m AGENTSCHAPPEN JLeidsch Dag-blad. 100 arbeiders u i andera gemeenten bij do .geboycotte" bóeren. Waren er nog zooveel bijgekomen, dan zou waarschijnlijk de oogst zoo niet geheet dan toch voor het grootste gedeelte tjjdig zijn binnengehaald. Het bestuur van „Broedertrouw" hooft echter met vrucht gewerkt, om meer arbeiders togen te houden, over te komen. Onder de arbeiders, uit Scho- terland hier wu, k /.aam, heerscht een goede geest; zij bij]ven aan hot werk, in weerwil van dreigbrieven uit hunne gemeente. Zij doen echter lang niet zooveel werk af als de arbeiders van hier. Men hoeft den werkstakers ook al verteld dat er geldelijke hulp zou komen uit Engeland, doch die laat stoeds op zich wachten. Op do groote meeting te Heorenveen van pi. m. 12 000 personen is niet meer dan f 250 voor de w.okstakingingezameld; waar lijk ga9n groot bewijs van „broodortrouw". Uit Sommerfeld meldt men: In het naburige O-i-ig geraakten de zoons dor weduwe Bahrenz, van wie da oud9to alles behalve oppassend is, in twist over het ouder lijke boeltje, dat de moeder den jongsten zoor, e9n rechtschapen, fatsoenlijk mensch, wilde schonken. Toen de jongste der broeders te bed lag, reet de oudste hem mot een brood mes het lichaam open, zoodat de ongelukkige dadeljji een lijk was. Dos anderen daags werd de moordenaar, die zich, als ware or niets bijzonders voorgevallen, naar liet veld bege ven had, onder het grasmaaier in hechtenis genomen. In tegenwoordigheid van het bloe derige !yk zpns broeders en terwijl h(j zijne mo3der hoorde weeklagen, zeido de onmen- scheljjke moordenaar niets dan: „Hij heeft het verdiend." In de laatste helft van September zal de vereoniging „Postduif", te Bcchum, eene groote tentoonstelling van postduiven houden, waarvoor do postduivenverenigingen dor provinciën Rhoinland en Westfalon veis inzendingen hebben toegezegd. De N ij I valt en er is voor het oogecbük geen govaar voor overstroomingen meer. Van den katoen- on graanoogst in Egypte heeft men gui.s'ige verwachtingen. Altjjd regen en wat wacht ons nog? Prof. Reis, een Duitsch meteoroloog, zegt, dat wij, Europeanen, ons sinds langen t\jd in eene regenperiode bevinden, die nog tot1904 zal voortduren! Rooverijon houden iii Italië stood.s aande gehoolo landstreek tusschen Orvioto en Bolsena schijnt onveilig. Eene familie Berni is, op reis in de Campagna, door roovors aan gehouden, die, met moord dreigende, zich van alles wat de reizigers bij zich hadden, aan geld o. a. 30 pd. st., hebben meestor gemaakt. Do bevolking der Spaanse he provincie Valencia moet onder den indruk der sedert maandon aldaar hoerschende cholera- epidemie geheel gedemoraliseerd zijn. Er is eene hevige verbittering ontslaan tegen de geneesheeron, aan wie men de schuld van het heerschen dor ziekte geeft. Hen zegt dat er eigenlijk geen cholora is, maar dat de ge- neasheoren dit slechts voorwenden, om de rjjken uit do provincie te verdrijven en ton behoeve oener speculatie de waarde dor gronden te vermindoren. Op andoro plaatsen zegt men dat door ontijdige dasinfectie de ziekte over gebracht is naar plaatsen, welke ande-s vrij zouden gobloven zyn. Deze .dwaze praatjes eensklaps een zijsprong naar dc-n anderen kant van den weg, waar hij vol ontzetting staan bleef. „Hoe is