trouwparty stond te kyken, werd gisteroch tend de portemonnaie met f 18 gerold. Men verwacht 20 Augustus de aartshertogin van Oostenryk te Soheveningen. Om bet publiek in de gelegenheid te stellen de Veiligheids-Tentoonstelling te Amsterdam te bezoeken, zal de Hollandsche Spoor een goedkoopon trein 2de en 3de klasse laten loopen van Rotterdam, Schiedam, Delft, Den Haag, Scheveningen (strand) en Leiden naar Haarlem en Amsterdam en terug, op Woensdag 6 Augustus. Te Rotterdam is eene juffrouw overleden ten gevolge van bloedvergiftiging, ontstaan door een hoofdwondje, dat zij zich ty ongeluk met eene koperen haarspeld had toegebracht. Een stalhouder te Amsterdam trok den eersten prijs der Haarlemsche paar- denlotery (landauer met twee paarden). Men schrijft aan de „N. R. 0." van de Langstraat, dd. 30 Juli: Heden liet eene bejaarde vrouw, terwyi zg eene boodschap in een winkel ging doen, een kinderwagen met twee kinderen (een van 15 maanden en 63n van 6 weken) onbewaakt staan. De kin derwagen kwam in beweging en liep, zonder dat de vrouw het bemerkte, in eene sloot, waaruit na eenige oogenblikken de kinderen levenloos opgehaald werden. Naar aanleiding van een bericht dat hot terrein der Koninklyke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam door de firma A. F. Smulders, te Utrecht, zou zgn aangekocht, wordt uit goede bron mede gedeeld, dat aan de leden dier firma ni6ts be kend is van wat bewust bericht inhoudt; al thans is in deze zaak nog geenerlei beslissing genomen. Te Nieuwerschoot (Fr.) is eene boerenmeid, die schapen zou melken, door een stier aangevallen, die haar op de horens nam en in een greppel wierp. Gelukkig kwam een arbeider te hulp, die er in slaagde den stier te verjagen. De meid heeft zich ernstig bezeerd en is onder geneeskundige behande ling. De 2 6-jarige herbergierster Jiihner, te Lissa, die haren man, nadat zy eenige twisten hadden gehad, met eene byi het hoofd afsloeg, het ïyk in stukken hakte en onder den vloer van de kamer begroef, is ter dood veroordeeld. De voorstad C6te St. - Antoine van Montreal is grootendeeis door brand ver nield. De schade wordt op 50,000 dollars geschat. Een andere brand woedde te Minden, in Ontario. Dit dorp werd voor de helft in de asch gelegd. De schade begroot men op 30,000 dollars. Aan eenige consuls te Konstan- tinopel gerichte telegrammen melden het uit breken der cholera te Mekka. Van dertien aangetasten moeten er zeven gestorven zyn. De Turksche autoriteiten hebben, naar ge zegd wordt, alle mogelyke voorzorgsmaat regelen genomen om de verspreiding der ziekte tegen te gaan. Reeds me1ddede telegraafdat alweer eene ontploffing in eene myn heeft plaats gehad, waarby vermoedeiyk vele arbei ders het leven hebben verloren. De ramp had plaats in de myn Pélissier der mynmaatschappü van Villeboeuf. Dinsdag avond te ruim zes uren werd plotseling eene hevige losbarsting vernomen. Uit verren om trek kwamen menschen naar den mond der mgn gesneld. Jammerende vrouwen en kin deren liepen in den omtrek der schacht, waar kort te voren 160 man waren gedaald. Dadeiyk ging een aantal mannen in de mgn om te trachten zoo mogeiyk nog eenigen te redden. Inderdaad werd een 40 tal arbei ders omhoog gebracht, zwart van vuur en rook en gewond, maar nog levend. Verdere nasporingen brachten omstreeks 20 iyken voor den dag. Nadere berichten ontbreken alsnog, maar de waarschynlykheid is groot dat de andere mannen, die in do mijn waren, allen zgn omgekomen. Prof. Prouxdeedin de jongste zitting