Burgerlijke Stand van Leiden, en klaar in den zak te kunnen steken, en aardig er op staande of zittende, des avonds vooral zette men zich neder op paarden, die nooit op hol gaan, op leeuwen, die liet nooit in hun negentiende-eeuwsch brein zullen voe len opkomen los te breken, of in sleotjes, welke ge6n in boeien gekluisterde rivieren of blanke sneeuw noodig hebben om pijlsnel vooruit te schieten. Tevens benutte men do gelegenheid om naar den sleutel voor één keer vrlj-draaien te grjjpen, op gevaar af zich den arm uit het lid te werken, als ware die sleutel de steen der wjjzen. In de vélocipède-tenten, met en zonder imitatie-Eiffeltoren er voor, beklom men en daalde men neder op beteugelde rijwielen, welke zich ook voortbewegen zonder betrapt te worden en allo behooren tot de hoogge roemde, maar soms in het gewone leven nog omluimelingszuchtige „veiligheidswielers." Vele menschen richtten ook hunne schre de- naar een beestenstal op het Galgewater, des avonds schitlerend verlicht, om daar de verrichtingen van eenige gt leerde beren met aandacht te volgen en hun penningske af te zonderen voor den fraai geüniformeerden heer en meester der beren, een vreemdeling op zjjn minst en als alle vreemde vreemdelingen uiterst minzaam, om zich de achting enz. van bet Leidsch publiek deelachtig te maken. Van die verslindende gedierten kon men zich begeven naar poffertjeskramen, met en zonder buiten op één beon staande engelen, naar beignets- en ververschinga-etablissemen- ten of naar ateliers, waar het meel met andere testanddeelen wordt gevormd tot etenswaar- dige wafelen, dun en hoogst fatsoenlijk van grootte, met initialen er in. Nog anderen gingen een zuurtje pakken cf staan vo r een der vele palingwagens om onderhandelingen omtrent de uitwisseling dier groote, vette dieren aan to knoopen met hunne eigenaars of eigenaressen. Niet ver geten mogen ook worden zij, die oliebollen- kramen gingen ontdekken om op billijke eischen oliebollen te gaan annexeeren, zonder daartoe hoogere goedkeuring te behoeven, omdat het Leidsche kermis is. Voorts werd er gisteren reeds veel gebruik gemaakt van de toestellen, welke nauwkeurig, op een kilo af, aanwijzen of men vooruit ol achteruitgegaan is in gewicht. Beproeft men die geijkte middelen met de kermis dage lijks, dan kan men tot het besluit komen dat de mensch in gewicht nooit stilstaat. Ouk de graad van zwakte of kracht kan men door slaan of trekken benaderend bepaald zien. En zoo kan men van het genoemde en r.og van veel meer, dat hier niet genoemd is, ook van geheimen en wonderen, als daar zijn bijzonder kleine en extra groote schep selen, koninginnen van den nacht of liever „der" nacht, vreemde beesten, zonderlinge pa norama's, ook dit jaar ruimschoots profiteeren en voldaan thuiskomen met prachtige molens, luchtballons voor één dag, zeer wegvliegens- vaardig, ratels enz. voor de kinderen en brillen uit de kraam op den Nieuwen Rjjn voor ouden of zwskoogigen. In den laatster, tijd komen her haaldelijk gevallen van meineed voor de Haagsche rechtbank. Gisteren vorderde het O. M. voor Th. Van S., arbeider te Wasse naar, en voor J. P., mede te Wassenaar woon achtig, voor ieder 9 maanden gevangenisstraf ter zake van het opzettelijk afleggen eener valsche verklaring voor het kantongerecht te 's-Hage bij de behandeling van eene jacht- overtreding. Ter zake van wederspannigheid en verzet tegen ambtenaren in functie vorderde het O. M. bij de Haagsche rechtbank voor L. V. en P. J. V., beurtschippers, resp. wonende te 'e-Gravenhage en te Leiden, voor L. V. 21 dagen en voor P. J. V. 1 maand gevangenis straf. Genoemde schippers lagen den 16den Juni j!. met hunne pakschuit te 's-Hagejaan de