<§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VLEK Bladen. Kikeriki. Leiden, 12 Juli. Feuilleton, CHRISTIAN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer/0.17fr. Grootere letters naar plaaternimte. Voor het in- easseeren bniton de stad wordt f 0.10 berekend. Aan de Abonnó's daarop, wordt by dit nommer verzonden No. 42 van Kikeriki. Aan de universiteit alhier is het dotoraal- examen in de wis- en natuurkunde afgelegd door de heeren E. C. De Vries en F. Zeeman. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeens kennis dat de voor drachten betreffende het elementair teeken- onderwijs, bedoeld in zijne beschikking van 10 Juli jl., afdeeliig onderwijs, opgenomen in de „Nederlandsche Staatscourant" van 11 Juli jl-, zullen plaats hebben: te Leiden in de gymnastiekzaal op de Pieterskerkgracht. Bij de gisteren aan het departement van waterstaat, handel en nijverheid gehouden aanbesteding van herstellen en verbeteren van Rjjkstegraaflijnen tusschen Haarlem en Rotterdam, (raming f 1640) was het laagst Ingeschreven door den heer P. C. De Vrind te Leiden, voor f 1490. Wijl het lid der Provinciale Staten van Zeeland, jhr. mr. J. H. J. Quarles van Uf- ford als burgemeester naar Noordwijk ver trekt, zal in het district Goes, waarvoor hij zitting had, eene verkiezing voor de Staten moeten plaats hebben. Den heer C. Van Rijs Sr., te Zeven hoven, aan wien met 1 Juli 11. een eervol ontslag werd verleend als brievengaarder, met benoeming van zijn zoon J. M. Van Rijs in zijne plaats, werd ook met ingang van den 7den Juli j. 1. een eervol ontslag ver leend als bode van het te 's-Gravenhage onder de directie der heeren Van Zanten Jut en Le Comte gevestigde Begrafenisfonds, welke betrekking sedert den 13den Juni 1853 door hem werd waargenomen en waarin hij insgelijks door zjjn zoon C. Van Rijs Jr. wordt vervangeD. De ritmeester van het 1ste regt. hu zaren C. H. Van der Mersch heeft verzocht gedurende 3 jaren gedetacheerd te worden bjj het leger in Oost-Indië, in ruil met den ritmeester W. C. S. Van den Brandeler, van de cavalerie in Oost-Indië, thans met verlof in Nederland. Aan boord van het stoomschip „Batavia" zal den 9den Aug. a. s. te Rotterdam over gaan een detachement suppletietroepen, sterk 4 onderofficieren en 60 minderen, onder het bevel van den kapt. der inf. van het In dische leger W. G. A. C. Christan, terwijl medegeleider zal zijn de 2de luit. van dat wapen A. J. Gooszen. Omtrent het wetsontwerp, houdende be palingen ter uitvoering van de op 16 Nov. 1887 te 's-Gravenhage gesloten internationale overeenkomst, strekkende tot het tegengaan der misbruiken, voortvloeiende uit den verkoop van sterken drank onder de visschers op de Noordzee, buiten de territoriale wateren, goed gekeurd bjj de wet van 7 Augustus 1888 (Staatsbl. No. 123) en tot het tegengaan van soortgelijke misbruiken in de territoriale wateren des Rijks, heeft de Regeering hare Memorie van Beantwoording aan de Tweede Kamer ingezonden, vergezeld van eene nota, waarbij verschillende wijzigingen in het oor spronkelijke ontwerp zjjn aangebracht. De gebleken onwil om, ingeval de vergun ning tot handeldrijven werkelijk verleend is, deze te vertoonen, dient, naar de meening der Regeering, gestreng te worden gestraft, ten einde zij, die met het toezicht belast zijn, zoo min mogelijk in hunne veelal lastige taak bemoeilijkt worden. Omdat het