v^psenaa^smatsr De vorige week zijn te 'sHage acht personen aan mazelen overleden. De korporaal P. te 's-Hage heeft zich Zondag-middag in de kazerne door het hoofd geschoten, omdat bij met vier dagen politiekamer was gestraft. Naar de infirmerie overgebracht, ie hij daar des avonds reeds bezweken. Niettegenstaande er in Den Haag voortdurend wordt gespuid, is er geen spoor van vervuiling of onaangename lucht aan het water op de kust bij Scheveningen te bemerken. In Den Haag is de toestand belangrijk verbeterd en de stank der grachten genoegzaam verdwenen. Te Delft heeft de timmerman L. zich opgehangen. De ongelukkige leefde sinds eenigen tijd in onmin met zijne vrouw. Instorting van een hui s. Gis teravond, te ongeveer zes uren, is het perceel 308, Amstel bij de Achtergracht, te Am sterdam, waarschijnlijk door uitwijking van de muren, ingestort. Het perceel, eigendom van en bewoond door den hosr Schagen, was bijna voltooid; alléén waren eenige werk lieden in het benedenhuis nog bezig. De heer Schagen woonde met zijne echtgenoote tijdelijk op de zolderverdieping en op het oogenblik der instorting bevond zich in haar gezelschap een kind van een der buren. Het donderend gekraak stortte de massa steen en balken ineen en daar men wist dat onder den bouwval eenige personen moesten be dolven liggen, haastte men zich, hoewel in de grootste ontsteltenis, de brandweer te waarschuwen. Deze begon spoedig met het werk der ontruiming en smaakte de voldoe ning om spoedig eenige werklieden, vervol gens juffrouw Schagen en het kind, van onder het puin te voorschijn te halen. Als door een wondsr waren allen slechts in lichte mate gedesrd. De gekwetste werklieden werden naar het gasthuis gebracht, juffrouw Schagen vond bij de buren zorgvuldige verpleging en de kleine werd aan de ouders teruggegeven. Vervolgens bloven brandwachten en mannen van de straatreiniging in het achtergedeelte van den bouwval nog aan het zoeken, daar men vormoedt dat do 71-jarige metselaar Burgerhout, dio in het huis werkzaam was, nog onder het puin bedolven moet liggen. Met het ontruimen van den bouwval is men ook thans nog altijd bezig. Het lyk van den vermisten Burgerhout is hsdon gevonden. Zondag-avond ie do kapitale boerderij, toebehoorende aan P. Van Donst en bewoond door den landbouwer Gommers, onder Prinsenhage, bij Breda, met schuren, granen, hooi enz. tot den grond toe afgebrand5 var kens kwamen mede in de vlammen omhet overige vee werd gered. Alles was verzekerd. Oorzaak onbekend. Bjj een inwoner van Apeldoorn was een onbekend persoon de woning binnen geslopen en had zich op zolder verborgen, na zich meester gemaakt te hebben van eene trommel met kostbaarheden en geld. Toen de dienstmaagd 's avonds naar boven ging, sprong hij te voorschijn, sloeg haar de lamp uit de hand en maakte zich uit de voeten. De trommel is later teruggevonden. De gouden en zilveren kostbaarheden heeft de dief ach tergelaten, doch het geld en eenige familie- pepieren zijn verdwenen. Den dader ie men nog niet op het spoor. Gisterochtend ontstond er in de keuken van het militair hospitaal te Amers foort twist tusschen twee miliciens hospi taalsoldaten. De milicien Van Nooy bracht daarbij met een mee den milicien Vermeulen een steek onder het hart toe, zoodat deze eenige oogenblikken later overleed. Het lijk van eenevrouw, diever- nioedelyk door een revolverschot is gedood, werd gisteren te Amsterdam ter onderzoek naar de lijkenkamer in de gevangenis over gebracht. In verschillende bladen komt het