Gemengd Nieuws. Do zeer hooge temperatuur, welke gisteren den geheelen dag alhier heerschte, deed menigeen naar een frisch bad verlangen. Dit was ook het geval met een tweetal schippers van een in de Haven liggend vaar tuig. Hoewel het niet geoorloofd is in daarvoor niet afgebakend water te zwemmen of te baden, begaven de twee schippers zich in de Haven om door zwemmen aldaar hun lichaam de zoo verlangde frischheid te verschaffen. Één hunner bracht het er goed af, maar zijn kameraad zonk weldra naar de diepte weg, naar men vermoedt door hevige kramp aangetast. De vele pogingen, welke onmid dellijk werden aangewend om den man uit de diepte omhoog te brengen, bleven aanvan kelijk zonder gunstigen uitslag, totdat ton laatste een voorbijvarende schipper met e;n haak den gezonkene aan de oppervlakte van het water bracht. Do drenkeling was bewusteloos, schijnbaar dood zelfs. De middelen, bij drenkelingen toe te passen, werden ook dezen persoon toege diend en nadat een geneesheer, de heer K., zijne zorgen aan hem besteed had, kwam er eenig toeken van leven bjj den schipper. Eene golf bloed en water kwam voor den dag en daarna werd de bijna verdronkene binnen het vaartuig gebracht. De hoop op herstel is echter r.iet ver wezenljjkt, want hedennacht bezweek de onge lukkige ten gevolge van het met hem voor gevallene. Ontelbaar wa3 het aantal dergenen, die gisteravond omstreeks zeven uren op Haven en Havenkade een en ander gadesloegen. De politie en de aan de Haven gestationneerde brugwachters verleenden bij het ongeluk hulp. Van eenige in de Haven liggende voertuigen waait de vlag hal verstok, ten teeken van rouw. De meesterknecht W. Plasmeyer bij den heer A. Somerwil Az., tabaks- en sigarenhandelaar alhier, mocht gisteren den dag hordenken waarop hij 12'/a jaar bjj zijn patroon werkzaam was. In die trouwe en eerlijke plichtsvervulling vond de heer Somer wil aanleiding om den jubilaris geluk te wenscheti en hem tevens een zilveren horloge te vereeren. Ook het overige personeel bracht hem hartelijke gelukwenschen. Verder word de jubilaris met zijne echtgenoote 's middags ten huize van den patroon genoeglijk ont haald, terwijl beiden door de heeren Marks en Spruyt, eeiste en tweede bedienden, boven dien waren uitgeuoodigd des avonds op de bovenzaal van „Concordia" eon paar gezellige uren door te brengen. De lste Augustus was dus voor Plasmeyer inderdaad een feestdag. Een der familieleden van den gearresteerden bewoner aan den Stationsweg alhier deelt ons mede dat de vrouw van den veroordeelde zeer waarschijnlijk niet ontijdig is bevallen, afgaande op den blakenden wel stand, waarin het knaapje verkeert; dat de vrouw reeds lang voor hare bevalling het verlangen om hare zuster te Haarlem op te zoeken, had te kennen gegeven, welk plan echter eerst na de geboorte van het kind tot uitvoering kwamdat zjj toen, gezond en wel, mat eene zuster van haren man, die zelf niet mede ging, per 3poor naar Haarlem vertrokdat een knecht bun reiskoffer tot aan het station bracht, en dat de vrouw in bijzijn van hare schoonzuster in den trein zoo bijzonder ongesteld werd, welke onge steldheid niet meer week totdat de vrouw was overleden. Omtrent het op baar opgegraven lijk toe gepaste deskundig onderzoek is nog niets na ders bekend geworden. Zooals uit eene inditnommer voorkomende advertentie blijkt, zal a. e. Woensdag in den tuin van „Vreewijk" weer een echt kinderfeest plaats hebben. Het zal bestaan uit eene muziekuitvoering door een twaalftal leden van het stafmuziekcorps van het 4de reg. inf, terwijl bjj gunstig weder luchtballons zullen worden opgelaten en het terrein des avonds met bengaalsch vuur zal worden verlicht. Met het oog op den billijken toegangsprijs zal zeker menigeen er met zijne kinderen heengaan. Deze week werden in „Rhynzigt" genomen60G zwembaden door heeren en 69 door dames. De temperatuur van het water is 21° Celsius. Gedurende de afgeloopen week werden door de „Leidsche Zwemclub" diploma's als gooefend zwemmer toegekend aan H. C. Vis ser, W. F. Tiemeyer, I. Kunst, Friso Meter en C. Prince Jr., uit Gouda. Verder