w. Yrijdag SO Augustus. A0. 18S0. fszs Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWE12 Bladen. Leiden, 2S Augustus. Feuilleton. GLÜCK AUF! PRU8 DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommen0.05. DAGBLAD. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Van 16 regels/1.05. Iedere regel meer/0.17^. Grootere letters naar plaatariiimte. Voor het in- casseeren buiten de stad wordt 0.1Ü berekend. Officieel© Kennisgevingen. BURGEMEESTER on -WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6, 2de alinea der Verordening van 11 November 1880, rcgolende do inwendige inrichting cler scholen, de toelating en het ontólag der leerlingen (Gemeenteblad N°. '1 van 1881); Brengen ter algemeene kennis, dat de inschrijving •van nieuwe leerlingen aan de openbare scholen der Sde en 4de kl. zal plaats hebben van den 3dcn tot en met den lSden September e. k., in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnetceg, op de Binnenvest- gracht aan het Plantsoen, in de Yan-der-Werfstraat, aan de Korte Mare en aan do Langebrug, des voor- middags van halfuegon tot negen uren en des -namiddags van half twee tot twee uren, behalve des Zaterdags en des Zondags. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, Leiden, BOOL, Weth., lo.-Burgemoester. 38 Aug. 1890. E. KI8T, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien het adres van H. BRUMMELKAMP, Ron dende verzoek om vergunning tot oprichting van -ecne bakkerij in liet perceel Lombardateeg 3/7. Gelet op de artt. 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat ge noemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente Ier visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag den llden September a. s.,'a voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenhoid zal worden gegeven om bezwaren tegen det verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, BOOL, Weth., lo.-Burgemeestcr. 28 Aug. 1890. E. KIST, Secretaris. De Practiscbe Ambachtsschool alhier heeft weder de inschrijving voor nieuwe leerlingen geopend. Op d.e school bestaat, zooals men weet, de gelegenheid om jongelieden op to leidon tot be kwame timmerlieden, smeden, meubelmakers en huisschilders. Het onderwijs omvat: het bouw- en werk tuigkundig teekenen, de kennis der materialen, het timmeren en draaien, het smeden en draaien, het meubelmaken, houtsnijden en draaien, het verven, het schilderen van hout en marmersoorten, het penseelschrijven en het handteokenen. Voor aanstaands steenhouwers bestaat er gelegenhoid het teekenonderwijs te volgen, in hoofdzaak hot ornament- en letterteekenen. Toekonbehoeften, gereedschappen en werk kielen worden den leerlingen kosteloos ver strekt. De cursus duurt 3 jaren. Het schoolgeld bedraagt 20, f 10, f 5, of f 2.50, met dien verstande, dat zoons van handwerkslieden de Ambachtsschool en tevens de Avondschool van het genootschap ,11. S. G." bezoeken, te zamen voor f 5. Voor twee of meer zoons uit hetzelfde gezin wordt voor ieder slechts van het schoolgeld betaald. Do inschrijving i3 geopend tot 13 Sept. a. s. in de School: Sionsteeg 15, eiken werkdag van 9 tot 12 en van halftweo tot 4 uren. De bekende heer Geo W. Van Siclen, afstammeling van een der vele vroegere Neder landers, uit Amerika, die thans met zijne ocbtg9noote en twee kinderen over water een reisje door ons land maakt, kwam gisteravond met zijn stoomjacht in de Haven alhier aan, vanwaar hij vertrok naar het Hotel Levedag, op do Breestraat. Zyne vrienden, dia hy hier heeft, w. o. de bestuurders der 