vriendelijk by da meortnalen be lokte lucbt der laatste dagen wapperden op die plaats van een paar tenten reeds tal van één- en veelkleurige vlaggen. Een dikke, hooge mast toonde aan dat er ook geklommen zou worden en wy vernamen toen reeds dat boven in dien mast schoone prijzen zouden bevestigd worden, benevens een raar surprises, bestaande o. a. in eene kip in een zak en een op dezelfde wjjze ver borgen vrouwenkledingstuk. Behalve te doen mastklimmen en zakloopen, bestond ook het voornemen te doen prijs schieten met flaubert-geweor en pistool. Onder de vrouwelijke deelnemers stelde men zich voor een wedstrijd te organiseeren in het maken van eene muts, naar zeker model, in één uur tijds. De te voorschijn ge brachte hoofdtooisels zouden worden onder worpen aan de beoordeeling van eene juffrouw van het vak, van eene Leidsche modiste. Den kinderen wordt, zoo deelde men ons me.'lo, gelegenheid gegeven prijzen te ver overen met ringryden en blokjeskruien. Door den majoor werden tw9e horiogos voor de winnaars onder de manneliike deel nemers uitgeloofd, terwijl de muziek der hu zaren het geheel zou opluisteren. Ziedaar het plan 1 Maar om het te kunnen ten uitvoer leggen, moest het mooi W6er zijn, zeker heel wat in onze dagen van plasregens, wolkbreuken en stortvloeden. Liet het weder de feestviering op hedenmiddag niet toe, dan zou dez9 moeten worden verzet op Maandag of Dinsdag, tot op een namiddag met mooi weer. Onder de deelnemers en deelneemsters hearsehte vandaar eene spanning, want het weer was vandaag zoo veranderlijk, nu zonne schijn, dan regen. Moeder Natuur ontfermde zich echter over hen, en al was er oen be6tjo wind en al ver toonden zich vele dreigende wolkon aan het uitspansel, het feestelijk plan kon ten uitvoer gelegd worden en er heerschte op het bedoel de terrein veel vroolykhoid. Het feest, dat uitnosnend slaagde, werd grootendeels bekostigd uit het cantine fonds ook heeren officieren droegen er toe bjj. Op aangename wyze vierde men aldus in de Doelen-kazerne het eerste kroonjaar van Kroonprinses "Wjlholmina, ook al viel er wat regen. - Heden verlaat D. Verwijden, opperwacht meester by de 5de battery van het 2do reg. veld-artiilerie, alhier in garnizoen, met pensioen zijne militaire betrekking. Ruim 29 jaren heeft hy met trouw en ijver het vaderland gediend, waarvan bijna 25 jaren als onderofficier. Zijn laatsten graad aanvaardde hy 1 Jan. 1875. Bij heeren officieren was by hoog aangeschre ven, bij zijne makkers, de ondorofficieren, zeer bemind en bi) zijne minderen hoog geacht. Hij was door zijn vorstandigen blik en door dachte handelingen dikwijls de raadgever en vraag caak van velen, 't Is daarom dan ook dat velen hom mot leedwezen zyne functie zien verlaten, welk leedwezen echter eenigszins vergoed wordt door de omstandigheid, dat hij als scary ver by de 2de afdeeling van het 2de reg. veld artillerie alhier, zal optreden. Dat l'.y in geluk en in het belang van zijn gezin nog vele jaren zal mogen doorbrengen, is de wensch van hou, die hem als meerdere, mindere en vriend gekend hebben. - Door den Raad van Administratie van het Invalidenhuis alhier werd hedenmiddag om twee uren, onder nadere goedkeuring van den minister van oorlog, aanbesteed de leve ring van verschillende levensmiddelen gedu rende den tijd vanaf 1 October 1890 tot en met 30 September 1891. De Tolgende inschrijvingen waren inge komen Rundvleesch en vet: L. A. Werner 57'/, c., firma wed. A. Biben 59 c., G. W. Zandvoort 54 c. en J. Zandvoort 58 c. per kilogram. Spek, worst en reuzelJ. A. Reuther 78 c. en P. Yreem 72 c. per kg. Kruideniers- en grutterswarenJ. W. Boek - wijt: thee 1.65, koffiebonnen ƒ1.19, ryst ƒ0.14, zout ƒ0.14, gort ƒ0.14, stroop ƒ0.12, groene zeep ƒ0.30, soda ƒ0.04, mosterd ƒ0.30, peper ƒ0.90, bloem ƒ0.18, boekwytemeel ƒ0.12, witte s.iiker 0.52, alles per KG.; cichorei S'/a Per pakje, aardappelmeel 6 c. per pakje; eieren 4'/2 c. per stuk; groene erwten 11 c., kapucijners 13 c., aapolie 33 c., sla olie 70 c., traa.i 80 c., azijn S c., alles por liter. Voor deze artikelen was r.og een biljet in gekomen, dat ec u er geen