'Het tooneel zal zyn rechts, aan de zyde van de Doezastraat. De uitgestrekte verheven heid aldaar, waarop de president van het Studentencorps bp de ontvangst der reünisten zijne feestrede hield en waar op de bals zoovele gezelschappen smakelijk hebben zitten soupee- ren, moet echter, daar de vorige voor het nieuwe doel te laag is, door eene andere vervangen worden van twee meter hoog, wil men achter in de zaal de optredenden kunnen zien. Even wel is de breedte er te kolossaal, en daarom zal ze ter weerszijden worden afgeschoten. Het midden vormt dan oen nog vrij groot tooneel, van de zaal afgescheiden door een wegschuivend gordijn en verdere draperieën. De tent wordt bovendien nog op andere wijze doelmatig gestoffeerd, evenals dit voor de studentenfeesten zeiven het geval was, door öbn heer Bosselaar, uit Utrecht. ■"'Is de elactrische verlichting van het park na de feesten verdwenen, die in de zaal is gebleven. Ze bestaat uit 7 booglampen van 1500 Nederlandsche kaarsen, terwijl de gaan derijen en het daartusschen gelegen orkest 'worden verlicht door 6 booglampen van 500 'N. K., en in de loges en in het buffet gloei lampen van 32 N. K. zijn opgehangen. In de veranda bevinden zich 10 groepen ■dik van 3 gloeilampen, wier licht door reflac- "fors wordt weerkaatst en daardoor eeno bij zonder heldere uitwerking hoeft. De overige lokalen zijn eveneens met gloeilampen verlicht. 'De verlichting in de zaal voldoet uitstekend. n Hét bovengenoemde „Bouwkundig Week- 'blad" bespreekt ook de verlichting, welke op het terrein was aangebracht. De vraag of eeno dloctrische verlichting voor de verlichting van een terrein voor maskeradefeesten kan aan- Hihvolen worden, beantwoordt het ontkennond. 'Het acht het licht van oene verlichting a "feiorno mot lampions veel fantastischer en 'gezelliger. Trouwens, op het contra-feest, toen riSie verlichting rond het standbeeld was aan gebracht, heeft men zich daarvan wederom 'ïtunnen overtuigen. Hot effect, door electriscb lioht op een terrein teweeggebracht, noemt 'het blad veel te koud. In de machinekamer, gelegen nabjj het gebouw, in de Eaamsteeg, zyn de dynamo's opgesteld, waarvan twoe door eene locomobiel •gedreven worden en een dorde door eene snel- loopende machine, type Westinghouse. Deze laatste machine ontvangt haren stoom uit een 'afzonderlijken vsrtikalen ket9l. De geheele installatie is geleverd door den heer P. H. 'Ter Meulen, electro-technisch bureau te Am- terdam, die dezer dagen verschillende Leid- sche fabrikanten in de gelegenheid stelde een en ander, terwijl alles in werking was, van haderbp in oogenschouw te nemen, waarbij hij het niet aan de noodige wetenswaardige inlichtingen deed ontbreken, waarvoor men zeer erkentelijk was. Men schrijft ons uit Boelof-Arends- 'VëenOndanks het gure, regenachtige wedor dezer dagen, en terwijl men van vele kanten klachten hoort opgaan over het mislukken van veld- en tuingewassen, is de toestand hier zeer bevredigend. De peulvruchten, hoe schaarsch zy dit jaar in verhouding tot het vorige ook mogen wezen, kunnen als best ge slaagd gerekend worden. De prijzen zijn ver 'bhven het middelmatige. En wat de agurkon 'betreft het weer zal eeis keer moeten nemen, „Kent gij lord Hurleton, die zich in deze 'stad ophoudt, reeds van vroeger?" „Ja!" antwoordde de Engelschman. „TVaar hebt gij hem leeren kennen?" „Natuurlijk