Gemengd NleuwSs tl y gelegenheid van h e 'c concert, morgenavond door het stafijuziekcorps der infanterie op „Musis SaqrUm" alhier te geven, zal de tuin wederom sierlyk mefc ballons worden verlicht. Deze week werden in „Rhynzigt" genomen393 zwembaden door heeren en 22 door dames. De temperatuur van het water is 18° Celsius. Door de Leidsche Zwemclub werden in de afgeloopen week diploma's als geoefend zwem mer uitgereikt aan G. H. Kaiser, F. H. Kelder, H. P. Kelder en C. G. Pel. Van eenige zijden verneemt men in de hooirijke gemeente Zoeterwoude van het broeien van hooibergen. Het kan niet genoeg aanbevolen worden, dat de eigenaars volgens art. 47 der Verordening hiervan aan gifte moeten doen by den brandmeester. Dit verzuimende, kunnen do nalatigen boeten be- loopen van hoogstens f 25. Uit Katwijk aan Zse wordt on« heden bericht: Gisteravond zijn ter harlng- visscherij vertrokken: KW. 50, schipper L. Van Duyn, van den reeder L. Van Duyn, en KW. 7, schipper W. Van Beelen, van den reeder F. E. Meerburg. Hedenmorgen de KW. 37, schipper C. Kuit, van den reeder N. Par- levliet, voor de 2de reis. De steurharing, door deze schuit aangebracht werd gisteren afgeslagen voor f 10.05 por ton (zonder fust Hedenochtend vereenigde zich een aantal leden van het corps diplomatique met hunne dames aan het strand te Sche- veningen. Het gezelschap maakte langs de kust te paard of op den muilezel een pleiziertochtje naar Katwijk aan Zee, alwaar de dames en heeren een lunch gebruikten. Hedenochtend is uit het Kanaal bjj 's-Hage opgehaald het ïyk van den tim merman v. Z., die gisteravond aldaar was gaan visschen en door een noodlottig toeval in het water is gevallen. De man was bij ziende. Eene jonge vrouw, te 's-Hage, die ruzie had met haren man, sprong gister avond in het water aan de Veenkade. Een schipper haalde haar 9r uit en legde de be- wustelooze in de armen van haren echtvriend. Eene 64-jarige weduwe, die het met hare dochter, bij wie zij inwoonde, maar niet vinden kon, trachtte zich gisteravond aan de Uile- boomen te verdrinken. Een drietal mannen haalde haar uit het water op en bracht haar naar buis. In de Lange Lombardstraat heeft een tim mermansknecht zich met eene b(jl in de hand geslagen. Hy zal waarschijnlijk een duim en een vinger moeten missen. Door het in brand vliegen van een petroleum- toestel geraakten gistermorgen aan den Z.-O. Buitensingel aldaar de kleederen van eene vrouw in brand. Door de buren werd zy over den grend heen en weer gerold en het vuur daardoor gedoofd. Zij had echter al ernstige brandwonden bekomen. Twee kooplieden, 19 en 20 jaar oud, stonden gisteren voor de rechtbank te 's-Hage terecht, de eerste ter zake dat hy op 27 Juni jl. uit eon winkel in het Achterom aldaar een pak dweilen van ongeveer 24 stuks had ontvreemd, en de tweede, dat hij met den eerste de dweilen verkocht en de opbrengst gedeeld had. Subst.-off. van justitie mr. Pleyte vorderde voor den eerste, die binnen de laatste 5 jaren reeds wegen3 diefstal veroordeeld werd, 1 jaar, en voor den tweede 4 maanden gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. N. Cramer, refereerde zich wat den eereten bekl. betrof aan 's rechters oordeel en beval den tweede in de clementie aan. Voor een slagersknecht, die zich op 16 Juni jl. in de Raamstraat aldaar aan boloediging, mishandeling en wederspannigheid schuldig maakte, vorderde het O. M. 1 maand gevan genisstraf; voor een metsolaar, oud 25 jaar, ter zake van beleediging en zaakbeschadiging (bet stukwerpen van een petroleumvat met een bloempot, door c-en geopend raam), eene boete van f 10; voor een koopman, oud 27 jaar, wegen3 wederspannigheid en mis handeling van bedienende beambten, 45 dagen gevangenisstraf. De uitspraak in deze zaken is bepaald op a. s. Vrjjdag. Do hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhago waarschuwt, dat men op zjjne hoede zy by het aanknoopen van handels betrekkingen met do hier na te noemen per sonen, dio veelal schrijven op advortentien, waarin iets te koop of ter overneming W&rdt aangeboden, en wel: L. Timmermans, F. D. Bastet, Th. TillekonsHazelï&t, S. Me'z, "W. J. Geervliet, J. Gronaat, J. H. Bekker, IV. Siehl