BPITEr^ARp. vfaaki-jjk. In ^de v<(}Cns^ag gehouden vergadering van j,9n -aryschen gemeenteraad heeft de hoer „utuvy uit naam van het bureau verklaard, '■dut er geen tyd was om uitvoering te geven aan bet denkbeeld van een „feest van het verbond der gemeenten van Frankryk" ter gelegenheid van het Bastillefeest, den 14den dezer, en voorgesteld dit tot het volgende jaar uit te stellen. Gisterochtend zijn ten overstaan van den voorzitter der Kamer, den heer Floquet, en verscheidene leden van het bureau proeven genomen met door den ingenieur Cassagnes uitgevonden „steno-telographische" toestellen, bestemd om het schrift der snelschrijvers onder het schrijven over zekere afstanden over te brengen. De proefnemingen worden heden tijdens de vergadering der Kamer herhaald. Een 600 winkelbedienden te Par(js heb ben eene vergadering gehouden en motiën aangenomen, er op aandringende dat de win keliers op den feestdag van 14 Juli hunne winkels zouden sluiten en dat zjjzelven, in de door de Kamer aan te nemen ontwerpen tot regeling van den arbeid, met de werklieden op ééne ljjn zouden worden gesteld. De minister van openbare werken heeft, met het oog op de cholera in Spanje, de spoor- wegb9sturen uitgenoodigd om maatregelen te nemen opdat, ingeval reizigers uit dat land alvorens de plaats hunner bestemming te bereiken don trein verlaten, de burgemeester der betrokken plaats omtrent hunne aankomst worde gewaarschuwd. In de Cbalignystraat te Parijs is van wege de gemeente een tweede station van rijtuigen geopend voor het vervoer van zieken naar de hospitalen. Na gebruik worden de rijtuigen, evenals de koetsier en vordere per sonen, die aan het vervoer hebben deelge nomen, steeds zorgvuldig ontsmet. Het Hof van Parijs heeft het vonnis bekrachtigd, waarbij de heer Goorgel tot eene maand gevangenisstraf en 2000 fr. boete, de uitgever der „Figaro" tot 500 fr. boete en beiden te zaraen tot 10,000 fr. schadeloos stelling aan den vermaarden schrijver Erek- mann werden voroordeeld. Het arrest moet in tien Parysche en tien departementale bladen, ter keuze van genoomder. heer, werden open baar gemaakt. De markiezin Du Plessis-Bellière te Parijs heeft hare fraaie woning naast den corcle van de Rue Royale vermaakt aan de nunciatuur aldaar. Montpellier maakt zich bezorgd over hot plan om te Marseille eene geneeskundige faculteit te vestigen. Eene deputatie uit den Raad is naar Parijs vertrokken, om den mi nister van onderwijs van dat plan af te brengen. Wanneer het wordt doorgezet, wil de geheele Raad zijn ontslag nemen. Dnltaohland. De Duitsche keizer heeft met zijn jacht, de „Hohenzollern", het Duitsche eskader te Bergen verlaten en zich vervolgens naar Eide b-geven. Het was dezer dagen 25 jaar geleden, dat Felix Dahn tot professor in de rechts wetenschap werd benoemd. Reeds op 15-jarigen ouderdom kwam Felix, de zoon van den too- neelspeter Friedr. Dahn, aan de hoogeschool en in 1855 gaf hy zyn eerste rechtskundig werk uit, waarmede hij te Munchen den doctorstitel verwierf. In 1864 werd hy pro fessor te München, ging van daar naar Konings bergen en geeft sinds een jaar hooger onder- wp8 aan de universiteit te Breslau. Uit berichten, voorkomende in de Berlyn- sche bladen, is af te leiden dat in den toestand van den beroemden letterkundige Friedrich Spielhagen verbetering is gekomen. Hy leed aan typhus, maar zal weldra hersteld wezen. Te Leipzig promoveerde tot doctor in de philosophie prins Frans Jozef Von Bat- tenberg, op een proefschrift, waarin hy een staathuishoudkundig onderwerp in betrekking tot Bulgaryo behandelde. Toen zyn broeder, prins Alexander, over Bulgarye