N°. 9323 Maandag; 14 JTnli. AJ. 1390. <§eze <€ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 12 Juli. Feuilleton. LEIDSCH DAGBLAD. PEJJB DEZER COURANT: To«r Leiden per 8 meenden1.10. Freneo per post1.40. Afr;onderl|ke Nommen0.05. FRIJ8 DEB ADVERTENTIEN: Yen 1—6 regela 1.05. Iedere regel meer ƒ0.174. Grooter* lettere neer plaatsruimte. Voor het in* ceeseeren buiten de et&d wordt 0.10 berekend. Officieel© Kennlngeringen. Directe Belastingen. D« Burgemeester van Leiden brengt tor algemeene kennis dat op heden aan den ontvanger der Directe Belastingen alhier ziju ter hand gesteld 2 kohieren van het Patentrecht (schippers, kramers en tappers enz.), dienst 1890/91 en executoir verklaard den 7den Juli 1890 en herinnert voorts de belangheb benden aan hunne verplichting om den aanslag op den bii de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 12 Juli 1890. DE KANTER. De uitslag der overgangs-examens aan de hoogere burgerschool voor meisjes alhier is al3 volgt: lste klasse: onvoorw. bevorderd 17 leer lingen; voorw. 1; niet bevorderd 3. 2de klasse: onvoorw. bevorderd 32 leer lingen; voorw. 5; niet bevorderd 2. 3de klasse: onvoorw. bevorderd 15 leer lingen; voorw. 1; niet bevorderd 2. 4de klasseonvoorw. bevorderd 13voorw. 5. Aan het toelatings-examon werd deelge nomen door 16 leerlingen. Hiervan werden toegelatentot de lste klasse 13, tot de 2de 1 en tot de 3de 1 leerl. Eén leerling voor de lste klasse werd afgewezen. Door de commissie ad hoe uit de Staten van Zuid-Holland is geadviseerd tot aanneming van een bijzonder reglement voor den polder Het Noordveen en eene daarmede samenhan gende wijziging van het bijzonder reglement voor den Veender- en Lykerpolder buiten de bedijking; de wijziging van het reglement voor den Zusterpolder; de wijziging van het bijzonder reglement voor den Blauwenpolder en de wijziging van het bijzonder reglement voor de polders Oud- en Nieuw-Goudriaan. Evenzoo heeft de commissie tot onderzoek van het voorstel tot heffing van rechten aan de schutsluis aan den Leidschendam en voor het gebruik van het jaagpad langs den Vliet tusschen Leiden en den Leidschendam en voor het overnetten aan den Hofweg, geadviseerd tot aanneming er van onveranderd. Ook is gunstig preadvies door de commissie uitge bracht omtrent het voorstel tot het beschik baar stellen van een maximum bedrag van ƒ2000 ten behoeve eener verbetering, in het belang der scheepvaart, van de brug bij het Huis ,Ter Lucht", in den Zuidbuurtschen weg, onder de gemeente Maasland. In de raadsvergadering te Zoeterwoudo, waartoe de tegen leden Dinsdag 15 dezer des voormiddags te halfelf zijn opgeroepen, zal de grensverandering met Leiden in behandeling komen. CHRISTIAN. 3) Hoog en steil waren de rotswanden, welke de kloof omringdenslechts naar het zuiden was eene breeds opening in den steenen wand en, terwijl dit plekje gronde al de zon nestralen opving, welke gedurende de vier zomermaanden aan het noorden geschonken worden, was het door de bergen tegen de koude winden beschut. Uren in den omtrek werd geen hout ge vonden; bier wies een welig kreupelbosch en aan den oever van het kleine meer ontloken soms enkele geurlooze bloemen, bleek van kleur. Het hooge noorden kent geene bloe men en de weinige, wier kiem, door welke geheimzinnige macht dan ook, herwaarts is overgedragen en in vruchtbaren bodem is gevallen en die onder de ruwheid van het klimaat niet te veel heoft te lijden, die