Goljjk we reeds meldden, heeft de bekende ex-bassist van de Nederlandsche Opera, de heer Johan Schmier, zich te Amsterdam als ieeraar in den solo-zang gevestigd. Zijne antecedenten doen van hem verwachten, dat hij ook daarvoor goed berekend zal zjjn. Hij heeft toch zijne zangstudicn voltooid onder leiding van de heeren Goudal te 's-Hage (een leerling van den beroemden Stockbausen te Berlijn) en Henry Wamots te Brussel. Op den cursus van laatstgenoemde behaalde hij in 1880 den prijs voor solo-zang. Later wijdde hij zich aan de Opera. Tot 1887 maakte h(j studiën aan het „Theatre Royal de la Monnaie" te Brussel, en van Januaii 1887 tot Mei van ditjaar, dus gedurende 3'/i jaar, was hij als solo-baszanger voor eerste partijen geëngageerd aan de Neder- landscbe Opera. In die betrekking heeft hij zich, door zijne goede voordracht en juiste manier van zingen, zoowel als door zijn spel, veie goede vrienden verworven. In „De Muziekbode" schreef onlangs de heer Maurice Hageman, naar aanleiding van de in de hoofdstad gegeven uitvoering van de „Damnation de Faust", het volgende over onzen vroegeren stadgenoot „De heer Joh. Schmier zong zijne ondank bare partij (van Branden) met veel juistheid en verdient een woord van lof voor deze op offering. „Er zullen zich niet veel baszangers laten vinden om met solisten als Pia Yon Sicherer, Ern. Van Dyck en Ernile Blauwaert, zich met zulk eene partij te belasten. Het is zeker te bejammeren dat de heer Schmier de Neder- )ar.d8Che Opera verlaathij is niet gemakkelijk te vervangen, zooals ik reeds vroeger schroef." Dat do heer Schmier de Nederlandsche Opera verlaten heeft, schijnt daaraan te moeten worden toegeschreven, dat hij en de directeur niet tot overeenstemming geraakten omtrent de finantiëele aangelegenheden voor eene nieuwe verbintenis, nadat hij eerst engage menten voor het buitenland had afgeslagen. Op aanraden van mr. Henri Viotta, op mu zikaal gebied wel bekend, heeft hij zich even eens nu als concertzanger gevestigd. Als ieeraar in den solozang heeft hjj reeds eenige leerlingen. In de Staatscourant van heden is opge nomen het verslag der commissie, voor het jaar 1890, belast met het afnemen van het groot-ambtenaarsexamen voor den Indischen dienst, bedoeld by art. 1 van het kon. besluit van 28 Aug. 1883 (Staatsblad No. 133De uitslag van het examen was over het alge meen genomen niet gun9tig. Van de 21 can- didaten slaagden 14, waarvan 5 krachtens art. 10 van het examen reglement, en slaag den niet 7, waarvan 6 krachtens hetzelfde artikel. Bijna 34 ten honderd van de geéxami- neerden werden dus afgewezen, in de zes voorgaande jaren onderscheidenlijk 36, 29, 41, 16 en 32 ten honderd. De verhouding tus- schen de voldoende en de onvoldoende examens was voor eenige belangrijke vakken bepaald ongunstig, ook in vergelijking met vorige jaren. De hoofdoorzaak van dit verschijnsel moet hoogstwaarschijnlijk voor een deel ge zocht worden in gebrek aan ijver, wellicht te wyten aan do ijdel gebleken verwachting, dat, wegens de vele beschikbare plaatsen en het genng aantal der candidaten, het examen minder zwaar zou zijn dan gewoonlijk. De namen der geslaagden deelden we reeds vroe ger mede. De Vereeniging tot Veredeling van Volksvermaken te Utrecht zal op Zondag 31 Augustus, des avonds te halfacht, ter viering van den verjaardag van H. K. H. de Prinses, een groot feestconcert in het park „Tivoh" doen geven, door het muziekcorps der Utrecht- sche schutterij. De tuin zal dien avond fraai verlicht zijn, terwijl ten slotte een groot vuur werk zal worden afgestoken. Te Veenendaal is gisteren op ruim 88- jarigen leeftijd een der laatste oud-strijders aldaar, Abraham Haklander, overleden. De oud-8trjjder van 1830-31, D. J. Moe, te Amersfoort in 88 jarigen ouderdom overleed. Benoemd is aan de H. B.