3-October- Vereenigiog, werden van zijne aankomst dade lijk in kennis gesteld en zoor hartelijk door hem ontvangen. Zijn verblijf alhier was kort en bepaalde zich alleen tot dit langdurig onder houd, daar h(j reeds vroeger van de stad zelve de meeste merkwaardigheden had gezien. Het was hem nu alleen te doen om de toen gesloten vriendschapsbanden nog nauwer aan te halen. Na den nacht in genoemd hotel te hebben gelogeerd, verliet hij met zijne familie hedenmorgen weer deze gemeente, om zijn watertocht voort te zetten, allereerst naar Rottordam. De 2de luit. P. E. Pfeiffer, van het 4de reg. inf. te Leiden, is benoemd tot leeraar aan den voorbereidenden cursus b(j dat corps. Voor da benoeming van een leeraar in de wiskunde en de cosmograpbio aan de H. Burgerschool te Arnhem zijn door B. en Ws. op de voordracht geplaatst de heeren G. F. G. Do P-ri-ijn, te Middelburg, L. M. J. Stool, te Leiden, en H. Van do Kamp, te Zuidborn. Door curatoren van het gymnasium te Winschoten is, ter vervulling van de plaats, opengevallen door het vertrek van dr. B. Ovink, voor de hei rekking van leeraar in de klassieke letteren het volgend drietal don Raad der gemeente sldaar aanbevolen: A. H. C. Boisse- vain, doctorandus te Leidendr. A. Smits, rector aan het opgeheven progymnaeium te Oldenzaal, en A. C. M. Dornheck Busscher, candidaat te 'Winschoten. Tot leeraar in de Engelsche taal- en letterkunde aan do bijzondere handelsschool, directeur de heer J. Mackenzie Jz., Parkweg, te Scheveningen, is benoemd de heer J. F. Kramer, onderwijzer aan de openbare jongens- school 2de kl. to Leiden. Jhr. mr. Quarles van UfTord, de nieuw benoemde burgemeester van Noordwyk, zal 4 September daar door eene eerewacht worden ingehaald. Eerepoorten worden er opgericht en eene illuminatie zal het feest besluiten. Tot predikant bij de Ned.-Herv. gom. te Wageningen is beroepen ds. Ph. Peter, pred. te Waddingsveen. Mevrouw P. Van Wosterhoven De Heer, tot dusver bij het tooneelgezelechap dor Gobr. Van Lier, heeft eene verbintenis gesloten met de heeren Jan C. De Vos en W. Korlaar, directeuren van den Tivoli-schouwburg te Rotterdam. De heer Van der Spiegel, van 's-Hage, hoopt a. s. Zondag morgen te Kaag zijne intrede te houden als hulpprediker aldaar. De godsdienstoefening zal om halftien aan vangen. Aanstaanden Zondag, 31 Augustus, zal de vacaturebeurt in de kerk der Ned.-Herv. gemoonte van Hoogmade, des 'namiddags te twee uren, worden waargenomen door den heer P. N. G(jsman, predikant te Zoeterwoude. Zondag middag om één uur zal door de troepen van hot garnizoen in de residentie, ter eere van den verjaardag van Prinses Wilhelmina, eer.e groots parade worden ge houden. Voorloopig ia als commandant der wapen schouwing aangewezen de kolonel jhr. Teding van Berkhout, oommacdant van het 3de regi ment huzaren. Daar het Malieveld grootendeels is ingeno men door de toestellen en tribune voor het vuurwerk, zal do parade op bet Alexanders- veld, of, zoo dit te drassig mocht blijk-en, op het Plein 1813 worden gohouden. De minister van oorlog heeft heden, vergezeld van zjjn adjudant, den kapitein Sabron, de residentie verlaten tot hot doen van eene inspectie-reis. Vermoedelijk zal Z.Ex. Zaterdag a. s. aldaar terugkaeren. De ministers van koloniën en waterstaat zijn dozen ochtend in de residentie teruggekeerd. Door God. Staten zijn eenigo opmerkingen gemaakt omtrent de onlangs door den Raad van 's-Hage vastgestelde algemeene politie verordening, die in handen ziin gesteld van de commissie voor de strafverordeningen. Tot