rgra.-g-rjsa»* BUITENLAND. Frankrijk. By don Senaat is, gelijk men weet, een wetsontwerp ingekomen tot regeling der uni versiteiten. In hoofdzaak luidt dit als volgt: lo. De universiteiten hebben rechtspersoon lijkheid 2o. elke universiteit moet ten minste uit de vier faculteiten, die der rechten, der wijsbegeerte, der geneeskunde en der natuur wetenschappen, bostaan; 3o. elke universiteit zal na goedkeuring van den oppersteu raad voor onderwijs worden opgericht bij besluit van den Raad van State4o. elke universiteit wordt door een lid in den oppersten raad voor onderwijs vertegenwoordigd; 5o. elke universiteit wordt onder toezicht van den Franechen minister van onderwijs door een rector magnificus bestuurd; 60. voor elke universiteit wordt een universiteitsraad op gericht, die uit 2 hoogleeraren van elke fa culteit is samengesteld. De leden worden voor 3 jaren gokozen. In nog eenige andere artikelen worden de bevoegdheid van den universiteitsraad, de uitreiking van diploma's, de benoeming van hoogleoraren, de goldmiddelen enz. geregeld. Door dit wetsontwerp wordt het sinds bijna 100 jaar bestaande stelsel geheel op gei uimd en wordt de zelfstandigheid dei- universiteiten hersteld, zoodat zij, althans in naam, niet langer van de „Université de France" afhankelijk zjjn. Bjj de Kamer is thans ingekomen het door den Senaat goedgekeurd ontwerp van Bérenger. Art. 1 daarvan luidt: Ingeval van veroordeeling tot gevangenisstraf, zullen wanneer de beschuldigde geen vroeger vonnis onderging - de gorechtshoven kunnen gelasten dat de toepassing dor straf 3 a 5 jaar zal worden verdaagd. Heeft de veroordeelde in dien tijd geen nieuw vonnis te zijnen laste gekregen, dan zal de veroordeeling als niet geschied worden beschouwd. De advocaat-generaal bij het hof van appèl te Farjjs heeft b(j de behandeling van het hooger beroep van de heeren Secrótan en Lavoissièro, directeuren van de „Sociótó de3 métaux", geconcludeerd tot handhaving van Iet vonnis der rechtbank. De Kamer van Vertegenwoordigers heeft, met 95 steramen tegen 1, de conventie tus- schen Belgiu en den Congo Staat betreffende de leening van 25 millioen aangenomen. De minister van onderwijs heeft bepaald dat op alle Fransche scholen een nationale vacantiedag zal worden ingesteld ter nage dachtenis van Jeanne d'Arc. slechts een gedeelte van zijne familie, want twee of drie zijner oudste kinderen hadden zich vereenigd met jongelieden van de oor- spronkelijko kolonie, waardoor een aantal kleine, vrooljjke en witgetande kabouters, die op de ruggen van de sterksten uit de groep waren gcz6ten, het r6cht hadden den ouden Gomez grootvader te noemen. Hier kwam in het kort het verhaal van Gomez op neder, hetwelk hij besloot met den herhaalden kreet van: „Pardon, massa, pardon!" De heer St.-Clair was om onderscheidene redenen diep geroerd door deze gebeurtenis. De eerste woorden, welke hy in antwoord op het verhaal kon uitbrengen, waren „Neen, ik kan my niet beschouwen als een recht op deze familie te hebben." De eenvoudige wezens begonnen te huilen, toen zy deze weigering hoorden, maar ver heugden zich weldra, toen zy ten laatste toch de vergunning kregen, hun meester te dienen en voor hem te arbeiden. Het was dus om vry willigen arbeid te ver richten, dat het welvarend en gelukkig ge slacht van Gomez zyne intrede deed op de plantage van den heer St. Clair. De eigenaar drong ook aan op de vrijmaking van het oude paar en de jongeren werden als gehuurde be dienden aangenomen. "Wy behoeven nauwelyks te zeggen, welke de gevolgen waren van deze nieuwe bende arbeiders op het landgoed van den heer St.