gevonden wordt. Vooral in hot Plantsoen bobben heesters en bloemen zeer veel te iyden, zoo van vernielzucht als van begeer lijkheid. Gemengd Nieuws. Is de historisch oude Burcht menigmaal het vereenigingspunt van vreem delingen als zy Leiden bezoeken, heden middag was het gevangenisoord van Ada van Holland de verzamelplaats van vele stadge- nooten, doch niet om dit grijze monument ,van Leidens geschiedenis te bewonderen. Hetgeen thans zoozeer de aandacht boeide, -was niets meer dan eene weddenschap, waar aan de tegenpartij, volgens hunne meening, «eer zeker het onderspit zou delven. Door de bezoekers van het café aldaar was reeds zoo dikwijls op de moeilijkheid gewezen om met een met vier paarden bespannen rijtuig rond de boomen op de binnenplaats en verder den Burcht uit de Burgsteeg (een leeiyke draai of hoek, zeggen ze) in te rijden, totdat - een hunner, een kruidenier van zijn vak, aan nam dat hy dit kunststuk wel zou uitvosren. Er werd een zeker bedrag tegenovergesteld, en hedenmiddag om twee uren zou de groote vertooning plaats bobben. De kruidenier-koet- sier was allesbehalve op zyn gemak. Hen kon het hom aanzien dat hy al had hy misschien een twintig jaren geleden nu en dan wel eens met paarden omgegaan dit nu ontwend was, te meer om thans te doen wat hy nog nooit had geprobeerd. Hy begaf zich op glad ys, op een terrein, dat in het geheel niet met kruidenierswaren to maken had. Een stalhouder, wien was opgedragen een van zyn beste vierspannen beschikbaar testellen, komt voor, de kruidenier beklimt den bok, wordt koetsier, omvat de leidsels en inder daad, al is het zeer, zeer langzaam, en ozoo voorzichtig, hy wint de weddenschap, zonder noch met paarden, noch met rytuig, tegen het eene of andere voorwerp van binnenplaats of Burchtpoort in botsing te komen. Alle hinderpalen werden door hem vermeden. Tableau E;n luid hoezee ging er op, toen hij in de Burchtsteeg, als winnaar, weer van den bok steeg, doch het ging hem moeilyk om met het handengewuif mede te doen, want hy was geheel en al zenuw. Hy verzekerde zelfs dat hy van inspanning en van de zware leidsels do kramp in de vingers had gekregen. Ieder zyn vak dus, en het spreekwoord: schoenmaker, houd je by je leest! is dus wederom van toepassing gebracht. Het tochtje langsde Papenlaan met den geroutineerden koetsier zelf zal zeker wel wat vlugger en ongedwongener zyn gevlot. De beesten althans zaten goed in hun vleesch en het tuig zag er kranig uit. Het bekend worden dezer voorstelling in de lagere dresseorkunst maakte dat er eene menigte personen, waaronder ook mannen van het vak, met de meeste belangstelling getuigen van waren. Aangemoedigd door het reeds behaalde succes op zyne onderneming wat het goven van kinderfeesten in den speeltuin van Vreewyk betreft, heeft de heer Van der Kloot besloten Woensdag 13 Augustus a. s. wederom een dergeiyk feest te geven, dezen 'keer met piano muziek en met voorstellingen van den Kotterdamschen goochelaar Bonefang. Wederom zullen luchtballons opgelaten worden. In de nabyheid der Plantage had hedennamiddag in een vaartuig eene vecht- party tusschen eenigo kolensjouwers plaats, die daarby elkander met messen wonden toe brachten. De politie was er spoedig by. Een betreurenswaardig ongeluk kostte hedenochtend op de stoomtramlyn van het Rynspoor Den Haag-Scheveningen aan een oppassend werkman het leven. Op den Badhuisweg was by de villa „Buitenzorg" oen wegwerker, in dienst by de Rynspoor- wegmaatschappy, bezig werkzaamheden te verrichten aan d9 rails. Hy stond een oogen- blik te leunen op zyn schop, toen juist de stoomtram, welke 10.45 uit Den Haag ver trekt, in volle vaart aankwam. Wel zag de machinist den wegwerker en belde hy op de hoogte van de Wielerbaan, maar remde toen nog niet, vertrouwende dat de werkman spoe dig zou uitwyken. Doch, door welke omstan digheid is niet duidelyk, dit geschiedde niet of te laat, zoodat de man door de machine word omgeworpen, overreden en voortgesleurd ongeveer 30 meter verder tot by de villa „Arcadia." De machinist had zóó sterk geremd, dat op dit punt de