van den Paryschen gezondheidsraad eenige mededeeüngen over cholera. In Frank- ryk, zeide de geleerde, is tot dusverre geen geval voorgekomen. In Spanje schynt de ziekte zich uit te breiden. In Mesopotamië is do toestand onveranderd en te Kamasran aan de Roode Zee kwamen 2 sterfgevallen voor. De Oostenryksche regeering heeft een geneeskundige naar Mekka gezonden om den gezondheidstoestand van een troep pelgrims, die naar Bosnié en Herzegowina terugkeert, na te gaan. Eyraud, wiens verhoor te Parys nog steeds voortduurt, is in tegenwoordigheid gebracht van den heer Garanger. Men zal zich herinneren dat Gabrielle Bompard beweerde, dat, toen zij met Eyraud te San-Francisco was, deze het plan ontwierp, den heer Ga ranger te vermoorden, ten einde hem te be- rooven. Gabrielle waarschuwde den heer Ga ranger en vluchtte met hem naar Frankryk om aan Eyraud's wraak te ontsnappen. Eyraud wond zich zeer op, toen hy in tegen woordigheid van den heer Garanger gebracht werd, maar bekende vervolgens dat hy te Nieuw-York al diens reisgoed en brieven ont vreemd had. Hy ontkende echter dat eenig plan had bestaan Garanger te vermoorden. KOLONIËN. BATAVIA, 22 26 Juni. (Vervolg.) Zr. Ms. oorlogsstoomschip „Flores", thans te Soerabaia, zal binnenkort naar Batavia vertrekken, ten einde van daar langs den kortsten weg naar Atjeh te gaan, tot het deel uitmaken van het blokkade-eskader aldaar. Dit eskader neemt onze geheele Indische zee macht in beslag; zyn wy wel ingelicht, dan zyn er op dit oogenblik nog maar drie zee schepen van eenig aanbelang in de andere deelen van oazen archipel zeilende, stoomende of voor anker liggende. Java-Bode Van den civielen en militairen gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden, is te Bata via het volgende op 20 dezer te Penang aan geboden telegram openbaar gemaakt „Dertiende kolonne Halewyn, op marsch naar Kwalabagoh en Oleh-Gadja, vyand ver dreven, hoofd versterking Oleh-Gadja genomen drie mindere militairen licht gewond; vyand liet acht dooden achter; tuchtiging gestaakt. Door uitbreken van koorts met cholera-ver- 8chynselen komt kolonne zeventien terug; ziekte by negentienden byna geweken; vyf fuseliers daaraan overleden." Een telegram uit Soerabaia, dd. 22 Juni, meldt het volgendeDe expeditie op het eiland Flores stuit op grooten tegenstand der in- landsche bevolking, zoodat versterking der expeditionnaire macht noodzakelyk is en daar om aan de Regeering is gevraagd. De correspondent van het „Hbl." beeft een zwaar hoofd in de expeditie naar Flores, in het byzonder zoolang wy onze troepen nog zoozeer voor Atjeh noodig hebben. Ziehier hoe de quaestie stond. Men wilde weten of er tin was in de binnenlanden van Flores, waar zich tot dusver, voor zoover de corresp. weet, nog nooit een Europeaan ver toond had; waar wy nog nooit de minste aanraking met do bevolking gehad hadden, waarvan men alleen wist dat de bevolking, de Rokaneezen, wild, strydluslig van natuur waren. Sedert jaren en jaren is het bekend dat er tin i3 op Singkeb, het Gouvernement heeft er zich nooit iets van aangetrokken. Sedert jaren is er gesproken van kopermynen op Timor, van ontginning is nooit iets geko men. En zoo voorts 1 Waarom moest nu in eens, zonder behoorlijke voorbereiding, doorge drongen worden in het onbekende Roka- gebied? De mijn ingenieur Van Schelle werd dan daarheen gezonden, zonder dat voor zyne veiligheid zelfs de noodige maatregelen waren genomen. En de onderneming liep ongelukkig af. De inboorlingen namen wie weet