Wzn., W. F. De Voogt, H. Italiaander, A. lVaanders, N. Brouwer, H, A. Nepveu, F. Winter, C. P. Van den Bergh, P. De Ligt, en mr. J. H. Mosselmans, vroeger advocaat, allen wonende te 's Gravenhage. Tegen de meesten is vroeger herhaaldelijk gewaarschuwd. Voor de Amsterdamsche recht- bank stond Donderdag terecht de 39-jarige C. L. Renzing, ter zake dat hy als wissel wachter en rangeerder in dienst der Hol- landsche IJzeren-Spoorwegmaatechappy, aan het station Hilversum op 24 Februari des middags te 2 u. 30 min. belast met de be diening van wissel 17, door zyne schuld ge vaar heeft doen ontstaan voor het verkeer door stoomvermogen, daar hy, toen de trein 2.65, komende van Kesteren, van het 3de op het 2de spoor moest komen, den wissel niet in den vereischten stand had geplaatst, waardoor genoemde trein in botsing is ge komen met eene locomotief, staande op het 3do spoor. Beklaagde bekende dit; hy had wel het sein op veilig getrokken, meenende dat hy den wissel had overgehaald, maar dit ver zuimd. Hy is reeds 16 jaren in dienst der Maatschappy en voor zyne onachtzaamheid disciplinair gestraft. De botsing was gering, de schade bestond slechts in een paar ge broken bufferstangen. De machinist van den binnenkomenden trein verklaarde dat beklaagde voorzeker in de meening moet verkeerd hebten dat de wissel goed stond; immers hy liep zelf op het 33e spoor en werd dus byna door de locomotief aangereden. De subst.-officier mr. Lulofs meende dat, al waren de gevolgen van het verzuim ge lukkig gering, het feit niettemin ernstig is, daar de gevolgen noodlottig hadden kunnen zyn. Met toepassing van art. 165 van het Wetboek van Strafrecht requireerde spreker drie dagen hechtenis. Een driftig knaapje uit Ouderkerk a/d. Amstel, de elfjarige Johan L., was op 5 Juni aan hot spelen met andere jongens, maar al spoedig werd het „katjesspel" en scholden zy elkander uit. In drift ontstoken, nam Johan L. een stuk schaar en stak of sneed daarmede den dertienjarigen Gysbertus K. eenige malen over het gezicht. Ter zake van deze verwonding stond het knaapje gisteren terecht en uit zyne beken tenis, zoowel als uit verklaringen van eenige getuigen bleek volledig zyne schuld aan het ten laste gelegde. Mr. Lulofs eische eene boete van f 1. Aan het stationsgebouw van den Holl. Spoorweg te Schiedam wordt een kunst stuk verricht. Daar het gebouw door den slap pen grond was verzakt, heeft men het aan vier kanten ontgraven ter diepte van de fundeerings- palenthans is men bezig om het geheels gebouw, door middel van vyzels, gelykmatig op zyne normale hoogte te brengen, wat reeds voor een gedeelte met gunstigen uitslag is geschied. Een gerucht liep Dinsdag te Amsterdam omtrent een afschuwelyken kin dermoord in de Zwartebyisteeg, by het Hekel- veld. Ziehier wat gebeurd is. Eene zekere vrouw S., die met een dertion-jarigen knaap en eene acht jarige dochter haren man ver laten heeft, woont aldaar thans by eene andere familie. In dit byeengegaarde huiegezin was de 13- jarige knaap, bovendien ziekeiyk en zwak van gestel, steeds de zondenbok, en meermalen gebeurde het, dat zyn 25-jarige broeder, een marinier, de taak op zich nam om den jongen, verdiend of niet verdiend, een pak slaag toe te dienen. Zoo ook Maandag-avond, en toen deze strafoefening gedaan was, bond men den jongen aan eene hand en een voet aan een kram, geslagen in den muur by de zol dering. Het zusje kreeg last, dat zo geen hulp mocht roepen, en daarop gingen de man, die er ook inwoonde, de vrouw en de marinier (zoon) naar de comedio. Togen halfóón werden de buren door het acht jarig zusje te hulp geroepenhaar broertje was zoo naar, zeide zy. Inderdaad, de knaap was reeds lang be wusteloos en den dood naby. De buren haastten zich het touw af te 3nyden en het kind liefdei yk te verplegen, waaraan het behoud van zijn leven te danken is. Tegen twee uren kwamen de onmenschen thuis, en het is te begrypen, dat de ontvangst door de buren was zooals zy wezen moest. De politie heeft togsh de ontaarde moed6r, zoon en inwonenden man proces-verbaal op gemaakt, doch tot heden bevinden zy zich nog op Vrye voeten. (Nbl. v. Ned.) De verstoorde trouwpartij! tn bruidje, uit