-Clair. Onder het bostuur van Gomez wer den de velden oven vruchtbaar als vroeger en de eigenaar word, zoo al niet zoo ryk als weleer, toch een goed gezeten man. Da heer L'ghtburn verloor ras alle hoop om de hoeve door koop in eigendom te be komen en verheugde er zich ia, deze langs een meer aangenamen en beteren weg in zyne familie te brengen; hij bleef namelyk zyne toestemming tot het huwelyk van zyn zoon met hst schoono on deugdzame meisje niet lander weigeren. De correspondent der „Daily News" te Cairo seint dat Frankryk het voorstel heeft aangenomen om de sommen, welke voor de conversie verkregen zyn, voor de afschaffing van heerendiensten te besteden. De Kamer heeft artikel 1 aangenomen van het nieuwe voorstel betreffende de suiker belasting. Hierby wordt oen belasting van 30 frs. gelegd op elke 100 kilogram geraf fineerde suiker. Dultaohland. De „Konservatieve Korrespondenz", het offi cieels partyorgaan der conservatieven, zegt in een lang, zaakryk artikel, dat het met Yon Bismarck moet breken. De conservatieven hebben prins Von Bismarck's aftreden be treurd en gehoopt, dat hy ook verdor in het Heerenhuis keizer en land vrymoedig met raad dior.en zou. By elke staatkundige raad geving en iedere critiek moesten echter de vereren in acht worden genomen, die by het bostuur van 's rijks binnen-en buitenlandsche zaken in gebruik zyn. Nooit mocht het uit sluitend recht der regeeronde en wetgevende machten in twyfel worden getrokken. Alleen in landen, waar men omwentelingen maakt, had men gepoogd zich aan het gezag dezer goregelde regeering te onttrekken en was dit gewoonte geworden. In Duitschland hebben handelingen van particulieren, die, achter den rug der regeering om, door welke kanalen of middelen ook, in het buitenland en op de richting der staatkunde zonder opdracht van den keizer invloed willen oefenen, geen bur gerrecht. Wordt daardoor bovendien de stand vastigheid en vredelievendheid der gezagheb bende -regeering verdacht gemaakt, dan ont staan ernstige bedenkingen van vaderlaudlie- venden aard. Het is de strenge plicht der conservatieven, uitlatingen te vermyden, die een ongunstig oordeel over en wantrouwen tegen den koning konden wekken. Niemand, dus bes'u.t het blad, heeft hot recht van hen te verlangen, dat zy dergelyke handelingen zullen toejuichen. Het bedrag, dat de eultan van Zanzibar vraagt voor den afstand van de hem behoo- rende kuststreek tusschenden Indischen Oceaan en Duitsch Oost-Afrika aan Duitschland, wordt in koloniale kringen te Berlyn zóó hoog geacht, dat men den koop zelfs niet ernstig wil overwegen. Ingevolge eene bepaliDg in het verdrag tusschen Duitschland en Engeland, zal nu Engeland al zyn invloed moeten aan wenden om den sultan te bewegen het land tegen matiger voorwaarden af te staan. De inschryvingen voor do preferente aandeelen, door de Duitsche Oost-Afrika- maatschappy uitgegeven, nemen langzamer hand toe. Tot dusverre is voor 1,850,000 M. geplaatst. De lysten worden gesloten zoodra voor 2 000,000 M. is ingeschreven. Da eerste stoomboot van de onlangs opgerichte Duitsch-Oost-Afrikaansche stoom- vaartlyn is met eene volle lading en een groot aantal reizigers uit Hamburg vertrokken. Te Beriyn zal van 4 tot G Augustus een internationaal congres voor lykverbranding worden gehouden. België. Te Biussel heeft zich thans eene commissie gevormd tot verwezenlyking van het plan om Brussel tot zeehaven te maken. De commissie stelt zich ten doel, de oprichting voor te bereiden van eene maatschappy, welke het kanaal van Willebroeck zal uitdiepen en de noodige haveninrichtingen te Brussel zal aan leggen en exploiteeren. De commissie heeft zich tot uitvoering van haar voornemen met het stedelyk bestuur der hoofdstad en den provincialen raad in Brabant in verbinding gesteld. tlroot-Britannlë. De gouverneur van Britsch Noord-Borneo heeft, volgens de „British North Borneo Herald", aan do Nederlandsch-Indische rogeering zekere voorstellen gedaan betreffende den uitvoer van Javaansche koelies, welke voorstellen vermoedelyk zullen worden aangenomen. Ook uit Britsch-Indiö zullen eerlang koelies worden aangevoerd. In hetzelfde blad komt eene ver ordening voor, waarby eene soort van Raad voor do Cbineezen in de kolonie gevormd wordt. Deze bestaat uit ten hoogste negen leden, waarvan er één den gouverneur zal vertegenwoordigen. De Raad zal bevoegd zyn aangelegenheden van godsdienstigen en huis- houdelyken aard te regelen. Stanley is hersteld en maakt dagelyks uitstapjes te voet en por rytuig. Spanje. Da werkstakirgen in Catalonië nemen oen ernstiger karakter aan en dreigen zich over de geheele provincie uit te