niet-vertoonen van de vergunning alzoo gelijk moet worden gesteld met verkoop zonder vergunning, en het niet-vragen van vergunning in den regel ten doel zal hebben om onopgemerkt sterken drank te kunnen verkoopen, wordt op het niet-vertoonen van de vergunning een gelijk maximum van straf gesteld als op drankverkoop. De veroordeeling tot subsidiaire hechtenis wordt thans uitgesloten voor het geval het niet in Nederland thuisbehoorend schip of vaartuig is opgebracht, en zulks met het oog op de wijze, waarop volgens art. 19 de boete in dat geval verhaald wordt, terwijl in dit artikel de t(jd van verkoop nu zóó is geregeld, dat die verkoop ook bij voroordeeling bi) ver stek mogelijk wordt. Aan de leden der Nederlandsch Her vormde kerk in Nederland is een open brief gezonden door de den 6den November 1886 opgerichte „Vereeniging tot behoud der Neder- duitsch Hervormde Gemeente" te Rotterdam. Buiten hetgeen in Rotterdam tot bereiking van haar doel te doen was, stelde de ver eeniging zich voor, „in de toekomst, door aansluiting met andere gemeenten, de mid delen te beramen om den bloei der vader- landsche kerk te verhoogen, en haar een krachtigen invloed op het nationaal volksbe staan te verzekeren." li „En deze dan!" riep eene krachtige boe rendeern, terwijl zij met gespierden arm den sneeuwbal wierp, welken haar schitterend oog met welgevallen volgde, overtuigd dat zij haar doel treffen zou. En inderdaad, de sneeuwbal trof, na een sierlijken boog door de lucht te hebben ge volgd, den schouder van haar, voor wie hj) was bestemd. Lisa keerde zich om en op hare beurt pakte zij eenige sneeuw te zamen, welke tegen de berghelling lag, en slechts door eene snelle beweging kon zij, die het eerst had geworpen, den bal ontwijken, welke, ware zij blijven staan, haar anders midden in het gelaat zou getroffen hebben. Do drie boerenmeisjes juichten vanbewon- dsring over zulk een worp. „"Waar heeft Lisa dat geleerd?" zeide de eene; „het is voor de eerste maal, dat zjj mede naar den saeter gaat." „Lisa? Lisa kan alles, wat zij wil", sprak da tweede. „Wat zij wil, gebeurt." „Ho, hol Dat zou zij nog moeten bewijzen. Ik weet iets, wat zjj gaarne zou willen en wat toch niet gebeurd is." „Ei zoo, Ola? weet gi) weer meer dan anderen? Wat is dat dan?" Ola haalde de schouders op. „Wat behoef ik het u te zeggen, zoo gij het niet hebt opgemerkt? Als gij het gezien zult hebben, is het tjjds genoeg om mij gelijk te geven!" „O, meent gij die geschiedenis met Peter, dien zjj bedankt heeft? Nu, die kennen wij allen", sprak de jongste van de drie. „Maar daar behoeft men zooveel wilskracht niet voor te hebben." „Als hij u vroeg, Lena, zoudt gij niet weigeren 1" „Wie zegt u dat?" antwoordde Lena blo zend. „Hij. „Neen, gij zoudt niet weigeren, evenmin als ieder ander. Peter Olofsen is de rijkste jongen uit den omtrek en de knapste ook en h(j behoeft voor niemand te wijken." „En toch heeft Lisa hem afgewezen", sprak Maria. „Ik begrijp het niet." „Ik wel", hervatte Ola. „Ik begrijp het zeer goed. Als men u een zilveren beugel aanbiedt en gij kunt een gouden krijgen, dan weigert gij den zilveren. „En de gouden wil niet bjj ze wezen", In Rotterdam heeft de vereeniging haar doel in zooverre bereikt, dat er de kerkelijke crisis van Januari 1887 een gezond verloop heeft gehad, maar omtrent hetgeen de ver eeniging in de toekomst beoogde, is ze nog geen stap