den practischen cursus dor Militaire School te Haarlem, komen voor eene plaatsing bij die inrichtingon op 1 October a. s. in aan merking: Artillerie cursusH. H. Köster, H. M. E. Brodhaag, J. A. Brandon, C. K. Elout, M. A. K. J. Vis, P. J. Pous Koolhaas. Voorbereidende practische cursus der Mili taire School: F. G. Riesz, K. W. De Bock, H. Bierman, A. H. L. Stam, W. J. VanHattem, C. H. Wijckhuyse, J. E. L. Haenecour, M. L. De Boer, S. J. B. Maier, E. A. Van de Mortel, J. G. Lutz, H. L. M. Van Ghert, A. M. Van Genderen, C. Visser, A. A. Den Hoed, L. G. De Mooy, H. H. Timmermans, A. M. C. Seeu- wen, G. J. D. Bauduin, H. Klebach. Van de 61 adspiranten, die zich aanvanke lijk voor beide of voor een van de beide ge noemde inrichtingen hebben aangemeld, trok ken zich 4 terug, zoodat 57 aan vermelde examens hebben deelgenomen. Ten behoeve der theologische school te Kampen is van een onbekenden gever uit Amersfoort ingekomen eene gift van f 3000. Te Haarlem is gisteren tot wethouder in plaats van dr. Von Reeken door den Raad benoemd mr. H. Enschedé, die echter be dankte, en daarop dr. D. De Haan, die de aanneming van de benoeming in beraad nam. Oscar Comettant, de bekende letter kundige, tevens schril ver van de muzikalo critiek in de „Siècle" en directeur van het Institut Musical van Parijs, bevindt zich te Rotterdam en zal o. a. ook Den Haag en Amsterdam bezoeken. Het doel zijner reis is, naar de „N. R. Ct." zegt, een onderzoek in te stellen naar de beste werken van levende Nederlandsche componisten, ten einde daarvan dan een programma te vormen voor een uit sluitend aan Nederlandsche compositiën gewijd concert, dat te Parijs door het bekende huis Pleyel zal worden gegeven ten bate van de kas der Vereeniging van toonkunstenaars van Frankrijk, eene inrichting, welke zich ten doel stelt het verleenen van hulp aan toon kunstenaars bü ziekte en tevens van pensioen. De bemoeiingen van den heer Comettant en Van het huis Pleyel zün geheel belangloos, daar de bruto-opbrengst van het concert zal komen ten bate van de genoemde vereeniging. Nederlandsche pianisten en zangers zullen met de uitvoering van het programma belast worden. Het concert zal derhalve een uitslui tend Nederlandsch karakter dragen. Op de zelfde manier zün ten vorigen jare Zweedsche en Noorweegsche toonzetters, zangers en pianis ten bü het Fransche publiek ingeleid. De wet van 12 dezer, tot aanwijzing van de hooge en gewichtige openbare betrek kingen, bedoeld in art. 90 der grondwet, is in de Staatscourant van heden opgenomen. Ook bevat de Staatscourant van heden een koninklijk besluit van 23 Juli jl. (Staatsblad No. 140), betreffende het toekennen van toe lagen aan leden der commissie voor de her ziening van de belastbare opbrengst der on gebouwde eigendommen. De aanbesteding van fourages voor de troepen te paard zal in de verschillende gar nizoensplaatsen geschieden op 17 Sept. a. s. Te Vlissingen is op 26 dezer bericht ontvangen dat dr. J. C. Reesse, predikant bij de Hervormde gemeente, op reis met züne echtgenoote in Zwitserland, na eene korte ongesteldheid is overleden. Naar aan de „Zw. Crt." wordt gemeld, is de 18-jarige dochter van mevrouw Sophie De Vries, naamgenoote van hare moeder, ver honden bü „Het Nederlandsch Tooneel". Op Woensdag 3 Sept. a. s. zal Z. H. Paus Leo XIU .12'/, jaar het opperpriester schap in de Kath. Kerk hebben bekleed. Maandag 1 September a. s. zal de heer J. W. A. Vervloot, commies, chef der afd. Comptabiliteit ter Provinciale Griffie van Zuid- Holland, zün gouden jubilé als ambtenaar vieren. Bü besluit van Ged. Staten van Overüsel van 21 dezer, is verklaard dat Jan Wieringa, ontslagen onderwüzer aan eene openbare lagere school te Avereest, de bevoegdheid tot het geven van onderwüs heeft verloren. (Sis.