een kopje thee met suiker, een glaasje klare zonder suiker op bed te geven. De decoraties en kostumes waren fraai, waardoor menig tconoel heel veel interessants of vroolyks verkreeg. In het bijzonder moet goroomd wordon de groep van levende boelden, de vier genoemde Olympische goden voorstel lende. Menigeen had zeker niet gedacht in deze op wit marmer gelijkende beelden artisten van den eersten rang te zullen herkennen. Ook andere tooneelen trokken in hoogo mate de aandacht en dank zij het vlugge, losse spel van al de medewerkenden werd een geheel verkregen, dat het publiek den geheelen avond in opgewekte stemming hield, zóó, dat 't slot naar hun zin te vroeg kwam. Behalve hedenavond, zal het stuk nogmaals Zondag- en Maandag-avond vertoond worden. Ook dan zal het zeker een groot publiek trokken. De schouwburgloge van de lieeren Van Lier op de Doezastraat is eiken avond ook geheel gevuld met een talrijk publiek, dat zich uitstekend amuseert met de opvoering van „De Jonge Garde," welk stuk hedenavond voor het laatst wordt gegeven en op Zondag avond wordt vervangen door Justus Van Maurik's „Bittere pil," gevolgd door „Jochem Bezel, wat ben jij voor 'n Ezel!" Spriet's Theater op de Lammermarkt ver- ireugt zich voortdurend, evenals bij de kinder voorstellingen, gelijk andero jaren, ih do grooio belangstelling van het Leidsch publiek. Er wordt dan ook al het mogelijke gedaan om die belangstelling waardig te toonen. Aan de luide teeken9n van bijval komt soms bijna geen eind. Voor eene voor drie vierden bezette zaal ■trad gisteravond Frits Van Haarlems gezel schap in het groote feestgebouw op. Zag en hoorde men dame3 en heeren, die reeds vorige avonden mot succes hadden voorgedragen of gewerkt, o. a. mej. Jose phine en den heer Michel Solser, die voort durend in den smaak van het publiek blijven vallen, er verschenen ook vele andere specia- liteiten ten tooneele. De heor Henry Hannay, de vermaarde mi- miker en imitateur, werd levendig toegejuicht. Het imiteeren of nabootsen van personen uit het publiek gelukte uitstekend. Zoo werd bijv. een in onze stad zeer bekende, welwil lende balletmeester, die jonger schijnt dan hij is, tot groot genoegen van allen, geïmiteerd. Het nummer, waarin miss Erna optreedt >met hare uitstekend gedresseerde honden, behoort voorzeker tot de fraaiste nummers van het programma en trekt in bijzondere mate de aandacht, evenals Charles Clark, in zijne ongeëvenaarde voltiges en exercitièn, -welke door hem op den kabeldraad talentvol werden uitgevoerd. Het „excentrisch grotesque pantomime", met nieuwe décors, trucs enz., door het Anglo- Amerikaansche pantomime-gezelschap Jones and Kitchen, „Vroolyke dieven!" is oen nummer vol grappen en behendigheden. De aapjes, hondjes en paardjes van Walton's miniatuur- •circus deden hun best en toonden diertjes te zijn, die hun tjjd goed besteed en veel ge- studeerd hebben. Dat zij in hun ijver niet verflauwen! Dan beloven zij in de toekomst aardige, beminnenswaardige leden der kun- Btenmakers maatschappij te zullen worden. In de pauzen werd druk gebruik gemaakt van de „tombola zonder nieten." De prijzen, in den vorm van kannetjes, Chineesche para- sols, aapjes op stokjes, minder en meer ver- theven voorwerpen dus, sierden als gevolg der igelukbeproeving later menig tafeltje. Aan het bal, dat na de afwerking van het programma was aangokondigd, werd, als men hst groot aantal nog aanwezigen in aanmer king neemt, door niet velen deelgenomon. Het bestond uit oen vier- a vijftal dansen en duurde van kwart over éénen tot twee uren. Morgenavond zal daarom een extra-nummer gegeven worden door Thompsons Trio, muzi kale excentriciteiten. In plaats van het bal zal h9t programma dus uitgebreid worden en langer dan tot twee uren duren. Op de voorstelling, hedenmiddag door den heer D. T. Bamberg en diens zoon in het goochelen gegeven, was de jeugd in grooten getale vertegenwoordigd. Deze had in de ver schillende handige toeren en verdere vertoo ningen van allerlei aard heel veel schik en de kleine handjes klapten na menig nommer dat het een lust was. Zij, die de kinderen bege leidden, lieten menigmaal niet na, met do klei nen in te stemmen. Muziek vulde de pauzen aan. Maandag-avond is H. Geerling, bleekersknecht, wonende Maresingel No. 8, met