in Engeland. Ik heb vroeger paarden voor hem bereden." - „En hier hebt gy deze kennismaking her nieuwd „Ja, en ik denk dat het geene misdaad is, met een lord bekend te zijn?" zeide de ge vraagde spottend. De commissaris keek op en fixeerde hem een tijdlang. Zooals hij mij latsr meedeelde, had de Engelschman zich juist door deze woorden verdacht gemaakt. Met een ironi- söhen glimlach verklaarde hjj vervolgens „Het is geene misdaad een voornamen heer te kennen, maar zulk eene kennismaking is miet altijd voordeelig, daar de groote hoeren niet altijd oprecht zijn." De Engelschman kuchte en zag den com missaris onderzoekend aan, die thans met opzet zweeg, om den vreemdeling tyd tot nadenken te geven. Deze werd blijkbaar onrustig. „Hebben er nooit oneenigheden tusschen u en den lord plaats gehad?" vroeg de com missaris woder en zag den Engelschman zóó veelzeggend aan, dat deze stoeds onze kerder werd. of voor die teere plar.t valt hard te vreezen. Tot nog toe evenwel heeft zij zich goed ge houden, en de hoop der tuinders op een goed agurkenjaar is nog levendig. H e d e n-(Z aterdagj-middag zou de luchtreiziger Herman Kodeahof voor de tweedo maal met zijn reusachtigen ballon „Excelsior" uit den tuin van het Paleis voor Volksvlyt opstijgen. Do vulling zou plaats hebben te één uur, terwijl alle maatregelen genomen zouden worden, dat de ballon te halfvijf kon opgaan. Op de heide by Surhuisterveen (Fr.) ziet men, aldus sciiryft men vandaar, tegenwoordig eene menigte slangen. Van waar die dieren gekomen zyn in zoo grooten getale, begrypt men niet. Het is volstrekt geene zeldzaamheid als men 5 en 6 van deze dieren op één heideplag ziet. Gisteren stoomde een torpedo- boot onzer Marine in de Zuiderzee. Op grooten ■afstand werd eene tjalk met de noodvlag in top naby Edam bespeurd, waarop onmiddeliyk met volle kracht werd aangestoomd. De ia zinkenden staat verkeerende tjalk werd op sleeptouw genomen en nog behouden te Am sterdam binnengebracht. Uit eene zitting van den gemeen teraad van Sittard: (De zaak geldt het aangaan esrior trans actie met den heer Hubert Dais, msdo-pachtor van een perceel land, dat aan de gemeente toebehoort.) De heer Van Lansweerde: Het is hoofd- quaestie, of de gemeenteraad autorisatie tot verpachting verleend heeft. De Voorzitter: De verpachting is publiek geschied na afkondiging in de couranten, en hier ligt de akte er van. Na het publiek ver huren wordt hiervan kennis gegeven aan den gemeenteraad en zoo is het altoos geschied. Hat zpn hier allemaal maar „finten" (uit vluchten), om zonder te betalen er van af te komen, enkel uit kameradie. Do heer Kallen: Dit hebt u in de laatste zitting ook tegen my gezegd. Indien ik de heer Dais was, had ik toen er tegen gepro testeerd. Van uw kant is het louter jaloezie en afgunst en hoe kunt u zeggen, dat do wetten maar „finten", zyn, om van het be talen af te komen. De heer Kamps: 't Is ordinair zoo wat to zeggen. Do Voorzitter: U belieft nog veel meer te zeggen. De aanvraag is aan do deputatie .ge schied. Als u wat wilt, gaat dan maar naai de deputatie; neuzen hebt u daar genoeg ge kregen. De heer Kamps: U hebt daar neuzen als schilderhuizen gekregen. De Voorzitter: Juist als u, dit zult u wel het beste weten. De heer Kamps: Zeker dat. Verschillende neuzen, die u daar gekregen hebt, heb ik u bezorgd; dit zult u ook wel