die lange reeks van jaren voor onze dierbare inrichting hebt gedaan. Straks zullen de jongelieden, die opgoroepen worden om voor het College van Curatoren te treden, de eer hebben, dat zy uit Uwe hand de boekgeschenken ontvangen, die hun, krachtens de huishoudelijke bepalingen, als prijzen toekomen. Mogen in den nieuwen cursus, die morgen aanvangt, alle leerlingen van het Gymnasium in edelen wedstrijd zich beijveren om de aanspraken op die eer niet te verbeuren. Namens de gezamenlijke leeraren en leer lingen spreek ik den wensch uit, Hoogge achte Heer, dat Gij nog lang moogt gespaard Jilyven voor allen, die U liefhebben en eeren U dierbaar zyn ook voor het Leidsche -■Gyok^sium." Toerr de rector was genaderd tot de voor lezing der bevorderingen van de vijfde klasse tot de zesde, /eide hy „Wij kunnea .niet voortgaan zonder een kort woord te hebben gvwi)d aan de nagedachtenis van Frederïk Jacobus De Laat de Kanter. Ware hij by ons gebleven, hjj zou stellig tot de zesde klasse bevorderd zy.n- Maar hot was anders beschikt. Do levenskracnten ontzonken hem, en hy stierf don 29stea .April 11., in zyn achttiende levensjaar. Zyn leven was de vreugde zyner ouders. Do sluier dw .doods is over Frits Da Kanter uitgespreid, mcar om zgn zacht 011 innemend karakter zai hü lang voortleven in de herinnering van alïen, die hem kenden en liefhadden." De Leidsche Tooneelvereeniging „Jacob Cats'' hield gisteravond weder eene openbare vergadering op „Zomerzorg". De opkomst der leden met hunne dames en introüucé's was •flink. Het programma, dat veel verscheiden heid bood, werd zeer ten genoegen der aan wezigen afgewerkt, terwijl een geanimeerd bal den avond besloot. De officier van gezondheid 2a» klasse W. H. Koomans van het militair hospitaal te Utrecht is te Leiden aangekomen, ten einde alhier by het garnizoen eenigen tyd werkzaam te worden gesteld. Het stoffoiyk overschot van wijlen onzen "slechts 42-jarigen stadgenoot, den heer S. Crommelin, in leven notaris alhier, oud-secre taris der gemeente Katwijk, zal morgen, Vrydag, te Arnhem, waar hy ten huize zgner ouders overleed, worden ter aarde besteld. By koninklyk besluit van 29 Aug. jl. is, voor het tydvak van 1 Sept. 1890 tot en met 31 Aug. 1891, tot ondersteuning in hunne studiën, van Rykswego, eene beurs van f 800 toegekend aan: a. F. Dozy, stu dent in de faculteit der geneeskunde, A. D. Van der Harst, id. wis- en natuurkunde; P. S, Van Ronkel, id. letteren en wysbegeerte, allen te Leiden; b. G. J. Nolst Trenité, id. rechtsgeleerdheidJ. C. Bolt, id. wis- en natuurkunde; J. J. Jansen, id. letteren en wysbegeerte, allen te Utrechtc. H. Hem mes en "W. Bouwman, id. wis- en natuur kunde, beiden te Groningen. (Sls.-Crt.) Zondag, 7 September a. s., hoopt des morgens te halftien voor de Ned. Hervormde gemeente te Koudekerk op te treden, de heer J. Nierstrasz, predikant te Leiderdorp, terwyi in diens plaats de morgendienst door den heer D. Van Haselen, predikant te Alkmaar, zal worden waargenomen. De gemeenteraad van Noordwyk benoemde dr. J. Van Nes tot gemeente-geneesheer voor 1891 en heeft herbenoemd als wethouder den heer G. Van Konynenburg. Door den gemeenteraad van Bodegrave is tot wethouder herbenoemd de lieer D. Msurs. Te Benthuizen is als wethouder herkozen de heer L. Lekkerkerk. In dezelfde zitting is de heer J. Sterk beëedigd en geïnstalleerd als gemeente-ontvanger en secretaris. Te Ridderkerk is de heer As. Van 't Zelfde als wethouder dier gemeente herkozen. De Raad der gemeente Aalsmeer benoemde opnieuw tot wethouder den heer C. v. d. Bout. Tevens besloot hy het aantal gemeente-opeen- ten op de personeele belasting met 10 te ver minderen en dus te brengen op 65. Zevenhuizen. Herkozen als wethouder de heer E. Jongeneel. Woerden. Tot wethouder is herkozen de heer J. Knyff Adrz. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: te Hooge- veen, ds. H. G. Van Endt, te Woerden. Ned.