N\ 9332. Uoiiclei-ilao: 24 «Juli. A'. 1890. ^ÈÈÊTJ®} jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 23 Juli. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRUS DEZER COURANT: Toer Leiden per 3 meenden1.10. Fresco per post1.40. AleoDderlgke Nommera0.05. PRIJS DER ADVBRTENTIEN: Yen 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer/0.l7|. Grootere letters near plaataruimto. Yoor het in- cesseoren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officieel© Kennisgeringen. Adniissie-examen Hoogere Burger school voor Jongens. Burgemeester en Wethouders der ge- mceute Leidon breDgen ter kennis van belangheb benden dat het tweede admissio-examen voor de Hoogere Burgerschool voor Jongens, cursus 1890'91, zal plaats hebben in liet gebouw aan de Pieterekerkgraclit op Donderdag, Vrydag en Zaterdag 2 8, 29 en 30 Augustus a. s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 2-3 Juli 1890. E. KIST, Secretaris. .ftnzen tyd wordt een streven naar veel weterij ten laste gelegd. I Of die beschuldiging want dat bedoelt men er in den regel mede gegrond is, zul len wij niet beoordeelen. Maar erkend moet toch ook worden, dat in deze dagen eene zeer uitgebreide klasse van mannen en vrouwen, niet uitsluitend tot den geleorden stand be- hoorende, belangstelt in tal van zaken, die vroegere geslachten onopgemerkt lieten voorbij gaan, om de eenvoudige reden, dat het ontbrak aan de allereerste begrippen, die aan zoodanige belangstelling ten grondslag moeten liggen. Dat ie thans geheel anders geworden; eene gewone beschaafde opvoeding schept de be hoefte om den kring van het weten uit te breiden, zij het niet. door opzettelijke studie, dan toch door inlichting te viagen wanneer bier of daar een woord, een naam wordt aan getroffen, op het gebied van een of ander vak van wetenschap of kunst. Aan deze behoefte ontleenen woordenboe ken, als dat, waarvan de heer A. W. Sythoff alhier de uitgave onderneemt, hun bestaans recht. - Het nieuwe „Woordenboek voor kennis en kunst" zal zoowel aan den eisch van volledig heid als aan dien van beknoptheid trachten te voldoen. De matige prijs brengt het binnen ieders bereik, zoodat het toegang verkrijgt in elk gezin, waar men pr(js stelt op verstande lijke ontwikkeling. Het poogt een antwoord te geven op elke vraag, 'die zoowel bij den gewonen lezer van couranten en tijdschriften als bp den man van zaken, den handelaar, den industrieel, den onderwijzer, den studee- rende rijst. Ongetwijfeld zal het eene plaats vinden op het boekenrek in de huiskamer, om gomakkeiyk en bij elke gelegenheid te worden geraadpleegd. Bij de bespreking der duizenden onderwer pen, binnen den kring dezer encyclopaedic Vallende, trachten de deskundige bewerkers geheel objectief te zijn, alle eenzijdigheid te irmyden. De redactie heeft zich geenszins >t taak ge3teld party te kiezen in den stryd van meeningen en opvattingen op politiek ,of godsdienstig terrein, op het gebied van letteren of kunst; zy bepaalt zich tot het -;;luededeelen van vaststaande feiten of van hetgeen omtrent de feiten gedacht, gezegd, ge- schreven is. Daardoor hoopt zy haren arbeid bruikbaar te doen zyn voor iedereen. Meer hebben wy niet te zeggen, om deze ■nitgave "op onze landgenooten in te leiden. IJitgever on bewerkers beoogen eene nationale -onderneming en rekenen daarbij op aigemee- ïen steun. Dat zy daarop aanspraak mogen maken, blykt uit de wijze, waarop zij hunne taak ten uitvoer brengen. Reeds is het eerste deel verschenen, dat daarvan het sprekendste getuigenis aflegt. Wat de typografische zijde