Onder begunstiging van vrv) goed weder hield de Postduiven-Vereeniging „de Ooievaar" te 's-Gravenhago hare eind- vlucht met jonge duiven, van Oldenzaal, afstand 181.5 kilometer. Door de uitstekende zorgen van den stations chef aldaar, werden de duiven des voormid dags te 7 n. 30 min. met zuidenwind in vrijheid gesteld. Hunne aankomst werd opgeteekend als volgt: lo. duif van den heer J. J. Frenay te 11 u. 38 m. 36 s. (gouden medaille), 2o. van den heer J. J. G. v. d. Berg 11 u. 38 m. 48 s. (verg.-zilv. m9d.), 3o. van den heer O. P. J. A Verbeet 11 u. 39 m. 16 s. (zilv. med.), 4o. van den heer G. H. Sythoff (Leiden) te 11 u. 31 m. 39 s. (zilv. med.), 5o. van den heer C. J. L. Boosmale Nepveu 11 u. 37 m. 45 8. (bronz. med.), 6o. van den heer F. D. Bastet 11 u. 54 m. (bronz. med.), 7o. van den heer F. H. M. Pontier (Voorburg) 11 u. 56 m. 6 s. (diploma), 8o. van den heer J. G. L. Eisen 12 u. 11 m. 41 e. (diploma), 9o. van den heer G. J. Wilthagen 12 u. 25 m. (diploma). De eerstaangekomen duif volbracht de reis dus met eene snelheid van 730 meter per minuut. A. s. Zondag 24 dezer zal de Vereeniging deelnemen aan de wedvlucht van Rheine, uit geschreven door den Nederlandschen Post- duivenboad. Vanwege de Haagsche afdee- ling der Hollandsche Maatschappij van Land bouw werd gisteren in de Boschlaan te 's-Gra- venhage eene harddraverij gehouden van paar den, gespannen voor Engelsche sjeezen. De 14 ingeschreven paarden deden allen mee. Om den prija en de beide premiSn moesten ten slotte kampen: „Koningin", „Wilhel- mien", „Jonge Tabor II" en „Endioux." „Koningin" en „Endioux" traden het eerst in het strijdperk. Het waren geduchte concurrentenook „Wil- helmien'Ven „Jonge Tabor II" legden elkaar duchtig het vuur aan de schenen. De twee schimmels „Endioux" en „Jonge Tabor II", het werd algemeen verwacht, zou den ten slotte elkaar den prijs en de 1ste premie betwisten. De uitslag was ten slotte: Prijs, f 250, „Jonge Tabor II", berijder A. De Ridder; 1ste premie, ƒ100, uitgeloofd door de gemeente 's-Gravenhage, „Endioux", berijder J. Koster; en de 2de premie, f 50, „Wilhelmion", berijder J. G. De Boer. „Wdhelmien" is eene bruine merrie, van G. Barendregt, te Barendrecht; „Jonge Tabor II", schimmelbengst, van 'J. Roele, te Buik sloot; „Endioux", schimmelhengst, van jhr. Van Swinderen, te Groningen. De president der afdeeling, de heer W. 0. T. Van Oudheusden, reikte met eenlge wel gekozen woorden de prijzen uit. Te ruim halfvijf was dit hippisch feest, dat door schoon weder werd begunstigd, afgeloopen. Gisteravond werd door de tram van de Holl. IJz.-Spoorwegmaatschappij, welke om halfelf van de Anna-Paulownastraat te 's-Hage naar Schevemngen vertrok, ter hoogte van de Duinstraat, een ezel overreden. Het dier was totaal verbrijzeld; het tramrijtuig leed eenige schade, doch ontspoorde niet. Herhaaldelijk werd reeds gewezen op het gevaar, waaraan dieren blootstaan, die onbe waakt in de duinen rondloopen. Te Sche ven in g en k wam en d r i e Zandvoortsche schuiten aan, welke zeer nabij de kust lijnen, waaraan haken bevestigd waren, achter het vaartuig hadden vastge maakt. Bij aankomst te Scheveningen ont dekte men dat aan die haakjes een 30 makreelen vastzaten. Zeker in geen 20 jaren is eene vangst op die wijze voorgekomen. De makreelen werden in massa voor 2.55 verkocht. Gistermorgen, omstreeks acht uren, ontlastte zich boven Roelof-Arendsveen een zwaar onweder, vergezeld van een hevi- gen plasregen. Knetterende en ratelonde donderslagen volgden het fel lichtende hemel vuur onmiddellijk op. Eenige kinderen, die reeds op weg waren naar school, stoven doodelgk verschrikt op en over elkander, en namen de vlucht, toen in hunne nabijheid op de hofstede van Van Amerongen een wilg door den bliksem getroffen werd. Deze ge duchte bui is den geheelen voormiddag blij ven hangen, en heeft bij herhaling, telkens na korte poozen van zonneschijn, van hare tegenwoordigheid blijk gegeven door electri- sche losbarstingen. Het weder der laatste dagen kan voor de tuinderij juist niet als gezegend