-school van Apeldoorn tot Ieeraar In de Fransche taal en letterkunde de heer A. L. Hondius, te Delft. Aan de verschillende corpsen van het leger, die van de nieuwe velduitrusting zijn voorzien, zijn door de artillerie-inrichtingen te Delft een groot aantal ijzeren blokjes toe gezonden, welke moeten dienen om de patroon- tasschen op het juiste gewicht te brengen; voor de houdertasschen hebben deze blokjes den vorm van patroonhouders. De manschap pen behoeven dus niet voortdurend voorzien te zjjn van een groot aantal scherpe patronen. Mon hoopt dat dit een begin zal zijn tot het nemen van een algemeenen maatregel, om den soldaat voortaan in vredestijd niet meer voortdurend in het bezit te laten van scherpe patronen. Al de opperrabbijnen in bet Rijk heb ben naar de „N. R. C." verneemt ge weigerd zitting te nemen in het college van examinatoren voor den rang van godgeleerde, zoodat de examens niet afgenomen kunnen worden. Maandag a. s. geeft de Duitsche gezant by ons Hof, baron Von Saurma-Jeltsch, ter eere van den groothertog on diens dochter een diner, waaraan ook de minister van bui- tenlandsche zaken, jbr. Hartsen, is genoodigd. By den groothertog van Saksen hebben heden verscheiden personen hunne opwach ting gemaakt of zich doen inschrijven. De groothertog bezocht de bloemententoonstel ling van Floralia te 's-Gravenhage en schonk het bestuur vyftig gulden. Het stoomschip „Prins Maurits" arri veerde 15 Aug. van West-Indié te Nieuw-York de „Batavia," van Rotterdam naar Batavia, is 15 Aug. Kaap Carvoelro gepasseerd; de „F.dam," van La Plata naar Rotterdam, vertrok 14 Aug. van Santos; de „Sumatra," van Am sterdam, arriveerde 14 Aug. te Batavia; de „Noord Holland," van Rotterdam naar Java, vertrok 14 Aug. van Suez. Gemengd Nieuws. Van de Schagensteeg tot het bureel van politie heerschte hier hedennamid- dag heel wat drukte. Een te Utrecht wonende vader namelijk kwam zijne minderjarige kinderen opeischen bij de grootouders, die na den dood der moeder de kinderen op verzoek van deze verpleegden. Toen men nu weigerde de kinderen af te geven, heeft de politie den vader geassisteerd om de kinderen althans aan het bureel van politie te brengen. Die overbrenging echter geschiedde onder een grooten toeloop der buren, die den vader, welke, naar zij zeiden, vijfjaren getrouwd en drie jaren tfan zjjne vrouw af was, thans overal vervolgden en zelfs te lijf wilden. De kinderen kwamen wel aan het commis sariaat, doch gingen voorloopig nog niet met hun vader mede. Deze was per rijtuig van het station geko men en kon er op dezelfde wijze, doch na min der aangename ontmoetingen, weer heengaan. Hedenmorgen kwam een voer tuig onze gemeente door de Zijlpoort binnen. Op de Haven struikelde het paard en viel het. De twee op de kar gezeten buitenlieden tuimelden er af, waardoor één hunner gewond werd. Hem werd door een Havenbewoner water als middel tegen den schrik toegediend en daar hij ook gewond was, begaf hy zich narr den apotheker M., op de Haarlemmer straat. Daarna werd de tocht naar de markt voortgezet, wyl paard en voertuig niets ge leden hadden. Aan de Haven geraakte gister- namiddag een jongen te water. Hjj werd gered door den heer Van T., tijdelijk op de Haven verblijf houdende. De knaap had by dit voor val niets verloren; ook pet en klompen be vonden zich nog stevig op zjjn hoofd en aan zijne voeten. Deze week werden in „Rhynzigt" genomen438 zwembaden door heeren en 28 door dames. De temperatuur van het water is 19° Celsius. Men meldt ons uit Zoeterwoude: Het hooi, dat door den eenen landbouwer alhier niet zoo droog binnengehaald werd als door den ander, hetgeen ook zeer moeilijk kon gebeuren door het aanhoudend natte weder, begint nu bjj verschillende landbou wers te broeien. Gelukkig wordt het tot nog toe bijtijds ontdekt en het hooi uit elkaar gehaald, zoo dat er nog geen brand door ontstaan is. De door de gemeente in het vorige jaar aangekoch'e hooiboor bewijst zeer goede diensten. Te Warmond heeft zich weder evenals vorige jaren eene commissie gevormd, om by de aanstaande kermis aldaar, op Don derdag 11 September, volksspelen te doen plaats hebben. Die volkespelen zullen des voormiddags gehouden worden en bestaan uithardloopen met een bord met knikkers in de band, turfrapen, hardloopen met hinder nissen; dit alles voor de jeugd, en voor personen van eiken leeftijdtobbe steken. Des namiddags te twee uren zal er hard draverij plaats hebben van paarden onder den man, welke nog nooit