werd het examen nog met goed gevolg afgelegd door do volgende jongens der Kweekschool voor Zeevaart alhierA. J. Schoen, I. K. F. Schneider, G. Van de Berg, K. Suk, F. Spits en F. Ernst. Aan deze jongens zal het diploma eerstdaags worden uitgereikt. Hedennamiddag, omstreeks twee uren, waren eenige meisjes op de Heeren gracht aan het spelen. Ééne van haar, niet opmerkende dat zjj te dicht bjj het water was, had het ongeluk tusschen eene schuit en den wal te geraken. Onder haren val greep zjj met de eene hand den rand van het vaar tuig, terwijl een groot gedeelte van haar lichaam in het water hing. Eenige personen, die haar aldus zagen hangen, zetten de kleine spoedig op den wal. Uit Katwjjk aan Zee wordt dd. 1 Aug. gemeld: Door 2 schuiten van Zand- voort en door de bomschuit KW. 85 werd hedenmiddag versche visch aangebracht; zij besomden van 24 tot f 32. Kleine tarbot f 1 a 2, tong 30 a 40 ets., bunschol 10 a 15 ets., rog 10 a 15 ets. per stuk. Grooto kokant 4.50 a 4.90, kleinere 2.60 a 3.10, scharren 5 a 6, kleine zeehanen 1.20 a 1.40 per mand. Van de haringvisscheri) keerde terug de bomschuit KW. 58, reeder N. Haasnoot, schipper H. v. d. Plas, met 270 kantjes pekelharing en 30 ton steur- haring. Gisteren is hier ook van de haring visscheri) teruggekeerd de bomschuit „Fier- man Eduard," reeder firma Meerburg, schipper J. Haasnoot, met 310 kantjes haring. Aan de harddraverij, door de Goudsche harddraverij-vereeniging „Eendracht maakt macht" gehouden, namen 12 bekende harddravers deel. Een groot saital belangstel lenden bewoog zich op het terrein. De prjjs van 200 werd gewonnen door „Prins", van den he9r P. Van Santen, te Rotterdam, be reden door den eigenaar, en de premie van f 75 door „Victoria", van den heer C. Oudjjk, te Waddingsveen, bereden door den heer J. G. Matze. Gisterochtend is bet 5-jarig jon getje, sedert jl. Dinsdag te Haarlem vermist, levenloos uit eene sloot nabij do kazerne aan den Schoteiweg opgehaald. Twee rechercheurs van politie hebben te Amsterdam oen inbreker gesnapt, die juist bezig was eens te beproeven toegang te verkrijgen tot do geldlade van den kastehin van „Artis." De man had al eene ruit met zeep besmeerd en was juist bezig het glas zonder gedruisch te verwijderen, toen hij in den kraag werd gepakt. Daar bp niet kon besluiten goedschiks meo te gaan. ging de overtocht naar het politie- bureel met eenige mosilijkheden gepaard. Op het bureau aangekomen, herkende men in den gevangene een oude bekende der justitie, die zijn vaderland, Duitschland, had verlaten om te zien wat hij hier in Holland vinden kon. In de gisteren gehouden zitting der rechtbank te Rotterdam werd de zaak behandeld van Ten Pierik, oud 53 jaar, opper man, beschuldigd van op Dinsdagochtend 10 Juni in de woning zijner moeder op een hofje aan de Dirksmit3straat eene revolver op zijne huisvrouw Anna Hopman gelost te hebben, hetgeen haren dood ten gevolge had. Uit het getuigenverhoor bleek dat de ver standhouding tusschen man en vrouw voort durend slecht was en op beider gedrag zeer veel viel aan te merken. Beklaagde bekende zijne schuld en was zeer zenuwachtig. Hjj had eene poging tot verzeening aange wend ten huize zijner moeder, welke echter mislukte en daarop loste hy de revolver, welke hy een uur te voren gekocht had, met het voornemen om, als zpne poging tot ver zoening mislukte, zyne vrouw en zichzelven te dooden. Het O. M. eischte 15 jaar gevangenisstraf. Mr. H. Vaillant pleitte verzachtende omstan digheden. Uitspraak Dinsdag a. 8. Door wylen mejuffr. W. E. Happé is aan het bestuur der beide gasthuizen te Amsterdam, om ten nutte van die gasthuizen te worden aangewend, gelegateerd eene som van ƒ2000, en wyders nog, ten einde te worden besteed om aan verpleegde zieken, die na langdurig verblyf in de gasthuizen in geheel uitgeputten geldelyken toestand in de maatschappy terugkeeren, zoodanigen onder stand en kleeding of wat hun nooddruft mocht medebrengen, uit te keeren, als naar het oordeel der eerste geneesheerer. dienstig zal worden bevonden, tevens in contant geld de som van 2000. De IJsel-Stoomtram-Maatschappy