chef van den dienst op de lyn Gouda—Haastrecht Oudewator van delJsel- Stoomtramweg-Maatschappij is benoemd doheer G. J. A. Roggeveen, voormalig chef van den stoomtramdienet Rotterdam - Ouwerschie. De minister Tan onderwijs en schoone kunsten van de Fransche Republiek heeft onzen landgenoot, dr. P. F. Van Hamel Roos, zit. Hartman zal zich zeker op zijne gewone beminnelijke wijze tegenover mevrouw ge dragen hebben. Ik zag er teretond bezwaar in, toen zy hem bjj zich ontbood bij, mat zjjn volslagen gebrek aan alle vormen, in haar salon 1 Hjj is in staat geweest, haar in het aangezicht te zeggen, wat hij mü heden op het bureel durfde antwoorden dat hij geene betaling verlangde on dat h(j zijn leven niet voor geld op het spel had gezet. Mevrouw zal boos hierover zijn en de jongeheer niet minder, en waarschijnlijk zal de oude heer mij ook nog wel oen hartig woordje toevoegen, dat ik dit verzoek heb toegestaan." „Nu, het zou de eerste maal zjjn, dat mijn heer Arthur in iets belangstelt, waarin zjjne jonge vrouw mede betrokken ie", hernam zijn collega droogjes, terwijl zjj samen de stoep afgingen. „Ik vind dat de gletscher- atmosfeer, welke in hun huwelijk heersclit, zich langzamerhand ook over de geheele om geving begint uit te breiden. Men wordt zelf als het ware gekristalliseerd, zoodra men met hen in aanraking komt. Vindt ge dit ook niet?" „Ik vond dat mevrouw Berkow er vandaag bekoorlijk uitzag. Wel wat koel, wel wat voornaam, maar toch verrukkelijk schoon!" te Amsterdam, benoemd tot „Officier d'Aca- démie." Benoemd ls tot hypotheekbewaarder te 's-Hage de heer W. Van Konijnenburg, thans hoofdinspecteur der belastiugen aan het depar tement van financiën. Men schrijft ons uit ApeldoornBehalve de talrijke genoodigden voor de middag-voor- stelling op Maandag 1 Sept. in den circus Carré, zullen op last van de Koningin ook bet geheele personeel van het paleis, met hunne rasp. vrouwen en ongehuwde kinderen, meao van deze voorstelling mogen gemeten. Bovendien heeft elk hoofd eener school in de gemeente Apeldoorn, (dus ook Loenen, Hoog-Sooren, Beekbergen, Uddel enz.) eene uit- noodiging ontvangen voor 10 30 kinderen. Niet alleen de hoofden van openbare scholen, doch ook alle bijzondere, zoowel Christ-Geref. als Katholiek, ontvingen deze invitatie. De gasten moeten uiterlijk om kwart voor twee uren hunne plaatson hebben ingenomeD. Na elke verdere avond-voorstolling worden personeel en paarden van den heer Carré per extra-trein naar Arnhem vervoord. De Prinses zal des avonds van haren ver jaardag weder een groot kinderfeest op het paleis geven. Het vuurwerk, dat abdan zal ontstoken worden, belooft allerschoonst te zijn. Aan het programma is bijzondere zorg beateed. Behalve de 2 kolossale openings-en slotstuk ken, zal o. a. ook oen wielrijder in functie door kunstig vuurwerk worden voorgesteld. De rederijkerskamers en liefhebbery- tooneolgezelschappen in Nederland zjjn door de rederijkerskamer „Nut en gezellig Verkeer", te Wageningen, die met den aanstaanden winter haar 25ste speelseizoen intreedt, uit- genoodigd tot een wedstrijd op het gebied der tooneelspeelkunst. Uitgeloofd worden voor het tooneelspel lste prijs eene gouden med. en f 100; 2de prijs oene zilveren med. en f 75. Voor het blijspel: eene zilveren med. en f 50. Deze wedstrijd is uitsluitend voor liefhebbers en dilettanten uit Nederland. De mededingende vereenigingen moeten een tooneelspel en een blijspel opvoeren. Het tooneelspel moet uit minstens twee bedrijven bestaan. Geene vereeniging mag