strekken. Gelijk men weet, staakten 2500 werklieden den ar beid. Men vreest dat de bewegiDg ernstigor zal worden dan in Mei 11., daar het geen quaestie van loonen of werkuren is, doch eone betooging ten gunste van ontslagen werklieden en eene poging om de patroons te dwingen hen weder aan te nemen. Generaal Martinez Campos, die algemeen als zeer streng bekend staat, is na eene samenspreking met den minister-president Canovas en den minister van oorlog naar Barcelona vertrokken, otn tydelyk het bevel over de provincie op zich te nomen. Ook te Malaga en Cadia zyn werkstakingen voorgekomen. Sei'vïö. Volgens de „Daily News" werden aan het feestmaal, dat dezer dagen ten hove te Bel grado gegeven werd ter gelegenheid van het vertrok van den gewezen koning Milan naar Nish, eenige zeer belangryke quaesties tus schen Milan en de ministers behandeld. Daarby was men tot een voor beide partyen bevredigend resultaat gekomen. Volgens hetzelfde blad zou de gewezen koning, alvorens Belgrado to verlaten, voor de ministers een eed hebben afgelegd, dat by te Nish geenerlei beweging tegen de regee ring zou beginnen. Do radicale pariy in Servië heeft beslo ten eene patriottische vereeniging op te richten. Het doel daarvan is niet meer of minder dan het Servische volk onafhankelyk te maken van alle buitenlandsche nyverheid! Bulgarye. Aan de „Timos" wordt van 24 Juli ge meld dat de Russische gezant aan de Porte eene nota heeft overhandigd, waarin de aan Bulgarye gedane concession vernederend ge noemd worden voor den sultan. tVat Bulgarye gevraagd heeft, wordt in de nota voorts maar een kunstgreep genoemd, om den wankelenden troon van vorst Ferdinand te bevestigen, wiens regeering onwettig is. De nota voegt or by, dat, daar de Bulgaarsche Regeering aan Rusland vjjandig is, de toegevendheid van de Porte een weinig vriendschappelijk karakter jegens Rusland draagt, waaruit ern stige gevolgen zouden kunnen voortvloeien. Deze houding van Rusland heeft by de Porte veel ontsteltenis gewekt. Gomen er<* IV ion WN. By vonnis van de rechtbank te 's-Hage werden gisteren veroordeeldJ. C. V. B., werkster, terzake van diefstal, tot 4 maanden gevangenisstraf; P. L, koopman, terzake van mishandeling, tot 14 dagen; C. J. D., koetsier, terzake van mishandeling, tot betaling eener geldboete van f 3; J. H. W., slachtersknecht, terzake van diefstal, tot f 2 boete; A. K. K., smid, en J. J. C., zonder beroep, terzake van poging tot diefstal, tot 3 dagon gevangonisstraf. Terzake van mishandeling vorderde de subst.-off., mr. Pleyte, voor C. P. R., koopman te 's Hage, f 10 boete en voor J. A. d. K., eene vrouw, by den eersten beklaagde in wonende, f 3 boete. Voor een smid, dio uit eene schuur in eene weide aan den Parallel weg aldaar waar hy den nacht had door gebracht eenige gereedschappen ontvreemdde vorderde het O. M. 3 maanden gevangenisstraf en voor T. B. B., een 16-jarig „koopman," terzake van mishandeling van een 66 jarig heer in de Passage, aldaar, betaling eener geldboete van f 10. Uitspraak Dinsdag a. s. Men meldt uit 's-Hage, dd. 25 Juli: Heden is er van 12 tot 1 uur weer water door de zeesluis in zee uitgelaten, nadat ge durende eenige dagen niet was gespuid, omdat het gety dit niet toeliet in de uren, voor de spuiing aangewezen. De commissie voor de zomerspuiing was voornemens by deze gelegenheid waarnemin gen te doen en twee barer leden bevonden zich reeds met technisch personeel by de wer ken voor de waterverversching, toen het be richt kwam, dat het stoomvaartuig de „Havik", aan boord waarvan men zich aan den mond van het kanaal zou begeven, wegens den on- gunstigen wind niet uit Maassluis was af gevaren. Inmiddels gaat het stoomgemaal dag en nacht door met het oppompen van het gracht water, dat door middel van centrifugaalpom- pen wordt opgehaald en door een koker van 1 meter middellyn in het voorkanaal wordt overgestort. Tot dusverre is slechts óéne machine in wer king, ten einde een langzamen stroom in do binnenwateren te onderhouden. Op de paardenmarkt te Hooi dorp waren j. 1. Vrydag aanwezig 261 paard en hitten. Er waren veel koopers en de hand was vlug. Pryzen