een prijs of premie gewonnen hebben. Hen en ander zal opgeluisterd worden door de muziek van het „Harmonie-gezelschap van Warmond," welk gezelschap voor dien dag zijne welwillende medewerking heeft toe gezegd. Men meldt uit Noord wijk aan ZeeDe alhier aan het strand gelegen villa's Huis ter Zee I en II zyn ingericht tot her stellingsoord voor behoeftige kinderen, die daar geheel kostelooze verpleging kunnen er langen. Bjj de inrichting is rekening gehouden met de eischen der gezondheidsleer, terwijl er tevens voor gezorgd is, dat de herstellende kleinen by ongunstig weder ook binnenshuis nuttig en aangenaam kunnen worden bezig gehouden. Het is te verwachten, dat door de liefdevolle zorgen van de stichteresse en hare helpsters menig zwak wezentje na een verblijf aan ons zeestrand gezond en versterkt de inrichting zal verlaten. Door de Haagsche politie zijn hedenmiddag twee minderjarige knapen aan gehouden, die reeds 8 dagen vruchteloos door de ouders gezocht werden. De Haagsche turfdragers vieren heden Zaterdag hun gewoon jaarfeest. Met versierde schuit bezoeken zjj de Rot- terdamsche kermis. Gisteravond viel het paard, ge spannen voor eene coupé, waarmede graaf R. J. Schimmelponninck van zijn begroeting van den groothertog van Saksen van het Rynspoor to 's-Hage terugkeerde, in het Korte Voor hout aldaar ter hoogte van het Smidswater. De boomen van het rijtuig werden verbrijzeld, zoodat de grootmeester van het Huis des Konings te voet huiswaarts moest keeren. De politie van 's-Gravenhage heeft thans ook gearresteerd den medeplichtige van den oplichter van eene bankiersfirma aldaar voor ƒ1200 aan valscbe wissels. Men hennnert zich, dat het bewuste jongmenBch zyn „vriend" een deel van het enrechtig verkregen geld had gegeven. Men zegt dat de fancy- fair, op „Zorgvliet" voor het Haagscho Kinderzieken huis gehouden, ongeveer f 12,000 heeft, op gebracht en dat aan entrée-gelden 2290 ontvangen is. Dinsdag zal de Haagsche lucht- vaarder Léon Mary met zijn ballon „Prinses Wilhelmina" uit Den Doelen te Rotterdam opstijgen. Alleen by zeer gunstig weer en als er geen passagier medegaat zal de parachute neergelaten worden. Uit een tech nisch oogpunt moet het opstijgen uit den Doelentuin een zeer moeilijk werk zyn. Naar het „D. v. Z.-H." verneemt, doen zich onder de officiers- en troepen paarden van het 3de rog. huzaren, te 's-Hage in garnizoen, verschijnselen voor van influenza. Voor de vacantiekamer der Am- sterdamsche rechtbank verschenen Vrijdag drie jeugdige ladelichters, de 17 jarige J. J. Van der Hulst, de 15-jarigo H. Kloosterman en de 17 jarige J. F. Hoofman, van wie de laatste reeds tweemalen wegens diefstal is veroordeeld. Zy stonden terecht ter zake van ladelichting uit een brooddepot in de De-Witten-straat, op 25 Juni geploegd. Klooster man zou uit de winkellade een rijksdaalder hebben weggenomen, terwijl zjjne medebe- klaagden in de straat op den uitkjjk zouden h9bben gestaan. Het drietal ontkent dit hard nekkig; zü hebben wel gelegen in een gras veld bjj de De-Witte-straat, waar toevallig een oogenblik later een rijksdaalder gevonden is, maar weten niet eens waar het brood- depot is, en Kloosterman blijft dan ook ont kennen in dien wiDkel te zjjn geweest. Onge lukkigerwijze hebben echter twee buurvrouwen van de bestolene hem uit dien winkel zien komen en de beide anderen in de nabijheid daarvan zien staan. Bovendien heeft een melkslyter, die de drie jongens op het gras veld zag, hen hooren zeggen„Wjj zullen hem straks wel vinden". Ook dit ontkennen de beklaagden. Het O. M. achtte hen niette min schuldig en eischte tegen Van der Hulst 5 maanden, tegen de beide anderen ieder 3 maanden gevangenisstad De toegevoegde ver dedigers, mrs. Massink, Van de Koppel en Tetrode, poogden het geleverd bewijs te ont zenuwen en pleitten subsidiair clementie. Uitspraak 22 Augustus. Sedert de algeheele vestiging van de margarinemarkt naar Rotterdam, neemt de handel in dit artikel hoe langer hoe hooger vlucht; de invoerstaat van het loopende jaar is daar om zulks te bewjjzen. Nu zal de handel waarschijnlijk wederom eene nieuwe phase intreden, aangezien sedert