LEIIISCH DAUBLAD. NOORDZEEBAD SCHIERMONNIKOOG. f 1.40 f 1.20 GEOPEND het Hotel en Paviljoen. Opruiming Wefl. J. STEENHADER Zn., liriuia verselie GRASBOTER, KENNIS IS MACHT.' Kinderuiantels, Tricot Rin- der-TailIes en Jurken, N#. 9323. Maandag 14 Jrili. A*. 1890. [Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 12 Juli. Burgerlijke Stand. Vervolg der Adrertentiën. Met goede bewijzen eene Huishoudster, Goede tafel, fijne Wijn en nette Bediening, Pension zeer billijk. I. E. VLAANDEREN, Directeur. Oud-Bad-Hotel-Houdet' te Katwijk aan Zee. HEKWERK, PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. franco per post1.40. Afzonderlijke Nummers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regele 1.05. Iedere regel meer 0.1$$ Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het tn casseoren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Vrijdag 18 Juli a. s. zullon, des avonds te zeven uren, door den eere-voorzitter van de uit voerende commissie aan de bekroonden bij de in April gehouden wedstrijden voor handwerks lieden en leerlingen, door de afdeeling Leiden en omstreken der Maatschappij tot bevordering dor Bouwkunst uitgeschreven, do medailles, diploma's en geldelijke belooningen uitgereikt worden in de buiten-sociëteit „Amicitia", welk lokaal wederom welwillend door hoeren commissarissen aan de uitvoerende commissie ia afgestaan. De uitreiking zal worden opgeluisterd door oen concert van hot muziekcorps der dienst doende schutterij. Bedankt is voor het boroep naar Oos- terwolde door ds. J. Bolkestein, te Ter-Aar. Generaal Joubert, de overwinnaar van Amajuba, is van Kaapstad naar Engeland vertrokken en zal ook ons land bezoeken. Hy zal hier feestelijk ontvangen worden, waarvoor te Amsterdam eene commissie zal worden gevormd. De heer H. J. Leemans, oud-strijder van het jaar 1830, is te Brielle in den ouder dom van 80 jaar overleden. Hy behoorde tot de verdedigers der citadel van Antwerpen. De heeren mr. Th. M. Verster, advocaat, B. Boom, J. W. Van Vooren, L. C. Van Vleuten, H. W. Goldbach, G. A. Herklots, R. L. Keiler man, J. Bartbólémy, B. Van Erp Taalman Kip, J. G. J. Van Oppenraay en A. C. Eyssel, allen oud-officieren van het Ned. of Ned.- Indische leger, hebben aan de Eerste en de Tweede Kamer weder adressen gericht over de zaak-Willink Ketjen. Zjj deelen mede dat zij, na aan den raad van ministers een adros gericht te hebben, een onderhoud gehad heb ben met don minister van koloniën. Deze hoeft verklaard dat do regeering niet voor nemens was, aan de bezwaren van adres- santon te gemoet te komen. Zij vroegen toen in eene oproeping aan het Nederlandscho volk goldeiyken steun, om de regeering langs ge- rechtelyken weg te noodzaken, het onrecht, dat den hoer Ketjen aangedaan zou zijn, te herstellen, in de eerste plaats door de afgifte van de door hem geëischto stukken. Die steun is echter niot voldoende verleend, zoodat do heer Ketjen buiten Nederland oen werkkring heeft gezocht en adressanten verzocht hunne pogingen te staken. Aan dit verzoek hebben zij voldaan, doch zjj verzoeken nu aan de Kamer bij de regeering aan te dringen lo. alsnog eene schadeloos stelling voor het door hem thans gederfde volle pensioen uit te keeren en 2o. zoodanige wijzigingen te brengen in de regeling van het ontslag der N.