dezer zaak be treft, ook daaraan is blykens dit eerste deel, de meeste zorg gewyd. Sythoffs „Woorden boek voor Kennis en Kunst" wordt geirukt op goed papier, met scherpe, nieuwe Ietter, in twee kolommen, klein, maar duidelijk leesbaar. Het geheels werk wordt geraamd op GO afleveringen, ieder van zes vel druks a 25 ets. per aflev. of in 10 ingenaaide deelen a ƒ1.50 of in 10 keurig gebonden deelen, ieder 3G vel druks of 576 pagina's bevattende, a 1.90 per deel. In geen geval wordt den inteekenaren voor 't geheele werk meer dan 15 ingenaaid of 19 gebonden in rekening gebracht. Moge eene ruime inteekoning het bewys leveren, dat men by deze uitgave niet tevergeefs gerekend heeft op de waardeeiing van het ontwikkeld Nederlar.dsch publiek in Noord en Zuid. By ministeriëele beschikking van 22 dezer is de toelating van dr. R. Sissingh, als privaat docent in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Ryks-universiteit te Beiden, op verzoek, ingetrokken. Tot onderwyzer aan de Christeiyke school op de Middelstegracht alhier is benoemd de heer H. J. Van den Bosch, van Dedemsvaart, die de benoeming heeft aangenomen. By hot examen in het Engelsch, lager onderwys, te Utrecht, is o. a. geslaagd mej. H. M. Van der Heyde, van Leiden. Voor de hoofdakte waren te 's-Hage 21 en 22 Juli opgeroepen en opgekomen 15man- neiyke candidaten. Afgewezen 8teruggetrok ken 1. Toegelaten: de heeren P. Hibma, van Leiden; J. Rosenbach, van RotterdamA. Van der Kooy, van Kethel; W. Dykshoorn, van Voorburg; J. Kikkert, van Zoeterwoude, en J. Brouwer, van Abbenes. Do heer D. Storm, architect te Haarlem, heeft aan den minister van waterstaat con cessie gevraagd voor den aanleg van een iocaalspoorwog Haarlem Zand voort, en wol van de Leidsehe vaart bij de Leidsche straat tot aan de R.-K kerk te Zandvoort. Aan dezen spoorweg wenecht de heer Storm te doen aan sluiten eene stoomtram, loopende van de Rozenstraat by het station van den H. IJ.-Spoor- weg met eene brug over den Kinderhuis singel tot aan de Leidsche vaart by de Leidschestraat. Omtrent het bezoek van de Koningin en het Prinsesje aan Amsterdam wordt nog hot volgende gemeld: Door eene dichte, juichende menigte reden de hooge gasten van het station in open ry- tuig in vluggen draf naar het Frederiksplein, naar het Volkspalei3, de Veiligheidstentoon stelling. In de sieriyke vestibule werd H. M. ontvangen door dr. Ruysch, die de leden van het comité, het bestuur van het Paleis enz. aan H. M. voorstelde. Eon keurige catalogus werd hier den vorstelyke bezoeksters aangeboden en welwillend door dezen aanvaard. Ook eenige schoons bouquetten worden H. M. en de Prinses geoffreerd. Met hooge belangstelling bezich tigde H. M. de tentoonstelling en niet minder belang stelde de Prinses in do phonogra- phische pop enz. Deze pop zingt het Volks lied, gelqk het orkest het meermalen speelde. By verschillende étalages stond H. M. met belangstelling stil. Nadat H. M. op geljjke wyze, door dr. Ruysch en het comité geleid, het Paleis ver laten had, ging men langs de Stadhouders kade naar het Ryks-Museum. Onder het ge juich des volks stapten H. M. en de Prinses binnen, waar zy door den directeur, den heer Obreen, wolkom werden goheeton. Het bezoek gold voornamel'yk do Rembrandtzaal, waar de „Nachtwacht" in het by'zonder hooge aandacht trok. De burgemeester wees de Prinses op de schoonheid van dit kunstwerk. Ook de galerq met de historische portretten, waaronder die van het Huis Oranje-Nassau, werd bezichtigd, waarna de hooge bezoek sters door den heer Obreen werden uitge- noodigd