N°. 9368. Dit nommer bestaat uit TWLE Bladen. fsse (Courant wordt dagelijksmet uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 3 September. DAGBLA PKU8 DEZER COUHAKT: Yüor Leiden per S maanden1.10. Franco por post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Officieele KennisgeTiasren. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis dat ten gevolde van periodieke aftreding, door den Gemeenteraad tot "Wethouder der gemeente, teveDB ambteaaa#- van den Burgerlijken Stand, is benoemd de heer H. J. BOOL. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 2 Sept. 1890. BOOL, Weth., lo -Burg. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeen e kennis dat ten gevolge der Jaarlrjksche aftreding van de leden der vaste Commission, door den Gemeente raad voor dit jaar uit zijn midden zijn bejoemd de volgende leden, als: avoor de CommiBeie van FiuaDciëa, de heeren: Mr. S. J. FOCKEMA ANDRE/E, Voorzitter, J. A. VAN HAMEL en Mr. J. J. SCHNEITHER At. voor de Commissie, belast met het ontwerpen en herzien van de Plaatselijke VerordeDingeD, tegen wier overtreding straf is bedreigd, de heeren: Mr. C. COCK en Mr. F. WAS, van welke Commissie de Burgemeester Voorzitter ie. c. voor de ComtnisBie, belast met het ontwerpen en herzien van de Plaatselijke Verordeningen betref fende de huishouding dor gemeente, de heeren Mr. C. COCK, Voorzitter, Mr. F. WAS en Mr. S. J. FOCKEMA ANDREJE. d. voor de Commissie van fabricage, de heeren: P. ALMA Lz. en J. J. HASSELBACH. e. voor de Commissie van het oud-archief, do heeren Dr. W. N. DU RIEU en Mr. S. J. FOCKEMA ANDREJE. Leiden. De Burgemeester voornoemd, 2 Sept. 1890. BOOL, Weth., lo.-Burg. BIrecle Betastingen. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter algemeene kennis dat aan den ontvanger der Directe Belastingen zijn ter hand gesteld: een kohier wegens de Personeel© Belasting en oen kohier wegens het Patentrecht (1ste kwartaal) beide van den dienst 1890/91 en executoir verklaard den 30sten Augustus jl. en herinnert voorts de belanghebbenden aan hunne verplichting om den aanslag op den bij de Wet be paalden voet te voldoen. Leiden. De Bnreemeester voornoemd, 3 Sept. 1890. BOOL, Weth. lo.-Burg. Do uitslag van de overgangs examens en her-examens aan het gymnasium alhier is geweest, dat bevorderd zjjn: Van de eerste klasse tot de tweede: J. Van Heukelom, P. Ladago, B. Kievit, J. J. H. Burger, Chr. Van Oordt, M. J. Kosters, E. Van der Mey, P. Planjer, J. Ten Brink, W. J. Oudogeest, J. Van Duyvenbooden, E. Chr. Grivel, P. Mulder en J. J. Reyst. Van de tweede klasse A tot de derdeJ. H. Zaajjer, A. Rutgers Van der Loeff, C. A. Schoe- maker, J. L. Van Cattenburch, P. De Haas, W. Martin, J. D. Blankenberg en H. Ch. J. Sanders. Van do tweede klasse B tot de derdeW. C. Schuylenburg, J. C. E. Van Herwerden, A. D.li. Fockema Andreto, H. K. Offarhaus, L. Godefroy en P. F. K. Faber. Van de derde klasse tot de vierde: A. L. Zaalberg, A. J. Hooiberg, J. D. Rutgers Van der Loeff, J. A. J. Greidanns, G. H. Kaiser, H. Van Manen, R. Oort, A. C. Vreede, E. B. Couvee, R. De Stoppelaar, N. A. M. Sanders, A. Van do Sande Bakhuyzen en IV. F. Tie- meijer. Van de vierde klasse tot de vijfde: J. J. Kutsch Lojsnga, C. J. "Warners, W. A. Ver maas, J. Van Oordt, J. Groen, J. H. Wagener, M. Steffalaar, F. C. Unger, H. J. Holwerda, F. C. Van Goer, L. G. Chavannes, J. Ph. Bosman, O. Cahen, J. D. De Stoppelaar, J. B. Zuurdeeg, J. Ph. Verloren Van Themaat, J. J. Kraakman en N. Rutgers Van der Loeff. Van do vijfde klasse tot de zesde: A. Van Wyk, J. C. Van Ronkel, H. B. Van Rhjjn, C. De Roon Swaan, A. A. Ladage, J. E. Tul leken, T. Lekkerkerker, G. G. Van