-ili -•>-:orr. r..taefi'xtam*-'-. >y--i3fts.*-^r- betichtte, ia wegons smaad in eene geldboete van 6 gulden verwezen, by wanbetaling te vervangen door 3 dagen hechtenis. Voor de twee jongens, die terechtstonden wegens het vordraaien van een wissolschyf op het Rijnspoorstation te 's-Hag'e, is eeno veroor deeling tot 3 dagen hechtenis uitgesproken. Omtrent den optocht, welke door de „Nationale Vereeniging" te 's-Hage, ter viering van den verjaardag van Prinses Wilhelmina op Haandag zal worden geho«- den, verneemt men dat deze zal voorstellen de Vorsten uit het Oranje-Huis, van Jan den Ouden af tot en met Willem V. Dit gedeelte van den stoet wordt gevolgd door een zege wagen, waarin eene allegorische voorstelling zal prijken van de Vorsten uit ons Konings huis na 1813. Aan den optocht zullen zich aansluiten de volgende vereenigingen a. de afdeeling „Metalen Kruis"; b. de ridders der Vereeniging „Vaderland getrouw" c. „Attentia"; d. „Nationale Vriendschap"; e. Bouwmaatschappij „Vooruit I en II"; f. „Crescendo et Amicitia"; g. Mannen-Zang- vereeniging „Crescendo"; h. afdeelingen Pieke- niers, Hellebardiers en Watergeuzen. Dan volgenwapenherauten van Nederland en Waldeck-Pyrmont, de standaarddrager van de Nederlandsche vlag en de banierdrager der Nationale VereemgiDg te paard. De muziekcorpsen van de jagers on de veld artillerie zullen den stoet opluisteren. De optocht stelt zich te 2 uren in de Korte Houtstraat in beweging en zal waarschijnlijk den volgenden weg nemen Korte Houtstraat, Plein, Lange Poten, Spui straat, Veenestraat, Kettingstraat, rond het Buitenhof, Gravenstraat, Hoogstraat, Noord einde, Oranjestraat, Parkstraat, Lange Voor hout, Tornooiveld, Lange Vijverberg, Kneuter dijk, Parkstraat, Alexanderstraat, Sophialaan, Nassaulaan, Nassauplein, Javastraat, Laan van Meerdervoort, Zoutmanstraat, Piet-Hein- straat, Prinsessewal, Prinsestraat, Kerkplein, Riviervischmarkt, Groenmarkt, Veenestraat, Wagenstraten, Wagenbrug, Huygensplein, v. d. Duyastraat, Fagelstraat, Koningstraat, Boekhorststraat, Herderinnestraat. Beesten markt, Prinsegracht, Ged. Burgwal, Lange- gracht, Hofspui, Lange en Korte Poten, Flu- woelon Burgwal, Nieuwe Harkt, terug naar de Korte Houtstraat. Te N o o r d w ij k-B innen had Donder dag-morgen te tien uren oen droevig ongeluk plaats. Een achtjarig knaapje, G. P. genaamd, was met andere jongens op eon wagen go- klommen. Door onvoorzichtigheid viel hjj er aan het begin van den Zeeweg af, zoodat het achterwiel geheel over zijn hoofd ging. Zwaar gewond, werd hij zoo goed als dood in de bloemisterij van den heer A. Alkemade ge- drageu, alwaar een geneesheer eenige oogen- blikken daarna slechts den dood kon consta teer en. Hedenochtend vertrok van 's-Hage naar Londen, met verdere bestem ming n3ar Afrika, om aldaar onder de be woners werkzaam te zjjn, de stafkapitein van het Heilsleger Hos. Een detachement heilsoldaten deed den o'fi- cier aan het station van den Hollandschen spoorweg uitgeleide. Gisteravond moest eene afdeeling heilsol daten, die van de Bilderdjjkstraat aldaar naar de „heilcitadel" trok, door de politie in be scherming worden genomen tegenover het publiek, dat evenals te Leiden den leden van het „leger" niet b\j uitstek vriendelijk gezind is. Hedenochtend is door een trein van de Ned. R(jn6poorweg-Maatu. nabij Gouda een bejaard marskramer overreden. Naar het ziekenhuis in ovengenoemde plaats overgebracht, gaf de ongelukkige nog slechts weiDig teokonen van leven. Niet minder dan 23 personen hadden zich heden voor de rechtbank te 's-Hage te verantwoorden wegens bedelarij. Gisteravond is een koetsier, wonende aan het Scheveningscho Veor, te 's-Hage naar men zegt door een toeval ge troffen van den bok van z(jn rijtuig ge vallen. Hjj brak den halswervel, en was bijna dadelijk een lijk. De winterdienst op de Neder- landsche staatsspoorwegen, welke het voor malige Rijnspoorwegnet uitmaken, begint, zooals reeds werd gemeld, den loden October a. a. In don loop der treinen worden de vol gende veranderingen gebracht Trein Amsterdam 9.25 vm. stopt voortaan te Breukelen en te Maarssen