Dunne- Bierkade, ongeveer ter hoogte van het pak huis van den heer S., toen aldaar eene schuit met kolen kwam, welke moest lossen. De havenmeester gelastte den schippers V. te verhalen, aan welk bevel dezen weigerden te voldoen. Daarop werd politiebulp gerequireerd en volgde het verzet, gepaard met handtaste lijkheden. Een der beklaagden werd o. a. ten laste gelegd den havenmeester, die een haak, waarmede de schuit by den wal werd gehou den, had losgemaakt, met dien haak op de schuit te hebben gesleurd. Dit werd even wel door vjjf getuigen a décharge tegenge sproken. Volgons hunne verklaring was do buiteling aan den havenmeester zelf te wijten en had deze het aan bekl. P. J. V. te dan ken dat h(j goen noodlottigen val had gedaan. De verdediger, mr. J. Van Gigch, ving zijn pleidooi aan mot er op te wijzen dat zelfs in 's-Gravonhagen's geurende grachten wat zeemanschap noodig is om eene goede orde te handhaven, welke zeemanschap in dit ge val by den havenmeester had ontbroken, waardoor het geheele zaakje eigenlijk is ontstaan. Voorts verwees pleiter naar de bestaande jurisprudentie ten aanzien van art. 184 W. v. Strafr.; besprak uitvoerig wat men door het „verhalen" van een schip of scbuitheeft te verstaan, en betoogde dat de havenmeester in casu niet in de rechtmatige uitoefening van zijne functie was geweest. De wederspan nigheid achtte hij volstrekt niet bewezen en hjj concludeerde dus tot vrijspraak. Uitspraak over acht dagen. Uit Katwijk aan Zee wordt ons geschrevenHedenmorgen zijn alhier van de haringvisschery aangekomenKW. 45, so1 ip- per W. Van der Plas, van den reeder L Parlevliet, met 365 kantjes; KW. 41, schipper H. Plug, met 290 kantjes, en KW. 74, schip per C. Kuijt, met 320 kantjes; deze beide schuiten van de Naamlooze Vennootschap „Katwijk aan Zee." Gisteravond zou de hsring der KW. 84 ver kocht worden. Zo werd echter opgehouden, de volle op ƒ11.05 en de maatjes op ƒ6 75 Door trein 5 der H. IJ.-S.-M. is te den bij kilometerraai 71, tusschen Delft en Schiedam, overreden en onmiddellijk gedood de persoon van Jacob Spek, die over den overweg naar zijn land ging. De ongelukkige leed aan doofheidhij was in gezelschap van zijn zoon. In een toestand van opgewon denheid sprong gistermorgen te 's-Hage een man in het Pinksterbloemenlaantje uit het dakvenster zijner woning. Zwaar gekneusd opgenomen, werd hij door de zorgen der po litie naar het ziekenhuis overgebracht. Te Brunswjjk zijn door inbraak 130 horloges gestolen, waarbij 45 gouden uurwerken. Dieven, die meer wenschen op de hoogte van hun tjjd te blijven, zijn, be halve te Leiden, zeker zelden gezien. In perceel 37 Vondelstraat b ij het Park te Amsterdam heeft gisterochtend eene hevige gasontploffing plaats gehad. De ontboden fitter werd ernstig in het aange zicht verwond, evenals een barbier, die toe vallig in de kamer was en eene glasscherf in de wang kreeg. De stukken spiegelruit werden zoowel aan den voor- als aan don achtergevel naar buiten geslingerd. Mej. Aafke Kuypers, geb. 3 Maart 1847 te Franeker, leerares in den zang (o. a. aan de Tooneelschool) is Zondag, toen zy te Oosterbeek, waar zij tijdelijk verblijf houdt, uit de kerk kwam, in hechtenis genomen, verdacht van moord door vergiftiging van mej. Wil- helmina Jacoba Smissaert, geb. 12 Juli 1856 te Oosterbeek. De overledene woonde sedert 12 November 1885 ten huize van mej. Kuypers, in de Tesselschadestraat 1 (bovenhuis) te Amster dam, waar zij 16 Juni 1890 overleed. Het lijk werd, na de verklaring van overlijden, afge geven door dr. Foreman, op het kerkhof Zorgvlied ter aarde besteld, maar op last der justitie opgegraven en onderzocht, nadat bloed verwanten van mej. Smissaert zekere