- Ct.) De gewone audiëntiën van den minister van marine op 29 en van den minister van binnenlandsche zaken op 30 dezer, zul len niet gehouden worden. Het stoomschip „Soenda" vertrok 27 Aug. van Batavia naar Amsterdamde „Voor waarts" arriveerde 27 Aug. van Batavia te Hamburgde „Prins van Oranje", van Amster dam naar Batavia, arriveerde 27 Aug. te Genuade „Rotterdam," van Nieuw-York naar Amsterdam, vertrok 28 Aug. van Boulogne- 8ur-Mer. Bü koninilgk besluit benoemd tot kantonrechter te Oirschot, ar. R. H. A. M. Romme. advocaat en procureur, tovens adjunct commies ter provinciale griffie van Noord- Brabant, te 's-Hertogenbosch. Benoemd tot notaris binnen het arrondis sement Groningen, ter standplaats de ge meente Groningen, G. J. Gerhards, eervol ontslagen notane aldaar. Benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Zieriksee, mr. J. C. Van der Lek de Clercq, advocaat en notaris te Zieriksee. De ritmeester H. M. Werner, van het 2de reg. huzaren, op pensioen gesteld en het bedrag vau h6t pensioen bepaald op f 1452 's jaars. Benoemd bü het wapen der cavalerie: bü het lste reg. huzaren, tot kolonel en comman dant van het corps, de luit.-kolonel jhr. P. Gevaerts, van het corps; tot luit.-kolonel, de majoor jhr. J. E. A. Meijer, van het 2de reg. huzaren; tot majoor, de ritmeester W. E. A. Wupparmann, van het corps; tot rit meester, de lste luit.-adj. A. T. Lucaseen, van het 3de regiment huzaren, en J. Eek, van het eskadron ordonnansen; tot eersten luitenant, do tweede luitenant C. E. M. De Bruyn, van het corps; bü het 2de regiment huzarentot luitenant-kolonel, de majoor F. C. W. Juckema van Burmania baron Rengers, van het 3de regiment huzaren, thans belast met het bevel over de rü-en hoefsmidschool; tot majoor, de ritmeester J. C. Lagerweiff, van den staf van dat wapen, werkzaam bü de Koninklüke Militaire Academie; tot rit meester, de eerste luitenant G. P. A. G. H. Romer, van het 3de regiment huzareDtot eersten luitenant, de tweede luitenant M. A. Mos, van het corps; bü het 3de regiment huzaren, tot eersten luitenant, de tweede lui tenant C. Sandt van Nooten, van het 21e regiment huzaren, en is bestemd voor het bevel over de rü- en hoefsmidschool do majoor H. P. Van Raden, van het 2de regiment huzaren. Gemengd Nlenwu. In den speeltuin „Vreewük" zal Zondag a. s. de tiende verjaardag van Prinses Wilhelmina worden gevierd. Van drie tot zes uren zal alsdan in die voor jeugdigen van jaren zoo uitnemende speelplaats een concert gegeven worden door een twaalftal leden van het „vierde". Tovens zullen omhoog gezonden worden luchtballons en zal 's avonds het terrein geïllumineerd worden. Bij den nationalen schietwedstrüd te Hoorn is eene zilveren medaille gewonnen door den sergeant-scherpschutter E. De Graaf, alhier in garnizoen. Voor den extra-trein derde klassei heden naar Wageningen en Arnhem vertrok ken, werden aan het station Leiden afgege ven 280 plaatsbiljetten. Het ongunstige weder der laatste dagen was dus blükbaar hierop van grooten invloed, daar het getal reizigers de vorige maal 606 bedroeg. Met dezen trein werden in het geheel, dus van de stations Rotterdam, Nieuwerkerk, Gouda, Leiden, Alfen, Oudshoorn, Zwammer- dam, Bodegrave en Woerden, 804 reizigers vervoerd. Na eene reis van ruim negen weken is gisteren van de haringvisscheiü alhier aangekomen K.W. 18, schipper P. Plok - ker, van den reeder D. Haasnoot Nz., met 330 kantjes. Uit Vlaardingen is bericht ontvangen, dat daar binnengeloopen is de K.W. 44, schipper J. Groen, van den reeder L. Parlevliet, met 390 kantjes. De K.W. 22, van den reeder Berkenkamp, boekhouder D. Zwanenburg, die Zaterdag afgevaren is, is nu weer aangekomen; deze schuit is onzeewaardig. Zoo meldt men ons heden uit Katwük aan Zee. Men leest in het „Vaderland" van heden: De vereenigingen „Eigen Hulp" en „Goed en Goedkoop vleesch" te 's-Hage werken in beginsel naar hetzelfde stelsel: vereeniging van verbruikers, om voor billüken prüs, ender toezicht der afnemers, zich hunne benoodigd- heden te verschaffen. Uit hot oogpunt der vereeniging „Maat- schappelük Belang", welke eischt dat de inge zetenen den gewonen weg volgen van inkoop hunner behoeften bü gewone winkeliers, staan beide coópereerende lichamen op ééne lün: ze ontnemen aan andere neringdoenden wel licht