Corn. A. Bonten, leilffroiiw VAN DEK IIJDE, ABONNEMENT 1 opnbaro ffiiwlo Mook ƒ2.25 Biomin plaats 8—, N°. 9356. Donderdag 21 Augustus. A0. 1890. t§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Vervolg der Adverteutiën. Van-der-Werfstraat 53, M. OA. SXIiilV, W X* BUNGEJSTEFt LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. PBIJ8 DEB ADVEBTENTTEN: Vin 1—6 regels 1.06. Ieders regel meer ƒ0.171. Grootere letters neer plaateruimte. Toor bet in- caeeeeren buiten do atad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nlentr». By vonnis van gisteren heeft de rechtbank te 's-Gravenhage den boodschap- looper tusschen Delft, Den Haag en Scheve- ningen, die een bedrag van 50 uit een verzegelden brief zich toeeigende, wegens verduistering tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De advocaat-generaal mr. Gregory heeft gisteren voor den Hoogen Raad conclu sie genomen in de zaak van een koopman te Rotterdam, door de rechtbank aldaar en het gerechtshof te 's-Gravenhage tot 2 jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens heling van een aantal rollen lint, welke van een wagen op de Hoogstraat te Rotterdam ontvreemd waren. De conclusie strekte tot verwerping van het cassatieberoep. - Uitspraak 29 Aug, Te Amsterdam heeft eene vrouw haren man, een vijf en twintigjarigen diamant slijper, een glas vitriool in het gelaat gewor pen. De ongelukkige, die eerst naar het Binnengasthuis, later naar het gesticht voor ooglijders is gebracht, heeft vermoedelijk het gezicht verloren. Te Haarlem zijn Zaterdag-avond om 10 uren teruggekomen de gebroeders C. en Th. Sorgdrager. Per spoor naar Parjjs ver trokken, bleven zjj daar vijf dagen, en keer den den 3den Augustus te voet terug. Door elkaar werd 10 uren per dag geloopen. Op één dag werd 51 KM. afgelegd. Het verblijf te Parijs werd gebruikt tot bezichtiging van alles, wat merkwaardig was. Er werd steeds gewandeld. Yan gebruiken van tram of rijtuig was geen sprake. Op den terugweg werd geleefd van melk en brood, en slechts van tijd tot tijd werd warm voedsel genuttigd. Dit laatste was een gevolg van meestal te laat aankomen in verschil lende plaatsen. Eiken dag begaf men zich te 6 uren op marsch^ na vooraf te hebben vast gesteld hoe ver men dien dag zou gaan, en nooit werd van dit plan afgeweken. Om zich voor regen en zon te beschutten, indien eene kleine rust werd gehouden, hadden de reizi gers zich een gutta-percha lap aangeschaft, welke, aan twee stokken opgezet, voor tent diende, of, zoo de grond vochtig was, daarop werd uitgespreid en dan voor onderdek dienst deed. Zoolang men zich op de Fransche wegen bewoog, hadden de voeten niet veel te lijden, maar op Belgisch grondgebied ge komen werden de wegen zóó slecht, dat blaren er het gevolg van waren. Daarentegen waren do logementen in Frankrijk slechter dan in België. De bagage werd in eene soort ransel medegevoerd. De trein, welke des namiddags om 4.29 van Amsterdam naar Zandvoort vertrekt, is gisteren tusschen Overveen en Zandvoort, op een kwartier gaans van dit laatste dorp, ontspoord. De locomotief werkte zich diep in het zand, een goederenwagen werd geheel, oen waggon derde klasse ge deeltelijk verbrijzeld. De achterste wagens bleven op hunne plaats. De stoker Born werd godoed, de machinist Van Eeden verkeerde in een toestand van ver- dooving; zeven of acht personen werden ge wond, het meerendeel gelukkig slechts licht. De gekwetsten werden per kar naar Zand voort gebracht, enkelen waren echter in staat zich te voet derwaarts te begeven. Door dr. Gerke werd geneeskundige hulp verleend. De reizigers, die met den volgenden trein van 5 uren naar Zandvoort waren vertrokken, moesten tusschen Overveen en Zandvoort uitstappen, daar het spoorwegverkeer ge stremd was. De gemeenschap per telegraaf en telephoon is gestoord, doordien verschillende draden af gesneden en palen omvergeworpen zijn. De oorzaak van het onheil is nog onbekend een uur na het ongeval was echter reeds mr. Rethaan Macaró, officier van justitie te Haarlem, ter plaatBe, om een onderzoek in te stellen. Bij het vrij zware onweder, dat Maandag-nacht