bericht voor, dat mr. Th. Heemskerk ambts halve als rechtsgeleerd raadsman aan mei. Aafke Kuypers is toegevoegd. Het „N. v. d. D." kan verzekeren, dat dit bericht allen grond mist. De instructie is nog in vollen gang, en zoolang dit het geval is kan van toevosging geen sprake zijn. Hjevrouw Bulkiey is te Arnhem gearresteerd, terwijl z(j zich naar mr. H. H. Van Capelle aldaar begaf. Niettegenstaande het protest van den hoer Soldati (haar advocaat) is zfj niet losgelaten. KOLONIËN. BATAVIA, 2 tot 5 Juli. Van den civielen en militairen gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden is het navol gend, den 3 Ier. Juli te Penang aangekomen telegram ontvangeneersten Olebgadja ge tuchtigd, vijand had terugkeer niet verwacht, tweeden troepen terug, een dwangarbeider ge wond. Gezondheid gunstig. Uit Madoera schrijft men aan het „Bat. Nbl.": Den Sisten Juni jl. kwam de resi dent plotseling te Bangkalan, men zegt wegens eene geheime klacht tegen den assistent resident. Den 23sten nam de controleur van Kwanjar van dezen het bestuur over en ver trok deze met gedwongen verlof naar Soe- rabaia. Den 25sten keerde de resident naar de hoofdplaats terug. Men verdiept zich over de zaak in gissingen. Door dco gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig ver lof naar Europa, w. ziekte, aan den landmeter der Sde kl. bij het kadaster in N.-I., D. L. Warnsiuck. Ontslagen: Op vorzoek, eervol uit 's lauds dienst, do oprichter der 1ste kt. hij het boschvezen op Java en Madura J. F. Schalk. Benoemd: Tot opzichter der lsto kl. bij het boschvezen op Java en Madura de opzichter der 2de kl. hij dien tak van dienst, J. C. Hunze. Overgoplaatet: Van de res. Preanger-Regent- schappcn naar dc ree. Cherihon, de benoemde contr. 2de kl. L. C. Muller. Van do res. Bagelen naar de res. Preanger-Itegent- schappcn, do ben. adsp.-contr. Th. Erouver. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, v. ziekte, aan den vice-pres. van het Hooggerechtshof van Ned.-Indië mr. J. Ph. F. Filz, zijnde hij in ver hand daarmede eervol uit zijno betrekking ontslagen. Ontslagen: Eervol uit 'a lande dienst vegens lichamelijke ongeschiktheid voor verderen dienst, de schout voor de politie in de ros. Soerabaia J. L. Moorrees. Benoemd: Tot inspecteur van financiën: inde IVde afd., (standplaats Soerabaia), de inspecteur van financiën in de Vde afdceling W. J. Struiek; in de Vde afdceling (standplaats Paaoeroean), de referendaris bij het departement van financiën J. P. C. Hartevelt. Bij bet departement van financiën: tot referen daris. O. E. Ph. d' Arnaud Gerkcnstot hoofdcommies, B. J. H. Weumann; tot laten commits, F. W. Saulue tot 2den commies, de 3de commies E. Wijez. Tot schout voor de politic ia de res. Soerabaia, F. W. Koehler. Departement van Oorlog. Geplaatst: Bij liet 8ste bat. do 2de luit. J. W. Abeleven, onlangs uit Nederland aangekomen. Overgeplaatet: Bij het 3de bat., de luit.- kol. jhr. A. M. Van der Does de Bije, en de 2de luit. J. P. H. Bontenakel; bij hot 7de bat. do kapt. P. Silvergieter Hoogstadt; bij het 3de depót.-bat., de late luit. J. P. Linck; bij het Ido depót-bat., te Tadang, do kapt. P. Corvcibij het garnizoens bataljon van Sumatra's Westkust, detachement te Siogkel, de 2de luit. H. J. Van Bremen: bij het garnizoens-hataljon van Atjeh en Onderhooii .hedon de lBte luit. H. Kist en de 2de luit. J. B. Snepvan gers; hij hot suhsistentenkader te Batavia, de lete luit. J. C. Van den Eelthij den gevesteljjken en plaat- solijken geuied.enst van Atjeh en Onderh. te Kota- Itadja, de lsto luit. O. Do Waal. Hersteld: bij de militaire administratis hoven de formatio ia activiteit de lsto luit.