enkele is nog slechts eene flauwe afspiegeling van de bloemen uit zuidelijker oorden; flets zijn de kleuren en geur ontbreekt geheel; noch tans worden die zoo onaanzienlijke bloemen in hooger eer gehouden dan de kostbaarste planten van het zuiden. Geen boer in Noor- De commissie uit de Staten van Zuid- Holland, belast met het onderzoek van de wijziging van het reglement voor bet Hoog heemraadschap van Rijnland, heeft rapport uitgebracht. Tegen het voorstel om het traktement van den Dijkgraaf tot 5000 te verhoogen bestaat bij haar geen enkel bezwaar. Eene andere vraag is echter of aan die verhooging de voorwaarde behoort te worden verbonden, door Gedep. Staten van Noord- Holland aanbevolen, b1. dat eene vereeniging van de betrekking van Dijkgraaf met eene bezoldigde betrekking slechts geoorloofd zal zjjn met goedkeuring van de Vereenigde Ver gadering. Na rijp beraad kwam de commissie een stemmig tot het besluit dat deze vraag ont kennend moet worden beantwoord. En dit wel zoowel uit een algemeen oog punt als omdat de beperking gelden zal niet alleen voor landsbedieningen, of althans voor openbare betrekkingen alleen, maar voor elke bezoldigde betrekking, hoe ook genaamd. De voorgestelde beperking schijnt haar daar enboven kwalijk gemotiveerd, omdat zy niet zal gelden voor alle betrekkingen, die de Dijkgraaf met de z(jne mocht willen veree nigen, maar enkel voor de bezoldigde. De hoofdbedenking eindelijk is dat het recht om eenige bezoldigde betrekking met het dijkgraafschap te vereonigen, afhankelijk wordt gemaakt niet van de toestemming van Gedeputeerde Staten of van den Koning, maar van de beslissing der Vereenigde Ver gadering. Wat betreft de verhooging der jaarwed den van den secretaris en den rentmeester, ook tegen deze wijzigingen heeft de com missie op zichzelf geen bezwaar, maar toch is de vraag gerezen, of het niet wenschelijk zou z(jn voor het traktement van den secre taris en den rentmeester, in plaats van een fixum, een minimum aan te nemen. Zy geeft alzoo in overweging in art. 83 te lezenten minste 3500 en ten minste 3000. Tegen de drie laatste voorstellen, welke vooral vereenvoudiging en verbetering van de geldelyke administratie bedoelen, heeft de commissie ge?ne bedenkingen. Ds. J. Nierstrasz hoopt morgen, Zondag, des voormiddags te 10 uren en des namid dags te halfdrie voor de Ned.-Herv. gemeente te Leiderdorp op te treden. - De Eerste Kamer der Staten-Generaal zal Maandag a. s. te 2 uren en volgende dagen vergaderen ter afdoening van de aanhangige wegen zal die leliën, basterdrozen en fletsche, ineenge8trompelde viooltjes plukken. Hy laat ze bloeien, zoolang hun levenskracht strekt, in de hoop misschien, die zelden verwezen- ïykt wordt, dat het volgende jaar de plant weder ontluiken zal en bloesem dragen. Maar de lange, strenge winter heeft haar doen sterven, en eerst uren verder ryst een ander bloemdragend plantje uit den grond, om ook weder slechts een enkelen zomer te bloeion. Aan den oever van het meer stond eene witte waterlelie met breeden kelk en zacht- gelen stengel. Lisa spoedde zich derwaarts om te zien of de bloem nog niets had ver loren van hetgeen zij haren luister noemde; maar onwillekeurig dwaalden hare blikken af van den kelk en vestigden zy zich nu eens op den effen waterspiegel, welke hare beeltenis, maar vooral hare ryzige, slanke gestalte weerkaatste; dan weder doorliepen zy snel en vluchtig den omtrek. Alles bleef stil en