DAGBLAD. N°. 9342. A». 1890. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 4 Augustus. Jeannette's geheim. ~-4 Dinsdag; Aujïiistus. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: To«r Leiden per 8 meenden.1.10. Frenoo per post1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN Yen 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters neer pleetsruimte. Yoor bet in- ceaeeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Prof. dr. G. D. L. Huët, sedert 12 November 1872 hoogleeraar aan de faculteit der genees kunde aan de Leidsche universiteit, heeft ontslag uit dit ambt verzocht, daar zyne zwakke gezondheid hem niet langer toelaat het te vervullen. Bij boniDkl(jk besluit i3 benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuur kunde aan de Rijks-universiteit alhier, om onderwijs te geven in de artseny-bereidkunde en de toxicologie, de heer J. P. Eykman, voormalig hoogleeraar te Tokio. Prof. dr. H. Oort is voor den cursus 1890/91 benoemd tot secretaris van den academischen senaat te Leiden. Het examen voor de akte Fransch, lager onderwijs, is te 's-Hage met goeden uitslag afgelegd door den heer J. M. Laban, van Leiden, en het examen voor de akteDuitsch, lager onderwijs, door mej. H. E. Hatthes, mede van Leiden. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar de Argentynscbe Republiek en Uruguay, door middel van het stoomschip „Schiedam", van Rotterdam ver trekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk morgen-, Dinsdag-avond om 7.50 bezorgd zjjn. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de prijzen: ƒ54, f 29, f 6 en f3. De kapt.-Iuit. ter zee C. H. De Goeje, directeur der Kweekschool voor Zeevaart al hier, heeft, na gedurende eenige weken met verlof tot herstel van gezondheid afwezig te zijn geweest, het bestuur over genoemde inrichting weder aanvaard. De Amsterdamsche hoogleeraar A. Beau- jonis te Heidelberg ernstig ongesteld. In het jongst verschenen nommer van „Oud-Holland" worden medegedeeld eenige aanteekeningen van don heer A.Bredius over Pieter en Harmon Steenwyck, twee verdien stelijke stillevenschilders uit de zeventiende eeuw, van wie wel eenige werken bekend waren, maar wier levensloop nog in het duister lag. De heer Bredius deelt akten mede, waaruit blijkt dat beiden by hun oom Bailly, te Leiden, teekenen en schilderen hebben geleerd. Beiden vestigden zich vervolgens in hunne vader stad Delft. Harmen vertrok voor een korten tijd naar Oost-Indië. Pieter verhuisde naar Den Haag. Men schrijft ons uit Katwjjk aan Zee Rustig kabbelden de golfjes van de Noord zee tegen het strand, dat, niettegenstaande het vroege ochtenduur, vol bedrijvige beweeg lijkheid en zalig niets doen was. Een vreemdeling zou niets ongewoons be speurd hebben, wanneer hjj zjjn oog liet weiden over de zandige vlakte, wanneer hy zich verlustigde in het gezicht van de keur van toiletjes, wanneer hjj in enthusiasms geraakte over de lieflijke kinderschaar, om stuwd door hunne respectievelijke, niet min der aantrekkelijke bonnes. Evenals eiken anderen dag komt de vloed op het door geheime machten gestelde uur opzetten, neemt de onneembaar gewaande vestingen der kleine verdedigers in en doet onder gegil en geschater de badstoelen met hun inhoud naar hooger oorden verhuizen de haringen dartelen volkomen geljjk aan andere dagen aan het strand en de jeugd, die zich tot vermaken reeds in staat waant, zet de eerste schrede op dien glibberigen weg en de jonge schoonen laten zich dat, evenals andere dagen, als volleerde coquettes wel gevallen. Niettegenstaande al die gelyk engeiyk vor- migheid voor het ongeoefende oog, bespeurt de badgast (waaronder ik m(j rekende) iets geheimzinnigs, iets, dat zich minder onder woorden laat brengen dan wel zich doet tee kenen door z(jr.e resultaten. In het gefluister is eene geheimzinniger nuance gekomen, in het gelach iets, dat aan volkomen geluk doet denken, in het oog is iets, dat van verwachting spreekt, van zalige verwachting. Nu en dan ziet men een groepje heeren over het strand heen en weer hollen, de handen gevuld met depeches, welke de telegraafboden onophoudelijk aanbrengenernstig worden de hoofden dan by elkaar gestoken totdat een, een lange, met bruinen hoed, zyne orders scbynt uitgedeeld te hebben en naar alle windrichtingen zyne getrouwen doet Bnellen. 