machine derailleerde. De personen wagens bleven in het spoor. Het misvormde lyk van den ongelukkige, die, pas 34 of 35 jaar oud, eerst weinige dagen geleden gehuwd en sedert drie maanden by het Rynspoor in dien3t was, werd per brancard weggevoerd, en terwyl de machine werd gelicht, werd de dienst tydelyk op eene lyn voortgezet. Door onbekende oorzaak brak aan een der hooibergen van den landbouwer B. A. Bol, te Hazerswoude, brand uit, waar door de bouwmanswoning met 2 hooibergen in korten tyd in de asch werden gelegd. Dank zy het krachtig optreden van de brandweer, mocht de daarover gelegen bouwmanswoning, bewoond door S. Koetsier, waar reeds mede begin van brand door overwaaiing van bran dend riet was ontstaan, gespaard blyven. Door een noodlottig toeval ver dronk gisteren in de Rietvoldsche vaart, onder d3 gemeente Hazerswoude, do koopman in manufacturen J. Zwemstra, uit de gemeeDte Waddingsveen. Te Rotterdam loopt het gerucht dat er eene werkstaking van de hoofden der vrijwillige brandweer zal uitbrekeD. Naar hetgeen wordt medegedeeld, zou by burg. en wetbs. eene verordening in over weging zyn, waarby bepaald wordt dat op terreinen, waar brand is uitgebroken, niet anders zullen worden toegelaten dan- die hoof den der brandspuiten, welke bevoegd zyn hunne spuiten ter beteugeling van den brand te doen werken. Tot toelichting dient, dat voor elke- brand spuit is aangewezen een vaste kring; waar buiten de spuit niet da:-: na opontbad mag worden vervoerd. Breekt er thans brand uit, dan begeven zich gewooniyk de hoofden van byna alle spuiten naar het terrein des onheils, groo- tondeels met het doel om te zien of hot noo- dig zal kunnen werden, dat spuiten; tot welker ressort de brand niet behoort, worden opgeroepen om hulp bjj de blusscning te-ver- leenen. Volgens het gerucht nu zou de in stiudie zynde verordening verbieden, dat die spuit- hoofden aieh kwamen vergewissen of hunne hulp kan gevorderd worden. Reeds vroeger is by sene politie verordening verboden, dat spuitgasten, wier spuiten niet op het terrein van den brand aanwezig- zyn of behooren te zyn, daarop worden toegelaten. De brandmeesters en alle andere hoofden van de brandweer moeten besloten hebben, indien de verordening, waarvan nu sprake is, by den Raad wordt ingediend, gezamenlyk ontslag te nemen. Op verzoek van Z. H. den Koning zal de heer Oscar Carré op 1, 2 en- 3 Sep tember met zyn circus eenige voorstellingen geven op 't Loo (achter het hotel „De-Keizers- kroon.'! Te Gilze is een knaap-jje, dat achter eene mei steenen geladen kar was gaan hangen, door het achteroverslaan der kar onder de steeneu geraakt en terstond gedood. Gisterochtend te ruin 10 uren is door den locaal-trein, welke ie 9.47 van Zwolle naar Hattem—Apeldoorn vertrok, niet ver van het station Stad-Haitem, op een overweg een tweewielig voertuig, bespannen met een paard, overredeD. De voerman en het paard kwamen er heelhuids af, maar esne op het voertuig gezeten vrouw werd verpletterd en was dadelyk dood. Uit Oene schryft men aan het „Utr. Dbl.": Hier en onder Epe liggen in eenige huisgezinnen oudere en jongere per- sonon ziek, ten gevolge van het eten van vleesch eener kos, welke, naar men zogt, resds gestorven waB aaD eene besmettelyke ziekte en voor slechts drie gulden verkocht was. Aan de „Zw. Ct." wordt nader uit Epe gemeld dat er van de verschillende patiënten thans één is overleden, naar aanleiding waar van door twee doctoren, op last der justitie, een sectie-onderzoek heeft plaats gehad. Na onderzoek door don districtsveearts is het in beslag genomen vleesch verbrand en begraven, terwyl gisteren door den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht deze treurige zaak is onderzocht. De onderhandelingen tot het doen eindigen van de werkstaking der slagers in de slachthuizen te Rome zyn tot heden niet met goed gevolg bekroond. De slagers weigeren het vee volgens de voorgeschreven methode-Brunoau te dooden. De gemeente opende tien verkoopplaatsen van vleesch. Do soldaten doen daarin dienst. De gezellen trachtten het slachthuis te bestormen, maar werden teruggedreven, waarby 27 belhamels In hechtenis werden genomen. De slagers kiezen party voor de werklieden en weigerden het door soldaten geslachte vee te koopen. Van daar dat namens het gemeentebestuur winkels voor den verkoop van vleesch werdeD geopend. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van het plaatsen van een tweeden stoomketel in de Nederl. Albumine- fabriek neem ik de vryheid u beleefd te ver zoeken de volgende regelen in uw blad te willen opnemen. Vele oningewyden schynen van het denk beeld uit te gaan, dat het plaatsen van een tweeden stoomketel in genoemde fabriek oor zaak zyn zal, dat de deerniswaardige toestand der sloot in de onmiddellijke nabyheid dor fabriek hierdoor zou verergeren; ik acht het dienstig hen hieromtrent beter in te lichten. Naar ik vernam, heeft zich die vrees zoo ver uitgestrekt, dat sen veldwachter der ge meente Oegstgeest, inde Aloëlaan de-bewoners op het gemoed moezJ drukken, tcuh- vooral vóór 15 Augustus a. s. tegen het plaatsen van gameiden stoomketel te protesteeran. Welk een dwaas idee, daar si alleen sprake- van verboüaring kon zyn. Ben ik wél ingelicht, (San zou de eïreotie oer faüïiek van plan zyn, site producten, welke de sloot aeker zoo verontreinigen, te gaan verwerken. Dat hiertoe een» uitbreiding der fabriek neodzakeiyk is, zal ieder weldenkend: mensc.h begrijpen, en dat vooneene eventueele uitbreiding? m-eer stoomkracht een vereischte is, zal web geen betoog behoeven eene recfen, welke mij. wel degelyk het recht voor het bestaan van' een tweeden stoomketel toekend en my bswyBt dat zeker niemand anders dan hy, die volkomen onbekend is- met fabriefea- aangelegenhedsn, het denkbeeld zou kunnen opperen, eenig protest in te brengen tegen bet plaatsen van eeD tweeden ketel) dadr, waan zulks zoo hoogst noodzakelyk is-.. Staat Leióen op een zoo hcog standpuaö van vooruitgang, dat het zyn bewoners onve-n- schillig is, of' hier eene fabriek meer of mindsr geplaatst is?'Vergeet men dan dat er op die fabriek toch minstens een dertiggezinnen een bestaan vinden Dan kan in iedor geval zuifc eene inrichting niêïs dan voordeel voor eene stad afwerpen, en my'ns iDzier.ö kan zulk-s niet genoeg gewaardeerd worde».. Slaat dv» d» handen ineen en- tracht ge meente- en provinciale besturen te overtuigen dat het noodzakelyk is in het belang der ge zondheid, dat deze sloot zoo spoedig mogelijk gedempt vsccde. Maar stelt het dzvaze idofeust 't hoofd, dat een tweede stoomketel in, de fabriek dien toestand zou verergeren. De directie zal ongetwyfeld dankbaar ayn voor de medewerking, want haar hindert de toestand dier sloot meer dan iemanó kan veronderstellen. U, Mynheer de Redacteur, bjj voorbaat dank zeggende voor afgestane plaatsruimte, ilyf ik Lsidek, Hoogachtend, 8 Augustus 1890. V. BUITENLAND. Dultsohland. De minister Von BOtticher wordt aanstaanden Zaterdag aan boord van een oorlogsschip op Helgoland verwacht, om het bezit van het eiland voor Duitschland over te nemen. Keizer Wilhelm komt dan Zondag. In over leg met den geheimraad Wermuth maakt een comité van de Helgolanders toebereid selen voor eene waardige ontvangst. Aan de landingsbrug worden tribunes opgericht en de trap van Queenstreet wordt met palm- boomen versierd. Verscheidene Duitschers zyn in de laatste dagen op het eiland reeds aangekomen en het badseizoen belooft dit jaar nog zeer druk te zullen zyn. De komst van eenige vorstelyke en ver scheidene voorname personen is aangekondigd. Uit Eisenach wordt van gisteren gemeld, dat de groothertogin van Saksen-Weimar- Eisenach (geb. Prinses der Nederlanden) op reis was gegaan naar Helgoland. Ter eere van het Geneeskundig Congres had gisteren te Beriyn een schitterend feest hal plaats in den wintertuin van het Centraal Hotel. Het feest was zeer druk bezocht en byna al de voornaamste Duitsche en vreemde congresleden waren aanwezig. De buiten- landsche officieren van gezondheid verschenen in uniform. Ook gaf de bankier Von Bleichröler een feestmaal ter eere van de leden van hot ge neeskundig congres, waarby vele aanzienlyke