-Geref. Kerken. Beroepen: te Ouds hoorn en te Waarder c. a., de heer J. Bayema, te Sneek. Aangenomen: naar Amerongen, door den heer J. Overduin, te Montfoort. Men schryft uit Oude-Wetering: Er is sprake van eene Roomsche kork, welke hier gebouwd zal worden. Tot nog toe moesten de Roomsche dorpelingen ter vervul- ling hunner kerkelyke plichten ruim oen half uur gaans naar Roelof-Arendsveen zich be geven. Het schynt dat de groote kerk ginds te klein wordt voor de schare, en de afstand is altyd een ongerief geweest. Aan beide be zwaren zal nu een einde worden gemaakt. Waaraan het kleine dorp aan de Oude- Wetering dan gebrek zal hebben, aan kerken allerminst. Reeds hebben Nederl. hervormden, remonstranten, afgescheidenen en doleerenden allen hun eigen gebouw. By koninklyk besluit van 2 September zyn benoemd: by don plaatselyken staf, tot kapitein, de eerste luit. J. C. E. C. G. M. Van Maanen, plaat8elyk adjudant te Arnhem; tot eersten luit., de tweede luit. J. J. A. Epke, plaatseiyk adjudant te Haarlem; by het wapen der inf., tot majoor, de kapi tein H. G. J. Van Hoogstraten, van hot reg. grenadiers en jagers, gedetacheerd by het leger in Nederlandsch-Indié; tot eersten luit., de tweede luits. L. J. K. De Reedo, H. J. L. A. F. Steup, A. F. Sutherland en F. W. J. Loudon, eerst- en voorlaatstgenoemde gede tacheerd by de landmacht in West-Indië, de tweede en laatstgenoemde gedetacheerd by het leger in Nederlandsch-Indië by het reg. grenadiers en jagers, tot luit.- kol. de majoor J. L. Le Bron de Vexelatot eersten luit. de tweede luit. I. W. Storra de Grave, beiden van het corps; by het 1ste reg., tot luit.-kol., de majnor H. Vermeulen, van het corps; by het 2de reg., tot majoor, de kapt. M. G. W. A. Schumann, adj. van het corps; by het 3de reg., tot luit.-kol., de majoor G. L. Langguth, van het corps; by het 4de reg., tot majoor, de kapt. E. D. H. Mac Leod, van het reg. grenadiers en jagers; tot kapt., de eerste luits. J. E. ©li mans, van het corps, en O. J. A. Schwarz, van het reg. grenadiers en jagers; tot eersten luit. de tweede luit. J. P. A. Van We&ren, van het corps; by het 5de reg. tot luit.-kol., de roajoor C. F. H. Putman Cramer, vax het corps; tet majoor, de kapt. J. J. G. Van Berke), adj. van hot corps; by het 6de reg., tot luit.-kol., de majoor J. A. P. Theunissen, van het corps; tot majoor, de kapt. M. H. J. Plantenga, van het 4de reg. bji het 7de reg., tot luit.-kol., de majoor B. H. Hilvers, van het Sste reg.tot majoor, de kapt. J. F. Meyer, van het instr.-bat., en A. P. J. Rutten, van het 4de reg.; by het 8ste reg., tot majoor, do kapts. L Houwink, van het corps, en A. O. Rebm, van het 5de reg.tot kapt., de eerste luit. H. C. A. Neeteson, van het reg. gron. en jagers by het 3de reg. vesting-art., tot kapt., de eerste luit. W. L. Brocx, van het corps, ge detacheerd by de constr.-werkplaatsen; tot eersten luit., de tweede luits. L. D. Mazel, P. C. K. W. L. Pabat, M. E. Palm en P. Van de Koppel Huizer, allen van het corps; by het 4de reg. vesting-art., tot kapitein, de eerste luit. A. H. Huart, van den staf van het wapen, werkzaam by de pyrotechnische werkplaatsen, alsmede de eerste luit.-adj. J. M. Brants, van het 1ste reg. veld art.tof eersten luit., de tweede luit. C. C. E. d'Engel- bronner, van het corpsen is de kapitein H. baron Van Hogendorp, van het 2de regiment vesting-art., op non-activiteit gesteld. De minister van buitenlandsche zaken, jhr. Hartsen, is gisteren met een'verlof van drie weken naar buitenslands vertrokken. De 1ste luit. M. A. E. J. Meyboom, van het 4de reg. inf. te Delft, wordt gedetacheerd by het departement van oorlog te 's-Hage. Uit het drietal, bestaande uit de heeren docts. A. Ch. H. Boissevaln, dr. A. W. J. Smits en A. Dornheck Büsscher, candidaat, is laatstvermelde benoemd tot leeraar in de clasaieke letteren aan het gymnasium te Winschoten. De Noderlandsche Journalistenkring zal op 14 September a. s. teNymegen zyne jaar- lyksche algemeene vergadering houd6n. Men meldt ons uit Apeldoorn, dd. 3 Sept.Honderden vreemdelingen, die gister avond met de extra treinen aankwamen om de voorstelling in den circus Carré by te wonen, moesten tot aller teleurstelling onver richter zake huiswaarts keeren, daar byna alle plaatsen reeds verkocht v.