B. en Ws. vertrouwen dat door deze inlich tingen aan het verlangen der commissie van financiën zal zyn voldaan. Gemengd Nieuws. Twee jongens, van dertienja- rigen leeftijd ongeveer, kregen het gisteren op den Middelweg met elkander te kwaad. Zy bonden den strijd met elkander aan, en dat niet in figuurlijken, maar in werkeiyken zin. N. toch bracht A. met eene ijzeren pen eeoe wonde in het oor toe, gelukkig niet hoogst ernstig. N. verwijderde zich na deze daad zoo spoedig hy maar kon uit A.'s nabij heid, en nogal ver ook, want den nacht bracht hi) door in een hooiberg onder Haarlem. Hedenochtend om halfelf keerde hy in de ouderlijke woning alhier terug, tot vreugde zgner in ongerustheid verkeerende ouders. De knecht van schipper I. P., van Nieuwediep op Rotterdam, had gisteren te Leidschendam het ongeluk dat twee zyner vingers deeriyk gewond werden, doordien zijne hand beklemd geraakte tusschen een stoppaal en een touw. De verwonde lichaamsdeelen worden verbonden door den geneesheer te Leidschendam en de man, niet tot werken in staat, vertrok naar zijne woning. Gisteravond is op den spoor weg onder de gemeente Warmond een on bekende, groote, bruine, langharige hond door den trein aangereden. Het dier was voorzien van een zoo goed als nieuwen muilkorf en is door de zorg van den gemeente-veldwachter aldaar on3chadeiyk gemaakt en begraven. De belanghebbende kan den korf terugbekomen. Uit Hillegom wordt gemeld: Toen de laatste tram Zondag van Haarlem naar hier zou vertrekken, had er tusschen den mandenmaker J. V., van Hillegom, en een machinist van de tram, die uit passa gieren was geweest, eene kloppartij plaats. De vrede schesn spoedig hersteld en de tram zette zich in beweging. De machinist-passa gier, blykbaar nog niet voldaan, wierp J. V. plotseling van het balkon en deze geraakte met den voet onder het wiel. Medegenomen naar Heemstede, werd in den trein het eerste verband door een geneesheer gelegd, waarna de reis naar Hillegom werd voortgezet. Te Deutichem haalden Zaterdag een boerenarbeider en eene dienstmaagd, terwyl de landbouwer met zyn gezin ter kerk was, een geladen geweer, dat in eene kast was opgeborgen, voor den dag. Vermoedelyk doordat zy stoeiden, ging het geweer plotse ling af, het meisje werd door den kogel in haar hoofd getroffen en viel levenloos ter aarde. De justitie heeft een onderzoek ingeBleld. Vrijdag-middag viel te Deventer een pakhuisknecht, terwijl hy op een in be weging zynden wagen wilde springen, op straat, met het gevolg dat het voertuig over hem heen ging en hy inwendig zwaar gekwetst werd. Zondag-morgen is hy in het ziekenhuis overleden. De man laat eene weduwe met kin deren na, die niet allen in staat zyn in hun onderhoud te voorzien. De stoomschepen „B. Siedler," van Rotterdam naar Danzig, en „Morso", van Kopenhagen naar Hamburg, zyn by EUeneur met elkaar in aanvaring geweest. Beide sche pen zyn beschadigdeerstgenoemde heeft ech ter de reis voortgezet. Berichten uit Rio-de-Janeiro, te Parys ontvangen, spreken het gerucht tegen, dat een moordaanslag zou zyn geploegd op generaal De Fonseca, hoofd der voorloopige regeering in Brazilië. Berichten uit Amerika gewagen van geweldige orkanen in Minnesota, die groote verwoestingen aanrichtten, vooral op de me ren waar verscheiden e stoomboot en omsloegen Daaronder was de boot „Seawing," waarby vermoedelyk ongeveer 150 toeristen omkwa men. Een aantal hulzen en logementen zyn omgewaaidhet aantal slachtoffers is nog niet bekend. Ook sprong de ketel van de rivier stoomboot „Tioga", by Chicago, hetgeen aan veertig werklieden het leven kostte. In depeches uit Zuideiyk Oostenryk en Zwitserland wordt van zware overstroomingen en slagregens gesproken. Triönt en andere steden staan onder water; het verkeer over dsn Brenner-spoorweg is gestoord. Keizer 'Wilhelm reist op echt Noorsche manier. In een karriool, een licht tweewielig rytuigje, heeft hy den afstand van Gide naar Vossevangen in 3 uren afgelegd. Deels te voet, deels in een rytuig, werd de reis van daar naar Gudvangen voortgezet, waar de „Hohen- zollern" den keizer