heeft haren stoomtramweg tusschen Rotter dam en Ouwerschie, benevens hare concos- slën tusschen Ouwerschie en Delft, overge dragen aan de Rolt. Tramwegmaatschappü en staakte heden haren dienst. In afwachting van de beslissing, te nemen door den ge meenteraad in zake de aangevraagde con cessie voor een paardentramweg van Rotter dam naar Ouwerschie, zal do Rotterdamsche Tramweg-Maatschappü een omnibusdienet organjsseren, geiyk aan dien van den opge heven steomtramdienst. De omnibusdienst treedt heden, 2 Augustus, in werking. De lucht begon er gisteren tegen den avond, na den buitengewoon warmen dag, onheilspellend uit te zien. Eindeiyk was het licht al3 't ware niet van den hemel, doch de lange tyd, welke er tus schen dat licht en de onweerslagen verliep, bewees dat het nog verre was. Ook viel er niet zooveel regen als wel ver wacht werd. De bui dreef grootendeels bezydon over de stad. Daarentegen trok over Amsterdam zelf en omstreken e9n zwaar onweder. Het lichtte ook daar hevig en van alle kanten. Een bui van vele myien breedte kwam uit Z.W. richting. Van zware wolken was een koepeldak gespan nen, welk9 de overdag verzamelde warmte drukkend terughield en de bliksemstralen hel weerkaatste. Vooral in den trein tusschen Amsterdam en Haarlsm was het een prachtig schouwspel. De geheele polder was oogenblik op oogenblik zoo helder verlicht als by dag en dan zag men hoe eene roetzwarte wolk langzaam voort- schoof en haar vuur naar alle kanten uitzond. Omstreeks halftien zag men tusschen Haarlem en Halfweg in de verte drie bran den, vermoedeiyk door den bliksem veroor zaakt één zuideiyk en 2 noordeiyk van den weg, de laatste vry dicht by elkaar. Ze straalden een rooden gloed in den nacht en men zag het huis, de boerderp of de hooi schelven, welke door het vuur waren aangetast, langzaam voltaren en in rook opgaan. Ook boven de gemeente Utrecht woedde gisteravond con kortstondig, doch hevig onweder, komende uit het Z.W., vergezeld van zwaren regen. De temperatuur is daar door belangryk opgefrischt. Het onweder oxtlastte zich te 8.48. Te 9.5 schoot de wind plotseling na3r het WZW. uit, waarbp een stoot van 15 KG. op den vierk. meter voorkwam. De hoeveelheid afgetapte regen te 10 uren, bedroeg 7.4 mM. Van ongelukken aldaar vernam men niets. Gisteravond is de bliksem geslagen in de hoeve van D(jke, onder Kattendpke; de hoeve is vernield. Men schrpft uit Groningen, dd. 2 Augustus Gisteren, na een drukkend warmen dag en prachtig avondrood in eene lucht vol electri- sche spanning, begon om elf uren, met een wervelwind, die 't stof der straten opwoei, zoodat het scheen, alsof men zich bewoog in den rook van een geweldigen brand, een onwoer, dat, daar het zoowel in 't [oosten als in 't westen woerlichtte, vr\j ernstig scheen te zullen worden. Intusschrn is het hier niet ernstig geweest. Een flinke regen verving den wervelwind en het onweer dreef omstreeks twaalf uren voorby. Te Casteul, in het arrondissement Prades, zoo wordt uit Rpsel van gisteren gemeld, werden 310 schapen door den bliksem gedood. Gisterochtend tegenvieruren brak in de academie-zaal van het bisschop- peiyk college St.-Quirin te Huy brand uit, welke anel om zich heen greep. Alle kweeke- lingen werden gered. Er was geen water om er het vuur mede te bestryden. Voor tien jaren brandde het gebouw ook af. Te Marseille kwam dezer dagen eene stoomboot aan met 1200 Fransche, Italiaansche en Spaansche landverhuizers uit Buenos-Ayres aan boord. De meesten waren gedwongen uit de Argentynsche Republiek terug te keeren, omdat zy nergens werk konden vinden. Naar zy mededeelden, waren vele andere landverhuizers genoopt door bede len in hun onderhoud te voorzien. Volgens een buitenlandsch blad zyn te Buenos-Ayres omstreeks 40,000 Franschen, ongeveer 6000 Engelschen en bp de 200,000 Italianen. Engeland, Frankryk en Italië zon den by de jongste ongeregeldheden oorlogs schepen, om de belangen dezer landgenooten te beschermen. Nu de opstand te Buenos-Ayres geëindigd is, worden eenige bpzonderheden medegedeeld betreffende de onmiddellyke gevolgen. De be schieting