Eboldoot's m GEEN STOUT AU DE COLOGNE-IJEEP Groote Druk. 134. Haarl.str. 134. Is zoo rerstsitai als bet norit JOLLEIHOVEil" N«. 9324. A*. 1890. (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Veryolg der Advertentiën. I>e Nieuwste TVaaiitnacliines Depothouder Wacht u voor namaak! I. P. RIEDEL, Boommarkt, Dinsdag Juli. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJ8 DEZER COURANT: Toor Leiden per S maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN; Van 16 regel. 1.05. Iedere regel meer 0.1VJ Grootere lettere D.ftr plaatsruimte. Voor het ln caeeeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. Vergadering van den gemeenteraad <e Oudshoorn. Aanwezig zijnde voorzitter J. W. C. Bloem en de leden C. Pannevis Sr., C. Voorbij, c- Van Wieringen, H. H. Kloot, J. Den Hertog en L. Piek. Aan de orde is de installatie van het nieuw- gekozen lid, den heer J. H. Treur; de voor zitter verzoekt daarop den heeren Van Wierin gen en Den Hertog, om den heer Treur de Raadszaal binnen te leiden. Het nieuwe lid legt in handen van den voorzitter de vereischte eeden af, waarna deze den wensch uitspreekt, dat het den heer Treur gegeven moge zijn nog lang zijne krachten aan de bevordering van het welzijn zijner dorpsgenooten te kun nen wijden. Ingekomen zijn de volgende stukken: lo. Missive van den minister van binnen- landsche zaken, behelzende een afwijzend ant woord op het verzoek om geen schoolgeld te heffen. B. en Ws. stellen voor deze voor ken nisgeving aan te nemen. 2o. Missive van Gedeputeerde Staten, waarin goedkeuring wordt verleend voor den post voor onvoorziene uitgaven. 3o. Verzoekschrift van den heer A. Sogers om ontslag als hoofd der openbare school. B. en Ws. stellen voor dit op eervolle wijze te verleenen en tevens om het voorzien in de vacature in de eerstvolgende vergadering te behandelen. Hierna stelt de Voorzitter den Raad in kennis met het inkomen van de gemeente- rekening, waarvan de ontvangsten zijn ƒ18,276.341/, en de uitgaven ƒ16,549.801/,, zoodat een batig saldo van ƒ1.726.54 over blijft; in de commissie tot nazien dezer reke ning krijgen de heeren Den Hertog, Kloot en Treur eeno plaats, terwijl hun verzocht wordt in de volgende vergadering hun rapport uit te brengen. Vervolgens werden reclames tegen den hoof- delyken omslag in geheime zitting behandeld. Na heropening der publieke vergadering werd de gebruikelijke rondvraag gedaan, waarvan het lid Piek gebruik maakte om den Voorzitter in overweging te geven, aan de brandmeesters te gelasten een waakzaam oog te houden op de hooibergen in de ge meente, daar het broeien van het hooi dit jaar zeer sterk is, dientengevolge meer brand gevaar oplevert. Do Voorzitter antwoordde hierop, dat de brandmeesters reeds worden opgeroepen, om het thans bestaande brand gevaar te bespreken. Het lid Kloot maakte nog de opmerking, dat zijns inziens de brandspuiten te weinig worden geprobeerd, slechts éénmaal in het jaar, en zag gaarne daarin verandering ge bracht. De wethouder Pannevis vond zulks minder noodiglo. wegens de kosten2o. omdat, wanneer de spuiten geïnspecteerd worden, er gewoonlijk niets of slechts weinig aan man keert, en zegt verder dat voor iedere spuit een persoon aangesteld is, die ten allen tijde moet zorg dragen dat het materieel in orde is. De heer Kloot antwoordde dat 't slechts eene opmerking is, en hy zich gaarne neer legt bi) het advies van een deskundige, als hoedanig hy den heer Pannevis beschouwt. