81. 8354. 3L>injetlag 19 A\ 1830. <§e?e Gtmrant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 18 Augustus. Feuilleton. GLÜCK AUF! FRIJ8 DEZER COURANT: foor Leiden per S munden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijk® Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENT PEN,- Van 1—6 regels 1.05. Iedere regol meer/O.lTj Grootere lettere naar plaataruimte. Voor het la caeaeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. De commissie van financiën deelt den Raad cede dat er by haar geene bedenkingen be staan tegen de voorstellen van Burg. en Ws. lo. tot tijdelijke voorziening in het onder wijs in de handwerken en in het Duitsch aan ce Hoogere Burgerschool voor meisjes ten ge volge van het verlengd verlof, verleend aan cejuffr. Diest Lorgion, en van splitsing van klassen 2o. tot het doen van herstellingen aan het schoolgebouw in de Gortestraat, waarvan de ko3ten zyn geraamd op f320 meer dan ter sake op de begrooting beschikbaar is en 3°. tot aanschaffing van eene paarden- schouw, waarvan de kosten zullen bedra gen 450. Zy geeft den Raad daarom in overweging dienovereenkomstig te besluiten. Uit een finantiëel oogpunt bestaat er by haar evenmin bezwaar tegen het voorstel om voor rekening der gemeente eene coupure te maken in den Rynsburgersingelweg in verband met de demping van de sloot langs dien weg, waarvan de kosten vermoedelijk 1800 zullen bedragen. Voor het bouwen van een jjkkantoor op de Lammermarkt, waarvan de openbare aan besteding heden ten Raadhuize alhier plaats vond, waren ingekomen 12 inschrijvingsbil jetten, bedragende: 7680, 7637, 7138, 7130, f 7045, 0975, 6800, 6785, 6640, 6412, ƒ6410 en ƒ6220. Voor het examen in het Engelsch, m. o., is te Utrecht geslaagd mej. W. Kuenen, van Leiden, voor akte A. Te 's-Grave»hage is het examen Fransch, L o., met goed gevolg afgelegd door mej. K. M. Fr. Van den Donk, van Leimuiden. Naar men verneemt, is de heer C. J. Coster, Stationsweg 31 alhier, pachter ge worden van de buffetten aan de stations en ce halten der Rynlandsche stoomtramweg maatschappij Leiden Katwijk en van die tiaar Noordwyk. De door on3 per Fransche mail ontvan gen Bataviasche en Delische bladen loopen van 16 tot 19 Juli. Die van 11 tot 15 Juli ontbreken dus nog. De Nederlandsche mail, met berichten uit Indië, wordt morgenochtend verwacht. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prjjzen 58, ƒ29.50, 6 en ƒ3; de laagste: 57, f 29, 6 en 3. De gewone audiöntiën van den minister van oorlog op 21, en van den minister van waterstaat, handel en nijverheid op 23 dezer zullen niet plaats hebben. Het stoomschip „Bantam", van Batavia naar Engeland, passeerde 15 Aug. Gibraltar; de „Prinses Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 16 Aug. van Padang; de „Zaandam", van de Plata-rivier naar Am sterdam, passeerde 17 Augustus Ouessant; de „Conrad," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 17 Aug. van Genua; de „Rembrandt vortrok 15 Aug. van Bordeaux naar Amster dam; de „Rotterdam" vertrok 16 Augustus van Nieuw-York naar Amsterdamde „Veen- dam," van Rotterdam naar Nieuw-York, ver trok 17 Augustus van Boulogne-sur-Mer; de „Voorwaarts" vertrok 17 Aug. van Marseile naar Hamburg. Bjj koninklijk besluit is de luitenant ter zee der 2de klasse T. A. F. De Bruine, op zijn verzoek, met ingang var. 1 September a. s., eervol uit den zeedienst ontslagen. Met ingang van 1 September a. s.lo. de luit. ter zee lste kl. P. H. Prager, ter zake van in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaariyksch pensioen van 1254 en eene verhooging van dat pensioen met 675 's jaars, voor werkelijk verblijf 'n militairen dienst in 's Rijks overzeesche be zittingen en koloniën tusschen de keerkringen en 2o. bevorderd tot luit. ter zee der lste kl. de luit. ter zee der 2de kl. G. F. G. Gobius. Gemengd Nieuws. Werklieden der wever ij, behoo- rende tot de „Leidsche Katoenmaatschappij" alhier, leden van een ziekenfonds, maakten Zaterdag een tocht per stoomboot naar Rot terdam. In den vroegen morgen vertrok men met muziek uit de Haven om na middernacht op die plaats van afvaart weder te keeren, insgelijks met muziek en ook met verlichting van verschillenden aard aan boord. Door eene luidruchtige schaar van bloed- en aanverwan ten, vrienden en kennissen, zoo mannelijke als vrouwelijke, werden de terugkeerenden opgewacht en verwelkomd. Het gedrang om de feestelingen te begroeten was zóó groot, dat een paar meisjes van den wal in het water gestuwd werden. Zjj werden