de Saenredametraat te Am- irdam, wy zullen maar niet zeggen hoe ze heet, stond gereed om naar het stadhuis te gaan. De gasten waren verschenen, allen stonden op 't punt om in de rytuigen te stappen, toen een snuggore bol, een echte slimmert, ontdekte, dat er nog ééne kleinig heid ontbrak, maar eene kleinigheid, die in dit byzondere geval volstrekt niet gemist kan worden om de feeststemming hare ware hoogte te doen bereiken, nameiyk de bruigom. Jongens, waar is de bruigom, meisjes, heb je 'm ook gezien Helaas, niemand wist ant woord te geven, maar men keek elkander verlegen en vragend aan. Uitgekeken, buren ondervraagd, maar o jammer, geen sterveling kon het bruidje uit de doodelyke verlegen heid helpen, want hier hielp geen plaats vervanger. Plotseling verschenen er op een drafje twee jongens, ware redders in den nood. „Juffer, juffer", riepen ze de bruid reeds van verre toe, „zoekt u uwees bruigom?Die ligt in het plantsoentje in het gras te slapen." Er was geen minuut te verliezen. De ge fopte schoone snelt weg naar het bewuste plantsoentje en binnen een kwartier tyds keert ze in zegepraal terug met den nog half dronken Kobus, die er uitzag, alsof hy ter slachtbank werd gevoerd. De ontrouwe werd in allerpl wat opgeknapt en vóór hy nog goed wist, welk een heugiyk uur voor hem was aangebroken, zat hy reeds in de koets, aan de zyde der schuchtere maagd, die den erg naar jenever riekenden hartevriend met beide handen vasthield. In hare verbouwereerdheid had zy den koetsier den bruidsruiker ter hand gesteld, en toen draafden de gelukkigen weg, onder het ge juich der buren, die natuuriyk met genoegen bespeurden, dat 't zonnetje weder in het water scheen. Het paartje is getrouwd en des avonds werd er flink feestgevierd. De jonge vrouw danste en had dolle pret, terwyl haar echt vriend, onbewust zyner zaligheid, ergens voor mirakel in een hoek lag. (KL BI. v. Amst.) Op last van den ryksveearts wordt door ambtenaren en politie gewaakt tegen de ontscheping van een karbouw (buffel), die zich aan boord bevindt van het stoom schip „Gelderland" der Rott. Lloyds in de Spoorweghaven. Dsze maatregel wordt geno men op grond dat de buffel uit Indië komt, waar besmettelyke veetyphus heerscht. Het dier is bestemd voor de Rotterdamsche dier gaarde. Gisteren is aan de Grebbe onder Renen het bekende landgoed „Heimerstein", waarop de „koningstafel", waar Frederik Van de Paltz zoo gaarne vertoefde, geveild. Het geheel bracht 115,000 op. De „konings tafel", welke jaarlyks door zoovelen uit allo oorden des lande wordt bezocht, ging met nog twee perceelen voor f 28,650 in handen van den heer Leccius De Ridder te Renen over. De vrye wandeling in dat schoone oord wordt hierdoor hersteld. Door mevrouw Bulkley-Bekking is de volgende verklaring geplaatst in het te Lucern verschonend „Vaterland" van 6 dezer „Diep bedroefd en vertoornd door de zware lasterlyke beschuldigingen, welke tw6e per sonen op Maandag den 16den Juni te Freiburg in Breisgau tegen my hebben ingebracht beschuldigingen, welke gegrond zyn op leugen achtige verhalen, valsche brieven en den laeteriyken inhoud van telegrammen - ver klaar ik my aan al de my ten laste gelegde misdryven onschuldig. Ik heb die brieven niet geschreven. Ik heb dien mannen geen geld gegeven. Ik heb geen vervalschte telegrammen afgezonden. - Ik heb geenszins de gedachte gekoesterd om myn schoonzoon te dooden, noch heb ik iemand trachten over te halen een moord te begaan. Bedoelde twee mannen hebben in het einde van Februari niet op myn verlangen, maar op den raad van een bekwamen Hollandschen rechtsge leerde, met wien ik over het zonderling bezoek van die mannen was te rade gegaan, voor don commissaris van politie te Scheveningen dezelfde beschuldigingen ingebracht tegen den beer Hoek, die zp in Freiburg tegen my hebben opgeworpen. Vóór dat die twee mannen zich by my te Scheveningen hebben aangemeld, had ik noch den een noch den ander ooit gezien. Ik verklaar verder, dat de ambtenaar van het openbaar ministerie te Freiburg, die deze twyfelachtigq beschuldigingen tot de Zyiië gemaakt heeft, my of mynen verdediger de akte van beschuldiging niet heeft medegedeeld en