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. (R.b.) Gemengd Nieuws. Een gelukkig zeldzaam geval deed zich in de zitting der Rotterdamsche rechtbank van Vrijdag voor. Een 18 jarige knaap stond terecht op aanklacht van zjjn vader. De jongen had eene goede opvoeding genoten en was in de gelegenheid om een voor zijn leeftijd ruim salaris te verdienen. Hjj wilde echter niet deugen, en nam uit de ouderlijke woning allerlei voorwerpen van waarde weg, die hij te gelde maakte. On langs had hjj eene quitantie, waarvan de in- casseering aan zjjn vader was opgedragen, weggenomen, het bedrag daarvan 33.50) ontvangen, en in anderhalven dag tijd dit geld doorgebracht. Nu besloot de vader, voor wiens vermaningen en bedreigingen de knaap doof bleef, de justitie in de zaak te mengen, om een uiterst middel te beproeven, ten einde z(jn zoon te verbeteren. De vader, als getuige gehoord, deelde tal van feiten mede, waaruit de diepe verdorven heid van den knaap bleek. Het Openbaar Ministerie eischte eene ge vangenisstraf van 8 maanden. De ballon van den heer Rodenhof, Zaterdag-namiddag te Amsterdam opgelaten, kwam achttien minuten na de opstijging neder op een terrein tusschen dé Slachtplaats en Zeeburg. Er was hoegenaamd geen wind, en de ballon kwam, niettegenstaande al de bal last was uitgeworpen, tot zelfs zwemgordels en touwen, niet hooger dan 470 meter. De temperatuur was op het hoogste punt 46 gra den Pahr. Er waren honderden bjj de daling tegenwoordig. Het volk was zóó behulpzaam, dat de luchtreizigers haast niet naar „Het Vosje" konden komen, waar do ballon wordt bewaard. Hbl Naar we reeds meldden, komt in de „Breisgauer Zeitung" van 9 Juli jl. eene ambtelijke bekendmaking voor van den groot hertogelijken eersten Staatsanwalt, den heer Von Gulat te Freiburg, naar aanleiding van de „verklaring" van mevr. de wed. Bulkley, opgenomen in een Lucerner blad (en deze week door de Nederlandsehe dagbladen over- genomen), waarin zjj verklaart onschuldig te zyn en in hare rechten van verdediging te zijn gekrenkt, omdat het O. M. haar in hare afwezigheid het recht zou benomen hebben om een verdediger te stellen en haar buiten de mogelijkheid zou gehouden hebben, om kennis te nemen van de akte van beschuldi ging, welk een en ander aanleiding zou hebben gegeven dat z(j onschuldig is veroordeeld. Hiertegenover merkt de Staatsanwalt ambte lijk, behalve hetgeen we reeds mededeelden, nog het volgende op lo. De beschuldigde weduwe Bulkley was in het begin van Mei jl. alhier aanwezig. Deze aanwezigheid was toen aan het O. M. niet bekend, wel echter vernam het nader dat de weduwe Bulkley onmiddellijk na de gevangenneming van Gelsam en Kleinertz, en dus op hetzelfde oogenblik van den aan vang der instructie tegen hen, haar logement, het Pension „Belle Vue" te Freiburg 1. B., overhaast verlaten had en zich terstond naar het buitenland (Zwitserland) had begeven. Sedert den aanvang der instructie voortvluch tig, is zij dit gebleven gedurende den geheelen loop daarvan. 2o. Op officifeelen weg is beproefd aan de aangeklaagde zoo spoedig mogelijk de akte van beschuldiging en dagvaarding in het buitenland, en wel te Bazel, te doen toeko men. De overhandiging van een en ander heeft echter niet plaats kunnen hebben omdat de aangeklaagde Bazel (Hotel Victoria) kort te voren had verlaten en omdat aldaar niet te weten was te komen werwaarts de aan geklaagde zich had begeven. De dag der terechtstelling van de beide andere beschul digden werd bovendien nog in de Karlsruher Zeitung openlijk bekend gemaakt en medege deeld aan den verdediger, dien de beschul digde was gebleken hier gekozen te hebben, om der voortvluchtige alle gelegenheid te laten om order te stellen op hare verdediging. De beschuldigde kan zonder gevaar voor zich als wel vanzelf spreekt, thans nog bewerken dat de akte van beschuldiging haar worde bezorgd, indien zij slechts aangeeft waar zij zich in het buitenland bevindt of waar zij wenscht dat het stuk ten haren behoeve worde gezonden. Het recht van verdediging is