'tWas een gewichtige dag voor Katwyk, die feestdag van Nederland; om den geboorte dag van Neorlands vorstin te vieren, hadden eenige badgasten tyd noch moeite ont zien om dien naar eisch te doen slagen, on dank zy den grooten steun van den helaas afwezigen burgemeester, den heer De Ridder, wiens toewyding met niet genoeg dank kan worden herdacht; dank zy de een drachtige samenwerking van alle badgasten (Germanje's zonen uitgezonderd) kon er feest gevierd worden. Om zeven uren in den avond begon het terras van het „Bad hotel" zich te vullen en lieten de tonen van de Leidsche schuttery- muziek zich op het zachte koeltje dryven, dat uit zee een groet van Neptunus scheen over te brengen. 't Weder was verrukkeiyk; al hadden de harten soms ook sneller geklopt, wanneer een donker wolkje zich des daags vertoonde, het bleef verrukkeiyk. Nadat de eerste styve kwartiertjes voorby waren, die by elk formeel concert schynen te behooren, rees van aller wegen een steeds luider en luider wordende loon op, die van gepaste vroolykheid getuigde; gepast, wyi de uitvoering der muzieknummers met groote stilte werd aangehoord. Om negen uren verspreidden als door een tooverslag tallooze lampions hun poëtisch licht over het terras en over de respectieve hoofden der muzikanten't was een Oostersch nachtverhaal gelyk, dat kwynende licht, die murmelende zee en die wegsleepende muziek. Kanonnades wekken ons uit de zoete rqyme- ring en verkondigen dat de Rotterdamsche pyrotechnicus Gall zyn instrument bespeelt. Met een Gloria, aan onze geliefde Koningin gewyd, eindigde het fraaie, volkomen goed geslaagde vuurwerk en toen spoedden zich de danslustige paren naar de met evenveel zorg als welwillendheid in gereedheid ge brachte lokalen van het „Ryn-hotel". Daar werd tot het eerste uur in den morgen stond con amore gedanst; kon het anders waar dames, tyd en afstand ongerekend lieten om aan het bal den luiBter van hare tegen woordigheid by te zetten? Behoef ik nog te zeggen dat gelukwenschen aan H. M. zyn aangeboden en dat haar dank ons werd betuigd? Den volgenden morgen scheen de zon, weer evenals vroeger dagen, de Noordzee verhief zich en daalde, nog steeds gehoorzaam aan die macht; alleen de feestvierenden waren een gulden dag in hun levensboek ryker geworden. Uit de 46 sollicitanten naar de betrek king van hoofd der Christelyke school der Hervormde gemeente te Rynsburg is be noemd de heer H. Weiland, onderwyzer aan de Chr. school van de vereeniging „Luther", te Amsterdam. De gemeente-rekening van Lisse over 1889 geeft de volgende cyfers aan: ontvang sten f 25,840.65, uitgaven 24,443.12, batig saldo f 1397.53. Onder de uitgaven zyn be grepen de kosten van eene aanlegplaats voor schepen aan de Ringvaart van Haarlemmer meer en de kosten van verbouwing en ver grooting van het raadhuis, thans tevens inge richt voor secretarie, alsmede de kosten van inrichting van het kantoor telephoondienst. De allegorisch-histori8Che optocht, welke ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Wilhelmina door de Nationale Vereeniging te 's-Hage is georganiseerd, zal, evenals de feesten van gemeentewege, 1 Sept. worden gehouden. Men meldt uit Den HaagZelden slaagde het avondfeest ter eere van den verjaardag der Koningin in het Haagscbe Bosch zoo uit stekend als ditmaal. Geen windje was er aan de lucht, zoodat alle lichtjes brandden. Een keurig effect maakte het groote stuk in den tweeden vyver. Over de volle breedte van het water verhief zich hot voorfront van het ge bouw der Parysche tentoonstelling in 1889 en het monumentale stuk, dat zeer juist was nagebootst, straalde van licht. De hooge koepel, met het beeld van de faam bovenop, zoowel als de zystukken met de vensteropeningen en hoeken, kwamen flink uit by den donkeren boog van den hoofdingang. De weerspiegeling in het water wa3 betooverend Eene fraai geïllumineerde gondel, waaruit jagermuziek over het watervlak weerklonk, dreef statig over den vyver en verhoogde den indruk van een Venetiaanschon nacht. De brug, welke de beide met lichtslingers omzoomde vyvers verbindt, was ook zeer net verlicht en maakte vooral van verre een aangenamen indruk. Zooals gewoonlyk gaf de koninklyke kapel een welgeslaagd concert in de sociëteitstent, welke langs alle lynen van licht fonkelde, terwyl by den Koekamp in eene verlichte kiosk het muziekcorps der veldartillerie vroo- lyke klanken deed hooren. Eene ontzaglyke menigte bewoog zich door de lanen, om van den heerlyken avond te ge nieten, en bezichtigde ook de verschillende gasilluminaties voor de openbare gebouwen, welke zonder onderscheid slaagden. Het slot van het middagfeest, de opstyging van den ballon „Prinses Wilhelmina" van den heer Léon Mary in den Dierentuin, bleef, tot spyt van duizenden, die zich in en buiten den tuin verdrongen, achterwege. Wel trachtte men nog tot de duisternis intrad het gevaarte omhoog te doen gaan, maar ofschoon men van 8 uren des ochtends af aan het vullen Was, de ballon wilde zich niet oprichten bleef half gevuld. De luchtreiziger beweert dat de fout lag aan onvoldoenden gas-aanvoer en slechte hoedanigheid van het gas. Hy heeft daarom tegen het gemeentebestuur eene actie ingesteld. Ondanks deze kleine teleurstelling werd Peullleton. 