Hedon, een zomerschen dag by uitnemend heid, overtrof het bezoek nog verre dat van gisteren. Zeker wel het dubbel aantal bozoe- kenden vulde de ruimte en het was er recht druk en prettig. Het damescomité, dat de zaak regelde, de gravin S. Van Bylandt, barones Van Brienen, barones De Constant Rebecque en mevr. Van der Staal van Piershil, heeft wil van het werk. Terwyl een groot aantal ouders met hunne kinderen een paar aangename dagen op „Zorg vliet" doorbrachten, zal dit feest zijn wel- dzdigen invloed nog lang doen gevoelen in /des kring van zoovelen, die aan het Kinder- ziekenhuis herstel en gezondheid van hunne i kinderen danken. Te Scheveningen is de pasge huwde 23-jarige werkman L. P. met zijne heide beenen per ongeluk in een taanketel met kokend vocht geTallen. Zijne beenen zijn ernstig gebrand, zoodat bij door zijne kame raden naar zijne woning moest worden vervoerd. Woensdag-morgen is de melk- werkooper G. H., te Aalsmeer, uit zijne roei boot gevallen en verdronken. Om vijf uren de3 morgens was hij de deur uitgegaan en een paar uren later vond men hem, met de beenen in de touwen verward, half in het water hangende. Gisteravond had te Rotterdam op het kermisterrein een 14-jarig meisje door eigen onvoorzichtigheid het ongeluk men haren voet tusschen de spaken van een wiel in een vólocipèdo-draaimolen te geraken vóór dat do molen stil stond. Zwaar gekwetst werd zy naar huis gebracht. Te Groningen zjjn in de vorig» week weder 12 kinderen aan de mazelen 'j -overleden. Do luchtreiziger H. Rodenhof; is Dinsdag te Oudewater opgestegen met den ballon „Excelsior" en gedaald te Blokland in de nabijheid van Montfoort. "Hij bereikte eene hoogte van 640 Meter. Door eene onbekende oorzaak brak Dinsdag-namiddr ,g oen hevige brand uit in de boerenplaats -yan Grootes, te St.-Maar- tensbrug (eem. Z .ype.) Het huis is geheel door de vlammr ,n vernield. Eene 17-jarige dienstbode, die all6en in huis was, is in de vlammen omp ekomen. Alle pogingen om baar te redden vr aren vruchteloos. Onder Kenen is het lp van een aldaar on1 J0kend man uit den Rijn opgehaald. Gedrirende de dezer dagen ge- houder) turners-feesten te Breda hadden et hier en daar nogal opstootjes en vechtpar- .-ijjen plaats. O. a. werd op de Oude Vest aan .-san der vechtersbazen eene ernstige wonde :a? .n het hoofd toegebracht, terwijl op de markt jen politie agent door een beschonken kerel, toen hy dezen wilde medenemen, op den grond geworpen, geschopt on geslagen werd. Geluk kig kwam de nabyzynde wacht te hulp. zoodat de woesteling, die ook reeds bij den koffiehuishouder N. de ruiten had stukgesla gen, nu weldra achter slot zat. Onlangs zijn door denKamper gemeenteraad nieuwe bepalingen gevoegd in de verordening op de uitoefening der kleine visselierij in de wateren dier gemeente. Kaar aanleiding daarvan zyn in ruim ééne maand tijds aan 020 jongens beneden de 16 jaar kostelooze vergunningen uitgereikt om met den hengel te visschen. Het ongeluk te Crefeld. - Volgens de „Niederrheinieche Volkszeitung" en andere plaatselijke bladen, geschiedde het ongeluk te Crefeld, dat zooveel menschenlevens kostte, aldus Zondag-middag brak een hevig onweer over de stad uit. Om drie uren begon het te on weren en eerst om vyf uren trok de bui af. Een half uur later kwam echter weer eene nieuwe hui opzetten. Om halfzeven barstte dit nieuwe onweer los, dat gepaard ging met zóó hevige regens, dat men aan eene wolk breuk dacht. Bijzonder in het zuiden der stad veroor zaakte dit water grooten last. De riolen konden deze groote watermassa zoo snol niet afvoeren, on bovendien ontstonden op velo plaatsen op stoppingen. Kortom, de straten stonden spoe dig wel een voet hoog onder water, zoodat het alle kelders vulde. Tijdens deze bui stortte in de Gerberstrasse plotseling een huis in, dat werd bewoond door 10 gezinnen, bestaande uit 22 volwassen personen en 26 kinderen. De voorgevel stortte voorover op de straat en sleurde alle verdiepingen mede. Do ach tergevel bleef met een stuk der verdieping staan. Eene geweldige stofwolk rees op, en verspreidde zich over de gebeole wyk. Uit verschillende kanten van den puinhoop hoorde men om hulp roepen. Terstond werd van de voorzijde en van een der