portieren van de koets was afgerukt, maar nu kwam eindelijk een politie agent opzetten, die het in het rijtuig duwde en de koetsier, zijne paarden aanzettend, maakte van een gunstig oogenblik gebruik om te ontkomen. Koningin Victoria van Engeland is buitengewoon gesteld op étiquette en uiter lijke vormen en duldt geene afwijking van de oude tradities. Tot deze oude vormen behoort dat de koningin, zoo dikwijls zij eene stad bezoekt, vóór haar vertrek den burgemeester tot ridder Blaat. De plechtigheid is zeer een voudig. De candidaat knielt voor hare majes teit neer; deze vraagt hem zijn naam; hij antwoordt eenvoudig (zonder het woord „Mr." uit te spreken) „Andrew Jones", of hoe zijn naam is; de koningin raakt zijn schouder aan met het zwaard en zegt: „Sta op, Sir Andrew Jones." Kort geleden wilde de koningin den mayor van eene dor kleine steden tot ridder slaan. De arme man was door de hem toege dachte eer geheel en al in de war. Hij was zóó zenuwachtig, dat hij, toen de koningin hem zijn naam vroeg, antwoordde„Mr. Thomas Hopkins." De koningin werd boos over dit schenden van de oude vormen, en zonder aan de aandoening van don armen man te denken, sprak zfl„Sta op, mr. Thomas Hopkins," legde het zwaard neer en verliet het vertrek. De postpakkettendienst tusschen Spanje en Portugal is met het oog op de cholera geschorst. Te Epene (b|j Brussel) heeft de politie Donderdag-ochtend een jongetje van negen jaar bewusteloos op den grond vinden liggen. Met versterkende middelen bijgebracht, verhaalde het arme kind dat hjj, door zijne ouders mishandeld, ontvlucht was en sedert vjjf dagen bijna niet gegeten en onder den blooten hemel geslapen had. Volgens het „Petit Journal" doet tegenwoordig een jongeling van achttien j iar, Montaut genaamd, op het eiland Oléron (Bene den Charente) veel van zich spreken, die alle ziekten door oplegging der handen geneest. Dagelijks ziet men honderd menschen „queue" maken aan de deur van dezen weinig ont wikkelden boereknecht. Hij neemt alleen vrijwillige geschenken aan. Het O. M. te Marennes heeft oen onderzoek ingesteld. De groote hitte in de Vereenigde Staten is geëindigd. Noordwestenwinden deden de temperatuur over het geheels land 15 tot 25 graden dalen. Op de Washingtonberg heeft het flink gesneeuwd. Cyclonen zijn de schuld van deze omwenteling in den dampkring. Bij Birmingham, in Alabama, zijn een personentrein en een goederentrein tegen elkander geloopen, waarbij 5 personen omkwamen. Eene vergissing!—Een jong meisje was ingeschreven op do conscriptie-lijst te Alais voor het jaar 1889. Ziehier waardoor deze vergissing ontstond. In het jaar 1869 werden op denzelfden dag twee kinderen geboren, een meisje en een jongen. Do knaap werd ingeschreven met de namen Jules Gui en het meisje met de namen Julie Fages. Na den doop, welke in de kerk geschiedde, bad eene vergissing plaatsmen gaf het inschrijvingsbriefje van den jongen aan de ouders van het meisje en dat van het meisje aan die van den jongen. Daar niemand van de partijen lezen kon, werd het abuis niet opgemerkt. De jongen overleed drie maanden daarna. Tegen de loting van 1890 ontvingen de ouders van het meisje eene oproeping voor de militie. Zij gingen naar den burgemeester en ten raadbuize werd de vergissing ontdekt. Thans is alles in orde. Woensdag is te Parijs zekere Cornet met zijn vriend Desmaret in hechtenis genomen, die er hun werk van maakten mede lijdende lieden op te lichten. De eerste speelde, met behulp van een stukje zeep in den mond, voor lijder aan vallende ziekte en de laatste voor philanthroop. Deze wierp, wanneer er genoeg volk was toegeloopen om den zieke by een apotheker in te dragen, een stuk geld in zijn hoed en ging verder rond om giften voor den ongelukkige in te zamelen. Een winkelbediende, die toevallig de voorstelling tweemaal bijwoonde, waarschuwde de politie. Bij een wervelstorm te Fargo, in Dakota, zijn 9 personen omgekomen, waaronder 7 k nderen van één gezin. Een trein, welke juist