-kwartieren, op non-act. F. G. Jese. Ontslagen: op verzoek eervol uit Zr. Ms. mil. dienst wegens volbrachten diensttijd met behoud van recht op pensioen de luit.-kolonel dor inf. A. S. H. Booms. Verleend: oen 2-jarig verlof w. ziekte naar Europa aan den laten luit. der inf. A. L. 8. Maller. Bevorderd: tot kapt.-kwartierm. hij de mili taire administratie de 1ste luit.-kwartierm. E. P. Bedierde Prairie. Departement van Marine. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa w. meer dan 15-jarigen onafge broken dienst in N.-I. »an den referendaris bij het departement van marine in N.-I., K. H. Boers. Overgeplaatst: Van Zr. Ms. korvet „Soera baia" naar Zr. Ms. ramtorenschip „Prins Hendrik der Nederlanden" ala eerston officier onder intrek king zijner overplaatsing als commandant van Zr. Ma. stoomschip „Makasser", de luit. ter zee late kl. W. J. Den. Vergunning verleend: Om wegens ziekte naar Nederland terug te keeren, aan den kapt.-luit. ter zee C. L. De Jong. Bovorderd: Tot 2den etunrman I. P. A. Koster, tot mach. leerl. 1ste kl. M. C. Van Norde, tot mach. leerl. 2de kl. A. H. Butteling, tot mach. Jste kl. O. E. A. Honsser, tot mach. 2de kl. A. F. G. Tineda, tot 2den stuurman H. N. Blatt. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteurt Velen mjjner 3tadgenooten zullen met mjj zich verheugen over de heerlijke zomerdagen, welke wij thans genieten, en toch ging atelier dezer ze met bezorgdheid te gemoet. Als mede bewoner van die woningen, welke gelegen zijn aan dat gedeelte der Rjjnsbargersingel- sloot in de onmiddellijke nabijheid der Albumine- fabriek, kan het niet anders zjjn of vrees voor geval van ziekte by de heorschende tempera tuur moest bezorgdheid inboezemen. Immers, do toestond van dat gedeelte wordt zoowel voor de bewoners als voor de veie wandelaars van dien singel onhoudbaar. Wel is door ons geacht gemeentebestuur vergun ning verleend om te dempen, op eigen kosten, maar wanneer dit zal gebeuren, ligt nog in het duister. Mag men de geruchten gelooven, dan bestaat tusschen onze gemeente en die van Oegstgeest eene quaestie over de te leggen brug ovor den singel. Oegstgeest, bang zijnde voor de inlijving bij Leiden, wil ten behoeve zijner betrokken gemeentenaren die kosten niet dragen en onze gemeente, zoo ik hoor, ook niet. Zoo blijven wij dus maar genieten van die walgelijke lucht, welke weldra nog verhoogd zal worden, daar van die fabriek aanvraag ge daan is om nog een tweeden stoomketel er bij te plaatsen. De toevoer van stinkend water wordt dus dan nog vermeerderd. Nog slechts ééne vraag: zou ons geacht gemeentebestuur van zjjn besluit niet terug willen komen en deze zaak zichzelve aantrek ken om tot spoedige verbetering over te gaan tot heil van de algemeene gezondheid en die van genoemde bewoners in het bijzonder Het spreekwoord „men dempt den put als het kalf verdronken is", moge dan hier niet van toepassing zjjn. Met hartelyken dank,M. de R., voor de opname dezer regelen, heb ik de eer te zijn Leiden, Uw dw. dienaar 5 Augustus 1890. A. v. H. BUITENLAND. Dalteohland. De plechtigheid der gisteren te Berlijn plaats gehad hebbende opening van het tiende inter nationaal geneeskundig congres in den fraai versierden circus-Renz heeft aller verwachtin gen overtroffen. Eene vergadering, zooals men ze wellicht nog nooit zag, van bijna 6000 ge- neesheeren en geleerden, van de