N°. 9339 "Vi-ijclag 1 Augustus. A\ 1890. -zMskMe* fM yÊmzr' A <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 31 Juli. Feuilleton. Stille wateren. PEUB DEZER COURANT: J091 L«iden per 8 maanden1.10. Traneo per post1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. PRIJS DEB ADVERTENTIEN: Tan 16 regele 1.05. Ieder* regel meer 0.17$. Grootere lettere n&ar plaateruimte. Voor het ia- oaseeeren buiten de etad wordt 0.10 berokond. Officieel© Kennisgerlng^on. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den ontvanger der Directe Belastingen alhier is tor hand gesteld het kohier der Patentbelasting van wijk 4, dienst 1890'91, executoir verklaard den 28sten Juli 1890, en herinnert voorts de belanghebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den by de Wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 31 Juli 1890. DE KANTEK. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat de rekening en verant woording van do inkomsten en uitgaven dezer ge meente, over hot dienstjaar 1889, met al de daarbij behoorende bescheiden, aan den Gemeenteraad op heden is overgelegd, tegelijk voor esn ieder, ge durende veertien dagen ter lezing nedergelcgd op de Secretarie dezer gemeente en in druk, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. Burgemeester es Wethoudora voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 31 Jnli 1890. E. KIST, Secretaris. Maandag 4 Augustus zal voor onzen stad genoot den h6er F. Verboom Soumain een gewichtige dag zjjn: het is dan 50 jaren geleden dat hy hot radicaal als apotheker verkreeg. Velen en niet het minst zijn gezin zullen zich verheugen dat de jubilaris, na de vele wederwaardigheden, welke hem getroffen hebben, nog steeds met jeugdigen yver en met opgewektheid zyne zaken behartigt. Nog vele jaren moge hy voor de zjjnen en z'jne vrienden gespaard bly ven By de Leidsche Spaarbank werd in do maand Juli ingelegd f 63,005, terugbetaald f 62,739.1172, terwjjl zjjn afgegeven 128 nieuwe en g6heel afgelost 33 boekjes. Het gezamenlijk tegoed der 8797 deel hebbers bedroeg op 31 Juli f 1,728,734.49'/,. He Rjjnlandsche Stoomtram vervoer de in de maand Mei 11. tusschen Leiden en Katwijk 26,615 personen, met eene opbrengst van f 4246.86; het goederenvervoer en diversen bracht f 363.06'/, optotaal f 4609.92'/,. Van af 1 Januari tot en met uit0. Juni 1890 bedroeg het aantal vervoerde reizigers 136,393, met eene opbrengst van f 19,853.88het goederen vervoer en diversen bracht f 2330.13 op, totaal f 22,184.01, zjjnde per dagkilometer f 13.62. De gemeenteraad van Noordwjjk heeft, overeenkomstig de voorstellen van hetdage- ljjksch bestuur, afwijzend beschikt op het verzoek van D. Bolhuis om subsidie in zijne omnibus onderneming tusschen Noordwjjk- binnen en het station Piet-Gyzenbrug. Voorts is aan den heer K. Hemkes, op zijn verzoek, mra—i Uit het Duitsch. 5) Ook het voorkomen van den bremstruik, welke hier in groot aantal gedijde en wiens voorliefde voor ijzerhoudenden grond ik kende, versterkte my in mijne meening, welke later ook juist bleek te zijn. Na er twee uren vertoefd te hebben en nadat ik mij tevens aan het botaniseeren te goed had g9daan, maakten wij ons gereed om terug te keeren. Butenheem reed reeds vooruit, toen ik mii, b(j een laatsten blik op het heerlijke plekje gronds, genoopt voelde de vraag te doen „Hoe komt het, neef Aart, dat niemand zich op deze plaats gevestigd heeft?" „Dat heeft zijne goede reden, oom