Burgerlijke Stand. Katwijk aan Zee •worden uit België en Nederland verwacht. Be--punten van behandeling luiden: Oprich ting van eene internationale, vereeniglng met 69n permanent bestuur; het verleenen van onderlingen steun bij werkstakingenbepaling van het geringste loon en den duur van den werkdag; beperking van den arbeid van vrou wen en kinderen en aansluiting van deleden der vereeniging by het program der sociaal democraten. Groot-Brltilnntit. Volgens berichten uit Ierland wordt aldaar gegronde vrees voor een aanstaanden hongers nood gekoesterd. De geneeskundige autoriteit van het district Timoleague in het graafschap Cork meldt dat van de 8000 inwoners er 3000 geheel zonder levensmiddelen zijn zullen, als er binnen eene maand geen hulp van buiten komt. Velen der bevolking zijn ziek geworden door bot gebruik van bedorven aardappelen. In het graafschap Donegal vreest men, door het mislukken van den aardappeloogst, voor grooter gebrek dan sedert 1846 voorgekomen is. Op vele plaatsen zijn drievierden der aard appelen verrot. Koningin Victoria is met den hertog van Connaught, prins en prinses Henry van Battenberg en hunne kinderen naar Schotland vertrokken. Zij zullen tot i/.edjo November in de Hooglanden vertoeven en dan naar "Windsor terugkeeren. De „Council of foreign Bondholders" te Londen bericht van Caracas te hebben ont vangen 6876 pd. st. voor rekening der gecon solideerde Venezuelaanscbe schuld. Rusland, Ondanks alle tegenspraken houdt de Odessa: correspondent van de „Daily News" vol dat de edicten tegen de Joden in Rusland in Octo ber zullen worden uitgevaardigd en verge zeld zullen gaan van een memorandum tot rechtvaardiging van de gestrengheid der voor te schrilven maatregelen. De Czaar heeft een schip van 1200 ton aan Montenegro ten geschenke aangeboden om de vriendschap te onderhouden. Met 1 Januari 1891 worden door de Russische post-administratie postwissels inge voerd. Vereeuigde Staten. De republikeinen in Ohio hebben M'c Kinley weer als candidaat der republikeinsche party voor het huis van afgevaardigden benoemd. M'c Kinley hield eene toespraak, waarin hy als zpne meening uitsprak, dat de aanneming van zyne tariefwet verzekerd i3 en dat dit in het land een tot dusver in de geschiedenis ongekenden voorspoed zal teweegbrengen. Do Amerikaansche Senaat heeft met alge- meene stemmen besloten de stemming over de tariefwet van M'c Kinley op 8 Sept. te bepalen. Indien het ontwerp dan werkeiyk wordt aangenomen, moet het verzonden wor den naar eene commissie, bestaande uit leden van den Senaat en het Huis van Afgevaar digden, ten einde een vergeiyk te treffen over de wijzigingen, welke door den Senaat ia het ontwerp zijn gebracht. Vóór October zal dus het ontwerp wel niet tot wet kunnen worden verheven. De „New-York Herald" ie van meening dat de nieuwe tariefwet niet vóór den lsten Jan. 1891 in werking zal treden, maar indien pre sident Harrison zich haast met de bekrach tiging, dan kan de wet volgens den corres pondent van de „Times" reeds den lsten Nov. worden afgekondigd. Guatemala. Volgens te Nieuw-York uit Mexico ontvan gen berichten, heeft de regeering van Guate mala verklaard, dat, daar president Ezeta heeft geweigerd het vredestractaat te teeke nen, de regeering van Guatemala haren troepen last heeft gegeven tegen San-Salvador op