en komt te Utrecht om 10.15. Trein Utrecht-Arnhem 8.20 vm. vertrekt drio minuten later dan thans; trom Utrecht- Arnhem 4.21 nm. vertrekt 4 minuten later dan thans; trein Utrecht Arnhem 6.20 nm. komt te Arnhem om 7.20 (nu 7.25) en vertrekt van daar om 7.27 (nu 7.30). Do treiD, thans om 6 36 nm. uit Zevenaar vertrekkende en, zonder te Arnhem en Utrocht op te houden, om 8.10 te Amsterdam aan komende, vervalt. Trein Utrecht-Amsterdam 9.03 nm. stopt enkel te Nieuwersluis en komt 9.40 te Am sterdam (10 minuten vroeger dan thans). In de plaats van trein Utrecht Amsterdam 10.30 nm„ stoppende te Maarssen, Breukelen en Nieuwersluis, komen twee treinen, de eene 10.10 uit Utrecht vertrekkende en stoppende aan alle stations, de andere om 10.30 vertrek kende en enkel te Nieuwersluis stoppende. De dienstregeling tusschen Amsterdam en Rotterdam 's-Gravenhage, Rotterdam en 's-Gravenhage en op de lijn Leiden Woerden bljjft onveranderd. Men schrijft aan het „Haarl. Dbl." uit Halfweg, dd. 27 Aug. Een zeer kostbaar projectiel, namelijk een Schwartzkopff-torpedo, is by de schietoefenin gen aan Zijkanaal F. gezonken of door den sterken stroom medegevoerd. Do oefeningen zijn tydeljjk gestaakt en men tracht door middel van duikers den verloren torpedo, die f 5680 kost, terug te vinden. Te Haarlem i6 het twaalf-en- een-halfjarig bestaan van de Trammaatschappij aldaar feestelijk gevierd. Het eerste rijtuig, dat 's morgens uitreed, was versierd met groen en vlaggen, de conducteur en de koet sier droegen eene bloem op de borst en voor het kantoor in de Baljuwslaan was eeno eere poort geplaatst. De beambten der Maatschappij hebben ieder een gouden Willem als grati ficatie ontvangen. Te Muntendam is een doofstom jongetje onder de tram geraakt en met ge broken beenen opgenomen. Hjj Is naar het ziekenhuis te Groningen overgebracht. Door eene onbekende oorzaak is te Harkstode de groote boerderij van den heor B. H. Meursing, te Hoogezand, ver brand. Met moeite wisten de bewoners, E. Jager en gezin, hun leven te redden. Alles was verzekerd. De rechtbank te Amsterdam heeft gisteren vonnis gewezen in de zaak van H. A. F. Wedomejjer, beklaagd van poging tot diefstal in „Artis". Zij verklaarde hem schuldig en veroordeelde hem tot 2 jaren gevangenisstraf. De eisch van het O. M. was één jaar. Daarna stond terecht wegens diefstal van een paard oen 25-jarige arbeider uit Obdam. De aanklacht luidde, dat hjj in den nacht van 24 op 25 Juli het dier heeft weggehaald uit eene weide in den grooten IJpolder, onder de gemeente Sloten. Hjj bekende dit onder medodeeling dat hjj bet paard manen, staart en vetlokken heeft afgeknipt om het onken baar te maken, maar dat h(j niettemin den vol gendon dag door de zoons van de eigenares met het paard word aangehouden. Voorts erkent bekl. reeds vroeger wegens diefstal tot 3 maanden te zjjn veroordeeld en zeer goed te weten, dat op diefstal van vee uit de weido eene zware straf staat. B(j zijne eerste aanhouding zetto hjj het met achterlating van het paard op een loo- pen en wist te ontkomen, maar werd kort daarna door den rijksveldwachter H. De Jong en den gemeenteveldwachter Weetdorp, beiden gestationneerd te Sloterdjjk, opgespoord en aangehouden. De eisch van het O. M. is twee jaren ge vangenisstraf. De verdediger, mr. Ties Mulder, wees op eenige verzachtende omstandigheden. Alle pogingen, welke aangewend zijn om het huis „In Duysend Vreesen", op de Groote Markt te Rotterdam, waaraan zoo vele historische herinneringen verbonden zijn en dat door geen vreemdeling onopgemerkt werd voorbijgegaan, voor ondergang te be hoeden, zjjn mislukt. Het huis is eindelijk voor afbraak geveild en bracht als zoodanig op de som van 210De historische tegels werden afzonderlijk geveild en brachten f 225 op. De volgende week heeft de definitieve af slag plaats. Een man, die eenigen tijd geleden aan den Sloterweg te Amsterdam door een kastelein met een emmer voor het hoofd is geslagen, is thans aan de gevolgen daarvan overleden. Te Weesp heerscht thans eene buitengewone bedrijvigheid. Er is namelijk sedert een paar weken een begin