Freerik. Het is hier niet recht pluis." „Drommels 1 zitten er misschien nimfen in het gat?" „Dat niet, oom Freerik", antwoordde de Boer ernstig. „Het meer is altijd stil en zonder beweging. Het heeft daaraan immers ook zijn naam te dankon. Maar nu en dan wordt hier met steenen geworpen, begrijpt met ingang van 1 Nov., wegens lichaams gebreken, eervol ontslag verleend als hoofd der openbare school te Noordwijk-binnen, onder dankbetuiging voor de vele diensten, gedurende ruim 37 jaren door hem aan de gemeente bewezen. Aanstaanden Zondag, 3 Aug., zal de vacaturebeurt in de kerk der Ned.-Herv. ge meente van Hoogmade des namiddags te twee uren worden waargenomen door den heer J. W. H. Kalkman, predikant te Alfen aan den Rijn, terwijl alsdan tevens doopsbedie- ning zal plaats hebben. Ds. Bax, te Bunnik, heeft het beroep naar de Herv. gemeente te Haarlemmermeer aangenomen. Zondag 3 Aug. a. s., des veormiddags, zal de heer J. Nierstrasz, predikant te Leider dorp, voor de Ned.-Herv. gemeente te Zwam- merdam optreden. De minister van oorlog moest heden van zijn aanvankelijk voornemen om zijne gewone audiëntie te verleenen afzien. Zijn gezondheidstoestand vergunt hem nog niet de werkzaamheden aan het departement te her vatten. De officieren en onderofficieren van de lste divisie infanterie (reg. grenadiers en jagers. 4de en 7de reg. inf.) en van het corps mari niers, die sinds 1 Mei den cursus hebben gevolgd bij de normaalschietschool te 's-Hage, keerden heden naar hunne garnizoenen terug. Aan de universiteit te Heidelberg is tot doctor In de geneeskunde cum laude bevorderd de heer C. Le Nobel, arts, met een proef schrift: „Ueber Terrum albumlnatiim und peptonatum dlalysatum." A. s. Maandag zal bjj de Corpsen hot schriftelijk exameii aanvangen voor de onder officieren, dingende naar eene plaatsing op den hoofdcursus, of op den cursus tot opleiding voor 2den luitenant-kwartiermeester. Het bezoek van de Koningin met prinses Wilhelmina aan Arnhem is bepaald op Woens dag 6 Augustus aanstaande. Naar het „Vad." verneemt, zal de ver jaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina - die op een Zondag valt te 's-Hage van gemeentewege worden gevierd op Maandag 1 September. In de Staatscourant van heden is op genomen de wet van 22 dezer (Staatsblad No. 134), houdende bekrachtiging van overeen komsten met de Nederlandsche Rijnspoorweg maatschappij, de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwogen en de Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij. g(j?... Doch gij gelooft zeker niet aan spo ken, oom Freerik?" „In den regel niet, neef Aart. Aan dezen echter geloof ik van harte gaarne", gaf ik glimlachend ten antwoord. En met de rij zweep op de hooge en steile omlijsting van den rotsketel wijzende, voegde ik er bi] „Zie, de windgeesten moeten wegens den rotskrans bij hunne vlucht hoog over het water hoenstrijken, daardoor blijft het ook bij storm onbeweeglijk. De berggeesten ech ter behoeven een der blokken daarboven slechts met den vinger aan te raken, of het stort in de diepte. Begrijpt gij dat, neef Aart?" Neef Aart knikte wel is waar toestem mend, maar hulde zich daarna in een zwijgen, totdat w(j wed* op de Kapater-plaats waren aangekomen. Wjj vonden Antje nu alleen, want oom Dirk was wegens de springbokken met zijne gasten op verkenning uitgereden, en tante Toontje was een middagslaapje gaan doen. W(j zaten dus met ons drieën bjj do tafel. Butenheem