borgen vermeldde en ongezegeld wjs. Een verbeterbiljet was zelfs ook nog niet goed. Hst was dus van onwaarde. Boter: J. W. Boekwjjt f 119 per kilogram. Bier: C. P. Omtzigt 5'/2 cents per liter en M. H. Van Waveren 5 cents per liter. GroentenJ. Segaar, versche 5 ets. en ge zouten 12 ets. per KG.; W. J. Bink,ruwo 4j/4 ets. en ingemaakte 113/io cts- Per KG. Aardappelen: J. Peerenboom f 3.75 en P. Spaanderman f 3.60 per hectoliter. SteenkolenIï. J. Blommestein f 0.72, Van Haansbergen en Dutilh f O.S430/100, J. T. Porquin Zn. f 0.74, K. T. Caron 0.73 en P. Van der Meer 0.75, alles per hectoliter. Zoetemelk: A. A. Owel 5,5/1M ets., L. Van Santen 6*/io cts-, en W. Van Steyn 6'/, ets. per liter. Karnemelk: A. A. Owel l'/i cents, L. Van Santen l,5/ioo cents, W. Van Steyn, 1'/, cents per liter. Zoutovisch: F. J. De Jong 40 cts. per kilo. Wittebrood: firma Koole, Nicola Co. (stoombroodfabriek „de Vereeniging") 13ï4/100 cents en N. Brummelkamp 14 cents per kilogram. Kropbroodfirma Koole, Nicola Co, („de Vereeniging") 1 l9D/ioo bonts en N. Brumrael kamp 12'/2 cents per kilogram. Voor het weghalen van den afval der menage was ingeschreven door M. Van der Westen tegen f 8 en door L. J. Giezen togen f 6 02 per maand. Na een zeer langdurig lijden is te Noord- wyk overleden de weleerwaarde heer Ant. Jac. Van Houten, in don ouderdom van 59 jaar. De overledene was achtereenvolgens: pastoor te Tuitjenhorn (N.-Holl.), pastoor en deken te Aarlanderveen en sedert anderhalf jaar pastoor van Noordwijk. Het lyk zal de volgende week in den graf kelder op het R.-K. kerkhof aldaar worden bijgezet. De feestelijke ontvangst van den burge meester van Noordwyk, jhr. mr. Quarlesvan Ufford, zal niet op 4 Sept. plaats hebben, zooals wij in ons blad van Vrjjdag mededeel don, maar op Donderdag 11 Sept. Door bijzondere omstandigheden is daarin verandering gekomen. Do burgemeester zal Noordwijk worden binnongoleid door eer.e groote eerewacht to paard, en varvolgens een bezoek brengen aan Noordwyk-acn-Zee. Des middag3 is er op het Lindenplein concert, te geven door stafmuzi kanten van het 4de reg. infanterie te Leiden. Des avonds wordt or geïllumineerd en brengt de Zangvoveoniging A.d.v.e.n.d.o.", onder directie van don heer H. Mens, den nieuwen burgervader eene serenade, waarbij een welkomstgroet zal worden ten gehoore ge bracht, gedicht en gecomponeerd door twee inwoners dor gemeeDte. Dank zjj den ijverigon bemoeiingen van het feest comité, belooft het alzoo een aangena- men dag. De jaarlyksche belooning, verbonden aan de vacante betrekkingen van deurwaarder der directe belastingen voor de districten Middel burg en 's-Gravensande, te Leiden en te Nieuwer-Amstel worden, na aftrek der kosten, wegens reizen, drukwerk enz., respectievelijk geraamd op 1000, ƒ900, 1150 en 1100. De minister van oorlog is met zijn adju dant in de residentie teruggekeerd. Het voornemen bestaat hij het gemeen tebestuur van Den Haag, om in hot volgend jaar in nader te bepalen straten proeven te nemen met eene bestrating van caoutchouc en met eene van scoriaebricks. Eene som van 5000 is daartoeopde begrooting uitgetrokken. By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 28 dezer zijn de schoolopzieners aangewezen, die deel zullen uitmaken van de commisaién, in bet najaar van 1890 belast met het afnemen der examens tot verkrijging der akte, bedoeld in art. 5Ga der wet van 17 Aug. 1878 (Staatsblad Nr. 127). Voor Zuid-Holland zijn zij: a. lid en voorzitter: de inspecteur van het lager on derwijs in de tweede inspectie; b. leden: de schoolopzieners in de arrondissementen Woer den, Rotterdam, Schiedam en Gorkum; c. leden-plaatsvervangers: de schoolopzienersin het district 's Gravenhage en in de arron dissementen Delft, Vlaardingen, Sommelsdyk en Gouda. Het stoomschip „Bromo," van Batavia naar Rotterdam, is 30 Aug. Wight gepasseerd de „Drente," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 30 Aug. van Port-Said; de „Noord- Holland," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 30 Aug. van Colombo. Gomcng <1 DJ ienws. Naar ons van goederhand wordt medegedeeld, zal de