voornaamBte ambtelijke en burgerlijke personen, de verte genwoordigers van veertig verschillende lan den (van Duitschland alleen 2500), ontving jubelend den hoogloeraar Virchow, die in zjjne rede bij het openen der zitting de by oenkomst van zoovele natiën als een waar borg voor den vrede beschouwde. De luide bpval bewees, dat hy had gesproken in den gee3t der vergadering, waarin zich van dat oogenblik af eene by'zondere voorliefde voor den internationalen vrede vertoonde. Toen daarop de secretaris-generaal van het congres, de heer Lassar, in eene fraaie rede de gasten welkom heette en voornameiyk deed uitkomen, dat de Fransche regeering officieel 34 vertegenwoordigers zond, volgden aanhoudende byvalskreten. In nog sterker mate gaf de vergadering hare ingenomenheid te kennen met het feit, dat door het versche nen dor Fransche gasten elke wanklank was vermeden, en met de woorden van den heer Bouchard, die uit naam van Frankryk voor de hartelyke ontvangst bedankte. De byval was overweldigend, al3 't ware aanstekend. Elke toespeling der volgende vreemde rederaars op den vrede, op de werk zaamheid der wetenschap, welke den vrede bevordert en de volken tot elkander brengt, lokte luide toejuichingen uit. Dit was ook het geval toen, by de voortzetting der beraad slagingen, het initiatief van keizer 'Wilhelm op sociaal-politiek gebied ter sprake kwam. Het streven des keizers in deze richting werd als hoogst belangryk plechtig erkend. Duit- sche en vreemde redenaars onder deze laatsten voornameiyk de Hongaren, Italianen en Spanjaarden wezen met groote voldoening op het door hem geopende nieuwe tydvak van gemeenschappelyke, internationale bevor dering der welvaart van de noodlydende menschheid. De opening van het internationale medische congres werd ook bygewoond door de ministers Von Boetticher, Maltzahn, Gossler en Herfurth. Hertog Karl Theodor van Beieren was even eens tegenwoordig. De buitenlandsche regee ringen zonden 60 van de voornaamste militair-geneeskundigen. In de dagelykscho commiBsie werden gekozen de heeren Virchow, Lasser, Martin, Bardeleben, Graf, Stokvis (Amsterdam), Focker (Groningen), Rosenstein (Leiden). In de wetenschappelyke afdeeling trok aan dacht de verzekering van den heer Koch, dat het weldra mogelijk zou zyn, bacillen in levende lichamen te vernietigen. Groot-Brltanulë. Baron Henry De Worms zeide in de gis- teren door het Lagerhuis gehouden zitting, dat de door president Krüger geteekende overeenkomst betreffende Swaziland gisteren by den Transvaalscben Volksraad is ingediend. Zy is nog niet volledig bekend, doch de hoofd inhoud komt op het volgende neder: lo. De onafhankelykheid der bevolking van Swaziland, erkend by de overeenkomst van 1884, wordt nader bevestigd en gehandhaafd. 2o. Er zal eon gemeenschappelyk beheer zyn over de Europeesche kolonisten, krach tens eene proclamatie, uit te vaardigen door den regent van Swaziland en den Volksraad. 3o. Een hof van justitie zal worden inge steld tot toepassing der rechtsbedoeling, tot berechting van alle geschillen van criminoelen en civielen aard, welke tusschen de Euro- peesche kolonisten mochten ontstaan, en tot onderzoek naar de soliditeit van betwiste concession 4o. Alle wettig verkregen rechten moeten erkend worden door een gemeenschappelrl comité van regeering3leden en van al ds rechterlyke colleges. 5o. De regeering der Zuidafrikaansche Re publiek verbindt zich, niet tusschenbeifc te komen in geschillen ten noorden en noorj westen der republiek; zy verbindt zich verde door haren invloed de handhaving der ord en van het bestuur der Zuidafrikaansch: maatschappy binnen het rechtsgebied te be vorderen en te ondersteunen. 