H°. 9366. Dinsdag Q September. A0. 1390. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§jon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 1 September. Feuilleton. GLÜCK AUF! LEIDSGH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidea per S maanden.f 1J0. Franco per poat1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN; Van 16 regels/1.05. Iedere regel meerƒ0.171. Grootere letters naar plaatarnimte. Voor het in- oasseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. In handen der commissie van financiën is gesteld het voorstel van Burg. en Weths., dd. 16 Juli 1S90, strekkende hiertoe, dat de gasfabriek zal warden uitgebreid, het uit- breidings- en vernieuwingsfonds te dien einde vermeerderd met 153,900 (waarvan aan de gemeente jaarlijks eene rente tegen 5 pCt. zal worden goedgedaan) en dat die gelden zullen vrorden gevonden uit de buitenge wone ontvangsten (opbrengst van geldleening). Naar het der commissie voorkomt, is de noodzakelijkheid der uitbreiding in de rap porten der comn-.issie voor de gasfabriek vol doende gestaafd. Werd niet tot dio uitbreiding overgegaan, dan zou vermoedelijk reeds in het volgende jaar de gemeente voor de keus staan om óf nieuwe aansluitingen te weigeren óf door verhooging van den prijs het gasverbruik te beperken. Beide zouden wy, zegt de commissie verder, zeer bedenkelijk achten. De gasfabriek moge tn zekeren zin eene industriëele enderneming wezen, de gemeente is tcch ongotwyfeld tot hare oprichting en exploitatie overgegaan, omdat het daarby gold eene algemeene be hoefte. Maar Gaardoc-r heeft zy dan ook o. i. <3o moreele verplichting op zich genomen om zoolang zy het monopolie der gasfabricage heeft aan stygende behoeften te voldoen en vermeerdering van verbruik niet kunst matig, b. v. door anders noodelooze prysver- heoging, tegen te werken. Achten wy om deze reden met hot dage- lyksch bestuur uitbreiding der gasfabriek ge raden, finantlëele bezwaren bestaan daartegen in ons oog niet. Zy zal ongeveer 154,000 vorderen. Wordt deze som geleend tegen 31/, pet. en de leening in 50 jaar afgelost, dan zal de begrooting het ours te jaar bezwaard worden met eene uitgave van ƒ8400 voor rente en aflossing, welke som jaarlyks met 105 rente zal verminderen en gedurende 50 jaar gemiddeld 6200 be dragen. Neemt men nu aan zooals wy meenen te mogen doen dat de winst der gemeente per M®. geleverd gas niet minder dan 1.5 cent zal bedragen en dat het gasverbruik in de eerstvolgende jaren met minstens 200,000 M®. per jaar zal toenemen, dan zal de vermeer derde gaslevering, waartoe de uitbreiding in staat zal stellen, eene vermeerderde winst meebrengen in het eerste jaar van ƒ3000, in het tweede van ƒ6000, in het derde van ƒ9000, dus reeds dan meer dan de uitgave, die door de uitbreiding zal zyn noodzakelyk geworden. Is dus ons oordeel over de voorstellen in hot algomeen stellig gunstig, wij hebben ons de vraag voorgelegd, of er geen grond be stond om hare behandeling eenigen tyd uit te stellen met het oog op de aanhangige voorstellen tot uitbreiding van de grenzen der gemeente. Mochten toch deze voorstellen geen gevolg hebben, dan zou er wellicht voor Leiden aan leiding bestaan om te overwegen of het niet wen8cbelyk ware voortaan hare diensten ook o. a. haar gas aan naburige gemeenten en hare ingezetenen te onthouden. En werd tot dit laatste besloten, zoo zou het gasverbruik ongetwyfeld vermindering ondergaan. Het komt ons echter voor, dat hierin geen voldoende grond tot uitstel gelegen is. Het gasverbruik buiten de gemeente is toch be- trekkeiyk gering. In 1889 werd geleverd: Aan de Ned. Rynspoor 4054 M'. Holl. Spoorwegmaatsch. 