-aren. Voor kaartjes 3de rang is tot f 8 uitgegeven en men bood hier en daar nog meer. De Koningin, do Prinses' en govolg, met drie rytuigen aangebracht, verschenen te 7 uren in den circus en evenals Maandag droeg de voorstelling de volle tevredenheid weg. Vooral de Prinses had uitbundige pret. Verder wordt van het Loo gemeld: Aan den heer Oscar Carré werd gisternamiddag by de kindervoorstelling, welke te 2 uren aan ving en van 3 uren af door prinses Wilhel- mina met de Koningin en gevolg werd byge- woond, door jhr. De Ranitz, adjudant en par ticulier secretaris des Konings, namens Z. M., de ridderorde van de Eikekroon uitgereikt. Het stoomschip „Soerabaia" vertrok 3 Sept. van Batavia naar Rotterdam; de „Gel derland" arriveerde 3 Sept. van Rotterdam te Padang. By koninklyk besluit zyn benoemd tot burgemeesters: van Eelde, E. J. A. Timmer man, secretaris dier gemeente; van Schore, H. Van Koeveringe; van Klundert, A. C. Van der Eist; van Oldenzaal, mr. J. H. A. M. Essink, secretaris dier gemeente. Aan den heer D. F. Poujol, predikant te Mazamst (Frankryk), toestemming verleend tot het aanvaarden van de kerkelyke bedie ning van predikant by de Waalsch Her vormde gemeente te Utrocht. Benoemd tot lid van den geneeskundigen raad voor Zuid-Holland ór. L. J. Egeling, te 's-Gravenhage. Gemengd Nieuw». In de aföeeling drukkery van de Leidsche Katoen maatschappij, op de Heeren - gracht alhier, heeft een treorig voorval plaats gehad. Karei Tiol namelyi was bezig eene dar machines schoon te maken en had het. ongeluk met beide handen daartusschen te geraken, zoodat deze hrogst srnstig verwond werden. Het dadelijk loepen de gerucht dat de twee handen waren afgesneden, bleek onjuist. De gewonde is naar het asademisch zieken huis vervoerd. Beide handen heeft hy, al ie het nu dan ook op versehrikkelyke wyze, nog aan het hebaam, en neo er geen koortsen bykomen za) hy ze miBsehien kunnen be houden. De baggerman P. haalde hede> middag, toen hy zijn arbeid in de Heeree- gracht vóde de Katoenfabriek verrichtte, aldaar uit hst water een zeer klein kinderlykje, dat de politie in beslag nam. Tegen een tapper alhier 1b doe»r de politie proces-verbaal opgemaakt wegens hot verstrekken van sterken drank aan wees jongens, hetgeen in stry'd is met de politie verordening. Vooreen 36-jarig bloembollen- kweeker te Noordwykerhout vorderde het Openbaar Ministerie by de Haagsche rechtbank heden vier maanden gevangenisstraf wegens heling van tulpenbollen, ontvreemd op een erf by de R.-K. kerk te Noordwykerhout. Uitspraak 11 September. Met het nieuwe tooneelseizoen zal het veelbesproken voorscherm in den Haagschen schouwburg veranderd en overge schilderd zyn. De electrische tram heeft gis teren den dienst op de lyn Scheveningen Den Haag hervat. De wagens ryden om het uur. Het terrein tuaschen „Seinpost" en het hotel „Zeerust"; te Scheveningen, waar vroeger de uitspanning „Bellevue" met den bekenden koepel stond, is aangekocht met het doel om op dien grond een groot badhotel te bouwen en te exploiteeren. De eskadrons van het derde regi ment huzaren uit 's Hage zyn heden met extra-treinen langs den Rynspoorwog naar Nieuwersluis vertrokken ter deelneming aan de veldoefeningen in het Gooiland. De portefeuille met geldswaarde die een badgast aan het Kurhaus te Scheve ningen vermiste, is in de Wassenaarschestraat teruggevonden. Alle papieren bevonden er zich nog in, behalve het bankpapier. Aan de gisteren teBodegrave gehouden harddravery vanwege de Bodegraaf- sche Harddraverij-Vereeniging, namen deel 8 paaiden. De prys van f 225 word behaald door „de Prins," eigenaar en beryder P. Van Santen, te Rotterdam, die de baan, 340 meter lang, aflegde in 29Vs sec. De late premie van 75 werd behaald door „Viorno II," eigenaar dr. Persoon, te Wateringen, beryder J. G. De Boer, en de 2de premie van f 25, door „de Haas," eigenaar H. W. J. Brom, te Utrecht, beryder A. Bos. Niettegenstaande het minder gunstige weder, waren tal van toeschouwers op do baan. Een soldaat, die in voor-arrest zat, verdacht van een horloge ten nadeele van een onderofficier, ontvreemd te hebben is Zaterdag uit de Klooster-kazerne te Breda ontsnapten tot nu tos niet teruggevonden. Door een Middelburger is aan H. K. H. Prinses Wilhelmina ten geschenke gegeven een door hem vervaardigd prachtig mahoniehouten zilverkastje. (D. v. Z.