enkele dagen een filiaal van eene der grootste margarinefabrieken van Amerika te Rotter dam is gevestigd. Thans is bepaald, dat op 1 Sep- tember as., dos namiddags te 2 uren, in den circus Carré, op Het Loo opgeslagen, eene voorstelling zal gegeven worden, welke door het Koninklijk gezin en genoodigder. zal bijge woond worden. Op de beide andere dagen, dat de heer Carré aldaar met zijn gezelschap vertoeft, zal het publiek toegang tot den circus hebben. Uit Nijmegen schrijft m e nd d. 15 Augustus: Op het aangegeven uur (121/,) vingen heden de grooto nationale en internationale wieler wedstrijden aan, uitgeschreven door den Al gemeenen Nederlandschen Wielrjjdersbond, met een optocht der deelnemers in wedstrjjd- kostuum op de baan. Over het algemeen was de opkomst der deelnemers verre beneden de aangekondigde reeksen. Bij een der nommers had P. W. Scheltema Beduin, Amsterdam, bij de laatste ronde het ongeluk voor de tribune te vallen en over de baan te schuiven, waardoor hy eenig9 ontvellingen aan armen en boenen bekwam en door den aanwezigen geneesheer onder behandeling moest genomen worden. Het liep echter beter af, dan men dacht. Niettegenstaande het slechte weer, de races werden nu en dan afgewisseld door eeu buitje regen, was er tamelijk veel publiek en de tribune vrjj goed bezet. Indien het wec-r gunstig is, wordt Zaterdag en Zondag veel publiek verwacht. Heden werden de wedstrijden opgeluisterd door de muziek van de Arnhemsche Orkes - vereeniging, directeur de heer J. A. Kwast, welk orkest hedenavond een concert in de Vereeniging zal geven. De buitenlandsche wielrijders worden heden avond verwacht en zullen officiéél door het bestuur van den Algemeenen Nederlandschen Wielrijders-bond worden ontvangen. Gisternamiddag had aan het spoorwegstation te Dordrecht eene botsing plaats tusschen de personentreinen, komende van Nijmegen te 4.01 en van Breda te 4.20. Eerstbedoelde trein moest aan het station wachten, om door d6n trein uit Breda te worden opgenomen, ten einde vereenigd te 4.25 naar Rotterdam te vertrekken. Da lichte botsing werd veroorzaakt doordien bij het terugstoomen van een der treinen niet lydig genoeg werd geremd. Van de pas sagiers, in de rijtuigen aanwezig, werden er drie, waaronder eene dame, licht aan hoofd of aangezicht gewond. Materiéele schade werd niet veroorzaakt, zoodat de loop der treinen geene vertraging ondervond. Gistermiddag, ongeveer te drie uren, was de 7-jarige Klaas Leverman achter de woning zjjner ouders in de Moesstraat te Groningen bezig eene lat voor een vlieger te maken. Hjj wilde zich daarmede verwij deren, toen hjj met het mes in de hand kwam te vallen, met dat ongelukkig gevolg, dat het mes m zijn hals terechtkwam en eene ernstig bloedende wonde veroorzaakte. De heeren dr. Cohen en Wachters verleenden spoedig heelkundige hulp en verklaarden, dat de wonde niet levensgevaarlijk was. De telephoondienst is te Deventer officiéél geopend. Er zjjn 12 geabonneerden. Mme Hayem, wier man en zes kinderen zich door kolendamp van het leven beroofden, is geheel genezen, heeft het hos pitaal te Parijs, waar zij verpleegd word, ver laten en is, zonder in hare woning terug *9 keeren, vertrokken met eene Engelsche dame, die zich haar lot heeft aangetrokken. Zjj liet het weinige, wat zij bezat, achter en gaf niemand op waarbeen zjj ging. Z9 wil ver geten worden. Intusschen heeft ook te Parjjs eene weduwe Vandresse, 33 jaren oud, moeder van v er kinderen, zich op dezelfde wijze van het leven beroofd. In een achtergelaten brief zeide zy dat hare kleinen „niet mee hadden willen heengaan." Zy had ten einde raad, na reeds herhaaldelijk eene kleinigheid te hebben ontvangen, vruchteloos bij den Openbaren Onderstand om hulp gevraagd. Een aanbod om hare twee oudst® kinderen op gelijken voet als de „zedelijk verwaarloosde kinderen" te verplegen, bad zjj geweigerd. Toen onlangs te Richmond, by Londen, op de Theems, vuurwerk te zien was, bevond zich ook eene jonge vrouw met baar kind op den arm onder het kijklustige publiek. Door het gedrang der menigte we:d het kind doodgedrukt.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 10