muziek hooren, terwijl de kleinen zich onledig bieldc-n met allerlei spelen, waartoe de in richting van h6t uitgestrekte terrein ruim schoots gelegenheid biedt. Men was er aan het dansen, wippen, schom melen, draaien, spiingen, tonloopen, klimmen, graven enz., enz., alles mede tot genoegen der begeleiders en begeleidsters, die deze eigenaardige drukte met een eveneens van welgevallen stralend oog beschouwden, hetzij zich tusschen de dartele jeugd bewegende, hetzij hier °f daar rustig zittende, van bet gewoel en door elkaar gedwarrel getuigen zijnde. Dan weer stormde alles naar één punt, als er luchtballons, waaronder zelfs zeer groote, vervaardigd van een aanzienlijk aantal vellen vloeipapier, zouden worden opgelaten, en als dan die voorwerpen van aller beschouwing en veler bewondering, ten gevolge der door spiritus verwarmde lucht, het luchtruim in- zweefden en steeds hooger en hooger stegen, gingen er daverende hoezees uit de kinder schaar op, tot de voortdurend nagestaarde ballons eindelijk uit het gezicht verdwenen waren. Toen de avond begon te vallen en het tijd werd om weer naar huis te gaan, werd er op verschillende punten van d9n tuin, tot besluit, nog eenig bengaalsch vuur ontsto ken, en ook dit ontlokte menigen juichkreet. In vrooljjke stemming en in de beste ordo werd het terrein verlaten, dat, dank zjj den ondernemingsgeest van den heer F. Van der Kloot, aan meer dan 700 groote en kleine bezoekers en bezoeksters enkele aangename ..ren bad verschaft. De heer L. E. N. reed hedenmor gen met paard en voertuig bijna stapvoets door de Morschstraat alhier, toen jnist op de hoogte, waar hij zich bevond, drie jongens met elkander stoeiende uit de Kruisstraat kwamen. Één hunner had het ongeluk te vallen en dat wel vlak voor de pooten van N.'s paard. Het beest kon niet terstond blijven stilstaan, maar deed nog een paar kalme stappen, waardoor die pooten in aanraking kwamen met 's jongens hand. Een geneesheer verbond de niet ernstige wonde en de jongen liep terstond weder op straat, tot groote vreugde van don heer N., die daaruit constateeren kon dat het ongeluk, geheel buiten zijne schuld gebeurd, geene ernstige gevolgen na zich sleepte. Gisteravond, omstreeks kwart over zevenen, had aan het Leiderdorpsche hek een heer, die voor plezier een poosje wilde gaan varen, het ongeluk, toen bij op den kant van het schuitje stapte, zijn even wicht te verliezen en in het water te vallen. Onmiddellijk toegesnelde personen mochten het genoegen smaken hem weer op het droge te brengen. Twee zeer jonge kinderen deden hedenochtend op den Fluweelen Burgwal te 's-Gravenhage door hun smartelijk schreien vele menschen samenstroomen. Het bleek dat de kleinen in den omtrek van den winkel van een drogist spaansche pepers hadden go- vonden, daarmede hadden gespoeld en ver volgens met hunne handjes aan de oogen hadden gewreven. Een van de kinderen had nog de helft van zoo'n roods vrucht in het handje. Hedenochtend, omstreeks 10 uren, passeerde de kust te Scheveningen Zr. Ms. torpedoboot „Cycloop," koers zet tende naar de Noord, zoomede Zr. Ms. zeil schip „Nautilus," koers nemende naar Hel- levoetsluis. Het opruimen van den bouwval van bet ingestorte huis aan den Amstel, bjj de Achtergracht te Amsterdam, wordt nog altijd door werklieden van den slooper Leon voortgezet. De beide werklieden Burgerhout en Rekelhof, die bij het noodlottige ongeluk den dood hebben gevonden, schenen op het oegenblik der instorting