van f 475 tot f 825. Door eenige jongens is van een paard va S. v. G. te Haarlemmermeer de halve staa afgeknipt. Er is proces-verbaal opgemaakt. By Jan Kool, Ringdyk te Haarlemmermee is door vuur uit een bakoven in eene schui naast de woning brand ontstaan, welke no bytyds door hulp van buren is gebluscht. Door het kantongerecht te Haa: lem zyn J. P. en F. G. Fz., visschers Katwyk aan Zee, wegens het onbevoegd ovs eens anders grond loopen, veroordeeld iedi tot eene boete van 3, subs. 2 dagen hechteui: Voor de Haarlemsche rechtban stonden Donderdag terecht: Jacob en Klaa v. d. Veer, die te Amsterdam van een ve huurder in de Gerard-Doustraat een kar hadde gehuurd en deze in den Haarlemmermee: polder voor f 2 hadden verkocht. Het O. 1 eischte voor Jacob 6 en voor Klaas 4 maande gevangenisstraf. Daarna stond terecht: een vechtlustig jonj mensch uit Wormer, die, op de kermis Jisp zynde en daar, zonder reden, uit een herberg gezet wordende, een bierglas mi zooveel kracht door de ramen wierp, da het tegen den wand in het danslokaal aar vloog, terwyl de scherven vier personen vei wondden. Veertien dagen was de eisch va het O. M. Mr. Haas, uit Amsterdam, vroe vryspraak, omdat niet bewezen was, dat d beklaagde, zooals in de dagvaarding stom de bedoeling had iemand te wonden. Inbrekers zyn te Amsterdar aan den arbeid geweest in het tijdelylc onbe woonde perceel Prinsengracht 989, blykbaa dezolfdon, die onlangs zoo hebben huis gc houden in het huis Stadhouderskade 120. Daa vonden zo weinig van hunne gading, en hiei naar 't schynt, evenmin, want alle voorwerpei van waarde waren geborgen buitenshuis vóu de familie op reis ging. In het huis, gelegen naast een geheel leeg staand perceel, nummer 987, zyn schilden aan het werk, die den sleutel van de huisdeui hebben. Daar het huis onbewoond is en zj des morgens van buiten moeten opensluiten was de ketting niet op de deur. De inbrekers kwamen dus betrekkelyk gemakkeiyk, na open steking en gedeeltelyko verbroking van hei slot, door de voordeur naar binnen. De schil ders vonden gistermorgen de huisdeur op een kier, want zy kon niet meer worden gesloten. De dieven hebben hot geheele huis door snuffeld, van den kelder tot do meidenkamer Geen kast bleef ongeopendpapieren, brieven snuisteryen, benoodigdheden liggen in de gan gen en de kamers verspreid, 't Is mogelijk dat zy in thans geheel ledige kistjes in do linnenkast op de slaapkamer eenig geld en voorwerpen van waarde hebben buit ge maakt; de dienstboden, in alleryl gewaar schuwd, weten niet met juistheid, of hetgeen mevrouw gewoonlyk daar bewaarde, er uit| is genomen. Op eene der bovenkamers zyn een eindje kaars en een afgebrande lucifer gevon den. Ook schynen de dieven nog by het aan breken van don dag aan het snuffelen te zyn geweest, want de lade uit eene kast staat vlak by een raam, blykbaar om by het aan brekende daglicht te worden onderzocht. Na den waarschynlyk geheel nutteloozen arbeid, hebben de dieven een paar flesschen wyu uit den wynkolder opgedronken; twee gebruikte, ledige glazen vond mon in de keu ken. 't Schynt dat de boosdoeners in hun arbeid door een of ander gerucht zyn gestoord. Het bovenstuk met klep van eene schryftafel was door hen van het onderstuk afgenomen, en er is, blykende uit de kerven en schram men, met een beitel gepoogd de klep met ge weld open te breken. Dit is niet gelukt. Het bovenstuk ligt midden in de kamer. Met wat meer inspanning zou de klep stellig zyn, bezweken. Ds. Voorhoeve, bewoner van dit huis, is per telegraaf door een zyner vrienden ver wittigd van het voorgevallene. Te Groningen iseenwerkman uit eene dakgoot op straat gevallen, met het ongelukkig gevolg, dat hy onmiddellyk dood was. Hy laat eene vrouw en vyf kindoren 1 achter. Te Bredevoort is Donderdag een f oud kanon, waaruit, ter eere van den aarts- j bisschop van Utrecht, die een bezoek aan het dorp bracht, eenige schoten werden go- lost, gesprongen. Twee kinderen, die er by stonden, zyn, naar aan het „Hbl." van daar geschreven wordt, gedood, terwijl een per soon ernstig gewond moet zijn..

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2