BUITENLAND. Frankr}|k. Eene deputatie van Fransche fabrikanten, die belang hebben bü den leerhandel, heeft hare opwachting gemaakt bü den minister van handel, den heer Jules Roche, ten einde hem te verzoeken hunne industrie te bescher men tegen de hooge invoerrechten, welke de Raad voor Landbouw voorstelt van deze arti kelen te heffen. De minister verklaarde dat hii, in overleg met den minister van landbouw, zal voorstellen om leer en ruwe huiden ook by het nieuwe tarief vrij te laten van invoer rechten. President Carnot vertrekt, na te Fon- tainebleau eene korte vacantie gonoten te hebben, Maandag naar La Rochelle, ten einde daar do inwüding van eene nieuwe haven bij te wonen. Na afloop dezer plechtigheid zal de president een bezoek brengen aan het eiland Rhé. Het bericht omtrent de ongesteldheid van den heer Jules Grevy, die gisteren 83 jaar is geworden, wordt tegengesproken. De gemeenteraad van Grenoble heeft opnieuw met algemeene stemmen een scherp protest tegen de voorgenomen afschaffing dei- faculteiten aldaar aangenomen. Te Algiers hebben de koetsiers en con ducteurs der tramwegen den arbeid gestaakt. Te Parüs zün eene mevrouw Romaguera, haar zoon en hare dienstbode uit Spanje ge komen en verzuimd hebbende daarvoor binnen den bepaalden tijd aangifte te doen, ieder tot 3 dagen gevangenis en 5 fr. boete veroor deeld. Een heer Goldschmidt kreeg wegens geliik verzuim bij verstek 5 dagen gevangenis en 50 fr. boete. Groot-Hrltunnlb. Ten gevolge van eene schikking, welke tusscben do directies der spoorwegen en de werklieden is getroffen, kan do werkstaking te Cardiff, in Zuid-Wales, als geëindigd be schouwd worden. De meeste eischen der werk lieden zün door de directeuren ingewilligd. Sir James Fergusson heeft gisteren in het Lagerhuis medegedeeld, dat de overeen komst tusschon Engeland en Portugal nog niet geteekend is, maar dat eene bevredigende oplossing weldra verwacht kan worden. De postmeester-generaal heeft zich bereid verklaard van de 400 brievenbestellers, die bij de werkstaking te Londen zün ontslagen, 50 weder in dienst te nemen. Oostenr.-HoDg.-Monarchio. Koning Karei van Rumenié is te Weenon aangekomen. De Rumeensche vorst reist incognito en daarom is van geeDe feestelijke ontvangst sprake geweest. Ofschoon koning Karei de gast is van keizer Frans Jozef, zal dit incognito tijdens zün verblüf te Weenen gehandhaafd worden. Met de politiek heeft, naar men zegt, dit bezoek niots te maken. Evenwel gold het eerste bezoek, dat de Rumeensche vorst te Weenon bracht, graaf Kalnoky,en n i ni ster van buitenlandsche zaken. Spanje. Van de Carolinen-eilanden zün ernstige berichten ontvangen. De inboorlingen hebben een Spaansch detachement overvallen, waar van zü don luitenant en zeven en twintig sol daten hebben vermoord. Aan zeven en twintig anderen is het gelukt te ontsnappen. De inboor lingen bezetten de kust en hebben eene drei gende houding aangenomen. Omtrent het gebeurde wordt nader gemeld, dat de 27 soldaten, die met hun luitenant door de inboorlingen vermoord werden, onge wapend aan het houthakken waren. De door den gouverneur der Carolinen gezonden stoom boot, om de daders te tuchtigen, raakte aan den grond. Men zette twee sloepen uit, maar de inboorlingen boden een zoo vastberaden tegenstand, dat zü moesten terugkeeren. Daarop telegrapheerde de Spaansche regeering naar de Philippünen om twee oorlogsschepen te zenden. Te Malaga heeft men zich genoodzaakt gezien om rumoerige werkstakers door de burgerwacht uiteen te doen dryven. To Man- resa is de arbeid hervat. Bulgarije. De inhuldiging van prins Ferdinand van Bulgarije, die don 14den Aug. 1S88 te Tirnova den eed op de Bulgaarsche Constitutie aflegde, is te Sofia op feestelüke wijze herdacht. In den middag hielden de troepen eene parade onder leiding van den minister van oorlog, generaal M itkuroff, en 's avonds werd de stad feestelük verlicht. Alles liep in de beste orde af. Prins Ferdinand was op dien dag nog niet I te Sofia; de prins vierde het feest te Widdin en vertrok eerst gisteren over Lom Palanka naar de hoofdstad. Dat prins Ferdinand ot zün eerste minister den Europeeschen