ft'. 9348. I3ioscIa^- 13 .A-iigustia®. A#. 1830. \%Su$ feze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 11 Augustus. Feuilleton. GLÜCK AUF! F RUB DEZER COURAMTt ▼•oi Loiden por 3 mundeo.1.10. Franco per poet1.40. Afronderlfpte Nommer*0.0S. pn T.TH DEB ADVUBTEïrrfe» Tm 1—6 rtgel» 1.06. Mm r.gel mwr/O.lTJ- Groot.re letter, uu pl»»Urulmt«. Voor het 1*. OMteeren bniten de rted wordt 5.10 berekend.. Morgen zal langs de huizen alhier ge houden worden de twaalfde jaarlijksche col lecte vanwege de Unie „Eene school met den Bijbel." Des avonds te acht uren zal in de Zaal Noordeinde een bid- en dankstond voor de Christelijke school geleid worden door den heer J. W. H. Kalkman, predikant te Alfen aan den Ryn. Bij de te Amsterdam gehouden aanbe steding door het departement van koloniën was minste inschrjjfster voor 51,400 K. Gr. witte zeep, de firma Sanders en Co., alhier, voor f 18.90 per 100 K. G. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen: f 57, f 29, f 6.20 en f 3; de laagste: ƒ57, f 29, f 6 en f 3. Per Hollandsche Spoor van 9 u. 38 m. hebben de Egyptische prinsen Zondag-ochtend de residentie verlaten. Zy werden aan hot station uitgeleide gedaan door den burge meester, den heer Koest, en door jhr. mr. "W. Roëll, die hen tijdens het verblijf in de residentie rondgeleidde. Aan het station bedankten de hooge be zoekers nogmaals hun geleider. In eene gere serveerde coupé werd de reis rechtstreeks naar Botterdam gemaakt, waar de zonen van den khedive voornemens zjjn slechts kort te vertoeven, om zich dan naar Ostende te begeven. Het plan om de praalgraven te Delft te bezichtigen, werd opgegeven. In het „Hotel Paulez", te 's-Hage, zijn aangekomen graaf en gravin Yon Mettemlch, uit Oostenrijk. De minister van oorlog begaf zich heden ochtend van Den Haag naar Amsterdam. Door wijlen den heer C. Goekoop 's-Hage, is gelegateerd aan de Vereen; mg tot instandhouding van het Geneeskundig Gesticht voor minderjarige idioten daar ter stede f 10,000, vrij van successierecht, voor- loopig nog onder bezwaar van vruchtgebruik. De uitdeeling van prijzen aan leerlingen op de vier scholen in de gemeente Waddings veen, die zich door getrouw schoolbezoek hebben onderscheiden, is door de commissie van toezicht definitief vastgesteld op 1 Sept. De gemeenteraad van Benthuizen heeft tot secretaris en gemeente-ontvanger benoemd den heer Sterk, beambte ter secretarie te Mijdrecht By de firma B. Liebers Co., te 's-Hage, is eene brochure verschenen, getiteld: „Licht 1" en geschreven door den centralen raad van den soc.-dem. bond, naar aanleiding van het bekende geschrift van den heer C. Croll. De „Avond-Bode" deelt omtrent den tegen- woerdigen werkkring van den heer Croll het navolgende mede: „De heer Croll is reede sedert eenigen tijd aan de Zuid-Hollandsche drukkerij '0 's-Hage, en werkzaam aan de samenstelling van het adresbo&fc van die stad. Hoewel hjj zich dus met de bevolking benig houdt, heeft cijn tegenwoordige werkkring met de volkstelling niets te maken." Door den heer H. Steel, onderwijzer te Soerabaia, is andermaal aan de rijkskweek school voor onderwijzers te Haarlem ten ge schenke gezonden eene fraaie collectie opge zette insecten, uit de Indische bosschen af komstig. Volgens door de „Indépsndance beige" van haren correspondent te Amsterdam ont vangen telegraphisch bericht, t.i. uit goede bron door hem vernomen, zou de gezondheidstoestand van onzen op het Loo vertoevenden Koning minder bevredigend zjjn en zou men ten paleize en in de officiëele wereld ernstig ongerust daarover wezen. Naar ons'uit het Loo wordt bericht, gevoelt zich Z. M. in de laatste dagen wel eenigszins zwaken houdt hy steeds zjjne kamer, doch van eene verergering van den toestand, waarvan bovenstaand gerucht en andere onrustbarende berichten in buitenlandsche bladen gewagen, was gelukkig geen sprake. Men meldt uit Arnhem dat het zangers feest is ingeleid. Bij de plechtige ontvangst waren vele burgerlijke en militaire autoriteiten aanwezig. De rede van den voorzitter van het comité, mr. Everts, werd beantwoord door den heer Caspers, van Utrecht, voorzitter van het Zangersverbond. De repetitie van het vierdaag- eche muziekfeest was zeer druk bezocht en in het Park werd het feest voortgezet tot 's nachts 2 uren. De heer Joh. Schmier, de voormalige bassist der Hollandsche Opera, heeft zich te Amsterdam als zangonderwijzer en concert zanger gevestigd. Door de arrondissements-rechtbank te Zieriksee is, ter vervulling van eene vacature van rechter in dat college, opgemaakt de na volgende alphabetische ljjst van aanbeveling: mr. J. H. Van Bel, substituut-griffier bjj de arrondissements rechtbank te Maastricht-, mr. J. F. Van der Lek de Clercq, rechter-plaats- vervanger in de arrondissements-rechtbank en advocaat te Zierikseeen mr. B. W. F. Kro nenberg, substituut-griffier bij de arrondis sementsrechtbank te Rotterdam. Het „D. v. Z.