<§eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nomuicr bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 25 Augustus. F"euilleton. CLÜCK AUF! PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommen0.06. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Y*n 1— 0 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaateruimte. Voor het in- easseeren buiten do st&d wordt 0.10 berekend. Met 1 September begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich nu reeds op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Oiïicieele Renniegeving-eii. Hondsdolheid. De Burgemeester der Gemeente Leiden, Gelet op het Bij hem ontvangen bericht van den Districts-Ycearts plaatsvervanger te Leiden, dat in deze gemeente een geval van hondsdolheid is voor gekomen Gezien art. 3 der "Wet van den 5den Juni 1875, tot vaststelling van bepalingen bij het voorkomen van hondedolheid (Staatsblad No. 110); Beveelt dat gedurende vitr maanden, te rekenen van den dag der afkondiging van dit bevelschrift, alle honden, die zich buiten woningen of vaartuigen (geeno openbare middelen van vervoer zijnde) in de gemeente bevinden en niet binnen een afgesloten erf aan oen ketting liggen, moeten voorzien zijn van een muilkorf, volgtns het door Z. E. den Minister van Biunenlandsehe Zaken, bij beschikkingen van 27 Juli 1875 en 19 September 1887 voorgeschreven model, ter gemeente-secretarie voor ieder ter be zichtiging gesteld; mot dien verstande nochtans dat ingevolge Ministericele beschikking van 7 Sep tember 1875, de stalen band van den muilkorf, die don bale van den hond omgeeft, door een koperen mag worden vervangen. Het aantal en de dikte van de draden van den muilkorf moeten minstens bedragen: Bij eene korflengte van Aantal indvrar- scbe richting loo- pende draden. Draaddikte. minder dan 15 cM. 3 2 mM. 15 tot 18 cM. 4 2 18 21 5 2 Va - 21 24 6 2Va - 24 27 7 3 27 en meer. 8 3 De Burgemeester voornoemd, N. L. J. VAN BUTTINGHA WICHERS, Wctli. lo.-Burg. Leiden, 22 Augustus 1890. Da commissie van financiën, geene be denkingen hebbende op de in hare banden gestelde rekening van inkomsten en uit gaven van bet Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis, over het jaar 1889, geeft den Raad in overweging die goed te keuren, in ontvangst ad 28,430.70'/,. in uitgaaf ad 28,204.42, zoodat het dienstjaar oplevert een batig saldo van 226.28'/,, hetwelk in de eerstvolgende rekening zal moet9n worden verantwoord. Aan den gemeenteraad wordt overge- Roman van E. W E R 3ST E R. 23, „En dit zal zóólang duren, totdat wjj ons met. hem zullen gaan bemoeien en dan maar, 't is waar, mevrouw ik vergeet dat gij de vrouw van zijn zoon zfjt. Neem rn(j niet kwalijk!" De Jonge vrouw zweeg, min of meer ont hutst door zijne ruwe, rondborstige taal. Wat zjj bier van hem vernam, was, wel is waar, niets anders dan hetgeen zjj nu hier, dan daar, zoo ook al onder bedekte termen, om trent haren schoonvader had vernomen; maar de bitterheid, welke in zijne woorden doorstraalde, bracht haar opeens tot hot besef hoe diep de kloof was, welke tusschen dezen en zijne ondergeschikten bestond. Wie zich over Berkow beklaagde, bon reeds vooruit op de instemming zijner schoondochter reke nen; had iemand overtuigender bewijs van zijne gewetenloosheid ontvangen dan zij? De echtgenoote van zijn zoon mocht die sym pathie echter niet laten blijkenzy moest zich houden, alsof zjj de opmerking niet ge hoord had, indion zjj haar niet wilde af- legd het verzoek van den heer C. Van der Waals, om ontslag uit zjjne betrekking van leeraar in de wiskunde aan de Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen alhier, wegens zijne benoeming tot leeraar aan de H. B.-S. met 3 jarigen cursus te Rotterdam. Door de commissie van toezicht op de scholen voor Middelbaar Onderwijs wordt voor gesteld, wegens de vermeerdering van bet aantal leerlingen, tot de splitsing van do 4de klasse der hoogere burgerschool voor jongens in twee parallelklassen over te gaan en tot de tijdelijke aanstelling van twee leeraren, met welk voorstel de inspecteur van het Middelbaar Onderwijs zich heeft vereenigd. Vermits, ook naar het inzien van B. en Ws., de noodzakelijkheid van bedoelde splitsing vol doende blijkt, geven zjj den Raad in overweging hun college te machtigen tot de tydolyke aanstelling van twee leeraren aan de hoogere burgerschool voor jongens en wel van één voor het Hoogduitsch, op eene jaarwedde van 400, en één voor de wiskunde en de mecha nica, op eene jaarwedde van 1200, over te gaan. Een voorstel tot verhooging van den be- trekkelijken post der begrooting