der Hoeven, L. M. F. Plato, Th. H. Van de Velde, A. A. Oudegeest, G. Aalbertsberg, H. R. Heyrmans, B. W. Rutgors Van der Loeff on A. Van Waveron. Bjj de openbare promotie en prjjsuitdeeling, KRIJS DER ADVERTSSiTEN: Van 1—S regel# ƒ1.05. Iedere regel moer 0.174. Orootere letter# D#ar pl&atenmnte. Voor het in- caaeeeren bolton de etad wordt 0.10 berekend. lie hedenmiddag te twee uren in het gebouw '»r Loee geschiedde, werd de gratiarum actio gehouden Voor de eerste klasse door J. Van Heukelom in het Nederlandsch. Voor de tweede klasse A door J. H. Zaajjer in het Fransch. Voor de tweede klasse B door W. C. Schuy: lanburg in het Fransch. Voor de derde klasse door A. L. Zaalborg in het Hoogduüsch. Voor de vierde klasse door J. J. Kutsch Lojanga in het Engehch. Voor de vijfde klasse door A. Van Wijk in het Latijn. Voor toelating tot eenige klasse van het gymnasium alhier hebben zich in het geheel 48 adspiranten aangemeld; waarvan 3 niet zijn opgekomen. Toegelaten zjjntot de 5de kl.J. Ch. Everwjjn, C. De Laat de Kantertot de 4de kl.H. C. Briêt, W. Weonor; tot de 3de kl.: J. W. Koning Pz.; tot de 2de kl.:W. Briët, H. J. E. We8terman Holstjjn, K. Vis- scher; tot de 1ste kl.A. K. Bosman, C. W. Ten Brink, J. Coert, C. H. Hagen HGzn., G. P. C. Harmsen, Ph. Van der Heyden, H. W. J. Hoosemans, M. G. Hjjlkema, D. J. Jon- goneol, J. A. Kaiser WFz., W. F. Kaiser PJz., N. Cbr. Kist, J. P. Tb. Van der Lith, R. Middelkoop, C. A. J. Quant, A. Van Riessen, A. J. Richelle, J. Serrurier, P. H. M. Teupken, A. J. Tb. De Van. De nieuwe cursus van de hoogere bur gerschool voor jongens alhier is geopend met 170 leerlingen, verdeeld als volgtlste klasse 45, 2de kl. 42, 3de kl. 30, 4de kl. 34 en 6de klasse 10. In het gebouw van het Cr ntraal Israëlietisch Kinder- en Doorgangshuis, in de Nieuwsteeg alhier, is gehouden de algemeene vergadering van leden en begunstigers van genoemde inrichting, welke vergadering werd geopend door den heer A. I. Kiek, voorzitter, van Rot terdam, die allen een hartelijk welkom toe riep en hoopte dat de voor deze bijeenkomst aan de orde gestelde onderwerpen met ern stige overweging zoudeB worden behandeld. Daarna werd door den heer J. M. Schnitzler, secretaris, verslag gedaan van de werkzaam heden van het voorloopig bestuur. Aan dat verslag is het volgende ontleend: De secretaris noemde het eene aangename en lichte taak in korte trekken de werkzaam heden, die de vestiging van de inrichting voorafgingen en volgden, 4e schetsen, eraan herinnerende dat zelden eene goede zaak in korter tijdsbestek tot stand kwam dan deze, dank zü de veelzijdige medewerking. Slechts enkele maanden toch waren voor de verwezen lijking van het plan noodlg. Spr. wees er in zijn verslag op hoe reeds voor eenige jaren de noodzakelijkheid eener stichting als nu tot stand is gekomon, be halve door ieeken, eerst en vooral door vak mannen, in dit geval de weesvaders, werd gevoeld en besproken. Uit de ervaring, uit do practyk bleek voor Isr. kinderen zulk een gesticht gebiedend noodig, daar uitbesteden in 't huisgezin vaak tot verkeerde uitkomsten leidt. De heer A. J. Kiek, weesvader te Rotter dam, nam het initiatief, in zijn ontwerp krach tig geadviseerd en gesteund door den heer W. v. d. Bos, directeur van het Luthersche weeshuis te Rotterdam. Beide heeren hadd9n hun denkbeeld reeds in eene weezencorporatie ter sprake gebracht. Tor uitvoering van zijn idee stelde eerstge noemde heer zich in contact met de heeren Salomons, te 's-Gravenhage, en M. B. Yieysa, te Amsterdam- Er werd een voorloopig bestuur gevormd, met dan heer Schnitzler, secretaris. Vóór alles scheen het noodig de denkbeelden omtrent doel, middelen