gevorderd, omdat het voorbeeld van Rotterdam nog in goene andere gemeenten navolging vond. De open brief strekt nu om tot Jhet volgen van het Rotterdamsche voorbeeld op te wekken, opdat daarna eene „Unie" gevormd worde. De eerste dag van den Bazaar, te Apel doorn gehouden, heeft gisteren opgebracht de som van f 1200, waaronder de entrée's mede begrepen zjjn. Vanwege H. M. de Koningin werden vele voorwerpen van kunst en smaak aangekocht, o. a. een schilderij, voorstellende de kerk vóór den brand, vervaardigd door den heer Melcher Tilmers, kunstschilder te Am sterdam. Gelijk men weet, strekt de opbrengst van dezen Bazaar ten voordeele van een nieuw orgel in de te bouwen kerk en is het plan door eenige jongedames op touw gezet. Bij koninklijk besluit is de loteling L. P. J. Kleyn, van de lichting der nationale militie van dit jaar, uit de gemeente 's-Gra venhage, thans ingelijfd bij het 4de reg. in fanterie, ontheffing van den werkeljjken dienst verleend tot 8 Jan. 1893, op grond dat hjj als tamboer bij het regiment grenadiers en jigers werd veroordeeld tot eene militaire gevangenisstraf van zes maanden, met ont zegging van het recht om b(j de gewapende macht of als militair geëmployeerde te dienon, voor den tijd van vijf jaren, welke zullen eindigen 8 Januari 1893. Bij de loting viel hom een dienstplichtig nommer ten deel en wees de militieraad hem tot den dienst aan, in stede van hem, overeenkomstig art, 56, 3o. der militiewet, voorloopig niet tot den dienst toe te laten. Door den heer A. P. C. De Roo c. 8. te Breda zal eerlang aan de Regeering de be williging en de koninklijke goedkeuring wor den gevraagd voor de oprichting van eene afdeeling vrijwillige cavalerie, waarvan de leden alsdan in het genot zouden deelen van een verkorten diensttijd bjj het leger. De heer De Roo is gepensionneerd officier van het Nederlandsche leger en zou dan als comman dant en voorloopig tevens als instructeur optreden. Hij heeft alle verwachting dat, wordt z(|n plan verwezenlijkt, dit navolging in den lande zal vinden, waardoor het legerbestuur in tjjd van oorlog zou kunnen beschikken j over een aantal goed geïnstrueerde en ge- I disciplineerde vrijcorpsen, die onder den door zeide Maria lachende. „Gjj meent dat zjj op Christian het oog heeft? Nu, dien gun ik haar. H(j is de vervelendste man, dien ik ooit heb ontmoet; hij is mooi, dat erken ik, en als hjj spreekt, zegt h(j zeer juist wat hjj bedoelt, maar hij spreekt bijna nooit en boven dien, wat heeft die man in de wereld? Hij is ternauwernood goed genoeg voor ons." Terwjjl zjj dit zeide, had Maria weder een sneeuwbal gemaakt en wierp dien met zoo veel kracht tegen een hek in de nabijheid, alsof nog iets anders dan hare spieren haren arm in beweging had gebracht. „Zeg dat niet, Maria", hervatte Ola; „er is geen meisje in geheel Nordland, dat niet gaarne hem tot man zou nemen, maar hi) vindt ons te min; hjj heeft het oog op eene rjjke boerendochter, en gi) zult zien, dat bij Lisa trouwt. Daar durf ik alles onder ver wedden." „En Lisa doet al haar best om hem de zaak gemakkelijk te maken", zeide Lena. „Zjj gaat nu weder naar hem toe, in plaats van b(j ons te blijven. Maar het is tevergeefs." „Ik heb u gezegd", herhaalde Ola, „dat zjj kan wat zjj wil." „Wjj zullen zien", zeiden de twee anderen, en lachend en stoeiend ging het drietal uit elkander en begon weder met sneeuwballen hun zelf