beschouwd worden. Tegen zooveel wind en zooveel hemelwater heeft althans de agurken- plant, welke dit jaar toch reeds zwakjes is, naar msn ons uit Roelof-Arendsveen meldt, het hard te verantwoorden. Met matigen zonneschijn, bij een zacht windje, kan ze het nog wel eenigen tyd uithouden; anders ziet het or voor den tuinder, wiens hoop hoofd zakelijk op de agurk berust, allesbehalve rooskleurig uit. In eene gisteravond gehouden buitengewone algemeeue vergadering der Amsterdamsche IJsclub zyn met algemeene stemmen minus ééne goedgekeurd de bestuurs voorstellen tot wijziging der statuten, om, nu het tegenwoordig terrein bij de Vanbaerlestraat opgezegd en verkocht is, het terrein van de Amsterdamsche Sportclub achter het Rijks museum te huren voor f 3500 's jaars, waar voor mede het gebruik der tribune en het verpachten van het buffet wordt verkregen. De Amsterdamsche Sportclub behield zich daarbij het recht voor, om, gedurende drie dagen, de baan te mogen gebruiken voor het houden van internationale yswedstryden, waarbij echter de leden der Amsterdamsche ijsclub vrijen to6gang hebben. In verband mot deze transactie wenschte het bestuur het recht der leden om twee dames op de baan te introduceeren te beperken tot óéne, en de nieuwe leden, boven de contributie van 5 gulden, eene entróe van f 2.50 te doen be talen, ten einde eene douce violence uit te oefenen tegen het bedanken voor het lidmaatschap. Door een lid werden nogal ernstige bezwa ren tegen de bestuursvoorstellen ingebracht. Hij vond den huurprijs van f 3500 in verge ljjking van hetgeen voor het oude terrein, namelijk f 600, gegeven werd, verbazend hoog, en vreesde dat die som op den duur te bezwarend zou blijken. Het bestuur ver klaarde dat men in de tegenwoordige om standigheden in het belang en voor het voort bestaan der IJsclub niet anders kon handelen, omdat het zoo hoogst moeilijk was een ander geschikt terrein in de omgeving van Amster dam te vinden. Het lid, dat er het bestuur eene ernstige grief van maakte het terrein te huren zonder raadpleging der leden, waardoor het dan ook eene groote verantwoordelijkheid aanvaard had, stond in zijne beschouwingen geheel alleen. De vergadering hechtte hare goedkeu ring aan de voorstellen. Naar de „Standaard" verneemt, is door den minister van binnenlandsche zaken eene klacht bi) den officier van justitie te 's Gravenhage ingediend tegen „Recht voor Allen," wegens een in dat blad opge nomen artikel, waarin Z.Exc. geweldpleging wordt ten laste gelegd. In het piano -magazijn van den heer J. H. W. Jacobs, Kerkstraat te Am sterdam, is een hevige binnenbrand uitge broken. De bovenwoningen waren gelukkig onbewoond. De brandweer was spoedig aan wezig en beperkte de ramp tot het eene perceel. Vóór eenige weken stond in de „N. R. Ct." eene advertentie, inhoudende eone dienstaanbieding voor eene R.-K. kin dermeid te Parijs. Een twintigjarig meisje te Haarlem schreef daarop en ontving kort daarna een schrijven met eene som van 35 voor kosten. Hot meisje, door welke reden dan ook, argwaan verkregen hebbende, richtte zich om inlichtingen tot dea consul van Frankrijk en ontving van dezen de mededee- ling dat het opgegeven adres onbekend was. Dit strekke ter waarschuwing voor anderen 1 Gistermorgen, omstreeks 3 uren, is op de boerderij „Schapenbosch", gemeente Heemstede, brand ontstaan door broeien van hooi. De brand heeft zich gelukkig niet verder uitgestrekt dan tot den hooiberg, welke evenwel niet was verzekerd. De meeting bij Heereuveen voor algemeen stemrecht ie Zondag door ongeveer 18,000 personen bijgewoond. De heer Domela Nieuwenhuis was niet verschenen. Tien per sonen voerden het woord, onder hen For- tuyn en mej. Drucker uit Amsterdam. Een extra-trein vervoerde alleen uit Amsterdam 1000 passagiers. De sprekers waren over 't algemeen kalm alleen Van Emmenes was nu en dan bitter. Verschillende sprekers drongen er op aan, vooral de werkstaking in het Bildt te steunen leden van „Broedertrouw", met roode petten op, hielden in gesloten bussen daarvoor col lecte. Te halfvijf