het mogelijk 1 Zulke grondbegin selen doen mij de haren to berge rijzon. Het moord en doodslag zoudt go dus uwe liefde bezegelen. Gij zjjt een barbaar, Harlman! En ge zegt dit op eon toon, met eeno stem - mevrouw Berkovr hoeft wel gelijk, als zij u eene ongebreidelde natuurkracht noemt, die. „Wie noemt mij zoo?" viol UIrich hem heftig en met somberen blik in de rede. „Mevrouw Berkow. „Eeno wilde, ongebrei delde natuurkracht" heeft zy gezegd. Eeno allergeestigste vergelijking, uiterst gepast in ■dit gevaj, Hartman!" en de jonge beambte "waagde het langzamerhand, hoewel nog tame lijk schuchter, zijn motgezel weer te naderen. „Hartman, ik vergeef u alios, zelfs datgene, wat gij zooeven gezegd hebt, maar uw af schuwelijk gedrag tegonovor do jonge mevrouw, z e, dat vergeef ik nooitHebt gij alleen dan geer.e oogon voo: die schoonheid en lieftal ligheid, welke zelfs den ïuwsten uwer kame raden ontwapent, dat gü haar aanblik schuwt alsof daze u ongeluk zou aanbrengen? Als haar rijtuig zich maar in do verte vertoont, keert gij om, uit vrees van het togen te komen; als zij voorbijrijdt, treedt ge het hebben zulk een haat tegen de geneesheeron doon ontstaan, dat Zondag avond in de stad Valencia een der bekendste doktors, die weken lang de ziekte bestreden heeft, op do open bare straat gedood werd zondor dat do dader bekend werd. Reeds twee dagen daarna kwam uit Lorda bericht dat aldaar een dokter ver moord was door eene vrouw, wier kinderen aan cholera waren gestorven. Op eeno andere plaats, te Mogento, werd oen geneesheer door drie mannen opgewacht en zoodanig met knup pels geslagen, dat men voor zijn leven vreest. In Spaansche regeeringskringon zoekt men tovorgeefs naar middelen om dit dwaze voor oordeel te bestrijder.. Te Mekka zp de doctoron teer geheim met het aantal sterfgevallen, dat dagelijks voorkomt. Zü beweren dat dit 150 bedraagt, maar men zegt dat er dagen waren, waarop meer dan 500 personen aan de ziekte stierven. Zelfs wordt van 800 per dag ge sproker., wat echter overdreven is. Thans zijn 175,000 pelgrims buiten Dj9ddah gekampeerd; van de kameelen, die er aan kwamen, waren 5000 zonder boi'üder, wat hetzelfde zeggen wil, dat oven zooveel per sonen aan de cholera stierven. Er is geen stad, waar do cholera meer te vreozen isbehalve dat zij geheel afgezonderd ligt, heerscht er gebrek aan levensmiddelen en medicijnen, terwijl van desinfectie geen sprake is. Door den sultan werd het vol gende karakteristieke telegram naar Djoddah gezonden„Stel alles in het werk om de ziekte te bestrijden, maar als het Gods wil is, dat onze gezegende stad Djeddah wordt verwoest door ziekte, laat die dan haar gang maar gaan." Te Melsigavie, in Schotland, is een passagierstrom op den North-British- Railway in botsing gekomen met een goe derentrein. Eenigo reizigers werden gewond, maar overigens liep het ongeval bijzonder gelukkig af, ofschoon beido treinen geduchte schade leden. Koningin Elizabeth van Ru- menie is van Netiwied vertrokken. Carmen Sylva gaat eerst naar Engeland en van daar naar Scheveningen, waar de koniag van Ru- menie ook komt. De koning keert dan met zjjne gemalin naar Rumenié terug. Graaf Villanova, oen Italiaansch edelman, wilde dezer dagen den Moi-.t-Blanc langs een nieuwen weg beklimmen. Do