N9. 9333 "Vrijdag 2o Juli. Ac. 1890. oMkêv jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat alt TWEE Bladen. Leiden, 24 Juli. Feuilleton, DE „LAATSTE" WIL- FEU8 DEZER COURANT: Tom Leiden per S meenden1.10. franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRUS DER AD VERTENTIEN Yen 1—6 regels 1.05. Iedere regel »eer/0.174. Qrootere lettere neer pleateruimte. Yoor het in- ceeeeeren buiten de eted wordt 0.10 berekend. In den loop der maand Augustus zal alhier ■worden goopeud eene nieuwe bankinstelling, de „Rynlandsche Bankvereeniging F. F. W. Heintz&Co." Commissarissen zyn de heeren J. Van der Breggen Azn., mr. J. J. Schneither en P. Zilleson. Door den heer B. H. De Waal, consul der Nederlanden te Durban, Natal, is aan het Museum van Natuurlijke Historie bij de Rijks universiteit te Leiden ten geschenke aange^ boden eeDe verzameling van 240 vlinders, 'bevattende een aantal voor het Museum ge- wenschte en fraaie exemplaren. Den schenker is daarvoor de dank der Regeering betuigd. Tot leeraar in het rechtlijnig- en bouw kundig teekenen aan de Ambachtsschool te Arnhem is benoemd de heer Th. Van Har derwijk, thans opzichter by den bouw der Stadszaal te Leiden. Door de directie der Nederlandsche Ryn- spoorweg-maatschappy werd gisteren aan den draaier J. H. Van den Heuvel, den onder stationschef te Utrecht F. J. M. Mars, den lsten telegraphist J. B. Van der Miessen, den stoker J. Te Laak, den voorman-ran geerder H. Bruünis, den stationschef-opzichter machinist te Leidon B. Jansse, den ketelmaker C. Kok en aan den bankwerker A. J. Klein het diploma wegens 25-jarigen trouwen dienst, benevens een geschenk in geld, uitgereikt. Men schryft ons uit Noordwykerhout, dd. 23 Juli: Dinsdag werd alhier jhr. F. C. V. Dommer van Poldersveldt als burgemeester door den Raad geïnstalleerd. Na door eene commissie uit den Raad, be staande uit de heeren Warmerdam, De Kan en den secretaris, den heer E. De Groot, ter Raadkamer te zyn binnengeleid, werd hy door den oudsten wethouder, den heer P. Van der Klaauw, in hartelyke woorden ver welkomd. Tevens herinnerde hy aan den treu- rigen dag van 10 Juni jl., den dag des af- scheids van jhr. mr. A. D. Th. Gevers als burgemeester. Toen het presidium op den burgemeester was overgedragen, nam deze het woord. Hy zeide dat hy het zeer op prys stelt, dat hem de groote onderscheiding van de Hooge Re geering is te beurt gevallen, om op nog zoo'n jeugdigen leeftyd reeds aan het hoofd eener fcof.) „Het proces over het testament van Dew- bury antwoordde de bezoeker langzaam. Was het niet een knorrige, oude vrek? Liet hy zyn geheole vermogen niet aan eene bloed verwante, eene jongedame, na, die hy nooit gezien had, hetgeen het misnoegen van een aantal bloedzuigers opwekte, die dezen buit hadden meenen te deelen?" Viva sprong by het hooren dezer woorden van haren stoel op. „Juist zoo. Miss Genovova Harper was de erfgename en zo is ook een zeer lieftallig tnoisje!" Hier kwamen er lachjes op Viva's golaat. „Nu, dat alles had twee jaren geleden pluats. Eene maand geleden zochten die ■bloedzuigers my met groot misbaar in myn kantoor op. Er was een later tostament van Dowbury ontdekt geworden, dan dat, waarbjj mijne bevallige cliënte tot erfgename was ■snoemd." I „Inderdaad?" I „Maar dit nieuwe document was vcor de roof vogels niet