-H W. Boekhoven, teSommelsdyk, uitgever van de „Maas- en Scheldebode", is op last van den officier van justitie te Rotter dam gevangengenomen. NR. C.) Te Deventer maakte zich iemand dezer dagen by hot kaartspelen zóó driftig, dat hy plotseling doodbleef. Te Oudemirdum verspreidt se dert eenigen tyd een vreeselyk spook angst in het dorp. Eiken avond vertoont zich op een bepaald terrein een hoofdeloos man, die den vreedzamen bewoners schrik aanjaagt door zyne akelige geluiden en woeste ge baren. Het geloof aan dit Bpook, dat velen beweren gezien te hebben, is zoo vast dat menigeen des avonds bet huis niet durft verlaten. Men sehryft uit Middelburg: Te Meliskerke viel Maandagavond een treurig ongeval voer. Een boerenknecht, vroeger milicien, meende aan zyne feestvreugde niet beter uiting le kunnen geven dan door het lossen van pistoolschoten. Ongelukkigerwijze ,- trof het schot eene jonge- boerendochter, die zwaar gewond neerviel en korten tyd daarna overleed. Hoewel de dader geheel ronder boos opzet [I heeft gehandeld, heeft de justitie zich de zaak ja aangetrokken' en den dader reeds verhoord. I. De „N. R. Ct." verhaalt het voorgevallene aldus: De boerenknecht L. H. had de brood- v dronkenheid, gekscherend esn pistool te rich ten boven het hoofd van do-boerendochter A., met het doel in de lucht te- 3ehieterihet doel miste evenwsl en trof haar in den slaap, waardoor de- prop (van papier) haar in de hersenen doordrong en zy na een hevig lyden binnen korten tyd bezweek. De dader, die onmiddeliyk in arrest werd» genomen, ie voor- loopig weer op vrye voeten gesteld. De justitie uit Middelburg, vergezeld van twee artsen-, is naar Meliskerke vertrokken, ten einde een onderzoek in te stellen. UitEnschedee wordt van 3 Sept. gemeldDeren morgen van uren af, heerscht er in de stad eone ongemeens drukte. Ver scheiden c-xtra-treinen kwamen aan met de militairen, voor de te houden manoeuvres in deze streksn. Hedenmiddag moesten nog ver scheidene treinen voor 4 uren aankomen, als wanneer fie oorlogstoestand intreedt. Morgen ochtend Se 7 uren vertrekt de geheeie leger macht io de richting van Bookeloo, alwaar ook oeniige kampementen zjjn opgeslagen, om gozameoiyk den vyand te gsmoet te trekken, die var, de richting Loehero komt. Het groote treffen zal waarschynlyk Vrijdag a. s. plaats hebbes). De Fransche en Russische officieren worden hedenavond ook hier verwacht. Ook de militaire wielrijders zyn reeds aangekomen, doch dezen zullen weinig van dienst kunnen zyn, daar de wegen hier voor dergelyke voer tuigen ongeschikt zyn. De waarnemingspost der „New- t York Herald" seint dat er een zeer hevige j wervelstorm in de eerste dagen der volgende week aan ds kusten van Groot-Britanniê en Frankryk kan verwacht worden. De stoomgruttery en de pakhui zen van de firma M. Jorritsma, te Ooster- littens, zfin heden geheel afgebrand. BUITENLAND. Frankryk. Volgens de „Figaro" heeft de heer Henri Rochefort de uitdaging van den heer George Thió'eaud aangenomen. Aanleiding tot deze uitdaging gaf het artikel in de „Intransigeant" over de onthullingen betreffende het Boulan- gisme. De vraag was nu echter, waar het duel moest worden uitgevochten. In Engeland is het tweegevocht verboden en in Frankrijk kan de heer Rochefort zich niet vertoonen, daar hy dan groot gevaar loopt krachtens het vonnis van den Senaat naar Caledonië ge bracht te worden. Beide heeren hebben zich bereid verklaard op het vasteland eene plaats van byeenkomst te bepalen. Later is vastgesteld, naar uit Parys wordt geseind, dat het duel heden of morgen aan de Noderlandsche grens zal plaats hebben. De Fransche minister van financiën, de heer Rouvier, vertrok in allerijl naar zyn stervenden vader, maar te Marseille aange-

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2