gezondheid genoopt gezien ontslag uit 's lands dienst te vragen. Blijkens een bp het departement van marine ingekomen telegram, is Zr. Ms. schroef- stoomschip „Koningin Emma der Nederlanden," onder bevel van den kapt. ter zee H. Quispel, op 22 dezer te St.-Petersburg aangekomen. Na goed volbracht eind-examen Bill der R|jks Landbouwschool is gisteren het diploma van landbouwkundige (art. 57 der wet M. O.) uitgereikt aan de hoeren W. A. Van A3beck, van Arnhem; J. Heidema, van "Westernieland; D. Vas Visser, van Apeldoorn; K. Reinders en H. J. Van Roijen, van "Wageningen; J. Ch. Claassen, van Scheveningen, en F. E. P. Scheltema Beduin, uit Indiè. Eén candidaat a-erd afgewezen. Ten overstaan van den notaris J. H. Maronier, te Rotterdam, werden gisteren in het Notarishuis verkocht het Badhotel en het Victoriahotel aldaar. Het Badhotel bracht 73,000 en het Victoriahotel ƒ61,200 op. Het stoomschip „Bromo" vertrok 22 Juli van Batavia naar Rotterdamde „Spaardam," van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 23 Juli Wight; de „Sumatra," van Amster dam naar Batavia, vertrok 23 Juli van Por!- Said; de „Zeeland," van Rotterdam naar Java, arriveerde 23 Juli te Marseille; de „Maas dam," van Rotterdam naar Nieuw-York, ver trok 23 Juli van Boulogne-sur-Mer. Gemengd Meun-s. Als de kermis ontwaakt, ziet z y er vry zwaarmoedig uit. Zy is des morgens altyd slaperig, den eersten dagen alle volgende dagen. Zy gaat te laat slapen en droomt woeste droomen somtijds. De bewoners van de reiswagens verschijnen met een trek van grenzenlooze verveling op <het trapje, dat toegang geeft tot hun nederig verblijf. Voor de tenten komen uit geheim zinnige diepten ongewasschen heeren opdager, in den regel gewapend met een hamer en een hand vol spijkers, want er raakt altyd iets los op de kermis. Achter de kramen worden de koffieketels op de lage, rookonde kachels gezet. Hier ontstaat het eerst zekere gezel ligheid. De kermisreizigers kennen elkander; zij hebben zoo dikwijls dezelfde campagnes bijgewoond en terwyl ook hier de heeren aan 't spijkeren zijn, maken de dames een buur praatje. De meer bejaarden hebben het over hare sociale quaestieeen mensch zit op hooge kosten en er wordt niet verdiend. Wie ooit een tevreden kermisreiziger heeft ontmoet, mag zich verheugen, een zeldzamen vogel te heb ben gevangen. Langzaam, want waarom zou men zich "haasten? worden de zeilen opgerold, wordt de uitstalling in orde gebracht, koffie gedron ken. De kermis kleedt zich en legt een laagje rood en poudre de riz op een weinig verscho ten bekoorlijkheden. Zy begint te bekomen. De tenten prijken mot de meesterstukken van onbekende schilders allegorische voorstellin gen, waarin waterzuchtige vrouwen en krijgs haftige mannen de hoofdrol vervullen. De „Maar ik zeg u, Gqy Ferroll, dat ik het iniet behouden wil. Ik zal u alles teruggeven." „En ik zal het niet aannemen, miss Harper." „Viva!" Wat was er in hare vonkelende vochtige oogen, dat zijne wangen plotseling rood kleurde? „Guy, ge zult het nemen!" „Viva, ik zal het niet aannemen. Het zou ■me geene vreugde kunnen aanbrengen, tenzij. „Tenzij „Tenzij gti mÜ uzelve tegelijkertijd mee gaaft, Viva! Myn dierbaar, geliefd kind, moet ik dan eene tweede maal tevergeefs om uwe liefde smeeken Noen, niet tevergeefs. De beste en edelste gevoelens der bedorven, kleine erfgename ontwaakten ten slotte; zij zag Ferroll gelyk hy werkelijk was, en zy beminde hem des te meer, nu zjj gevoelde hoezeer zy hem vroeger miskend had. En toen Viva laat het vertrek binnentrad, waar miss Pennoyer juist hare lokken in oude couranten wikkelde, zag de oude juf op en vroeg: „Maar kind, wat is er om 's hemels wil voorgevallen?" „Niets, Dolly", antwoordde Viva zacht, „ik ben eenvoudig met Guy Ferroll geëngageerd." De oude heer Pendexter was buitengewoon in zyn schik, dat dezo aangelegenheid op zulk eene flinke wyze was geschikt geworden. draaimolens zyn er vlugger by met den eersten „toer", reeds des morgens. Intusschon zyn de herauten van de kermis de stad