-I. officieren, dat nimmermeer op deze wijze een braaf en dapper officier, in de kracht van zjjn leven, aan het leger en het vaderland kan worden ontrukt. De toestand van den lieer Granior, de door eene beroerte overvallen vroegere orkest- directeur der Haagsche Opera, is in zoover verbeterd, dat hy weldra zonder steun zal kunnen loopen. Omtrent zjjn vertrek is nog niets bepaald, maar vermoedelijk zal het nog wel eene maand duren, alvorens de reis zal worden aanvaard. In de Staatscourant van 10 dezer is op genomen een staat van nalatenschappen, be rustende bij de weeskamers te Batavia, Semarang, Soerabaia en Padang, waarvan do saldo's, als de som van f 250 niet te boven gaande, door de daarop rechthebbenden ook kunnen worden opgevraagd en ontvangen in Nederland bjj het ministerie van koloniën. De uitkeering van eene nalatenschap in Nederland zal niet eerder geschieden, dan nadat van het Indisch bestuur bericht zal zijn ontvangen, dat zich nader geene schuldeischers bij de Weeskamer hebben aangemeld en het minis terie van koloniën tot betaling van het saldo kan overgaan. Bjj koninklijk besluit is, met ingang van 16 Juli a. s., benoemd tot amanuensis bjj de koninklijke bibliotheek te 's-Gravenhage, G. J. Bekink, thans tweede assistent bjj die rijksinstelling. De officier van gezondheid 2de kl. b(j de zeemacht A. E. Sissingh, met ingang van den 16den Augustus a. s., bevorderd tot of ficier van gezondheid lste klasso. In zjjn rang overgoplaatst bjj hot regiment grenadiers en jagers, de lste luit. jhr. A. H. M. M. Van Pabst van Bingerden, van het 5de regiment infanterie. Mot ingang van 1 Augustus a. s. J. Van Oldenborgh L C.zn. opnieuw voor den t(jd van drie jaren benoemd tot directeur uit don handel van het vrjj-entrepot te Dordrecht. Met ingang van 1 Augustus a. s. benoemd tot directeur van liet post- en telegraafkantoor te Zieriksee J. A. Dorrenboom Jr., thans in gelijke betrekking te Sluis. Gemengd Nieuws. Morgen, Zondag, en volgende dagen zullen de deuren van het Van-der- Werf-park geopend zjjn tot des avonds te 9 uren. Voor hot door do Nationale Vereeniging te 's-Hage gevormde plan om op 31 Augustus a. s., den Prinsessedag, oen gekostumeerden optocht te organiseeren, zal de medewerking van kunst- en vakvereni gingen aldaar worden ingeroepen. Een treurig ongeval heeft te Delft plaats gehad. Terwijl vrouw P. bezig was met wasschen, moest zj) zich voor eenige oogenblikken verwijderen. Het zeer jeugdige kind, dat zich vermaakte met de werkzaam heden der moeder gade te slaan, viel tijdens hare afwezigheid in het kokende zeepsop, ten gevolge waarvan het geheele bovenlijf der kleine als met brandwonden overdekt werd. Het deerniswaardige kind moest in het gasthuis worden opgenomen. Bjj den aanvang der bijeenkomst van het Leger des Heils te Rotterdam had gisteravond by het aansteken der gaslichten een ongeluk plaats. De gaskroon viel naar beneden, juist op een der toehoorders, waar door deze eene ernstige verwonding aan het hoofd bekwam. De man werd naar het Zie kenhuis aan den Coolsingel gebracht. Het gevolg van het ongeluk was, dat er geene bijeenkomst gehouden kon worden. {N. R.) Het was de heer H. Van Wijngaar den, van Gouda, niet van Den Haag, die, evenals de heer J. v. Mens, van Rotterdam, in den schietwedstrijd te Berlijn een pry's- beker won. Dezelfde onderscheiding werd nog behaald door onze landgenooten de heeren J. Van den Donker, Rotterdam; J. H. Sc'ireuder, Rotter dam; F. Kesting, Kralingen; J. Van Sille- voldt, Kralingen, allen leden der scherpschut- tersveroeniging „Rotterdam". Men meldt uit Utrecht: De heer P., sigarenfabrikant alhier, ontving dezer dagen van een handelsvriend te Bremen een tele gram, waarin deze hem machtigde om aan zjjn zoon, die zich te Amsterdam bevond en binnen weinige dagen naar de Nieuwe Wereld zou vertrekken, eene som van f 200 uit te betalen, wanneer deze daarom mocht komen vragen. Niet het minste kwaad vermoeden hebbende, stelde de heer P. een paar dagen later bedoeld jongmensch de gevraagde gelden ter hand, doch meldde tevens den vader, dat aan diens verlangen was voldaan, die echter por om gaande antwoordde van niets te weten on geene machtiging te hebben