in elkanders nabij heid te hebben gewerkt. Rekelhof, die twee en vijftig jaren oud was en een hulsgezin met verscheidene kinderen nalaat, is waar schijnlijk dadelijk gestorven, want de ontbin ding van zjjn ljjk was reeds ingetreden toen men het vond. Aandoenlijk was het te voorschijn brengen van een kind van zes maanden van het huisgezin Hermanides, dat in het onderhuis een kruidenierswinkel begonnen was. Eene latafel was over de wieg, waarin de kleine lag, heengevallen en aldus waarschijnlijk het behoud van het kind geweest. Slechts met groote moeite kon men de kleine redden. De wieg zat heel en al beklemd tusschen de neergestorte balken, onder Let meubel, dat er bovenop lag, en men moest- don kap er van wegzagen en het beddegoed er uit trek ken, voor men het kind kon redden, dat kraaide van pleizier, toen het op de armen van den brandwacht 1ste kl. Stoetenbroek de open lucht werd ingedragen. Reeds meldden we dat door den Rijnspoortrein bjj Abcoude eenige paarden zjjn overreden. De „N. R. C." deelt dit ongeval als volgt mede: De reizigers, die Dinsdag-avond, met een onafzienbaren trein het Rijnspoorstation te Amsterdam te 9 u. 35 m. verlieten, zijn er goed afgekomen. Ongeveer op 10 minuten afstand sporens van Amsterdam schrikten 5 paarden, die zich met twee boerenknechts in eene weide bevonden, voor den naderenden trein, sloegon het afsluitingshek aan stuken holden den weg op in dezelfde richting, waarin de trein zich bewoog, waarmede zij ten slotte een wedren hielden, de trein op het rechter- en do paarden op het linker- spoor, waar z(j bij het schijnsel van het licht der locomotief door de reizigers konden wor den waargenomen. Ongelukkigerwijze kwam op hetzelfde oogenblik de trein uit Rotterdam aansnorren. Wat nu gebeurde, is niet met zekerheid te zeggen. Naar alle waarschijn lijkheid hebben de paarden, dol van angst voor de naderende locomotief, eene uiterste poging gewaagd en zjjn zjj er in geslaagd den Amsterdamschen trein voorbij 'e komen, om toen rechts te zwenken, met het doel den trein uit Rotterdam te ontloopen. Toen echter bereikte hen de locomotief van den Amsterdamschen trein en ging over hen heen. De reizigers konden een schok waarnemen, maar in hetzelfde oogenblik stond de trein stil. De machinist had met zooveel kracht gestopt, dat de trein tot staan was gebracht op dezelfde plek, waar het ongeluk gebeurde. De verminkte, deels aan stukken gescheurde dieren lagen nog onder de wagens en werden alsnu verwijderd in tegenwoordigheid van de boerenknechts. Vier paarden waren gedood. Het vijfde was het met eene wonde aan den kop ontkomen. De trein kon eindelijk zjjn weg vervolgen. Het voor Rotterdam bestemde gedeelte kwam door het oponthoud '20 min. te laat aan. Het onderstel van de locomotief en ook dat van sommige wagens zagen er uit, alsof ze met roode verf waren bestreken. Het treinpersoneel heeft kalm en bedaard zijn pücbt gedaan. Ook de talrijke reizigers onthielden zich bij den schok en b(j het plot seling tot stilstand brengen van den trein van alles, wat maar naar opgewondenheid zweemde. Op 19, 20 en 21Ang. a. s. zalte Woerden eene tentoonstelling worden gehou den van de afdeeling Woerden der Hollandsche maatschappij van Landbouw. In het bad-hotel te Schiermon- nikoog hebben van de opening van het seizoen tot heden. 