klanten, verlokt door goedkooperleveri>g van goede waren. Wü wenschen daarom heden nu de stem bus gesloten- en de verkiezing met het succes van „Maatschappelük Belang" geëindigd is -het ons reeds vroeger bekende, maar door ons als stembusstrydleus verworpen feit mede te deelendat de heer W. J. Van Sandick lid is van de vereeniging „Goed en Goed koop vleesch." (De liberale candidiaf, de heer Prins Wie- landt, werd met felheid bestreden, omdat hü lid is van „Eigen Hulp.") Te 's-Hage is op het Stadhuis het huwelpk voltrokken tusschen een man van 72 en eene vrouw van 78 jaren. De vrouw uit Delft, die door de Haagsche rechtbank veroordeeld werd tot 9 maanden gevangenisstraf, wegens het door schuld zich te wüten hebben van den dood van haar kind, is gisteren door het gerechts hof te 'e-Gravenhage deswege vrijgesproken. Ook heeft hetzelfde Hof vrügesproken den Delftschen commlssionnair, die door bovenge noemde rechtbank tot 2 maanden gevangenis straf is verwezen, wegens het ten eigen bate verkoopen van een met hem moegeloopen, hem niet toebehoorenden hond. De gepensionneerde onderoff., die terecht stond wegens oplichting voor eene pendule m6t candelabres uit een winkel aan de Spui straat te 's-Hage, en deswege door de recht bank aldaar was ontslagen van rechtsvervol ging, is nu door het Hof veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf wegens verduistering. Te Wassenaar worden de gemoe deren nog steeds in beroering gehouden door het door ons vroeger vermelde geval. Erzyn wel geene ongeregeldheden voorgevallen, maar het was er toch gisteravond, bü gelegenheid der landbouwtentoonstelling, luidruchtiger dan het anders pleegt te zün. In de laatste dagen zün—waar- schünlük door baldadige jongens-herhaalde- Ipk de 6ignalen verzet op de speorlün langs don Parallelweg te 's Hage, waardoor de grootste ongelukken hadden kunnen ontstaan, welke alleen door de waakzaamheid van het per soneel der Holl. IJz.-Spoorw.-Maatschappü zün voorkomen. Éénmaal werd zelfs een signaal, dat op „onveilig" stond, op „veilig" gesteld. De heer A. J. Btonkhorst Jr., te Haarlem, de bekende africhter van post duiven, die o. a. het middel vond de duivon als heen- en weervliegers af te richten, deelt aan het „Haarl. Dagbl." mede, dat hü, door züne ondervinding geleid, de tot dusverre nog onverklaarbare eigenschap van de postduif, om op zoo groote afstanden den weg naar haar hok terug te vinden, daardoor verklaart, dat de gezichtsscherpte van de postduif zóó groot moet zpn, dat zü tot op een afstand van 200 kilometer kan zien. De burgemeester van Zandvoort heeft bekend gemaakt dat des Maandags en des Dinsdags op het strand bji Noordwük in de richting naar de gemeente Zandvoort met scherp zal worden gevuurd. Maandag a. s. zal de Beurs te Am- sterdam wegens de viering van den Prinsesse- dag aldaar gesloten züd. Voor hen, die de Veiligheidsten- toon8telliDg te Amsterdam nog niet bezochten, zal de Hollandsche Spoorwegmaatschappü een goedkoopen trein Ide en 3de klasse laten loopen van Rotterdam, Schiedam, Delft, Den Haag, Scheveningen (Strand) en Leiden naar Haarlem en Amsterdam en terug, op Woens dag 3 September. Met den goedkoopen volkstrein 2de en 3de kl. van Den Helder en tusschen- liggende stations (Anna-Paulowna, Schagen, N.-Scharwoude, Heer-Hugowaard, Alkmaar, Heiloo, Castricum en Uitgeest) naar Leiden, Den Haag en Rotterdam, werden gisteren (Woensdag) vervoerd 1024 personen. Alhoewel het voortdurend, nu eens harder dan weer minder regende, bewoog zich gistermiddag een vrü talrük publiek op en eene groote massa menschen om het terrein van het hotel „Beau Séjour" en „Paviljoen Trompenberg", onder Hilversum, ten einde den reuzenluchtballon van den heer Herman Rodenhof te zien opstügen. Nadat de vulling geregeld had plaats gehad, werden te ongeveer halfzeven (en niet precies 5 uren, zooals de aanplakbiljetten aangaven) de touwen losgelaten en rees de ballon statig omhoog in de richting van Eemnes^ De luitenant der artillerie De Ranitz, in garnizoen te Naarden, maakte de