DAGBLAD. N°. 9346. A°. 1890. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Gliick auf! Leiden, 8 Augustus. Jeaunette's geheim. Z^atei*c!ag; O Aïig-nstiis. PEUB DEZER COURANT: Tmi Leiden per 8 meenden.1.10. Frenoo pér post.1.48. iifeonderlgke Nomraert0.05. PRIJ8 DEB ADVEBTENTTEN: Ten 1—8 regele 1.05. Iedere regel meer/0.17f Grootere lettere neer pleeternimte. Toor het in- eeseeeren huiten de eted wordt f 0.10 berokcnd. Bericlit. Weldra zal in ons blad een aan vang worden gemaakt met de plaat sing van een boeiend Feuilleton, getiteld Roman van E. WERNER. Op de twaalfde muziekuitvoering, in den tuin van „Musia Sacrum" gegeven, deed zich gisteravond het muziekcorps der dienstdoende schuttert) wederom hooren. De directeur, de heer A. Van Leeuwen, had voor dit concert een programma samengesteld, dat blijkbaar uitnemend voor de krachten van het corps be rekend was. De uitvoering liep dan ook voor treffelijk van stapel. Ze voldeed goed, getuige de bijval, welke aan menige voordracht werd geschonken. Elk nummer kon natuurlijk met worden herhaald, doch ten aanzien van Eilen- berg's kleine „Wachtparade" werd daarmede eene uitzondering gemaakt. Ook na Hassel- man's „Wald-Idylle" waren de toejuichingen zóó aanhoudend, dat de leden met hunne dames onder de tonen van een vrooljjken marsch het terrein konden verlaten, dat, hoo- wel het er geenszins warm was, toch een vrij aangenaam zitje had opgeleverd en met eene menigte veelkleurige ballons nogmaals op buitengewone wjjze was verlicht geworden. Aan het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid is heden aanbesteed de levering van laken in 1891, voor uniform- kleeding voor postbeambten. Minste inschrjjfster was voor een gedeelte de firma J. J. Krantz Zoon, te Leiden, voor f 4.47 per meter. Ds. J. J. Van der Lip alhier zal a. s. Zondag-ochtend optreden in de Ned.-Herv. kerk te Oegstgeest. Voor do akte van hoofdonderwijzer is te Amsterdam geslaagd de heer A. Bijl, van Aalsmeer. Te Utrocht is voor het Engelsch geslaagd de heer L. Van Overen, van Leiden. Aanstaanden Zondag, 10 Aug., zal de heer A. Keers, predikant te Hazerswoude, des namiddags te twee uren de vacaturebeurt in de kerk der Ned.-Herv. gemeente van Hoogmade waarnemen. De heer Van der Spiegel, van 's-Hsge, heeft het beroep als hulpprediker te Kaag aangenomen. De minister van buitenlandsche zaken heeft hedenochtend de zonen van den Khédive ten gehoore ontvangen. Het onderhoud duurde slechts korten tjjd. Vergezeld van de heeren tot hun gevolg bihoorende, zoomede van jhr. mr. Roëll, com» mies ter gemeente-secretarie, door het ge meentebestuur den hoogen bezoekers ten ge leide toegevoegd, bezochten de zonen van den Khédive, na hunne opwachting bjj den minister te hebben gemaakt, nog het Huis ten Bosch. Hedenavond zijn z(j voornemens een ge deelte van het concert op het Kurhaus bjj te wonen. Verscheidene nieuwbenoemde luitenants ter zee werden hedenmorgen door den nfeister van marine in audiëntie ontvangen. Ter benoeming van een leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde en in de geschiedenis aan de H. B.-School met vijf jarigen cursus te Delft, worden voorgedragen lo. P. Leendertz Jr., 2o. dr. Hendels en 3o. G. A. Nauta. B. en Ws. van Rotterdam hebben bij den Raad eene nieuwe verordening ingediend, regelende het aantal en de jaarwedden der leeraren aan de hoogere burgerschool voor jongens met driejarigen cursus en de daaraan verbonden klassen voor handel. Daarbij zullen nog drie leeraren worden aangesteld, namelijk een in de wiskunde, een in de staathuishoud kunde en het handelsrecht en een in het schoonschrijven. De „Tijd" vermeldt dat dr. Th. Borret, oud-deken, pastoor en kanunnik, rustend lid van de Koninklijke Academie van Weten schappen, ridder van de Orde van den Neder- landschen Leeuw-enmf-gisternacht te Bergen, bi) Alkmaar, in den ouderdom van omstreeks 80 jaar overleden is. De jaarl(jksche opneming van de ver schillende spoorwegen hier te lande door den raad van toezicht op de spoorwegdiensten zal plaats hebben in de maanden September en October a. a. De sluiting der Veiligheidstentoonstelling te Amsterdam is definitief vastgesteld op 7 September. Door den minister van koloniën is de heer C. Van Noort gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer 3de kl. voor den dienst daar te lande. Het stoomschip „Noord-Holland", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 7 Aug. van Marseille; de „Prinses Amalia", van Amster dam naar Batavia, vertrok 7 Aug. van Suez de „Soerabaia" arriveerde 8 Aug. van Rot terdam te Batavia. Bij koninklijk besluit is aan C. T. Ripke, geboren te Klostitz (Rusland), vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde dat hi) de wettelijke bepalingen omtrent de uit oefening der geneeskunst in Nederland stip- telijk nakome. Pensioen verleend aanJ. H. Hoffman, commies lste kl. bij 's Rijks belastingen, ƒ480; M. C. Kuyken, wed. C. Klotz, in leven commies lste kl. bij 's Rijks belastingen, f 288; C. Becude, commies lste kl. bij 's Rijks belastingen, f 496; M. Rober, deurwaarder der directe belastingen, f 321. Benoemd J. M. Van Meetelen tot burge meester der gemeente Uithoorn. In zyn rang overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch- Indië, de eerste luit. R. A. Cornelissen, van het 3de reg. inf. In rang en ouderdom van rang overge plaatst bjj het wapen der infanterie van het leger hier te lande, en wel by het 3de reg. van het wapen, de tweede luit. der inf. C. Spat, van het leger in Nederlandsch-Indië, thans met verlof hier te lande. Benoemd tot ontvangers der belastingen voor het derde kantoor te Amsterdam de heer J. M. Terlaag, thans bij het vijfde kan toor; te Zwaluwe, de heer J. A. De Brujjer Tengbergen, thans te Elburg; te Appingedam, de heer R. Van der Feen, controleur te Zieriksee; te Muiden, de heer A. C. Van Deventer, thans te Meerssen. IJlt het Gemeenteverslag. Vervolg.) Het gewone onderhoud van het Raadhuis geschiedde als vorige jaren bij openbare aan besteding. De bliksemafleider werd op toren en raad huis geplaatst en behalve aan eene grondplaat, aan gas- en waterleiding verbonden. De herstelling der goten werd voortgezet, terwijl de kamers van de inspecteurs van politie in beteren staat werden gebracht. De kamer van den burgemeester onderging eene belangrijke restauratie; de eikenhouten betimmering met verguld snijwerk, zoolang onder grijze en wiste verf verscholen, werd Weder aan het licht gebracht, de plafond schildering schoongemaakt en een bij de om geving passend behang aangebracht, zoodat deze fraaie kamer weder een sieraad van het raadhuis uitmaakt. Ook de antichambre werd geschilderd en behangen. In verband met den tolephoonaanlog werd een vertrekje op het raadhuis voor centraal station afgestaan en door den concessionaris ingericht. Het bestratingswerk, dat geheel door gerneen- tepersoneel geschiedde, omvatte 59833,52 M2. Het trottoir langs de oostzijde van den Stationsweg werd geheel vernieuwd en van hardsteenen banden voorzien. Het Pietorskerkplein werd met heesters beplant; de bewoners zullen, naar gehoopt wordt, behulpzaam zjjn bi) het beschermen van dit plantsoentje tegen de straatjeugd. By de Blauwpoortsbrug werd eene proef genomen met scoriae bricks, voor de wande laarseen zeer aangenaam bestratingsmateriaa), doch in het rijpad, vooral voor brug-opritten, voldeed het niet. Met aanschaffing van Lava-naamborden werd voortgegaan. By aanneming werden onderhoudende kunstwerken in den Lagen Ryndyk, den Zyi- dyk en aan de Haarlemmertrekvaart, den Zyl- dyk, de Spanjaardsbrug met pachterewoning, en het Leiderdorpsche hek met annexes, ter- wyl de overige buitenwegen, waaronder de singels, in eigen beheer werden onderhouden. Aan de kunstwerken, behoorendo tot de Haarlemmertrekvaart, haddeu vry belangryke herstellingen plaats; echter vereischen de schoeiingen nog aanmerkeiyke uitbreiding en vernieuwing, een gevolg van de stoombooten, welke de walkanten zeer tenadeelen. Aan den weg van den Lagen Ryndyk werd dit jaar veel gearbeid, waardoor in verschei dene gebreken van dien weg is voorzien. In- tusschen blyft een grindweg by een dergelyk druk verkeer (ook tydens de werkzaamheden) immer onvoldoende. Aan den Hoogen Ryndyk moest nog een 160-tal jonge boomen vervangen worden; voornamelyk de platanen schenen niet krachtig genoeg om aan de ongunstige omstandig heden weerstand te bieden. De platanen zyn nu door kastanjes vervangen. De boomen tusschen de stad en de Roomburgerbrug zyn diep ingesnoeid en zullen nu nog verscheidene jaren behouden kunnen byven. Aan de Leiderdorpsche brug had eene be langryke herstelling plaats ten gevolge van eene vry hevige aanvaring. De verschillende plantsoenen werden be- hoorlyk onderhouden, 't Is echter te betreuren dat zoo weinig medewerking by het publiek F'euilleton. 