Gemengd Nlenivs. Men meldt ons omtrent den zwemwedstrijd der Leidsche Zwemclub hot volgendeNa lang naar oen geschikten datum gezocht te hebben, heeft het bestuur der Club eindelijk bepaald dat de wedstrijd op Zondag 10 Augustus a. s. zal gehouden wor den. In plaats van een onderlingen wedstrijd, zooals eerst het plan was, zal hij echter nationaal zijn. Tot dit besluit is hot bestuur gekomen naar aanleiding van oen verzoek, door tal van zwemmers uit verschillende ste den tot hem gericht. De wedstrijd belooft zoor belangwekkend te zullen worden, daar de beste krachten op dit gebied van sport, niet alleen uit Leiden, maar ook uit andere plaatsen, hunne mede werking hebben toegezegd. Het programma bevat twee geheel nieuwe nationale nummers, namelijk snelzwemmen op de borst en op den rug voor leden en liefhebbers beneden 15 jaar. Het bestuur ver wacht, daar er vooral hier ter stede vele zeer goede zwemmers beueden dien leeftijd zijn, dat dit nummer zeer belangwekkend zal worden. Ook de waterspelon, welke ditmaal voor alle deelnemers openstaan, beloven veel, daar zy uit een, bij de zwemmers zoozeer gelief den, tobbenwedstryd en oen tornooi te paard zullen bestaan. Voor de arrondissements-recht- bank te 's-Gravenhago stond gisteren terecht een Duitsch kamermeisje, L. E., oud 29 jaar, uit het hotel van den heer K., in de Spui straat aldaar, beklaagd van diefstal van een vijftal llesschon wijn en eenige linnen goederen. Bekl. erkende eene volle flesch Rynschen wijn, welke gebarsten was, mede naar hare kamer genomen te hebben om uitte drinken; de andere vier flesschen, waarin zich nog slechts restantjes bevonden, had zy uit de gelagkamer me3genomen. Het linnengoed had zy slechts tydeiyk in haren koffer geborgen voor het vuilworden, omdat zy op dat oogen- bhk den sleutel niet vmden kon. Deze voorstelling van de zaak werd even wel door de getuigen onaannomeiyk gemaakt. De subst.-off. van justitie mr. Pleyte eischte schuldigverklaring aan diefstal, tweemaal ge- plsegd, subsidiair ten opzichte van het tweede feit aan verduistering, en veroordeeling tot eene gevangenisstraf van 8 maanden. De verdediger, mr. Kappsyne v. d. Coppello, meende dat voor het tweede ten laste ge legde feit hoegenaamd geen bewys was aan- gevoetd. Het bewijs voor het eerste feit be rustte, volgens pleiter, slechts op de op zich- zelve staande verklaring van beklaagde. Hy drong op eene voel lichtere straf aan dan door het O. M. was gevorderd. Uitspraak over 8 dagen. Te Deventer werd in deze week van acht heerenhuizen, gelegen aan de Brink poortstraat, het lood weggenomen. Bij ver schillende kooplieden aldaar werd door de politie eene hoeveelheid van ruim 100 KG. aan stukken gesneden lood in beslag ge nomen. De vermoedelijke dader is door haar opgespoord. Voor het gymnastiekfeest te Breda hebben zich tot hiertoe opgegeven ééne Fransche, ééne Duitsche, 10 Belgische en 65 Nederlandsche Vereenigingen. Het Belgische Noordergewest zal groepoefeoiugen uitvoeren met 80 en „De Volkskring" mot 20 turners. Alle VereenigiDgen brengen hare vaandels mede. Op het uitgestrekte terrein der wedrennen worden geheele straten met veldtenten, tot logies, opgericht. Aan hot station te Maastricht werd gisterochtend de arbeider Kersten, van den spoorweg Gr. C. b., terwyi hy bezig was het gras tusschen de rails te wieden, door eens locomotief overreden. Zyn rechterarm werd hem ter hoogte van den elleboog afge sneden, terwpl hy ook eene hoofdwonde be kwam. Hy is naar het gesticht Calvariënberg overgebracht. Aan het postkantoor te Rysen is dezer dagen een brief in de bus gedaan mot hot navolgende adres „Aan het dienstmeisje, dat door middel van een kokosnoot van een lintworm ver lost is, te Montfoort". Uit Bern wordt gemold: Naar aanleiding der onlangs plaats gehad hebbende ontploffing in den kruitmolen te Chur wordt molegedeeld dat van de ongeveer dertig kruit- molenaars, ei e het eedgenootschap in zijne drio molens te Chur, Bern en in hot kanton Waadt in den loop dor laatste twintig jaren in dienst had, 21 door kruitontploffing den dood