ook aan voortvluchtige beschuldigden door de wet gewaarborgd. Een arbeider te Laren wilde onlangs aan eene som gelds, groot 35 in papier, eens eene zeer veilige plaats geven, en koos daarvoor zijne bedstede uit. Na een paar dagen kwam h() tot de treurige er varing, dat zijn schat ongeveer geheel door de muizen vernield was. In de veenkolonie Appelscha komen thans weder eenige gevallen van griep voor. Op het Reigumermeer is een vaartuig, waarin twee personen, die uit vis- schen waren, omgeslagen. Één hunner, da heer D. Woerda, van Surhuisterveen, vond zijn dood in do golven. Luidens berichten uit Madrid vermindert de cholera gelijkmatig. Donderdag kwamen te Gandia 6 gevallen voor, waarvan 5 met doodeljjken afloop, terwijl te Montecheloo slechts één geval werd waargenomen. Het 1 ij k van den grooten uitvin der John Ericson, den ontwerper van den monitor, die voor eenige jaren te Nieuw-York overleed, zal eerstdaags aan boord van een Amerikaansch oorlogsschip naar Zweden wor den overgebracht, om daar volgens zijn laat- sten wil begraven te worden. Onder de postbeambten te Londen zijn geene nieuwe werkstakingen voorgekomen. In 't geheel zjjn omstreeks 400 man in da laatste dagen wegens verzet geschorst of ontslagen. Eene deputatie heeft hare opwach ting bij den hoofddirecteur der posterijen ge maakt, om de grieven der beambten uiteen te zetten. De heer Raikes beloofde dat hjj hunne wenschen zou overwegen. Wat de ont slagenen betreft, wees de directeur op da ernstige gevolgen, welke hun gedrag had kun nen hebben, maar hy zeide dat hjj genada voor recht wilde doen gelden. Aangaande het recht tot vergadering zeide de heer Raikes, dat hy, sedert h(j zjjn ambt aanvaardde, steeds had toegestaan, dat de mannen bijeenkwamen om hunne grieven te bespreken, mits in het belang van alle partijen officieel verslag van de beraadslagingen werd opgemaakt. Bjj de politie is de orde geheel terugge keerd. Inzamelingen worden gehouden voor de beambten, die ontslagen zijn, en een groot aantal politie agenten, die in dienst bleven, hebben daartoe bijgedragen. VAN LENNEP en KELLER. 6 sierlijke Prachtbanden voor ƒ5.50. Bij toeval nog in het bezit gekomen van eene partij Van Lcnnep en Keiler, groote druk, doe ik daarvan een zeer voor- deelig aanbod, als: No. 1. Mr. J. VAN LENNEP, De Pleeg zoon, Ferdinand Huyck, Elisabeth Jlusch, De Hoos van Dekama, samen 1782 bladz. druks, in 4 Prachtbanden voor 3.- No. 2. GERARD KELLER, Onze Lust hof, keur van Oorspronkelijke Romans en Verhalen, samen 775 bladz., in 2 Prachtbanden voor ƒ2.75. Zoo'n prachtvolle verzameling als volgt: No. 1 voor slechts 3, No. 2 2.75, Nos. 1 en 2 te zamen v. sl. 5.50. Te bekomen bjj D. BOLLE, Bazaar van Goedkoops Boeken, Hang b/d. Vischmarkt, te Rotterdam. Voor buiten de stad goed ver- pakt en franco thuis na ontvangst van Post wissel, waarbij vermeld Oroote Drnk Van Lennep of Keiler, IS BIJZONDER VERFR1SSCHEND. Elk stukje Is gestempeldJ. C. BOLDOOT. voor huishoudelijk gebruik uit de Fa brieken der Slnger-ülaatscliappiJ zjjn op 4 Juli weder per stoomboot Amsterdam van Nieuw- York te Amsterdam gearriveerd en nu ook weder alom verkrijgbaar door tus- scher.komst van de bekende Depothouders. Te Leiden uitsluitend in het Hoofd-Depot 8^F~ Wederverkoopera genieten flinke korting en gelieven zich te adresseeren aan het Generaal-Depot der Slngcr-lHaatscliappiJ, Kalverstraat 62, te Amsterdam. Tegen flinke provisie gevraagdeen tevens AGE3ST voor den verkoop van Blnastrlchtseh Bier te Leiden. Bierhande laars genieten de voorkeur. Alleen solide personen komen in aanmerking. Br. (r. met referentién onder lett. P 9 a/d. Boekhande laar LEITER NYPELS, te Maastricht. Hoofdagent te Leiden

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5