doorgetrokkenzingend, draaiend, toeterend. Het scbynt dat de draagbare draai orgels niet onderworpen zyn aan de wet van den algemeenen vooruitgang. De groote ma chines in de draaiinrichtingen nemen telkens toe in forschheid, zoo niet altyd in zuiverheid van geluid, en daar de stoom ze in beweging brengt, zyn zy onvermoeid. Als zy eens het lied uit de Mikado, de „vermakelyke voys" van de kleine visscherin, die zoo dringend gewaarschuwd wordt om toch niet alleen de ongewisse baren te bezeilen, of van „madonna Theresa" te pakken hebben, laten zy het niet los. Maar het gewone straatorgel is even pri mitief, jankt even valsch met eentonig dreu nenden bas en fluitenden, gillenden, door den neus kraaienden discant als altyd. De orgel man wisselt zyne genoegens af door beur telings de linker- en de rechterhand aan te wenden. By hem zou de verveling het top punt bereikt hebben, ware er niet de doedel zakspeler! Men spreekt veel van een mensch- waardig bestaan tegenwoordig. Het is een modewoord. De doedelzakspeler levert de pa rodie op het mensch waardige bestaan. Do geleerde, de dichter, die in later eeuwen nog eens een lofzang zou willen aanheffen op „Hollands roem in kunsten en weten schappen" mag de byzonderheid niet vergeten dat in het laatste vierde van deze eeuw de straatmuzikant van, gelyk bekend is „onbe smet" Nederlandsch bloed den musiceerenden grasmaaier begon te vervangen. Zelfs in eene Duitsche uniform vindt men Hollandsche cla- rinettisten en hoornblazers. De muziek is er niet beter om; men kan niet alles togelyk hebben. Maar de Hollandsche longen althans zyn even sterk als de Duitsche. Als het alleen op blazen aankomt, staan wy onzen man dat i3 duidelyk. Doch ook op ander gebied kan worden ge concurreerd. Dit bleek wederom in den Schouw burg op de Oude Vest, welke gisteravond voor het eerst met de kermis zyne deuren opende en dat niet ten dienste van enkelen, maar van velen, want weldra was de zaal flink gevuld. Opgevoerd werd „De Eer", tooneelspel in vier bedryven, uit het Duitsch van Herman Sudermann, een stuk, dat zeer geschikt is om met kermis te worden vertoond. Het bleek wel in staat te zyn nu en dan hilariteit teweeg te brengen, vooral wanneer zeker oud man met lamme hand of zyne echtgenoote hande lend en sprekend optraden. Die oude man en vrouw, het echtpaar Steinecke, zyn byzonder ingenomen met de tehuiskomst uit Indië van hun zoon, die in die verre streken zyn patroon van dienst ge weest is. Die zoon is evenwel een groot heer geworden en bespeurt, na ontmoeting van zyne zusters en den echtgenoot van eene van haar, dat er veel niet in den haak is by de zynen. Vooral smart hem de levenswyze zyner jongste lievelingszuster zeer diep en wondt hy alle pogingen aan om haar op het goede pad terug te brengen, waarin hy even wel niet slagen mag, mede door de wispel turigheid en vreemde opvoedingsstelsels der ouders. De thuisgekomene is tot de treurige ont dekking gekomen dat zyne zuster ongeoor loofde betrekkingen met den zoon van zyn patroon heeft aangeknoopt. Dit geeft aanlei ding dat er by hem wrok tegen dien zoon ontstaat. De patroon zelf heeft bemerkt dat zyn be diende meer omgang met zyne dochter zoekt dan hem vergund toeschynt. De eerste ont moeting tusBchen den van Indië gekomene en die dochter bewyst dan ook dat er iets tus- schen hen bestaat. Een en ander brengt Robert, den terug gekeerde, in vele moeilykheden. Na veel voorvallen en heftige tooneelen, waarin nog optreden twee vrienden van den zoon des patroons en een vriend van Robert, komt de patroon den ouden Steinecke eene som gelds aanbieden, waarmede by de voor waarde bedingt voor altyd van hem en de zynen af te wezen. Het huisgezin begrypt niet dat die som eene betaling is voor het verlies der eer van de jongste dochter, eene afkooping, welke reden vindt in haren omgang met den patroonszoon. Robert weet dit echter des te heter; hy tracht het zyn oudere aan het verstand to brengen, maar dezen kunnen en willen daarvan niets hooren en begrypen en willen het geld dus niet teruggeven. Tevens