35989 Zomerzorg9047 de fabriek der HH. v. Wensen 10932 Voor straatlantaarns aan de ge meente Zoeterwoude947 Voor idem aan Oegstgeest 7396 Leiderdorp 918 en aan alle verbruikers buiten de gemeente te zamen 156,974 M®., dus nog niet de helft van de vermeerdering van verbruik, die voor 1890 mag worden verwacht. Zelfs een besluit om alle gaslevering buiten de gemeente te staken, zou dus de noodza- kelykheid van uitbreiding der gasfabriek niet wegnemen. Op deze gronden hebben wy de eer U, aldus eindigt de commissie haar rapport, te adviseeren, aan te nemen de voorstellen, in het hoofd van dit advies bedoeld, en vast te stellen den suppletoiren staat, daarby gevoegd. Aan den gemeenteraad wordt overgelegd het verzoek van den heer J. P. Kramer, om ODtslag uit zyne betrekking van derden onder- wyzer aan de Jongensschool 2de klasse, wegens zyne benoeming aan de Byzondere Handels school te Scheveningen, met het advies van het hoofd van eerstgenoemde schoolevenmin als by dezen bestaat er by B. en Ws. bezwaar om dat ontslag te verloenen met ingang van den 15den September a. s., terwyl inmiddels ge durende den tyd der vacature, overeenkom stig het voorstel van het hoofd der school door de aanstelling van tydeltjke onderwyzers daarin zal worden voorzien. B. en Ws. geven derhalve in overweging aan den adressant het gevraagd eervol ontslag te verleenen met ingang van 15 September a. s. D3. N. Nardi, predikant by deWaalsche gemeente alhier, heeft gisteren v oor een talryk gehoor zyn dienstwerk aanvaard naar aan leiding van 2 Cor. V vers 20 en IV vers 61>, na bevestigd te zyn door zyn ambtgenoot, ds. C. 6. Cbavannes, die tot tekst gekozen had 1 Cor. XIV vers 26b. De tiende verjaardag van Prinses Wilhel- mina werd in de eerste plaats gisteren in onze gemeente herdacht door bet steken en laten wapperen van vlaggen uit en voor de gevels van onderscheidene particuliere huizen, gemeente- (voor het Stadhuis drie en van den toren eene) en ryks-gebouwen. Byzonder groot was t et aantal vlaggen, uit de woningen stekende, niet; het zou ongetwyfeld grooter geweest zyn, indien er des morgens niet zooveel regen gevallen ware. Vervolgens werd de feestdag in de bede huizen niet vergeten en dood het carillon na kerktyd zyne vroolyke tonen weerklinken. Wegens de drassigheid van den bodem van het anders voor eene parade zoo uitstekend geschikte Schuttersveld, had de wapenschou wing plaats op de Papengracht, de beste straat voor dit doel, ofschoon het publiek weinig van het militaire schouwspel kan genieten. De parade, door zonne3cbyn begunstigd en door zeer velen op een afstand bygewoond, werd gecommandoerd door den majoor H. H. Ramaer, van het 2de reg. veld-artillerie, en geïnspecteerd door den kolonel H. F. Alings, commandant van het 4de reg. infanterie, aan wiens woning het vaandel, zooals te doen gebruikeiyk is, werd afgehaald en terugbe zorgd. Na de parade trokken manschappen der verschillende wapens, alhier in garnizoen, met hunne aanvoerders en de stukken ge schut de Breestraat en het Rapenburg over. Op een gedeelte der Breestraat reden de stukken twee aan twee naast elkaar. Zooals te begrypen is, werden de militairen opge wacht, voorafgegaan, geflankeerd