roerloos als de duizend jarige gletscber, welke ginds, eene bevroren eeuwigheid gelyk, met zyne geheimzinnig blauwe ijsmassa het gansche landschap be- heerschte. Daar kraakten de steenen op het rotspad, op verren afstand nog, maar by de doodelyke stilte, de echtgenoot dier nooit verstoorde wetsontwerpen, waarover, voor zooveel de laatst ingekomene betreft, eindverslag is uit gebracht. De Russische gezant zal reeds morgen van Den Haag naar Karlsbad afreizen. De commissie uit de Prov. Staten van Zuid-Holland tot onderzoek der rekening over 1888 heeft tot hare goedkeuring geconcludeerd. By de Utrechtsche Kamer van Koop handel is een schryven ingekomen over een door de provinciale hoofdingenieurs van Utrecht en Zuid-Holland opgemaakt voorloopig plan voor de verbetering van den Leidschen Ryn van het Merwedekanaal te Utrecht tot en met de brug by Zwammerdam, waar het door Zuid-Holland verbeterd gedeelte aanvangt. De kosten zyn geraamd op ƒ1,775,000 of ƒ1,990,000. Dit hangt af van de wyze, waarop de vaart by Woerden buiten de stad om ge maakt zal worden. Ook by Harmolen moet eene omlegging plaats hebben, terwyl de Rynspoorwegbrug by Harmeien beweegbaar wordt. Alle bruggen krygen eene doorvaart- wydte van 6'/2 M. en worden beweegbaar; de sluiskolken worden 30 M. lang, de door- vaartwydte 6 M., de diepte van het vaar water 2 M., de bodembreedte 11 M., de be- loopen 2 op 1. De Gedeputeerde Staten van Utrecht en Zuid- Holland wenschen o. a. ook van de Kamer van Koophandel te vernemen of de te ver wachten voordeelen de kosten van het werk waard zyn. De opbrengst der Ryksmiddelen in Juni 1890 wasdirecte belastingen 1,507,245.74 rechten op den invoer ƒ404,013.101/,accynzen ƒ3,783,160.011/,; waarborg en belasting op de gouden en zilveren werken ƒ21.212.29; indirecte belastingen ƒ1,831,079.191/,; domei nen 180,183.087,; posteryen ƒ552.202.35; Rykstelegraaf ƒ111,830.80; de staatslotery ƒ169,209.28; akten voor de jacht en visschery 27,268; loodsgelden ƒ117,075 33; totaal 8,767,479,197,, tegen ƒ8,560,669.88 in Juni 1889. De opbrengst over de zes eerste maanden van dit jaar was 53,177,184 471/,, tegen ƒ52,560,754.43 over de zes eerste maanden van 1889. Het 6/12 der raming is ƒ56,344,150. De gemeenteraad van Bloemendaal hoeft gisteren behandeld een adres van mr. H. A. Groote, te Velzen, inhoudende het verzoek om te mogen vernemen, of er in beginsel bezwaar zou bestaan tegen den aanleg van eene paar dentram, uitgaande van het station te Haarlem langs den Zylweg, den straatweg langs Over- eenzaamheid van de bergnatuur in het noor den, drong ook dit (lauwe geruisch tot Lisa door, zoodra het binnen het bereik van haar gehoor was. Zy zag op en voelde aan haar hart wie de stilte verbrak en straks hare eenzaamheid zou doen ophouden. Een krachtige jongeman met een innemend gelaat trad weinige oogenhlikken later uit het lage kreupelhout, aan den ingang van het rotspad, dat naar een lager dal voerde. Hy scheen te weten dat hy gewacht werd, want zyn gelaat verried geen zweem van verrassing, toen by Lisa bespeurde. Hy naderde haar langzaam en na het wisselen van een vluchtigen groet zeide hy „Gy hebt verlangd, dat ik hier zou komen, Lisagy ziet dat ik gehoorzaam." „Zooals het den knecht van myn vader past?' zeide het jonge meisje op schalks vragenden toon. „Zooals den knecht van uw vader past", herhaalde de jongeling, als begreep hy de bedoeling van die vraag niet. „Dus, zoo gy niet myns vaders