N°. S371. IMCaaiicl.au; Septenaï>ei"« P O t\ t jC'UI feza (Qoarant wordt dagelijks, met uitzondering van £pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE i Bladen. Leiden, 6 September. Burgerlijke Stand. Feuilleton. GLÜCK AUF! PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meor/0.l7fc. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het iu- oeeeeeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Oificieole Kenaisfireviiigeii. Pare Vacclnogène (Ellsabefhshof, Oude Vest). De zitting voor kosteloozo inenting zal op Dinsdag 9 September e. k. niet plaats hebben. Door het provinciaal kerkbestuur van Noord-Brabant en Limburg is tot de evan geliebediening in de NecL-Herv. Kerk toege laten de heer P. A. Klap, doctorandus in de godgeleerdheid te Katwyk-binnen. Het kerkbestuur der Ned.-Herv. gemeente te Leimuiden beeft het traktement van dea te beroepen predikant bepaald op 1050. De vertrokken predikant genoot f 1500. Tot onderwijzeres aan de openbare school to Woubrugge is benoemd mej. P. A. L. Meys, in gelijke betrekking werkzaam te Leimuiden. De groothertogelijke familie van Saksen- Weimar is hedeavoormiddag te 10 u. 6 min. langs den Rijnspoorweg, vergezeld van het gevolg en baron d'IJvoy van Mijdrecht, van Den Haag naar Maarsbergen vertrokken, ten einde vandaar in een met vier paarden be spannen rijtuig naar den huize Amerongen te worden geleid, als gasten van baron Bentinek, eigenaar van het buitengoed. Van de tinne van de buitenplaats wapperde de driekleur (zwart, groen en geel) van Saksen- Weimar. Hedenavond per trein van 7 u. 36 min. keert het gezelschap in de residentie terug. De commissie voor de bespreking van de zalmvisscherjj op de Maas, te 's-Hage, heeft heden reeds hare werkzaamheden geëindigd en is uiteengegaan. Wellicht zal de conferentie tegen het voor jaar van 1891 wederom worden bijeengeroepen. Naar wij vernemen, zal de Koningin met Prinses Wilhelmina in den loop van de volgende week en wel aanstaanden Don derdag van het Loo naar de residentie komen. Bjj deze gelegenheid zal H. M. ten Paleize te 's-Hage een déjeuner geven voor den groot hertog van Saksen en de groothertogin van Mecklenburg, zyne dochter, en genoodigden uit de hofhouding. De Koninklijke familie zal nog denzelfden dag naar het Loo terugkeeren. I Op de aanbevelingslijst voor directeur der hoogere burgerschool te Schiedam zijn I door burgemeester en wethouders in alpha- betische orde geplaatst: dr. B. C. Goudsmit, leeraar aan do hoogere burgerschool en aan het gymnasium te Zutfen, en dr. W. J. Steenhuia, leeraar aan de hoogere burgerschool en aan het gymnasium te Schiedam. De kapitein F. Scharten, van het 5de regiment infanterie, is op verzoek overge plaatst by het 4de regiment van het wapen. Aan de hoeren H. M. Block, uit Kuik, on C. M. J. Muller Massis, uit Groesbeek, is het getuigschrift als militair-wielrüder uitge reikt. Ten Raadhuize te Rotterdam had gister middag de openbare aanbesteding plaats van een beiangryk werk, nacteiyk het dempen van de Wetering langs een deel van den Boezemsingel, het maken van een verzamel- riool aldaar en bybehooreitde werken, geraamd op 2'/j ton gouds. Er werdon 14 biljetten ingeleverd. Laag6te was Willem Zonneveld, te Kralingen, voor f 242,468, en hoogste J. H. Vos, te Almeloo, voor f 293,700. Derhalve een verschil van ruim vijftig mille! De uitslag van het 2de toelatjngs-examen aan de Rykslandbouwschool te Wageningen is als volgt: Toegelaten tot AIJ. Eyma t» 's-Gravenland R. Van Goens, te ArnhemB. E. Van Genderen Stort, id.; L. Mossou, te