heeft vooral op het Victoria-plein, waar de voornaamste openbare gebouwen zich bevinden, groote schade aangericht. Het aan tal personen, dat gedood werd, wordt op om streeks 1000, het aantal gewonden op niet minder dan 5000 geschat. Bovendien W9rd door het opbreken van spoorwegen, het af- snpden van telegraafkabels en -draden zeer aanzienlyke schade veroorzaakt, waarvan het bedrag alsnog moeilijk is op te geven, maar dat stellig grooter zal zyn dan men denkt. Volgens een by Lloyd te Londen ontvan gen telegram hebben de schepen in de haven geen schade geleden. Naar het heet, hebben Engeland en Frankrpk te zamen aan Argentinië eischen tot schade vergoeding gesteld voor de door hunne land genooten geleden schade tpdens de onlusten. De „Times" meldt uit Buenos-Ayres, dat de president Celman een langdradig manifest van 2000 woorden heeft uitgevaardigd, hoofd- zakelpk bestaande in eene zelfverheerlpking en in woorden van „eeuwigen dank" aan hen, die 's vaderlands zegen bekomen zullen, om dat zp hem, dr. Celman, tydens de crisis steunden. De president wil niets W6ten van heengaan; trouwens, aan zyne eigene regee ring schrpft hy Argentinié's voorspoed toe, terwyi de revolutionaire woelingen, volgens hem, slechts het werk zyn geweest van eene eerzuchtige party in de stad Buenos-Ayres, welke de geheele republiek zou willen over- heerschen. Thermometerstand gisteravond om 8 uren 25° C. 77° Fahrenheithedenmorgen om 8 uren 19s C. 66.2° F.; 'a middags 12 uren 22° C. 71.6° F.; 's namiddags 4 uren 21° C. 69.8° F. Telegrammen, WILHELMSHAVEN, 1 Augustus. De „Hohenzollern", met keizer Wilhelm aan boord, heeft heden zee gokozen met bestemming naar Oetende. De „Hohenzollern" werd voorafgegaan door een eskader en gevolgd door het adviesjacht „Irene". WEENEN, 1 Augustus. Volgens de „Neue Fr. Presse" hadden te Cles (Zuid-Tyrol) onge regeldheden plaats naar aanleiding van een verbod der politie om een gedenksteen ter eere van Bertolini, den overleden president der vereeniging „Pro Patria", te onthullen. Vyf personen werden gearresteerd. PARIJS, 1 Augustus. De „France" bevat eene depeche, wolke, naar het blad beweert, uit Madrid is ontvangen, en waaiin van offi cieuze zpde als gerucht wordt medegedeeld, dat de koning van Spanje overleden is. Het Spaansche gezantschap alhier spreekt dit ge rucht echter tegen. NIEUW-YORK, 1 Augustus. De aanhou dende, ongewoon hevige hitte had gisteren alhier acht sterfgevallen ten gevolge. Ook te Boston, Provider.ce en in andere plaatsen van Nieuw-Engeland zpn verscheidene sterf gevallen van dien aard voorgekomen. KONSTANTINOPEL, 1 Augustus. De „be- rats" (aanstellingsbrieven), welke aan de Bul- gaarsche geestelpken onverwyid zullen worden uitgereikt, zullen vergezeld gaan van eene afzonderiyke nota, waarin de aanbeveling i3 vervat om de geeetelyke kleeding te wyzigen en elke aanleiding tot ongeregeldheid te ver- myden. Deze aanbeveling doet onderstellen dat de quaestie nog niet geëindigd is. BUENOS-AYRES, 1 Aug. Voor alle handels afrekeningen is door het Congres der Argen tynsche republiek 30 dagen uitstel verleend. WASHINGTON, 2 Augustus. Belangryke hoeveelheden zilver zyn aangekocht voor rekening van Europeesche speculanten. Men verwacht opnieuw eene styging van den zilverkoers. LONDEN, 2 Augustus. De „Unionbank" te Kaapstad heeft hare betalingen gestaakt. Het passief bedraagt omstreeks 500,000 pd. st. De aandeelhouders, meest Nederlanders, zullen vermoeaeiyk geen schade lyden. WEENEN, 2 Augustus. Prins Ferdinand wordt hedenavond te Weenen verwacht, waar hy eenige dagen zal vertoeven, alvorens naar Sofia terug te keeren. Personen van gezag uit de omgeving van den prins verzekeren dat alle geruchten, welke door zekere buiten- landsche bladen ten opzichte van Bulgarjle verspreid worden, geheel verzonnen zyn. PARIJS, 2 Augustus. De „XlXe Siècle' verneemt uit Lemberg, dat luidens berichten uit Petersburg eene nieuwe samenzwering van nihilisten ontdekt is. Een groot aantal per sonen is in hechtenis genomen. MADRID, 2 Augustus. De geruchten be-

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 10