N°. 9364 Zaterdag SO Aug-ustiis. A0, 1890. (§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 29 Augustus. Feuilleton. GLÜCK AUF! PRIJS DEZER COTJRAUT: Voor Leiden per S m&audenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. Ollicieele Kennlsgerlngen. Vergadering ran den Gemeenteraad ran Lelden, Dinsdag 2 September, des namiddags te drie uren. Punten ter behandeling: Benoeming van een Wethouder, wegens de perio dieke aftreding als zoodanig van den heer H. J. Bool. Idem van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand wegens idem. 3°. Idem van de leden in de vaste Commissiën, als adrie leden van de Commissie van Financiën en uit dezen van don Voorzitter. b. twee leden van de Commissie voor de Straf verordeningen. 3 c. drie leden van de Commissie voor de Huis houdelijke Verordeningen en uit dezen van den Voorzitter. cl. twee leden van de Commissie van Fabricage. e. twee leden van de Commissie voor het Oud- Archief. 4°. Verzoek van J. F. Kramer, om ontslag als derde onderwijzer aan do Jongensschool 2de klasse. (183) 5°. Verdeeling van den Baad in sectiën. Gedurende de eerste helft der maand Aug. zyn aan het postkantoor alhier bezorgd do Volgende brieven, welke, wegens onbekend- beid der geadresseerden, niet besteld konden worden F. Brilling, A. Van Leeuwen Jr., L. J. ïiek, Amsterdam; A. M. Riebeek, Beemster; ifan Vreumingen, Gouda; L. W. Remmers- waal, J. Th. Noordyk, 's-Gravenhage; F. ilaas, 's HertogenboechVan Driel, L. Pielen, Srkelens, Rotterdam; M. Reingoud, Zierik- iee. BriefkaartenT. Houter, Amsterdam P. Hymans,'s Gravenhage; Van Schouwen, boidenVan Driel, RotterdamMevr. Biegel Schaap, Scheveningon. Brieven, verzonden geweest naar Amerika EI. C. Klinkert, Addystonnaar Duitsch- land: C. Franken, Heidelberg; naar Enge land: L. J. Endtz, Londen. De Kweekschool voor Zeevaart alhier is door den vice admiraal W. F. H. Cramer, directeur en commandant der marine te Am sterdam, geïnspecteerd geworden. De vice- admiraal was vergezeld door zyn adjudant en den off. van gez. 1ste kl. dr. W. Schutte. Nu de derde sectie van de enquête commissie hare werkzaamheden te Leiden, oetrekkelyk het fabriekswezen en de hand- werksnyverheid alhier, heeft voleindigd, zal sy den 8sten September aanstaande hare werkzaamheden aanvangen te Rotterdam, meer bijzonder betrekkelijk de bootwerkers aldaar en de door dezen onlangs gemaakte werkstaking. Examen Hoogduitsche taal (M. O.), 's-Hagc, 28 Aug. Toegelaten voor de akte A de heer 1. F. Kramer, van Leiden. Onder leiding van generaal-majoor J. N. A. baron Taets van Amerongen zullen in de volgende week Daby Leidschendam groote manoeuvres worden gehonden, waaraan zal worden deelgenomen door de troepen, te Lelden, te 's-Hage en te Delft in garnizoen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van hot stoomschip „Obdam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore al hier moeten de brieven enz. uiteriyk Zaterdag morgen om 7.55 bezorgd zyn. De wyze van verzending behoort duidelyk op het adres vermeld te worden. Zondag a. s., 31 Aug., zal te Oegstgeest in de Herv. kerk 's morgens optreden ds. Hogerzeil, van Amsterdam'a middags ds. Rups, tevens doopsbediemng. Chr.-Ger. kerk. Beroepente Hazers- woude en Sappemeor, de heer C. B. Bavinck, te Kampen. Dr. D. De Haan heeft de benoeming tot wethouder van Haarlem aangenomen. Naar men verneemt, is door den minister van waterstaat, handel en nyverheid gunstig beschikt op het verzoek van de Vereeniging voor de Zeeviescheryen tot verlichting dor visscher83teigors te IJmuiden. De „Staatscourant" van heden bevat het verslag der commissie, in 1890 belast geweest met het afnemen van het staatsexamen, be doeld in art. 12 der wet op het hooger onderwys. Acht en veertig candidaten hebben zich voor het examen aangegeven. Van dezen wenschten er 22 het getuigschrift voor do faculteiten der godgeleerdheid, der rechtsge leerdheid of der letteren en wysbegeerte te verwerven, 21 het getuigschrift voor die der geneeskunde en der wis- en natuurkunde, twee de beide getuigschriften. Vier candidaten een voor het eerste, twee voor hot tweede, een voor de beide diploma's trokken zich terug vóór het examen aan ving, twee andere deden hetzelfde, nadat zij in eene of meer afdeelingen waren geëxamineerd. Van de 19, die het geheele examen voor het eerstgenoemde getuigschrift aflegden, slaagden er 14, van de 23 voor het andere mede 14; de candidaat, die het examen deed voor de beide getuigschriften, werd toegelaten. In het geheel slaagden dus 29 en werden af gewezen 13 candidaten. Nog moet worden opgemerkt, dat niet min der dan 17 examinandi, op grond van vol doend afgelegd eind-examen aan eene hoogere burgerschool met vyfjarigen cursus, vrijstel ling hadden van een groot deel van het examen, twee andere van dat in ééne afdeeling. De uitslag van het examen is vry gunstig ruim twee-derden der candidaten slaagden. Slechts van enkelen behoeft dan ook verklaard te worden, dat zy zich lichtvaardigiyk voor het examen hadden aangemeld. Nochtans wyst het examen op ernstige leemten in veler kennis. Te Haarlem is overleden de heer J. Kat, gepensionneerd luitenant-kolonel der genie van het O.