-H. er. 's-Grav." verneemt dat de heer P. J. G. Beijerinck, oud-directeur der burgerlijke openbare werkea in Neder- landsch-Indië, te 's-Gravenhage overleden is. De Waalsche Kerk te Amsterdam h6eft een groot en onherstelbaar verlies geleden. De heer Valès is Woensdag-avond te Parijs overleden aan de ontzettende keelziekte, welke hem sinds eenige maanden belette te spreken. Hij werd in 1838 te Meyrueis (Lozère) ge boren, waar zjjn stoffelijk overschot ook rusten zal. Ben 19den October 1869 aanvaardde bij het predikambt te Amsterdam. Meer dan 29 jaren bracht deze begaafde Fransche predikant in Amsterdam door. Hy was oen geboren redenaar en bewees hoe de oprechte welsprekendheid steeds uit het hart voortkomt. Er ging kracht en bezieling van hem uit. Hy zal betreurd, diep betreurd wor den door ieder, die hem kende, door ieder, die hem ooit gehoord heeft. (IT.) De adelborsten der lste klasse jhr. J. H. Van den Bosch, C. F. Kruisinga, W. Moens, M. Wjjt, C. 3. J. De Neve, J. J. H. Commys, W. H. M. De Fremery, J. D. Albarda, H. J. Albarda, K. Lofvers, J. Van der Valk, R. W. Hartman, T. J. Creyghton en P. Kruys worden met don lsten September a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. stoomschip „Van Galen." Ter gelegenheid van de audiëntie, Vrydag aan de onlange benoemde luitenants der ma riniers, adelborsten dei' lste klasse en adjunct administrateurs verleend, werd door den mi nister van marine aan de het hoogst in de rangiysten geplaatstenSteffelaar, W. Van Braam en Dykman een gouden horloge uit gereikt, als bewys van waardeering voor hunne uitmuntend volbrachte studie. Het stoomschip „Batavia", van Rotter dam naar Batavia, arriveerde 10 Aug. te Southampton; de „Borneo", van W.-Indië naar Amsterdam, vertrok 10 Aug. van Hüvre; de „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 11 Aug. van Port-Said; de „Edam" vertrok 8 Aug. van Buenos-Ayres naar Rot terdam; de „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, is 10 Aug. Kaap Rocca gepasseerd; de „Maasdam" vertrok 9 Augi van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Rot terdam" arriveerde 9 Aug. van Amsterdam te Nieuw-York; de „Utrecht", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 10 Aug. te Mar seille; de „Werkendam", van Amsterdam- naar Nieuw-York, vertrok 10 Augustus van Boulogne-sur-Mer. By koninkiyk besluit is aan J. A. Spema Weiland, op zyn verzoek, met ingang van 15 Augustus 1890, eervol ontslag verleend als notaris te Ossendrecht. Gemengd Nlernn De door de „Leidscho Zwem- club" uitgeschreven nationale zwemwedstryd had gisternamiddag in de zweminrichting „Rhynzigt" plaats onder omstandigheden, welke niet bepaald gunstig kunnen worden, genoemd. Dit waterfeest was ditmaal wat al te water achtig, want het regende onophoudelyk, nu eens wat sterker en dan weer wat minder, tydens de langdurige onweersbui. Voor de zwemmers zeiven moge dit niet zoo hinderlyk geweest zyn, aangenaam was het in geen geval voor de toeschouwers, wier opkomst daardoor belangrijk minder was dan andere jaren. Toch toonden nog vele heeren met hunne dames van hunne belangstelling. Onder de lange veranda vonden zy eene veilige be schutting. Het terrein was versierd met vlaggen en wimpels, waarin echter door de natheid en den weinigen wind byna geen beweging was. Beweegiyker daarentegen was het in het water zelf, waar de verschillende kampioenen zich blykbaar in hun element bevonden. De mededingers waren uit verschillende plaatsen des lands hier te zamen gekomen, o. a. uit Amsterdam, Gouda, Rotterdam, Arnhem, Kou dekerk, Utrecht, Delft enz. Zwemmers van naam, wier borst dan ook reeds met eene menigte medailles prykte, kwamen onder hen voor. Muzikanten, die, niettegenstaande den regen, er lustig op los bliezen, vrooiykten het feest op, dat eindigde met zeer vermakelyko water- spelen, waarby de deelnemers gekostumeerd waren en menigmaal den lachlust opwekten, niet het minst door de ruitergevechten te water. In afwyking van vroeger had thans dadelyk na afloop van den wedstryd, onder een toe- passelyk woord van den president der Club,- de uitreiking der behaalde prijzen plaats. Wy laten hier den volledigen uitslag volgen Afdeeling A. Snelswemmen op de borst. I. Ongeoefend. Zwemmers beneden 14 jaar. Roman van E. WERNER. 