graaf weid vergezeld door oen gids en eenigo dra gers, maar keerde niet terug. Terstond wer den in alle richtingen nasporingen gedaan, woiko sondc-r eenig gevolg bleven. Men ver moedt daarom dat het geheele gezelschap is verongelukt. Bp do Russische logeroofeningen by Narva is keizer lVilbelm kriigsgevangen gemaakt. De keizer rukte aan het hoofd van zijn regiment grenadiers tegen den vjjandop, maar do aanval mislukte, en van alle kanten omsingeld, moest keizer Wilhelm zich mot zyn regiment overgeven. De keizer had tegen over zich een regiment huzaren en twee batterijen, zoodat hü in een gewoon gevecht zjker het onderspit zou bobben gedolven. Derhalve gold bij dit wapenspel het regiment als buiten gevecht gesteld. Het spreekt vanzelf, dat do keizer terstond 1 werd vrijgelaten, maar de correspondent van eerste het beste huis binnen, en ik wed dat ge daarom alleen dien omweg langs de woning van den directeur neemt, om haar niet bij het hek van het park te ontmoeten en dan in de noodzakelykheid te zijn, van haar te moeten groeten. O, ik erger rcy over dien onfatsoenlijken kasteliaat, welke zich zslfs tot de vrouwen uitstrekt I Ik herhaal het, gij zijt een barbaar!" Uirich zweegtegen zijne gewoonte liet hij zich al deze verwijten aanleunen, zonder een tittel of jota te antwoorden, waardoor by dan hoer Wilborg in den gelukkigen waan versterkte dat zijne terechtwijzingen toch eindelijk ingang hadden gevonden. Hierdoor eenigszins bemoedigd, begon deze opnieuw: „Om nu echter op ons voornaamste onder werp van gesprek terug te komen die zakdoek. „Wat weet ik, waar dat ding gebleven is", viel Uirich hem norsch in do rode. „Het zal weggeraakt zijn, of Martha zal hot terug gegeven hebben. Ik weet er niets van." Wilberg stond op het punt in verontwaar diging los to barsten over de onverschillig heid, waarmede de ander over een in zijne oogsn zoo gewichtig en dierbaar voorwerp sprak, toen hy opeens Martha in het oog kroeg, die juist het huis van den opzichter do „Standard," die het geval mededeelt, voegt er bij, dat do keizc-r zeer onUtemd was ovsr den ongunstigen uitslag van zjjn eenigszins ondoordachton aanval. Te Ibraïla, zou een Italiaansch luchtreiziger, Borletli, mot een ballon opstij gen en zich met een valscherm neerlaten. Nauwelijks was de ballon opgegaan, of er ontstond brand, en in een oogenblik was de gehoele ballon vernietigd. De reiziger kwam neer op een eilandje in den Donau tegenover de stad. Natuurlijk was hij verpletterd. Te Batum is een schip, dat met petroleum was geladen, in brand geraakt. Aan blusschen was niet te denken. De kapitein en twee matrozen, de eenige personen, die aan boord waren, kwamen in do vlammen om. De brand bepaalde zich echter tot het schip, dat natuurlijk geboel verloren ging. Do toestand in de Australische havens wordt iets gunstigor. Er worden pogin gen beproofd om een vergelijk tusschen de werkstakers en do roeders tot stand te bren gen en er schijnt kans te bestaan, dat deze tot een goeden uitslag zuilen lijden. Evenwel begint te Melbourne gebrek te komen aan gas wegens de werkstaking der gasstokers. De strat6n bunnen slechts gedeeltelijk verlicht worden. Ofschoon de werkstakers beproevon het nieuwe werkvolk te beletten de schepen te lossen, is de orde