Breda; G. F. Riesz, te Hillegom; J. P. A. Ysel de Schepper, te Arnhem. Tot H. B. S.IC. Spit, te GoudaG. P. Tierie, te Wageningen; E. F. Meyer, te 'a-Hage. H. B. S.II: N. Van Delden, te 's-Hage; E. Moasou, te Breda. H. B. S.III: O. Von Faber, te Batavia. Tot klasse B.IL. A. Van de Ven, te 's-Hage P. E. Postuma, te LeeuwardenF. Tuckerman, te Enkhuizentot klasse B.IIC. J. Keyzer, van Tessel, en tot klasse B.IIIJ. B. Benningh, van 's-Hage. Benoemd is tot onderwyzeres te Ekamp, mej. J. Kruger, te Winschoten. Te Oudenbosch is gisteren in het college der paters-JezuIeten ontslapen pater A. Van Schaik, professor in de wysbegeerte aan ge noemd college. Do algemeen geachte over ledene bereikte den leeftyd van slechts 38 jaren. Door den minister van waterstaat, handel en nyverheid is bepaald dat de nagenoemde ambtenaren by de administratie der poste ryen, hunne functiSn zullen uitoefenen als volgt: de commies 2de kl.F. H. Croes van Thielen, te Haarlem, de commies 3de kl.j G. F. H. Van Hellenberg Hubar, te Arnhem, de commiezen 4de kl.H. Vogel, te 's-Her- togenbosch, A. H. M. Hagdorn, te Zaandam, F. X. R. 't Hooft Verschoor, te Arnhem, M. P. J. Snyders, te Amsterdam, L. Engels, te Maastricht, de surnumerairsG. O. Kluit, ten post- en tolograafkantore te Scheveningen, W. H. Van der Meulen, id. te Zalt-Bommel, J. P. Haanschoten, id. te Oosterbeek, G. A. Van Haeften, te Prinsenhage. Naar men vernoemt, is op last van den minister van oorlog de transformatie van de by de infanterie in gebruik zynde geweren gestaakt. (D. v. Z.-H.) In het district Onderdendam is tot lid der Provinciale Staten van Groningen geko zen de heer R. P. Dojes (vrijzinnig) met 1136 stemmen. De heer M. Ubbens (anti-rev.) ver kreeg er 751. De spoorwegiyn Vlijmen 's-Hertogen- bosch zal naar alle waarschu'niykheid op 15 October in exploitatie worden gebracht. Tevens verneemt men dat de goedkeuring der bestekken voor den bouw van een nieuw spoorwegstation te 'a-Hertogenbosch binnen kort kan worden tegemoet gezien. De tentoonstelling van Japansche kunst, welke in het Museum van Kunstny verheid op het Paviljoen te Haarlem gehouden wordt, kan als byzonder geslaagd beschouwd wor den, en ofschoon alle voor de tentoonstelling toegezegde voorwerpen nog niet ingekomen zyn, werd zy den lsten September geopend. Hier zyn de meest verschillende vakken der kunstnyverheid vertegenwoordigd, van het kunstige borduurwerk tot het sieriyk gesne den ivoor; de werken der bronsindustrie, der keramiek en der lakwerken zyn er in ver schillende schoone exemplaren vertegenwoor digd. Eene zeldzame verzameling oud-Japan- sche munten trekt vooral de aandacht. Het Museum van Kunstnyverheid werd gedurende de maand Augustus door 1771 per sonen bezocht. Het stoomschip „Drente", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 6 Sept. te Mar seille; de „Schiedam", van Rotterdam naar de Plata-Rivier, arriveerde 4 September te Montevideo. By kon. besluit is benoemd tot bewaar der van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewyzen te Breda, G. Mulder, thans inspecteur der registratie en domeinen van de eerste klasse in do divisie van inspectie Amsterdam (1ste afdeeling). By koninkiyk besluit is benoemd tot griffier by het kantongerecht te Bolsward mr. J. A. Hingst, thans griffier by het kanton gerecht te Emmentot griffier by het kanton gerecht te Veghel mr. J. A. Middelhof!", advocaat en procureur te Alkmaar. Benoemd by het wapen der cavalerie: by het 1ste regt. huzaren, tot oorsten luit., do tweede luit. J. Vertholen de Salvo de Bru- neton, van