en de hoofdconducteur gevaarlijk gekwetst. De postwagen is geheel verbrijzeld. Toch kwamen de acht beambten, die in dezen wagen zaten, er goed af. Slechts één hunner werd licht gekwetat. Het ongoval werd veroorzaakt door een goederentrein, die twee uren voor den snel trein was vertrokken. Deze trein was ge laden met ijzeren staven en een dezer staven was er afgevallen. Deze staaf geraakte vast in den spoorbezem, welke vooraan de locomo tief is bevestigd, en zoo werd de locomotief uit het spoor geworpen. De heer Henri Rochefort ie te Ostende aangekomen, ten einde met den heer Thiébaud te duelleeren. De zeereis had den heer Rochefort hy is dan ook reeds 61 jaren eenigszins vermoeid, zoodat hy uitstel verzocht tot den volgenden dag, hetgeen hom natuurlijk werd toegestaan. Heden, Vrydag, zal dus het duel worden gehouden, en wel, naar het plan is, op Neder- landsch grondgebied. Voor den heer Rochefort zullen als getuigen optreden de hoeren Roche, redacteur van de „Intraneigeant" en lid der Fransche Kamer, en Ayraud-Degeorge, die eveneens als redacteur aau Rocheforts blad werkzaam is. De Londensche correspondent van de Figaro" vergezelt den heer Rochefoit en zal het duel bijwonen. Do heer Thiébaud is uit Parys naar Ostende gegaan, vergezeld door zyne getuigen, de heeren Jules Guérin, van de „Gil- Blas", en Jules Ranson, van de „National". Tot wapen is de degen gekozen. die Leidenaars, waarnaar men tevergeefs zoekt, gebleven Wederom is door de politie proces verbaal opgemaakt tegen twee personen, die zich gisteravond hebben schuldig gemaakt aan wanordelykheden in het lokaal van het „Leger dee Heils'en zich daarby hebben verzet tegeD het ter zake optreden van de politie. Het ongeveer zesjarig zoontje van den heer d. CL, in de Kloksteeg alhier, ge raakte in de woning zyner ouders door een noodlottig toeval in den regenbak. Hoewel nog levend daaruit gehaald, overleed het knaapje weinig tyds daarna. Het aakschip, dat het vaarwater in den Ryn by Alfen versperde, doordien het aan den grond wae vastgeraakt, is door hot lichten van een deel der lading weer vlot ge worden. Van af de opening van het tele phoonkantoor (22 Juli 1890) werden te Kou dekerk ontvangen 100 en verzonden 95 te legrammen. Gelyk wij reeds in liet kort meld- den, bad een 36 jarige bloembollenkweeker te Noordwykerhout zich gisteren voor de rechtbank te 's-Gravenhago te verantwoorden wegens heling van een aantal tulpenbollen, welke in Juni jl. van een erf bp de R.-K. kerk te Noordwpkerhout waren ontvreemd. Beklaagde gaf op, de bij hem in beslag ge nomen bollen van een schipper te hebben gekocht, doch niet te hebben geweten dat zy gestolen warenaan de veldwachters had hy echter, volgens de verklaring van dezen, op gegeven, dit wél te weten. Beklaagde trachtte thans door uitvoorige verhalen de rechtbank te overtuigen, dat bp geheel te goeder trouw was. Dit evenwel werd door den substituut- officier van justitie, mr. Pleyte, niet aannemelyk geacht, o. a. op grond van do geheimzinnigo wp'ze, waarop de bollen (des nachts) by bekt. in bezit zouden zyn gekomen en verborgen werden gehouden. Z.E.A. vorderde schuldig verklaring aan heling en veroordeeling tot 4 maanden gevangenisstraf, subsidiair schul digverklaring aan hot onttrekken van goed aan de nasporing der politie. Uitspraak 11 September. Bp de volksfeesten, gisteren met veel opgewektheid te Hoogmade gehouden, werden behaald voor ringryden, 24 deelnemersprys, eene pendule, door den heer J. Hoeks; 1ste premie, een inktstel, G. Kraan2de premie, een tabakspot, S. Rpkelpkhuizen voor sleuteltrekken, 24 deelnemers: prys, een tafelservies, mej. M. Van Goozen; lste premie, een paar vazen, mej. A. Van Zwieten; 2de premie, eene naaidoos, mej. C. Van der Voorn; voor het zoogenaamde katknuppelen, 32 deelnemers: prps, een koffiekan en azynstel, door den heer P. Zwetsloot; premie, twee karaffen en twee presenteertrommeltjes, door den heer J. Groenintwoud voor slofloopon, 32 deelnemersprps, een nikkelen servies, door den heer G. Bizot; l3te premie, een inktstel, door den heer W. Disseldorp; 2de premie, een horlogestaan der, door