N«. 9329 TVÏ a. ui2.il ;sg SI A 1890 §eze 'Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 19 Juli. F'euilleton. De Nieuwe Huisonderwijzer. LEIDSCÏÏ fe-COsft Ssh. ,fifrci DAöBLAB. PBIJ8 DEZER COURANT: Toer Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlek© Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Tan 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.17*. "Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het ia- casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officieel© Kennlsgerinffen. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis dat op hedon aan den ontvanger der Directe Belastingen alhier zpn hand gesteld het kohier der Personeele belasting van Wijk 5 en het kohier der Patentbelasting van de Wijken 1 en 2, beiden van den dienst 1890/91 en resp. executoir ver klaard den 17den en 16den Juli 1890, en herinnert voorts de belanghebbenden aan hunne verplichting oin den aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 19 Juli 1890. DE KANTER. Gisteren herdacht de heer B. Janse, stationschef en opzichter-machinist der Neder- landsche Ryr.spoorweg-Maatschappy, alhier, den dag, waarop hy 26 jaren geleden in dienst der Maatschappy trad. Yan verschil lende zyden werden hem blyken van belang stelling geschonkenonder anderen kreeg hy van het personeel een prachtig salon-buffet. De opening der jacht op klein wild is voor dit jaar in de prov. Zuid-Holland vast gesteld op Zaterdag 6 September a. s. (met zensopgang); met uitzondering van die op fazanten, welke op Woensdag 1 October a. s. geopend wordt. De korte jacht mag dagelyks, de langè jacht slechts driemalen 's weeks, en wel des Woensdags, Vrydags en Zaterdags, worden uitgeoefend. De heer J. J. Smith, directeur van het postkantopr te Amsterdam, heeft tegen 1 Octo ber a. s. ontslag uit zijne betrekking aange vraagd. De heer H. J. Wigman, architect te Amsterdam, heeft zich thans tot den gemeen teraad aldaar gewend, met zyn plan betrek - keiyk den bouw van den Stadsschouwburg op de door demping en slooping te verkrijgen ter reinen tegenover den tegenwoordigen puinhoop. Na aftrek voor eene bydrage aan de algemeene armen en de brandweer, heeft de tentoonstelling van het schilderyenkabinet- Wente te Amsterdam ƒ953.671/, opgebracht. Daarvan is ƒ200 ten go^de gekomen aan „Liefdadigheid naar Vermogen" en ƒ753.671/, aan het Burgerziekenhuis. Uit Botterdam wordt gemeldVan de zyde der onder-inspecteurs en der agenten van politie z-'Jn herhaaldeiyk pogingen aangewend om verbetering van traktement te verkrygen. Die pogingen zyn ochter steeds zonder gevolg gebleven. Thans zullen de onder-inspecteurs zich opnieuw tot den burgemeester als hoofd der politie wenden, om hem te verzoeken hun traktement in overeenstemming te brengen Kaar het Duitsch. 3) En lachend drukten ay elkaar de hand, nog meer hy waagde het een vurigen kus op hare hand te drukken. Hg zag op en ontwaarde de van woede bevende barones, die onbemerkt getuige was geweest van zyne laatste, onvergeeflyke daad. „Ook dat nog!" riep zy, buiten zichzelve. „Neen, dat is te veel! Anna, ga oogenblik- kelgk naar je kamer! En gij, mynheer do candidaat „Ik ga naar Rolands kamer, barones!" Weg was hg en liet haar alleen achter. Hare woede kende geene grenzen. Zy geveelde hare machte loosheid tegenover dezen man, die zich - o, aji kon wel schreien van woede! niet liet verdrgven! En met het voornemen, hare ont aarde dochter eens geducht de les te lezen, maar tevens met het gevoel eener naderende hoofdpyn, verliet de arme dame het park. De nieuwe huisonderwyzer betrad juist zijne kamer, toen Jean daarin een bord met twee zeer magere, gebrekkig bekleede boterhammen neerzette. met de zwaardere diensten, die van hen worden geeischt. De agenten van politie zullen het voorbeeld volgen en aan den burgemeester een adres richten, terwyl de onder-inspecteurs door eene commissie uit hun midden mondeling hunne belangen zullen laten voordragen. Voor deze aanzoeken om traktements-verbe tering pleit werkeiyk, dat door de jongste wyz!gingen, in de inrichting van den politie dienst gebracht, van het personeel veel meer wordt gevorderd dan vroeger. By de behaudeling der gemesntebegroo- ting te Amsterdam voor 1890 werd door het raadslid Van Hall voorgesteld, dit jaar als proeve eene der straten in de volksbuurten te asphalteoren, ter keuze van B. en Ws. Door dit college zyn thans daartoe aango- wezen de Uilenburgersteeg en de Markensteeg, beide tusschen de Jodenbreestraat en de Joden Houttuinen. De Staatscourant van heden bevat