gekozen bevelhebber goede diensten aan den lande zouden kunnen bewijzen. De luit. ter zee der 2de kl. jhr. J. O. De Jong van Beek en Donk, dienende aan boord Zr. Ms. torpedo-instructieschip „Mamix," wordt met 18 dezer op non-act. gebracht en vervangen door den luit. ter zee der 2de kl. M. C. Van Hall, terwijl met dien datum aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord wordt geplaatst de luit. ter zee 2de kl. M. J. Gilhuys. De officier van gez. der 2de kl. b(j de zeemacht H. A. Molema wordt met 1 Aug. a. s. geplaatst aan boord Zr. Ms. schroefstoom- schip „Van Galen." De Algemeene Nederlandsche Wereld- taalvereeniging „Balif Mekom Valiidi" zal hare eerste algemeene vergadering houden te Haarlem op Donderdag 21 Augustus, 's na middags te 1 uur. Daarin zal o. a. gesproken worden over middelen tot verbreiding van volapük in Ne derland, in te leiden door den heer J. E. K. Van Wijnen, cif voor Zuid-Holland, te Willige Langerak bjj Schoonhoven. Na afloop diner en vervolgens uitvoering door het quartet „Loreley" van éón- en meer stemmige liederen. Op Vrijdag 22 Augustus heeft er een rij toer plaats door de omstreken van Haarlem, of een bezoek aan Amsterdam. Uit het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over de spoorwegovereenkomsten blijkt, dat de Afdeelingen niet zeer talrjjk bezocht warendat slechts enkele leden voor Staats-exploitatie waren; dat vele leden over wegend bezwaar hadden togen het beginsel van concentratie en concurrentie, en de voor standers van het ontwerp die bezwaren be streden dat onderscheidene leden genegen waren het wetsontwerp aan te nemen; dat een gedeelte der leden de geldelijke offers niet te hoog achtte, maar dat vele andere leden ongunstig over de finantiëele quaestie oordeelden, terwijl enkele leden zich hun oordeel over het ontwerp voorbehielden tot na de inlichtingen der Rogeering. De Fransche senaat heeft, in de zitting van 4 dezer, een reeds door de Kamer van Afgevaardigden aangenomen wetsontwerp goedgekeurd, waarbij een recht van fr. 6.60 per 100 kilo wordt vastgesteld op ongemalen Turk- sche tarwe en van fr. 8.60 op het daaruit vervaar digd meel. Voorts is een recht van fr. 6.60 vastgesteld op ongepelde rijst, van fr. 9.60 op gepelde rijst, van fr. 11.60 op rijstmeel en van fr. 6 en fr. 8.10 op gierst. (Sts.-Crt.) te werpen, in afwachting dat de tijd daar zou wezen, om het vee in de saeters te brengen. Het was Juli en de boeren uit Nordland hadden hun vee naar het gebergte gezonden, waar het was toevertrouwd aan de hoede van eenige jonge meisjes en een paar knechts, die de saeters bewoonden. Zoodra de zomer is gekomen en het Juli- feest, de Sint-Jan, is gevierd, worden de koeien naar de grasvelden in het gebergte gebracht en zij, die haar verzorgen en op haar passen, leven eenige maanden lang van de samenleving verwijderd, zich bezighou dende met zuivelbereiding of handenarbeid en haren ledigen tjjd zoo aangenaam mogelijk doorbrengende. Maar het klimaat in het noorden is ook in den zomer niet zoo ontzenuwend als de zwoele luchtsgesteldheid van het zuiden. De zon, welke nooit beneden de kim daalt, schijnt ook in een zedelijk opzicht invloed uit te oefenen en daar w(jn in het noorden tot de groote zeldzaamheden behoort, ontbreken er twee van de drie gevaarlijke raadslieden, waarvan de latijnsche dichter gewaagt. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1