knecht waart, zoudt gy niet gekomen zyn „Als ik niet by uw vader in dienst was, zon ik in dienst van een ander wezon", ant woordde hy ontwykend. „Christian Anholm is niet geboren om veen en Bloemendaal naar het station Zand poort. B. en Ws. stelden voor zich in beginsel vóór dezen aanleg te verklaren, doch do Raad besloot wederom hierop afwyzend te beschikken. Op „Seinpost" te Scheveningen zal Dins dag 15 Juli a. s. een concert worden gegevon door het gunstig bekende orkest van het Amsterdamsch concertgebouw, onder leiding van den heer W. Kes, tegen matige toegangs- pryzen. Naar Leiden kan men per extra-trein te 11 u. 30 m. terugkeeren. In de gisteren gehoudon buitengewone gemeenteraadszitting te Delft is besloten, adhaesie te betuigen aan het adres van de Delftsche ingezetenen aan den Koning. Het college van dagelyksch bestuur heoft zich onthouden, omdat de hoeren het niet overeenkomstig de waardigheid van den Raad vonden, adhaesie te schenken aan een adres, dat slechts van een gedeelte der burgery uitgaat. Men schryft uit Tessel, dd. 10 JuliEen fraaie ruiterstoet, in net kostuum, met vlag gen en banieren, bevond zich gisteravond op de haven, toen monseigneur Bottemanne, bisschop te Haarlem, op het eiland arriveer de per stoomboot „Ada van Holland," welke daartoe expres was afgehuurd. Nadat de bis schop met zyn gevolg in een vyftal rytuigen had plaats genomen, trok de stoet, door ds ruiters als eerewacht begeleid, naar de ver sierde Katholieke kerk aan den Burg, waar heden door monsr. het H. Vormsel wordt toe gediend. Dezelfde eerewacht doet den bisschop heden uitgeleide by diens vertrek, hetwelk weer per expresse-boot zal plaats hebben. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 11 Juli te Suez; de „Maasdam," van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde 11 Juli Lizard de „Rembrandt" vertrok 11 Juli van Kopen hagen naar Amsterdamde „Noord-Brabant," van Rotterdam naar Java, is 9 Juli te Colombo aangekomen. Marktberlohten Lelden, 12 Jnli. Heden aangevoerd: Tarwe hectoliter. Wintertarwe a Zomertarv O a f Rogge H. L. Winterrogge -.— a -.Zomerrogge -. a ƒ-.Gerat 6 H.L. Zemergerat f 1.a 4.75. Ohevalier-gerat 5.50 a 6.Haver H. L. Zware Haver f a Lichte Haver a Male H. L. f a f Boter: Aanvoer 8840 kg. late qnalit. per l/4 vat ƒ50.a f 56.2do qnalb. per Va vat ƒ40.a 48.late qnalit per kilogr. ƒ1.25 a ƒ1.40; 2de qnalit. per Lilogr. ƒ1.a ƒ1.20. Lange Zwarte Turf, 8000 dubb. heet., 0.21 fc 0.25. knecht to wezen", sprak Lisa na een oogen- blik zwygens. „Misschien niet, maar wat baat het den man, of hy door zyne geboorte tot een hoo- geren rang in de maatschappy bestemd is, wanneer het noodlot hom veroordeeld heeft in lageren stand te leven?" „En hebt gy er nooit aan gedacht om u daaruit te verheffen?" „Gedacht? Ja. Ieder doet het." „Maar het middel?" „Ook aan het middel heb ik gedacht", zeide Christian veelbeteekenend, „en ik meen het zelfs gevonden te hebben; alleen de toe passing is onmogelyk." „Onmogeiyk 1 Wat is voor Christian Anholm onmogelyk?" „Vrede te hebben met zichzelvon", sprak de jonge man ernstig. „En gy zyt hier gekomen om dien vrede met uzelven te vinden?" „Ik ben hier gekomen, omdat ik niet bly- ven kon waar ik was." „En waar was dat?" „Laton wy daarover niet spreken, Lisa! Ik doe stipt en met yver het werk, dat uw vader my opdraagthy vertrouwt n>Ü en ik verdien zijn vertrouwen (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 9