gemaakt met het bouwen van een geheel stel nieuwe fabrieken, woonhuizen en arbeiderswoningen, enz., enz. voor de bekende cacao-firma C. J. Van Houten en Zoon aldaar. De aannemer van dien bouw, de heer A. T. Van Wijngaar den, heeft zijn geheele personeel, dat daarbij werkzaam zal zijn, ongeveer 500 man, tegen ongelukken verzekerd. Te Utrecht is gisternamiddag de steenen brug over de Biltsche Grift, by het Hoogeland, die wordt afgebroken, inge stort, ten gevolge waarvan een der werklieden is gedood en twee vrjj ernstig zijn gewond. Door de ingevallen stukken metselwerk is de vaart door de Biltsche Grift voorloopig gestremd. Het was gebleken dat de onderbouw der landhoofden in zeer slechten toestand ver keerde, waarom het afbreken van deze brug noodig werd geacht. D.) Eenige zalmvisschers te Oor- kum haalden gisternacht in hunne netten het Ijjk op van den 62-jarigen werkman L. G., aldaar woonachtig. Vermoedelijk is hjj Maandag te Vuren in de Waal geraakt. Ter herinnering aan het ontzet van Groningen in 1672, werden gisteren de gebruikelijke festiviteiten aldaar gehouden; 's middags muziek op de Groote Markt, matinee music-ale in de „Harmonie" en hard draverijen op den Korreweg, waaraan slechts 9 dravers deelnamen. In de stad heerschto groote drukte, terwyi een honderd vijftigtal vreemdelingen uitDuitsch- land aan Groningen oen bezoek brachten. Van alle publieke on vele particuliere go- bouwen wapporde de vlag. Onder de voor eenige dagen aangenomen jongelingen bjj het instr.-bat. te Kampen is er één, die bjj 16-jarigen leeflyd de buitengewone lengte had van 1.846 meter. De afdeeling Arnhem van bet Nederlandsch Werkliedenverbond heeft het plan, eene coöperatieve winkelvereeniging op te richten. Ten minste een honderdtal per sonen, die ieder een aandeel nemen van f 5 moet toegetreden z(jn, om aan het plan gevolg te kunnen geven. Voorloopig heeft een veertig- a vijftigtal zijne medewerking toegezegd. Men meldt uit Hal, in de Belgische provincio Brabant, dat do groote boomwol spinnerij van Van Ham, te Buysingen, tot op de buitenmuren na, is afgebrand. De schade wordt begroot op 500,000 fr. Een pakhuis, dat voor f 800,000 fr. ruwe boomwol inhield, werd behouden. Te Bolkenhain (provincie Silezië) hebben zeshonderd wevers den arbeid gestaakt. De oorzaak ligt in de weigering der patroons om een eisch tot loonsverhooging in te willigen. Geen goed begint De eerste van Hannover vertrokken trein der nieuwgeopendo lijn Hannover-Visselhövede is bij Bennemühlen ontspoord. Niemand werd gewond. Het te Parijs gevestigde gezant- schap der republiek Haïti logenstraft het ge rucht, als zou tusschen Haïti en de Domini- caansche republiek de oorlog verklaard z(jn Te Nioderolm, bij Mainz, heerscht de diphtheritis zéó onder do kinderen, datdr scholen gesloten weiden. Uit het onderzoek, dat is inge steld naar de ontsporing van den trein te Mainau, in Boneden-Oostenrijk, is gebleken dat de bliksem den trein had getroffen, voordat deze door den hevigen wind uit de rails werd geworpen. Moussa-Bey, het bekende Kur- den-opperhoofd, die wegens mishandeling der christenen in Armenië, door den sultan naar Arabiê is verbannen, is reeds uit Konstanti- nopel vertrokken. Vermoedelijk zal de banne ling te Medina verblijf moeten houden. Volgens een telegram uit San- Salvador heeft president Ezeta het vredes verdrag met Guatemala geteekend. De Senaat van Argentinië heeft het wetsontwerp aangenomen tot het ver- leenen eener algemeene kwijtschelding van straf. De firma Kennedoy Co., te Li verpool en Londen, heeft, volgens de „Voss. Ztg.," ten gevolge van den achteruitgang der katoenprijzen hare betalingen gestaakt. De engagomenten moeten zeer belangrijk zijn; voor meerdere insolventies wordt gevreesd. Men heoft getracht den krater der Vesuvius in de laatste dagen tenadoren, maar door don lavastroom moest men er op 70 voet afstand van blijven wegens de gloeiende hitte. Men kon echter waarnemen dat do kra ter 500 vierkante meters oppervlakte heeft. Het gezicht van de uitstroomende gloeiende massa moot prachtig zijn, vooral van het ob servatorium van Valle di Pompeii genoten. Het beroemde paard Vomeuil, een volbloedhengst in de keizerlijke stoeterij te Kisber, die indertijd voor 10,000 pd. st. door de Hongaarsche regeering in Engeland werd gekocht, is gestorven. Er zjjn 20 afstam melingen van. Vervallen grootheid. - Onder eenige te Parijs opgepakte verdachte personen heeft men een echten markies aangetroffen, die eenmaal page was aan het Hof van Karei X. H(j moet millioenen doorgebracht hebben en leeft nu van eene kleine toelage, hem door eene vroegere keukenmeid verstrekt. De grootste tunnel der wereld, die onder de St.