dentram te late1 i- upen, welko meer dan eens stoomtram rendabel zou zyn. Do goedkeuring der vergadering werd hiervoor vereiseht, welke dan ook met algemeens stemmen (52) werd verkregen. Ten slotte we'd besloten eene obligatie- leening van 100 000 aan to gaan, rentende vier pCt., ii pari, welke vóór 1918 zal moeten zijn afgelost, tot het delgen der vlottende schuld. De bestaande aandeelhouders kunnen hiervan nog aar.deelen bekomen, doch do leenir.g zelve zal niet in het openbaar worden uitgeschreven, daar zij reeds is genomen. Op verzoek van den minister van binnen- landsche zaken iiebben Gedeputeerden van Zuid-Holland aan B. en Ws. van Schiedam medegedeeld, dat de minister bezwaar had togen de verorden' g op do hoffmg en invor dering der plaat* lyke directe belasting op het inkomen, wijl volgons die verordening ook aangeslagen zouden worden firma's, waartoe meer da één persoon behoort, als zelfstandige belas'ingschuldigen, dus als ze delijk lichaam Nu oordeelt do minister, dat volgens de Gemeentewet niet anders dan natuurlijke personen in de plaatselijke directe belastingen kuLn n worden aangeslagen. In de laatste jaren is dit herhaaldelijk beslist en de minister kan' daarvan niet afwijken. Het stoomschip „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 25 Aug. 0ues8ant; de „Prinses Marie van Batavia naar Amster dam, vertrok 25 Aug. van Port-Said; de „Amsterdam," van Amsterdam naar Nieuw- Tork, passeerde 25 Aug. Lizard; de „Bromo," van Batavia naar Botterdam, is 25 Aug. Gibraltar gepasseerd; de „Prinses Amalia." van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 26 Aug. te Padang; de „Prins Willem III," van Suriname naar Amsterdam, is 26 Aug. van Havre vertrokken; de „Obdam," van Nieuw- York naar Botterdam, passeerde 24 Aug. Wight. Bij koninklijk besluit is benoemd tot officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te Heerenveen, mr. E. M. "Von Baumhauer, thans substituut-officier van justitie bij de arrond. rechtbank te Haarlem. Aan jonkvrouwe S. W. De Jonge, to Zierik- see, tot wederopzegging, vergunning verleend kosteloos onderwfis te geven in de beginselen der Fransche taal aan de bijzondere school voor gewoon en uitgebreid lager onderwijs aldaar. Met ingang van 16 September a. s. benoemd tot commies der posterijen 4de kl. F. X. R. 't Hooft Verschoor, M. P. J. Snijders en L. Engels, thans surnumerairs der posterijen, en met ingang van 1 October 1S90 bevorderd tot commies der posterijen 2de kl. F. H. Croes Van Thielen, thans 3de kl., en tot id. 3de kl. G. F. H. Van Hellenberg Hubar, thans 4de kl. Gemengd Nlenirs. De eigenaar van een der huisjes, staande op de Minnebroersgracht, bij de Grof smederij alhier, kwam heden tot de treurige ontdekking dat zijn perceel waar eenigen tijd geleden eene familie eenige maanden zonder huur te betalen vertoefd had, welk perceel thans „onbeheerd" stond, door do jeugd voor eon groot gedeelte op balda dige wijze vernield was. De twee ramen aan de voorzijde waron er geheel uitgebroken, het dakvenster er uitgetrokken, binnenshuis de kastplanken stukgeslagen en wat de zaak er niet beter op maakt, alles was meege nomen of ontvreemd, wellicht om te dienen tot brandstof voor een of ander doel. De eigenaar hoeft van zijne bevinding de bevoegde macht kennis gegeven. Het is zeker te hopen dat de schuldigen zullen gevonden en hun dit „spelletje" zal afgeleerd worden. Bi) een te 's-Hage gehouden cricketmatch tusschen het 3de elftal van „Olympia" ('s-Hage) en het 2de elftal van „Achilles" (Leiden), maakte „Olympia" in cóne inning 51 punten, „Achilles" 21. Ora het slechte weer kon niet verder gespeeld worden. Het O. M. bü de rechtbank te 'a-Hage vorderde heden tegen een jeugdigen schepenjager te Alfen aan den Eijn, wegens smaad jegens een meisje aldaar, zeven dagen gevangenisstraf. Door de Haagsche politie is eene dienstbode aangehouden, verdacht ten na- deela van hare meesteresse een bedrag van 25 te hebben ontvreemd. Een man is gisteravond in do beruchte Begijnens.traat, te 's-Hago, zijn horloge ontfutseld. Do politio aldaar doet onderzoek. Voor eon niet ter terechtzitting verschenen kleermaker ta 's-Hage, beklaagd van eene broek, hem ter reparatie toever trouwd, zich te hebben toegeëigend en ten eigen bate verkocht, vorderde het O. M. bij de rechtbank te 's Hage, met het oog op vroegere voroordeelingon van denzelfden be klaagde, óén jaar gevangenisstraf. Uitspraak Vrijdag a. s. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee, dd. 25 Aug.: Hedenavond eischte het zwemmen alhier oen slachtoffer. Drie jongens gingen na schooltijd baden in de buiten watering. Één van de 3, het 11-jarig zoontje van den klainhaalder G. Remmelzwaal, waagde zich te ver en verdween in de diepte. Toen by weer op het droge gehaald was, scheen het reeds te laat te zyn; de heer D. J. Van Elk, arts alhier, verleende spoedig hulp, doch het mocht hem, niettegenstaande zijne pogingen, niet gelukken de levensgeesten weder op te wekken. Heden schrijft men ons vandaar: Gisteren zijn van de haringvisscherij alhier aangeko men KW. 21, schipper B. De Best, reeder W. Taat, met 230 kantjes, en KW. 30, schipper P. Van der Plas, van den reeder F. Haas noot Pz., met 324 kantjes. De haringprijzen zijn steeds stijgende; gis teravond werd eene party afgeslagen voor ƒ12.15 de ton. In zee zyn ter haringvisscherij KW. 50, reeder L. v. Duyn, KW. 45, reeder L. Parlevliet, KW. 2 en KW. 4, van den reeder F. F. Meerburg. Aan de Oude Wetering geraakte oen tweejarig mei3je van den heer Z. Fokken al spelende te water, en zou bepaald ver dronken zijn, zoo niet de by het ongeval toevallig aanwezige bekwame zwemmer P. Du Pau, veldwachter, moedig zich aan de golven had gewaagd en het geluk had het kind behouden op het droge te brengen. Na toepassing van de middelen, by het redden van drenkelingen voorgeschreven, kwam de kleine spoedig weder by. Tegen de ondernsmers van het sportterrein „De Phoenix", te Haarlem, is pro ces-verbaal opgemaakt wegens het schenken en verkoopen van sterken drank in het klein, zonder daarvoor de noodige vergunning te bezitten. Gisternamiddag viel op 'sRyks geschutwerf (einde Oostenburger Middenstraat) te Amsterdam onder het spelen van kinderen een prikkel voor weegtoestellen omver, waar door d9ze op de kinderen viel, met het gevolg dat een meisje byna onmiddellijk dood was. De anderen bekwamen weinig letsel. Het pakket diamanten, te Am- sterdam als vermist opgegeven, is in de wo ning van den aangever toruggevonden. Zekere E. Horlings, te OudePekela, wiens vrouw de vorige week voor do 7de maal van een jongetje beviel, had aan het jongste zoontje de voornamen gegeven van Z. M. den Koning, en daarvan aan Z. M. kennis gegeven. Hierop ontviog Horlings het volgende bericht van tiet Loo, geteekend door den adjudant, particulier secretaris des Konings, den heer S. M. S. De Kanitz: „Zyne Majesteit do Koning draagt my op, ter kennis te brengen van Elzo Horlings, to Oude-Pekela, in ant woord op diens verzoek van den 14den Aug. 1!., dat Z. M., wenschendo aan de ouders in het algemeen algeheele vrijheid te laten in de keuze der namen voor hunne kinderen, op dat verzoek geene beschikking heeft gelieven te nemen." Oscar Carré heeft op de Rotter- damsche kermis een zyner beste springpaarden verloren. In den stal is het door een ander paard zóédanig geslagen, dat een voorbeen is gebroken en het paard moest worden afge maakt. Aan „De Maasb." wordt het vol gende medegedeeldEen 15-jarig kindermeisje, by eene Botterdamsche familie in dienst, brak by ongeluk eene ruit, ter waarde van 3, welk sommetje hare meesteres van haar loon afhield. Zaterdag avond begaf de familie zich naar den schouwburg, de zorg over het jongste kind aan het dienstmeisje overlatende. Toen de ouders te huis kwamen, vonden zy hun kleine in erbarmeiyken toestand. Een dokter werd ontboden, die het kind in stuiptrekkin gen vond on den toestand ernstig verklaarde. Blykbaar was het wicht met petroleum ver giftigd; in de zuigflesch werden nog sporen van dat vocht gevonden. De politie is van het feit in kennis gesteld en heeft een onder zoek geopend. Het „Paleis van justitie" verklaart