gunstiger, dan het eerste geweest gemeente geplaatst te wordenhy had dan ook een gevoel van aarzeling om de hem opgedragen taak te aanvaarden. Hy wenschte dat de keten, welke hom is als een zinnebeeld van den last, welken hy op zich genomen heeft, hem een lust moge worden. Verder riep hy den steun in van do wet houders en de raadsleden, en rekende hy op de medewerking der politie, wanneer hy die mocht noodig hebben; hy deed een beroep op de goede gezindheid der gemeentenaren, daar hem dan zyne taak veel lichter zal vallen. Gods zegen op zyn heden aangevangen werk vragende, eindigde hy zyne rede o. a. met de aangename mededeelïng, dat hy oene gift beschikbaar stelde om aan de behoeftigen in de gemeente een goed onthaal te bereiden. Na de raadszitting had de ontvangst plaats van officieels personen, die hunne geluk- wenschen kwamen aanbieden, en bracht do burgemeester met zyne familie een bezoek aan het hoofd der gemeenteschool en aan het R.-K. gesticht „De Voorzienigheid." De vacaturebeurt in de kerk der Ned.- Herv. gemeente van Hoogmade zal Zondag 27 Juli a. s., des namiddags te twee uren, worden waargenomen door den heer J. C. G. Gobius du Sart, predikant te Benthuizen. Beroepen is te Renen ds. J. Bolkestein, te Langer- en Korter-Aar. Benoemd is tot ambtenaar ter secretarie der gemeente Hazerswoude de heer B. A. Rems, te Broek in Waterland, in plaats van den heer O. Van Eek, eervol ontslagen. De gezant der Fransche Republiek, de heer Legrand, te 's-Hage, gaf gisteren een diplomatiek diner. De gezanten en hunne dames by ons Hof waren heden genoodigd aan een dejeuner op de buitenplaats „Ewyk", onder Voorburg, door baron Wittert van Hoogland gegeven. De minister van waterstaat, de heer Havelaar, zal weldra eenigen tyd buitenslands gaan. Door de Synode der Ned.-Herv. Kerk is benoemd tot quaestor-generaal dr. C. G. Von Reeken, wethouder te Haarlem. De heden bekend geworden uitslag van het toelatings-examen voor de Kon. Mil. Academie te Breda is als volgt Geslaagd voor de infanterie hier te lande: S. H. F. Hoffman, G. L. J. Holle, P. A. R. C. Van Linden Tol, E. D. Van der Sleesen, P. W. Pfeiffer, jhr. F. T. v. d. Wyck, W. Wynaendts, J. J. Beyerman, G. H. E. Bergsma, L. Schutte, H. W. J. Dutry van Haeften, M. T. was. De laatste gril van het zonderling leven van den ouden Dewbury was dat by zyn ge- heele vermogen aan een anderen en naderen bloedverwant Guy Fenwich Ferroll te dezer stede vermaakte." Nu werden Viva's wangen plotseling pur perrood en onmiddellyk daarna werden ze doodsbleek. „Wat beteekende dat? „Ferroll, ja, ik ken hem, een uitmuntend mensch." „Een voortreflyker man is er niet!" riep de rechtsgeleerde, in geestdrift ontstoken. „Natuurlyk was het myn eerste stap om hom van het ontdekte latere tostament kennis te geven; en vóór ik nog den tweeden stap kon doen en dit nieuws aan de eerste erfge name mededeelon, treed Ferroll myn kantoor binnen, wel een weinig ontroerd, maar uiteriyk zoo kalm en stil als gy dit op het oogenblik ztjtliy verlangt het document te zien en scheurt het in stukken. „Ik verlang niet, deze erfenis, met uitsluiting van nvss Har per, te aanvaarden", zeide hy„zy is eene fijngevoelige jongedame, die in de weolde is grootgebracht, ik ben aan ontberingen go- woon on kan gemakkelyk afstand van dit vermogen doen. Ik wil het gold van