vonden. BUITENLAND. Dnttsohland. De sociaal-democratische bladen te Beriyn bevatten eene oproeping tot de leden dezer party om deel te nemen aan de party-ver gadering, welke op 12 October te Halle zal worden gehouden. Op deze byeenkomst zal de reorganisatie der party worden besproken, welke door de opheffing der socialistenwet noodzak9iyk wordt. België. Tot den Boekwezendag te Antwerpen zyn nog toegetreden onze landgenooten Aug. Belinfai-.te, dr. W. N. Du Eieu (van Leiden), J. Huf Van Buren, I. P. S. W. Komdoifïer, Ed. Nppels, F. C. D. Thieme, I. Tideman, A. A. Vorsterman van Oyen en dr. Th. Ch. L. Wynmalen. De zittingen der afdeelingen zullen plaats hebben des morgens van halftien tot twaalf urende algemeens zittingen des namiddags van 2 tot 4 uren. Donderdag 7 Augustus, te 9 uren des mor gens, vergadering in de groote zaal van het Kunstverbond; officiëele ontvangst door de inrichtings-commissie en samenstelling der bureelen. Zaterdag 9 Augustus, te 5 uren des namiddags, ontvangst van de leden van den Boekwezendag ten stadhuize door de stedelyke overhedente 6 uren feestmaal by inteekening in de groote zaal van het Kunst verbond. Elke redevoering zal niet langer dan 15 minuten mogen duren; een dienst van vertalers en stenografon zal in den Boek wezendag ingericht zyn. De gemeenteraad van Molenbeek-Saint- Jean besloot voor een millioen franken deel te nemen aan den eventueelen aanl6g van eene zeehaven te Brussel, zoo de Staat de uitvoering van het werk overneemt. De gezanten van Rusland, Turkije, Frank ryk en Italië aan hot Belgische hof hebben onder leiding van generaal Vandersmissen een b6zoc-k gebracht aan de beroemde fa briek van Cockerill te Seraing en de glasfa briek van Val St.-Lambert. Italië. In de telegrammen uit Rome wordt gemeld, dat de regesring voorloopig de landverhuizing naar de Argentynsche Republiek heeft ver boden. Uit Rom.e wordt het overlijden gemeld van kardinaal Pallotti. Qroot-Brltannlë. Keizer Wilhelm zal Zondag-avond om acht uron te Dover aankomen, waar graaf Hatz- feldt en do marine-attaché, korvet-kapitein Hasenclever zich op de „Hohenzollern" zullen begeven. De overige leden van het gezant schap zullen te Cowes hunne opwachting maken. Wat het bezoek aan Schotland betreft, is, naar officiëel wordt gemeld, nog niets bepaald. Met geestdrift begroet de „Standard" do aan staande komst vaa den Duitschen keizer in Engeland. Na gewezen te hebben op de verschillende gronden, om den keizer thans by- zonder hartelyk te ontvangen, wyst de „Stand ard" op de overeenstemming der bolangen en meeningen van Engeland en Duitscbland. Duitschland heeft de grootste landmacht, Engeland de grootste zeemacht. Het is ondenk baar, dat deze twee mogendheden tegenover gestelde bedoel ngen vervolgen, maar zeer licht denkbaar, dat zy tot een gemeenschappeiyk doel moeten samenwerken. De spoorwegbesturen in Zuid-Wales hebben op eene byeenkomst besloten, te vol harden by hunne weigering, de eischen der arbeiders in te willigen. Daar de opzeggingen der spoorwegarbeiders tot Woensdag loopen, staat dan eene werk staking voor de deur, waarby 150,000 man zouden betrokken zyn. Vanwege de werklie den wordt bericht dat zy geld genoeg heb ben om den stryd, zoo noodig, 6 maanden vol te houden. De „Times" ontvangt vertrouwbaar nieuws botreffende Emin-Pacha. De expeditie van dr. Schnitzler had eenige hevige gevechten met de Masai in Ugogo te voeren en 1200 stuks vee werden buit gemaakt. Naar luid van eon telegram uit Londen aan de „Voss. Ztg.", heeft do Bank van Enge land hot voornomen in liet vervolg alleen goud in groote par!yen af te geven. De beurs te Londen is aanstaanden Maan dag (Bank holiday) gesloten. Oosteni-.