om welke reden of door welk misverstand! eene vyandige houding aan. En nu mocht men daarin niet berustennu moest bet tin- onderzoek met geweld doorgezet worden; nu moesten de Rokaneezen gestraft worden voor hun gedrag. Een particulier telegram van het „Bat. Nieuwsblad", uit Semarang, dd. 24 Juni, meldtMorgen vertrekken van hier per extra boot naar Flores: honderd en vyftig man infanterie, onder commando van den majoor Collard, met als adjudant, de eerste luitenant Van Geuns. Voorts de kapiteins Philips en Granen, de lste luitenants Westerbeek, Broek- hoff, en do 2de luitenant Van de Wal. Ook gaat mede eene sectie bergartillerie, onder bevel van den 2den luitenant Hemmes. Verder behoort daartoe de adjudant-onder- officier-kwarliermeester Gereke; kader inf. elf onderofficieren, twee idem artillerie en twee korporaals. Infanterie 37 Europeanen, 49 inlanders, artillerie 10 Europeanen en 12 inlanders, 150 dwangarbeiders en 4 hospitaal soldaten. Al de troepen zyn van Willem I. Zooals uit genoemd aantal vertrokken officie ren volgens de „Java-Bode" valt op te merken, is er uit Semarang eer.e geheele compagnie infanterie naar Flores vertrokken, terwyl ook de tweede te Makasser gelegerde reserve van 80 man daarheen is gedirigeerd. Do majoor Collard zal optreden als commandant van het geheel, de kapitein Van Baarda als chef van den staf, terwyl de kapiteins Philips en Cramer ieder het bevel over eene compagnie zullen aanvaarden. Ponang, 25 Juni. (Bat. Nbl) De troepen zyn van Simpan Olim teruggekomen, na de kampong aldaar te hebben getuchtigd, by welke gelegenheid de vyand zware verliezen leed. Er werden drie mindere militairen ge wond, terwijl er zes stierven aan cholera. Onze troepen zyn gisteren naar Pelawa Pontong uitgerukt. Penang, 25 Juni. (Officieel telegram). Een en twintigste brigade met landingsdivisie vyand verdreven uit zeer sterke stelling Pelawa Pontong, Niboeq toealang en Mata-aier; bood weinig tegenstand; liet weinig dooden achter; Mata-aier zou by hardnekkigen tegenstand veel offers hebben gekost. Gezondheid en geest troepen gunstig. Wy gesneuveld Amboi- neesch fuselier Talajane, licht gewond Euro- peesch sergeant Oldendorp, Amboineesche fuseliers Sambow en Manoeroe. Uit Penang wordt aan do „Java-Bode" geseindDe vyand is met groot verlies uit zyne laatste stelling in Edi verdreven. Aan onze zyde sneuvelde 1 mindere militair en werden 2 gewond. Door den goovernonr-generaal van Ned.-Indië zijn do volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Belast: Met de waarneming der botreliking van loeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde, L. Van Schouwenburg, te Semarang. Onthoven: Eervol van do waarneming der be trekking van apoorwegopziener Sde kl. C. J. Thirion, en zulke ten einde den directeur der burg. openb. werken in do gelegenheid te stellen hem te benoe men tot tijdelijk opz. 3de kl. bij de staatsspoorwegen op Java. Benoemd: Bjj do afd. hoogere bnrgersohool van het Gymnasium Willem III te Batavia: tot leeraar in de Franaohe, Hoogdnitache en Engelache talen en hare letterkunde H. Meijll. Geplaatst: Bij hot kadaster: als chef der kadastrale metingen in de ree. Rembang, de herbe noemde landmeter 3de kl. D. Hollander, met bepa ling dat hij tevens worde belast met de uitoefen ng der functiën van gouvornem-landmeter in dst gewest. In de onderafd. Pangkalan Kota Baroo en XII Kota Kampor, afd. L. Kota (Padangsche Bovenlan den), de contr. 2do kl. J. L. Engel. Benoemd: Tot secretaris van het gonvernem. Atjeh en Onderh. de contr. 