weten. Wees maar scherp, ik kan het ook. Kunt u niet kalm en bedaard blU ven, drink dan wat water. De heer Van Lamsweerde: U moot niet vergeten, dat de verpachting onwettig is. (Tegen Kamps, die hem in de rede valt): Laat my uitspreken, wy zyn toch geen waschwyven. De heer Kamps: Myn naam is Kamps. De Voorzitter: Het is altyd zoo geschied. Er scheen eene verdenking by hem op te komen. Hy wachtte een tydlang met het antwoord en verklaarde vervolgens: „Ik weet niet wat u met deze vraag be doelt. Indien lord Hurleton de politie zaken mocht hebben medegedeeld betreffende my, waardoor hij my denkt te benadeelen, dan heeft hy gelogen." De commissaris haalde de schouders op en zeide, terwyl hy op elk woord een oigenaar- digen toon legdo „Ik heb zoo iets niet beweerd. Maar laten wy aannemen, dat iemand de politie opmerk zaam heeft gemaakt op u. „Drommels 1" viel do Engelschman den commissaris in de rede, terwyi hy in de val liep, welke deze voor hem opgezet had. „Zeg u het maar ronduit, hy heeft my belasterd, omdat hij my hier vandaan wil hebben en ik hem in den weg sta!" „Dat heb ik niet gezegd", verklaarde de commissaris mst onverstoorbare kalmte. „Maar laten wy aannemen dat lord Hur leton „Spreek niet van lord Hurleton!" stoof de Engelschman op, die steeds opgewondener werd. „Hy is een zwendelaar, een schurk, een bedrieger, van wien ik zulke laagheden b-d moeten verwachten!" De verpachting heeft publiek plaats, en hier van wordt 'mondeling mededeeling gedaan in den raad. De heer Van Lamsweerde: Laat dan zien, waar dit gebeurd iswant met te zeggen de verpachting is publiek geschied, komt u by den rechter er niet doorde machtiging moet door den raad verleend worden. De VoorzitterHet zyn maar uitvluclitsels van de hoeren, die veel met advocaten omgaan, om zonder betaling er langs te komen. De heer Van Lamsweerd^doet nu een voor stel om den hoer Dals 250 te laten betalen. De Voorzitter: Ik zou mij schamen als lil van den gemeenteraad iets voor to stellen, zooals het contract hier voor mg ligt. Wy mogen het niet toegeven, en hy moet de heole som betalen. De haer Dals: Ik verzoek u die woorden terug te trekken, want ik hen de voorsteller niet, en uwe zegswyze is eene beleediging. De Voorzitter: Dit doe ik niet. De hoer Dals: Dan zal ik sr u toe ver plichten en vraag u voor de laatste maal uwe woorden terug te trekken. De Voorzitter: Dan zal ik ze tsrugtrekken* en maar zeggen, dat uw broer het voorstel gedaan heeft. De heer KampsIk verzoek dat het voor stel van den kantonrechter (mr. Van Lams weerde) in omvraag gebracht worde, zoo niot, verlaat ik onder protest deze zitting en ben morgen bij de deputatie. U schynt alléén de lakens te willen uitgeven. De VoorzitterIk doe het niet, ik doe het Dooit, zoolang ik leef. De heer KampsAllemaal personaliteiten. Het is eene pertinentie zonder weerga. Wy wonen Goddank niet in Rusland. De Voorzitter Hoe hard het mij ook valt, voor de meerderheid moet ik bukken. Ik stel dan voor enz. Het voorstel wordt thans met 8 stemmen tegen éóne stem (vooizitter) aangenomen. Ofschoon Eyraud en G a b r i e 11 e Bompard by hun verhoor twee geheel strydige verhalen gaven van de wyze, waarop zy Gouffé vermoordden, block toch uit. beider medodsc- lingsn met wolk eene zorg do misdaad voor bereid en met wolke gruwelyke wreedheid ze gepleegd werd. De kamer was hersteld in den