2) Ook in hare houding en in haar geheele voorkomen verried het edele zich zóó onmis kenbaar, dat alle andere haar wellioht neg meer karakteriseerende eigenschappen hierdoor op den achtergrond traden. De jongedame scheen als het ware geschapen om zich enkel in de hoogste sferen der maatschappy te be wegen en zoe weinig mogeiyk in aanraking te komen met menschen en zaken, die daar in de lagere kringen thuis mochten behoorsn. En toch lag er in die donkere oogen iets, dat meer geestkracht en karakter verried, dan men gewoonlyk by eene jonge, in de salons der groote wereld opgevoede dame aantreft, en misschien was het noodig, dat zy voor het oogenbük al die geestkrasht en dat karakter niet in at den omvang tentoon spreidde, daar de obgen van den in uniform gekleeden heer aan hare reohterhand en die van drie jonge officieren achter hem, zich, naarmate de plechtigheid ten einde liep, des te vorschender en angstiger op haar gelaat vestigden, dat nochtans even koud en kalm bleef, als het van het eerste oogenblik af was geweest. De bruidegom aan hare zyde was een jong man van omstreeks acht en twintig jaren, een van die niet zelden voorkomende per sonen, die zich by voorkeur in een schit terend salon op hunne plaats gevoelen, op dezen bodem welig tieren, hier veroveringen by de vleet maken en aldus hun leven sly- ten. Hoe onberispelyk ook wat kleeding en uiterlijk betreft, was hij het type van een jong man, dio het leven reeds volop heeft genoten. Zyn anders welgevormd en innemend gelaat drukte zulk eene grenzenlooze onver schilligheid omtrent allen en alles, zulk eene onuitsprekeiyke minachting van al het hem omringende uit, dat men er onwillekeurig den blik van afwendde. Alles was daar even mat en kleurloos: geen spoor van eenigen blos op de wangen, geeto' scbyn van eemg leven in die wezens trekken, welke er uitzagen, alsof vreugde noch smart er de minste verandering ep kon teweegbrengen. Hy had zyne bruid naar hot altaar geleid, zooals men zyne aauseuse op een bal naar hare plaats brengi, en nu stond hy even onverschillig naast haar en hield even ge voelloos hare hand in de zyne. Noch het ge wicht van den stap, welken hy op het punt stond van te doen, noch de schoonheid der vrouw, die de zyne zou worden, scheen eenigen indruk op hem te maken. Thans had de geestelyke zyne toespraak geëindigd en ging tot de eigenlijke buwelyks- inzegening over. Luid en duideiyk klonk zyne stem door de gansche kerk, toen hy aan den heer Arthur Berkow en aan de barones Eugénie Maria Anna Van Windeg-Rabenau vroeg, of zy elkander tot aan en vrouw wilden nemen. Weer vertoonde zich een pynlyke trek op het gelaat van den officier aan de overzyde, terwyi hy een blik vol haat, als het ware, naar den anderen kant wierp het vol gende oogenblik reeds was, het dubbele ja reeds uitgesproken, waardoor een der oudste en meest bekende aristocratische namen tegen den eenvoudigen en bürgerlyken van Berkow werd verwisseld. Nauwelyks was de plechtigheid afgeloopen en de zegen uitgesproken, toen de met dia manten getooide heer haastig voorwaarts drong, blykbaar met het doel om de jonge vrouw met veel vertoon te omhelzen; eerhy echter hieraan gevolg kon geven, was de officier hem reeds vóór. Kalm en bedaard, alsof dit recht hom en niemand anders toekwam, trad hy tusschen beiden en was de eerste, die de jonggehuwde in de armen sloot; doch de lippen, welke haar voorhoofd aanraakten, waren koud, en zyn gelaat, dat gedurende eenige seconden, terwyl hy zich tot haar overboog, voor ieder ander verborgen bleef, had thans eene geheel andere uitdrukking dan straks, toen hy het zoo fier en waardig hield opgeheven. „Goeden moed, vader! Het kon immers niet anders?" Deze woorden, alleen voor hèm verstaan baar, werden hem zacht, byna onhoorbaar in het oor gefluisterd; ze gaven hem echter zyne vroegere bedaardheid weder. Nog eenmaal drukte hy zyne dochter aan zyn hart; het was eene onstuimige beweging, eene bede om vergiffenis, als het ware; daarop trok hy zich terug en gaf haar thans aan de onvermydeiyke omhelzing van den anderen heer prys, die tot dusver met zichtbaar onge duld had staan wachten en zich nu niet langer weerhouden liet, zyne „dierbare schoon dochter" geluk te wenschen. Deze deed dan ook geene mooite, zich hieraan te onttrekken, wol wetendo dat de oogen dor geheele kerk op haar gevestigd waren. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1