2de kl. A. D. Tj. T. Eoutmij; tot notaris te Kotta-Badja de id. te Ngawi J. W. Goosacns. Belast: Mot de waarn. der betrekking van adsp.- contr. bjj het binnenl. bestuur buiten Java en Madoera N. J. Itoelfsema. Departement van Oorlog. Benoomd: Tot adju dant bij het 8ste bat. inf. to Willem I de lste luit. A. J. H. Van Geuns, thana gedetacheerd bij de inf.- achictschool te Meeater-Cornelis. Overgeplaatst: De officieren der inf.. thans gedetacheerd bij de schietschool te Meestor-Cornelis, de lste luit. G. M. Bleckman van hot 10de bat. inf. te Batavia; de lste lnit. E. A. Von Winning, van het 9de bat. inf. te Batavia; de lste luit. H. P. Krull, van het 17de bat. inf. te Padaug; de lste luit. J. L. C. Anten, van het late depot-bat. te Meeater-Cornelis, keoren allen naar hunne corpsen terug; delstoluit J. C. Van den Eelt, van het gedetacheerde gedeelte van het 15de bat. inf. te Fort-de-Kock, bij het subsiBtontenkader te Batavia; de 2de luit. L. H. Le Rutte, van het linkerhalf leto bat. inf. te Banjoe- Biroe, ter nadere indeeling geplaatst in de lste mil. afd. op Java; de late luit. C. Boldanus, van het 2de bat inf. te Magelang, keort naar zijn corpB terug; de lato lnit. J. P. Linck, van het 5de bat. inf. te Semarang, bij het Sde depot-bat. te Malang. Ingedeeld: De onlangs uit Nederland aange komen en ter nadere indeeling in de 2do mil. afd. op Java geplaatste 2de luit. der inf. W. G. L. Snijders, bpj het 7de bat. inf. to Magelang. De nsar Atjoh overgeplaatste offic. der inf. als volgt: bij het 3de bat ief. de lnit.-kol. jhr. A. M. Van der Does de Bije en de 2de lnit. J. F. H. Bonte- nakel, reepoctievelijk van het 2de bat. inf. en 2de dopotb. te Magelang; bij het gamizoensb. van Atjeh en onderhoorigh. de 2de luit. J. B. Snepvangersde van Atjeh afgeloste kapt. der inf. P. Silvergioter Hoogstadt ia inged. bij hot 7de bat. inf. te Magelang; de onlangs uit Ned. aangek. 2de luit. der inf. J. W. Abeleven ia ingedeeld bjj het 8ate bat. inf. te Willem I. Overgeplaatst: De late luit der inf. L. A. Ferguson bjj do troepenmacht te Atjeh. De late lutt. der inf. H. J. E. W. B. Dieckmann bij het garnizoenebat. van Celeb.-e, Menado en Timor; de 2de luit. der inf. J. L. K. T. Willigen bjj de troepenmaoht te Atjeh. BUITENLAND. Dnttaohland. Prins Von Bismarck is met graaf Herbert gistermiddag naar Schünhausen vertrokken en zal zich van daar naar Kissingen begeven. By het vertrek werd de prins door de tal- ryk op het perron van het stationsgebouw aanwezige personen luide toegejuicht. Zyne gemalin is den avond te voren over Hamburg naar Homburg vertrokken. Naar de „Allgem. Ztg." meldt, zyn vier hofrytuigen, waaronder één gala-rytuig, en zes paarden met het benoodigde stalpersoneel van Milnchen naar Kissingen gezonden, om daar, evenals vroeger, prins Von Bismarck gedurende zyn verbiyf op de badplaats namens den prins regent ter beschikking te staan. De „Nordd. Allg. Zeitung" meldt dat keizer Wilhelm Helgoland zal bezoeken bjj zyn terugkeer uit Engeland. Officieus wordt dit bericht van andere zijden bevestigd. De overgave van het eiland Helgoland aan Duitschland zal waarschyniyk den 3den Augus tus geschieden. Prins Heinrich van Pruisen zal by de plechtigheid zyn broeder, den keizer, vertegenwoordigen. De gisteren vermelde verklaring van den ryk8kanselier Caprivi over de Duitsch-Engel sche overeenkomst vindt by de Berlynscbe dagbladen byzondere instemming. Alleen ds „Post" merkt op dat de tegemoetkoming jegens Engeland in do