wachtte om her* naar Faleidi te voeren. Majoor Wissmann betert. De asthmati- sche moeiiykheden verminderen en de toe stand van den rykscommissaris boezemt niet langer bezorgdheid in. Ernstig is hem iDtus- schen ru3t aangeraden en men gelooft niet dat majoor Wissmann reed3 voorshands in staat zal zyn, de sinds lang ontworpen reis naar België, waartoe koning Leopold hein uit- noodigde, te aanvaarden. Spanje. De koningin-regentes van Spanje begeeft zich heden met hare kindereu naar San- Sebastian. Met het oog op de mogelykheid, dat de cholera zich verder verbreidde, was de koningin eerst voornemens te La Granja intrek te nemen, maar de geneesheeren heb ben zeebaden voorgeschreven en daar eene verdere verspreiding van de cholera onwaar- schynlijk is, heeft de ministerraad der koningin de reis naar San-Sebastian aange raden. Groot-ïlrltunnlA De plechtigheid in de Westminster-Abdy by het huwelijk van Stanley met miss Tennant was zeer indrukwekkend. De bruid droeg een kleed van witte zyde met vlakken rug, welke in bevallige plooien in een halfsleep overging. Van voren was het kleed met wit satyn ge borduurd en met paarlen bezet. Een hooge, doorzichtige, met paarlen bezette kraag omsloot den hals Takjes oranjebloesem waren hier en daar op het kleed bevestigd en om den hals droeg miss Tennant een snoer met diamanten, waaraan het medaillon-portret van do koningin hing. Van koning Leopold der Belgen ontving miss Tennant een pracbtigen armband, met diamanten en turkozen en met 's konings portret bezet. De prins van Wales schonk een fraai zilveren inktstel en prinses Louise, markiezin van Lorne, een zilveren beker. Wat Stanley van de hem geschonken herinneringen aan zyne jongste reis het meeat trof, was eene met zilver bezette ivoren lyst met photographiache groep, Stanly met zyne 4 trouwe officieren voorstellende, een geschenk van dr. Parker en zyne metgezellen. De bruidstaart had niets Afrikaanschdwer gen en pacha's o»tbraken. Ze stond op een zilveren voetstuk, door zilveren zuilen gedra gen, binnen welke een kleine, geketende cupido in tranen gevangen zat. De eetzaal was met bui tengewoon kostbare planten versierd, waarby zeldzame orchideeën, begonia's en varens. Stanley en zyne echtgenoote zullen op hunne huwelyksreis zich eerst naar Schotland en ver volgens naar Zwitserland begeven. Van daar gaan zij naar Parys en keeren vervolgens terug naar Cadoxton Lodge, te Neath, waar de moeder der bruid woont. In November begeven Stanley, zyne vrouw en mevrouw Tennant zich naar Nieuw-York om eene reis door de Vereenigde Staten te maken. Betreffende de trouwplechtigheid wordt nog het volgende gemeld Er was eene ontelbare menigte aanwezig, die tot het laatste oogenblik in groote span ning verkeerde over de vraag of Stanley's ziekte zou veroorloven dat de plechtigheid doorging. Onder de aanwezigen bevonden zich de heeren Gladstone en sir William Harcourt, mevr. Burdett Coutts, de markies van Abercorn en de Belgische gezant, die koning Leopold persoonlyk vertegenwoordigde. Stanley verscheen met den eenen arm leunende op zyn aanstaanden schoonbroeder, met den anderen op een stok. Hy zag bleek en ljjdend. Na hem kwamen zyne officieren dr. Parke, Jephson, Stairs en Nelson. Mej. Dorothy Tennant is eene hooge gestalte, bruin, met zeer donkere oogen van veel uitdrukking. Zy sprak het „ja" zeer krachtig; StaDley boog enkel het hoofd. Toen de bruid naar het altaar schreed, legde zy een witten krans neder op het graf van dr. Livingstone. Na eene korte toespraak tusschen het zingen der koren werd de plechtigheid, volgens Stanley's wensch, zoo snel mogelyk afgehandeld. BUITENLAND. Dnltaob land. Omstreeks 3 of 4 Augustus wordt keizer Wilhelm te Osborne House op Wight ver wacht, waar de keizer eene week zal ver toeven. Turky'o. De Russische gezant te Konstantinopel, de heer Nelidoff, heeft aan de Porte zyn leedwezen betuigd over het jongste oproer te Erzeroem by eene Armenische kerk. De gezant betoogde dat de Armeniërs in den Kaukasu3 in zeer opgewonden toostand verkeeren en dat de tegenwoordige stand van zaken onaangename