een verslag omtrent de werkzaamheden der com missie van toezicht op bet vervoer van land verhuizers over 1889 te Amsterdam, Rotterdam en Ylissingen. Van Amsterdam vertrokken 7082, van Rotterdam iS2ö2 iandvèrhulzers, totaal 22334, tegen 18137 in 1888. Daar onder waren 9111 Nederlanders, tegen 4628 in 1888. In Vlissingon gingen aan boord van 21 schepen der „Castle-line", met bestem ming naar Zuid-Afrika, 254 volwassen personen en 12 kinderen. Over Dordrecht en Harlingen zgn geen landverhuizers vervoerd. In de „Staatscourant" van heden is op genomen eene nota, op 9 dezer aan het depar tement van buitenlandsche zaken uitgewisseld tegen eene gelykluidende nota, onderteekend door den Duitschen gezant, waarby de Neder- landsche regeering zich verbindt, na elke tienjarige volkstelling van de bevolking der Nederlanden aan de Duitsche regeering mede- deeling te doen van de by die gelegenheid verkregen gegevens nopens de tot de natio naliteit van het Duitsche keizerryk behoorende personen, die verbiyf houden op het grondge bied van het koninkryk der Nederlanden. Daartoe zullen verstrekt worden lysten, be vattende, voor zooveel mogeiyk, de namen, voornamen, beroep,burgerlykenstaat, geslacht, leeftyd, geboorteplaats, woonplaats en nationa liteit, door deze laatsten opgegeven. Die lys ten zullen door de Nederlandsche regeering aan het gezantschap van den keizer van Duitschlana te 's-Gravenhage worden mede gedeeld. Door de afgifte of de aanneming der be- „Aba", riep hy, „Rolands avondeten 1 Myn heer Haberman, wilt u hem wel bedienen?" En de verstandige hond sprong op de tafel en zag den bediende uitdagend aan. Maar deze was niet geneigd den draak met zich te laten steken en wilde met een vernieti genden blik heengaan. Het was te laat. De heer Muller had hem by een zyner van vet glimmende rokspanden gegrepen, zoodat hy, bewust van diens onhandelbaarheid, liever verkoos te biy ven staan, dan zich om te keeren en den onbeschaamde met wilde, rollende oogen te meten. „Mynheer de candidaat!" sprak hy met trotsche verontwaardiging. „O, kom aan myn hart, mynheer Haber man!" riep de gast thenusiastisch, omhelsde den toornigen bodiende met beide armen en drukte hem aan zyne borst. „Mijnheer de candidaat!" klonk het al ge dempt en zwak. „Wilt gy RoJand bedienen, waarde Haber man?" en nog sterker drukte hy hem aan zyne borst en nog zwakker, byna schreiend klonk hot: „.Ta, ja, mynheer d9 candidaat! Ja, ja." „Zweer!" „Alles, alles!" „Zweer op de gastvrijheid der barones!" doelde stukken wordt echter niets beslist ten opzichte van vragen omtrent identiteit of nationaliteit. De Nederlandsche regeering behoudt zich het recht voor, deze overeenkomst op te zeg gen door middel van kennisgeving een jaar te voren. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 18 Juli van Genua; de „Soenda," van Amster dam naar Batavia, arriveerde 18 Juli te Pa- dang; d9 „Zuid-Holland," van Batavia naar Rotterdam, is 19 Juli te Suez aangekomen. By koninkiyk besluit is tot opziener der visscherypolitie op de Schelde en Zeeuwsche stroomen 1ste klasse bevorderd de opziener 2de klasse C. Van den Berge. Verleend de volgende pensioenen: aan C. Petiet, zich schryvende C. Petit, eervol ont slagen brugwachter van de vlotbrug over het Noord-Hollandsch Kanaal te Wester»^, dyk, ƒ211; A. P. v. d. Marck, directeur van het postkantoor te Roermond, 1534; P. Visser. hoofdbrieveübSïtëller te 's-Gravenhage, 600; H. Jansen, assistent by de posteryen te Arnhem, 344P. Peltenburg, ook ge naamd P. Peltenburg Czn., brievengaarder te Oegstgeest, 163P. Klinkhamer, brieven gaarder te Groot-Schermer, ƒ120; L. G. Van Brink, conducteur der brievenmalen van de lste kl. te Zutfen, 534. Gemengd Nieuws. Men meldt ons het volgende: Be heer Léon Mary, uit 's-Hage, heeft het opstygen van zyn ballon-parachute op het terrein naast „Zoraerzorg" te Leiden bepaald op Zaterdag 26 Juli, precies te vyf uren. De ballon heeft een inhoud van 550 M! en kan 2 a 3 personen medevoeren. Hy weegt p. m. 250 KG., met inbegrip van de parachute. Hy is vervaardigd van prima Chineesche zyde en zeer soliede, zoo goed als nieuwdit zyn ook de overige instrumenten. De diverse reizen, welke deze luchtreiziger reeds ondernam, zoo hier te lande als in het buitenland, mogen doen veronderstellen dat er geen gevaar of vrees behoeft te bestaan om de reis mode te maken, te minder daar de reis laar willekeur kort of lang kan wor den gemaakt. Tydige aangifte is daarvoor noodig. Voor de nederdaling der parachute volgt do heer Mary eene zeer eenvoudige