zijkanten het red dingswerk begonnen. In een aangrenzend huis werd de brandmuur doorgebroken en door deze opening trachtte men onder den puin hoop te komen. Dit gelukte, zoodat langs dezen weg vele personen nog levend te voor schijn konden gebracht worden. Intusschen werden ook vele lyken gevonden. Om halftien bereikte men eene vrouw, die om hulp riep. Men kon haar de hand geven, maar zij kon niet gered worden, omdat zy, juist toen men haar had bereikt, door een nieuwen neervallenden puinhoop werd bedol ven. Het reddingswerk was zeer moeilijk, vooreerst wegens de duisternis, en verder wegens het overhangende houtwerk en de balken, terwyl ook de achtergevel dreigde in te storten en er geene mogelykbeid bestond dezen naar de andere zyde om te halen. Daarby kwam nog dat de kelders der aan grenzende huizen alle onder water stonden. Te geiyk met het opruimen der puinhoopen moesten ook de kelders worden leeggepompt, en dit ging niet gemakkelijk, omdat er steeds meer water bykwam. Vermoedelijk is het riool door den grooten drang van het water bezweken en zyn de fondamenten door het water ondermijnd. Om balfacht begon de puinhoop aan den noord kant te branden, vermoedeiyk door hot om vallen van eene kookkachel. Van één gezin zyn allen omgekomen. Eer> jongen, de eenig overgeblevene, werd nog levend opgedolven, maar stierf den- volgende® dag in het ziekenhuis. Een echtpaar verloor alle vier kinderen. Da man stond juist op dea hoek der straat, toen het huis instortte. Se vrouw was thuis en bracht juist de-kinderes naar bed. Toen zij een gekraak hoorde, viccg zy naar het venster. Terstond werdde vrotyw bedolven onder planken en puin, maar nadat zy een half uur in dezen toestand had- door gebracht, werd zy gered. De kinderen waren echter allen overleden. De zaak-Pech te Narbonne. Pech, de bewaarder der begraafplaats te Nar bonne, wiens arrestatie onder verdenking van vadermoord, evenals die zyner vrouw, wij gisteren vermeldden, woonden beiden de op graving der lyken, ter aarde besteld op het kerkhof aldaar in de dagen der verdwijning van den grysaard, bij. Van tien tot dertien Januari bedroeg het aantal lyken veertien. De knechts van Pech hebben alle graven onderzocht, maar nog niets ontdekt. Pech, die zyne koelbloedigheid niet verloor, bood aan, de doodgravers te helpen. Hy begrypt volgens zyn zeggen niet waarom men zich noodeloos zoo'n moeite op den hals haalt. Zyne vrouw was echter zeer verslagen, al thans naar haar uiterlyk te oordeelen. Eene talryke menigte stond den geheelen ochtend rondom de begraafplaats. Den llden Augustus werden volgens de officiëele opgaven in de provinciën Valencia en Toledo 60 cholera gevallen en 35 sterfgevallen aangegeven. In beide provinciën begint de epidemie ondanks de hitte aanmer- kelyk te verminderen, evenals in de provincie Alicante, waar zich de ziekte sedert eene week heeft vertoond. Te Madrid hebben zich weer eenige ver dachte sterfgevallen voorgedaan, maar het is nog niet uitgemaakt, of werkelyk de cholera ook in de hoofdstad is uitgebroken. Een dezer dagen uit Denia te Madrid aan gekomen arme musicus, die wegens cholera- achtige verschynselen in een ziekenhuis werd opgenomen, is daarin overleden. Te Mekka bedraagt het aantal sterfgevallen per dag nog omstreeks 100, maar te Djeddah blyft de verbetering standhouden. Het aantal der dageiyksche sterfgevallen is daar tot 79 verminderd. Te Baltimore heeft een 17-jarig meisje, fabrieksarbeidster, Mary Metzdorffge- heeten, een drievoudigen moord gepleegd. Zy deed eenige stukken arsenicum in de koffie by het ontbyt ea vergiftigde hare moeder, haren zesjarigen broeder en eene andere vrouw. De moeder herstelde weder; de anderen stier ven. Een twist met de moeder zou de aanlei ding tot de misdaad zyn. koloniën. BATAVIA, 6 tot 10 Juli. (Vervolg.) Een van den resident van Semarang ont- van vangen rapport, gedagteekend 24 Juni jl., meldt dat de rivier Djadjar in het onderdis trict Karangrajoeng, district Manggar, af- deeling Demak, buiten de oevers is getreden en alle dessa's, die zy op haren loop naar Gedong ontmoet, heeft overstroomd, veel schade toebrengende aan dossa-woningen, we gen en bruggen, o. a. aan de ijzeren brug Deslogan (Ketro) in