had op het terrein een vaandel- tocht plaats (er waren 66 vaandels) met de muziek van het fanfarecorps van Amsterdam voorop. Dat leverde een aardig gezicht, het wemelde door elkaar, doch nergens ondervond de stoet eenige vertraging of oponthoud. Te vijf uren werd de bijeenkomst gesloten en „burger" Pier De Vries, die het terrein beschikbaar stelde, luide toegejuicht. Hjj moest zelfs op de tribune verschijnen. Als in één slag was het terrein nu spoedig ontruimd en ofsohoon optochten verboden waren, trokken, met de Amsterdammers voorop, duizenden betoogers met muziek Heerenveen binnen, hetgeen door de politie werd toegestaan. De vaandels en banieren waren echter niet ont plooid. Toen het publiek in de beste orde aftrok, zong het de lijfliederen en Komt vriendenschaar, Komt b(j elkaar, De kermis komt maar ééns in 'tjaar! Dat de zang by de socialisten geliefd is, toonde overigens de zanguitvoering in de pauze, welke geen ander beletsel oHdervond, dan dat op een gegeven oogenblik de zangers en zange ressen voor de belangstellende blikken der toeschouwers verdwenen, daar een gedeelte der tribune inzakte. Alle koffiehuizen en logementen te Heeren veen waren spoedig overvol, tot zoolang de extra-treinen in verschillende richting ver trokken. De Amsterdammers vertrokken onder luid gejuich van de andere manifestanten; later ging de laatste extra-trein naar Leeuwar den. Dit den Am3terdamschen trein moeten bp het vertrek schoten gelost zijn. Van eenige vereenigingen uit het land werden telegrammen van adhaesie ontvangen. De politiemacht w»3 versterkt, de burge meester van Engwirden bevond zich met de teekenen zyner waardigheid op het terrein. Aan den burgemeester werd door verschil lende sprekers lof en hulde gebracht voor zyne maatregelen ten opzichte dezer meeting De heer De Vries, photograaf te Sneek en Harlingen, heeft gedurende de byeenkomst verschillende deelen van het terrein in beeld gebracht. Eene minder gebruikelyke wy ze van den nacht door te brengen, heeft een kermisganger te Zwartsluis in praktyk ge bracht. Na op onbekrompen wyze zich aan sterkon drank te hebben te buiten gegaan, heeft by zyn introk genomen in eene sloot, waar men hem 's ochtends tot aan de borst in 't water vond staan, slapende, met het eendenkroos op de schouders. Voor de betrekking van kaste lein aan de sociëteit „de Hereeniging," te Kampen, waaraan een salaris verbonden is van f 500 plus vrye woning, vuur en licht, hebben zich pl. m. 260 sollicitanten aangemeld. Op last van het openbaar gezag te Wiesbaden werd gistervoormiddag op het kerkhof het kort geleden van Bad-Wildun- gen naar Wiesbaden gebrachte lyk van de weduwe Marie Fossard de Lillebonne opge graven en in beslag genomen, op grond van vermoedens van vergiftiging. De overledene heeft een vermogeD van eenige millioenen nagelaten. Haar onverwachte dood wordt in verband gebracht met het door haar gekoesterde voornemen om haar testament te veranderen, dewyi zy wenschte te hertrouwen. Haar toe komstige echtgenoot maakte het gerecht op verdachte byzonderheden opmerkzaam, ten gevolge waarvan de bovengemelde maatregelen verordend werden. Ook de eerste echtgenoot en eene dochter der ovetledene zyn indertyd plotseling gestorven. In de kliniek van dr. Pasteur, te Parys, worden uit Portugal twee officieren en tien soldaten verwacht, die door dolle bonden gebeten zyn. „The Athenaeum" verneemt dat het land, waarop Plato's academie gestaan heeft, te koop geboden wordt. Het is nu een groote boomgaard met een woonhuis, en zal weldra, ten gevolge van het gestadig uit breiden van Athene, tot eene der voorsteden van Griekenlands hoofdstad behooren. De bodem is ryk aan oudheden, waarschyniyk van de tempels der Musen en van Prometheus. De prys ia f 30,000. Een ryk man te Idverpool heeft een ge deelte van den Olyfberg by Jeruzalem gekocht, dat anders het eigendom van eene firma zou zyn geworden, welke het zeer geschikt achtte voor een groot hotel. BUITENLAND. Groot-Brltanalé. Vermoedelyk zou het Engelsche Parlement heden worden gesloten. Het is goed, dat