gevolgen zou kunnen hebben voor beide regeeringen. Gemeenteraad van Zoetcrwonde. Zitting van hedenmorgen te hdlfelf. Tegenwoordig waren 9 leden, nl. de heeren Lagerberg, Van Leeuwen, Corts, Hoogeveen, Voorwinden, Dingjan, Van der Velden, Pie- teraen en Rykaart. Voorzitter was de burgemeester, mr. H. Hemmingson. Na lezing door den secretaris van de no tulen der vorige vergadering en van de se dert ingekomen stukken, kwam aan de orde het voorstel van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, betreffende de uitbreiding van de grenzen der gemeente Leiden, waartoe ook Zoeterwoude het zyne zon moeten afstaan. Van het bewuste voorste] met de daarby behoorende plannen werd in zyn geheel door den secretaris voorlezing gedaan. In hoofd zaak werden die reeds vroeger door ons me degedeeld, zoodat wy ze hier niet behoeven te herhalen. Het Dagelyksch Bestuur van Zoeterwoude had de plannen onderzocht en bracht daar omtrent nu by monde van den voorzitter rapport uit. De burgemeester begon met er aan te herinne ren dat reeds sedert 10 jaren door de gemeente Leiden pogingen waren aangewend tot annexa tie van gedeelten der drie omliggende ge meenten, om redenen, welke reeds meermalen waren besproken geworden en ook uit ver schillende dagblad- en andere artikelen wel bekend zyn. Die redenen schenen eindelyk ook by Ged. Staten ingang te vinden, want in April 1881 werd door hen een voorstel dienaangaande gedaan, doch de door Leiden aangegeven gron den bleken tegenover de bezwaren der buitengemeenten niet voldoende te zyn be vonden, want het voorstel werd weer inge trokken. Later, in 1885, werd weer een nieuw voor stel, doch bescheidener van aard, ingediend. De argumenten, welke er door Leiden voor worden aangevoerd, zyn echter volgens den voorzitter even zwak gebleven. Het voorgewende algemeen belang, dat aan deze annexatie zou zyn verbonden, kon epr. ni6t ontdekken. Ook beroept men zich op de lusten, welke de omwonenden van Leiden genieten. Van de publieke vermakelykheden genieten echter ook zy, die b. v. te Katwyk wonen. Dit beroep houdt dus geen steek. Voor het gas kan het niet anders dan dat het aantal verbruikers toeneemt. Met duinwater i3 ditzelfde het geval. Het hoofdmotief schynt het onderwys te zyn. Voor de Zoeterwoudsche singelbewoners is echter door Zoeterwoude aan den Heeren- weg eene school gebouwd. De eigenlyke reden moet dus in de finan- tiëele belangen van Leiden gezocht worden, tot nadeel voor die van Zoeterwoude. Ook hierom bestaat dus by B. en Ws. geen reden om een gunstig advies uit te brengen. De laatste tien jaren bovendien geven daartoe geen aanleiding. In dien tyd is de bevolking belangryk toegenomen, tevens door hen, die te Zoeterwoude kwamen wonen, omdat zy dit meer overeenkomstig hunne middelen, waar over zy beschikken, achtten. In dienzelfden tyd zyn vanwege de gemeente vele belang rijke verbeteringen aangebracht. Van Leidsche zyde wordt echter beweerd dat te Zoeter woude niettemin zoo goed als alles te kort schiet, zelfs dat de buitengemeenten brand punten zijn voor besmettelyke ziekten. De voorzitter zou echter hen, die dit beweren, wel eens willen uitnoodigen eene wandeling door de achterbuurten van Lelden en dan eene door Zoeterwoude te maken. Spr. geloofde dat dan de schaal in het nadeel van Leiden zou overslaan. Ook in dit opzicht kan dus van algemeen belang geen sprake wezen, daargelaten nog de vraag of wel eene goede definitie te geven is van wat onder algemeen belang moet ver staan worden. Met cyfers toonde spr. vervolgens aan hoe veel geld reeds door Zoeterwoude voor ver beteringen is uitgegeven. Nog rust op de ge meente eene schuld van 14,000, doch op het vsrzook van Ged. Staten om eigendommen te verkoopen is geen antwoord ingekomen. Op de nieuwe gemeente-begrooting zyn weder belangryke sommen voor verbeteringen op allerlei gebied en onderhoud uitgetrokken. De uitgaven bedroegen 5420 en de inkom sten werden volgens 1889 geraamd op 5G34, maakt dus een verschil van ƒ200 a 300. Volgens berekening van B. en Ws. zou de annexatie aan Zoeterwoude wegens mindere