den weg naar Telawa. Uit het Klattensche verneemt men dat aldaar in de dessa's de cholera heerschen moet, in betrekkelyk hevigen graad, en dat de hekels der kedjawan dessa's op de desbe treffende vraag met een ja, plus koortsen hebben geantwoord. Ook in het Kertasoerasche, en Bojolalisebe moet de cholera zich vertoonen in verscheidene dessa's. Eveneens moeten zich te Padang, denkelyk door het uitbiy ven der regens, meerdere cho leragevallen hebben voorgedaan. Uit Padang Pandjang schryjt men aan het „Pad. Hbl.": De padioogst is nu geheel afgelaopen; de oogst is dit jaar bijzonder goed uitgevalleD, maar toch zyn de pryzen door den grooten uitvoer beiangryk gestegen. Do Safelryat kost thans 6 a 6/50 per pikol ez> de ge wone padi f 3 a f 4. De heer W. 3. Krygsman, onderwyzer 3de klasse aan de openbare lagere school te Banda-Neira, heeft e9n tweejarig verlcf naar Nederland gevraagd, wegens ziekte. Besoemd is tot lid by de commissie tot ondersteuning van behoeftige christenen te Batavia, de heer da. T. Badersma, predikant dor protestantsche gemeente aldaar. Aan den verificateur der 3de kfesse j Balneavis is wegens ziekte een tweejarig jj verlof naar Europa verleend. Barri-berri. De officier van gezondheid ji lste klasse dr. Fiebig, te Batavia, bekend t wegens zyne studiën betreffende de pathologie f en therapie der berri-berri-ziekte, tot welfciool hem in 5888 en 1889 tweemaal zee maanden binnenlmidscb verlof naar Matoea (Padangsshe Bovenlanden) werd toegestaan, heeft betref- fende de uitkomsten zyner studiën een werk voor goneeskundigen samengesteld, bvtwelk j thans ber perse ligt b# "s lands drukhery. Zyne stadiën ook te Batavia steeds voortzet tende, is hem uit geneeskundige literatuur en ei&ta onderzoek gebleken dat het voor komen der berri-berri-ziskte onder de inland- sche kampongbevolking van Nederl.Vndië geene zeldzaamheid is en overeenkomt met de waargenomen ziek tover schijn solen aDder de iniandsche bevolking in Japan, Brazilië, Britssh-Indiö enz. Om au betreffende dikander- werp meer licht te kitanen verspreiden, beeft hy, s-aar wij vernemen, thans van de. 3egee- ring vergunning gevraagd om van do- in het archief van het departement van Onierwys, Eeredienst en Nyverhsid aanwezige officiëele bescheiden omtrent het voorkomen dor berri- berri ziekte onder de dessabevolking en van het in die bescheiden behandeld wetenschap peiyk onderwerp gebruik te mogen maken by eene openbare bespreking in de medische pers. (Sa*. Xbl.) Uit Ambarawa schryft men aan de „Loc.": Over een paar dagen zullen vanhier vertrekken 1 officier en ongeveer 60 onder officieren en manschappen van het S3te batal jon met bestemming Makasser om daar to dienen als reserve voor Flores. Zoodoende blyft er van het 8ste bataljon te Willem I niet veel over. Het „Bat. Nbl." verneemt dat de com mandant van het garnizoensbataljon ter Sumatra's WeBtkunt, de overste Brauw, bin nenkort den dienst met pensioen zal gaan verlaten. Van den resident der Znider- en Ooster- afdeeling van Borneo is hst volgende telegiam ontvangen Bandjermasin, 3 Juli. Niets „byzonders voor gevallen". Volgens een door de „Locomotief" ont vangen scbryven van een militair derFlores- expeditie, moet de adjudant-onderofficier Mis- sone, die met 20 man, waarmede hy op rivres- transport was, verdwaald is geraakt, nog niet teruggekeerd zyn. Indien dit zoo is, is het onbegrypelyk waarom niet eone sterke, gewapende patrouille is uit gezonden om het transport te zoeken en, zoo noodig, indien het mocht aangevallen of af gesneden zyn, ter hulp te komen. Het is toch moeilyk aan te nemen, dat men een onder officier met 20 man eenvoudig aan hun lot zou overlaten en zou laten omkomen van ver moeienis en gebrek. Het feit evenwel, dat die onderofficier werkelyk te zoek is, schyntdan toch waar te zyn en dit is reeds op zichzelf ernstig gonoeg. Vreemd blyft het, dat in de officiëele berichten van den resident van Timor er met geen enkel woord over gerept wordt. Omtrent Edi heeft de „Deli-Crt." altyd nog hoop dat de Radja van Pe: lak een bezoek van onze troepen zal ontvangen, want de waarnemende consul der Nederlanden te Fenang heeft bekend gemaakt, dat alle vaartuigen, welke zonder pas van ons gouvernement