te rukken. Evenwel heeft het corps diplomatique nog pogingen aangewend om de wapenstil stand, welke heden eindigt, te verlengen. Gemeenteraad, Door den waam. Voorzitter werd medege deeld dat was ingekomen eer.e missive van den heer J. Zaalberg J.Cz., houdende ver zoek om voor eene aanbeveling ter benoeming van lid in het college van zetters niet in aan merking te komen (door den waarn. Voor zitter werd nu in diens plaats op de voor dracht gesteld de heer Corn. Wassenaar; fabrikant); verder een verzoek van J. F. Kramer, om eervol ontslag uit de betrekking van derden onderwijzer aan de Jongensschool 2de klasseeen verzoek van commissarissen van den Schouwburg om toekenning van het gewone jaariyksche subsidie onder overlegging van de rekening en verantwoording over het speelseizoen 1789/90; een verzoek van J. Korevaar om vergunning tot het leggen van eene yzeren brug over de "Wittesingelsloot, voor zyn in aanbouw zynd woonhuis. Tevens is ingekomen de begrooting der gemeente van inkomsten en uitgaven voor den dienst 1891, bedragende in ontvangst en uitgaaf f 839,504, terwijl de plaatselijke directe belasting is geraamd op f 150,000. Deze ontwerpbegrooting zal behandeld worden in de sectiën en in handen gesteld van de commissie van financiën. Eveneens is ingediend de begrooting van den Schuttersraad voor 1891 en van de plaatselyke schoolcommissie. Aan de orde kwamen daarna de volgende punten 1°. Benoeming van een tweeden onderwijzer aan de echoot 3de klasse, no. 4. (174). 2°. Vaststelling van drie aanbevelingen ven twee personen voor de benoeming van drie leden van het college van Zetten van 'sBrjks directe be lastingen. (178). 3°. Voorstel betrekkelijk eene tijdelijke regeling van het onderwijs in de Handwerken en het Hoog- dnitach aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. (152 en 171). 4°. Idem betrekkelijk eene tijdelijke aanetelling aan do Hoogere Burgerschool voor Jongens van een leeraar in hot Hoogdnitsch en van een leeraar in de Wiskunde en Mechanica. (175). 51 Verzoek van de Leidsche Melkinrichting omtrent het doorgTaven van den Itrjnsburgereingel en het maken van eene brug, in verband met de demping van een gedeelte der Krjnaburgersingelsloot (170 en 181). 6°. Bekening over 1889 van het H. G.-of Arme Wcea- en Kinderhuis. (177). 7°. Idem van de ontvangsten en uitgaven der ge meente. (172, 173 en 180). 8°. Verzoek van C. Van der Waals, om ontslag als leeraar aan do Kweekschool voor ouderwijzere. (179). Benoemd werd tot tweeden onderwyzer aan de school der 3de klasse No. 4 de heer F. F. Duyverman, thans 3de onderwijzer aan de school der 4de klasss No. 1, met 19 stemmen. Op de aan den Commissaris des Konings dezer provincie in te zenden drie aanbeve lingen van twee personen voor de benoeming van drie leden van het college van zetters van '8 Ryks directe belastingen werden ge plaatst de hoeren lo. J. P. J. Van Ewyk (aftr.) met 19 en A. G. Hessels met 18 stemmen (1 st. op Was senaar) 2o. Corn. Wassenaar met 18 en mr. L. H. J. Lamberts Hurrelbrinck met 18 stemmen; (resp. 1 op Hurrelbrinck en 1 op Wassenaar); 3o. A. Boekwijt (aftr.) met 19 en W. C. Mulder met 19 stemmen. Zonder hoofdelyke stemming werden (punt 3) B. en W. gemachtigd om het aan mej. R. H. C. Diest Lorgion, ieerares in de handwerken aan de H. B.