hoort Robert uit hun mond de tyding van zyn ontslag uit zyne betrekking. Na een onderhoud met zyn vriend en na zich van eene revolver voorzien te hebben, begeeft by zich naar zyn patroon om zyne papieren en geld af te dragen. Dit geschiedt, ook in tegenwoordigheid van den zoon, den eerroover zyner zuster. Nadat de zaken af gedaan en in orde bevonden zyn, komt uit het eene woord het andere. Robert vliegt met de revolver in de hand op zyn vyand toe en zyne beminde, de dochter van zyn patroon, werpt zich tusschen hen. Na een heftig gesprek tusschen vader en dochter, waarin ook de moeder zich mengt, treedt Roberts vriend binnen. Tegen den wil van hare ouders verlaat Leonore met Robert de ouderlyke woning, nadat Roberts vriend hem tot zyn compagnon heeft benoemd. Dit is in grove trekken de inhoud van het stuk, waarin verschillende opvattingen omtrent eer voorkomen. De acteurs en actrices, leden van het Rot- terdamsch Tooneelgezelschap, toonden zeker van hunne rollen te zyn en mochten vele toejuichingen inoogsten. "Ware er toe besloten dit tooneelspel nog een keer op te voeren, het zou niet geschaad hebben aan de opkomst naar den schouwburg en eene goede bydrage gevormd hebben tot hetgeen hier met de kermis met genoegen kan worden bygewoond. De in het begin dezer week uitgesproken verwachting dat de matinées in het Feest gebouw verder in de week wel beter bezocht zouden worden, bevestigt zich. De muziek uitvoering, hedennamiddag aldaar door de staf- muziek van het vierde regiment infanterie onder directie van den heer Oostelaar, onder kapelmeester, gegeven, viel reeds een veel drukker bezoek ten deel dan de matinées van gisteren en den dag daarvoor. Gelyk men weet, variëeren de matinées steeds. Dat de opkomst op de matinée thans vry goed was, is ongetwyfeld tevens te danken aan den goeden naam van Mann's kapel. En dien gunstigen naam heeft het ook gehand haafd met de uitvoering van het voor hedenna middag vastgestelde programma. Het publiek, waaronder vele dames, liet zich dan ook niet onbetiügd. Hedenavond vangen in dit gebouw de voor stellingen aan met eene belangryke „omwis seling" van het optredende gezelschap des heeren Frits Van Haarlem, die op het bezit van meer dan één specialiteiten-troep kan roe men. Daardoor wordt de aantrekkelykheid voor het publiek, dat ook gisteravond in weer veel aanzienlyker getale in de zaal aanwezig was, des te grooter. Eene andere verscheidenheid, welke de zaal aanbiedt, is te danken aan den heer J. G. Langeveld, den bekenden handelaar in choco lade op de Mare. Behalve dat hij er voor heeft kunnen zorgen dat zyne zoo alom ge zochte waar in groote keuze alhier r oorhan den is, heeft hy in een der loges naby het buffet bovendien eene tombola ingericht, met pryzen, welke in verhouding tot wat de loten kosten, alleszins fraai genoemd kunnen wor den, des te meer als men denkt dat dit nu werkelijk eens eene „tombola zonder nieten" is. "Hen trekt dus altyd iets voor zyn kwartje, en dat „Iets" is behoort meestal tot datgene wat den dames het meest welkom is? Naast hun, kan dus deze gelegenheid den heeren, die de schoone kunne gaarne eene kleine verrassing willen bereiden (en wie doet dit niet gaarne, vooral in eene kermisweek), niet anders dan aangenaam zyn. Reeds tydens de studentenfeesten heeft de heer Langeveld met eene dergelyke inrichting eer ingelegd en er tevens veel succes mede behaald. Van den Hollandschen spoor zal een goedkoops trein 2de en 3de klasse ryden op Woensdag 30 Juli a. s., van Rotterdam, Schiedam, Delft, Scheveningen, Den Haag en Leiden naar Haarlem, Velzen, Beverwyk (Wyk aan Zee), Alkmaar, Den Helder en terug. Uit Katwyk aan Zee wordt ons heden gemeld: Gisternamiddag is alhier van de haringvisschery aangekomen KW. 71, schippor Jak. Van Duyn, van de Naamlooze Vennootschap „Katwyk aan Zee", met 350 kantjes. Hedenmorgen arriveerde van dezelfde maatschappy de KW. 3-1, schipper A. Van der Plas, ook met 350 kantjes. By de te Nieuw-Vennep op 22 feror gehouden harddravery van paarden waren 10 deelnemers. De