het station verliet, werd omgeworpen, ten gevolge waarvan 7 per sonen omkwamen en 19, ofschoon niet ern stig, gekwetst worden. Te Moorhoad, in Min nesota, werden 13 personen gekwetst en op beide plaatsen werd veei schade aangericht. De „Société des Wagons-Lits" hief; een spoorwegrjjluig laten bouwen, waarin men gedurende de reis een bad kan nomen. Een gedeelte van dezen wagen is bestemd voor berging van bagage, terwijl het andere gedeelte tot eene badkamer is ingericht, welke aan alle eischen, die men aan eene behoor lijke badkamer kan stellen, voldoet. In welke exprestreinen en op welke trajecten deze rijtuigen zullen looper, is nog met bepaald. Te Mechelen heeft verleden Woensdag-middag een nog niet opgespoord jong man met een steen de winkelruit van oen horlogemaker ingeslagen, waarop hij een tiental gouden horlogekettingen greep en zich wegmaakte, voordat de toeschouwers van hunne verbazing bekomen waren. Spoedig na hetbekendworden van het Duitsch-Engelsche verdrag wilde de telegraafkabel tusschen Helgoland en Cux- haven niet m6er werken. Men is thans bezig onderzoek te doen. Telegrammen, PARIJS, 11 Juli. Heden werd behandeld de aanklacht, welke de ex-minister van marine Aube ingediend heeft tegen de „Petite Répu- blique francaise" en de „Estafette", omdat zij hem aan de kaak gesteld hebben als aan- leidende oorzaak van de aanvallen op admi raal Duperré, chef van bet eskader in de Middellandsche Zee. De directeuren van beide bladen werden ieder tot drie maanden ge vangenisstraf, drie duizend franken boete en 1 ft. boete voor interest veroordeeld. BREMEN, 11 Juli. Majoor Wissmann heeft het tentoonstellingscomitó medegedeeld dat hij op het einde van Juli hoopt hersteld te zijn en dan gehoor zal kunnen geven aan de uitnoodiging tot het brengen van een be zoek aan de tentoonstelling. WEENEN, 11 Juli. Het „N. Tagblatt" spreekt het bericht van een aanslag op Stam- bouloff tegen. KAAPSTAD, 11 Juli. Het ministerio-Sprigg is afgetreden. De gouverneur heeft den heer Sauer met de vorming van een nieuw Kabinet belast. De zitting van bet Parlement is eene week verdaagd. PARIJS, 11 Juli. Kamer van Afgevaar digden. Nadat de door de Regeering ge vraagde 400,000 fr. voor de slachtoffers van den brand op Martinique en Guadeloupe waren toegestaan, begon de behandelng omtrent de indirecte belastingen in verband met de begrooting voor 1891. De heeren Léon Say en Peytral 6telden de verdaging der beraad slaging voor, terwjjl de minister Rouvier de uitvoering van het voorstel bestreed. Na lange discussie werd de verdaging met 295 tegen 249 stemmen verworpen. LONDEN, 11 Juli. (N. R. CStanley is ziek; hij lijdt aan eene maagontsteking. Het is niet zeker of zijn huwelijk morgen vol trokken zal worden. Dr. Parke en twee andere genee8hoeren behandelen hem. De heden door de vereeniging der Lon- densche postbeambten uitgevaardigde procla matie, eene algemeens werkstaking bevelend in de postkantoren, bleef schier onopgemerkt. BERLIJN, 11 Juli. (4. E) Hertog Ernst van Saksen-Coburg-Gotha heeft z(jn neef prins Ferdinand van Bulgarije te Karlsbad een bezoek gebracht. Naar men gelooft, 6taat dit bezoek met de regeling van gewichtige familie-aan gelegenheden in verband. De Italiaansche reiziger Casati, die ge- ruimen tjjd bi) Emin-pacha in de aequatoriale provincie vertoefde cn met Stanley naar Europa terugkeerde, is te Napels aangekomen. Casati liet zich zeer ongunstig uit over Stanley's houding ten opzichte van Emin-pacha. Volgens Casati heeft niet Stanley Emin gered, maar redde Emin Stanley, want Stanley verkeerde met zijne expeditie in zóó hopeloozen toe stand, dat hij zonder Emins hulp verloren ware geweest. WASHINGTON, 12 Juli. Het ontwerp be treffende de aanmunting van zilver, gelijk het door de gemengde commissie is aangenomen, is heden bi) het Huis van Afgevaardigden ingediend. LONDEN, 12 Juli. Het is niet waarschijn lijk dat het tot eene algemeens werkstaking der brievenbestellers zal komen. Het Lagerhuis heeft hot hoofdstuk der begrooting, waarin de bezoldiging van den minister van Ierland wordt bepaald, aange nomen. GASTE1N, 12 Juli. Keizer Frans Jozef is beden naar Ischl vortrokken. De keizer ver keert in den besten welstand. LONDEN, 12 Juli. Ofschoon Stanley onge steld is, behoeven bljjUexs het bulletin van dr. Parke de toebereidselen voor zijn huwelijk daardoor toch niet vertraagd te worden. LEIDEX, 13 .fall. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instit.) Verw.wind west tot zuidwest. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 13.5° C. 56.3°Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 14' C. 57.2 F.; 's middags 12 uren 17D C. 62.6° F.'s namiddags 4 uren 18.6° C. 65.3° F. Heden werd de uitslag bekend van de examens voor toelating tot eenige klasse van het gymnasium. Tot de vijfde klasse is toegelatenJ. Ch. A. Everwijn. Tot de vierde klasse: W. Weener, met her examen voor het Fransch. Tot de eerste klasseC. W. Ten Brink, J. Ccert, C. H. Hagen HGz., Ph. Van der Heyden, M. G. Hjjlkema, met herexamen voor het NederlandschD. J. Jongeneel, met her examen voor het Fransch; J. A. Kaiser WFz., W. F. Kaiser PJz., N. Chr. Kist, J. P. Th. Van der Lith, R. Middelkoop, met herexamen voor het rekenen; C. A. J. Qu3nt, A. Van R essen, A. J. Ricbelle, J. Serrurier, P. H. M. Teupken, A. J. Th. De Van. De uitslag der toelatings-examens voor de hoogere burgerschool voor jonger3 alhier is dat do twee adspiranten voor de 31e klasse beiden voorwaardelijk werden toegelaten, namelijk: H. Van Nouhuys, van Oudshoorn, en F. C. D. De Ridder, van Bodegrave. De twee adspiranten voor de 2de klasse werden beiden toegelaten tot de 1ste klasse en van de 39 voor de eerste klasse werden er toegelaten 32voorwaardelijk (o.) 2, nl. S. Klinkert, M. D. Beijerinck, A. J. Kortekaas, A. W. Frentzen v, H. F. Oostdyk, L. H. J. Stad houder, S. Crommelin, J. G. Dikshoorn, M. J. E. Bos, J. P. Gelpke, G. J. M. Maat, J. L. Sobels, S. Regensburg, R. Van Dam, M. R. Idema Greidanus, P. J. Schut, W. H. Hofstede H. P. Kelder, C. J. S. Tetterode, J. Kloos, C. M. Kooreman, H. M. Kooreman, W. Pottum, J. D. Meijsing, H. J. M. C. Van Oordt, H. G. A. Obreen, H. L. Van Hoogstraten, A. W. Mars man, R. De Wilde, B. K. Schuurman, H. L. B. Hennekus, F. U. Wybrands, A. M. Gelpke en H. J. Gorter. Afgewezen werden 5 adspi ranten. De gemeenteraad van Lelden zal a. s. Donderdag eene vergadering houden, niet, zooa-s gewoonlijk, des namiddags, maar dit maal des avonds. De commissie uit de Provinciale Staten van Zuid-Holiand heeft rapport uitgebracht over bet voorstel van Ged. Staten tot wijziging der Verordening op het leggen van spoorstaven ia de openbare wegen en haar gebruik. Zij stelt voorde uitbreiding der toelaatbare snelheid tot 20 K. M. per uur aan te nemen, onder de voorwaarde, dat van haar geen ge bruik worde gemaakt dan met aanwending van een automatischen rem aan de locomotief en minstenB twee volgwagens. Zjj meent tevens dat het wenschelijk ware de bepaling, voorkomende in ait. 7 sub 2, zoodanig te wijzigen, dat de twijfel worde weggenomen omtrent de beteekenis van het woord signalen, dat meer doet denken aan werktuigen dan aan personen, die in vele gevallen in de bebouwde kommen als wachters of begeleiders der doorrijdende stoomtrammen moeten in dienst gesteld worden, tot waar schuwing van de nadering van do stoomtram. ZQ doet daartoe het voorstel. Wat betreft den afstand, waarop de machi nist verplicht moet worden de bel te luiden ter beveiliging van hot verkeer over en langs den tramweg, meent de commissie dat die afstand, wil de bepaling eenige practische waarde verkrijgen, moet zijn zóó, dat de bestuurder van een in sterken draf op eenen kruisweg aankomend rijtuig de bel hoort op den afstand van het kruispunt, waardoor de bestuurder van het rijtuig de paarden vóór het langs het kruispunt rijden van de stoom tram tot stilstand kan brengen, en do com missie acht daartoe een afstand van 100 M. wenschelijk. Zij stelt alzoo