en gevolgd door veel publiek. Des middags was het feest voor de kin deren in Vreewyks speeltuin. De ingang van dat speeloord was versierd met vlaggendoek en met de beeltenis van de Prinses. Wegens het ongunstige weer ia den morgen en den daardoor met water doorweekten tuingrond hadden niet veel ouders adhaesie betuigd aan hot begeeren van hun kroost om ter speelplaats op te gaan. Zy, die er waren. hadden dus volop ruimte om zich te bewegen onder de tonen der muziekinstrumenten van twaalf leden van het „vierde." De eerste luchtballon, welke omhoog trachtte te komen, geraakte op zyn tocht naar hoogere sferen, al slingerende door den vry sterken wind, ia brand en kweet zich dus niet op glorievolle wyze van zyne hooge taak. Des avonds voerde de muziok der dd. schuttery een welgekozen programma uit in de tent van Musis' tuin, welke laatste by zonder verlicht werd door ballons. Het genot van een zomerconcert word benomen door kil weder en heftig nederdalende regenbuien. By de Leidsche Spaarbank werd in de maand Aug. ingelegd 44,824.92, terugbetaald 36,964.50'/2, terwyl zyn afgegeven 145 nieuwe en geheel afgelost 86 boekjes. Het gezameniyk tegoed der 8856 inleg gers bedroeg op 31 Aug. 1,736,594.91. Hedenmiddag ontvingen we per Franscho mail de Indische bladen van 30 Juli tot en met 1 Augustus, zoodat de bladen van 25 tot 29 Juli nog ontbreken. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pryzen: 57, ƒ29, ƒ6.10 en ƒ3; do laagste: f 57, 29, 6 en 3. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van hot stoomschip „Maasdam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore al hier moeten de brieven enz. uiteriyk morgen- Dinsdag-avond om 7.50 bezorgd zyn. De wjjze van verzending behoort duidelyk op het adres vermeld te worden. De heer C. J. Broers, procuratiehouder der bekende fabriek van de heeren J. M. Van Kempen A Zonen, te Voorschoten, vierde heden zyn veertigjarig verbiyf by genoemde firma. Zoowel van de zyde der heeren Van Kempen als van het talryk personeel ontving de heer Broers kostbare geschenken als bewys van erkentelykheid voor de trouwe vervulling van zyn belangryken arbeid. Aan den avond van den dag biedt hy het gansche personeel, dat ongeveer honderd e» zeventig man telt, een feest aan, waarby ook de heeren Van Kempen zullen tegenwoordig zyn en waar ongetwyfeld vele hartelyke wen- schen zullen worden geuit voor den man, die door zyn talent en trouwe plichtsbetrachting zoo veel heeft bygedragen tot den bloei der Xoninklyke Nederlandsche Fabriek te Voer- scheten. Naar ons uit Voorschoten wordt verze- Roman van E. "VVEKNEE, U2) „Ik geloof werkelyk dat by het nog niet eens gemerkt heeft!" hernam de opzichter met ongeveinsde yerbazing. „Dat moet zyn oude vader hem nog vertellenMaar dat is het gevolg als men zyn neus altyd in dingen steekt, die iemand het hoofd op hol brengen. Waariyk, het is meer dan tyd dat ge ein- delyk al die andere zaken eens varen laat en eene goede vrouw neemt, die u wat andere gedachten in het hoofd brengt." Ulrich staarde naar den kant van het park, terwyl zyne oogen weer de sombere uitdruk king kregen van straks. „Ge hebt gelyk, vader", zeide by lang zaam; „het is meer dan tyd." De oude man liet zyne pyp byna uit de hand vallen van verrassing. „"Wel, jongen, dat is het eerste verstandige woord, dat ik van u hoor. Zyt ge dus ein- delyk overtuigd? Ja waariyk, het is tyd! Reeds sedert lar.g zyt