prys, een pendule, werd behaald door L. Enthoven; de 1ste premie, een petroleumtoestel met ketel, door P. Gyzenberg; de 2de premie, een sigarenkist, door D. Dyt. Naar we reeds met een enkel woord meldden, heeft een vreeselyk ongeluk gisteren in den vroegen morgen op den Hol landsche spoorweg tusschen Schiedam en Delft plaats gehad. De trein nl., die te 8.53 uur te Schiedam aankwam, bracht schier onherkenbare over- blyfselen mede van een man. De ongelukkige, die aan doofheid leed, had by het passeeren van den weg by den kilometerpaal 71, den trein, van Amsterdam komende, niet bemerkt, en is door deze vermorzeld nog wel in het byzyn van zyn zoen. Het hoofd was gedeelteiyk van don romp gescheiden en ten deele platgedrukt. Het eene been was boven, het andere onder de knie geheel afgereden. De armen waren ook ge- deeltelyk verbryzeld. Zóó werd dit lyk op den weg gevonden en in de goederenloods te Schiedam neergelegd. Nader meldt men dat de ongelukkige is de melkverkooper J. Van der Spek, van Dslft, en dat hy even voorby den Abtwoudschen weg onder de gemeente Hof van Delft door den trein gegrepen werd op 't oogenblik, dat hy de spoorlyn dwars wilde oversteken om van het eene stuk weiland in het andere te komen. Met een pleiziertrein naar Arnhem zyn heden 750 personen van Den Haag ver- trokken. In het groote ruim van het yzeren schroefstoomschip „Oranje-Nassau", van den Kon. West-Indischen maildienst, aan de De Ruyterkade, te Amsterdam, ontstond gister namiddag tegen zeven uren brand, waarschyn- lyk door broeiing ontstaan. De brandweer verleende hare hulp met de „Jan Van der Heyden", één gewone brandspuit en een brand- kraan, en was binnen een half uur den brand meester. Alleen waterschade is aangericht. Den 20sten dezer is op de Boa- sche boot, varende op een pleiziertocht van Rotterdam naar den Hoek van Holland, in betaling gegeven voor een biljet van ƒ100, een biljet van dezelfde kleuren en op dezelfde wyze bedrukt, doch waarvan de inhoud luidt: „De Nederlandsche bank geeft toegang tot het Centraalgebouw aan toonder." De hnporteur, De exporteur, Kleezejan. M ixstrin. De politie doet onderzoek. Het publiek zy op zyne hoede. In het park van den Huize Twickel te Ambt-Delden zal dit jaar een zoogenaamde honderdjarige aloë bloeien. Uit Eindhoven wordt gemeld: By nader onderzoek werd door de genees- heeren, die het lyk van den, onder vreemde verschijnselen, overleden oud-Indischen militair hebben geschouwd en geopend, verklaard, dat de man aan verstikking is gestorven door het overmatig gebruik van sterken drank. De gearresteerden zijn onmiddellyk op vrye voeten gesteld. [N. R. C.) Gisteravond ontspoorde naby Koog-Zaandyk de trein van Den Helder, welke te 6.10 te Amsterdam moest aanko men. Ongelukken hadden niet plaats. Alleen de conducteur Weers is licht gekneusd, zoodat hy zyn dienst niet kan verrichteD. Het ma terieel bekwam nogal schade en de reizigers waren genoodzaakt uit te stappen en opeen anderen trein te wachten, ïoodat alle aan sluitingen werden gemist. Eene vrouw uit Moissac (Tarn en Garonne), die wegens diefstal van meel gevangen zat en kwytschelding van een deel harer straf kreeg, is van blijdschap plotseling dood gebleven. Te Sezze, by Rome, is een huis Ingestort. Er werden 20 personen onder het puin begraven, van wie 7 zyn omgekomen. Het a d m is i s t r a t i e g e b o u w der spoorwegmaatschappy te Caïro is gedeeltelyk door brand vernield. BUITENLAND. Frankryk. President Carnot heeft koning Leopold, ter gelegenheid van het 25-jarig gedenkfeest zy ner regeering en den 60aten verjaardag van Belgie's onaf hankelykheid, telegraphisch ge luk gewenscht. In antwoord daarop ontving de president een telegram van den koning, waarin deze hem voor zyne wenschen dank zeide en de verzekering gaf, dat hy steeds de beste betrekkingen tusschen de beide lan den zou trachten te handhaven. De regeering heeft een wetsontwerp in gereedheid gebracht betreffende de organisatie der universiteiten.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 8