verleend. Bjj een daarop gevolgd onderzook kwam al spoodig aan hot licht, dat hot bewuste telegram door den zoon zelf was verzonden geworden en dat deze, om dit te kunnen doen, even van Amsterdam, waar hy zich werkeluh ophield, naar Bremen was gereisd, vanwaar hy echter onmiddellijk naar Amsterdam terug keerde, om vervolgons aldaar het geld in ont vangst te nemen. Sedert heeft men van dit veelbelovend jongmensch niets meer vernomen. Naar men uit Goes aan de „Mid- delb. Crt." meldt, moet gisteren door een echtgenoot, die van zijne vrouw gescheiden leefde, een tienjarig dochtertje op straat ge lokt en weggevoerd zjjn. De politie doet on derzoek. Eene nieuwe toepassing van den phonograaf is in verband met Stanley's bruiloft bedacht. Bjj de plechtigheid in West minster Abbey zullen 3 phonografen op ver schillende plaatsen worden neergezet om het gelui der klokken, de muziek van het orgel en het gezang der koren op te vangen en te bewaren. Deze phonogrammen worden door Edison's vertegenwoordiger, den heer Gourand, Stanley en zyner echtgenoote aangeboden. Het gelui der klokken zal dus niet worden „wegge dragen op den adem des winds", doch zoolang bewaard blijven als de wassen rollon goed bljjveii. Bekend is dat de klankschrjjver zeer geschikt is om zoogen. kopjj te vervangen. Naar een correspondent aan de „Pall Mall Gazette" schrijft, verkiezen de zetters in een Amori- kaansch dagbladbureel, waar het werktuig reeds 6 maanden gebruikt wordt, een phono- graphisch verslag boven het geschrevenehet is gewoonlijk duidelijker en kan even goed beknopt worden gegeven als een schriftelijk uittreksel van besprekingen. De heer Anton Greshof, do bekende Congo- reiziger, thans te 's-Hage, is door Stanley uitgenoodigd z(jn huwelijk by te wonen on is daartoe naar Engeland vertrokken. Stanley maakt met zyne echtgenoote, na de voltrekking van het huwelyk, eene grooto reis door Europa en vervolgens door Noord- Amerika. ALKEMADE. Geboren: Johannes Tennis, 7.. van M. De Graaf en A. Uijterlinde. Leonardus, v.. van G. Yan Zoen en C. Yan Leeuwen. Johanna Maria, d. van G. Van Zoen en C. Van Leeuwen. Willem, 7.. van W. Munnik en W. Van Wijk. Wilhelmina Maria, d. van E. Weetstein en M. W. v. d. Stoel. Jacob, z. van J. Spaargaren en G. Wassenburg. Overleden: Elisabeth Van der Meer, 2 m, d. van C. v. d. Meer en M. Wessolman. Maria Johanna De Koning, echtgon. van M. Hofdijk. MANDENMAKERSSTEEG 4, BIJf DE WAAG, noteeren tot a. s. Zaterdag: ad per K.G. ad per K.G. PS. Nog voorhanden ZEER FIJNE OUDE LEIDSCHE- en GOUD9CHE KAAS. biedt zich een gehuwd TUINKNECHT met October of eerder aanbekend met Moes tuinderij en broeiery van Vruchten. Adres met franco Brieven onder de letters W W aan het Bureel van dit Blad. Wordt gevraagd, tegen Augustus: liefst buitenmensch, van den P. Godsdienst, ongeveor 50 jaren, by eeno alleen wonende oude Weduwe. Eene goede oppassing en behan deling van deze is lioofdvereischte. Die hier op betrekking beeft, vervoege zich schrif- teiyk of in persoon bij J. W. VAN EGMOND, op do gewone lesuren, te Valkenburg. VEREENIGING Den leden wordt hiermede bekend gemaakt dat de overgangs-examens zullen afge nomen worden op 14, 15 en IS Juli a. s., HET BESTUUR. Aanbevelend, Een bekwame KOK gevraagd, geheel op de hoogte om zelfstandig in eene fabriek van Verduurzaamde Levensmiddelen te werken. Goed salaris en vaste betrekking. Brieven fr. lett. T A 7, aan hot Alg. Adv.- Eur. van NIJGH VAN DITMAR, Rotterdam. gegoten en gesmeed, zeer geschikt voor plaatsing op Houten Paaltjes of Hardsteenen Neuten, uit de hand TE KOOP, op de voor malige Villa „Rynoever" by Leidenbenevens twee ijzeren Kolommen en eene Trap. VAN tegen veel verminderden prijs.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 13