enz. der stichting in een statuut neder te leggen, tot richtsnoer der Vereeni- ging. Daarop werd bjj Koninklijk Besluit van 9 Februari jl. rechtspersoonlijkheid voor de Vereeniging verworven. Eene circulaire met begeleidend schrijven werd verzonden aan de Israèlietische geestelijkheid en een 16 tal go- loofsgenooten. De bijval overtrof de verwach ting. De eerw. heeren opperabbijnon gaven machtiging hun schriftelijk gevoelen aan den voet dor circulaire to doen afdrukken. Uit alle oorden des lands, voornamelijk uit Rotterdam, Den Haag, Leiden en Amsterdam, trad weldra ruim een 300 tal geloofsgenooten als contribuesrende leden toe; anderen schon ken giften in ééns. Ook in het buitenland liet men zich niet onbetuigd. Zoo werden gelde lijke bijdragen met een vleiend schrjjven ont vangen van baron Rothschild, te Parijs, en dm heer Jacobson, te Brussel. De medewerking werd verzocht der meeste Nederlandsche Israèlietische gemeenten, door vorming van subcommiBsiön. Dit middel slaagde ook, maar niet volgens verwachting. Zuinig heid werd daardoor tot eersten plicht gesteld. Men moest zich zelfs tevreden stellen met eene te beperkte lokaliteit. Zeer word het bestuur dus verrast door een schrijven van den heer Rosenberg, uit Zevenaar, die namens mevrouw de weduwe Speyer Rosonberg een ruim pand te Leiden aanbood tot latere vestiging van een gesticht voor een ruimer getal ongelukkige kleinen. Gretig weid dit aanbod aanvaard. Do uitvoe ring der plannon vereischt echter een kapitaal, waarover het bestuur tot heden niet te be schikken hoeft. Uitbreiding der geldmiddelen is daarom Doodrakelijk. Ook is door hst voorloopig bestuur een huishoudelijk reglemont ontworpen en werd door den eerw. heer opperabbjjn te Rotterdam gewezen op eenige leemten in het statuut, waardoor eene wijziging noodzakelijk werd. Daarop wordt nu de Koninklijke goedkeuring gewenscht. Voorts werd door den secretaris onder het oog gebracht het voorrecht, dat de heer Vioyra en zijne eebtgenoote zich wilden belast zien met de betrekking van directeur en direc trice der inrichting, en dat tot Augustus kos teloos. Een woord van hulde en oprechten dank wordt hun daarvoor gebracht. Tevens werd in het verslag dank betuigd aan allen voor hunne kenmerkende tegenwoordigheid en aan den opperrabbijn, aan den heer Leon Kiek, voor zijne vele bemoeiingen, aan den burge meester en bet gemeentebestuur van Leiden, aan de heeren Longepee, Kruimel en Regens- burg voor hun aanbod ter kostelooze genees kundige behandeling, aan het Israèlietische gameente- en kerkbestuur te Leiden, bijzonder aan de heeren Beuth en Van Wezel, voor het verstrekken van kosteloos godsdienstonderwijs en plaats in de Synagoge, en verder aan nog vele elders woonachtigen en elders gevestigde besturen, alsmede aan de Israèlietische en niot- Israèlietiscbe pers in Nederland. Mot den wensch dat het Centraal Israèlie tische Kinder- en Doorgangshuis een sieraad moge worden voor het Nederlandsche Israel, een sieraad voor stad en land, eindigde het verslag. Het verslag werd bij applaus goedgekeurd, evenah de rekening en verantwoording van het gehouden beheer, welke in het gesticht ter visie liggen. Hot voorloopig bestuur zou thans tevens door een definitief bestuur worden vervangen. Van do aftredende leden werden gekozen de heeren A. I. Kiek, voorzitter, te Rol terdam, en J. Salomons, penningmeester, te 's-Hage; verder de heeren L. J. Cahen, W. S. Marsman en M. R. Beuth, te Leiden. Laatstgenoemde zal, als niet aanwezig zijnde, van zijne ver kiezing worden kennis gegeven, terwijl do overige heeren zich bereid verklaarden de benoeming aan te nomen. De aftredende se cretaris, de