ver moedens hadden geopenbaard. Toen bleek van chronische zinkvergiftigiDg. De verdachte is nagenoeg universeele erfgename van het niet onaanzienlijk vermogen. De officier van justitie, mr. Looyen, die met den rechter-commissaris mr. Sleeswflk deze zaak langdurig heeft onderzocht, was zelf te Oosterbeek bij de aanhouding tegen woordig. De verdachte is naar Amsterdam vervoerd en in de celgevangenis aan de Weteringschans opgenomen. Er zijn aangaande deze waarschijnlijke misdaad vele geruchten in omloop. Van het geheim der instructie lekt in Nederland niet veel uit en aan losse geruch ten valt niet veel geloof te slaan. Het feit der aanhouding, allicht uit vrees voor ont vluchting, bewijst echter dat de vermoedens tegen mej. Kuypers van hoogst ernstigen aard zijn. (Hbl.) Men meldt uit Oudkarspel: Op een wagen, waarmee Maandag hooi zou ge haald worden, bevonden zich zes en twintig kinderen, waaronder één van drie jaar. Bij het afrijden van eene brug kon de voerman den dissel niet in stuur houden, zoodat de wagen onderstboven in de sloot tuimelde, en de kinderen op twee na, die er nog intijds afsprongen, allen te water geraakten. Gelukkig waren er terstond menschen by, zoodat a'fie kinderen zijn gered. Uit Heerenveen bericht men: De voortvluchtige deurwaarder F. J. Postmus, van Oosterwolde, is gevankelijk te Heerenveen binnengebracht. Hy werd te 's-Gravenhage in hechtenis genomen. KOLONIËN. BATAVIA, 18 tot 21 Juni. (Fransche mail.) Een telegram aan den „J.-B." uit Medan, dd. 20 Juni, meldt: Van Edi is hier het bericht gekomen dat tegen de hoofdversterking der Atjehers aan de Pedawa Pontong nog niet is geopereerd, dat do vijand zeer sterk is en met beaumont- geweren gewapend en dat hij wordt aange voerd door Toekoe Oemar en Nja Makam. Het telegram, ons uit Deli gezonden, voegt het blad er bjj, komt overeen met het to Batavia ontvangen bericht, dat alleeD de ver sterkingen aan den linkeroever der Edi-rivier zyn genomen en dat Toekoe Oemar, die met de andere panglima's te Kema'a vertoefde, naar do Oostkust is vertrokken. Men verwachtte den 21sten dat te Edi weer zou worden gevochtenmet het oog daarop kreeg de „Prins Hendrik," die naar Singapore moest, last te Edi eene landings divisie aan wal te zetten. Eenigen tijd geleden maakten wij mel ding van een voorstel, van het departement van onderwijs uitgegaan, om op de begroo ting van 1891 de kosten uit te trekken voor twee leeraren in het Latijn en het Grieksch. Hieraan kunnen wij nu toevoegen, dat de legeering in dat voorstel niet is getreden. Ïntus8chen hebben oen paar Hollandsche csndidaten in de letteren het plan gemaakt om op eigen gelegenheid hier jongelui gym nasiaal onderwijs te komen geven. Vóór de uitvoering hebben zij echter bij de Indische regeering en elders raad ingewonnen, en die kan wtl niet anders dan in afraden be staan. Java-Bodc Terwijl do opiumpachter te Atjeh tot nog toe oen onbeperkten voorraad opium mocht invoeren en verkoopen, is thans by ordonnantie, in de Jav. Ct." opgenomen, be paald dat hy maandelijks geene grootere hoe veelheid mag invoeren dan door het hoofd van gewestelijk bestuur wordt vastgesteld; in verband hiermede zijn eenige wijzigingen gebracht in hot reglement voor de pacht, welke den lsteu Januari a. s. in werking zullen treden. Deze maatregel is, zegt de „Jav. Ct.", een middenweg tusschen den bestaarden toestand en het voornemen van den heer Keuchenius om invoer en verkoop van epium in Atjeh geheel te verbieden. De kleine ijzeren brandkast, die uit het gebouw der algemeene secretarie te Buiten zorg werd gestolen, is by de Tj tjadanio ge vonden, maar de inhoud was verdwenen. Do dieven zijn nog ni6t gepakt. Door den gouverneur-geDeraal van Ned.