villa „Buitenzorg", aan den Witten Singel, geamoveerd en zullen daar ter plaatse dertig arbeiderswoningen gebouwd worden. Zeer zeker zullen allen met ons, die de fraaiheid van den Witten Singel op prijs stol len en met genoegen hebben gezien dat aan de woningen, welke aldaar in den laatsten t(Jd zyn verrezen, de noodige zorg voor een net uiterlijk is besteed, het betreuren dat in tegenstelling daarvan de nog zoo goed als nieuwe villa, met den wèl aangelegden, groo- ten tuin, zal worden gesloopt, terwijl op het terrein daarnaast juist weer eene kostbare villa, welke een sieraad van den singel belooft te worden, in aanbouw is. Alle verandering kan dus ook hier geene verbetering worden genoemd, daar uit den aard der zaak arbeiderswoningen niet zoo'n sierljjk aanzien aan dezen wandelweg kunnen geven. Hedonnamiddag, omstreoks half- twee, geraakte nabjj de Broodfabriek op het Levendaal wodor een jongotje, wiens fami lienaam met eene P. begint, in het water. Zekere Kwestroo redde den knaap. Deze week werden in „Rhynzigt" genomen206 zwembaden door heeren en 19 door dames. De temperatuur van het water is 17° Celsius. Diploma's als geoefend zwemmer zyn toe gekend aan P. W. M. Van Campen on L. J. Godefroy. Men schrijft ons uit Warmond: Leo it men zoo nu en dan al eens in de dag bladen, hoe de tuinlieden en de landbouwers geplaagd worden door de spreeuwen en mus- schen, ook te Warmond zyn die klachten legio. Was het vroeger nog maar alleen in het gezaaide, thans kan men zwermen van dio roovers zien zitten tot zelfs in de appel en pereboomen, en in betrekkelijk geen tijd zijn de vruchten van zulk een boom totaal opgegeten of zéé gohavond, dat zjj niet meer geschikt zyn voor consumptie. De schade, door die vogels aangericht, beloopt dan ook eeno aanzienlijke som. Nu staan deze vogels onder bescherming der wet, als zijnde nuttig voor landbouw en houttoelt. Maar dat nut kan niet opwegen tegen de enorme schade, welke zy berokkenen. Wel kumien de tuin- ■iedon door tusscbenkomst van het gemeente bestuur hunner woonplaats eene buitengewone machtiging bekomon tot het verdrijven van schadelijk gedierte, door middel van pistool schoten, maar dat geeft letterlijk niets, want dan kan men wel schietende van het eene punt naar het andere loopen, aangezien zoo min als de musschen bang zijn voor verschrik kers, zjj oven goed gewend raken aan het schieten. Neen, het esnige afdoende middel is, dat belanghebbenden zich gozamenlyk per idres tot de bevoegde autoriteit wenden om spreeuwen, musschen en ook kraaien tijdelijk te schrappen van da Ijjst der door de wet beschermde vogels; want hot aantal dezer vogels is zéé ontzaglijk groot, dat er wel twee jaren toe noodig zjjn, om het te groote aantal te vernietigen. Men schrijft ons heden uit Kat wijk aan ZeeVan morgen is juist op de vjjf weken voor do 2de maal aangekomen de KW. 84, schipper W. Ouwehand, van de Naamlooze Vennootschap „Katwijk aan Zee," met 310 kantjes en 8000 stuk3 steurharing. Da haring ex. KW. 18 is gisteren uit de hand verkocht voor f 12.50 de ton. Drie Zandvoortsche schuiten waren van morgen met versche visch aan liet strand alhier. Ongeveer kwartier over elven weerklonk hedenochtend in de richting van het Rynspoorstation te 's Hage een zwaar schot, kort daarop weer een, toen nog eon en eindelijk volgde eene losbarsting, veel overeenkomst hebbende met het slotstuk van een groot vuurwerk. Uit alle ramen in den omtrek zag men verschrikte gezichten. Een paar politiemannen, voorafgegaan door een hoop jongens, renden n de richting vanwaar de schoten kwamen; de somberste veronderstellingen werden in de poorten van de talrijke hofjes aan den Zuid- Oost-buitonsingel gemaakt, ja, men opperde reeds het denkbeeld dat do voor Diets terug dringende Haagsche straatjeugd op de eene of andere manier er achter was gekomen waar hot vuurwerk voor Prinsessedag ge borgen was en dit m33r vast had afgestoken. En wat was nu het geval? De machinist Vrooman van de Nederl. Rljn-Spoorweg-Maaty. vierde heden zjjn 25 jarig jubileum als ambte naar bii genoemde maatschappij. Zijne confra ters hadden het