toestand, waarin zy zich op den nacht van den moord bevond. Een sterks haak werd boven de alkoof deur in den muur geslagen en daaraan een katrol gehangen. Hierdoor werd vervolgens een sterk koord geslagen met een wartolbaak aan het einde. Eyraud toonde boe hy dezen haak sloeg in het koord, dat hem door Gabrielle werd aangegeven, en zeide dat hy er knoopen in gelegd had en ze, als 't ware spelende, om Gouffé's hals geplaatst had. Eyraud toonde verder, hoe de strop gebon den was om ze open te houden en hoe h6t er op ingericht was om Gouffé onmiddeliyk te dooden. Eyraud vertelde dit alles op kalme, eenvoudige wyze. Gabrielle daarentegen bleef luide tegen de beschuldiging protestesren en sprak zich elk oogenblik tegen. Omtrent hetjachtongeluk, dat den erfprins van Ratibor is overkomen, wordt het volgende gemeldDe erfprins van Ratibor reed in een wagen ter jacht. Plotseling raakte de wagen in een gat en kreeg gen hevigen „Gy spreekt daar zware beschuldigingen uit tegen een voornamen heer, wiens legiti matiepapieren in de beste orde zfln en dien do politie zeer goed kent." „Dan heeft hy deze papleren aan lord Hurleton ontstoleo, met het geld, waarvan hy' leeft, want hy was het laatst stalmeester in zyn dienst. Hy is een vroegere circus- ryder en heet Bernhard. Vraag het maar aan zone zuster Lucy, die hier gouvernante is bij eene familie, wier dochter de schurk wil trouwen." Ik zou van vreugde hebben willen dansen over deze bekentenis, maar de commissaris veranderde plotseling van toon „En gy hebt u niet ontzien", zeide hij drei gend, „u te leenen tot medeplichtige van een schurk, die naamloos ongeluk in eene fat- soeniyko familie wilde brengen? Ik laat u terstond arrrosteeren, als gy niot alles zegt, wat gy van den voorgewenden lord weet!" Tom Heat had, naar het schoen, weinig lust om met de politie in aanraking te komen. Hy begon terstond te vertellen. Bernhard en zyue zuster waren Duitschers, maar als kin deren van eeno tooneelspelersfamilio in Eoge- land grootgebracht. Hendrik, onze zooge naamde lord, word kunstrijder, maar deugde als zoodanig niet veel, omdat hem de noodige schok, ten gevolge waarvan de koetsier van den bok geslingerd werd. Terwyl een hout vester, die ook op den wagen zat, daar af sprong om de paarden tegen te houden, trachtte de erfprins de teugels te gi-ypen. Door zyn voorovorleunen gingen de beide hanen van zyno buks af en werd de erfprins in den linker bovenarm getroffen. Been of aders wsrden echter niet geraakt, zoodat do toe stand van den gewonds bevredigend is. De werkstaking van bouwlieden te Hamburg, welke 9 weken duurde, ie nu geëindigd. De werklieden hebben zich onvoor waardelijk naar de wensclion hunner patroons geschikt. De scharenfabrikanten te Solin gen hebben het werk gestaakt. De scharen slijpers te dier plaatse hadden oene firma geboycot en daar zy daarin ondanks het vorzoek van alle fabrikanten volhardden, hebben 78 leden der fabrikanten-vereeniging besloten geen scharen meer te siypen te geven. Eene menigte menschen is daardoor zonder werk. In het zuidwesten van IJsland is de influenza uitgebroken. Verschillende gevallen haddon een noodluttigen afloop. De overheid heeft strenge maatregelen genomen. Programma vau muziekuitvoeringen. MUSIS SACRUM. Zondag 13 Juli, te halfacht, door het Stafmuziokcorps van het 1de reg. infanterie, directeur: do heer