6o. De Britsche regeering erkent het reek aan de Zuidafrikaansche Republiek verlees: by concessie van den koning van Swaziland tot aanleg van een spoorweg door Swazilar: tot aan zee. Engeland keurt ook goed i overeenkomsten, door de Zuid-Afrikaanse!; Republiek gesloten tot verzekering van har recht om den spoorweg voort te zetten to aan zee, aan of by de Kosibaai en tot vet kryging der concessie van een terrein va: een omtrek van 10 myien, aan of b die baai. 7o. Bepalingen zyn gemaakt om te voor komen dat de souvereiniteit, de controle e het beheer over Kosibaai of over het bedoeld' terrein in handen vallen van vreemde mogena heden. 8o. Schikkingen zyn getroffen voor de op neming van Transvaal in het tolverbond, met de Kaapkolonie, den Oranje-Yrystaat ea Bechuanaland, onder nog Dader te regeiea voorwaarden. 9o. Indien deze opneming niet binnen ze, maanden is geschied, zal de overeenkomst betreffende de Kosibaai als vervallen wordea beschouwd, maar zal de gemeenschappelijk! regeering van Swaziland voor drie jaren ia stand blyven en ook na verloop van die drie jaren voortduren, tenzy een der contracted rende part yen zes maanden te voren de schikking opzegge. Wordt do Transvaal daar entegen in het tolverbond opgenomen, dan i3 het voortduren der conventie onbepaald. In het Hoogerhuis gaf lord Knuteford ook in lichtingen omtrent de conventie met Swaziland. Lord Cumberland verklaarde, zich met de algemeene termen der conventie te kunnen vereenigen. De koningin heeft de overeenkomst tss- achen Engeland en Duitschland betreffende Helgoland bekrachtigd. Argentinië. De „Times" verneemt uit Buenos Ayres. dat aldaar belangryke vergaderingen zyn ge houden, waarop een mogelyk aftreden va: generaal dr. Celman ter sprake kwam. Officieus wordt echter ontkend dat dit het doel dez« byeenkomsten was. De uitslag van de beraad slagingen in den ministerraad is onbekend eene andere vergadering, welke door de voor naamste leden van Celman's partij werd ge houden, besloot dr. Celman krachtdadig te steunen. Op verzoek der Duitsche regeering zjjc de Engeieche oorlogsschepen te Buenos-Ayree aangewezen om in geval van nood de Duit schere aldaar te beschermen. In finantièele kringen te Buenos-Ayree verzekert men dat de onderhandelingen tus schen de Argentynschs en de Engelscbt regeeringen over het sluiten eener nieuw: leening op het punt zyn te slagen. Majoor Palma te Buenos-Ayres, die, vol gens president Celman, by de jongste samen zwering betrokken was, is plotseling overl» den. Men vermoedt dat hy vergiftigd is. Be generaals Roca en Dacasta, die eers' zich geneigd toonden in het ministerie t! treden, hebben zich teruggetrokken. lelegramnieN PARIJS, 4 Augustus. Tot het nemen var maatregelen tegen de cholera werden doo den Senaat 100,000 fr. toegestaan. - Onder leiding van den minister van oor log De Frej'Cinet kwam heden de hooge krijgs raad byeen. BERLIJN, 4 Augustus. Het internationaa congres voor lykverbranding heeft een voor stel aangenomen, waarin de hoop wordt g uit, dat de regeeringen, die daartegen no gekant zijn, overtuigd mogen worden v het schadelijke der tegenwoordige wyzo v3 teraardebestelling en de lykverbranding facb tatief zullen stellen. Verder werd besloter den heer Crispi een telegram te zender waarin hem dank wordt gezegd voor

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2