den ouden Dowbury niet aanraken, en evenmin H. Brouwer, J. A. Wichers Hoeth, O. W. Gobius, J. Alma, J. P. Weegerwys, P. H. v. d. Linde, P. H. A. De Ridder, P. E. Tegel berg, T. E. Knoote, H. Romswinckel en A. Dohna. Voor de cavalerie hier te lande: J. Kloos terhuis, J. A. Van Gellicum, J. G. Pabst, R. O. Van Manen, W. J. Van Hoytema, J. H. Pynappel, J. K. Van Naersen en E. P. M. Clavareau. Voor de artillerie hier te lande: B. J. Dommers, K. J. M. Brevet, J. Stephenson, M. Stephenson, F. A. E. Palairet Hooglandt, H. R. Boeree. Voor de genie hier te lande: H. H. E. R. Westenberg, F. P. Jannette Walen, C. J. A Reigersman, M. Rooymakers. Voor de infanterie Oost-Indisch leger: W. A. Engelbrecht, J. W. Knegtmans, H. W. Van Ham, H. v. d. Sande, J. Van Het- tinga-Tromp, K. T. Koch, J. C. J. Roms winckel, H. Houtzagers, R. Van Eik, A. K. C. Bartelds, T. H. Ockerse, P. J. Van Mun- nekrede, G. W. Mazee, G. J. E. Kleyn, W. J. Bernelot Moens, A. F. Folkersma, W. L. Einthoven, J. D. Cox, C. M. Beyerinck, J. W. A. Cassa, C. W. Van Ginkel, C. A. De Leau. Cavalerie Oost-Indisch leger: M. J. A.Van Gigh, W. H. A. Schilham, A. W. Schneider. Artillerie Oost-Indisch legerA. R. T. Bou- man, D. Merens, C. J. Breton de Nys, L. Tielenius Kruythoff. Genie Oost-Indisch leger: V. L. Slors, R. jt. Castens, P. Van Drimmelen. Mon schryft ons uit Apeldoorn, dd. 23 JuliDe termyn van inzending voor dc ten toonstelling, uitgeschreven door de afdeeling Apeldoorn van de Nederlandsche Maatschappy voor Tuinbouw en Plantkunde (beschermheer Z. M. de Koning), te houden op 2, 3 en 4 Augustus a. s., is gesloten. Van de 108 ter mededinging gestelde num mers is op 80 nummers ingeschreven en wel met 205 inzendingen. Vooral bouquetten zullen scherp moeten concurreeren, daar hiervoor de messte toe zegging is gedaan, zoodat deze in velerlei vorm en pracht eene schoone afdeeling zullen vormen. Enkele mededingers zullen morgen reeds beginnen hunne kiosken en tenten, ten be hoeve der te exposeeren voorwerpen buiten de tent, op te slaan. Men stelt zich vooral van de opening veel voor, waarby, naar men hoopt, de Koningin en de Prinses tegenwoordig zullen zyn. Twee met de meeste zorg bewerkte bou- wil ik dat miss Harper ooit verneemt dat hy later eene andere beschikking omtrent zyne nalatenschap getroffen heeft." Al rnyno tegen werpingen vermochten niets op hem. Hy was vaster dan eene graniet-rots. Daar by boven dien het document vernietigd had, was er na tuurlyk verder niets aan te doen en moest ik me naar zyn wil voegen. Maar dat, mynheer, noem ik toch modem heroïsmus, romantiek in het werkelyk leven!" Zy zetten hun gesprek vooit, maar wat zy verder met elkaar spraken, heeft miss Harper nooit kunnen vertellen. Evenmin wist zy nauwkeurig mede te deelen, hoe ze weer in de frissche open lucht gekomen was, waar de zonnoschyn hare oogen scheen te hinderen en waar de klank van allerlei voetstappen hare ooren verdoofde als de branding van den Niagara. Plotseling echter stond zo tegenover een haar welbekend gelaat een paar ernstige blauwe oogen blikten in de hare. Het was Guy Ferroll. „Miss Harper, wat ziet ge er ziek uit?" Viva ontstelde hevig. „Ik wil het niet hebben, mynlieer Ferroll. Van nu af zal ik er geen duit meer van aanraken „Waarvan, mis; Harper?" quetten zullen den vorstelyken bezoeksters alsdan