diploma ten in hunne zomerrust nog eene verrassing zal bereiden, wordt nu zelfs niet meer geloofd door het „Journal des Débats", dat anders niet zeer vriendschappelük jegens den Coburg- schen prins gezind is. Vooral nu de Porte de „berats" aan de Bulgaarsche geestelyken heeft verleend, is het blad niet ongerust meer over de Bulgaarsche verrassing. Kusland. Keizer Wilhelm zal den 17don September te Narva aan wal stappen. Czaar Alexander en de czarina zullen daar beiden zijn om den gast te verwelkomen. Bij de aankomst van het keizerlyk echtpaar zal do burgemeester aan de czarina een ruiker aanbieden van gouden bloemen, met juweelen bezet. Van Narva gaat de czaar met zün gast naar Krasnoje-Selo, terwül de czarina naar Peter- hof terugkeert. Het bestuur der Vereeniging van Duit- sclie onderdanen te St.-Petersburg is vanwege den czaar vergunning gegeven om onder de Duitschors in Rusland gelden in te zamelen voor bet gedenkteeken ter eero van prins Von Bismarck. Vcreeuigde Staten. Gelük reeds is gemeld, heeft de republi- keinsche senator Quay in den Amerikaanschen Senaat voorgesteld om de beraadslagingen over do M'c Kinley-wet den 30sten Augustus te sluiten. Door een redacteur der „New-York Herald" hierover ondervraagd, zeide de heer Quay, dat h;j dit voorstel uitsluitend had ingediend tor wille van de republikeinsche fabrikanten, die schatten hadden uitgegeven voor de ver kiezing van president Harrison. Deze fabri kanten klagen nu zeer over de vertraging van de invoering der wet. In de vorige maand was de invoer 07 pCt. hooger dan gewoonlyk. De markten voor 1891 worden daardoor over voerd en indien de invoering der tariefwet nog twee maanden wordt uitgesteld, is het geheele jaar 1891 voor de Amerikaansche fabrikanten verloren. Daarom willen de repu blikeinen aan het gerekte debat een einde maken. Transvaal. Generaal Joubert is te Parüs geïnterviewd. Betreffende Swaziland verklaarde de generaal, dat de Transvaalsche republiek nimmer kan gedoogen, dat dit land door eene andere mo gendheid in bezit wordt genomen. De nu ge sloten overeenkomst tusschen Engeland en do Transvaal beschouwt Joubert als voor- loopig. De Volksraad heeft, door deze over eenkomst goed te keuren, blijk gegeven van züne vredelievende gezindheid, maar de eenige afdoende oplossing der quaestie is, dat de Zuid-Afrikaansche Republiek, welke geen plan heeft haar gebied naar het noorden of noord westen uit te breiden, Swaziland inlijft. Ai-geutinië. Do woning van den gewezen president der Argentilnsche Republiek, dr. Celman, is te Buenos-Ayres door eene volksmenigte, welke dreigde het huis in brand te steken, aange vallen. Door de tüdige hulp der politie werd dit voornemen verhinderd. Evenwel kon de politie niet verhinderen, dat eene der buiten plaatsen van den gewezen president te Arecife door het volk werd vernield. De finantiéele berichten uit Buenos-Ayres luiden nog niet zeer gunstig. Uit het voor- loopig onderzoek is reeds gebleken, dat pre sident Celman in een jaar 500,000,000 dollars heeft uitgegeven, zonder dat het land daarvan veel voordeel heeft genoten. Een regeeringscommissari8 is naar Cor doba gezonden. De gouverneur dier provincie, senor J. Celman, had de militie onder de wapenen geroepen, naar het heette, om de soldaten te oefenen. Vermoedelük geschiedde dit echter met een ander doel. De gouverneur is terstond ontslagen. Te Buenos-Ayres is een indrukwekkende lükdienst gehouden ter nagedachtenis van de burgers, die bij het jongste oproer z-yn ge sneuveld. De regeering is voornemens weldra een juist verslag te geven van den waren finan- tu-elen toestand. De correspondent van de „Times" wyst, als een gunstig teeken, op de hooge opbrengst van eenige landgoederen, welke dezer dagen verkocht werden en waar voor de koopprüs in goud word betaald. Do goudpremie is weer gestegen tot 166. I.-,GKZONDEN. Het sleuteltje. 1). Poisson d'Avril. Wat dat Fransch daar beteekent, verklaart Ubba niet te be grijpen! 