stoompaard, waarop Vrooman al die jaren dienst deed, feestelijk versierd met groen en vlaggen en op dsn spoorweg van het station tot de werkloods, op korts afstanden, knalsignalen aangebracht, die anders by mistig weer gebruikt worden, en thans dienst deden als saluutschoten; van daar de kanonnade, die zooveel schrik had teweeggebracht. In de werkloods werd de jubilaris door den chef machinist Batenburg hartelijk toegespro ken en hem namens bet personeel een gouden horloge aangeboden. Daarna besteeg Vrooman zyn vurig ros, ditmaal door een ander bestuurd, terwyl hij in een leuningstoel voor zijne machine zat, terwijl het personeel in een waggon volgde. Zóó reed de feesttrein eenige malen het hoofdspoor voor bet station op en neer. Onder Haarlemmermeer wer- den een paard en eene koe door den bliksem gedood. By de deze week gehouden bijeen komst der vaste commissiën van de Neder- landsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde te Amsterdam, ter beoordeeling van nieuwe, weinig bekende of fraai ge kweekte planten, is o. a. toegewezen een ge tuigschrift 1ste klasse aan „Vriesea Splendens var. formosa" uit dc-n Leidschen Academietuin. De zaal van „Artis" was ditmaal geheel gevuld en de commissie-leden, die in grooten getale tegenwoordig waren, hadden eonezeer omvangrijke taak. Ook het publiek schyut moer en meer deze tentoonstelling op prijs te stellen, daar velen des middags van de gelegenheid gobruik maakten om de ingezon den bloamen te bezien. Ook deze bijeenkomst kan als uitstekend geslaagd worden beschouwd. Tusschon Winter ie en Postel (N. Br.) is Donderdag-avond eeno ernstige mis daad gepleegd. Een persoon, wions gelaat geheel zwart was gemaakt, eischto van eene alleenwonende weduwe haar geld en bracht der hulpelooze vrouw onmiddellijk zeven mes steken toe. Gelukkig zyn de wonden niet levensgevaarlijk. De zoon der weduwe, die, naar aan het „Dagbl." medegedeeld wordt, verdacht wordt de misdaad gepleegd te heb ben, is in hechtenis genomen. Naar aanleiding van het bericht dat da marketentsters in Frankrijk voortaan geen uniform meer zullen dragon, maar alléén eene plaat op den arm, schrijft een lezer aan de „Figaro"Voor den zomer gaat 't nog, maar in den winter is 't toch wol een beetje al te weinig! a u i 'A° kc rv x, rw o. FrcmUrljlfc. De keizerin van Oostenryk is uit Parijs vertrokken. De keizerin heeft zich weer naar Cherbourg begeven, ten einde daar aan boord van haar jacht te gaan en de zeereis voort te zetten. De burgemeester van Marseille heeft het contract geteekend met de ondernemers, die de stad van een nieuw rioolstelsel zullen voorzien. Het geheele werk moet in vijfjaren voltooid zjjn en kost 33,500,000 franken. Te Parijs werd dezer dagen het gerucht verspreid dat de „Républiquo franr use," het bekende, door Gambetta opgerichte orgaan der opportunistische party in Frankrijk, zou ophouden te bestaan en vereenigd zou worden met da „XIXme Siècle." De heer Joseph Reinach, de tegenwoordige directeur der „Républiquo", verzekert echter in zijn blad, dat dit gerucht geheel zonder grond is. Dnltaohland. Het Congres der Duitsche Katholieken te Keulen heeft ©en voorstel aangenomen, waarin da wonsch wordt uitgesproken dat in liet volgende jaar te Parijs een Congres van Katholieke geestelijken en geleerdon zal ge houden worden. Waarschijnlijk zal de reiziger dr. Peters in staatsdienst treden. Donderdag werd Peters ontvangen door den minister van buitenland- sche zaken, Von Marscha!!, en den rykskan- selier. Weldra zal Peters ook door den keizer worden ontvangen. De „National-Zeitung" deelt mede dat keizer. Wilhelm heeft geweigerd hot ontslag, door den minister van oorlog gevraagd, aan te nemen. Den 20sten September zal keizer Wil helm, na het einde der legeroefeningen in Silezië, graaf Von Moltko, die weldra zijn 90ston verjaardag zal vieren, een bezoek bren gen op zijn buitenverblijf in Kroisau. Bil de herstemming voor een lid van den Duitschen Rijksdag, te Kaiserslautern, ter vervanging van den heer Miquel, is de car.didaat der nationaal-liberalen Brunek met

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2