reis mede. Beiden, de heer Rodenhof staande op den rand van het schuitje, wuifden het pubhek zoolang mogelük toe. Aan de weduwe van den onlangs te Helder overleden conducteur Katz is door do directie der HollandscheIJzeren-gpoor- wegmaatschappü f 1580 uitgekeerd. Katz was bjj gelegenheid, dat de trein ontspoorde, van schnk ongesteld geworden, hetgeen hem ongeschikt maakte voor zjjne betrekking en eindigde mot zün dood. Ten gevolge van het gure weder der laatste dagen veriaten reeds vele vreem delingen de badplaats Scheveningen. Naar wü vernemen, zullen ge durende den aanstaanden winter eenige door gaande rptuigen Holland-Duitschland door stoom worden verwarmd. (K. R. C.) Dinadag-avond had tusechen Kamerik en Woerden het volgende ongeval plaats. De landbouwer L. Van D., uit Zeg veld, had in gezelschap van den landbouwer A. De L., aan de Kruipin woonachtig, kahs geleverd te Kamerik, toc-n op den terugweg het paard schrikte. Eerst begon het te slaan en ging toen op hol. A. De L. kreeg een hevigen trap togen den onderbuik, zoodat hü in zeer zorglpken toestand verkeert, ter- wül L. Van D. van den wagon viel en een rad over het eene been kreeg. Te Groningen zün thans reeds 92 kinderen aan de mazelen overleden. Door den heer Simon De J o n gh, te Ouddorp (N.-H.), zün 29 stuks vee naar Zuid-Afrika verzonden. Men schrüft uit Ede aan het „Utr. Dbl." Aanstaanden Zondag, ter gelegenheid van den verjaardag van prinses Wilhelmina, zal op de hoide bü dit dorp eene groote pa rade worden gehouden en wel door de troepen, die aan de groote oefeningen deelnemen en van af Vry'dag tot Woensdag in deze streken zün ingekwartierd, als: het 1., 2., 3. en 4. bataljon van het 8ste regiment infanterie, in Arr.hem, Doosb-rg en Deventer in garnizoen, het lste eskadron van het lste reg. huzaren, en de 4. batterü van het lste reg. veld artillerie. Woensdag vertrokken die troepen naar En- schedee, om aan de oefeningen in die streken deel te nomen. Door de „Amsterdamsche Omni- bus-Maatschappü" te Amsterdam zullen met 1 September a. s. op al hare lünen retour- kaarten a 12'/, cents verkrggbaar worden gesteld. BUITENLAND. Frankrj|h. Volgens de „Temps" zal de Fransche minis ter van handel een voorstel indienen tot het instellen van een nauwkeurig onderzoek naar den stand der loonen in Frankrük. De uit komsten van dit onderzoek zullen tot grond slag dienen voor de beraadslagingen over het arbeidsvraagstuk, waarmede de Kamer zich, zoodra zü weer büeenkomt, zal bezig houden. De minister zal voor dit onderzoek een krediet van 400,000 fr. aanvragen. De man, die uit het stedelük museum- te Rouaan een groot aantal gouden munten ontvreemdde, zekere Ganeau, is te Marseille gevat. Een groot gedeelte der munten werd nog in zün bezit gevonden. De dief werd ont dekt, toen hü pogingen deed om de drie kost bare handschriften, welke hü tevens had mede genomen, te verkoopen. De keizerin van Oostenrük vertoont zich op verschillende plaatsen te Parüs, maar overal in het strengste incogDito. De koning van Griekenland wordt daar binnen eenige dagen verwacht. De Fransche justitie is te Marseille op het spoor gekomen van de dieven, die onlangs- de bibliotheek te Rouaan hebben bestolen, er> heeft niet alleen den hoofdschuldige, maar ook eenigen van züne medeplichtigen in hechtenis kunnen nemen, bü wie een paar van de gestolen manuscripten nog gevon den zün. Te Coblenz is hot congres der Duitsche Katholieken geopend. De eerste zitting werd bügewoond door 1500 personen. Aanwezig waren o. a. de heeren WiDdthorst, Reichen- sperger, baron Von Schorlemer en de overige leiders der Duitsche centrum-partü- De „Bonner Zeitung" verneemt dat aan het congres der oud-Katholieken te Keulen ook de oud-Katholieke bisschoppen uit Neo rland zullen deelnemen, en wel de aartsbissch p van Utrecht en de bisschoppen van Haarhui en. Deventer. België. Te Antwerpen zal op 23 September eene internationale bgeenkomst worden ge: ouden van sigarenmakers. De meeste deel i-mere

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2