't Is waar: wy hebben de uitdruk king: iemand tot Aprilgek maken, d. i. hem voor den zot houden, maar over de symmetrie zei ik 't op z'n Fransch, daar ik toch reeds van een canard gesproken had. Die poisson is trouwens voor velen een tamelük obscuur vischje, zelfs voor don Parüzenaar, die er dik- wüls ook het fijne niet van weet, en, om zoo te zeggen, niet kan uitmaken, of hü er haring of kuit aan heeft, een viscbje dus, dat zwemt in water zoo klaar als koffiedik. Het Fransche gezegde„Donner (faire man ger) un poisson d'Avril a quelqu' un"iemand op den eersten April beet hebben inzonderheid door hem een nutteloozen gang te laten doen. Het woord poisson staat hier voor pas si on, en het spreekwoord is eene onbetamelijke zinspeling op het voorval uit de lüdensgoschie- denis van Jezus, waarbü deze van den eenen naar den anderen rechter wordt gezonden. (Kramers' Dictionnaire):i). 2)Petrifieeren, versteenen,van petza, eene steenrots. Daar wjj zeggenzoo koud als een steen, zou versteenen ook de beteekenis hebben van tot groote koude over gaan. Zooveel is zeker, dat je geen hoogen dunk kiqjgt van iemands verstand, wat be treft fijnheid, ontwikkeling, vlugge werking, als men hoort, dat het bezig is te versteenen. 3) Mookerheido. duivel. Do Moo- kerheido in Limburg werd oudtüds voorge steld a's de plaats, waar de heksen aantreden en de duivel audiëntie houdt. Vandaar de zegswyzeiemand naar de Mookerheide naar den duivel verwenschen. Anderen bren gen haar in verband met den voor de onzen noodlottigen veldslag van 1574. 4) Loerdraaier bedrieger.Iemand loeren beteekende vroeger (Hooft) iemand verschalken. Dubbel overgehaald in do scheikunde; gedistilleerd, het afscheiden van een vocht, waardoor het scherper, ster ker wordt. Gannef van een Hebreeuwsch woord, dat dief beteekent. 5) Schonk, Rector te Nümegen (t 1S21), vooral bekend door zün Vermakelüke Slaat uintjes, een Latünsche Commentaar op een Hollandseh straatdeuntje, welke com mentaar uitgegeven is als parodie op geleerde noten en tekstverklaringen. Van dezen Schonk wordt verhaald dat hij bü 't ontwerpen van eene letterkundige schets over Nederlandsche scheldnamen zün stoffe ging opdoen en zijne lyst aanvullen bü eene juffrouw in komyne- en andore kaas en vooral ook in scheldwoor den deed, van welk laatst artikel zij bestendig nieuwe bezendingon kreeg en de haute nouveautés steeds in alle nuances voorradig (verw. germ.) had. Om deze tante (in sommige HH. SS. lezen wfl tan g) in al hare kracht te doen uitkomen, het de ondeu gende rector haar uitpakken, en den winkel 't ondorst boven halen, en taquineerde haar daarbij op zoodanige wijze, dat Job zyn geduld zou verloren hebben, alles in de hoop, dat zü straks nog op andere wqjze zou gaan uitpakken, nl. wat betreft een uitbraaksel van schempna- men en verwenschingen. Onze koopvrouw hield zich voorshands echter nog goed, daar zü hoopte voor vandaag heel wat van de hand te doen en voor de toekomst belangrijke bestellingen te zullen ontvaDgen. Maar toen die hoer ein digde met niets te bestellen en slechts voor een paar duiten te koopen, toen kwam ze los en gaf den geleerden kwelgeest de volle laag, door dezen met dankbaarheid ontvangen. Toen haar ü'sr begon te verflauwen en de ammu nitie uitgeput scheen, deed Schonk haar be scheid en daardoor meteen handreiking vap< nieuw schroot, en wel, bü onvolledige keDnis van het bargoensch van verbitterde polder jongens en razende vischwüven, in den vorm van de letters van het Griejfsche en Hebreeuwsche alphabet, uitgesproken op den vinnigsten en soms op donderenden toon, wat niet zonder de gewenschte uitwerking bleef. Als toegift trakteerde de rector nog op de namen der accenten en verschillende versma ten, waarop het kaasmensch toonde, dat zü nog niet al haar kruit verschoten had. Op dit tooneeltje nu zinspeelden wij in onz9n tekst. (6) By get en by gort. Verbasterde vloek woorden voor bü God. (7). Datum. In dit geval: de eerste April. Zinspeling op het bekende gezegde- I! fa ut juger les écrits d'après leur date. 8). De koeien op stelten de tast baarste onmogelykheid. Van de pracht van het Groriiugschö met name van 't Sebaldeburen- sche vee, kan men heel wat, zelfs wondoren, gelooven, maar dat de ko9ien er op stelten zouden loopen, dat is toch een beetje al te kras. 9). Demokriet