-Clair-rivier, tusschen Port- Huron, Michigan en Sarnia, is gereed. De werklieden, van beide zijden gravende, hebben elkander ontmoet. Uit Quebec wordt eene vreese- lijke daad van kannibalisme gemeld. Terwijl de ouders bezig waren buiten bessen te plukken, hebben twee jongens hun kloin bind uit de wieg gehaald en opgegeten!" In den ijskelder te Mainz van de Frankforter bierbrouwerij Henmnger waren dezer dagen in den vroegen morgen twee werklieden bezig met het losmaken en breken van ijs, toen eene groote hoeveelheid ijs van boven Btortte en een der arbeiders op de plaats doodde. Do andere man sprong fluks op zijde en bleof daardoor ongedeerd. Te Rudolstadt is deinfluenza weder opgetreden en neemt steeds in uit breiding toe. In de rivieren van Luxemburg is in de laatste maanden eene groote sterfre waargenomen onder de visschen. De oorzaak is nog niet opgespoord. De berichten aangaande de cholera in Spanje luiden nog niet zeer gunstig. In eenige dorpen in de nabijheid van Madrid en ook in de hoofdstad doen zich nog telkens verdachte sterfgevallen voor. Te Toledo blijft de epidemie aanhouden. Maandag jl. deden zich daar nog 25 ziekte- en 11 sterfgevallen voor. Te Chicago is een schouwburg afgebrand, met al het kostbare decoratief van een nieuw spektakelstuk „Shenardoah." De schade bedraagt een half millioen gulden. De werkstaking der beambten van den „New-York Central Railway" loopt ten- einde. De oproeping van de Ridders van den arbeid, waarin alle werklieden worden aangespoord om zich bij de werkstaking aan te sli-.iten, is bjjna geheel vruchteloos gebleven. Natuurlijk is door hot mislukken van deze werkstaking de invloed der vereeniging, welke reeds veel was verminderd, nog meer gedaald. Te Chicago hebben de spoorwegwerkors den arbeid nog niet hervat. De directeuren weigeren echter toe te geven, zoodat de strijd nog wel niet zoo spoedig zal worden beslist. De toestand in de Australische havens blijft even ongunstig. De politie te Sydney is aan merkelijk versterkt door eon groot aantal vrijwilligers, die hunne diensten hebben aan geboden. Ook te Melbourne is de politie versterkt. Behalve het scheepsvolk, hebben ook do gas- stokers daar den arbeid gestaakt. De Phoenix, de grootste fabriek van werktuigen in Australië, die te Ballarat gevestigd is, heeft den arbeid moeten staken wegens gebrek aan kolen. Slechts een paar stoombooten konden met behulp van ander werkvolk gelost worden. BUITENLAND. Frankrjjk. Voor 't eorst zijn dit jaar in Frankrijk ook de jongelui, die voor geestelijke studeeren, voor '8 lands krijgsdienst opgeroepen. De Fransche bladen maken met ingenomen heid melding van een schrijven, door den bisschop van Saint-Brieuc aan het hoofd van het Groot-Seminarium aldaar gericht, waarin den seminaristen, die in November moeten gaan dienen, eene gedragslijn wordt gest6ld. „Eens op hun post, schrijft de bisschop, zullen de soldaat-seminaristen het voorbeeld moeten geven van alle christeiyko on militaire deugden. De tucht moot hun heilig zjjn; ze moeten voor hunne meerdoren don meesten eer bied en de meest volkomen onderwerping aan den dag leggen. Z(j moeten jegens hunne kameraden goed en welwillend z(jn, zonder evenwel daardoor te vervallen in zwakheid of plichtsverzaking. Ook moeten zij zooveel mogelijk in hun gewoonten, ook uiterlijk, geestelijke blijven. „Indien zij wat niet te betwijfelen valt getrouw zullen zijn aan de raadge vingen, die gij hun doetindien zij begrijpen,

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2