7) Het jonge meisje hief haar hoofd op en ik zag hare bruine oogen schitteren door hare tranen heen, toen zy sprak: „Het was de schitterendste dag van myn leven, toen John Penn my vroeg zyne vrouw te worden, en de dag, waarop ik met hem werd verbonden, zou de gelukkigste van myn leven zyn maar deze dag zal nooit komen." „Nooit, Jeannette?" „Nooit nooitof. Hier sidderde het geheele lichaam van het meisje en zy verborg haar gezicht in hare handen. „Zeg my, welke hinderpaal er in den weg staat", verzocht ik haar. „Dat kan ik niet dat wil ik niet! Indien ik het John niet eocis kon zeggen, hoe zoa ik hot u dan kunnen meadeelen „Uwe moeder is zeer ziekelyk, nietwaar?" vroeg ik na eene pauze. „Ja", antwoordde zy. „Meent ge misschien dat John mogelyk zou wenschen dat ge van haar scheiddet?" Zy antwoordde niet. „Zeg my, Jeannette, is dat de reden?" hernam ik. „Ik wil u niet antwoorden", sprak zy op vasten toon. „Zet my als bet u belieft nu aan land." „Goed, miss, dan wil ik u ook myn be sluit meedeelen", zeide ik, terwyi ik myne armen op den roeiriem kruiste. „Ik zal u en my niet eer rust gunnen, dan wanneer ik alles uit u gekregen zal hebben." Het jonge meisje werd rood van toorn. „Welk recht heeft u, in myn privaat leven door te dringen?" vroeg zy. „En zet my oogenblikkeiyk aan den kantl" „Dat zal ik niet doen, zoolang ge my niet de eene of andere boodschap voor John hebt meegegeven - een paar woorden maar, welke hem ten minste eenige hoop voor de toe komst geven", sprak ik. „Wilt u my dadeiyk aan den kant bren gen vroeg zy, terwyl ze met den voet stampte. Myn eenig antwoord was een riemslag, welke ons eenige meters vorder den Btroom opbracht. „Dan zal ik myzelve weten te helpen", riep het jonge meisje en eer het my duidelyk werd, wat ze bedoelde, sprong ze te water. Twee minuten later stond ze met druipend natte kleeren aan wal en yide dwars over de weiden terug naar de plaats, terwyl ik haar met een gevoel van belachelyk te zyn, nakeek. De kleine stroom was op die hoogte slechts zóó diep, dat men er tot aan de knieën in ging, en zoo bad zy zich aan geen ander gevaar blootgesteld dan aan dat van natte kleeren en natte schoenen te krygen, wat alles zeer lastig is in het loopen maar ik kon my de overtuiging niet uit het hoofd praten, dat de mooie, kleine styfkop ook uit de boot zou gesprongen zijn, indien wy zes voet water onder ons gehad hadden. Een jong meisje van twintig jaren had my ge heel overbluft. Maar, welke man zou nu ook hebben kun nen aannemen, dat eene élégant gokleede jongedame van onzen tyd uit eene boot zou kunnen springen, om aan zyn gezelschap te ontkomen, hoe toornig ze dan missohien ook zyn mocht 1 Ondanks deze beschouwing, koerde ik zeer terneergeslagen naar Daleburj terug en be- twyfolde sterk, of ik myn broer en zyne zaak wel een dienst had gedaan. „Na dit alles scbynt het haast, alsof do takt en hst diplomatieke talent, waarop ik my zoo verhoovaardigde, enkel voor de vrye, luchtigjes levende maatschappy van Californië paste, maar in Engeland juist de omgekeerde uitwerking bad, en dan zou het maar het beste zyn, dat ik per eerstvertrekkende stoom boot daarheen terugkeerde", zeide ik tot myzelven. Den volgenden morgon trof ik Jeannette aan op de straat. Zy groette my met een quasi ernstigen glimlach. „Gij hebt my gisteren afschuwelyk behan deld", zeide ik. „Indien zich iemand te beklagen heeft, dan zal ik het toch wel zyn", gaf ze ten antwoord. „Hoe durfdet ge de vryheid nemen, om my tegen myn wil ln uwe boot te hou den 1 Myne schoenen zyn geheel bedorven, lk was door en door nat en geheel bemod- derd; daarby moest ik ook nog eene nood leugen bedenken om thuis myn uilzien te verklaren." „Maar denk nu ook eens aan myn schrik, toen ge zoo maar in het water sprengt, en stel u eens voor vaat een mal figuur ik tegenover myzelven gemaakt heb", hernam ik. „Ondanks dat alles, vergeef ik het u!" voegde ik er moedig by. „En ik vergeef u!" zeido Jeannette met bewogen stem. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1