hare handteekeningen in het Gulden Boek van het Museum, liggende in de groote hal op eene fraaie tafel, te plaatsen. Dit ge schiedde. Te midden van eene breeds schare omstanders, die geen oogen genoeg hadden voor het Prinsesje, schreven eerst de Koningin, toen de Frinses hare namen. De Prinses, die zich klaarblijkelijk inspande hot zeer netjes te doen, schreef zeer langzaam maar met groote ronde letters alleen Wilhelhina. Het Koningskind had eene kleur van inspan ning gekregen, en toen het gedaan was, trok zy met een lachje van verademing en vol doening haren handschoen weder aan. Spoedig daarop reed het hooge gezelschap naar het Koninklyk Paleis, overal langs don weg met geestdrift toegejuicht, ten gebruike van een dejeuner. Dit dejeuner-dinatoir van 30 couverts werd in de Van-Speyckzaal ge geven. Terwyl het hooge gezelschap het dejeuner gebruikte, verdrong eene groote menigte volks zich op den Dam, waar de staf van het 7de regiment inf. eenige nationale muzieknum mers ten gehoore bracht. Daar openden zich de deuren van het balkon. De hof heeren schaarden zich, de Koningin met de prinses verschenen. Een juichkreet klonk door de lucht. De Koningin neeg, de Prinses wuifde vriendelyk en aan vallig. Te 1.25 reden de Koningin en de Prinses opnieuw uit. De schuttery-muziek speelde het Wilhelmus. Langs het Damrak begaf zich de konink lijke stoet naar het gebouw der Maat- schappy „Nederland." Ook hier waren zeer vele autoriteiten, als de meeste Raadsleden, leden van Provinciale Staten. De Koningin schreed door eene haag Indische jongens naar het O.-I. schip „Both", waarna een klein stoom bootje, de ,Cerea", werd beklommen, waar mede een tochtje door het IJ werd gemaakt, terwyl eene boot met muziek vooropging. Het watertochtje, dat tot halfvier duurde, werd door fraai weder beguustigd. Het IJ leverde een schoon gezicht op. Van de tal- ryke vaartuigen, geheel in vlaggendos, -wer den herhaaldelijk saluutschoten gelost, vele ranke bootjes en gieken omstuwden het vaar tuig van de vorstelyke bezoeksters. De „Rotterdam" had een muziekgezelschap aan boord, en terwyl de „Ceres" er voorby voer, paradeerden de matrozen in het want en hief de muziek de volksliederen aan. De „Ceres" draaide by en de vorstelyke bezoeksters bega ven zich nu, langs de staatsietrap, aan boord van de „Rotterdam", waar de koninklyke standaard met den wimpel der Koningin werd goheschen, en de Koningin door mej. Wiersma een ruiker werd aangeboden. Na nog een tochtje op het IJ langs den torpedosnosr gemaakt te hebben, werd de „Ceres" vastgelegd aan den steiger. Toen ge bruikten de vorstelyke personen in de prachtig met bloemen versierde kajuit van de „Ceres" eenige veiverschingen, waarna de Koningin en het Prinsesje zich aan boord begaven van de „Prins Willem II", van den N.W.-I. Mail dienst, waar zy door de directie ontvangen werden. Hier bleven de doorluchtige personen slechts kort. Spoedig begaven zy zich in de konink lyke rytuigen om langs de Prins-Hendrikkade een bezoek te brengen aan het Aquarium van „Artis". Na deze instelling met groote ingenomen heid te hebben bezichtigd, werd de rijtoer, ook door de Jodenbuurten, hervat, nu naar hot station, van waar het hooge gezelschap te kwart over vieren naar het Loo terugkeerde. Overal langs de straten werden de Koningin en het Prinsesje luide toegejuicht en by het vertrek betuigde Ilave Majesteit den burge meester in hartelyko woorden hare ingenomen heid met de ontvangst, welke Amsterdam Haar en der Prinses had bereid. De heer M. G. Just de ia Paisières, con troleur der directe