worden overhandigd. Machtig zal de indruk zyn, indien direct bij aankomst der vorstin het koor, hetwqlk in eene afzonderlyke tent zal geplaatst zyn, het heerlyke gedeelte uit R. Wagners beroemde opera TannbSuser „Einzug der Gasten auf der Wartburg", met begeleiding van vol stryk- orkest, zal aanheffen. Onmiddellyk daarna zal het muziekcorps Webers „Jubel-ouverture" spelen en het koor met ons Volkslied be sluiten. Dirigent is de heer Henri Stokhuyzen. Leden der Nederlandsche Maatschappy van Tuinbouw en Plantkunde hebben op de Hol- landsche- en Staatsspoorwegen reductie. Zy betalen voor een retour slechts den prys van een enkele reis biljet. Naar het „Haagsche Dbl." meldt, heeft de koning van Portugal den minister van buitenland8Che zaken, jhr. C. Hartson, van grootofficier der Christus-orde, welke onder scheiding hem reeds jaren geleden ten deel viel, bevorderd tot grootkruis in die orde. Naar de „N. R. Ct." en „De Tyd" ver- nem»*, moet by H. M. de Koningin het voor nemen bestaan in het begin der volgende maand met prinses Wilhelmina een bezoek aan Arnhem te brengen. De minister van oorlog is, naar het „Vad." verneemt, sedert een paar dagen ern stig ongesteld. Naar men verneemt, zyn de voornaamste gemeentebesturen in ons land uitgenoodigd' deel te nemen aan de eerste Italiaansche tentoonstelling van bouwkunde, welke van 28 September tot 28 November a. s. to Parijs zal worden gehouden. De medewerking der gemeentebesturen is vooral ingeroepen tot het doen van inzendin gen voor de internationale afdeeling bestemd, tot het tentoonstellen van plattegronden der steden, ontwerpen van uit te voeren of reeds uitgevoerde werken tot uitbreiding of tot be vordering der gezondhoid in de steden, enz. De inzendingen moeten geschieden vóór 1 September a. s. Byzonderheden zullen nader worden bekend gemaakt. Elfde jaarlyksche examens der Neder landsche Toonkunstenaarsvereeniging te 's Gra- venhage. Van de 5 candidaten zyn gisteren geslaagd voor piano a: mejn. A. Van Steenie en W. A. F. Van Roosendaal, beiden te Rot terdam, en W. M. De Graaff, te Lisse. Naar het „Vad." verneemt, heeft de be kwame en volyverige inspecteur van het ge neeskundig staatstoezicht in Zuid-Holland, dr. L. J. Egeling, zich door den staat zyner „Van hot geld, dat u toebehoort. Waarom hebt go my dat niet gezegd? Waarom stond go my toe o Guy, dat had ik nooit van u gedacht!" En onze trotsche, vurige Viva snikte nu werkelyk. Guy Ferroll gaf geene opheldering, bij sprak haar niet, hy nam eenvoudig Geno- veva's arm onder den zyne en stapte lang zaam met haar voort, tot hy aan hare woning was. Daar ging hy bedaard met haar de trap op en trad met haar de zykamer in. Toen eerst zeide hy „En nu, Viva, zog me nu eens, wat dit alles beteekent Zy vertelde hem met blozende wangen en vochtige eogen wat zy daar straks bad ver nomen on besloot met de herhaalde ver zekering „Ik zal het niet aanraken!" „Mooi, Viva", viol hy haar in do reden, „mooi, mis3 Harper. De zaak is aan geene quaestie onderhevig, het testament, dat u tot erfgename benoemde, is 't laatst voorhandens!" „Maar dat zou liet niot zfjn, a!s.als. „Als ik niet een later testament op den zelfden avond verscheurd had, toen gy mij uwe hand weigordet Ik heb van d-e daad geen besouw, miss Harper."

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 7