het 3de rogt. huzarenen de eerste luit. C. Stok, van het 1ste regt. huza ren, op non-activiteit gesteld. Programma van muziekuitvoeringen. MUSIS SACRUM. Zondag 7 Sopt., te twoo uren, door het Stafmnziekcorps van het 4de regimont. infanterie, directeur: de heer Gottfried Mann. Eerste - afdeoling: No. 1. „Souvenir do Rombrandt", Marche, C. Lau; 2. Onvertnro „Piqué Dame", Suppé; 3. „My Queen!" Waltz, Coote; 4. Souvenir aus der Operette: „Nanon", R. Genéo. Tweede afdeeling: No. 5. Introduction et Choeur dea Gamins du lr Acte de l'Opéra „Carmen", G. Bizet; 6. Cantilene de l'Opéra „Cinq Mais", Ch. Gounod; 7. Fantaisie de l'Opéra de Fél. David „Lalla Roukh", F. Dunkier; 8. „Pdle et Blonde", Polka, Mann. NB. Mocht daarentegen een avond-concert plaats hebben, dan zal een gewijzigd programma worden uitgevoerd. ZOMERZORG. Dinsdag 9 Sopt., te kwart over zevenen, Harmonie-Concert, te geven door het Staf- muziekcorps van het 4do rog. infanterie, directour: de heer Gottfried Mann. Eerste afdeeling: No. 1. „Wien bleibt Wien!", Marech, Joe. Schrammel; 2. Ouverture „Giralda", A. Adam; 3. Souven r de „Mireille", Ch. Gounod; 4. a. Introduction, b. Berger et Bergère, du „Bal Costumé", A. Rubinstein; 5. Fan taisie eur l'Opéra de Bizet: „Carmen", Mann. - Tweede afdeeling: No. C. Suito voor Harmonie- muziek (1ste uitvoering), M. H. Van 'tKruye; 7. o- Meditation adaptée aa lr Prélude de Bach (op ver zoek), b. Marsche funobre d'uno Marionette, Ch. Gounod; 8. Fantaisie sur des Motifs de „Hamlet" de Thomas, Mann. RIJNSBURG. Geboren: Neeltje, d. van Gerrit Van Zuftlen en Grietje Riethoven. Cornelia, d. van Jan Van der 81eet en Adriana Yan Eee. Teuuïs, z. van Jacobus Do Mooy en Petronella Van Egmond. Wilhelmina, d. van Johannes Soeef en Johanna Maria Elizabeth Ouwersloot. Overleden: Aafje en Arendje Yan den Bosch, ieder lm. Gerrit Yan Egmond, 5 m. Cornelia Van der Sleet, 4 d. Catharina Van DuQvenboodcn,. 46 j., gehuwd met Gerrit Van der Kwaak. WARMOND. Geboren: Jacobus Bartholomeus Joseph, z. van C. Van der Voorn en L. C. Rotteveel. Aangekomen badgasten teKatwyka/Z. Hotel Zeernet: De heer Emilo Royer en echt- genootc, van Brussel; de heer S. E. Van Spall, van Amsterdam. Hotel Pension: Do heer D. Wilkens en familie, van 's-Gravenhage. Wijk B No. 83Do heer M. E. Verwoert, de heer M. Stokhuijzen, beiden van Amsterdam; de heer M. Shumpbler, van Haarlemde familie HointzCoenen, van Leiden; mej. Maria Van Ditzhuqzen, do hoer Theodoor Van Ditzhuyzen, beiden van Toiborg. Roman van E. WERNER. 41) „Storm en onweer hebben we dit voor jaar meer dan one lief is", zeide hy achte loos en met afgewend gelaat; „het woedt schrikkelUk daar op dien heuvel, dien we over moeten. Wy zullen verplicht zyn te wachten totdat de wind eenigszins bedaart, zóó kunnen we niet naar beneden komen." En inderdaad, toen zy het bosch uittraden, overviel de storm hen met zulk een geweld, dat zy moeite hadden, op de been te blyven. Het was voor het oogenblik onmogeiyk op den weg voort te gaan, welke, thans steil en aan alle kanten open, in eene hellende richting naar het dal voerde, zonder gevaar te loopen door den wind opgenomen en in den afgrond geslingerd te worden. Voorloopig bleef hun dus geene andore keus over, dan hier, door de boomen beschut, te wachten, totdat de wind zich eenigszins zou gelegd hebb9n. Zy stonden onder een grooten denneboom, welke zich aan den zoom van het woud ver hief, De storm builde in zyne groene takken, welke hy beschermend over zyne jongere makkers uitbreidde, en ook hy schudde kra kend heen en