regeerde, leerde hy land en volk kennen. Italië. De Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren by geheime stemming, met 161 tegen 41 stemmen, de maatregelen goedgekeurd, welke ten behoeve van de stad Rome door de regee ring zyn voorgesteld. Verder zyn aangenomen do wetsvoordracht tot reorganisatie der Ban ken van Sicilië en Napels en het wetsontwerp, waarby de dienst der telephoon aan den Staat wordt opgedragen. De hebt Bonghi ontwikkelde eene n".otio, waarbij de regeering wordt uitgenoodigd door «Ito haar ten dienste staande middelen de internationale scheidsrechterlyke uitspraak te begunstigen. De minister Crispi verklaarde dat niemand meer dan hy de invoering van zulk eon maatregel zou toejuichen, doch men mag zich geene illusion maken. De toestand in Europa is minder gunstig voor het stelsel van alge- meenen vrede, dan die in Amerika. Voor het oogenblik kan een staatsman niets meer doen, dan het uitbreken van den oorlog te verhinderen. Woorden van vrede zullen door Italië in alle congressen worden verkondigd, en indien de oorlog vermeden wordt, zal de Italiaansche regeering haren strikten plicht vervuld hebben. De Kamer betuigde eenparig hare instem ming met de motie-Bonghi, welke ook door Crispi werd ondersteund. Daarna ging de Kamer uiteen. Rome, Napels, Florence, Genua, Turyn, Milaan, Venetië en Spezzia zullen telephonisch verbonden worden. Ook zal eene telephoon ge legd worden van Napels naar Palermo en van Palermo naar Messina. Belfglë. Op 31 December zal in België weder eene volketelling worden gehouden. Intusschen hebben eenige statistiekbeoefenaars uit den bevolkingsstaat der gemeenten eene soort van raming opgemaakt, volgens welke België op dit oogenblik 6,000,000 zielen zou tellen. Brussel met zyne voorsteden beeft thans 471,000 inwoners. Te Brussel had dezer dagen de begrafenis plaats van dr. Van Weddingen, aalmoezenier aan het Belgische hof en lid der Belgische academie van wetenschappen, die op 49 jarigen ouderdom te Laeken is overleden. Zyn belang- rykste en grootste werk, dat hem by de ver kiezing voor de academie de meerderheid be zorgde, verscheen verleden jaar en was een opstel over de studie der critische wijsbegeerte. Te Brussel zyn 4 schilderyen van Courbet tegen liooge pryzen verkocht. „De golven" werd met 15,000 fr. betaald, het portret van mevr. Cocq en een rotslandschap elk met 10,000 fr., terwyl voor „Do langslaapster" 5000 fr. gegeven werd. De overeenkomst tusschen de Belgische regeering en den Congo-Staat, verklaart het ministerieels „Journal de Bruxelles," beant woordt aan aller eenstemmigen wonsch, dat België het gewrocht zyns konings ondersteune en staande houde, te meer nu België het recht vorkrygt om naar verkiezing den Congo- Staat over te nemen. Het ontwerp zal door het land met warmte worden goedgekeurd, voorspelt het „Journal," voor hetwelk aldus nieuwe overvloedige bronnen worden geopend. De „Indépendance" oppert eene quaestie van vorm, vragende, of de overeenkomst niet een half jaar te vroeg is geteekend, aange zien de algemeene akte der te Brussel ge houden Conferentie en de verklaring betref fende de invoerrechten in het Congo-gebied nog niet definitief tot stand zyn gekomen. Of heeft men thans soms zekerheid verkregen van de toetreding van Nederland? vraagt het blad. Zoo er de minste twyfel dienaangaande bestaat, is het de vraag, of deze voorbarige overeenkomst wel het middel is om Neder land tot beter inzicht te brengen. Het kan zyn, dat deze Staat nu oordeelen zal dat de Congo, met 25 millioen begiftigd, geene invoer rechten meer noodig zal hebben. Groot-Brltannië. De Britscho Oost-Afrikaanscho