feze fèourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 5 Augustus. Feuilleton. Jeannette's geheim. N°. 9343. "^7^/ 'oensclstg; €5 ■A-uagiistTi®. A5. 1830. - FH1JB DEZER COURANT! To#r Leldes per t mated en.1.10. Franoo per poet.1.40. lironderl^jke Nommer*.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIBN: Y«» 1—6 r.gel. 1.05. Ieder» regel meer 0.171. Grootere letter, naar plaatamimte. Yoor hot in- caeeeerec bulten tie etad wordt 0.10 berekend. Aangenomen is het beroep naar de Ned.- Herv. gemeente te Leidschendam door os. R. Visscher te Numansdorp. De R.-K. bisschop te Haarlem heeft be noemd tot pastoor te Alkmaar (H. Dominicus) den heer J. A. Heys; tot rector van het jongens-weeshuis te Amsterdam den heer P. A. Le Jeune; tot kapelaan te Ouderkerk den heer J. A. Haverman; tot kapelaan te Spier dijk den heer P. Nooytot kapelaan te Bode- grave den heer C. P. J. Van der Deyl, en tot kapelaan te Schagen den heer C. Huybers, die kapelaan was te Fyenoord. H. M. de Koningin heeft gistermorgen met prinses Wilhelmina een bezoek gebracht aan de bloemententoonstelling, welke te Apel doorn is gehouden. Uit Breda wordt gemeld dat bi) H. M. het voornemen bestaat in September met prinses Wilhelmina ook aan Breda een bezoek te brengen. Door den minister van koloniën zijn de heeren mrs. A. J. Van den Bergh, J. C. Heyning, R. H. Kleyn, A. L. Meilink, J. M. C. E. Le Riitte, C. Loth, J. H. A. Bosch, L. A. O. Kollmann en J. Oostwoud Wydenes gesteld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Ned.-Indiö, om in rechterlijke betrekkingen daar te lande te worden geplaatst. Het stoomschip „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 5 Aug. van Aden; de „Veendam", van Nieuw-York naar Rot terdam, is 5 Aug. Prawlepoint gepasseerd; de „Koningin Emma", van Batavia naar Am sterdam, arriveerde 4 Aug. te Genua; de „Spaarndam", van Rotterdam naar Nieuw- York, passeerde 4 Aug. Scilly. Bij koninklijk besluit is aan den secretaris der gemeente Zonnemaire, J. Van der Kreke, toestemming verleend om te Zieriksee te wonen. Met ingang van 1 September 1890 benoemd tot directeur van het post- en telegraafkan toor te Huisen W. A. J. Kristen, thans tele grafist late kl. bij de rijkstelegraaf. Met ingang van 1 October 1890 aan de onderdirecteuren bij de rijkstelegraaf J. W. Heuvelman en G. P. Zahn een eervol ontslag verleend uit 's R(jks dienst. De heer A. E. J. Van den Brandhof, hoofd commies ter gouvemements-secretarie in de kolonie Curasao, benoemd tot gezaghebber van het eiland Bonaire. De majoor der infanterie van de landmacht in West-Indië, A. Boomgaart, commandant der troepen en van het garnizoen in Suriname, met ingang van 1 September 1890, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Gemengd N ieuws. Hedenmorgen, omstreeks elf uren, is een 6-jarig knaapje, H. K., al spelende in het water van den Ouden Singel geraakt en in de diepte gezonken, doch onmiddellijk per haak gered door den kapitein der sleep boot aan de Zoutkeet. Voor den heden van hier en verder gelegen plaatsen naar Arnhem, Wa- geningen, Ede en terug loopenden goedkoopen trein voor derde klasse-reizigers zyn aan het station alhier afgegeven 606 plaatskaarten. Uit Den Haag vertrokken heden naar Am- hem en omgeving 440 personen. De opbrengst der Noord -Zuid- Holl. Stoomtramweg-Maatschappij Haarlem- Leiden bedroeg in Juli 1890 ƒ9275.59 en in Juli 1889 