-Indie zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. T o og e k e n d Do peraoneele titel van ingenieur van liet kadaster 3de klasse aan dea bewaarder 8de kl. 8. A. Spaarwater. Benoemd: Bij het kadaster, tot landmeter late kl. J. W. H. Adèr; tot id. 2de kl. C. A. Deeleman; tót id. 3de kl. D. Hollander. Bij het binnenl. bestuur op Java en Madoera: tot contr. 1ste kl. Th. A. Smolders; tot id. 2de kl L. C. Kuiler; tot adap.-contr. Th. Brouwer; tot opzich ter 2de kl. bij de Staatsspoorwegen op Java H. Lan- gelaan; tot redacteur bij de „Java6che Conrant" W. Grashuistot plaatsvervangend redacteur ADonlcben bij den dierst der kustverlichting in N.-I.: tot lichte opzichter 1ste kl. K. A. C. W. Lieder; tot id. 2de kl. J. Van del- Steichel; tot id. 3de kl. J. If. Echmidt Wijm6ns. Gesteld: Voor den tijd van zee maanden of zooveel korter als zal blijken voldoende te zijn, ter beschikking van de voorzitters: van den landraad to Sidoardjo, ton einde te worden belast met griffiers- werkzaamheden, J. J. A. Desehaux; van de land raden te Boodowoeo en Djember, om to worden be- laet met grif fiere werkzaamheden, E. Ruhr. Ontheven: Eervol van do waarnemÏDg van den civielen geneesk. dienst in de afd. Galoch, de civiele gt neesheer to Garoet, J. W. K. Rnpert. T ij dol ij k belast: Bij het boschwezen op Java en Madoera. met de waarneming der betrekking van opziener Sdo kl., A. J. F Fagnotti, particulier. Ontheven: Bij de „Javaeche Courant," eervol van de hem opgedragen functiëu van redacteur en plaatsvervangend redacteur, A. Eijvoet en J. A. L. W. Hoorn, respectievelijk lste en 3de commies bij het departement van onderwijs, eeredienst en nijverheid. De>art< ment van Oorlog. Bevorderd: Bij de inf.: tot kapt., de late lo.its. P. Van Driest, W. A. Godin en P. F. Do Graait'; tot leten ïnit., de 2de luits. K. G. F. Coliard, V. I.J. Boijen, B. Iï. C. K. Hetsclrko, W. H. De Lueeanet de Sablonière en A. K. A. Gijsherti Hodenpijl. Benoemd: Tot magazijnmeester 3de kl. (2de luit.) bij de artill. de magazijnra. 4de kl. (adjud.- onderoff.) W. A. C. Van den Eekhout; tot milit.- commandant van Banka de kapt. der inf. A. Van Leeuwen. Ontslagen: Eervol, als milit.-coir.mind. van Banka do tot majoor bevorderde kapt. der ml'. F, P. Sievers. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den dirig. oflïc. van gez. lste kl. J. W. T. Sikkes; wegens lö-jsrigen onafgebroken dienst aan den 2den luit.-kwartierm. hij de milit. adm. A. Frouwein. Overgeplaatst: De ls'.e luit. der inf. J. O. A. L. Van Bennekom, van Meeater-Cornelis, ter nadere indeeling tij de troepenmacht te Atjeh; do kapt.-hwarlierm. J. P. 31. Kluppel, van Soerabaia naar Atjeh, ter beschikking van den gewestelijke» intendant; in het militair conimandcmect vanPulem- bang de lste luit. der inf. H. C. F. P. Lo Koui, van Lahat naar Bandar; do 2de luit. der inf. W. Bekker, van Palt-mbang naar Lahat; de lste luit. der inf. H. Kist, van Kotta-Badja, naar Atjeh en onderhoorigheden (detachement Pooloo Bras); in Let militair commandement van Sumatra's Westkust de 2de luit. der inf. H. J. Van Bremen, van Fort de - Koek, naar Singkel; in het militair commandement der Zuider- en Ooaterafdeeling van Borneo de 2de luit. der inf. W. Iï. Hege, in garnizoen te Bandjer- masin, naar het garnizoen te Barabci; de 2de id. id. H. P. Hesselaar. in garnizoen te Amoeotai, naar bet garnizoen te Tandjong; de lste id. id. F. P. A. Geluk, in garnizoen te Tandjong naar het garnizoen te Bandjermasinde 2de id. id. J. F. Later, in garnizoen te Bandjesmasin, naar het garnizoen te Amoontai; de lste luit. der genie C. De Waal, van het detachement genietroepen te Kotta-Badja bij den