809 gasten gelogeerd en in het dorp ongeveer hetzelfde getal, zoodat in het bezoek een groote vooruitgang te bespeuren is. In de buurtschap Een (Dr.) is Maandag-middag de groote boerenbehuizing van den heer A. AsBies afgebrand. De oor zaak van dit ongeval is onbekend. Te Groningen zjjn in de vorige week elf kinderen aan do mazelen overleden. Het getal slachtoffers dezer ziekte bedraagt thans reeds 74. In de vorige week heeft te Ber- genop-Zoom weder een dolle hond schrik en ontsteltenis veroorzaakt. Niet minderdan twaalf andere honden moeten gebeten zijn, benevens 3 kinderen. Het dier is door de politie opge vangen en thans, in observatie voor den dis- tricts-veearts, onder de gewone verschijnselen van dolheid bezweken. Er worden maatregelen genomen de gebeten kinderen op te zenden naar het Instituut- Pasteur, te Parijs. Intusschen is het besluit tot het dragen van muilkorven opnieuw af gekondigd. Door eenige heer en te Rotter dam is, r.aar men mededeelt, een vaartuig aangekocht, met het doel de havelooze jon gens, die aldaar langs de straten loopen, in de gelegenhoid te stellen voor matroos te worden opgeleid. De brand in de stoomkatoen- spinnerij der firma Gebrs. Van Heek, te Enschedee, heeft zich gelukkig bepaald tot de spinnerij met annexe gebouwen, als machinekamer enz. De weverij, ververij, magazijnen, en kantoren zijn behoudon. Een gedeelte der weverij werd door de stoom- machino der spinnerij gedreven, zoodat een gedeelte daarvan gedurende eenige dagen niet kan werken. De opstal en inhoud van de stoomspinnerij waren verzekerd voor ƒ290,000, nagenoeg geheel aan do Amsterdamsche beurs, en in hoofdzaak by buiteDlandsohe maatschappijen. Heden meldt men uit Friesland: In het Bildt hebben 100 boerenarbeiders het werk gestaakt. Het bestuur der werklieden- vereeniging „Broedertrouw" vergadert met de boeren. Naar men verneemt, wordt te Nieuwediep een eskader van vijf Oosten rijk sche oorlogsschepen verwacht. Te Vincelles, ten westen van Epornay gelegen, is de druifluls ontdekt. De Champagne was tot nu verschoond gebleven. Men meldt uit Antwerpen: Sedert eenige dagen was de vennoot eener bankiers firma alhier verdwenen. Nu is zijn ljjk han gende gevonden in den paardenstal van een onbewoond huis van zijn compagnon. De zelf moordenaar is een offer der Argentijnsche troebelen geworden. Hij leidde de zaken der firma en speculeerde zóó ongelukkig, dat hij ten slotte niet in staat was een aanzienlijk bedrag men spreekt van een millioen te dekken. Zijn mede-vennoot staat borg voor die som. UitWeenen wordt, dd. 6 Augustus, geschreven: De personentrein Weenen Eger ontspoorde hedennacht tusschen Blowitz en Pilsen. Van de 78 passagiers zijn dertig meer of minder zwaar gewond, terwijl eene vrouw, een twee-jarig kind en de stoker den dood vonden. Op een zestien meter hoogen dam, over den Cetschbach voerende, was door eene wolkbreuk het spoor beschadigd. Alle elf wag gons werden ter weerszijden van den dam geslingerd en vernield. Volgens nadere berichten zjjn niet meer dan tien personen ongedeerd gebleven en hadden zij, die gezeten waren in den laatsten waggon, het 't hardst te verantwoorden. Die passa giers waren landverhuizers naar Amerika. Door den hevigen schok gingen alle lichten uit. Men kroop uit do portieren en een alge meen gejammer steeg op. Het gras leverde eenige verzachting op. Ten gevolge van een gebrek aan den electrischen toestel was Kemmler, de eerst» misdadiger, op wien gisteren bjj Nieuw- T«rk de doodstraf door middel van electri- clteit werd toegepast, niet onmiddellijk dood Drie schokken werden gegeven, doch tusschen eiken schok was