was zeer opgeruimd en hielp na het eten ijverig bjj het uitzoeken der medo- gebrachte thee. Antje daarentegen was ook nu oven be daard als altijdalleen trok de volle en zuivere Bij de firma Gebr. E. en M. Cohen is de derde aflevering verschenen van „Stanley in Afrika's donkere wildernissen." De minister van marine brengt ter alge meene kennis dat, blijkens een ontvangen bericht van den commandeerenden officier van Zr. Ms. stoomschip „Sommelsdjjk," krui sende in de Noordzee, eene reddingboei van dien bodem is verloren geraakt op 54° 28' NBr. en 3° 15' OL., zoodat het ontmoeten van dit voorwerp geene aanleiding tot be zorgdheid behoeft te geven. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 30 Juli te Genua; de „Werkendam", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 30 Juli Lizard; de „Zeeland", van Rotterdam naar Java, arri veerde 30 Juli te Port-Said. Gemengd Nieuw». Het kinderfeest, vanwege de „Leidsche Vereeniging tot bevordering van geregeld schoolbezoek" te Katwijk aan Zee gehouden, is naar wensch geslaagd. Des middags te 1 u. 20 m. vertrok do stoet, 182 feestelingen, met de tram, onder leiding en toezicht van de leden van het Hoofdbestuur, na eerst met muziek van dj kapel van Joh. Wenz voorop, eene wandeling te hebben ge maakt door het lustoord van „Zomerzorg". Te Katwijk aangekomen, begaf hij zich in optocht, voorafgegaan door do banier en de muziek, langs de Voorstraat naar het feest lokaal het „Paviljoen". Na aliaar eenigever- versching te hebben ontvangen, ging men naar de duinen, A'aar 5e eerste wedstrijd het duinbeklimmen - zou plaats hebben. Hot was aardig te zien hoe hier de medo- dingenden tuimelden en tui elden in hun over haast om den eindpaal 't eorst te bereiken. Voor jongens en meisjes ieder afzonderlijk waren hiervoor een achttal prijzen uitgeloofd. Na eene wandeling langs het strand werd het feestterrein weer opgezocht. Alsnu volgden de andere wedstrijden, t. w.geblinddoekt knippen, zakloopen, vaatjes- kruien. 't Overige van don dag werd gewijd aan de amusante toeren van den prestidigita- teur Jacq. Bonefang, van Rotterdam. Aller aangenaamst wiet hy de kinderschaar bezig te houden, die telkenmale in uitbundig ge juich, met handgeklap hare verwondering te kennen gaf. De heer Bonefang heeft er slag van, met kinderen om te gaanwe durven hem voor dergelijke partijen gerust aanbevelen, terwijl enkele zjjner toeren zelfs klank harer stem mijne aandacht, die my onwillekeurig aan de „stem van het stille gat" herinnerde. „Mijnheer was niet weinig verbaasd bij het stille gat", vertelde de Boer vergenoegd. „Zoo iets had hij hier niet verwacht." „Het is toch een aardig plekje, het stille gat", beweerde Antje. „Jammer, dat het niet gebruikt kan worden." „Hm, als ik in Aarts plaats ware, zou ik er wel eene prachtige toepassing voor weten te vinden", merkte ik op. „En die is, mijnheer?" vroeg nu Antje nieuwsgierig. „Ik zou daar mijne bruiloft vieren, en dat wel aso spoedig mogelijk." De teerling was geworpen 1 Antje zag Buten heem met groote oogen vragend aan, en deze, die zonder m(jn vrijpostigen inval misschien nog lang tot geene verklaring zou ïjjn ge komen, verzuimde thans niet, van de gele genheid gebruik te maken. „Mijnheer heeft gelijk", zeide h(j; „sedert den dood mijfl'er moeder heb ik niemand anders thuis dan mijne dienstbodes en gaan mijne zaken oer achter- dan vooruit. Dat kan niet langer zoo gaan. Gy echter kent mij reeds lang