voor om in het ontwerp besluit de woorden „van minstens 30 M."te veranderen in „minstens 100 M." Ter bevordering van eenheid van bepaling betreffende het getal wagens, dat zich aaneen geschakeld over eenige lijn in haren geheelen omvang mag bewegen, stelt de .Commissie voor om art. 9 al. 1. te lezen als volgt: „De hoofdconducteur van de tram, zoowel als de machinist, is verplicht zorg te dragen, dat geen wagen vóór en in den regel geen grooter aantal wagens dan drie achter de locomotief worden geplaatst. Bjj het bezigen van wagens, niet langer dan 6 M zullen twee van deze voor ééa gelden." In verband daarmede zou do laatste volzin moeten luiden: „Voor bepaalde lijnen kan hetzij voort durend, hetzij in bijzondere gevallen, uit breiding van het getal wagen3 door Gedepu teerde Staten veroorloofd worden." Voorts is bij de~ commissie de vraag gere zen, of bepalingen dezer verordening, thans alleen van toepassing op stoomtrams, ook niet van toepassing moeten worden verklaard op spoorwagens, door electriciteit in beweging gebracht. De commissie, ofschoon overtuigd van de noodzakelijkheid, acht het echter niet raad zaam daaromtrent esn voorstel te doen, daar dit van te ingrijpenden aard zou wezen en het wenschelijk is hieromtrent eerst eenige ondervinding te hebben, maar geeft in over weging de aandacht van heeren Gedeputeerde Staten hierop te vestigen, met uitnoodiging te zjjnor tijd nadere voorstellen daartoe be trekkelijk te doen. De hoogleeraar aan de Groningsche univer siteit mr. J. Oppenheim is door eene ernstige ongesteldheid aangetast. Het stoomschip „Sumatra", van Am sterdam naar Batavia, passeerde 12 Juli Kaap Rocca; de „Utrecht", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 12 Juli van Padang. In de 8tcd. Werklnr. zijn opgenomen DATUM. DAGEN. Volw. pera. Einde- ren. Tots&l 6 Juli Zondag 38 2 40 7 Maandag. 61 6 57 8 Dinsdag 56 6 62 9 Woensdag 62 6 68 10 Donderdag 63 6 69 11 Vrijdag 62 6 68 12 Zaterdag. 56 6 €2 ZOETERWOUDE. Geboren: Wrjbe, z. van T1k Hofetra en D. P. Roberti. Hendrika Geertruida,. d. van A. Corpel en E. D. Kuivenlioven. Hendrik Johannes, z. van J. J. Van Itcrson en M. A. W. Plug. Petronella, d. van L. Korpershoek en A. C. Zandvliet. Pieter, z. van H. J. Dieben en J. C. De Hertogb. Stijntje, d. van M. Slappendcl en A. S. v. d. Bos. Schiedam, 12 Jali. Moutwijn per HL., zonder fust of bel., 10.Jenever ƒ14.id. Amst. proef 15.50. Delft, 12 Juli. Kaas. 22 a 28 met gerogeldou handel. Aanvoer 111 stapels, wegende 40,240 KG. Edam, 12 Juli. Kaas. Aangevoerd 106 stapels, we gende 2§,683 KG. PrijB ƒ28.50. Wegens den tweeden Beursvacantte- dag wordt heden geen Prijs-eonranl van Effecten uitgegeven. ADTERTENTIËft. Voorspoedig bevallen van een Jongen Mevrouw M. HOOS-Soeteman. Rotterdam, 10 Juli 1890. (Deutsche Vaart 31.) Heden overleed, na een langdurig en smartelijk lijden, mijne geliefde Echt- genoote MARIANNA WILHELMINA HOUTZAGER, in den ouderdom van 35 jareD, mij nalatende 3 jeugdige kin deren, te jong om hun verlies te be seffen. JOHANNES PETRUS LAMBO. 's-Gravenhage, 10 Juli 1890. (Van-Diemenstraat 13) Eenige en algemeene kennisgeving. 1 Heden overleed mijn hartelijk geliefde Echt genoot de Heer PAULUS GLAUDUS COR- NELIS EIGEMAN, in den ouderdom van ruim 68 jaren. Wed. P. G. C. EIGEMAN, geb. Hoogeeocm. Leiden, 12 Juli 1890. De Heer en Mevrouw KIST-Becquer be tuigen hunnen hartelijken dank voor de tal rijke bewijzen van belangstelling, ondervonden, bij hun Zilveren Fee3t. Leiden, 12 Juli 1890. Da ondergeteekenden betuigen door deze hunnen dank voor de vele blijken van be- lingstell'ng, b(j de geboorte hurn9r Zoon on dervonden. E. J. DE BRUIJN. A. F. L. DE BRUIJN Stroebid.- Voor de talrijke bewijzen van belangstelling, welke wjj mochten ontvangen bij gelegenheid van ons 25 jarig Huwelijksfeest, betuigen wij onzen hartelijken dank. D. VAN LEEUWEN. S. VAN LEEUWEN - Van Groexixcen. Leiden, 12 Juli 1890. (Utrechtsche Veer 5.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 3