den heer J. Van der Star; voor hardloopen met knikkers, 8 deelne mers prps, 3 gulden, do jongeheer P. Baak premie, 2 gulden, de jongeheer H. De Klerk; voor turfrapen, 20 deelnemersprps, 2 gulden, de jongeheer H. Byk; premie, 1 gulden, de jongeheer D. Van Vieringen. Door do uitmuntende orde, welke de heeren leden van de commissie den geheelen dag wisten te handhaven, liep het feest zonder ongelukken en naar aller genoegen af. „Recht voor Allen" deelt thans mede, dat hot eene dagvaarding ontvangen heeft ter zake van den „Open Brief aan Z.Exc. den minister van binnenlandsche zaken, den heer jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman. Als schrpver van dien brief maakt zich in de „Zw. Crt." bekend mr. J. V. Spin. Gisterochtend werd aan de Raam te Delft opgehaald het lyk van M. J. B.,oud 29 jaar, steenhouwersknecht. B. werd sedert Zaterdag-avond vermist. Hp laat eene weduwe met 2 zeer jonge kinderen na. Te Voerden had gistermiddag de timmerman Vink, werkzaam zynde aan de nieuwe school, het ongeluk, wegens de gladheid van den steiger, van boven naar beneden te storten, met het treurig gevolg dat de man eenige oogenblikken na den val overleed. Hp was nog niet lang geleden van eenzelfde geval opgekome». In den nacht van 30 op 31 Aug. jl. is te Voordon door middol van inklimming en braak o. a. ontvreemd uit de R.-K. kerk 1 zwaar zilver-vergulden kelk met medaillons en kantieijewerk op don voet, waarin gegra veerd: ten geschenke gegeven aan den Vel- eerw. K. G. Bohner, 1861 1886; 1 glad zilveren kelk, meer of min verweerd aan den voet1 zilv. doosje, waaronder eene inscriptie 1 zilv. ziekenbusjo in den vorm van een montrans; 2 zilv. ziekenbusjee, eivormig, op een voetje; en uit de woning van ds. De Feyfor: 1 geel lepeldoosje, waarin 24 groote en 6 kleinere zilveren theelepels. Do officier van justitie te Utrecht verzoekt inbeslagneming, alsmede aanhouding van ver- koopers of bezitters, indien daartoe termen zyn, en bericht. Uitspraak doende in de zaak van Johannes Oostenburg te Alkemade, tegen wien do officier van justitie by de rechtbank te Haarlem wegens vorduistering van horloges en andere gouden voorwerpen drie jaar ge vangenisstraf had geëischt, veroordeelde die rechtbank hem gisteren tot twee jaren. De beklaagde zit, gelyk men weet, te Rot terdam in de gevangenis voor een ander ver- gryp, to Schiedam gepleegd. Het moisje, dat bp degaeontplof- fing bp de firma Van Laer op de Hoogstraat, te Rolterdam, nu twee jaar geleden, de beide handen verloor, is thans in zooverre hersteld, dat zp binnen eenige dagen in den kring harer familie zal terugkeeren. Z(j i3 voorzien van 2 kunsthanden, en schrpft daarmede een zeer duidelijk leesbaren brief. (N. R. O.) In de verslagen van het „Hbl." omtrent de Veiligheids-tentoonstelling te Am sterdam, wordt ook besproken de inzending betreffende de statistieken van de „Assurantie- maatschappy tegen Brandschade De Neder landen," kantoor Sophiaplem, hoek Kalver- straat, te Amsterdam. Onder meer is er eene belangryke statistiek van brandoorzaken in verband met de bedry- ven, uitgeoefend In de door brand getroffen panden. Deze statistiek schynt te meer interessant, omdat zp, zoover het „Hbl." weet, de eerste van dezen aard is, welke door eene brand- verzekeringmaatschappy hier te lande wordt gepubliceerd. Ze leidt bp vorgelpking van de verschillende onderdeelen tot belangwekkende relatieve uit komsten. Zoo is het aantal schadegevallen bp parti culieren opvallend groot en ook het schade bedrag by landbouwers, maar vooral bp winke liers ten plattelands (in aanmerking genomen dat er van deze laatsten zoo weinig zpn). Op het punt van brandoorzaken valt op te merken, dat de op onverklaarbare wyze ont stane branden eene onrustbarend groote rol schynen te spelen en dit te meer, als men bedenkt, dat (blykens de „Opmerkingen") onder het hoofd „Onbekend" niet de brand- gevallen begrepen zyn, die der Maatechappy aanleiding tot verdenking van don verzekerde gegeven hebben. Verdachte branden komen (ten minste by de Maatschappy „De Nederlanden") volgens deze statistiek veel minder voor dan gewoon - ïyk wel geloofd wordt. Uit Utrecht meldt men dat gister middag te halfdrie een extra-Rotterdameche- ertstrein by het binDenryden van het station Utrecht ontspoorde. De machine is in den grond gewerkt. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor, doch voor aankomende en vertrekkende goederentreinen leverde het ge beurde groot ongerief op. Bp Oldokerk is de boerderij van H. Dateraa door een feilen brand vernield. De oorzaak is onbekend. Alles was verzekerd. Aan den overweg nabjj het sta tion Naardon Bussum is een jongen van elf jaar door den trein, komende van Hilversum, overroden. Nader verneemt men uit Kjme- gen, dat ook van het aandeel (niet preferent), hetwelk do gemeente nam in het waarborg fonds voor de maskeradefoesten, geen gebruik behoeft gemaakt te worden. De gemeente be kostigde alleen de f 650, die voor buiten gewone politie-maatregelen noodig geacht werden door den burgemeester. De commissie bleef hier buiten. Uit Apeldoorn meldt men: Na afloop der laatste voorstelling in den circus Carré, werd Woensdag-avond het volkslied ge speeld als hulde aan de koninklyke familie. Het werd staande door het publiek aangehoord. Den directeur bracht men eene luide hulde naar aanleiding der onderscheiding, hem ton deel gevallen. Mevr. Carré ontving uit de hoflogo van de domos eu heeren van het gevolg en voorname leden der hofhouding, eer.e mand bloemen. Alle rangen waren dicht bezet. Op de rivier de Waal onder Zalt- Bommel had een treurig ongeluk plaats. Aan boord der stoomboot „Mercurius" werden uit een zoogenaamden kattekop eoreschoten gelost ter eere van den verjaardag der Prinses. Plot seling, niemand weet waardoor, sprong het stuk uit elkaar, met het droevig gevolg, dat één man onmiddellpk dood was en twee ande ren gewond werden. De doode laat eene weduwe met 3 kindereR achter. De sneltrein van den „Great Eastern Railway", van Dover naar Londen, is Maandagavond als door een wonder aan een groot gevaar ontsnapt. De trein liep met eene snelheid van 40 mplen por uur en werd plotseling tot stilstand gebracht, omdat eon aantal paarden op den weg was goraakt. De meeste paarden werden gedood, maar de trein bleef op de rails. Er bevonden zich 200 reizigers in den trein, dio er allen met den schrik afkwamen. Bij Berlpn heoft een ernstig spoorwegongeluk plaats gevonden. De trein van Wilmersdorf ia wegens eene verkeerde wissolplaatsing tegen een goederentrein ge- loopen. Beide treinen werden zeer beschadigd. De stoker van den personentrein werd ter stond gedood en drie conducteurs werden ernstig gewond. De reizigers kwamen er allen met lichte kneuzingen af. Voortdurende regens hebben de voornaamste rivieren in Oostenrpk en Hongarye zóó sterk doen zwellen, dat vele steden en dorpen aan de oevers in gevaar verkeeren. De Moldau steeg byna 10 voet boven normaalpeil en overstroomde de 3 voorsteden van Budweis, alsmede het oudere doel dier stad. Kelders en lage verdiepingen liepen onder, een spoordyk werd wegge slagen. De inwoners hadden gedurende het laatste paar dagen groot ongemak te ver duren. Men vreest voor veel ernstiger ongelukken, indien wat niet onmogelyk is - de dyken doorbreken, welke drie water-reservoirs by Gratzen omgeven. De laaggelegen voorsteden van Praag staan reeds onder water. Dit stygt van uur tot uur. Drie zwemscholen werden mot den stroom meegevoerd. Ook Pilsen, de bierstad, staat gedeeltelik onder water en Linz en andere plaatsen worden bedreigd. In VVeenen is de toestand nog niet verontrustend, daar 13 voet hooge dyken het water tegenhouden. Intusschen is de scheep vaart door het Donau-kanaal en op den Donau L tutschen Woenen en Luiz gestremd, daar do booten niet onder de bruggen door kunnen. In verscheidene plaatsen hebben menschen het leven verloren. Groote schade is in het Bohemerwoud door de overetroomingen aan gericht. Van overheidswege is gewaarschuwd, dat de dyk, die den grooten vischvy ver omringt, welke gedeelteiyk op graaf Bouguoy's landgoed is gelegen, dreigt te bezwyken. Dit bericht heeft iu den omtrek een panischen schrik teweeggebracht. Ook in verschillende gedeelten van