de ademhaling merkbaar. De toepassing van dit nieuwe middel van strafoefening duurde verscheidene minuten. De ongelukkige legde groote koelbloedigheid aan den dag en ging zelf goed in den stoel zitten om de schokken te ontvangen. Volgens andere berichten was het een gru welijk treurspel. Nadat men den electrischen stroom tweemaal had moeten doen werken, zonder dat de dood volgde, was het vleesch van Kemmler's rug afgescheurd en viel hij in zwijm. Eerst na de opening van een derden electrischen stroom was hy een lijk. De terechtstelling had plaats in de gevan genis van Auburn. Reeds enkele dagen te voren was, naar gemeld werd, de ter dood veroordeelde moor denaar van angst waanzinnig geworden. Hij verstopte zich in een hoek zijner cel, hield de handen voor het gelaat en brak telkens in een luid schreien uit. Daarbij was toen al op de dynamomachine, welke den stroom voor de terechtstelling moest leveren, niet zeker te rekenen, gelijk bjj eene op Zondag 11. gedane proefneming bleek. De Amerikaansche pers schreef in de laatste dagen bijna van niets anders dan van deze terechtstelling. Alle logementen van Auburn waren vol en de lieden 6liepen zoowel in de eetzalen als op de biljarttafels. KOLONIËN. BATAVIA, 27 Juni tot 5 Juli. (Ned. en Fransche mails.) De radja van Bangli op Bali wenscht, naar luid van uit dat eiland ontvangen berichten, zoo schrijft het „Soer. Hdbh", zich onder ons onmiddellijk gezag te stellen. Het motief zou niet zoozeer in 's mans verkleefdheid aan het N.-L gouvernement te zoeken zjjn, als wel in den drang om daardoor in de termen te vallen tot compagnies-hulp tegenover las tige naburen. De Generaal in gevaar. Aan een parti culier schrijven uit Eli ontleent het „Bat. Nbl." het volgende „B(j gelegenheid van het gevecht op den Ilden Juni, bevond de opperbevelhebber, de generaal Van Teyn, zich een oogenblik in groot gevaar, daar de vijand tot in zijne on middellijke nabijheid was doorgedrongeneene goede manoeuvro van de marine-landings- divisie voorkwam een onheil, dat anders vree- selijko gevolgen zou hebben gehad." Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indiê zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Eon 2-jarig ver lof naar Europa wegens ziekte: aan den ase.-ree. van Atjeh en Onderhooriglicden M. A. F. Goossens; eveneens aan den onderwijzer 2de kt bij het op. lager onderwijs P. M. Heijmana. Ontalagen: Eervol uit zijne betrekking de stationschef 3de kl. bij de exploitatie der Staats spoorwegen op Java A. Perk. Benoemd: Tot contr. lete kl. A. J. E. Tendeloo tot contr. 2de kl. J. Ballot. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Nederland w. 12-jarigen onafgebroken dienst in N.-I. aan den contr. 1ste kl. D. K. A. Van Loghem. Gesteld: Bij den aanleg der S.-S. op Java: tijdelijk in dienst als sectio-chef met den rang van ingenieur der 2do kl. C. Grol], Benoemd: Tot veearts bij den burgerlijken dienst C. A. Penning, D. J. Fiseclier en P. A. Van Yelzen. Toegekend: Den pereoneelen titel van adviseur voor den burgerlijken veterinairen dienst, als blijk van erkenning zijner vele goede diensten op vee- artsenijkundig gebied aan den veearts voor den bur gerlijken dienst in N.-I-, D. P. F. Driessen. Geplaatst: Als hulponderwijzer aan de op. lagere school te Mnntok (Bankaj, de herbenoemde ond. 3do kl. W. Brouwer, en zulks met intrekking zijner plaatsing aan de op. lag. sch. te Menado. Benoemd: Tot advocaat-generaal bij bet Hoog- gcreektebof in N.