Gottfried ManD. Eerste afdeeling No. 1. „'b Vierde", Marsch, Mann; 2. Ouverture: „Le Premier jour de Bonheur", Auber; 3. „Donau- Wellen", Rumaniecher Walzer, Ivanovici; 4. Fantaisie sur des Motifs de „Mignon", Opéra de Thomas, Mann. Tweede afdeoling: No. 5. Einleitung zur Oper „Die Loreley", Max Bruch; 6. Pilgercbor und Lied an den Abendstern aus der Opor „Tannhauaer", Rich. Wagner; 7. a. „Toreador et Andalouae",. Rubinstein; b. „Cléopatre", Polka de Concert pour Piston, Demaré; 8. Fantaisie sur des Molifa de „Hamlet", Opéra de Thomas, Mann. ZOMEEZORG. Dinsdag 13 Juli, to kwart over zevenen, Harmonie-Concert, te geven door het Stal- muziekcorps van het 1de reg. infanterie, directeur: do heer Gottfried Mann. Eerste afdeeling: No. 1. „Souvenir de Rembrandt", Marche, C. Lau2. Ouverture do l'Opéra: „Si j'étais Roi", A. Adam; 3. Fantaisie aus der Operette: „Nanon" (lste uitv.J, E. Gonee; 4. „Frühlings-Traumereien", Walzer, Mann; 5. Fantaisie et Variations sur des Motifs de „Próciosa," Opéra de Weber, Dunkier. Tweede afdeeling: No. 6. Ouverture: „Obéron", C. M. v. Weber; 7. „Ein Albuinblatt." farr. C. Lau), R. Wagner; 8. a. „Früblingszeit", Lied, R. Becker; „La Sere- nata", Légende Valaqne (lste uitv.J, transerite pour harmonio par Mann, G. Braga; 0. Fantaisie over eigen Liederen (lst-o uitv.J, [I. Ich hab dick geliebet und liobe dich noch. II. Ter lustecbon Taveerne. III. 'k Vlecht door uw blond, uw golvend haar. IV. Groete. V. Van een Mulderinueke. VI. Poème d'Amour. VII. Wonne dor Liebe.], Mann. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek, WEEK van 29 Juni tot en met 5 Juli. Datum. Uur. Aantal. Gem. Ee.g. Stafedk. 29 Juni. 8.16 9.45 7 16.8 t*J 30 8.15 9.45 8 16.4 1 Juli. 8.15 9.45 7 16.8 2 8.15 9.30 8 17.2 3 8.15 9.45 7 17.0 4 8.15 9.45 8 17.2 5 8.15 9.30 8 17.2 f*J Dit beteekentWanneer men 5 oubic feet 141.6 liters per uur van zulk gas verbrandt in een Sugg'e London-Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatjes, wordt een licht verkregen, dat in sterkte gelijk staat met 16.8, 16.4 enz. Standaardkaarsen, waarvan elke kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti per uur verbrandt. moed ontbrak voor gevaarlyke toeren, en ook als schoolryder kon hy maar op een matig succes bogen. Zqne zuster was in een Engelsch instituut op kosteu eener weldadige, voorname dame opgevoed. Toen zy lang genoeg by den con sul in dienst was geweest, beraamde zij met haren broeder het plan, dat op het punt stond te gelukken. De valsche lord had den clown, die hem in den circus terstond herkende, oene groote som aangeboden, indien hy wilde zwijg?» en hem toon uiteengezet dat hy door zyn liuwo- lyk onder alle omstandigheden aan geld zon moeton komen. Indiër, hy do huwelyksgilt terstond kreeg, dan wilde hy met deze na eenigen tyd verdwynon, en als dit niet het geval was, dan moest zyn schoonvader hem levenslang onderhouden, zelfs indien het uit kwam dat hy geen lord was, want hy was dan toch eenmaal de schoonzoon. Ik ben geen beste verslaggever en zie er daarom van af den schrik, de verbazing, do verrassing te beschryvon, toen des middags hot gerucht door M. ging, dat lord Hurleton en do gezelschapsjuffrouw van den consul larresteerd waren. Twee dagen na do arrestatie van den schurk acht ik Albus een bezoek. De oude heor

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 6