-S. voor meisjes, wegens ziekte verleend verlof te verlengen tot 1 Maart 1891 met behoud van traktement; alsmede om tydelpk in het onderwps in de handwerken en in het Duitsch, ten gevolge van splitsing van klassen, te voorzien op de bestaande wpze en te dien einde over de op de begroo ting uitgetrokken gelden te beschikken. Op dezelfde wyze werd goedgekeurd het voorstel, vervat in punt 4, daar wegens ver meerdering van het aantal leerlingen tot de splitsing van de 4de klasse in twee parallel- klassen moet worden overgegaan. By punt 3 vroeg de heer Van Hoeken welke gewichtige redenen er bestonden om mej. Lorgion Toor de tweede of derde maal verlof, met behoud van traktement, te ver leenen, waarop de heer Zaayer antwoordde dat in de Leeskamer ter inzage liggen de attesten van den geneeskundige, die ver klaart dat zy nog geen onderwys kan geven, waarby de vz. nog voegde dat de verlenging van verlof voor de tweede maal werd voor gesteld. By punt 5 (verzoek Leidsche Melkinrich ting omtrent demping Rynsburgersingelsloot) gaf de heer Kaiser in overweging nogmaals deze zaak uit te stellen, ten einde alle op deze zaak betrekking hebbende stukken, welke in de Leeskamer ter inzage liggen en waar van o. a. ook spreker geen kennis heeft kun nen nemen, te doen drukken. Den heer De Goeje was deze zaak, nu het adres der Aihuminefabriek zelf is gedrukt geworden, nog niet duidelijk. Hem kwam het verzoek in dat adres zeer zonderling voor en hy kan begrijpon dat B. en Ws. er zich tegen vorklaren. De heer De Sturler meende dat van uitstel nu geen sprake behoeft te zijn, daar, na het vorig genomen besluit, thans alleen gestemd moet worden over toestaan van geld voor brug en coupure. De heer Was wenschte geen overijld besluit te nemen en eveneens de stukken, waarvan de leden nog geen kenDis hebben kunnen nemen, eerst nog te doen drukken. De heer Zaayer zeide hedenmorgen een bezoek aan de Aihuminefabriek to hebben gebracht en te hebben gezien wat er ver staan wordt om z. g. spoelwater voldoende, zonder schade voor de gezondheid, te doen weg- loopen. Het waren bestanddeelen met een wal- gelyken stankdoor den heer De Loos, directeur der H. B.-S., worden ze thans onderzocht. De uitkomsten der bestanddeelen zyn mis schien nu wel reeds bekend. Spr. acht het weoscheiyk om dus nu nog geen besluit te nemen, evenals de heer Kaiser voorstelde. Misschien kan de fabriek later de stoffen op eene goedkoopste manier afvoeren dan nu gewenscht wordt. De beer Bool zag niet in waarom de zaak behoefdt uitgesteld te wordenalleen toch moet besloten worden omtrent het maken van eene coupure, welke in ieder geval Da de dempiDg, waartoe permissie is gegeven, noodig is. De heer De Goeje zag hierin juist een be zwaar. Wel is vroeger permissie tot kostelooze demping voor de gemeente gegeven, doch niet met de voorwaarde, dat de gemeente later de kosten der coupure moet dragen. Had hy dit geweten, dan had hy vroeger waarschyniyk tegengestemd. Van eene coupure, zooals Ged. Staten thans wenschen, was toen zelfs geen sprake. De heer Alma wenscht nu behandeling der zaak, daar onbiliyk de geheeie schuld van den tegenwoordigen toestand op de Aihumine fabriek wordt geworpen. De heer Zaayer merkte hiertegen op dat die schuld zoo niet geheel, dan toch groo- tendeels op de fabriek neerkomt. De heer Bool deelde mede dat het rapport van