2) Ik had daarginder wat geld gemaakt wel niet veel, maar het gerucht had de goedheid ge had de cyfers te verhoogen, en zoo was men overal zeer verheugd my te zien. Ik zeg dat volstrekt niet als eene spotterny, maar ben werkelyk van meening, dat het de onaan gename noodzakeiykheid, om voor een oud vriend de beurs te moeten trekken, geheel uitgesloten aan allo menschen meer ge noegen geeft, om den rollenden steen flink met mes bekleed dan naakt en kaal terug te vinden. Ik werd dus algemeen met gejuich ont vangen en was verwonderd, dat men de wereld en de menschen zoo dikwyis van ver geetachtigheid beschuldigt. In een van do huizen kwam, terwyl ik er was, nog iemand anders een bezoek brengen en werd ik voorgesteld aan miss Dorvaux. Toen ik haren naam hoorde noemen, herin nerde ik my terstond den middernachtelyken zucht van mijn broer en keek, naar ik vrees, de jongedame met meer opmerkzaamheid aan dan de wellevendheid eigenlijk veroorlooft. Hot beeld, dat myn eigen oog toen opving, overtuigde my ten volle, dat Jeannotte Dor vaux heel mooi was, doch terwyl ik hier opeDlyk en onbeschroomd beken, dat er op aarde slechts één mensch is, die haar nog meer bewondert dan ik haar bewonder, en slechts één mensch, die haar nog onderda niger slaaf is dan ik dat ben, geef ik hier mee meteen toe, dat ik een partydig getuige ben en dat myne uitspraak daarom niet het volle gewicht mag hebben. Op dien dag zag ik in Jeannette, toen zy aan my werd voorgesteld, een jong meisje van ongeveer twintig jaren en van nauwelyks middelbare grootte, maar met zacht afge ronde vormen. Ze was eene brunette en had donkerbruine oogen met lange, donkere wim pers, welke de oogen nog donkerder deden schynen. Daarby bezat ze zwart baar en ook zulke wenkbrauwen maar, hemel, wat veor haar en wat voor wenkbrauwen waren dat! Neus, mond en kin waren onberis- pelyk genoeg, ze was een verrukkeiyk en daarby lustig, vroolyk schepseltje, doch, naar hot my voorkwam, volstrekt geene ge schikte vrouw voor eon nuchter, prozaïsch, geheel voor zyn beroep levend en daarin op gaand arts, gelyk myn broeder John Penn. Was de jongedame jntusschen werkelyk zoo vroolyk en vergenoegd, als ze my in de eerste oogenblikken scheen? Ze had by het binnenkomen myne vrienden met een vroo- lyken lach en vroolyke woorden begroet, welke ze naar Franschen aard van levendige be wegingen vergezeld deed gaan en eenige minuten lang was alles aan haar leven en zonneschyn geweest. Toen zy myn naam hoorde, scheen die haar belang in te boezemen, en ze begon nu met eene lieve onbevangenheid, doch ernstig en bedaard, met my te praten. Onder ons ge sprek verrieden eenige voor een oogenblik verschynende trekjes in haar gelaat en eenige opmerkingen my, dat het leven voor haar niet enkel licht en vreugde was. Soms namen hare donkere oogen zelfs eene ernstige uit drukking aan en was baar blik vol godaoh- ten, terwyl de glimlach om haren mond onder het spreken plaats maakte voor een trek van bezorgdheid. De eerste indruk, welken ik van haar ont vaDgen had, de gedachte, dat ik slechts, schitterende, bonten vlinder voor mjf week spoedig voor eene andere be"'' -OÜOUW1D® en ik haastte my hare verg";>jng u nen voor het onrecht, 5at ik haar in myne gedachten had aar.gedaan, door tot jpyzelven te zeggen: „Ik heb my vergist; dat jonge meisje is zeer verstandig en beredeneerd en heeft wel licht haar mooi hoofdje vol eigen inzichten en een zelfstandigen wil." Maar hetzy ernstig of luchthartig, verstan dig of dwaas, Jeannette Dorvaux was een wonderschoon meisje, zeker het voorwerp van de wenschen van menig joDg mannenhart in Dalebury. Nadat John den laatsten patiént bezocht had en wy 's avonds achter eene flesch goe den wyn by elkaar zaten, zeide ik: „Vandaag heb ik ook uwe mooie miss Dorvaux leeren kennen." John kreeg een schok, toen hy dezen naam hoorde, maar gaf geea antwoord, en zoo be sloot ik, hem alles af te vragen, wat ik wenschte te weten. Dat ws,s niet moeilijk. Myn „ouwe John" had iets voet my kunnen verbergen h oe zou hy mij dan dit geheim hebben kun nen onthouden? Zeer spoedig was mij dan qgk de geheele geschiedenis zyner liefde "leinnette moeder ™,ong0- Jeannette Dalebury komen veer ee,. «l-a hatt had zich terstond tot wonen en aaDgetrokk0n gevoeld, dit jonge meisje (JKorfH vtrvolgd.\

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1