genoeg en weet, dat ik altijd veel van u gehouden heb.kort en goed, de oudere toeschouwers in verrukking brachten. Om negen uren werd de aftocht per stoom tram aangevangen en men kwam kwart voor tienen weder te Leiden aan. De jongelui heb ben een prettigen namiddag gehad, het Hoofdbestuur heeft voldoening van zjjn werk, vele badgasten en toeschouwer» hebben zich in die kindervreugde kunnen verheugen. Een woord van dank vanwege het bestuur aan den burgemeester van Katwijk voor zijne assistentie en de hulp der politieaan de hoeren Van der Hoek, Van Doesburgb, Kooyker e. a., voor hunne boekgeschenken tot prijzen by de wed3trydenaan de ingezetenen voor hunne milde bydragen ter bekostiging van het feest aan den heer Tolk voor zyne geschiktheid en uitmuntende bediening. Waariyk, Katwgk aan Zee is by uitnemendheid geschikt voor eene dergelyke feestviering 1 Men meldt ons uit Loidschondam: Den 30sten Juli, omstreeks 12 uren, stortte van de ophaalbrug der sluis alhier een knaapje van 5 a 6 jaren met het hoofd naar beneden in de vry diepe monding der sluis. Het kird ware zeker verdronken, indien do sluiskneebt H. Van Zoest niet terstond zonder zich te be denken in het water ware gesprongen om het kind, waarvan niets meer te zien was, uit de diepte op te halen en met veel moeite op het droge te brengen. Geen van de omstan ders kwam op de gedachte om den man in zyne moeilyke positie door eerig middel te hulp te komen. By de Dinsdag gehouden hard- dfayery tb Hoofddorp, aem. Haarlemmermeer, ihet paard en rytuig, is de prjjs van f 1ÓÖ behaald door den heer H. Dalonberg, te Alk maar, met het paard „Emma"de premio van f 25 door den heer G. De Vaal Jr., te Haarlem, met het paard „Wilhelmina". De uitslag vandenwielerwed- strud te Hoofddorp op 29 Juli is als volgt lste prys: J. J. Ott. Bultman, gereden 13 minuten 40 seconden, voorgift 75 socondon, zuivere rytyd 12 minuten 25 seconden. 2de prijsC. Oudejans met voorgift van 75 seconden, zuivere rytyd 14 minuten en 19 seconden. 3de prys: No. 2132, gereden 14 minuten en 42 seconden, voorgift 50 seconden, zuivere rytyd 13 minuten en 68 seconden. 4de prys: J. Van Westen, gereden 14 minuten 57 seconden, voorgift 15 seconden, zuivero rytyd 14 minuten 42 seconden. Van eene juffrouw, die in de gang van het stadhuis te 's-Hage naar eer.e wilt gy spoedig m.yne vrouw worden, Antje?" Slechts een kort oogenblik zag Antje den voorsteller strak in de oogen, om daarna met hare gewone kalmte beslist te antwoor den„Van harte gaarne, Aart!" „Werkeiyk, lieve Antje?" riep Butenheem nog altyd twyfelend, terwyi hy naar heur hand greep. Voor my evenwel was het antwoord van het jonge mei9je voldoende, om myne over tolligheid te gevoelen; ik stond dus op en liet hen alleen. Nog by het heengaan echter hoorde ik Antjes koele opmerking: „Maar wees toch verstandig, Aart. Gy brengt my de thee weer door elkaar." Ja, ja, zy was beslist wat koel, de schoons Antje, ongevoelig voor den golfslag van den hartstocht, evenals het stille gat voor het weeden van oen storm. Aileen een onweer, dat alle diepten in opstand brengt, eene aardbeving, welke alle grondvesten doet schud den, kon deze beide scheppingen der natuur uit hare verheven rust brengen. En toch was Butenheem een gelukkig man 1 Want ondanks hare ongevoeligheid was Antje onbeschrydyk schoon en een benqdonswaardigo schat voor den bezitter evenals het stille gat. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1