gevrestelijken geniedienst aldaar; de 2de luit. der int'. F. Van der Molen, van Makaeser naar Mcnado. Tan 17 tot en met 23 Juli. BEVALLEN: A. Crama geb. Labordus D. H. M. Noordelooa geb. Uljee D. M. Tuinhof do Moed geb. v. d. Mark D. C. J. Aniba geb. Stikkelm&n Z. J. Dreef geb. Bavelaar Z. D. P.uisch geb. Boogera Z. S. Teeke geb. Van Evert D. J. Hakkenberg geb. Du Pon Z. M. Van Deutekcm geb. Bruinen Z. E. Hoefemit geb. Massaar D. W. Laken geb. Van Galen D. H. v. d. Steen geb. Nenteboom D. M. La Lau geb. Van Beele Z. M. Missaar geb. Le Maitre Z. M. v. d. Mey geb. liomija D. G. De Bruijn geb. Francktn Z. S. Overdnin geb. Kuijl D. M. Vervark geb. Bekooy Z. P. E. Wijland geb. Tritten Z. J. Keijzer geb. De Koning D. C. M. Laesohuyt geb. Ober Z. L. W. Van Haarlem geb. Schild Z. S. M. De Mey gob. Leemans D. C. M. Egborte geb. Knoors Z. H. P. M. Van Benten geb. Tegeïaar D. J. M. Zwarts geb. De Haas Z. F. J. Dc Casparis geb. Offerliaus D. U. H. Meerburg geb. Van Helden Z. >1. SchikkiDg geb. Van Schooten D. W. M. Lamau geb. Schipaauboord D. J. Y7 Holrerda geb. Chaudron D. M. Van Dam geb. Gijzenij D. S. A. D. Brittijn geb. De Bidder D. A. S. E. M. Ruijtenbeek geb. Hartman D. E. Deleaseo geb. Belief Z. P. S. v. d. Steen geb. Poptio D. GEHUWD: M. J. Veefkind jm. en J. M. Piolanea jd. A. Duyverman jm. en J. W. Dreef jd. OVERLEDEN: W. ScbenkeveldZ. 1 d. P. Frank huizen Z. 12 j. W. E. Blok D. 5 m. C. P. Vermond Z. 4 m. J. E. v. d. Klaauw D. 1 m. J. G. Smit Z. 21 j. C. Starre D. 7w. J. Gooeen gtb. Teljeur V. 67 j. J. Boot D. 8 w. M. M. Eikerbout geb. Macliol W. 84 j. G. Van Oosten Z. 2 m. H. M. Kret geb. Termeer V. 49 j. A. M. Jelloma geb. Koens V. 71 j. A. J. G. Eoekwijt Z. 3 j. C. De Jonge D. 20 j. J. W. Miijers geb. v. d. Berg M. levenl. W. Mulhovins W. 7S j. J. Van Cleef geb. v. d. Graaf V. 81 j. A. Schouten D. 88 j. N. v. d. Walle Z. 4 m. J. Tegelaar gob. Kikkert V. 39 j. C. Van Marion M. 67 j. N. Vervark Z. 21 j. C. v. d. Berg M. 59 j. W. J. Hansen Z. 2. j. BUITENLAND. België. De Berlynsche „Post" verneemt uit Brussel, naar het blad beweert van zeer geloof waardige zyde dat de mogendheden, die de antislavern\j-akte hebben onaerteekend, besloten hebben om, indien Nederland niet spoedig bedoelde akte medeonderteekent, haar ook zonder de toestemming dier mogendheid van kracht te verklaren en de Congo-tollen ook van Nederlanders te heffen. De koning woonde gisterochtend te Brus sel eene parade van het leger en de burger garde bfl en inspecteerde ze. Het weder was hoogst ongunstig; het regende aanhoudend. De wapenschouwing ving te negen uren aan de troepen defileerden voor het vorstelijk echtpaar. Te halftwaalf was het militaire schouwspel geëindigd. De houding der troe pen was uitmuntend. Overal werd de koning met geestdrift ontva»gen door de talrijke toeschouwers. Alle vreemde militaire attachés woonden de wapenschouwing by. Ook hadden er feestelijkheden van allerlei aird plaats, o. akostelooze toon eel voorstel lingen, een Venetiaansch fee3t enz. Heden wordt de koning ten Staahuize ont vangen, waar de Gemeenteraad hem een adre6 zal aanbieden. Amerika. De „New-York Herald" bevestigt dat de troepen van San-Salvador en Guatemala slaags zjjn geweest. De oorzaak was, dat soldaten van Guatemala de grenzen van Salvador over schreden hebben. De troepen van Guatemala zijn teruggedreven met 33 gewonden. De Salvadorianon vervolgden hen niet verder, daar zü alleen hun eigen grondgebied onaan getast wilden houden. Een telegram uit Mexico verzekert dat Mexicaansche troepen samengetrokken zijn op de grens van Guatemala en deze zouden overschrijden, indien de trcepen van Guatemala

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2