Sllezië zyn de rivieren buiten de oevers getreden. Keizer Frans Jozef heeft uit Teschen bevel gegeven, dat de legeroefeningen niet zullen doorgaan. Te Praag vluchten de inwoners voor het steeds wassende water. Uit Athene wordt dd. 4 Sept. ge seind: Een ontzettende brand is te Salonica op acht punten tegelyk uitgebroken. De Grieksche en Europeesche gebouwen zyn door het vuur vernield, en vele menschen zyn omgekomen. De regeering zond naar aanleiding dezer ramp drie oorlogsschepen naar Salonica. Het Ned. schip „Sun ds wall," kapt. Bjünnos, met eene lading gezaagd hout van Kütka naar Londen, is 2S Aug. in oen zwaren storm tusschen Porkkala on hot vuur van Reval lek gesprongen en in zinkenden staat verlaten. De equipage (15 man) werd door een Russisch oorlogsschip gered en te Helsingfors geland. Volgens te Londen ontvangen telegram uit Zanzibar, is het Duitsche stoom schip „Reichstag" by Dares-Salaam aan den grond geloepen. Assistentie is derwaarts uit Zanzibar vertrokken. Aan het „Hbl." wordt eon par ticulier telegram medegedeeld, dat in de Transvaal volstrekt get-ne schade is geleden door het begin Aur ïstus voorgekomen fail lissement van de „U.iion Bank." De sneltrein van Calais naar Parys is gisterochtend omstreeks vier uren tusschen Ailly-sur-Noy en La Faloise ont spoord. Een spoorweg oambto werd gedood BUITENLAND. Frankr|)h. Ranc schryft in het blad „Paris", dat Mackau I en De Martimprey, beiden leden der rechter- zyde, die met Boulanger in overleg traden, toen deze commandant van hot 13de leger- 1 corps was, vervolgbaar zyn, evenzeer als Bou langer. Mackau en De Martimprey hebben ge zegd tot Boulanger: als ge u wilt verbinden te werken voor het herstel der monarchie, zullen de kamerleden der rechterzyde stem men op uwen candidaat voor hot president schap der republiek, die zich van zijn kant zal verbinden u opnieuw minister van oorlog te maken. Boulanger heeft dien koop aange nomen, in tegenwoordigheid van Le Herissé, en beloofd eon staatsgreep te doen als hy opnieuw minister van oorlog was geworden. Ranc zegt: dit is eene samenzwering tegen de veiligheid van den Staat. Nu het een erkend feit ie, dat Boulanger samenkomsten had met prins Jéröme Bona parte en met den graaf van Parys, en dat het geld voor do Boulanglstische verkiezingen kwam van de hertogin d'Uzès en van de rechterzyde, wordt veelvuldig de meening verdedigd, dat de Boulangistische republikei nen zich aan eene nieuwe verkiezing moeten onderwerpen, of ten min3te in eene openbare kiezersvergadering zich moeten rechtvaardigen. Uit Parys komt het bericht dat Alexander Chatrian, de letterkundige tweelingbroeder van Erckmann, gisteren is overleden. Het Engelscho eskader ia te Toulon met groote beleefdheid ontvangen. Admiraal Hops- kins en prins Battenberg hebben het arsenaal bezichtigd eu foesteiyk gedineerd by den Fran- schen admiraal Duperre aan boord dor „For midable". De beide eskaders zullen niet Spezzia bezoeken, want de Italiaansche minis ter-president Ciispi heeft opnieuw verklaard dat de koning van Italië niet daarheen gaat. De „Lanterne" zegt dat de koning niet te j Spezzia komt om da Fransche vloot niet le behoeven te ontvangen. Een te Parys ontvangen telegram van den gouverneur van Senegal bevestigt het bericht dat de moord, door een inboorling op den administrateur Jeandet gepleegd, aan per- soonlyks wraak moet worden toegeschreven. Dultsohlaod. Keizer Wilhelm is te Flensburg aangeko men en met veel geestdrift door de bevolking verwelkomd. Zyno Majesteit begaf zich tor- stond naar hot paradevold, waar hy door de vreemde vorstelijks personen en de buiten- landsche officieren werd begroet. Do wapen schouwing van het negende legercorps was j schitterend. Da keizer stelde zich by den terugmarsch naar de stad aan het hoofd der troepen. Ook de keizerin woonde de parade by. Aan de toejuichingen der bevolking kwam byna geen einde. Oo»teiir.-Hong.-Moiiarc-liie. In de afdeelingen van het landbouw-congres te Weenen zyn do beraadslagingen begonnen l over een aantal bijzondere quaesties, waar- bi

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2