nog niet gestoord. De politie en de soldaten hebben tot dusver de noodige bescherming kunnen verleenen. Te Rome heeft gedurende do twee vorige weken buitengowono hitte ge- heerscht. De temperatuur steeg zelfs op en kele dagen tot 963 Fahrenheit in de schaduw. Eindelijk brak er een onweer los, zoo hevig als men in langen tijd niet had beleefd. Ook in het noorden woedden hevige onweder3, die gepaard gingen met hagelbuien, waardoor vooral in de omstreken van Milaan de oogst veel nadeel leed. De druiven in de Campagna leden echter weinig, zoodat de gunstige voor uitzichten van den wijnoogst niet vormin- derd zijn. Een Parjjzenaar, Achille Moch goheeten, schoot den 2den Juni den makelaar Gautier dood. Gauti6r had Moch overgehaald om te speculeoren voor gemeenschappelijke rekening. De speculatie mislukte, maar toen weigerde Moch zijn aandeel te botalen, omdat hij den slechten uitslag aan den makelaar weet. Toen deze hem bedreigde, greep Moch eere revolver on schoot hem dood. Het geval maakte indertijd te Parijs groot opzien, maar nog meer is men nu verbaasd, nu do jury Moch vrijsprak. De beschul digde zegt een der verslaggevers was zelf het moest verbaasd over deze vrijspraak. De vrijspraak berustte op de overweging, dat Moch geschoton had om zich te verdedigen, daar Gautior hem had gedreigd. Het panorama to Parijs bij de brug van Austorlitz, voorstellende do bestor ming van de Bastille, is door brand vernield. Het dak viel zóó spoedig, om halftien, in, dat 69n politie-agent, die zich in het gebouw be-- vond, zich niet zoo snel kon redden en door het neervallend houtwerk ernstig werd ge kwetst. Het panorama was het werk van do schilders Poilpot en Jacober bleef niets van over. Te negen uren ontdekte de concierge uittrad, dat men intusscben genaderd was. Evenals een roofvogel schoot de jonge be ambte op haar toe en begon haar Inlichtin gen te vragen, waar de bewuste zakdoek gebleven was, of zij hem werkelijk bad terug gegeven, of hü niet bjj mogelijkheid nog ergens zou kunnon dwalen In het eerst scheen het meisje niet te begrijpen, wat liy eigenlijk bedoelde; toenzy echter tot besef daarvan kwam, betrok haar gelaat. „Die zakdoek is er nog", antwoordde zij, zonder zich te bedenken. „Ik meende goed te doen met hem eens onderhanden te nemen, en het bloed er uit te wasschen, maar Uirich was woedend boos, dat ik hem had durven aanroeren. Hij bewaart hem in zijne kast." „"Welzoo, het was dus maar een voor wendsel, om mij het verlangde te weigeren? riep Wilberg, gekrenkt en met een verwij tenden blik op Uirich, die dit alles met ver beten gramschap had aangehoord en thans op bijna hoonenden toon hem antwoordde: „Doe maar goeno vc- dere moeite, myn heer Wilberg; den zakdoek krygt gy toch nooit 1" „En waarom niet, als ik vragen mag?" „Omdat ik hem houd", wa3 het kalme antwoord. den brand, welke te halftlf geëindigd was. De groote vlammen verlichtten do Seine. In Columbus (Indiana) zyn zes personen by het springen van den ketel van een stoommolen in stukken geslagen. Eene hoelo familie Mo ij er. In oone der Zeeuwsche stoden stond een buiten man voor bet confectiomagazyn van den heer Oestmeljor te kyken. Naast hem stond een aankomend „heertje". Boer: Woont hier Oostmeyer? Knaap (besloten, ons boertjo