dr. De Loos reeds is ingekomen en wenschte het door den seoretaris te doen voorlezen, waartegen de heer Was zich ver klaarde, daar hij ook dit wenschte te doen drukken, te meer daar volgens de Commissie der Volksgezondheid de zaak beter zal kunnen worden onderzocht als ze wordt aangehouden, want nu is de toestand zoo onhoudbaar meer niet als vroeger, hetgeen de heer De Sturier toeschreef aan het vele versch gevallen hemelwater, dat in het vuile slootwater is terechtgekomen, hetgeen er z. i. voor pleit om zoo spoedig mogeiyk eene bealissing te nemen en de coupure te maken. Na nog een kort debat werd de motie- Kaiser tot uitstel van het punt verworpen met 11 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de heeren Van der Breggen, Van Reenen, Le Poole, De Sturier, Zaalberg, Hasselbach, Van Buttingha Wichers, Zilleseu, Alma, Bool en Van Hoeken. Het was den heer De Goeje thans echter niet duidelyk hoe by nu verder moest stem men. De zaak bleef hem nog raadselachtig, waarin de heer Hasselbach eenig licht trachtte te brengen, door aan te geven dat de Aihu minefabriek wel tot demping moet overgaan, wilde zy eene voldoende afloozing in een riool kunnen verkrygen. De heer Was merkte daartegen op dat we nu nog de fabriek in onze geheeie macht hebben. Ze heeft vergunning gekregen tot het fabriceeren van albumine, maar maakt dezo niet. Laat men haar daartoe verplichten of anders des noodig de concessie intrekken. De heer Hasselbach deelde nog mede dat er vergunning tot plaatsing van een tweeden stoomketel is gevraagd tot fabriceering van albumine; dan zal het water, hetwelk afge voerd wordt, ook wel beter, misschien zalfs wel geheel reukeloos worden. Ten slotte werd het voorstel van B. en Ws. om f 1800 voor brug en coupure toe te staan, aangenomen met 12 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de heeren Tieleman, Verster, De Goeje, Kaiser, Was, Dntssen en Zaayer. Zonder hoofdelijke stemming werd goed gekeurd de rekening, vervat in punt 6, en met algemeene stemmen de gemeente-rekening over 1889, sluitende met een batig saldo van f 92,022. De werkelyke uitgaven bedroegen f 753,582.08'/, en de werkelyke ontvangsten f 845,604.08'/,. TUKÏ.I Nadat vervolgens aan den heer C. Van der Waals eervol ontslag als leeraar was verleend, werd de vergadering om halfrijf gesloten. Telegrammen, WEENEN, 27 Augustus. De keizer van Duitschland en de koning van Saksen worden op 2 October hier verwacht. ROME, 27 Augustus. De politie heeft gis teren nog verschillende vereenigingen van irredentiston in de provinciën opgeheven. Overal is huisonderzoek gedaan on zyn pa pieren in beslag genomen. BUENOS-AYRES, 28 Augustus. De minister van financiën verklaarde in antwoord op de vraag, bem door eene deputatie gedaan, dat hy de begrooting met 25,000,000 zal vermin deren. De „Union Civique" is voornemens eene volksbyeenkomst te beleggen, waarin zal be sproken worden het verzoek, dat de Union tot de generaals Rocca en Levalle wil richten, om uit het ministerie te treden. In politieke kringen ziet men den uitslag van deze poging niet zonder ongerustheid te gemoet. SYDNEY, 27 Aug. De eigenaars der kolen- mynen van New-Castle besloten de mynente sluiten, wegens de daar onder de werklieden uitgebroken werkstaking. Hedenavond zal eene afdeeling militairen naar New-Castle vertrek