tusschen één en twee uren boven Noordwyk losbrak, sloeg de bliksem op het huis, bewoond door de wed. D. Wassenaar, te Noordwijk-Binnen. Hy verbryzelde ettelyke dakpannen en verdween langs den gevel in de aarde zonder verdere schade aan te richten. De bewoners kwamen er gelukkig met den schrik af. Gisternacht omstreeks halfvier, even nadat de bewoners het bed verlaten hadden, is in de buurtschap Gerner, gemeente Dalfsen, een boerenhuis, toebehoorendo aan Jan Veldhuis en bewoond door G. Njjkamp, door den bliksem getroffen en totaal afgebrand. Van den inboedel kon niets worden gered. Eene koe, een kalf, eene geit en eenige kippen zyn mede in de vlammen omgekomen. Slechts twee varkens werden gered. Het huis was verzekerd en ook de inboedel. Uit Ochten wordt gemeldMet het onweder, dat alhier gisternacht zich ontlastte, is de laatste pluk van do tabak, het zoogenaamde best goed, geheel verhageld. Te Bolsward werd de toren van de Fran- ciscuskerk door don bliksem beschadigd, en oen schaap gedood. Van een schip, dat langs de Workumervaart aankwam, werd de mast geheel vernield. Te Tornaard is een meisje, dat in het land bezig was vlas to wieden, door een broodjager by ongeluk in den hals en in den voet geschoten. Hy had het meisje niet kunnen zien, daar een land, met grooteboonen bezaaid, hen van elkander scheidde. Er is hoop dat het meisje weldra zal zyn hersteld. De justitie heeft zich intu3schen de zaak aange trokken. Uit Enschedee wordt, dd. 19 Aug., gemeld: Hedenmorgen werd op een overweg van den locaal-spoorweg in de gemeente Lonneker zekere G. door den trein, welke alhier om 9.22 van Oldenzaal aankomt, aan gereden. Door de locomotief van den weg ge worpen, werd hy zwaar gekneusd en er be staat weinig hoop op herstel. Uit dit voorval blykt alweder hoe noodzakeiyk het is om de drukke overwegen door boomen of hekken af te sluiten. Het bestuur van den Algemeenen Nederlandschen Kegelbond, te 's-Hertogen- bosch, heeft bekend gemaakt dat het er in geslaagd is nog in dit seizoen het eerste bondsconcours te geven, nameiyk Zon- en Maandag 7 en 8 September a. 8.op het sport terrein van de sociëteit „De Fhoenix", te Haarlem. De eerste dag is bestemd voor den corpswedstryd, de tweede voor den personee- len wedstryd. Op beide dagen zal het concours door verschillende feestelykheden worden opgeluisterd. Voor den corpswedstryd worden uitgeloofd vier medailles, eene gouden, twee verguld-zilveren en eene zilveren, terwyi voor den personeelen wedstryd eveneens een aan tal medailles als pryzen gesteld wordt. Het bestuur verzoekt uiteriyk vóór 1 September op te geven de namen van de leden der club, voor den corpswedstryd af te vaardigen. Te E p s e (G o r s e 1) viel de wed. B., oud 64 jaren, uit een pruimoboom, terwyl zy bezig was pruimen te plukkenzy bleef op de plaats dood. By het hevige onweder, dat gister nacht boven een deel van ons land woedde, is te Kampen de bliksem geslagen in den houtzaagmolen van de erven W. J. Swart. De molen, welke was verzekerd, is geheel afgebrand. Te Alblasserdam is de bliksem geslagen in de woningen van de heeren C. en P. Pyl. Een begin van brand werd dadeiyk gebluscht de aangerichte schade is van weinig beteekenis. Te Heinonoord sloeg de bliksem in den watermolen van den polder Oud-Heinenoord. De daardoor veroorzaakte schade schynt nogal belangryk te zyn, alhoewel er geen brand ontstond. De werkstaking der beambten van den „New-York Central Railway" heeft te Albany aanleiding gegeven tot ernstige ongeregeldheden. De werkstakers, die in op tocht door de straten trokken, kwamen in botsing met de politie. De agenten waren genoodzaakt van hunne revolvers gebruik te maken, met het gevolg, dat eenige personen ernstig gewond werden. Vyftien politie agenten, die in handen van hot grauw vielen, werden deeriyk mishandeld. INGEZONDEN. Albunilnefabrlck. Mijnheer de Redacteur l Als er eene fabriek of trafiek wordt opge richt of uitgebreid, wordt daarvan gewooniyk vanwege de gemeente kennis gegeven, hoofd- zakeiyk voor personen, die zouden meenen daarvan gevaar, schade of hinder te kunnen hebben. In den regel loopt dit