en Herakliet. Twee Grieksche wüsgeeren, waarvan de eerste altyd lachte, de tweede voortdurend tteurde om de dwaasheid der menschen. Vraag: Met wien van beiden zoudt ge 't liefste leven? Leven, liever met geen van beiden. Als ik het maar voor 't bostellen had, zou 'k ze, zooals men dat met officieren doet, ieder op züne beurt de week gevenwant zou je 't met Jan, die weent, geen veertien dagen uithouden, mot Jan, die lacht, geen halve maand, Hieruit, en vooral ook uit aanteekening No. 7 kan met vrij wat zekerheid worden opgemaakt, dat de Botsen oorspronkelijk bestemd zyn geweest om opgenomen te worden in de conraiit van 1 April. Maar boe w eet do tic-er Molleboou dit Die dit vatten kan, vatte het! De corrector. Gemengd N leu vvH. Men schrijft aan het „H b 1." uit Sint-Anna-BarochieHoewel de tosstand in de gemeente Hst Bildt dezelfde is gebleven en rustverstoringen nog nergens hebben plaats gehad, blyft er toch veel spanning heerschen. Wel is de werkstaking niet algemeen, maar de boeren, die zich niet aan de eischen der vereeniging „Broedertrouw', wilden houden, worden in den waren zin des woords „ge boycot"; zü niet alleen, de winkeliers en ande ren die niet willen medehelpen, worden met hetzelfde middel gedreigd. Afgevaardigden van „Broedertrouw" bezetten de ingangen tot den Oost- en den Westhoc-k, om arbeiders van elders te nopen weder af te trekken. Wel gelukt dit niet altüd, maar de gevolgen blijven dan ook niet uit. Zoo had een boer uit den West hoek, die nog 10 vaste arbeiders aan het werk had weten te houden, er uit een der I nabijgelegen gemeenten 10 man weten hij te krijgen. Tosn deze echter waren aangekomen, staakte het eigen volk den arbeid. Waar hier en daar met „vreemd" werkvolk wordt ge arbeid, geschiedt het meest onder bescherming der politie. Men heeft het willen doen voorkomen, alsof de overkomst van militairen uit Leeuwar den en ook van de marechaussee en rijksveld wachters onnoodig zou zyn geweest, daar de gansche bevolking zoo rustig mogelük was. De vraag is echter, of het zoo zcu zijn ge bleven en ook verder zoo zou blijven, indien de boeren, die zich niet aan het terrorisme van „Broedertrouw" verkiezen te onderwerpen, niet op bescherming van militairen en jus titie kunnen rekenen. Inmiddels blüven vele vruchten, die geheel wachten, om te worden geoogst, op het veld staan. Duurt dit nog langer, dan is de gelde lijke schade niet te berekenen. Men schrüft uit BarradeelWoensdag-avond jl. openbaarde zich onder de veldarbeiders te Tzummarum vrij wat gisting, omdat een landbouwer, naar men had vernomen, den j volgenden morgen zijn werkvolk zou zenden naar een landbouwer in het nabygelegen dorp Sint-Jacobi-Parochie, wiens volk onder de werkstakers behoort. Aan eerstgenoemden persoon werden allerlei bedreigingen naar hel hoofd geworpen, indien hü aan zyn voor nemen gevolg mocht geven. Er is echter niets van de zaak gekomen, omdat het bedoelde werkvolk zelf niet ver koos de gevraagde hulp te verleenen, waar schijnlijk ook al uit vrees, later op de eene of andere wüze te worden geboycot. Tot dusver is het anders in deze gemeente rustig gebleven, doch de vereeniging „Broe dertrouw" uit het Bildt doet haar beet ook hier de arbeiders tot werkstaking te bewegen. Uit Heerenveen meldt men het volgende De meeting, welke morgen, Zondag, hier zal worden gehouden, heeft de burgemeesters van Schoterland, Eugwirden en Haskerland m6t elkander in overleg doen treden, daar, gelük men weet, Heerenveen uit drie ge deelten bestaat, waarvan een gedeelte tot ieder der genoemde gemeenten behoort. Het terrein zelf, voor de meeting bestemd, ligt in Ebgwirden, doch de ingang is in Schoter land. Ofschoon men niet bevreesd is dat de meeting zelve tot ongeregeldheden of rust verstoring zal leiden, zün er toch uitgebreide maatregelen van voorzorg genomen, vooral ook met het oog op de terugkomst van de duizenden menschen naar hunne woonplaat sen in ongetwüfeld opgewekte of opgewonden stemming. De persoonlükheid der meeste redenaars toch doet verwachten, dat er menig hard woord zal worden gesproken

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2