onmid dellijk tot hun geluk in tegenovergestelde richting bewogen door vele reddende handen. De werklieden verklaarden veel genoegen te hebben gesmaakt, al had de reis lang ge duurd wegens oponthoud bjj het schutten. Gisternamiddag ontdekte de machinist van den spoorweg Leiden Woerden, welks trein ongeveer te halfzes aan de Room burgerlaan was gekomen, dat zich oen stier op de spoorbaan bevond. Het gelukte hem den trein nog bijtijds te doen stoppen, waarna twee spoorwegwerkers werden gehaald, die met veel beleid het dier wisten te verwijderen, zoodat na eenig oponthoud de reis kon worden voortgezet. Uitde Waal, te Njjmegen, is het ljjk opgehaald van een onbekend man, oud naar gissing 40 jaar. Vermoedelijk is het dat van zekeren Petrus Sprenkeling, uit Leiden. Ons wordt heden uit Katwijk aan Zee bericht dat aldaar sedert de laatste opgave nog van de haringvisscherjj zijn aan gekomen: KW. 13, schipper D. Van Duyn, van den reeder F. E. Meerburg, met 297 kantjesKW. 26, schipper G. Van Duyn, van den reeder P. Haasnoot Pz., met 297 kantjes, en KW. 08, schipper Jb. Van Duyn, reeder3 J. Van Holst en Co., met 312 kantjes. Te IJmuiden is met gebroken maat aan gekomen KW. 70, schipper Jb. Haasnoot, van den reeder J. Schoonenberg, met 220 kantjes. Gisteren kwam een buitenge- woon groot aantal pleizierreizigers in de resi dentie. De Holl. IJzeren-Spoorwegmü. deed 20 extra-treinen loopenper tram van ge noemde Maatschappij naar en van Schevenin- gen werden ruim 8000 passagiers vervoerd. De Rynspoortram vervoerde naar en van Den Haag ruim 17,000 reizigers en de Haagsche Tramwegmaatsch. vervoerde op hare lijn Plein Kurhaus 13,821 personen. Zaterdag geraakte te Delft het 10-jarig zoontje van den heer J. Nienhuis te water en zonk bijna onmiddellijk. Zyn 12- jarige broeder had op een afstand het onge luk gezienhy sprong te water en had de voldoening zijn broeder te redden. Twee jongens, die Vrijdagmiddag op last van hun patroon by eene juffrouw, wonende op den Noordsingel te Rotterdam, eene quitantie moesten innen, werden minder vriendelijk ontvangen. De juffrouw loste nl. op de twee jongens eenige revolverschoten, die gelukkig hun doel misten. De jongens kozen het hazonpad, en hebben van het voor gevallene aangifte gedaan bij de politie, die een onderzoek instelt. Eenige personen schijnen het Rotterdamsche kermisterrein te hebben uit gekozen om valsche munt in omloop te bren gen. Reeds is gemeld, dat er oen aantal val sche kwartjes uitgegeven zijn. Vrijdag werd door de politie bij eene houdster van eene kermistent een rijksdaalder in beslag genomen, die mede valsch bleek te wezen. (AT. R. Ct.) Te Hoog-Blokland iseenland- bouwer zóódanig door een paard tegen den buik getroffen, dat hij na smartelijk lijden overleden is. Zaterdag-namiddag is op het kermisterrein te Rotterdam het zoogenaamde Hvppodrome ingewaaid. Persoonlijke onge lukken hadden daarbij niet plaats en de tent werd weder opgebouwd. Een Duitscher, fabrikant te A m- sterdam, ontmoette Donderdag bij het bin nentreden van een eafó in de Marnixstraat een drietal landgenooten, die kaartspeelden en hem uitnoodigden mode te doen. Toen de man hiervoor een bankbiljet van 100 M. voor den dag haalde, werd hem dit door twee van de kaartspelers ontrukt, waarna zij het met het buitgemaakte geld op een loopen zetten. De overblijvende werd daarop door de politie medegenomen. Aangaande de Zaterdag voor genomen opstijging van den heer Herman Rodenhoff, met den ballon „Excelsior", uit den tuin van het Paleis voor Volksvlijt te Amster dam wordt gemeld: Met de grootste inspan ning trachtte men te slagen, doch de zware windrukken maakten de voorbereidende maat regelen volstrekt onmogelijk. Zelfs een 40-tal militairen en burgers bleken niet bjj machte te zjjn den ballon te houden. Ongeveer 1800 pond zand in zakken werden door den bal met groote kracht heen en weder geslingerd. Telkens raakte de ballon in de takken der boomen verward. Ten laatste beschadigden de dichtst bijzjjnde boomen den ballon zóó zeer, dat van eene opstijging geen sprake meer kon zjjn en men het ingelaten gas moest laten ontsnappen. Aan een bijzonder schrijven uit O.-I. ontleent het „Vad." het volgende: Op den laten dezer zou te Pontianak de eerste stoomoliefabrlek in Nederlandsch-Oost-Indiê is werking komen en wel voor klapper- en tingkawangolie. Z(j heet „De Nijverheid", is opgericht door Hemmes Co. en zal staan onder directie van den 2den machinist onzer marine IV. Nuboer, die bestek, teekoningen enz. heeft gemaakt. Tot nog toe werd de klapperolie in Neder!.