ken daar hearscht groote spanning. Naar het heet, zullen morgen alle matrozen op de kust vaarders van Nieuw-Zeeland ook het werk staken. PARIJS, 28 Augustus. De werklieden der vennootschap Aroud, te Bessèges, hebben het werk gestaakt. Ze wenschen het oude tarief hersteld te zien, hetgeen geiyk staat met een eisch tot loonsverhooging. Alleen by inwil liging daarvan zal het werk hervat worden. De voorzitter van het syndicaat der patroons onthield daaraan zyne goedkeuring. TOULOUSE, 28 Aug. Er bestaat kans op dat alhier eene universiteit zal gesticht worden.. LEIDEN, 28 Augustus. Weerbericht. Verwachting: goed weer;. eenigezin8 krachtige wind. Thermometerstandgisteravond om 8uren 12.5° C. 54.5° Fahrenheithedenmorgen om 8 uren 14° C. 57.2' F.; 's middags 12 uren 17.5° C. 63.5° F.'e namiddags 4 uren 17° C. 62.6° F. Hedenmiddag om vyf uren is in het Leven daal het 4-j. kindje van den jaloeziemaker C. in- het Levendaal gevallen en jammeriyk verdron ken. De levensgeesten konden niet meer wor den opgewekt. Het stoomschip „Merapi," van Rotter dam naar Batavia, vertrok 26 Aug. van South ampton; de „Rotterdam," van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 27 Aug. Lizard;, de „Veendam" is 26 Aug. van Rotterdam te Nieuw-York aangekomen; de „Conrad," van Batavia naar Amsterdam, is 26 Aug. Dun- geness gepasseerd. OUDSHOORN. Bevallen,: D. Yan dor Wagt geb. De Jen, z. M. Tuinenbnrg geb. Elligers, z. Gehuwd: A. Fijn, jm. 30 j. en J. Yan der Ende, jd. 23 j. A. Stolk, wedr., 55 j. en L. A. Kar does, jd. 45 j. TER-AAR. Bevallen: T. Mulder geb. Roos, z. S. De Jong geb. Van der Laan, d. T. Tnr- keoburg geb. Roodenburg, d. Overleden: N. Janssen, echtg. van C. Kok, 53 j. C. v. WieriDgen, jm. 11 m. ZWAMMERDAM. Bevallen: G. Boezaard geb. v. Dijk, z. N. De Jong geb. Gübel, d. H. Van Kempen geb. Van Hoogdalom, z. Overleden: J. H. Van den Berg, jm. 15 d. M. B. Krijgsman, jd. 7 j. J. Voost, jd. 16 'y. WARMOND. Geboren: Cornelia Maria, z. van C. M. Van 8tijn en M. De Zwarb. Overleden: Leonardus Heemskerk, 84 j. Marktberichten. Delft, 28 Aug. Granen werden algemeen op hoo gere prg'zen gehouden, waardoor weinig zaken tot stand kwamen. Jarige Tarwe, Zeenwsche ƒ8.80 lot ƒ9.80; Nieuwe 8 a 8.75; Westl. ƒ8.25 a ƒ8.50; Nieuwe Rogge ƒ5.25 a ƒ5.80; Wintergerst 5.25 a ƒ5.40; Nieuwe Weetl. Blauwe Erwten 9.50; Kool zaad; Polder- ƒ9.80 a ƒ10; Zeonweoh ƒ10 a ƒ10.26. Woerden, 27 Aug. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 259 partijen; prijs van Goudeche lete soort 24 a 27.2de soort ƒ19 a ƒ23, zwaardcro a Derby a Edammer 23 a Handel redelijk. DEN ABONNÉ'S TE wordt verzocht, aangezien op 1 September de bezorging van het „Leidsch Dagblad" niet meer door het postkantoor zal geschieden, hunne namen op te geven aan den agent W. RIETKEKÏt, ten einde geene vertra ging in do bezorging te ondervinden. Zitting van hedenmiddag te drie uren. Voorzitter: de heer Bool, wethouder, waar nemend burgemeester. Tegenwoordig de heeren: Van Buttingha Wichers, Zilleseu, Zaager, Alma, Van der Breg gen, Van Reenen, Le Foole, Verster Van Wul- verhorst, De Sturier, Van Hoeken, Tieler-an, Koetser, Zaalberg, Hasselbach, De Goeje, Kaiser, Was en Driessen. Afwezig met kennisgeving de heerenVan Hamel, Cock, Knappert, Schneither, Ngkamp en Juta.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 3