inleiding te ver schijnt te gaan, en Engeland daarop niet in gelyks wyze zal antwoorden; het streven om de kiem van verwikkelingen te vormyden, mag nie! van éóne zyde komen. De „Kreuzzeitung" is het eens, dat goede betrekkingen met Enge land moeten onderhouden worden, maar meen! toch eveneens dat Duitschland in zyne liefd; voor den vrede de toegevendheid te ver dryft Scherp gispt de „Kreuzzeitung" het staats stuk. Wel is waar is de vorm, waarin z; hare afkeuring uitspreekt, zeer hoffelyk maar zonder omwegen geeft zy te verstaan dat zy het memorandum niet als een staat kundig meesterstuk beschouwt. De Duitscbi diplomatie had zich Frankryk ten voorbeek moeten stellen, wilde zy leeren hoe zeken koloniale aanspraken van Engeland eenvoud!; afgewezen moeten worden als niet vatbaa roor discussie. In dien geest gaat het artikt van genoemd blad verder voort. Al de overig bladen laten zich gunstig uit. Turliijo. De Russische ambassadeur te Konstantinope heeft eene buitengewone audiüntie by den Sulta: aangevraagd, wegens des Sultans Zaterdag j: uitgevaardigd besluit betreffende het verleene van investituur aan de Bulgaarsche bisschoj pen in Macedonië. Men vreest voor epnstig mededeeüngen. Amerika. De „Pali Mall Gazette" verneemt ui St.-Louis dat een syndicaat 200,000 acre land van ds Mexicaansche regeering heer gekocht, met het doel er eene negerkolom te vestigen. De vertegenwoordiger van San-Salvadi te Mexico beweert dat in het geheel elf g; vechten tusschen de legers van Guatema! en San-Salvador geleverd zyn. Doze all waren ten voordeele van de laatste Rept bliek beslist. De consul van San Salvador te Southampto heeft eveneens telegraphische berichten bi treffende den oorlog ontvaDgen. Volgens de: had het leger van San-Salvador Atescatemj en Chingo, beide in Guatemala ver binnen c grens, genomen. Costa Rica en Nicaragu zouden weder met Guatemala gebroken f hunne vertegenwoordigers teruggeroep; hebben. Wat San-Salvador betreft, hier heerscht- volgens de telegrammen, welke de cons: 3 ontving volkomen orde. Volgens Nieuw-Yorksche depeches or j hulde de Indiaan, die vruchteloos beproef den staatspresident van Guatemala te v; moorden, het komplot der revolutie. Oproeri; plakkaten beschuldigen den staatspreside van verduistering van staatsgelden. De omwenteling In Argentinië. Ofschoon de opstandelingen uit gebrek ar krygsvoorraad den stryd hebben opgegev; is men Bochtans nog niet gerust, en een 4 correspondenten is van oordeel, dat, wat ot overeengekomen worde, zoolang dr. Celnr president blijft, het voortbestaan en de wi vaart der republiek niet verzekerd zyn. Hoe fel de beweging ls, blykt eenigszi -• uit het volgende: De „Union Civica" had 1,000,000 patronen gerekend, doch sleet 100,000 waren ter beschikking. Toen stelc'i de mannen voor om met de blanke bajor 3 er op in te gaan, maar de leiders weigert op gevaar er zei ven het leven by in te scb ten. Eerst toen gaf do „Union Civica" toe. mannen loBten nog een salvo in wilde hunne woede te luchten, maar namen toen et bedaarder houding aan. „Dit schynt het einde van het eerste tooi» van het bloedig drama, dat hier sinds ZsH' dag gespeeld wordt", schryft de berichtgev Het blykt dat tusschen de terugkomst r den president en de onderwerping der opst. delingen nog eene reeks gevechten ligt. Te 9 uren seinde de correspondent dat verschillende wyken druk geschoten we Beide partijen ontvingen versterking, halféén was eene viootafdeeling voor i

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2