methode, welke ons aldus verklaard werd: Als de windrichting gunstig en den heer Léon Mary op eene hoogte van 1000 a 1200 meter gekomen is, is eene lichto opening der veiligheidskleppen voldoende om den ballon met parachute in dalende richting te brengen, zoodat de parachute, reeds dadeiyk voor dat doel by 't vertrek gereed maakt, zich ontplooit en wind opvangt, waardoor de ballon van haar gewicht ontlast wordt, dit aankondigt en dade- ïyk afgehaakt wordt. In dit kritiek en huiveringwekkend oogen- blik, waarop de parachute, aan zichzelve overgelaten, langzaam kan dalen, wordt eenige ballast over boord geworpen om de reis naar willekeur te vervolgen, totdat men eene ga- schikte landingsplaats gevonden hoeft, welke men alsdan tracht te bereiken. Men ziet dat de manoeuvre zeer een voudig is. Hedenmiddag, omstreeks twee uren, geraakte een man, die gozeten was in «OU roeischuitje en niet alleen uitwendig bevochtigd was, in de Heerengracht te water. Eenige personen mochten het genoegen smaken den man door middel van een haak enz., welke voorwerpen hy kon grypen, op het droge te brengen. Te AnnaPaulowna circuleert een adres by de ingezetenen, waarin den gemeen teraad verzocht wordt, de kermis, welke sinds ongeveer 20 jaren is afgeschaft, weder in te voeren. Aan het Strand, op óngevéer een half uur afstand van Huisduinen, waren twee kDapen gaan baden. Hetzij door kramp be vangen of doordien zy in eene geul geraakten, zonken zy eensklaps in de diepte weg. De vader van een der beide jongens, de kust lichtwachter A. E., op het ongeval opmerkzaam gemaakt, begaf zich zor spoedig doeniyk te water, en had slechts het geluk een der twee te redden. Voor zyn eigen 12-jarigen zoon was geen redding meer mogeiykdeze was reeds in de diepte verdwenen. Zgn lyk werd later gevonden en aan het strand gebracht. Een allerhevigst onweder heeft den 15den te Luik gewoed, vergezeld van zware regenvlagen. Te Tilff was het echter nog ver- schrikkelyker; daar vielen hagelsteenen, echte ysbrokken, van 10 tot 15 grammen zwaar en zoo groot als eieren. Het water der Maas was met schuim bedekt en de visschen spron gen boven hot water. De schade, aan oogst en gebouwen teweeggebracht, is onbereken baar. (Hbl. v. Antw.) Sarah Bernhardt is to Parys teruggekeerd. Het nieuwe stuk, dat Sardou voor de „Co- médie fran<;aise" schreef, heet „Thermidor." „Ja, ja, mynheer, ik zweer!" „Gosd. Bedien!" En de verloste bediende nam het bord, wilde het woedend voor den, naar het hem toescheen, grijnzeriden hond neerzetten en zich haastig verwyderen. Maar dreigend riep do huisonderwyzer: „Op de knieén! Elke boterham by stukken en beleefd myn hond gepresenteerd! Be grepen Hy moest, en lachend aanschouwde de huisonderwyzer het honden-souper, dat weldra geëindigd was. „Mooi, mynheer Haberman. Gy hebt goed bediend. Gy zyt inderdaad een uitstekend bediende. Hier hebt ge eene kleine fooi." Hy liet een blinkend goudstuk in de hand van den verbaasden huisknecht glpden. „En zeg aan de barones, dat het Roland in elk op zicht voortreffeiyk heeft gesmaakt. Bonjour, mpnheer Haberman!" „Een goeden nacht, my'nheer", sprak Jean in de deur met een vriendelyken glimlach op zyn breed gezicht. De barones had een langen, slapeloozen nacht gehad, geplaagd door verscbrikkelyke hoofdpyn, voortdurend gekweld door de vraag „tVat te doen mot den verschrikkelyken, nieu wen huisonderwijzer? Hom behouden? Voor- loorig althans? Neen, neen! Bjj is te ver schrikkeiyk! Maar, maar d9 reiskosten be talen?" Het was geene kleinigheid voor de trotsche vrouw, wier klein en bovendien zeer bezwaard landgoed hare aangeboren gierig heid tot eene ongelooflyke hoogte had gebracht. Zwijgend zat zy nu met hare kinderen aan de ontbyttafel. Na oenigen tyd trad de bewerker van al dit onheil, zeer ongedwongen aan zyne snor draaiend, de kamer binnen. Hy zeide be'eefd „goeden morgen", waarop de barones natuur- lyk koel antwoordde en hem natuurlyk nog koeler uitnoodigde plaats te nemen. Na eene lange pauze, gedurende welke de candidaat het des avonds te voren verbeurde souper rykelyk inhaalde en den inhoud der broodmand spoorloos liet verdwynen, ver mande de barones zich eindelyk en zeide op trotschen toon „Mynheer Muller, na ryp overleg heb ik ingezien dat het in uw belang het beste is, als ik, in weerwil van het voorgevallene, het met u beproef, versta my welbeproef, myn heer Muller 1 Gy zult terstond, by wyze van proef, uwe betrekking aanvaardeD, welke ik u thass met weinige woorden zal omschry ven (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5