-Oost-Indió uit de hand gemaakt, terwyl in Singapore eene bloeiende fabriek is. Voor deze kan de fabriek te Pon tianak, welke door Hollanders is in 't leven geroepen, eene gevaarlijke mededingster worden. Roman van E. WERNER. 10) „Ik begrijp niet, hoe gjj eene eenvoudige familieovereenkomst zoo tragisch kunt op vatten. Indien mijn vader al andere plannen hiermede zocht te bereiken, zoo waren de beweegredenen van den baron ook niet juist van romantischen aard, en vermoedelijk waren de zjjnen nog dringender, om eene verbin tenis tot stand te zien komen, waarbij hij althans niet de verliezende party was." Eugénie richtte zich op; door eene heftige beweging van haren arm viel de welriekende ruiker van de tafel op den grond. Hare oogen schoten vuur. „Ee durft ge my dit in het aangezicht zeggen, na hetgeen aan uw aanzoek vooraf ging? My dunkt, ge moeet u schamen, indien ge hiertoe ten minste nog in staat zjjtl" De afgematte, half gesloten oogen van den jongen man «penden zich plotseling zoo wyd mogelijk; daar gloorde iets als eene vonk onder de asch, maar zyne stem klonk even dof en onverschillig. „Ik moet u vóór alle dingen verzoeken, u wat duidelyker uit te drukken die raadsel achtige woorden zyn my volkomen onver staanbaar." Driftig kruiste Eugenie de armen over de borst. „Ge weet even goed als ik, hoe wy aan den rand van het verderf stonden. Wiens schuld dit was, kan noch mag ik beoor- deelen. Het is gemakkelpk den steen te wer pen op dengeen, die met den oudergang worstelt. Als men de familiegoederen, met schulden belast, heeft geërfd, als men een o«den naam, eene positie in de wereld heeft op te houden, als men de toekomst zyner kinderen moet verzekeren, dan kan men geen geld op geld stapelen, zooals gy en uws ge lijken in uwe burgerlyke betrekkingen. Gy hebt het goud van uwe vroegste jeugd af met volle handen weggeworpen, hebtiederen wensch kunnen vervullen, iedere luim kun nen inwilligen; ik heb al de ellende leeren kennen van een leven, waarin men tegen over de wereld voorspoed en geluk huichelt, huichelen moet, terwyi iedere dng, ieder uur ons al meer en meer den ondergang te ge- moet voert. Wellicht hadden wy er nog aan kunnen ontsnappen, als wy r.iet in de strik ken van Berkow waren gevallen, die ons zyne hulp in het begin als het ware op drong, zóólang opdrong, totdat wy, voortge dreven, afgemarteld, der wanhoop ten prooi, geen uitweg meer zagen. Toen kwam hy en eischte als eenige losprys mijne hand voor zyn zoon. Myn vader had liever het uiterste verdragen dan my opgeofferd, maar ik kon niet dulden, dat hy het offer zou zyn, dat hy zyne militaire loopbaan zou moeten op geven ik wilde de toekomst rnyner broeders niet vernietigen, onzen naam niet onteerd zien en gaf u dus het jawoord. Welken stryd het my kostte, heeft goen der mijnen ooit ver nomen, maar zoo ik myzelve verkocht, zoo kan ik dit verantwoorden voor den Hemel en mijn geweten; gy, die u niet te goed acht, om het werktuig te zy'n van de lage bedoe lingen uws vaders, gij hebt althans geen recht my dit te verwyten; myne beweeg redenen waren edeler dan de uwe." Zy zweeg, door hare aandoeningen over weldigd. Haar echtgenoot stond nog altfld onbeweeglijk voor haar, met diezelfde bleeke tint op het gelaat, welke het ook dien middag had overtogen, nadat hy aan het gevaar was ontsnaptzyne oogen waren echter alweer half gesloten. „Het spyt my dat ge my dit alles niet vóór ons huwelyk hebt medegedeeld", zside hij langzaam. „Waarom?" „Omdat gy dan de vernedering niet zoudt ondergaan hebben, van thans Eugénie Berkow te heeten." De jonge vrouw zweeg. „Ik had inderdaad geen vermoeden van deze machination myns vaders", ging Arthur voort„gewoonlyk bemoei ik my niet met zyne handelszaken. Qp zekeren dag zeide hy my, dat, indien ik bij den baron Windeg aanzoek wilde doen om de hand zyner dochter, ik een gunstig antwoord zou ontvangen. Ik schikte my in dit plan en hierop had de plechtige voorstelling plaats, welke weinige dagen later door de verloving werd gevolgd. Dit is myn aandeel in de zaak." Eugénie keerde zich halverwege om. „Ik had liever gehad dat gy eeriyk voor de waai*j heid waart uitgekomen, dan dat ge r^'y d;(. sprookje op de mouw hadt ges*- 0ld„ Z0jd0 zy kortaf. Weer openden zich d0 oog0n d0n jongen man en r„ T9rtoonde 2ich hier die zon w mQe vonk, welke scheen te willen opflikkeren. 8moord werd. maar als onder de asch ge- Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1