-I. leger. De overledene bereikte den ouderdom van 53 jaar. De onderwyzera te Amsterdam, die hunne medewerking gemeend hebben niet te moeten verleenon by de kinderfeesten, die ter gelegen heid van den verjaardag van prinses Wilhel- mina op aanstaanden Maandag aldaar gehou den zullen worden, hebben aan de betrokken autoriteit verlof verzocht om op dien dag met de kinderen hunner scholen voor hunne (der onderwyzers) rekening een uitstapje te mogen maken. Het verlof daartoe is bun echter geweigerd. U.it Dordrecht wordt thans gemeld dat bet gemeentebestuur aldaar aan de Koningin eene uitnoodiging heeft gericht, om met prin ses Wilhelmina de aanstaande landbouwten toonstelling met een bezoek te vereeren. Door de Vereeniging van Nederlandscbe steenfabrikanten is besloten zich per request tot de Tweede Kamer te wenden, ten einde wyziging te verkrygen in het artikel van de arbeidswet, voor zoover dit betreft het ver bod om op Zondag steen door kiDderen en door vrouwen te doen opzetten op de steen fabrieken. De minister van justitie heeft bepaald, dat tydens de afwezigheid van den inspecteur van den arbeid in de 3de inspectie, van 6 tot 22 September a. s in gemelde inspectie bevoegd zal zyn de inspecteur van den arbeid in do 2de inspectie. Het stoomschip „Drente", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 29 Aug. te Suez de „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 28 Aug. van Genua. By koninklyk besluit is, met ingang van 1 Sept. 1890, aan den telegrafist der tweede klasse C. F. G. Zylstra, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's Ryks dienst. Met ingang van 16 Sept. 1890, benoemd tot directeur van het Rykstelegraafkantoor te Tiel, W. Posthuma, thans telegrafist 1ste kl. by de Rykstelegraaf. De heer J. W. Retgers, laatstelyk ingenieur 2de kl. by den dienst van het mynwezen in PBIJ8 DER ADVERTENTIEN: Ykn 1—6 regels 1.05. Iedere rogel meer ƒ0.174. Groote re letters neer plsateruimte. Voor bot lo- cesseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Nederlandsch-Indië, thane met verlof hier te lande, op zyn verzoek, met ingang van 1 Sept. 1890, eervol uit 'a lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Gemengd IV leuwt Maandag a. s. zal in het lokaal „Ephralm", aan de Haarlemmerstraat, alhier, eene ledenvergadering gehouden worden door de Leidsche Coöperatieve Winkelvereeniging „Door volharding verkregen". Op oen advertentie, eenige dagen geleden in ons blad voorkomende en waarin een incasseerder werd gevraagd, zyn 96 brieven ingekomen. Eenige vo1k8vermake1ykheden besloten het twee-daagsch landbouwfeest te Wassenaar. Touwtje-spriogen, eene tombola er, zakloopen, waarvoor o. a. een gouden horloge als eerste prys en vele andere pryzen waren uitgeloofd en voorts tonnetje-kruipen en -kruien, boegsprietloopen en hardloopen, waarmee o. m. een zilveren horloge en andore verschillende pryzen konden worden behaald. Het bestuur van de afdeeling der Landbouw- maatschappy, dat niets nagelaten heeft om van deze tentoonstelling een waar volksfeest te maken, verdient voor zyne bemoeiingen allen lof. De volksspelen werden ditmaal gehouden in den Hertenkamp, waarvan het terrein wel willend was afgestaan door de Prinses Von Wied. By gelegenheid van de gehouden landbouwtentoonstelling te Zutfen hield de Postduivenvereeniging „de Ooievaar" te 's-Gra- venhage, gisteren eene wedvlucht. Door de goede zorgen van den heer I. I. Henny, lsten secretaris van de rogelings- commissie, werden de duiven aldaar te 2 uren by helder weder en sterken zuidwesten-wind losgelaten. De pryzen, voor deze wedvlucht uitgeloofd, werden in volgorde behaald door de duiven van de heeron J. J. G. Van den Berg, te 5 u. 41 m. 13 s. G. P. J. A. Verbeet, 5 46 4'6 F. H. M. Pontier, 5 50 6 J. J. Frenay, 5 50 21 G. H. Sythoff (Leiden), 5 34 39 Den kleermaker, die eene hem