bin nen bet zeegebied van dat hoofd gevonden worden, zullen worden verbeurd verklaard. Het nemen van flinke maatregelen tegen dat staatje scheen dus wel degelyk in de bedoeling van den Gouverneur te liggen. In de „Fenang Gazette" van 9 Juli leest dezelfde courant dat er sprake is van eene expeditie naar Edi Choot waarmede noen hoopt den oorlog tot een einde te brengen. De artillerie en cavalerie zyn reeds weder naar Kotta-Radje teruggekeerdhet 6de bat- vertrekt naar Java per „Vice-President Prins", het 14de bataljon eene week later inaar groot Atjob). De Gouverneur zou Edi binnen een paar dagen verlaten. Overwegende dat onze infanterie tegen over een Inlandschen vyand steeds numeriek in de minderheid is en dus uitmuntend be wapend moet zyn om> haar moreel overwicht te behouden over dbn zooveel sterkeren en thans ook veelal met goede geweren bewa penden inboorling, heeft het legerbestuur voor gesteld om eenige systemen repeteergeweren klein kaliber met roekloos buskruit ter be proeving te geven by de schietschool op Meester-Cornelis. Vooraf is men tot dat voorstel gekomen, omdat het Indisch Beaumontgeweer nog is dat van 1873 en met de verbeteringen heeft ondergaan, welke sedert aan het Neder- landscira zyn aangebracht. Ete officieren te Soerabaia hebbenj naar men oxe van daar bericht, het bedrag fcyeen- ge brac kt, dat de onlang» aan cholera overleden officier van gezondheid Van Gelder aan den 1 lande nog schuldig was wegens genoten voor schot, Doodat diens weduwe, eene Spaaasche van afkomst, zonder achterstand naar haar land kan terugkeeren. (Java-Bodt.) Iemand, die pas van eene reis door de bovenlanden van Sumatra te Padang is terug- gekeerd, betuigt ons zyne verwondering over 1 het burgerrecht, dat de nieuwste modellen van naaimachines onder de Maleische- bevol king hebben gekregen. Sn de meest afgelegen kampongs, ja over de grenzen van de onaf hankelijke districten hoort men minstens in een tiental huizen eene naaimachine gonzen en snorren; deze nuttige instrumenten worden door de vrouwen zelfs naar de passar it. ode- gedragen, om den kooper van een stuk kain voor weinige penningen in een oogenblik tyds in 't bezit van een net baatje te stellen. fJ.-B Ongave <ler paeeag-era, naar Nederland vertrokken per Wed. as. „Utrecht"; kapt. W. Van dor Sprang van Eee: F© gepensionneerde kolonel der infanten» l.H. M. Genet, jongeheer Bonman, kap tein-luitenant ter zee C. 5,. Be Jong, mevrouw Knoops en zoon, kapitein dea iafAnterio J. A. Wiliems, ochtgenoote on 1 kind, kapitein der infanterie B5. Bakkers, lste luitenant der iu&nterie J. J. B. Fano^ en echtgenoote, gepension- neerd architect 2de kL J. W. Volmenng en 2 kin dereu, onderwijzer 2d© ki. P. Van Vlodorp en 4 kin deren, de heeren A. H. E. Van der Boes de Bje, W. H. Zahn en F. He-rmecs, benevensZr. Ms. troepen en schepelingen. «UITRNLANB. FranUrjjk. De rechtbank der Seine heeft uitspraak ge daan in de zaak van een tiental verboden agentschappen voor weddenschappen by de wedrennen en den beklaagden boete opgelegd van 100 tot 500 franken. De minister Yves Guyot, Gahard (Ille en Vilaine) bezoekende, heeft er op verzoek van den maire een tak geplukt van een in 1792 aldaar geplanten „vryheidsboom" en dien den president der republiek toegezonden, ten be- wyze dat de republiek ook in Bretagne wortel had geschoten. De president heeft den maire voor deze „kiesche beleefdheid" dank doen betuigen. De arrondissementsraad van Marseille heeft gisteren besloten geene enkele zaak te behandelen totdat hem rekenschap zou zyn gegeven van de omstandigheid, dat hy by bet bezoek van den president der republiek niet tot den stoet, noch de officiëele receptiën werd uitgenoodigd. Volgens den Paryschen „Courtier du Soir" geeft de toestand van den gewezen president der republiek, den heer Jules Grévy, die op zyn buitenverblyf te Mont-Sous Vaudry ver toeft, aanleiding tot ernstige ongerustheid. De hoer Grévy is zoer zwak en wordt ge kweld door hevige koortsen. De heer Aimé Pruvot vermaakte zijn geheele vermogen, 2 millioon franken, aan Parys. Dultaohland. Uit Mir.chen wordt gemeld dat het eerst volgende stonographen-congres in 1891 te

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2