9287.83. Sedert 1 Januari 1890 ƒ56,724.521/,, tegen 54,734.83IA over hetzelfde tijdvak van 1889. De luchtreiziger Leon Mary heeft den Botanischen Tuin, te 's-Hage, waaruit hy zou opstygen, gelyk men weet, Zaterdag niet kunnen verlaten. Tot 's avonds 9 uren bleef de nog niet gevulde ballon op nagenoeg dezelfde hoogte. Daar de Tuin-autoriteiten niet genegen waren de proefneming des Zon dags te laten voortzetten, moest de luchtrei ziger, tot zyne groote schade, van dezen tocht voorgoed afzien. Vanwege dien heer wordt medegedeeld dat de eenige oorzaak der niet-opstyging is niet" voldoende gasaanvoer en de slechte hoeda nigheid van het gas. Do genoemde ingenieur- aéronaute heeft daarom gisteren het gemeente bestuur bij deurwaarders exploit doen in ver zuim stellen voor de door hem geledeu schade. Dat de ballon van uitstekende hoedanigheid was, blykt o. a. hieruit, dat Zondagavond gelyk de directie en de bezoekers kunnen getuigen dus na 24 uren met gas gevuld te zyn, de ballon nog denzelfden vorm ver toonde als Zaterdag-avond, zoodat er geen gas verloren was gegaan. Maandagochtend was do ballon ook nog in denzelfden toestand. Door de electrische tram van Den Haag naar Scheveningen werd Zondag namiddag een 37-jarig magazynkxecht van de Haagsche Tramwegmaatschappy over een been gereden, waardoor dit lichaamsdeel be neden de knie werd verbrijzeld en in het ziekenhuis te 's-Hage moest worden afgezet. Het ongeval moet geheel aan eigen onvoor zichtigheid te wyten zyn. De beambte had een vryen dag, wandelde langs het kanaal en wilde op het voorbalkon van de in volle beweging zynde tram springen. Hy miste evenwel, viel en geraakte met één been onder de wielen. Het ongeluk had zóó snel plaats gegrepen, dat de bestuurder van den wagen er niets van had bespeurd. De sergeant van het militair hospitaal te Leiden, Wytze Banda, die zich in de nabyheid bevond, verleende de eerste hulp en deed dat zóó goed, dat de gep. generaal-inspecteur van den geneeskundigen dienst, de heer Van Hees, die kort daarop passeerde, er zyne volkomen tevredenheid over betuigde. Het ongeluk is een bewys te meer hoe gevaarlyk het is, op in beweging zynde wa gens te willen springen. In de electrische tram aldaar ontstond gis- ternamidd.ig op do Koninginnegracht brand. De passagiers vlogen er verschrikt uit. Do brand was spoedig gebluscht. De directie heeft nu, uit overweging dat nog eenige veranderingen en verbeteringen moeten worden aangebracht, voorloopig den dienst gostaakt. Gisterochtend werd in de Anna-Paulowna- straat te 's Gravenhage een railsveger van de Haagsche Tramwegmaatschappy door eeno paardentram aangereden en vrjj ernstig ver wond. Hy werd per brancard naar het zie kenhuis ovorgebracht. In de zitting der Haagsche recht- bank van heden vorderde het O. M. voor een landbouwersknecht te Stompwyk, wegens mishandeling van een veldwachter, toen deze na een twist tusachen bekl. en diens broeder, eerstgenoemde naar huis bracht, 5 dagen ge vangenisstraf, daarby in aanmerking nemende bekl.'s goed gedrag sedert het gebeurde; voorts voor een bloekersknecht te 's-Hage, wegens diefstal van kleedingstukken ten nadeele van twee verschillende patroons, 2 maanden; cn voor een 16-jarigen knaap te Leiderdorp, die op naam van mevr. V. aldaar zich likeuren deed afgeven zonder daartoe last ontvangen te hebben, 6 maanden gevan genisstraf. Deze laatste zaak werd by verstek