ter reparatie toevertrouwde broek verduisterde, werden hedon (by verstek) door de Haagsche rechtbank 6 maanden gevangenisstraf opge legd. De jeugdige schepenjager te Alfen, die een meisje van onzedelyke handelingen Roman van E. W E R N E R. 28) VI. Meer dan vier weken waren sedert het diner op het landhuis verloopen, doch de heer Berkow scheen er niet de gewenschte voldoening van gehad te hebben, dat hy „zyne kinderen was komen verrassen", zoo als hy zyn wol wat vroegtydig bezoek by de jonggehuwden geliefde te noemen; reeds na verloop van eenige dagen was hy althans naar de residentie teruggekeerd. Eerst heden werd hy weer buiten ver wacht, om hier ditmaal wat langer dan den eersten keer te blyvon. In het leven van het 'jonge paar had zich ondertusschen weinig of geeno verandering geopenbaard; alleen was de omgang tusschen de echtgenooten zoo mogelyk nog styver en afgepaster geworden dan in het begin. Van beide zyden scheen men evenzeer te verlangen naar het eind van deze „witte broodsweken", welke men zich nu eens had voorgenomen in landelyke eenzaamheid door te brengen, totdat de zomer gelegenhe d zou geven om eene groote reis te doen, van waar men (Jpn tegen het najaar in de resi dentie wilde terugkeeren, ten einde zich hier voorgoed te vestigen. De toekomstige huis houding werd ondertusschen van den kant der Berkows met buitensporige weelde en onbekrompen pracht in orde gebracht. Het morgenwerk in de mynen was afge- loopen, toen Ulrich Hartman naar zyns vaders huis terugkeerde, maar hy zag zich ditmaal verplicht zyn anders zoo vluggen stap aan- merkelyk te matigen, want naast hem liep de heer Wilberg, die, ook van zyn bureel komende, hem toevallig ontmoet en zich by hem aangesloten had. Wel was het vreemd dat een der beambten zoo vertrouwelyk met den opzichter Hartman omging, die niet hoog by zyne superieuren stond aangeschreven, en zeker was het nog vreemder, dat die ver- trouwelykheid juist van den kant des heeren Wilberg kwam wellicht alleen te ver klaren door de oude leer, dat de twee uiter sten altyd elkander aantrekkenmaar toch bestond hiervoor thans nog eene andere reden. De hoofdingenieur wist inderdaad niet, hoe veel kwaad hy met zyn los daarheen gewor pen gezegde had aangericht; zyne spottender- wyzo gemaakte opmerking tocb, dat het onge val by den feestolyken intocht zoo uitnemend geschikt was om in eene ballade te worden vereeuwigd, was, helaas! in een maar al te vruchtbaren bodem gevallen. Wilberg bad in allen ernst het plan opge vat, dit onderwerp in poëtiscben vorm te kleeden, en alleen was hy het nog niet met zichzelven eens, of dit meesterstuk als bal iade, heldendicht of treurspel uit zyn brein te voorschyn zou komen; voorloopig stond bet echter by hem vast dat het al de voor- trefielykheden van deze drie dichtvormen in zich vereenigen zou. Ongelukkig voor Ulrich had diens doortas tende en moedige daad den over zyn onder werp broedenden dichter op het denkbeeld gebracht dat de jonge redder uitnemend ge schikt was, om als held in dit dichtstuk op te tredey, zoodat by hem thans overal aan klampte, waar hij hem slechts zag, om zulk een hoogst belangryk karakter nader te bestudeeren. Toen Hartman nu daarenboven de hem aangeboden aanzienlyke belooning met eene fierheid van de hand had gewezen, waar tegen zelfs de directeur niet was opgewassen, nam de romantische gloriekroon, welke zyn hoofd versierde, in Wilbergs oogen rog in luister toe; en noch de onbeleefde, zelfs lompe bejegening van den bewonderden persoon zeiven, noch de aanmerkingen der hooger geplaatste machten, die dezen vortrouwelyken omgang met leede oogen aanzagen, vermoch ten dien luister te doen tanen. Inderdaad betoonde Ulrich zich niet zeer beminnelyk en voorkomend by de „studiën", waarvan hy het voorwerp was; hy werd vaak ongeduldig en deed alle moeile om zich van het hem opgedrongen gezelschap te ont slaan, zooals men eene makke vlieg van zich afschudt, doch met hetzelfde gevolg. Wilberg had zich nu eens in het hoofd gezet, hem als een held te beschouwen, zy het dan ook als een ruwen, onbehouwen, onhandelbaren held, en hoe erger deze zich als zoodanig gedroeg, des te meer verheugde zich de ander hem aldus in zyn waar karakter te leeren kennen. De jonge mynwerker trok ten laatste de schouders op en schikte zich in zyn nood lot; eindelyk begon hy er aan te wennen, en zoo ontstond er langzamerhand eene soort van vertrouwelykheid, zelfs van gelykstelhng, tusschen hen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1