my ook de gelegenheid niet heeft gegeven om my daarop te verdedigen. De ambtenaar van het openbaar ministerie heeft my in myne afwezigheid het recht ontzegd om een verde diger te stellen, een recht dat zelfs aan den zwaarsten misdadiger niet onthouden wordt. Door schyn bedrogen, heeft bedoeld openbaar ministerie eene ongelukkige vrouw en moeder onschuldig helpen veroordeelen. De lieve God, de hoogste Rechter, kent myne onschuld en weet dat ik het slachtoffer ben van een schandelyk komplot. Onder die omstandigheden is het voor my eene behoefte, openiyk de heilige verklaring af te leggenDat ik steeds beproefd heb vrede en huiselyk leven voor myne klein kinderen van hun vader af te smeeken. Dat ik hem steeds, uit liefde voor die kinderen, aangeboden heb, de smartelyke gebeurtenis sen aan beide zyden te vergeten. Dat ik, zyne raadselachtige weigering betreurende, langs wettelyken weg in Freiburg getracht heb, vooral voor den oudsten knaap, den lieven Henri, myn petekind, eene beter en liefde- ryker omgeving te vinden, waar hy zal leeren liefhebben in plaats van haten. Dat ik myne dierbare kleinkinderen liefheb met de oneindige trouwe liefde, waarmede ik hunne jeugdige moed6r beminde, aan wie ik eenmaal beloofd heb om voor den lieve» Henri, myn petekind, te zorgen als voor myn eigen zoon. Dat ik voor het aangezicht van God en alle menschen den heiligen eed zweer, dat het leven des heeren Hoek, van den vader myner geliefde kleinkinderen, my steeds heilig geweest is en immer heilig zal blyven." Naar aanleiding van deze „verklaring" van mevrouw Bulkley komt in de „Breisgauer Zeitung" van 9 Juli eene ambtelyke bekendma king van den groothertogelyken eersten Staats- anwalt, den heer Von Gulat, te Freiburg, voor, waarin deze eenige opmerkingen doet, ten einde eenige onjuistheden van de „ver klaring" aan te toonen. De beschuldigde weduwe Bulkley is zelfs in het geheel niet veroordeeld gewordenook wat zy mededeelt van hare veroordeeling is alzoo onwaar. Omdat het Duitsche wetboek van strafvor dering het verleenen van verstek in gevallen als dit niet kent, zoo werd de behandeling harer zaak uitgesteld en wel tot hare ver- schyning in het binnenland of tot zy zich vrywillig aangeeft. De beschuldigde en haar verdediger zijn alzoo volkomen vry en onbelemmerd in de ontzenuwing en de wederlegging van de bewye- middelen, die aangewend kunnen worden, in esne nog niet geëindigde strafzaak, ten einde vryspraak te bevorderen. Het staat aan de beschuldigde weduwe Bulkley om voor het gerecht alle middelen aan te wenden, die geschikt zyn in het be lang harer verdediging en tot tenietdoening en wederlegging van de bewyzen, die tegen haar spreken. Daarna eerst zal het laatste woord zijn aan het gerechtshcf, dat heeft te oordeelen. De rechterlyke uitspraak over hare schuil of onschuld te verkrygen, ligt dus eemg en alleen in de hand van de weduwe Bulkley zelve. Men deelt mede dat de stelen van kersen, gedroogd en getrokken als thee, een uitmuntend middel zyn tegen het hoesten. Te Barneveld is eenonbekend manspersoon van middelbaren leeftyd door een wagen met hooi overreden en terstond gedood. Daar de c a v a 1 e r i e-man o e u v i e s eerst op 26 September geëindigd zyn, zullen de Bredasche najaarswedrennen eerst op Zon dag 5 October plaats vinden. Onder de staaltjes, hoe dieven van de ergste soort Maandag-avond te Londen op de been waren en zaken meenden te doen, is onder meer het volgende bekend geworden Het rytuig der gravin-weduwe Van Shrews bury, die van hot Covent-Garden-Theater naar huis reed, werd door een hoop ruwe kerels tot stilstaan gebracht. De koetsier werd be dreigd, de portieren opengerukt on eene stem riep: „sleep er haar uit, pak de diamanten". Gelukkig voor de gravin had zij een Ameri- kaanschen bekende, die mede iu de opera was gewee6t, uitgenoodigd by haar plaats te nemen om hem aan zyn hotel af te zetten. Deze, die een forsche man moet geweest zyn, begon terstond met gezwindheid rechts en links klappen uit te deelen, welke lang niet malsch waren, want hy sloeg na elkander drie kerels neer, dat zy op straat tuimelden. Een der

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2