behandeld. Uitspraak heden over 8 dagen. Te Katwyk aan Zee is van de haringvisschery teruggekomen de bomschuit K. W. 4S, reeder D. D. Ouwehand, schipper J. v. Duivenboden, met 330 kantjes haring. Volle haring gold 11, maatjesharing 6.75 a 7 per tonstourharing 7.20 per kantje. Hedennamiddag werd door ons ontvangen de „rekening der ontvangsten en uitgaven van de gemeente Leiden voor den dienst van 1889." Hieruit blykt o. m. dat het bedrag der werkeiyke ontvangsten beliep 845,604.08s en dat der werkeiyke uitgaven 753,582.08s; zoodat het dienstjaar 1889 oplevert een batig slot van ƒ92,022. Voor de akte Hoogduitsche taal (1. o.) zyn te 's-Hage toegelaten de dames A. M. Middelkoop en F. Van Praag, beiden van Leiden. Te Utrecht is geslaagd by het examen in het Engelsch (1. o.) de heer G. J. Klokman, van Leiden. Wy vestigen de aandacht op twee in dit nummer van ons blad voorkomende adver tenties van de Voreeniging „Kennis is macht." De gelegenheid zal weldra weder opengesteld worden om lid te worden van die Vereniging of zich aan te melden om den cursus der voorbereidende school te volgen. Aanbeveling heeft de Vereeniging en wat zy aanbiedt e. i. niet meer noodig. Hetgeen zij reeds tot stand heeft gebracht pleit meer dan iets anders voor hare degelykheid en haar nut. Die Leidsche Vereeniging zal dan ook blyven bloeien. De Vereeniging „Het Metalen Kruis" alhier zal a. s. Maandag-avond in het lokaal „Zomerlust," aan den Stationsweg, hare jaar- lyksche feestvergadering met dames houden. Hedenmiddag ontvingen we per Fransche mail de Indische bladen van 2 tot 5 Juli, zoodat die van 27 Juni tot 1 Juli nog ontbreken. De luitenant ter zee 2de klasse F. Pinke wordt onder ontheffing uit de betrekking van officier van politie by het Koninklyk Instituut voor de Marine, met 1 Sept. a. s. gedetacheerd by het observatorium te Leiden, en met dien datum by gemeld Instituut vervangen door den luit. ter zee 2de kl. F. Smit, terwyl de luit. ter zee 2de kl. F. Bauduin met gelyken datum wordt geplaatst aan boord van Zr. Ms. instructie korvet „Nautilus." Het hoofdbestuur der Holl. Maatschappy van Landbouw heeft gunstig gepraeadviseerd op het voorstel der afd. Alfen - Oudshoom Aarlanderveen, om by de Regeering aan te dringen dat by het uitbreken der besmette- ïyke varkensziekte onmiddeliyk worde over gegaan tot onteigening en afmaking van alle dieren in denzelfden stal of op hetzelfde erf, met vergoeding van de halve waarde voor zieke en de heele waarde voor gezonde dieren. 3) Dit meisje was zoo geheel anders dan al de overigen. Hare schoonheid, het lieve, ja zelfs het min of meer vreemde in haar wezen hadden hem stormenderhand ingenomen en, te oordeelen naar de opgegeven verschyn- selen, was zyne nederlaag zoo volslagen ge weest als die van een jongeling van twintig jaren. Misschien had zyne sterke natuur, welke zoolang voor de liefde gesloten was gebleven, de koorts verhoogd - doch, hoe ernstig zich de aanval ook had laten aanzien, Mad de genezing John tooh mogelyk gesche nen. Hy had een aardig huis en een goed inkomen, en zoo maakte hy er ernstig werk van Jeannette's wederliefde te winnen. Aan- vankelyk scheen ook alles goed en naar wensch te gaan. Het had geheel den schyn, dat het jonge meisje zich gelukkig gevoelde in zyn gezel schap; en zoo ze hem al geene byzondore bewyzen van liefde gaf, schenen zyne oplet tendheden haar toch te streelen en haar ge