heer Schnitzler, wenschte niet voor eene herbenoeming in aanmerking te komen De heer L. J. Kiek wenschte de benoemden geluk en sprak het vertrouwen uit dat allen ten krachtigste zullen medeworken om niet alleen door woorden, maar vooral door daden de belangen der Instelling overal waar zij dat kunneD, te behartigen, voor welke ern stige opwekking den spreker door den heer Rosenberg, van Zevenaar, werd dank gezegd. Verschillende mededeelingen en voorstellen werden er nog besproken, welke alle tot een goed resultaat leidden, waarna onder dank zegging de voorzitter de vergaderiog sloot, welke door 21 ledeu werd bjtgewoond. Naar aanleiding van het 12'/,-jarig kro ningsfeest van Z. H. Paus Leo XIII hebben alhier sommige Katholieke stadgenooten de v.,derlandsche driekleur metpauselijken wimpel van hunne woningen uitgestoken. Te 's-Hage was dit eveneens het geval. Bij deze gelegenheid zal de afd. 's Graven- liage van den Nederlandschon R.-K. Volksbond een9 buitengewone vergadering houden ter herdenking van het Paus-feest.. Door de zangafdeeling „St.-Caecilia" zal o. a. worden uitgevoerd: „Leo-lied", woorden van J. Nujjen, muziek van S. J. Knaapen, een Fragment uit de „Pius-Cantate", en met een ,Te Deum Laudamue" zal de vergaderiDg worden besloten. De minister van oorlog heeft benoemd tot adjudant bij het corps kapitein C. J. Vail- lant, van het 4de reg. inf. te Leidon, alsmede de lste luits. H. G. De Bruyne, van het corps torpodisten te Brielle, H. D. Twiss, van het 3de reg. huzaren te 's-Hage, en G. J. Neis- zen, van het corps pontonniers te Dordrecht voor laatstgenoemden officier met 1 October a. s., nadat hj) van zijne detacheering te 's-Hage zal zjjn teruggekeerd. Door den Raad dor gemeente Alkemade is in zjjne vergadering van den 2den Sept. herbenoemd do heer E. J. Los. In diezelfde vergadering werd de heer C. J. Bocxe benoemd tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand, ter vervanging van den heer R. Los, die wegens zijn hoogen leoftijd als raadslid ontslag heeft genomen, ten gevolge waarvan hü zijn man daat van ambtenaar van den Burgerlijken Stand verliest. Ook is in dezelfde vergadering tot gemeente geneesheer benoemd de heer dr. J. M. W. Kramer, arts te Rijpwetoring, in de plaats van den heer Boud(jk Bastiaanse, die thans als zoodanig te Zoeterwonde fungeert. Door dan gemeenteraad van Haarlemmer meer is gisteren tot wethouder mot 8 stem men herkozen de heer A. J. G. Timmermans. Benoemd zjjn tot ledeno. der finaDtiëele commissie de heeren J. H. M. Evelein, voor zitter, B. Biesheuvel en A. Suidgeost; b. der commissie voor de gemeentewerken de heeren B. Biesheuvel, voorzitter, J. H. M. Evelein en J. IJ. Ran. De rekening der gemeente Haarlemmermeer dienst 1889 is vastgesteld in ontvangst op 67,516,92, in uitgaaf op f 61,589,27', dns met een batig saldo van 6927.64', en die van het burgerlijk armbestuur in ontvangst op ƒ6862.29, in uitgaaf op ƒ5742.41' en dus met een batig saldo van 1119.87'. Ook z\jn goedgekeurd de bestekken voor de aanbesteding van steenkolen, en schooi en kantoorbehoeften voor 1891. Benoemd is tot gemeente-geneesheer in Wijk 1 de heer B. Tor Cock te Spaarndam. Aan mej. H. P. P. Wils is met ingang van 16 Oct. 1890 eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de school No. 10 te Haar lemmermeer. Idem aan mej. J. A. Burgdorffer, school No. 8, Ingaande 16 Oct. 1890. Ta Zoeterwoude is de heer J. Pieterse, die aan do beurt van aftreding als wethouder was, als zoodanig herkozen. Te Sissenh9im werd in de gisteravond ge houden raadsvergadering tot wothouder her benoemd de heer C. Heijne.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1