angst, daar de Isar buiten gewoon snel steeg. De vuilgele vloed stroomde met groote snelheid, struiken, boomstammen en brandhout medevoerend. Eene wolkbreuk in 't gebergte deed voor nog hooger water stand vreezen en reeds kwam het bericht, dat in enkele dorpen tot het dal huizen onder water stonden. Uit alle deelen van Beieren kwamen tydingon van overstroomingen. Hc-t Harnberger moer trad buiten zyne oevers en zette een aantal gebouwen onder water. Een eiland in de Isar by Thalkirchen overstroomde geheel. Hoewel de Isar in den loop van Woensdag weder iets daalde, is alle vrees nog niet ge weken. Een paar spoorweglynen naar Mün chen kunnen niet bereden worden, omdat het water tot aan de dyken staat en daarvan stukken hooft weggespoeld. Een locaaltrein ontspoorde, waarby 5 personen gekwetst werden. Tusschen Straubing en Radlidorf werd de spoordyk vernield. Het verkeer tus schen Passau, Pöcking, Landshut en Neumarkt is verboden. Do Ilm, Lech en Westack zyn overstroomdby Passau, Regonsburg en Augs burg is do goheele oogst vernield. Daarby heerscht in den Allgau by storm en regen zulk eene hevige koude, dat vele vogels, vooral zwaluwen, sterven. In Silezië is het eveneens treurig gesteld. Neisse, Bober en Queis steigen snel, by voort- durenden regen. By Praag hebben de over stroomingen vreoselyke verwoestingen aango- richt en moest Donderdag avond de voorstelling in het Czechische theater wegens hot hoogo water worden geschorst. Twee dagbladen kun nen met vor8chynen, omdat de machinekamers der drukkery onder water staan. Te Weenen ryst de Donau onophoudelyk. Het water staat nog slechts 3 voet beneden den top van den dyk, welke het lagere deel der stad en het Prater moet beschermen. Latere berichten melden nog het volgende: Het meest heeft in Oostenryk-Hongarye de stad Praag van de overstroomingon te lyden. Het ongeluk met de oude Karlsbrug is reeds gemeld, maar behalve de neerslachtig heid, door het jammerlyk omkomen der 30 personen, die zich daarop bevonden, veroor zaakt, heerscht nog groote angst voor de veiligheid der stad. De rivierdam verkeert in zulk een onbevredigenden toestand, dat alle huizen aan de Altstadtkade ontruimd moes ten worden. Het prachtige Nationale Theater staat onder water. Van officiöele zyde wordt bevestigd, dat 20 van de soldaten, die eene pontonbrug waren gaan afbreken, verdron ken zyn. Uit andere streken van Oostenryk komen niet minder ongunstige berichten en wellicht is het ergste nog niet bekend, daar verschei dene plaatsen als eilanden in het water liggen zonder gemeenschap met de buitenwereld. Reizigers, die Dinsdag avond uit Carlsbad, Franzensbad en Mariënbad naar Weenen terug keerden, moesten den gebo9len nacht in den trein doorbrengen te Strakonice, een klein sta tion tusschen Pilsen en Budweis, en waren den volgenden morgen gedwongen toevlucht in het dorp zelf te zoeken, dat sedert goheel door water omringd is, zoodat de ongolukkige reizigers er stellig voor eenige dagen gevan gen zitton. Te Pilsen en Budweis wordt do toestand bedenkelykor, omdat levensmiddelen beginnen te ontbreken. Te Weenen zal het „overstroo- ming8Comité" zich permanent verklaren, indien het water gedurende den nacht niet valt. De „Orient"-sneltrein (naar Konstantinopel) kwam niet aan, daar hy in Beieren wegens het hooge water was blyven steken. In het zuiden hebben de overstroomingen zich thans tot de helling der Middel-Alpen uitgebreid. In Karinthië zyn groote uitge strektheden woe3t gelegd. Donau en Moldau sty gen, maar de regen is opgehouden. Uit Rosenberg wordt gemeld dat de dam van het grootste der uitgestrekte meren op prins Schwarzenberg's landgoed voor den drang van het water bezweken is. Het water stroomde in het dal der Moldau en zal, naar men vreest, groote schade ver oorzaken. Alarmschoten worden gelost, waar mede eene nieuwe styging van de rivier en vermeerdering van het gevaar worden aange kondigd. Uit Ragaz wordt gemeld dat door eene aardstorting by den Valsenberg de Tamina- rivier buiten hare oevers is getreden. De bad plaats Pfaffers wordt ernstig bedreigd. Volgens de „Köln. Ztg." is de beroemde bron van Ragatz door de aardstorting verstopt geraakt. I IN GEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Wat zou wel de oorzaak zyn dat de Haver zaklaan geen naambordje draagt ?Terwyl toch sedert eenige jaren die laanjin eigendom is overgegaan aan de gemeente Leiden. Zoo dicht bebouwd als het in en om de laan is, behoeft het geen betoog, welk een groot onge rief dit is voor stadgenooten zoowel als buiten- menschen, die nu onnoodig moeten loopen zoeken. Doch zouden wy bij het plaatsen van een bordje der bevoegde autoriteit in overweging mogen geven om den naam van deze taant!.) tegelyk te verandoren in een meer passenden naam? Kan het platte, plompe, onaangenaam klin kende: Haoerzaklaan, niet worden veranderd in: Grensstraat, Rynsburgerstraat, Koronstraat, of Kanaalstraat? Te meer, waar deze straat even veel op eene laan gelykt als de Maarsmans- of Donkersteeg op eene steeg. Onder dankzegging voor de plaatsruimte, Hoogachtend, 5 September 1890. K. SiICHT.WKKkTK. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. Datum. Uur. Aantal. Gem. Eng. St&ndk. 24 Augustus. 7.15 9.30 7 17.2 (*j 25 7.15 9.15 8 16.7 26 7.15 9.15 7 17.2 27 7.15 9.30 8 17.4 28 7.15 9.15 7 17.4 29 7.15 9.— 8 17.0 30 7.15 9.15 8 17.2 Dit beteekent: Wanneer men 6 cubic feet 141.G litera por uur van zulli gas verbrandt in eon Sugg's London-Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatjes, werdt oen licht verkregen, dat in sterkte gelijk staat met 17.2, 16.7 enz. Standaardkaarsen, waarvan elke kaars 20 grains 7.8 grammen 8permaceti per uur verbrandt. VAN HET Te AlfenJ. L. KflPWESlA lR, firma W. CAMBIER VAN NOOTEN's Boekhandel. Bezorging: na aankomst van trein 7.35. Te EillegomJT. C. KAT. Bezorging: na aankomst van tram 7.13. Te Katwijk-BinnenB. VAN VELT- HOVEN. Bezorging: na aankomst van tram 6.30. Te Katwijk aan Zee: XV. RIETKERK. Bezorgingna aankomst van tram 6.40. Te Lisse: C. JONGBLOED. Bezorging: na aankomst van tram 6.55. Te Noordwijk-Binnen en Noordwijkerhout J. C. VAN DILLEN. Bezorging: na aankomst van tram 7.2. Te RijnsburgG. XV. VAN DER DARK. Bezorging: na aankomst van tram 6.20. Te Sassenheim: A. V.AN RIJN. Bezorging: na aankomst van tram 0.35. Te Voorschoten: C. A. PAAP. Bezorging: na aankomst- van tram 6.20. Te Warmond: J. H. OUDSHQORN. Bezorging: na aankomst van trein 6.22.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2