ge in staat, om eene vrouw te onderhouden, en nergens in de wyde wereld vindt go eene vrouw, zóó knap en aardig en by de hand als Martha! Hoe verheugd ik zou zyn als gy beiden eens een paar werdt, behoef ik u niet te zeggen. Laat er uwe gedachten eens over gaan!" De jonge man was opgesprongen en liep driftig op en neder. „Misschien zou 't het beste zyn. Daar moet een eind aan komen, dat is zeker! Ik heb het vandaag opnieuw gezien en dan maar hoe eer hoe liever I" „Wat bedoelt ge? Waar moet een eind aan komen?" „Niets, vader, niets! Gy hebt volkomen gelyk, al3 ik maar eerst eene vrouw heb, dan weet ik ook, waaraan my te houden. Ge denkt dus dat Martha my wel hebben wil, vader?" „Ga heen en vraag het aan haarzelvo!" riep de opzichter lachend. „Denkt ge dan dat het meisje nog by my in huis zou zyn, als zy een ander had willen hebben? Ze heeft vryers genoeg! Ik ken or genoeg, die haar gaarne mogen lyden, en Lorentz geeft zich nu al jaar en dag vergeefsche moeite. Hy wacht nog altyd op het jawoord, en gy krygt het nog heden, als gy maar wilt; ge loof dat vry!" Ulrich luisterde met belangstelling, maar ondanks deze voor hem vleiende mededeeling sprak uit zyn gelaat niet veel blydschap of zelfvoldoening. Het scheen, alsof by een weerbarstig ge voel in zyn binnenste zocht te bedwingen, dat hem verhinderde een besluit te i-emen, en het was ook met eene soort van kramp achtige gejaagdheid, dat hy zich eindelyk tot zyn vader wendde, zeggende: „Nu, het is goed; als ge denkt dat Martha my hebben wil, zal ik met haar spreken." „Nu terstond vroeg de opzichter ver wonderd. „Maar, Ulrich! Men vraagt iemand maar niet zoo hals over kop, als men er een kwartier van te voren nog geen plan op had!" „Waartoe zou dat lange denken dienen?" hernam Ulrich ongeduldig. „Ik moet weten, waaraan ik my te houden heb. Laat mij maar even naar binnen gaan, vader!" Zyn vader schudde het hoofd, doch liet hem begaan, uit vrees dat het plotseling ge nomen besluit zyn zoon later wellicht weer zou kunnen berouwen, en het zou zoo ge lukkig zyn! In de blydschap van zijn hart was het hem vry onverschillig, of de zoo vurig gewenschte verbintenis op eene eenigs- zins buitengewone viyze tot stand kwamhy besloot dus kalm hierbuiten te biyven, opdat de jongelieden het daar ongestoord fiénB zou den kunnen worden. Ook kende hy Ulrich genoeg om te weten, dat eene voorbarige tusschenkomst van zynentwege nu de geheeie zaak zou kunnen bederven. Schieiyk, alsof hy zich geen oogenhlik tyd tot nadenken wilde gunnen, had de jonk man intusschen den drempel overschreden en de deur der voorkamer geopend. Martha zat aan de tafel, terwyl zy de anders zoo vlytige handen in den schoot liet rusten. Zy zag niet op toen hy binnenkwam, en scheen het ook niet op te merken dat hij dicht nevens haren stoel bleef staanhy zag echter dadelyk dat zy geweend had. „Martha, zyt gy boos, omdat ik u zoo straks wat driftig geantwoord heb? Het spyt my waarom ziet ge my zoo aan?" „Omdat het de eerste maal is, dat het u zou spyten. Gy hebt er u immers nooit over bekommerd, hoe ik het opnam waarom dan ditmaal?" Haar toon was koel en afwyzend genoeg, doch Ulrich liet zich dar.rdoor niet afschrik ken. De verzekeringen zijns vaders mcesten, ondanks alles, toch oen byzonderen indruk op zyn stug gemoed, gemaakt hebben, want zyne stem klonk "buitengewoon zacht, toen hy antwoordde (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1