eens te foppen) Ja, vriend, hier woont Oostmeyer, daarnaast woont Zuidmeijer, hiernaast woont Noord- msyer, en aan den overkant Westmeyer. Boor (den knaap leuk aankykend)Ozoo, en dan bent u zeker Kletsmeyer. Programma van ïuuxicUuStveeringen. MUSI3 SACBÜM. Zondag 31 Aug., te haifaeht, door hot Muziekcorps der dienstdoende Sckutlerjj, directeur: de lieer A. Van Leeuwen. Eerste afdeeliug No. 1. Marsch op het Lied „Wien Neerlandsch Bloed", Van Leeuwen2. Lustftpiel-Ouverture, Kéler-Béfa 3. „Meine Kêniyin", tValzc-l-, Cooto; 4. Fantaisio „Der Zigeuner-Baron", Millöcker. Tweede afdee- l'ng: No. 5. Marsch op het Lied „Wilhelmus vnn Nassau wen", Van Leeuwen: 6. Cainpanella, Nehl; 7. o. Prinses8emarsch, Schwoinshcrg; b. Prineesselied, Hol; c. Ma ech „Piet Hein", 8. a. „Die Heinzel- mlnchen", l>. „Die Waehtparade ltommt", Eilenbcrg; 9. „Die Kaisei-Paradó", Eilenberg. (Het terrein zal weer met ballons verlicht worden). LACHTSTEKSSTJE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 17 tot en met 23 Augustus. Datura. Uur. Aautüi. Gem. Eng. Btandk. 17 Augustus. 7.30 9.30 7 17.4 18 7.30 9.30 8 17.0 19 7.30 9.30 7 17.4 20 7.30 9.45 3 17.0 21 7.30 9.45 7 16.4 22 7.30 9.30 8 17.7 23 7.30 9.45 8 17.0 Dit beteekent: Wanneor men 5 cubic feet 1,1 t; liters per uur van zulk gas verbrandt in oen Sugg a London-Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatjes, wordt eon licht verkregon, dat in sterkte gelijk staat met 17.4, 17.0 onz. Standaardkaarsen, waarvan elko kaarB 20 grains 7.8 grammen Spermaceti por nur verbrandt. VAN HET Te A'fenJ. L,. KOVWEKAAR, firma W. CAMBIER VAN NOOTEN's Boekhandel. Bezorging: na aankomst van trein 7.35. Te Katwijk BinnenB. VAN VELT- HOVEN. Bezorging: na aankomst van tram 6.30. Te Katwijk aan ZeeW\ KIETKEHH. Bezorging: na aankomst van tram 6 40. Te Koordwijk-Binnen, Koordwijk aan Zee en Noordwijkerhout.- C. VAN1 SIL-ILEIV. Bezorging: na aankomst van tram 7.2 Te RijnsburgCi. W. V.ANf BEK HARS. Bezorging: na aankomst van tram C.20. Te Voorschoten: C. A. PAAP. Bezorging: na aankomst van tram 6.20. Te Warmond: J. H. Ol'B§HOOR\. Bezorging: na aankomst van trein 6.22. „Maar, Hartman. „Als ik ééns neen heb gezegd, dan blyft het er by; hiervoor kent gy my immers, mynheer Wilberg?" Wilberg hi6f do oogen en handen ten hemel, alsof hjj dezen tot getuige wildo roe pen van de hem aangedane beleediging, maar eensklaps zonken de armen hem slap langs het lichaam neder, terwyl dit oven plotseling in de hoogto snelde, toen eene stom zich achter Martha deed hooren „Kunt ge my ook zeggen, kindlief-O,myn heer Wilberg, stoor ik u soms in een gesprek?" Do aangesprokene kon geen woord uit brengen, zoowol van wanhoop aU van ver rukking over deze onverwachte ontmoeting, daar de vernietigende gedachte zich aan hem opdrong, dat hy zich thans voor de oogen dor jonge mevrouw, die hem nooit anders dan in zjjn visite-kostuum had gezien, aldu3 moest vertoonen. Hjj wist dat de voreeniging van kleuren hem allesbehalve goed stond en had zich, nog geen uur geloden, plechtig voorgenomen, ton minste den groenon caehenez voor een anderen, welke hem boter kleedde, te ver vangen; en zie, nu voerde bet boosaardige toeval hem zóó voor de oogen van zijn ideaal Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 6