thans, zich te hebben vergist toen het, naar aanleiding van het bericht, dat mej. Aafke Kuijpers op cachetto zou zyn gesteld, ver klaarde dat de interdiction de communiquer in ons recht niet bestond. Inderdaad bepaalt art. 384 IV. v. Strafv., tweede lid, dat indien mocht worden noodzakeiyk geacht, dat een gevangene na den dag zyner gevangenneming buiten toegang wordt gehouden, voor de voort during daarvan een bevel van de rechtbank wordt gevorderd. Dit voorschrift, dat zich hoofdzakelyk zal moeten keeren tegen de in de cel te ontvangen bezoeken van de leden van het bestuur der vereeniging tot zedelijke verbetering en van dergelyke eenigszins offi ciééls personen, moet werkeiyk tegenover de verdachte A. K. zyn toegepast. Zondag zyn te Papondrecht een zevental hooischelven verbrand. Omtrent de te Hoevelaken plaats gehad hebbende vergiftiging verneemt de „Stand." nog dat al do huisgenooten herstel lende en buiten gevaar zijn. De daderes, nl. de dienstbode, hield zich eerst by de ODtdekking alsof zy van niets wist en ried haren moester aan naar do waar zegster te Amersfoort te gaan, opdat deze den dader zou aanwyzen. Hy vond deze evenwel niet thuis, maar deelde zyne verdenking op de dienstbode aan de politie mede, die haar spoedig tot bekentenis bracht. Zy is reeds in verzekerde bewaring gebracht. Haar vermoe- delyke medeschuldige ontkent tot nog toe alle medeplichtigheid. Het lyk van het vierjarige kind, dat Zaterdag 11. naar Rotterdam werd vervoerd wegens vermoeden van vergiftiging, kwam uit Brielle. Volgens de verklaring van den militairen geneeskundige, die het kind behandelde, stierf het, na door cholera nostras te zfln aangetast. Na den dood is openbaar geworden, dat aan het kind niet het door den geneesheer voorgeschreven mid del toegediend werd, maar een ander, waar van eene kleine hoeveelheid, naar men zegt, voldoende moet zyn om een volwassen mensch te dooden. De apothekersbediende, die gezegd wordt de onachtzaamheid te hebben gepleegd, is by den algemeen geachten apotheker door een ander vervangen. (AT. R. C.) In het belang der daarbij betrok ken personen deelt men mede, dat de Itali- aanschetolbeambten den last hebben ontvangen den invoer in het koninkryk Italié te weigeren van geheime geneesmiddelen, die niet bestemd zyn om te worden verkocht door apothekers, ondertoezicht van de geneeskundige autoriteiten en om te worden afgeleverd naar aanleiding van een door een geneeskundige afgegeven recept. Zullendo genoemde geneesmiddelen om te kunnen worden toegelaten voorzien moeten wezen van eene etiquette, houdende de aanwyzingeti, voorgeschreven bij de wetten en reglement op dit stuk in Italië bestaande. Gisternamiddag omstreeks zes uren is op den Eeaweg, onder Dubbeldam, het paard, gespannen voor een tentwagon van den heer J. M., te Dordrecht, en waarin diens zoon, benevens drie dames gezeten waren, op hol gegaan. De dames zijn uit hot rytuig gesprongen of door het slingeren ge vallen, doch door de welwillende hulp van den landbouwer Vernes bygeholpen. Het paard werd later gegrepen door een Dordrechtschen kolenkooper, die zich in de nabyheid bevond. BUXTJEr>ÏI-,A.Wr:iD. Ifrankrjjk. Overste Lebel heeft naar aanleiding van zyn aftreden aan zyn regiment te Sédan een dagorder gericht, waarin hy zegt dat hy om gezondheidsredenen den dienst moest verlaten. Ten slotte voegt hy hieraan toe: „Met een bloedend hart neem ik van u afscheid. Myn eenige vurige wensch was u in het vuur te brengen, maar dit groote geluk was my niet beschoren." De minister van arbeid heeft gisteren den prefecten der departementen, die by den aanleg eener zeehaven te Parys belang heb ben, schriftelyk medegedeeld dat een onder zoek desbetreffende moet ingesteld worden. Het onderzoek zal twee maanden duren. Op het oorlogsschip „Saone", dat van Nieuw-Caledonië naar de Nieuwe Hebrieden onderweg is, zyn ongeveer zestig ziektegeval len van influenza voorgekomen. België. Het aantal werks'akors in de kolenmijnen van de Borinage i» tot ruim 12,000 aange groeid. De werkstad ig heeft zich echter niet tot al de mynen al'Var