voor dit jaar zal alsdan te zijner tijd worden ingediend, terwijl bij het opmaken van de begrooting voor 1891 op de vormeerderde uitgaven zal worden gerekend. Vóór den lsten September a. s. moet, ingevolge de artt. 3 en 4 der wet van 5 April 1870 (Staatsblad No. 63) door den ge meenteraad aan den Commissaris des Komngs in deze provincie eene opgave worden inge zonden voor de benoeming van drie leden van het college van zetters van 's Rijks directe belastingen, bestaande uit tweemaal zooveel personen als er leden te benoemen zijn. Op den laatsten December van dit jaar moeten volgens den rooster aftreden de heeren J. P. J. Van Ew(jk, J. Zaalberg JCz. en A. Boekwijt, die evenwel herkiesbaar zijn. B. en TVs. geven in overweging tot de vaststelling van de opgave over te gaan, waarvoor de volgende aanbeveling wordt aan geboden Opgave van personen ter benoeming tot zetters voor 's Rjjks directe belastingen. I. lo. Joban Pieter Jacob Van Ewjik, woon plaats Leiden, geboren 26 October 1826, be hanger, en 2o. Antonius Gorardus Hessels, woonplaats Leiden, geboren 15 Juni 1813, oud-landmeter van het Kadaster. II. lo. Jonathan Zaalborg JCz., woonplaats Leiden, geboren 10 Juni 1829, fabrikant, en 2o. mr. Louis Herman Jan Lamberts Hurrel- keuren. Eugénie verkoos spoedig hot eerste. „En dus wilt ge geen bewjjs van onzen dank, ook niet uit m(jne handen, ontvangen?" dus nam zij, schielijk van dit gevaarlijk onderwerp afstappend, het vroeger gesprek weer op. „Nu, in dat geval blijft mij ni9ts anders over dan den man, die m(j aan een ontwjjfelbaren dood heeft ontrukt, m(jn har- telijken dank te betuigen. Dien zult ge toch niet afslaan? Ik dank u, Hartman!" En ze stak hem de hand toe. Het waren niet meer dan een paar seconden, dat die hand, zoo zacht en licht als een rozeblad, in de vereelte vuist van den jongen mijnwerker rustte, maar die vluchtige aanraking deed hem zonderling aan. Alle bitterheid verdween van zijn gelaat, zfin oog stond woor holder, het fier opgeheven hoofd neeg voorover, de weerspannige nek kromde zich, en h(j boog zich over de hem toegestoken hand met eene uitdrukking van zachtheid en gedweeheid, als geen sterveling zich kon beroemen, ooit bjj Hartman te hebben waargenomen. „Welzoo, Eugénie, geoft g(j bier audiëntie, en dit nog wel aan een van onze arbeiders?" dus klonk eensklaps de st9m van Berkow achter hen, die op dit oogenblik de deur opende en, door zijn zoon gevolgd, binnen trad. Eugénie trok bare hand terug en Ulrich brinck, woonplaats Leiden, geboren 1 Juni 1856, advocaat en procureur. III. lo. Abraham Boekwijt, woonplaats Loiden, geboren 2 Februari 1828, stukadoor, en 2o. Willem Cornelis Mulder, woonplaats Leiden, geboren 23 Februari 1849, architect. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het aan den heer D. H. Prins verleend eervol ontslag uit zijne betrekking van twee den onderwijzer aan de schooi der 3de klasso No. 4, wordt den gemeenteraad de volgende voordracht aangeboden, ter benoeming van een onderwijzer 2de klasse, op eene jaarwedde van ƒ700, als: lo. F. P. Duyverman, tbans 31e onderwijzer aan de school 4de klasse No. 12o. P. Th. Jansen, 3de onderwijzer aan do school 3de klasse No. 4, en 3o. F. Van Wjjk, 3de onderwijzer aan de school 3de klas99 No. 1. Hoofdonderwijzers-examen. 's-Graven- bage, 23 Aug. Toegelaten de heer J. Chris- tiaanse, van Leiden. Heden vond ten Raadhuize alhier de openbare aanbesteding plaats betreffende het verrichten van eenige herstellingen aan ge bouwen, schoeiing enz., behoorende tot de aschschuur. De minste inschrijving bedroeg ƒ1650; terwijl mede in het openbaar werd aanbesteed het dempen van de 3de Binnen vestgracht met rioleering en bybehoorende werken. Hiervoor bedroeg de minste inschrij ving ƒ9550. De gunning is voor beide werken aange houden. Hedenmiddag ontvingen we per Engel- sche mail de Bataviasche bladen van 21 tot 24 Juli, alsmede do „Deli-Crt." van 23 en 26 Juli. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 100, 50, 10 on 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 57, 29, ƒ6.10 en ƒ3; de laagste: ƒ57, 29, 6 en 3. De vorst van Tum-und-Taxis woonde gisterochtend, met gemalin en gevolg, do godsdienstoefening bjj in de R. K. kerk te Scheveningen. In den namiddag werd een rijtoer gemaakt door het Haagsche Bosch en omgeving. Per extra-trein, aangeboden door de Holl. IJzeren-Spoorwegmaatschappij, kwamen gisterochtend te 11 u. 40 min. de leden van de „Union internationale et permanente de Tramways" uit Amsterdam in de residentie. Met drie open trams, van de Haagsche Tram wegmaatschappij, begaven do bezoekers zich naar Scheveningen, gebruikten daar in het Kurhaus het déjeuner en diner, woonden voor richtte zich schielijk op. Zoo iets, dan had die stem het vermogen, hem weer zijne ge wone vijandige houding te doen aannemen, die nog strakker en stugger werd, toen Arthur op scherpen toon, welke zonderling afstak by zgne gewone lustelooze wyze van spreken, eensklaps vroeg „Hartman, hoe komt gy hier?" „Hartman?" herhaalde Berkow, nadorbg- gekomen en by bet vernemen van dien naam opmerkzaam was geworden. „Welzoo, is dat die onruststoker, die. „Die onze bollende paarden tegenhield en zelf gewond werd, terwyl hy ons het leven redde", viel Eugénie hem kalm, doch vast beraden in de rede. „Ja wel, ja wel!" hernam Berkow, even zeer van zpn stuk gebracht door dezo her innering als door den terechtwijzendon toon zijner schoondochter. „Het is waar ook! Ik heb er iets van gehoord en de directeur heeft mij gezegd dat gy en Arthur uwe dankbaar heid daarvoor al aan den dag hebt gelogd. De jonkman is nu zeker hier om te bedan ken. Gy zijt tevreden, Hartman?" Ulrich's wenkbrauwen trokken dreigend samen en het antwoord, dat hem op de lip pen zweefde, had ditmaal waarscbyniyk de allernoodlottigste gevolgen voor hem gehad; een gedeelte het middag- en avond-concert in de Kurzaal by en keerden gisteravond ge- deelteiyk naar Amsterdam, gedeeltelyk recht streeks naar hunne woonplaatsen terug. Te Hilversum is Zaterdag do 19de alge meens vergadering der Nederlandsche Maat- schappy voor tuinbouw en plantkunde gehou den, onder voorzitting van mr. W. baron Yan Goltstein. Er waren 20 afdoelingen ver tegenwoordigd, benevers 4 aangesloten ver- eonigingen en 10 donateurs, te zamen uit brengende 102 stemmen. Alleen de afdeeling Alkmaar was niet vertegenwoordigd. De toestand der financiën bleok gunstiger dan verleden jaar, zoodat er, behoudens on voorziene omstandigheden, geen tekort zal zpn. Het getal donateurs is met 38 vermeer derd. Dat der gewone leden bleef onveranderd. (1650), evenals dat der afdeelingen en samen werkende vereenigingon. Een voorstel van de afdeeling Leiden om da voorzitters der afdeelingen te benoemen tot adviseerende leden van het hoofdbestuur, is met 91 tegen 11 stemmen verworpen. Na breedvoerige discussie werd naar aan leiding van voorstellen van Haarlem en Arn hem by acclamatie besloten dat het hoofd bestuur zich tot de Regeering wenden zou om aan te dringen op eene herziening van de wet op de jacht en visschery, ten bate van den tuinbouw en de daarmee in verband staande bedreven. In plaats van den hoer Yan Goltstein, mot 1 Januari aanstaande als voorzitter aftredende en niet herkiesbaar, is met 89 van de 102 stemmen gekozen de heer W. A. Yiruiy Ver- brugge, te Rotterdam. Het stoomschip „Gelderland", van Rot terdam naar Batavia, vertrok 25 Aug. van Colombo; de „Meiapi", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 24 Aug. to Southampton de „Obdam", van Nieuw-York naar Rotter dam, passeerde 24 Aug. Lizard; de „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, arri veerde 24 Aug. te Suez; de „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, passeerdo 23 Aug. St.-Yincent; de „Prins Maunts" is 23 Aug. van Nieuw-York naar West Indië ver trokken de „Prins Willem Hl," van Suriname naar Amsterdam, is 25 Aug. te Havre aan gekomen; de „Spaarndam" vertrok 23 Augus tus van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Voorwaarts," van Batavia naar Hamburg, passeerde 24 Aug. Ouessant. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 28 dozer niet plaats hebben. doch Eugénie was haren beschermeling zacht op zydo getreden en raakte zyn arm even met haren waaier aan. Hy begreep die waarschuwing; hy zag haar aan, zag de uitdrukking van onver holen bekommernis in hare oogen en al de trots en al de haat, welke in zyn binnenste streden, waren weer tot zwpgen gebracht, toen hy op bedaarden, zelfs koelen toon antwoordde Zeker, mynheer Berkow, ik ben volkomen tevreden met den dank van mevrouw!" „Dat doet my genoegen", hernam Berkow kortaf. Ulrich wendde zich tot Eugónie. „Mag ik thans gaan, mevrouw?" Zy knikte toestemmendze zag sléchts al te goed, hoe die weerbarstige natuur zich hier geweld aandeed. Met een styven, ge dwongen groet aan zyn chef en diens zoon verliet hy hot vertrek. „Zooveel is zeker, Eugénie, uw protégé heeft nog niet de kunst geleerd, van zich goed voor te doen!" spotte Berkow. „Sans fa con gaat hy heen, zonder te wachten tot men hem verlof daartoe geeft. Doch waar zouden zulke menschen ook maDieron leeren?" Wordt ve>"iolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1