-Hong,-3Honarohie. Thans is het zeker, dat in den loop van het volgende jaar de wallen zullen geslecht worden, die de stad Weenen scheidon van hare voorsteden. Zyn die muren geslecht, dan zullen ook de stedelyke accynzen verdwynen. Op eene byeenkomst, door afgevaardigden van de gemeentebesturen van Weenen en de voor steden gehouden, is besloten dat de gemeente raad van de aldus vergroote stad uit 129 leden zal bestaan, met een burgemeester aan het hoofd, die voor zes jaren zal gekozen worden. Dit besluit heeft echter nog wettelyke sanctie noodig; een ontwerp van dio stichting zal in de aanstaande zitting van den Neder- Oostenrykschen landdag worden ingediend. De mynwerkers van de Dognacska en Moravisca-kolenmynen in Hongaryo, ten ge tale van 1200, hebben het werk gestaakt. Zy eischen vermindering van den arbeidstyd tot acht uren en verhooging van loon. De directie van de Oo3tenryksch-Hongaarsche Staats spoorwegen, aan wie de mynen behooren, wil wel loonsverhooging toestaan, doch geene ver mindering van arbeidstyd. Het huwelyk van aartshertogin Marie Valerie, keizer Frans Jozefs jongste dochter, met aartshertog Frans Salvator is in de kerk ti Ischl gesloten. Byna alle leden van het huis Habsburg en vele andere aanzienlyke personen waren aanwezig. De plechtigheid kenmerkte zich door den eenvoud, welke by het Oostenryksche vorstenhuis gebruikelyk is. Doch de inwoners van het stadje hadden er buitengewoon veel werk van gemaakt. De stad was versierd, schoolkinderen strooiden bloemen en duizenden boeren en boerinnen uit den omtrek waren komen kyken. Hunne schilderachtige kleeding maakte een aardig effect. Opmerkelyk was dat geen enkele soldaat, zelfs geen politie agent te zien was. In de beide eerste rytuigen van den bruids stoet, welke elk door vier paarden getrokken werden, waren de bruidsmeisjes gezeten. Dan volgden acht rytuigen elk met twee paarden 6n welke, ondanks het fraaie weder, alle ge sloten waren. Dit was jammer, want r.u waren de fraaie kostumes haast niet te zien. De bruid droeg een wit satynen kleed met kostbare kant en een sleep van wel twee meter lengte met myrte- en oranjebloesem versierd. Een myrtekrans versierde haar weelderig hoofdhaar. De keizerin was in lila satin merveilleux. Keizer Frans Jozef droeg de kolonels-uniform van zyn infanterie- regiment. Bisschop Doppelbausr leidde de plechtig heid, welke niet langer dan een half uur duurde en aan het slot waarvan het orgel het volkslied speelde. Daarna had het bruidsmaal plaats en vervolgens ging het jonge paar naar Offensee op reis. Ter gelegenheid van de bruiloft vaardigt de keizer amnestie uit en zullen eenige lief dadige instellingen worden gesticht. Gedenk penningen zyn geslagen met de afbeeldingen van den aartshertog en zyne bruid. In alle steden van Oostenryk en Hongarye zyn kerkdiensten gehouden en vlagden de openbare gebouwen. Toen de keizer op den vooravond van de bruiloft de toebereidselen bezichtigde, zeide hy: „Dit is myn laatste vermaak." Meteen avondfeest op het meer werd de dag besloten. Rusland. De opruiingen tegen de Joden gaan in Rusland zóó ver, dat zelfs Russische bladen daartegen opkomen. De gouverneur van Mo- hilew en het hoofd der politie te Odessa heb ben gedreigd, de Joden wegens openbare rustverstoring, onbeschaamdheid, enz., zonder vorm van proces (langs administratieven weg) te straffen; een adelmaarschalk heeft afge kondigd, dat de Joden by de geringste aan leiding in het openbaar zullen worden ge- geeseld. Deze feiten worden door de „Petersb. Wjedomosti" g9meld. In het bureau der St.-Petersburgsche „No- wosti" is de photographie tentoongesteld van een 12 jarigen Jodenknaap, die door zekeren dr. Granowski te Bjelostoek gebrandmerkt werd, omdat hy over de heining van zyn tuin keek. De verontwaardigde man schreef hem namelyk met lapis in het Russisch, Duitsch en Hebreeuwsch het woord „dief" op verschil lende plaatsen van zyn gezicht. Tegen den onmenschelyken geneesheer is eene gorochte- iyke vervolging ingesteld. Da „Times" bevat oen zeer heftig artikel tegen Rusland naar aanleiding van de edicten tegen de Joden en r.oomt de Russische po- liiirk krankzinnig on barbaarsch. Het blad hoopt dat een verontwaardigd protest uit alle beschaafdo landen zal opgaan. Overal waar de Russische invloed doordringt, zal hy worden voorafgegaan door de geschiedenis der voortdurende wreedheid, welke in koelen bloede, met voorbedachten rade en zonder grond wordt bedreven. De slachtoffers