onderzoek met een sisser af, of de bezwaren, die daartegen wor den ingebracht, worden niet van zooveel over wegend belang geacht, om de ny verheid te bemoeiiyken of aan banden te leggen, en de verzoeken worden toegestaan. Maar als later blykt dat zoo'n fabriek tot een ander doel wordt gebezigd, als waarvoor zy is aangevraagd, en werkeiyk gevaar, schade en hinder veroorzaakt, zooals met de Albumine- fabriek het geval is (want albumine wordt er niet gemaakt, omdat dit tot dusverre nog niet gemaakt kan worden), heeft dan het gemeente bestuur of de burgemeester, als hoofd der gemeentepolitie, niet het recht die fabriek te doen sluiten? Dat was toch beter dan de gemeente te belasten met eene uitgaaf van 1800 voor het maken van eene coupure in den singel, waar door het vuil en stankveroorzakend residu van genoemde fabriek niet zou worden ver- wyderd, maar eenvoudig worden verplaatst naar de singelgracht, waardoor zy van eene reine singelgracht zou worden herschapen in een stinkpoel, zeer zeker niet tot genot van de bezoekers van de buitensociëteit „Amicitia", die daar 's avonds van de heerlyke buitenlucht willen genieten. Leiden, 20 Aug. 1890. P. i MORSCHWEG 188, LEIDEN, beveelt zich aan tot het geven van Plano- Onderwijs en Theorie aan eerstbegin- nenden en meergevorderden, alsook tot het opleiden van leerlingen voor de Koninklyke Muziekschool te 's-Gravenhage, en van de voorbereidende studiën voor hen, die examen wenschen te doen voor de Nederlandsche Toonkunstenaars-Vereeniging. Conditiën billyk. DE verstrekt gelden Ier leen onder eerste hypothecair verband en geef! pandbrieven nil, waarvoor by uitloting, gelyk tot dus verre, voor zoover de voorraad strekt, pand brieven 4 pCt. in ruiling worden aangeboden. Inlichtingen te bekomen ten kantore der Bank, Gedempte Raamstraat 11a, te 's-Graven hage, en te Leiden by den Heer tl. DE UHAAF, aan de Spanjaardsbrug. bekend met Naaien, Wol- en Llnnenwerk en tevens geschikt natte wasch te doen, beveelt zich daartoe minzaam aan. 30 Gulden per drie maanden, g De Kleed Engst ukken biyven het eigendom van den m geabonneerde. S3 VitJe keuze uit eene collectie van meer dan 500 verschillende Kou- veauté's, in En^elsche, Fransche en Schotscbe Stoffen. Goedpassende, élégante coupe wordt gegarandeerd. OP AANVRAAG WORDT HET PROS- I PECTUS GRATIS VERZONDEN. LEIDE\TNieuwe Rijn 32. Den Haag: Vlamingstraat 20. Breda: Torenstraat. 1 in het Notarishuis aan den Burg te Leiden, by opbod en afslag op Zaterdag 23 en 30 Augustus 1890, des avonds te halfacht, ten over staan van L. J. C. A. GORDON, Notaris te Leiden, van No. 1. Het WINKELHUIS en ERF te Leiden, in de Brandewynsteeg no. 11, groot 60 centi aren, bevattende beneden: Winkel, Binnen kamer, Keuken en open Plaats; boven: Voor- en Achterkamer mot Alkoof. Verhuurd per week voor ƒ3.10. No. 2. Het WINKELHUIS en ERF te Leiden in de Caeciliastraat no. 24, groot 40 contiaren, bevattende benedenWinkel, Binnenkamer en KeukenbovenVoor- en Achterkamer. Verhuurd por week voor 2.25. No. 3. Het HUIS en ERF te Leiden, in de Caeciliastraat no. 69, groot 29 centiaren, be vattende Voorhui3, Voor- en Achterkamer en Zolder. Verhuurd per week voor 1.25. Te bezichtigen daags vóór en op do dagen van veiling en afslag van 10 tot 3 uren en te aanvaarden by de betaling der kooppen ningen op 15 September 1890, Hoogst belangrijk. Historische bijzondere Letter kundige waarde, belangwekkend en onderhoudend. Voor slechts ƒ2.35 in plaats f 0.— ruimen we op het restant van het beroemde werk lste Deel: EEN PREEK AAN HET HOF, 2de Deel: EEN PREEK IN DE STAD, 3de Deel: EEN PREEK IN DE WOESTIJN. Elk, die belangstelt in Literatuur en Weten schap, Letterkunde en Critiek, zal en kan nu dit beroemde boek, dat vroeger ƒ9,— kostte en byna niet moer te krygen was, zich voor den spotprys van slechts f2.25 de 3 groote Deelen aanschaffen, enkele exemplaren in 3 Prachtbanden 3.25 tydelyk zoolang de geringe voorraad er is tegen postwissel, franco. Er by te vermelden BUNGENERby GEBRs. COHEN, Magazynen van Goed- koope Boeken te Arnhem en te Nijmegen,

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5