de afgevaardigden naar huis gaan, wantb'ykms de laatste vergaderingen heerscht in het Lager huis eene zóó groote prikkelbaarheid, dat het telkens tot heftige tooneelen komt. Van Donderdag op Yrydag werd het Lager huis zelfs gedwongen den geheelen nacht door te zitten. Toen de minister Balfour zyn voor stel betreffende de Iersche spoorwegen indiende, kwamen de heeren Sexton en Healy met zoo veel amendementen aan, dat de geheele nacht er mee heenging. Alle ministers, behalve de heer Smith, die vroeger heenging, bleven op hun post. Om halfzeB werd de voorzitter, de heer Courtny, afgelost en vervangen door den heer Lowther. Om zes uren werden de lichten uit gedaan en werd de vergadering by daglicht voortgezet. Toen eerst waren allo amendemen ten behandeld en verworpen. Met 73 tegen 12 stemmen werd toen het ontwerp aangenomen. Nog moesten eenige andere zaken worden afgedaan, zoodat de heeren eerst om Z9ven uren konden heengaan. Eenige leden hadden op de banken een dutje gedaan, maar de meesten waren door het rumoer wel wakker gehouden. Het eenige, wat nog afgedaan moest worden, was het laatste gedeelte der begrooting. Rusland. Aangaande het feest van het Preobraschenski- regiment wordt uit Narva gemeld dat gister middag na de godsdienstige plechtigheid eene parade is gehouden, welke door den czaar, de czarina, keizer Wilhelm en prins Hendrik werd bygewoond. Tweemaal defileerde het regiment voor de vorstelykepersonen; daarna werd het legerkamp bezecht en het déjeuner gebruikt. De czaar bracht in het Russisch een toost uit op keizer Wilhelm en op keizer Frans Jozef, die gisteren zyn geboortedag vierde. Keizer Wilhelm dronk op de gezondheid van den czaar. Argentinië. Do minister van financiën in de Argentyn- sche republiek, de heer Lopez, deelde den correspondent van de „Times" mede, dat hij binnen een jaar den finantiëelen toestand der republiek op beteren grondslag hoopt te vesti gen. De minister is niet voornemens nieuwe uitgiften te doen van papieren geld, tenzy voor kleine sommen, en dan nog onder toe zicht vaneen commissie, waarin ook de leidende buitenlandsehe bankiers zullen vertegenwoor digd zyn. Over vier maanden zou, gelyk de minister meende, de geheele paniek over wonnen wezen. De berichten over het finantiéel beheer van president Celman luiden zeer ongunstig. Bin nenkort zal de regeering dit allee mededeelen en daartoe tevens hare finantiêele plannen ter openbare kennis brengen. KOLONIËN. BATAVIA, 10 tot 15 Juli. Een particulier telegram van het „Bat. Nieuwsblad" meldt het volgende: Penang, 13 Juli. De meeting der Kamer van Koophandel werd door slechts weinigen bezocht. Met eene kleine meerderheid werd besloten een voor Nederland hoonend adres te zenden aan den gouverneur te Singapore, ten einde aan te dringen op de tusschen- komst van Engeland te Atjeh. De sergeant-geweermaker Aust heeft zich in het "oorlogsmagazyh te Willem I met een revolverschot in het hoofd van het leven beroofd, waarschyniyk omdat hy op het punt stond om te worden gedegradeerd. Van den resident van Ternate is door de Regeering het volgende telegram ontvangen, gedagteekend 27 Juni „Uitbarsting berg Makian op eiland van dien naam tusschen Batjan en Ternate aangevan gen op twintig dezer; neemt in hevigheid eenigszins toe; afgaande op hoewel niet geheel vertrouwbare berichten blyft gevaar voor- loopig bepaald tot onmiddellyke omgeving; Ternate tot nog toe gespaard. Daar geen stoomschepen beschikbaar of in te huren groote prauw met gouvernements-ambtenaren daar in commissie met prins Ternate heenge zonden om stand van zaken op te nemen. Maatregelen genomen om hongersnood te voorkomen. Het „Bat. Nieuwsblad" meldt dat de regeering afwyzend heeft beschikt op het voorstel van den raad van justitie te Soera- baia om mr. Bouricius als advocaat en procu reur by den raad te ontzetten, wegens diens veroordeeling tot vier maanden gevangenisstraf. Door den gouverneur-generaal van NeL-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen:

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2