inkomst van belastingen eene schade van ruim ƒ200 berokkenen, welke schade in latere jaren misschien nog kan hooger blyken te zyn. Wat in de plaats daarvan ineens aan de ge meente Zoeterwoude zou worden uitgekeerd, (tfc 5000) staat daarmede niet in evenredig heid. Ook hiervan is aan Ged. Staten mededee- ling gedaan, doch er werd evenmin antwoord op ontvangen. Tegen hun wil zouden ruim 2000 ingezetenen aan Leiden moeten overgaan. Wordt echter greDsuitbreiding, om welke reden dan ook, werkelyk voor Leiden noodig geacht, dan zouden die grenzen anders getrokken moeten worden dan is voorgesteld. Spr. haalde enkele artikelen, welke indertyd in het Leidsch Dagblad voorkwamen, aan, om de waarheid daarvan nader aan te toonen. Dis nommers van ons blad lagen zelfs op de groene tafel en uittreksels er van werden er door den voorzitter uit voorgelezen, ook van die stukken, welker inhoud op voor de ge meente Zoeterwoude minder vleienden toon geschreven was, maar door andere stukken werd weersproken. Dit zyn echter slechts byzaken. Het eind oordeel van B. en Ws. is en blyft dat zy het voorstel niet in het belang der gemeente achten. Mocht grensverandering plaats hebben, dan moest dit veeleer, volgens hen, door de Stadsmolensloot geschieden, zooals dan ook door hen in het tweede gedeelte van hun rapport was aangegeven. Over dat rapport werd nu de discussie ge opend. De heer Rykaart verklaarde zich vierkant tegen annexatie en vóór het door het ge meentebestuur opgemaakt afwyzend rapport, eerste gedeelte, doch tegen een middelweg. De heer Van der Velden was dezelfde meening toegedaan, te meer als hy zich her innerde den toestand van den Heerenweg van 25 jaren geleden, toen Leiden het verdere onderhoud daarvan, dat het eerst uitvoerde, in den steek liet om het aan Zoeterwoude over te laten. De heer Lagerberg achtte de zaak zóó ver- werpelyk, dat hy het ding ook vierkant van de baan wou knikkeren en geen anderen weg van annexatie voorstellen. De voorzitter was het hiermede niet een3 Hy achtte het van belang dat het door hem aangegeven punt by de Regeering ook ter sprake kwam. Men moet voorzichtig zyn in deze zaak voor het geval, dat het inderdaad tot annexatie kwam. De heer Lagerberg achtte voorzichtigheid wel goed, doch den tweeden weg ditmaal overbodig. Later kwam hy hierop weder terug. Immers, die tweede weg kon toch wel eens in het be lang van Zoeterwoude zyn. De heeren Hoogeveen en Corts gaven ook nog hun gevoelen over het rapport te kennen en konden er zich wel mee vereenigen, ofschoon zy liever het gelieele annexatieplan zagen ver werpen. Tot stemming overgaande werd dat aan Ged. Staten in te dienen rapport met alge- meene stommen goedgekeurd. Op dezelfde wyzs werd vastgesteld de ge- mesnte-rekening over 1889, bedragende in ontvangsten 33,529.50'/-, en in uitgaven ƒ31,006.111/,, zoodat ze sluit met een voor- deelig saldo van 2523.29. Ook werd goedgekeurd het suppletoir kohier voor den hoofdelyken omslag, nadat daarin enkele wyzigingen waren gebracht. Zoo werden een paar aanslagen van 0.75 op 2.75 gebracht, omdat een der leden de betrokken personen heel goed kon en wist dat ze meer konden betalen, en van een ander werd de aanslag van 21 te weinig geacht door een lid, dat gehoord had dat de aangeslagene zoo ontzagiyk ryk was; waar tegen door een ander lid werd opgemerkt dat, al3 des aangeslagenen vrouw komt te sterven, de man zelf niet veel heeft, alleen maar het rentegebruik. Andere leden kenden bedoelden persoon evenwel niet en de burgemeester was de meening toegedaan dat men in dit geval geen rekening met de toekomst moet houden, maar vragen hoe de toestand thans is. Volgens den eersten spreker was de aangeslagene echter, naar men zeide, ryk, echatryk, en daar niemand dit kon tegenspreken, werd met algemeen goedvioden de aanslag met 2 verhoogd. Het suppletoir kohier betrof over 't algemeen personen, die zich sedert het vast stellen van het vorig, oorspronkelyk kohier in de gemeente waren komen vestigen, hetzy voor langeren, hetzy voor kortoren tyd.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2