een vriend uitgegaan. Omstreeks half- twaalf gingen zij aan het ziekenhuis, daar de vriend aan de Morschpoort woont, goed van elkaar. Bedoelde Geerling is sedert niet te huis gekomen. Do man was van net ge drag en ging zich niet te buiten. Hun, die hem na halftwaalf gezien hebben of andere inlichtingen geven kunnen, wordt verzocht dit te doen. Kentoekenen zijn: lang, mager van uitzicht, oogen blauw, haar blondklee ding: lederen pet, bruin gespikkelde broek en jas, dril boezeroen es pantoffels. De wagens voor de wekeljjksche kaasmarkt stonden heden alhier niet op hun gewoon terrein, wegens de kermis. Zy hadden nu eene plaats gevonden op de Breestraat, voor café „Suisse" en het magazyn-Peek en Cloppenburg. Daar werd ongestoord omtront de kazen onderhandeld. Na e e n i g e n t (j d i n d e H a v e n ge legen en haren passagiers gelegenheid gegeven te hebbon alhier eene flinke wandeling te gaan doen, vertrok gisteren tegon den avond vandaar eene „pleizier"-boot, mot muziek. Alvorens de stoomer met zijn vroolijken last evenwel kon afvaren, had er aan boord eene schermutseling plaats, waaraan zelfs een agent van politie te pas kwam. Naar men op den wal verzekerde, was de aanleiding tot hot ongonoegonhet aan een geheel verkeerd vrouwelijk adres richten van een heerenkus. Men schrijft ons uit Noordwijk: Ofschoon wij reeds tal van jaren eenigszins verwond zfln door straatverlichting met pe- troleum-gas, dezen winter schenen wij het te zullen moeten doen met petroleumlam pen in de lantaarns. Immers, de aanbeste ding daartoe was officieel bekend gemaakt! Er zou dan toch een eind komen aan de schier eindelooze gasquaostie. En ja waarlijk, het einde i3 er.... zonder aanbesteding. Als vroeger levert ons de gasfabriek weer licht, om ons te leiden ep duistere wegen om ons te boeden voor een dwaalspoor. Naar men zegt, is de nieuwe concessie niet langer bindend dan vijf jaren. Hoe goedkoop zou 't zijn, als dan het „errare humanum est" niet meer gold Ongeveer een half uur na midder nacht ontstond heden een hevige brand in het pakhuis en de drukkerij van do firma J. J. Arndt Zoon, in het Blaeu Erf (Gravenstraat b(j den Nieuwendijk) te Amsterdam. De vlam men grepen woedend om zich heeneen oogen- blik was het zoo licht als de dag, en van den kant van den gedempten Voorburgwal gezien, zou men gewaand hebben dat het paleis op den Dam in brand stond. Het be doelde pakhuis en de drukkerij zijn geheel uitgebrand, terwijl ook het achterhuis van een perceel in de Gravenstraat, waar eene varkens slagerij is gevestigd, schade beeft geleden. In het heetst van het vuur hoorde men een knal, waarschijnlijk veroorzaak door het springen van een vat spiritus in de likeurstokerij van de firma Bootz. De brandweer werkte met de „Jan Van der Heijden" en vjjf stoomspuiten. Te halftwee was zjj de vlammen meester. Persoonlijke ongelukken hebben, voor zoover men weet, niet plaats gehad. Omtrent dezen brand wordt nader nog ge meld dat de inrichtingen van de firma Arndt geheel zijn vernield. De fabrieken met stoom- vermogen- waren gevestigd in twee perceelen; in éón, behoorende aan de firma, was be neden eene stoommessenslijperij gevestigd. Het andere behoort aan de heeren Bahlmann Co., en was in huur aan de heeren Arndt; het achtergedeelte van het onderstuk is bij de eigenaars in gebruik. Het inwendige van beide perceelen ligt geheel in puin. De ont ploffing, welke bij het begin van den brand werd gehoord, ontstond vermoedelijk door het bersten van een stoomketel, waarin nog water was, dat door de vlammen werd verhit. De brand begon in het perceel, het dichtst bij de Zwartehandssteeg gelegen. Te zes uren had het personeel, ongeveer zestig personen, de fabriek verlaten; alles was in de ge wone orde. Lar.gs eene thans bijna geheel verkoolde luchtbrug spreidden de vlammen zich naar hot woon- en winkelhuis der firma Arndt en Zonen in de Gravenstraat, dat ook grooten- deels is uitgebrand. Van voren zijn oon ge deelte van boven en de winkelverdieping ge heel behouden, maar de waterschade is daar natuurlijk zeer groot. Het water valt in den winkel nog neer bij stroomen. De oorzaak van den brand is on bekend. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. De heer F. G. H. Oxé, Gravenstraat 11, zette dezen nacht z(jn huis liefderijk open voor allen, die wegens de hitte en het gevaar hunne woningen moesten ontvluchten. (HW.) Wanneer slechts een vierde waar is van al hetgeen wordt verhaald over de treurige geschiedenis der vergiftiging van froule Smissaert, die het onderwerp blijft uit maken van de gesprekken te Amsterdam, dan is eene instructie te wachten van zeer lan gen duur. Dat het tot een proces zal komen, schijnt niet twijfelachtig na de zeer pertinente ver klaringen van de heeren scheikundigen dr. Ankersmit en Van Ledden Hulsebosch, die zink hebben gevonden in de nieren, de lever en de milt, vermoedelijk veroorzaakt door het toedienen van zinkwit, op tijdstippen eenigen tijd vóór de laatste dagen van de overledene. Aan uitputting door de onmoge lijkheid voedsel te verteren wegens de opge houden maagwerking, gevolg van het gif, stiorf freule Smissaert, na 14 dagen ziek te zjjn geweest. Dr. Foreman, die eerst aan typhus geloofde, weet de dood in zjjne ver klaring ter begraving, aan slagaderbreuk. Een consult mot esn professor aan het ziekbed door dr. Foreman voorgesteld, word door mej. Kuypers, als onnoodig, geweigerd. De bevinding der heeren scheikundigen is beves tigd door het onderzoek van handdoeken, in de vuilo wasch gevonden, en van een hemd, half gescheurd, uit eene lade by verstelgoed aan den dag gebracht tijdens de huiszoeking. Sporen van zinkwit zjjn ook daar in vlekken geconstateerd. Al hot overige lijf- en bedde- goed van de overledene was reeds gewas- schen toen het onderzoek begon. De vriendinnen van mej. Kuypers gelooven niot aan eenige schuld bi) de verdachte, die zoowel bij het aanvankelijk verhoor door den rechtercommissaris te Arnhem, als by de verhooren te Amsterdam, naar het „A. H." meldt, alle schuld ontkent. Het onderzoek der justitie in de zaak tegen mej. A. Kuypers strekt zich, naar het Am- sterdamsche „Vliegend Blad" verneemt, ook uit tot andere sterfgevallen, welke mede in de naaste omgeving van do verdachte zouden hebben p'aats gevonden. Zelfs vernam de „Amst. Crt." dat het aan hangige geval wel eens eene uitgebreidheid zou kunnen krygen, die het beruchte Leidsche proces der giftmengster vrouw Van der Linden niet alleen evenaart, maar zelfs overtreft. Omtrent mej. Aafke Kuypers meldt men aan de „H. C." nader, dat de aanhouding niet te Oosterbeek, maar Zondag jl. te Arnhem heeft plaats gehad, toen zy vandaar om 1 u. 50 m. namiddag naar Oosterbeek wilde terug- keeren. Behalve de majoor der ryksveldwacht te Arnhem in burgerkleeding, was ook de brigadier der ryksveldwacht te Oosterbeek by de aanhouding tegenwoordig. By het achteruitzetten van een ledigen trein zyn gisteravond laat op het rangeerterrein van den Hollandschen Spoor weg te Amsterdam twee waggons ontspoord en van het talud aan de zyde van den Westerdokdyk gevallen. Van de Korte Prin sengracht kan men ze zien liggen, half vernield. De „Prins Frederik" en „Mar- pessa". De stoomvaartmaatschappy „Neder land", alsmede de opvarenden der „Prins Frederik", hebben de eigenaars der „Marpessa" voor het gerecht gedaagd, om zich in, zake de aanvaring der beide schepen-te verant woorden. Rechter Butt van het Engelsche admiraliteitsgerechtshof achtte, dat de „Prins Frederik" alleen te laken was en grondde die uitspraak op het volgende betoog: „Men is het er over eens, zeide de rechter, dat er mistwolken dreven; overigens schynt er in den nacht der aanvaring maneschyu te zyn geweest. Vóór het hacheiyk oogenblik be wogen de schepen zich feitelyk in evenwydige, maar tegenovergestelde richting. tVy twyfelen niet of de werkelyke oorzaak van de ramp was het naar stuurboord wende:-, van de „Prins Frederik", dwars voor den boeg der „Mar pessa". Of zjj dit deed omdat zy de fluit der „Marpessa" in eene andore richting meende te hooien dan waar die zich bevond, of in antwoord op de fluit der „Duke of Bucking ham", eene andere stoomboot, welke aan hare stuurboordzyde voer, is onmogelyk te zeggen, maar het is duideiyk, dat zy de bot sing veroorzaakte door ontydig naar stuur boord te wenden. „Het moet aldus zyn geschied, tenzy het roer van de „Marpessa" belangryk naar bak boord gewend was. De verklaringen der ge tuigen van de „Marpessa" waren zeer goed; zy hebben ons medegedeeld dat van het be gin tot het einde het roor in denzelfdon stand