belastingen enz., te Delft, ho6ft eervol ontslag uit zyne betrekking aan gevraagd, met hot doel zich in het buitenland te vestigen. Tot penningmeester der waterschappen Broekveldcn en Yekenbroek, onder Reeuwyk, is benoemd de heer A. Van Spengen, te Zwam- mordam. By Zyner Majesteits besluit van 20 dezer is aan mr. J. Van der Feen, op zyn verzoek, met ingang van 1 October 1890, eervol ont slag verleend als raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de vele diensten, door hem in verschillende rech- terlyke betrekkingen bewezen. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, is 22 Juli Sagres gepasseerd; da „KoDingin Emma", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 22 Juli van Aden de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 22 Juli van Southampton; de „Spaarndam", van Nieuw-York naar Rot terdam, passeerde 22 Juli Scilly; de „Edam" is 21 Juli van Rotterdam te Montevideo aan gekomen. De gewone audiöntie van den minister van oorlog zal op Donderdag den 24sten dezer niet plaats hebben. By koninklyk besluit van 20 dezer is da met verlof hier te lande aanwezige luitenant kolonel der infanterie van het leger in Nederl.- Indië J. H. Heyl, ter zake van lichaamsge breken, bekomen ten gevolge van verwonding in den strijd, met ingang van 1 Augustus 1890, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Pensioen verleend aan: R. Rykens, zicli schry vende R. R. Rijkens, voormalig directeur der Rykskwoekschool voor onderwyzers te Nymegen, ƒ2020; J. H. Droste, commies ter provinciale griffie van Noord-Holland, 1467 dr. J. L. Marre3, conrector aan het gymnasium te Maastricht ƒ1713. In zyn rang en anciënniteit overgeplaatst by het wapen der koninklyke marechaussee, en wel by de 1ste divisie, de eorste luitenant T. X. L. Schoenmaeckors, van het 3de regi ment veid artillerie. By het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht benoemd, tot militair apotheker der late klasse, de militair apo theker der 2de klasse J. L. Van Wermes- kerken, van dat personeel. Gomengd N/ieuw». De kermis, tot nog toe door voojr Leidsche kermis fraai weder begunstigd, was gisteren in vollen gang. Zoowel binnens- als buitenshuis en buitenstents vermaakte men zich. Do Schouwburgloge der heeren gebroeders A. Van Lier was nog beter bezet dan den vorigen avond. „De Jonge Garde" was weer in staat velen tot lachen en uitbundig applaus te vervoeren. Als kermisstuk mist de Gr.rde het beoogde doel niet. Aan hot Feestgebouw op het Van-der-Werf- park werd ook meer bezook gebracht dan Maandagavond. Hetzelfde gezelschap trad er met eenigszins gewyzigd programma op en het mocht by vernieuwing loon naar werk ont vangen. Dit was ook hedennamiddag het geval op de nu door leden van het gezelschap zelf ge geven matinee, welke mede reeds beter dan den vorigen dag bezocht werd, terwyl de uitvoe ring van morgenavond met een bal zal beslo ten worden. In onderscheidene cafó's, o. a. in dat van don heer Hfinnekens, op de Beestenmarkt, van den heer Ephralm, op de Haarlemmer straat en van der. heer Coster, in de Paarden- stoeg, werd door menigeen geluisterd naar den zang van zangeressen en gezien naar allerhande verrichtingen van op het tooneel verschynende zoo vrouwelijke als mannelyke personen, handig in allerlei zaken, rad van tong, geestig en vlug van bewegingen, monschen van niet dezelfde bewegingen als gervone stervelingen en daardoor byzonder- heden. Liet men zich des daags photografeeren, het voorrecht genieter.de zich dado'yk kant

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1