van die tirannie zullen naar alle landen vluchten en overal met open armen worden ontvangen. Het nieuwe edict, dat door don czaar aller Russen tegen zyne Joodsche onderdanen is uit gevaardigd, behelst o. a. de volgende punten lo. Joden mogen voortaan niet meer op het platteland leven, noch in Rusland, noch in Polen (hun toevluchtsoord tot dusver). Joden zullen geen land meer mogen bezitten, noch verbouwen. De hardheid van dezen maatregel wordt nog verscheipt door de toevoeging, dat onder „platteland" ook een honderdtal kleine steden, waar veel Joden leven, wordt begrepen. Roeds in 1882 werd deze bepaling onder de „Mei- wetten" opgenomen, doch eerst thans wordt zy van kracht verklaard. 2o. Joden mogen slechts wonen in 16 van do provinciën (gubernia) van Rusland. Hoewel ook deze bepaling van vroegeren datum is, werd aan Joodsche handelaren, die in Riga, Libau, Rostoff, enz. zaken dreven, toegestaan daar verbiyf te houden. Een minis- terièel rondschryven i. d. 1S80 erkende dit recht officieel. Thans zullen de duizenden gezinnen, welke buiten de 16 provinciën wo nen, uit hunne woon- en werkplaatsen verdre ven worden. 3o. Ook op Joodsche ambachtslieden, die overal verspreid wonen, zal deze maatregel worden toegepast. 4o. Joden mogen zich. niet meer met de myn-industrie bezighouden, ja zelfs geene aan- deelen in dergelyke ondernemingen bezitten. 5o. Joden mogen niet meer worden toege laten in inrichtingen van openbaar onderwys. 6o. De betrekkingen van advocaat, militair doktor, ingenieur, ambtenaar aan regeerings- bureelen enz., mogen niet meer door Joden vervuld worden. Het aantal Joden, dat in Rusland woont, bedraagt vier a vyf millioen. Het aantal van hen, die door het edict uit hunne woonplaatsen verjaagd zullen worden, schat men op niet minder dan één millioen. Tuvliijo. Uit Konstantinopel wordt aan de Parysche „Temps" gemeld dat de bladen aldaar op bevel der overheid zich onthouden van het doen van mededeelingen betreffende het optre- j den van Kum Kapu in de Armenische kerk. Ook worden pogingen in het werk gesteld by de verslaggevers der buitenlandsche bladen om hun aanleidiog te geven tot vermindering der beteekenis van bedoeld voorval. De kiygs- raad besloot, zooals nader medegedeeld wordt, maatregelen te nemen tot het bewaren van de orde. Verscheidene huiszoekingen hadden plaats; men vond alleen manuscripten voor artikelen, welke zouden opgenomen worden in de to Londen uitgegeven wordende rovolu- tionnaire „Armanic". Ook vele arrestatiën hadden er nog plaats. Het getal dooden wordt op twintig geschat, onder wie vier Mahome- danen. Gewond werd een vyftigtal personen. Het getal slachtoffers zou echter veel grooter geweest zyn, indien de sultan, onmiddellyk van het gebeurde in kennis gesteld, niet uit- drukkelyk had bevolen zoo mogelyk bloed vergieten te vermijden. Men verzekert dat de oogenschynlyke leider van het oproer, die ook den dood vond, in Armenië verschei dene verwanten verloren heeft. Zy waren onder de slachtoffers der wandaden van den beruchten Kurdenhoofdman Mussa Bey, wiens bestraffing door de Engelsche regeering vruch- te'oos aan de Porte gevraagd werd. Volgens berichten uit Konstantinopel zyn 150 Armeniërs, die tot het dienstpersoneel in Ildir-Kiosk behooren, afgedankt en zyn 20 Armeniërs in hechtenis genomen. De arres tatiën worden in het geheim voortgezet. Verceulgdo Staten. Uit Washington wordt geseind: Donderdag is in het Huis van Afgevaardigden gepoogd eene er.quête in te stellen naar aanleiding der beschuldiging, uitgesproken door d9 Farmer's Association, dat de zilverwet zon zyn aan genomen door strafbaren invloed te oefenen op zekere leden. In verband met dit voorstel was er eene levendige discussie tusschen de democraten, die het onderzoek wilden, en de republikeinen, die er tegen waren. Middel-Ajuerika. Do „Now-York Herald" bevat een telegram uit Mexico, waarin bevestigd wordt dat de Vereenigde Staten en Mexico voornemens zijn gemoenschappelyk op te treden tot herstel van den vrado in Middel Amerika.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2