-I. de off. van jnat. bij den raad van justitie te Makassar (Celebes en Onderboorigheden) ar. D. H. Van Gelder; tot leeraar in de wiskunde bij de afd. Hoogere Burgerschool van het gymnasium Willem III dc ambtenaar op non-activiteit P. Inklaar. Bepaald: Dat met intrekking zijner overplaatsing naar de op. lag. sch. te Padang-Pandjang (Sumatra's Westkust), om aldaar als hoofdond. op te treden, do oud. 2de kl. G. Erioks als lete huipond. geplaatst blijft aan de op. 6de lag. 6eh. te Batavia. Machtiging: Verleend tot uitreiking aan C. De Lango van eeno akte van toelating tot uitoefening als apothekersbediende vaD do arteenijmengkundc- in N.-I. Departement van Oorlog. Bopaald: Dat het aan deD mil. paardenarts lste kl. L. J. Hoogkamer wegeno 12-jarigen onafgebroken dienst in N.-I. verleend 2-jarig verlof nnar Europa, wordt beschouwd als te zijn ver leend wegens ziekte. Ontslagen: Op verzoek eervol, met ingang van 3 Juli 1800, uit Zr. Ms. mil. dienst wegens volbrachten diensttijd met behoud van recht op pensioen en onder toekenning van den tilulairen raDg van kolonel, do luit.-kol. van do inf. L. H. M. Genet. Bevorderd: Tot militair paardenarts lste kl. (kapitein) de mil. paardenarts 2de kl. (lste luit.) J. Do Jongh, met verlof in Nederland; tc-t officieren van gezondheid lste kl. de officieren van gezondheid 2de kl. F. Preitner, en dr. A. Balhertsma. BUITENLAND. Fraakrjjk. De minister van handel, de heer Yves Guyot, heeft bjj den ministerraad een wets ontwerp ingediend tot waarborging van de belangen der werklieden voor het geval, dat eene fabriek te gronde gaat. De bijdragen, welko de werklieden hebben gegeven voor pensioen- en ziekenfondsen, zullen volgens dit ontwerp in geval van faillissement weer wor den uitgekeerd. De opbrengst der belastingen in Juli is 14,838,600 fr. boven de raming en 14,665,900 fr. meer dan in Juli van het vorige jaar. Het hof van appél te Parijs heeft uit spraak gedaan in zake het hooger beroep, dat do hoeren Sécretan en Laveissière, de leiders van het kopersyndicaat, tegen het vonnis der rechtbank hebben aangeteekend. De heer Sécretan behoudt zijne gevange nisstraf van zes maanden, maar de hem op gelegde geldboete is van 10,000 fr. tot 6000 fr. verminderd. Voor den heer Laveissière werd de boelo van 3000 fr. gehandhaafd, maar hem werd de gevangenisstraf van drie maanden kwijtgescholden. Ook handhaafde het hof de schadeloosstelling, welke de rechtbank den veroordeelden ten gunste der benadeelde partij oplegde. Het hof van appèl te Parijs het ft giste ren de gevangenisstraffen van drie jaren voor de nihilisten Lewow, Lavremius en Katschinzen bevestigd. De Senaat heeft het wetsontwerp be treffende de directe belastingen in zijn geheel aangenomen met 264 tegen 9 stemmen. I>nltsobleiiid. In de gisteren gehouden vergadering van het internationaal geneeskundig Congres te Berlijn heeft prof. Virchow medegedeeld dat er in het geheel 7056 kaarten aan loden, deel nemers en dames waren uitgegeven. Het aan tal dames bedraagt 1379. Amerika is door 623, Rusland door 421, Groot-Britannie door 353, Nederland door 111 deelnemers vertegen woordigd. De mededoeling, dat er 173 Fran- schen deelnamen, werd met levendige bra-vo'a begroet. Vervolgens heeft het Congres bij acclamatie een voorstol van het Itahaanscho senaatslij Bacelli aangenomen om het volgende Congres in 1893 te Rome te houden. Daarop heeft de heer Bouchard, van Parijs,

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2