noegen te doen. En toch - toen hy haar eindelyk zyne hand aanbood, sloeg ze die af en antwoordde, hoewel vriendeiyk en blykbaar bedroefd, met een stellig en bepaald neen. Nu moet ik hier echter zeggen dat, zoo ik ook vier jaren jonger ben en my nu en dan zooals broeders dat wel meer doen over John vroolyk maakte en hem nuchter, oud en een saaien Piet noemde, dit alles toch slechts in scherts gebeurde en dat myn broer een man was, op wiens liefde ieder jong meisje trotsch kon zyn. Hy was geen romanheld, geen genie of iets dergelyks maar wy bewegen ons immers ons geheele leven door byna uit sluitend onder gewone menschen en kennen de helden, heldinnen en genieën, zooals we koningen en keizers kennen, dat wil zeggen, enkel by naam. Hy was een flink, vlytig plattelands dokter met eene goede praktyken wat zyne uiter lijke ver6chyning betreft de bescheiden heid verbiedt my wel is waar daarvan te spreken, vrast de menschen vinden, dat we voel op elkaar gelyken, maar ik kan toch wel zeggen dat hy groot en goed gebouwd was en dat zyn gezicht die uitdrukking droeg van kracht en meerderheid, welke de vrou wen zoo gaarne zien by mannen, die ze liefhebben. Hij was iets over de dertig jeren we behoorden tot eene zeer geachte familie en wij hadden een goeden naam. Wat kon dus Jeannette Dorvaux bewogen hebben om hem af te wyzen? Ze was wel een mooi meisje, maar wy leven in een tyd, dat ook de stoflelyke voordeelen berekend worden, en zelfs aan mooie meisjes gelukt het niet iederen dag do liefde van een man als John le winnen. Hoewel John my de geheele geschiedenis op een half onverschilligen, half spottenden toon vertelde welke hem, onder ons ge zegd, maar eens heel slecht kleedde hoorde ik daaruit toch maar al te duideiyk, hoe diep hy gekrenkt was, hoe ongelukkig hy zich voelde en hoe groot zyne liefde voor Jean nette moest zyn. Nadat hy zyne mededeeling had geëindigd, nam ik zyne hand, drukte die hertelyk en zei met de overtuiging van iemand, die xeel van de wereld gezien heeft: „Nu, arbeid is immers het be9te tegengift en daarvan is er, naar het schynt, genoeg voor je weggelegd, oude jongen! In verloop van tyd zult ge het vergeten!" „Dat geloof ik juist niet", antwoordde hy. „Het is my te moede als het iemand zyn moet, die altyd in duisternis geleefd heeft, voor wien toen de zon eenige uren heeft geschenen en die daarna opnieuw door de schemering omhuld is geworden. Zoo'n mensch zou de zon evenmin kunnen vergeten, als ik Jeannette vergeten kan." „Zy schynt inderdaad een heel bekoorlyk schepseltje te zyn", gaf ik aarzelend ten antwoord. „Ze is een volmaakt wezen", antwoordde hy; „ge hebt immers nog maar weinig van haar gezien? Wacht maar, tot ge kunt oor deelen over de diepte van gemoed en van geest, welke het heeriyk schoone omhulsel insluit; dan zal het je niet meer verwonde ren, dat ik haar zoo innig liefgehad heb en altyd zal liefhebben." „Heeft ze aan iemand anderB haar hart geschonken en je daarom versmaad.?" „Neen, aan niemand. Ze heeft my lief en my alleen." „Maar dan begryp ik het niet!" riep ik verwonderd uit. „Op dien avond", hernam myn broeder, „toen ze my met beslistheid zeide dat zy my nooit zou kunnen huwen, dat zy my nooit zou kunnen toebehooren, en ik haide, toornige woorden tot haar zei, zag ik, niet tegenstaande dat, de liefde blinken in hare betraande oogen." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1