geneesheeren uit Duitschland, Engeland, Rus land, Oostenryk, Italic-, Denemarken, Neder land, Spanje en andere landen aanwezig waren. België. De regeeringsgezinde Belgische bladen be helzen het volgende entrefilet: „Gedurende zyn te kortstondig verbiyf in België is de Duitsche keizer zeer getroffen door de voorkomendheid en hartelykheid van allen, met wie hy in aanraking is geko men. De Duitsche keizer wenscbt niets als den vrede en hy is van meening, dat de vrede alleen kan en moet gehandhaafd wor den door de rechten van allen te eerbiedigen. Dit moet naar zyne meening de taak zyn van alle vorsten". De Belgische regeering achtte het niet wenscheiyk, dat de bladen iets mededeelden over gesprekken des keizers en personen, die met bem in aanraking kwamen. Op uitdrak- kelyk verlangen van éen keizer is nu dit entrefilet aan de bladen gezonden. Groot-Brhaoulë. Baron Henry De Worms verklaarde in de gisteren d*x>r het Lagerhuis gehouden zittingr aangaande- de conventie ovsr Swaziland, dat het gemeenachappeiyk bewind niet de botee- kenis heelt van een gemoenschappelyk be- schermheorazfaapdit bewind heeft alleen betrekking op de Europeeseka kolonisten en zal gevormd) worden door vertegenwoordigers van Swaziland, Engeland ent de Transvaal^ die in onderling overleg zullen handelen. Noch Engeland, rozb de Transvaal1 hebben een rechtsgebied;: dit laatste staat alleen onder den regent van Swaziland, die tevens de machtsbevoegdheid aan het gemeenschappe- lyk bewind verstrekt. Ten opzichte van de nationaliteit vast den rechter of de rechters zal beslist worden by de samenstelling van het gerechtshof! Dit hof zal hst voornaamste van Swaziland- zyn, en van zyne uitspraak zal by geen hof van een andar land beroep bestaan. Bulgarjje. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat de „berats" (aanstellingsbrieven) Woensdag aan dan Bulgaarsohen exarch zjjn overhandigd en dat onderscheidene bisschoppen reeds naar hun post zyn. vertrokken. De Porto heeft naar St.-Petersburg eer.i telegram gezonden, waarin z'ji doet uitkomen- dat de zaak der „berats" eene- sjuaestie van uitsluitend binnenlandschen aard is. Zy ver klaart tevens, dat zy niet gehandeld hesft onder den invloed der Bulgaarsche nota, nooh onder dien van het drievoudig verbond. Die zelfde „berats" zyn vroeger door Rusland aelf gevraagd. Jen slotte uit zif de hoop, dai de betrekkingsn tus3Chen haar en Rusland; van uitmuntenden aard mogen- blyven. Het -Journal de St.-ïêtersbourg" maakt de opmarking, dat de Porte de wenschen van dea minister StarsbuRff betreffe-ade de Bulganrsebe bisschoppen niet zoo spoedig had behoeven in te wöügen, want d®ze wen- schen berusten op peiitieke beweegredenen, welks niet kunnen worden goedgekeurd en. by wier ondersteuning de Porta zeker wei het, minste belang had. De Russische gezand, da heer Nelidoff, beeft dit standpunt monde ling toegelicht, maar hy heeft de Porte g&ena- nota gezonden. Argentinië. Uit de byzonderheden, welke de corres pondent van de „Times" te Buenos-Ayres over het ontslag van president Celman madedeell, blykt dat do president slechts na den uiter sten aandrang tot het indienen van zyn ont slag is overgegaan. Indien Celman zyn ont slag niet had gevraagd, zou hot congres hem ontslagen en in staat van beschuldiging ge steld hebben. Volgens hetzelfde blad heeft zyn ontslag te Buenos-Ayres dan ook een uitmuntenden indruk gemaakt, zoowel by de Kamer als by het volk. De heeren Laplaza, Uriburu en Garcia, de bekende leiders der „Union Civica", ontvangen van alle zyden bewyzen van achting. Na de benoeming van dr. Pellegrini tot president, begint nu de ongerustheid te be daren. Hen heeft vertrouwen in den nieuwen president en alle invloedryke personen hebben nu hunne hulp toegezegd om een einde te maken aan de crisis. De pogingen om een ministerie samen te stellen, zyn nog niet ge lukt, maar nu Celman is afgetreden, verwacht men spoedig verbetering van den toestand. De verkiezing van dr. Pellegrini tot presi dent heeft te Buenos-Ayros zelfs tot groot

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2