uitgestrekt. De aan leiding is te zoeken in een geschil over het opleggen eener boete -an een arbeider in de mijn „des Produits dj Flénu", toen van de zyde der arbeiders resds aanstonds, in ver band met de welhaast in werking tredend; wettoiijke verplichting, mededeeling gevraagd werd van het arbeidsreglement, ten eindel daaraan don geïncrimineerden maatregel, t'egeil den bewusten mynar'oeider genomen, te kunl nen toetsen. Aan dit veizoek werd voldaan en do myobestuurders deden mededeeling vat een reglement, hetwelk reeds dagteekent vat 1852 en, naar allicht te bevroeden is, bepa lingen bevat, welke de arbeiders zóó draco nisch achten, dat zy op die voorwaardei onmogelijk een arbeidscontract zouden kun nen aangaan. De verzekering dor diroctie, da dit reglement steeds en onveranderd gevolgi is, hielp niets en de werklieden drongen o; onmiddellyke herziening van het reglement aan De gouverneur van Henegouwen heel pogingen aangewend om het geschil in de minne te schikken, maar tot dusver heel dit nog niets uitgewerkt. Allo latere berichten komen hierin overeen dat de werkstaking in de Borinage zal aan houden. In dien zin werd besloten in do tal rilke meetings, welke Zondag en Maandag zyi gehouden. In do steenkolenmijnen, waar di werkstaking is uitgebrokon, hebben vele werk lieden, die nog aan deD arbeid waren, hui livret teruggenomen. Men verwacht eene aan zienlyke toeneming van het aantal werksta kers. Geen enkel middel van verzoening schyn kans van slagen te hebben, althans niet o; de grondslagen, waarop de werkstakers hunm eischen gesteld hebben. De directeuren wil len gewapend zyn met een reglement tegen over hun personeel. Van hun kant hebbei de voorstanders van het algemeen stemrech den werkstakers aangeraden elk reglement van welken aard ook, van de hand te wyzer De pogingen van den gouverneur van Hene gouwen om eene schikking tusschen de myn 9igsnaars en de werklieden tot stand ti brengen, zyn tot dusver vruchteloos gebleven Een regiment ulanen en twee bataljon jagars zijn uit Brussel naar Bergen gezondei tot versterking van het garnizoen en zullei daar voorloopig blyven. Overal blyven d werkstakers tot dusver volkomen kalm. Telegrammeis CHARLEROI, 25 Aug. De hier vergaderd commissie der Belgische mynwerkersvereeni ginge- besloot tegen den lsten Novembe eene vergadering der arbeiders van Lalouvièr uit te schrijven. Op de agenda worden g« plaatst: lo. algemeens werkstaking2o. intei nationale mynwerkersdag 1891 ter wille va den acht uren-werkdag. De commissie wet Cavrot en Dofnet aan als Belgische afgevaai digden voor het sub 2 genoemde. MEMEL, 25 Augustus. Keizer Wilhelm i hier aangekomen en ontvaDgen door graaf Vo Waldersee, den onderstaatssecretaris Von Mai sehall tn de overheden der gemeente. De sta is feesteiyk getooid en de bevolking toond veel geestdrift. BUENOS AYRES, 26 Augustus. De goi vernour van de provincie Tucuman hoeft zt personen doen arresteeren, bekend ais vi anden der regeering, onder verdenking va samenzwering. De president der Republie heeft echter hunne invryheidssfolling bevolei SYDNEY, 20 Aug. De spanning onder c kolendragers wordt starker. Eene algemeer werkstaking van hen en de mynwerkers won gevreesd. BERGEN, 26 Augustus. Heden stakf 10,600, dus 4600 mijnwerkers meer, den a beid. Velen intusschen eindigden het wei slechts wegens de kermis te Wasmes, a wanneer gewoonlyk niet gearbeid wordt de schachten te Honnu en te Wasmes. 1 socialisten doen zich gelden in het centrui bekken, oogenschynlijk echter zonder resi taat. Ze willen alle arbeiders tot werkstakii bewegen als eene krachtige manifestatie. 1 socialisten zeggen dat het getal werkstake den 22,000 bedraagt. Met lo. Soptember is aangesteld tot age voor het „Leidsch Dagblad" te Voorschote de heer C. A. PAAP; tot agent te Noordisijk-Bir.nen, Koordw aan Zee en Noordwijkerlioutde heer C. VAN VILLEN; en tot agent te Katwijk aan Zee: de ht W. RIETKERK, die zich van af dien datum met de bezorgi en tevens met het plaatsen van advertent zullen belasten.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2