weder, maar zyn reusachtige, grauwe stam bood nog altyd een vasten steun aan Eugénie, die er zich aan vastklemde. Desnoods zou er plaats voor twee personen zyn geweeBt, doch dan hadden zy dicht naast elkaar moeten staan en dit bewoog Arthur waarschyniyk op eenige schreden afstands van haar te blyven, hoewel hy hier slechts zesr onvoldoende beschut was en de heen en weder zwaaiende takken hunDe by de laatste regenbui ontvangen watermassa rykeiyk ov6r hem uitstortten. Zpne haren fladderden in don wind en de droppels vloeiden hem langs bet voorhoofd. Nochtans wendde hij niet de minste poging aan om van plaats te veranderen. „Wilt ge wilt ge niet liever hier komen?" vroeg Eugónie aarzelend, torwyl zy zooveel mogelyk tor zyde schoof, om een gedeelte van de eenige droge plek voor hem in te ruimen. „Dank u 1 Ik wil u niet hinderen met my'ne nabyheid." „Doe dan ten minste den mantel om." Hare stem klonk ditmaal byna als oene bede. „Ge wordt door en door nat." „Het is nog niet zoo erg 1 Ik ben niet zoo vatbaar voor het weder, als gy wel d9nkt." De jonge vrouw beet zich op de lippen. Het is niet aangenaam met zpne eigen wa pens geslagen te wordenmaar nog oneindig meer dan hierdoor, wekte hy hare verstoord heid door de eigenzinnigheid, waarmede hy weer en wind trotseerde, alleen om haar de les te kunnen lezen. Wel vond zy die eigenzinnigheid allerbe- spottelykst; het hinderde haar immers niet en het kon haar al zeer weinig schelen, of hy zich hierdoor al dan niet eene verkoud heid, zelfs eene ziekte op den hals haalde; maar toch was zij inwendig boos, dat hy zoo kalm onder alles bleef en, hoe hevig de storm ook mocht woeden, uit welk beginsel dan ook, niet van zyne plaats week, hy, dezelfde man, die nog geen halfuur geleden slaperig en verkleumd in de gemakkelyke kussens van hot rytuig had gelegen en eiken tocht had gevoeld, welke door het raam was binnengedrongen. Was er werkeiyk storm en onweer noodig, om haar te toonen dat hy niet zoo verwijfd was als zij gedacht had? Arthurs uiteriyk liet intusscbon niet ver moeden dat hij van zins was haar het een of ander te toonenhy scheen op het oog6nblik zelfs geheel vergeten te hebben dat zy by hem was. Hy stond met de armen over elkander geslagen en staarde op het met bosschen begroeid gebergte, dat men van deze hoogte grootendeels kon overzien. Lang zaam dwaalde zyn blik van den eenen berg top naar den anderen, en Eugénie kwam hierdoor plotseling tot de ontdekking, dat haar echtgenoot toch eigenlyk zeer fraaie oogen had. Zy was er werkeiyk door verrast; ze had tot dusver niet anders geweten, dan dat die lustelooze oogopslag vermoeidheid en sla perigheid uitdrukte, en zich nooit de moeite gegeven, zyne oogen nader te onderzoeken. Als hy ze eene enkele maal opsloeg, geschiedde dit zeer langzaam en traag, alsof het hem de grootste moeite kostte en toch eigenlyk de moeite niet waard was; en nochtans verdien den die oogen wel eene nadere beschouwing. Naar de uitdrukking van zyn gelaat te oordeelen, zou mon achter die moestal half gesloten oogleden iets dofs en koel-blauws meenen to vinden; integendeel glinsterde hier iets bruins, ook nog wel mat, ook nog wei flauw, maar toch schoen het, alsof die oogen by voorkomende gelegenheid van geest drift en hartstocht konden flikkeren. Het was alsof eeno sedert lang vergeten en verdwenon wereld d:rarachter schuilde en slechts op oen enkel woord wachtte, dat de betoovering zou verbreken, om opnieuw uit de diepte te voorschyn te komen. Wordt ver. olgd

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1