bleef, hetgeen door den roerganger wordt be vestigd. Wy golooven dat het roer bleef waar het was en dat de machines gestopt werden en byna cnmiddellyk daarna terug werkten. Dit was wat moest gedaan wor den. Van den anderen kant wordt door do getuigen van de „Prins Frederik" toe gegeven, dat dit stoomschip ongeveer twee strepen naar stuurboordzyde wendde. Wy gelooven dat het duidelyk is, dat hot schip veel verder uitweek. Der „Marpessa" is ver weten dat zy te snel liep, maar die aanval komt vreemd voor, wanneer hy geschiedt door de eischers, want het wordt toegegeven, dat de „Prins Frederik" 7 knoopen vaart had in dat mistige weder, waarin het de lichten van een ander schip slechts op korten afstand kon onderscheiden. Men hoorde eene fluit, die de manschappen aan boord dachten dat aan den stuurboordsboeg was, maar byna vooruit. Onder die omstandigheden was het de plicht van den officier van de wacht om dadelyk de machines te stoppen en do vaart te laten vertragen. Dat hy dit niet gedaan heeft, is zyne fout. Men heeft het voorgesteld, alsof de aard van den schok en de schade aan de „Marpessa," gepaard met het feit dat de „Prins Frederik" zoo kort na de aanvaring zonk, alles tegen de „Marpessa" getuigt wat de snelheid van dat stoomschip aangaat, maar voor zoover als wy hebben kunnen nagaan naar de schade, zooals die door de getuigen beschreven werd en zooals die uit de photogra- phieën blykt, gelooven wy dat de vaart lang niet de 7 of 8 knoopen was, die do andere zyde zegt dat het was, en dat de ware vaart van beide schepen vrywel overeenkwam met wat van beide zyden wordt opgegeven, name- lyk 2 knoopen van de „Marpessa" en 2 tot 3 knoopen van de „Prins Frederik." „Ik geloof niets van het getuigenis van den verklikker, die hier tegen zyn eigen schip, de „Marpessa", getuigde. De „Prins Frederik" was een fraai schip, bevaren door een gezag voerder en officieren, die, ik ben er zeker van, uitstekende zeelieden zyn en die het schip in hel algemeen goed bestuurden. Ik zeg dit omdat ik betreur, dat ik in het onderhavige geval tot het besluit moet komen, dat zy eene vergissing begingen. Ik oordeel dat de schuld alleen aan de „Prins Frederik" lag." BUITENLAND. Dnltaohland. De „Nordd. Allg. Zeitung" bevestigt nadruk- kelyk de verklaring, in de „Nat. Zeitung" van eergisteren opgenomen, dat het artikel der „Hamburger Nachrichten" over den bui- tenlandechen toestand in lynrechte tegen spraak is met de in Duitsche toongevende kringen heerschende opvatting der beteekenis van het drievoudig verbond. De Duitsche keizer heeft koning Leopold der Belgen hartelyk met zjine 25 jarige regee ring geluk gewenscht. Het congres van Duitsche havenwerkers, waarvan de samenkomst te Hamburg werd voorbereid tegen het begin van Augustus, is door de politie verboden. In de sociaal-democratische pers open baart zich reeds eene groote beweging wegens het aanstaande buiten werking geraken van de Duitschei socialistenwet. In antwoord op het- zinspelen in andere bladen op de waar- schyniyke scheuring in de sociaal-democra tische party, zoodra zy weder geheel vry ge worden zal zyn, zegt het hoofdorgaan te Ber- lyn, het „Volksblatt", dat persoonlyk verschil van meening met besluiten, door de party vergadering genomen, niet geduld kan worden en hy, die als „franc tireur" wil optreden, natuuriyk buiten de party gezet wordt. Tegen zulk absoluut heerschen der partyhoofden openbaart zich duidelyk verzet. Groot-Brltunuië. In de gisteren door het Lagerhuis gehouden zitting deelde sir James Fergusson mede, dat de Portugeesche regeering er in heeft toe gestemd, dat Zwitserland al de scheidsrech ters bei'Oeme, tot vaststelling van het bedrag der schadeloosstelling voor de opheffing van het contract betreffende den Delagoa-spoorweg. Portugal zal onmiddellyk 28,000 pd. st. storten. De werklieden aan de dokken te Car diff hebben tegen morgen, Zaterdag, eene werkstaking aangekondigd, tenzy loonsver- hooging en vermindering van workuren op Zaterdag worden toegestaan. Tillet is te Car diff aangekomen. De directeuren der dokken weigeren in de eischen der werklieden te bewilligen. Indien'de werkstaking uitbreekt, zal daardoor waarschynlyk de handel in Bristol Channel geheel stilstaan.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2