optreden met een stuk, waarmede zjj in een vroegeren wedstrijd te Wageningen een prijs heeft behaald. Ten gevolge van den uitslag van de ge houden vergelijkende examens der adspirantett voor eeno plaatsing als volontair bij den I artillerie-cursus te Delft en den voorbereiden- „Om 'shemels wil!" riep de hoofdinge nieur met voorgewenden schrik, ,,'t is alsof men Wilberg hoort. Gelukkig dat gij de vijf tig al achter den rug hebt! Maar van Wil berg gesproken de jongen gaat letterlijk op in romantische bewondering en aanbidding. Ik geloof evenwel niet dat deze en zijne dichterlijke uitstortingen eenigo ijverzucht in boogere streken gaande maken. Mijnheer Arthur schijnt even weinig geneigd zijne schoone vrouw zijne aanbidding te wijden, als zij begeerig is die te ontvangen. Nu, het is geene buitengewone zaak en dagelijks worden er huwelijken om allerlei redenen, behalve uit liefde, gesloten; maar toch heb ik zoo'n idéé, dat dit alles zich niet op de gewone manier zal ontwikkelen, dat er zoo iets als een vulkaan onder die ijskorst ver borgen ligt, welke zich op een goeden dag vreeseljjk zal ontwikkelen en ons een voor proefje geven zal van eene aardbeving of zoo iets!" „Althans eenige poëzie in de woestijn van het alledaagsche leven 1" zou Wilberg dan kunnen uitroepen, gesteld ten minste dat by en zjjne guitaar bjj de uitbarsting gespaard 1 bleven!" Doch hier scheiden onze wagen i Giück auf, collega!" {Wordt vervolgd.) Roman van. E. WKRNER, 27, Doch hoe het zij, ze kon nu eenmaal niet van dezelfde ongenaakbare hoogte op hem neerzien als op zijn vader. Een onbestemd gevoel hiervan vervulde het hart der jonge vrouw, al vermocht zij zich geene rekenschap te geven, waaruit het eigenlijk zjjn oor sprong nam. Toon Arthur de vestibule doorging, ont- moetto hy den directeur en don hoofdinge nieur, die nog eon onderhoud mot Berkow gehad hadden en thans op het punt ston den het huis te verlaten. De jonge Berkow bleef plotseling staan. „Mijnheer de directeur, mag ik vragen, waarom hot eorst aan mijne vrouw werd gemeld dat Hartman weigerde de hem toe gedachte som aan to namen, terwijl ik er geen woord van vernam?" vroeg hij bits. „Waarlijk!" antwoordde de directeur min of meer verlegen, „ik wist niet. mynheer Berkow, dat het u kon schelen. Fersooniiik hebt ge u nooit met dit geval ingelaten, terwijl mevrouw er van den aanvang af zoo veel belang in scheen te stellen, dat ik m(j verplicht achtte. „Zoo?" viel Arthur hem in de rede, ter- wyl de zenuwachtige trek zich weer vluchtig om zyne lippen vertoonde; „natuurlyk moeten de wensclien van mevrouw geëerbiedigd wor den, maar ik verzoek u nochtans, my bij dergelijke handelszaken", hy legde een bijzon deren nadruk op dit laats'e woord, „niet ten eeaenmale over het hoofd te zien, zooals thans is geschied. Ik wensch in het vervolg even zeer, en wel in de eerste plaats, verwittigd te wordenik verzoek er u dringend om." Hiermede liet hy den uit het veld geslagen beambte staan en begaf zich naar zyne ver trekken. De directeur zag zijn collega aan. „Wat zegt ge er nu van?" De hoofdingenieur lachte en zeide: „De wonderen zijn de wereld nog niet uit! Mijn heer Arthur begint zich om handelszaken te bekommeren. Mynheer Arthur verlangt iets „dringend!" Iets dergelijks is nog nooit ver toond zoolang ik hem ken." „Maar dit is immers volstrekt geene han delszaak!" riep de directeur verstoord, „'t Is eene zaak van zuiver persooniyken aard; doch ik kan wel nagaan, hoe de vork in den steel

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1