maatscbappy heeft aan haren ingenieur, den heer Dudley M'AUister, opgedragen, den spoorweg te ont werpen van Mombassa naar het Victoria-meer, op don aanleg waarvan door Stanley is aan gedrongen. De heer M'AUister zal daartoe eerstdaags naar Mombassa vertrekken. Het ontslag van een aantal postbeamb ten te Londen heeft in zooverre de beweging beperkt, dat in het hoofdbureel en in de meeste hulpkantoren thans zonder veel stoor nis gewerkt wordt. In de noordoostelyko en oostelyko wyken echter staakten de bestellers en sorteerders den arbeid, waarop allen, 250 in getal, ontslagen werden. De ontslagen mannen trokken in optocht door de straten en poogden in elk hulpkantoor aanhangers te werven, doch met weinig gevolg. De directie gelooft dat de moeilykheden overwonnen zyn en dat weldra do brieven weer geregeld zullen worden bezorgd. Onder leiding der „Postmen's Union" werd te Clerkenwell eeno byeenkomst van brieven bestellers en sorteorders gehouden, waarin op volhouden van den stryd werd aangedrongen. Ook de „Trades-Council" hield eeno verga dering, welke door een groot aantal afge vaardigden het genootschap vertegenwoor digt 42,000 Londonsche werklieden werd bijgewoond. De secretaris deelde mede dat hy den hoofddirecteur schrifteiyk verzocht had, gehoor te verleenen aan eene deputatie van den „Council", om te pogen, door gemeen- schappeiyk overleg de strike quaestie uit te maken (gelyk men weet had de postbeambten- vereeniging hiertoe de hulp van den „Trades- Couacil" ingeroepen). De heer Raikes ant woordde op dit schry ven, dat hy gaarne prac- tische raadgevingen zou aannemen, doch niet met eene deputatie als de voorgestelde het gedrag van een openbaar departement officieel kon bespreken. De „Council" besloot niettemin te trachten, langs wettelyken weg het optreden der post beambten zooveel mogelyk te steunen. Het Hoogerhuis heeft gisteren de arti kelen van het wetsontwerp betroffende Hel goland aangenomen. Een „Hof van Onderzoek" houdt zitting in zake het gebeurde met het 2de bataljon van de grenadieregarde. RuslancL De Russische regeering heeft don grens bewoners verboden hunne kinderen naar de naburige Duitsche scholen te zenden, eene gewoonte, welke tot heden in alle grens provinciën gevolgd werd. Het gebruiken of invoeren van Duitsche leerboeken is eveneens verboden. De tentoonstelling voor gevangeniswezen te St.-Petersburg zal op 15 dezer gesloten worden, waarna de tentoongestelde voorwer pen zullen worden verkocht. Servië. Het hof van cassatie te Belgrado heeft beslist dat do gewezen koning Milan als lid van het regeerendo vorstenhuis niet door de Servische pers mag worden aangevallen. Men hoopt dat dit besluit hot vertrek van Milan uit Servië zal vergemakkelyken. Verceuigde Staten. Uit de volkstelling, welke te Chicago is ge houden, blykt dat de bevolking sedert 1 Juni tot 400,000 personen is aangegroeid. St.- Loui8 heeft 449,124 en Baltimore 433,639 inwoners. De bezetting van Korea door Ameri- kaansche mariniers geschiedde volgens de „New-York Herald" op verzoek van den koning van Korea, die admiraal Belknap's bescher ming inriep. Het geheele schiereiland is nu in de macht der Amerikanen en de Ameri- kaansche kapitein Mc Gowan heeft met zyn 9taf in 's konings paleis intrek genomen. Intusschen is aan het departement van marine te Washington van de geheele zaak niets bekend. Men gelooft daarom dat de be richten overdreven zyn. Volgens don dienst staat zyn 3 Amerikaansche schepen naby Korea aanwezig. Te West-Superior, in Michigan, zyn 11. Woensdag ongeregeldheden voorgevallen ten gevolge van pogingen, door werkstakende dokarbeiders aangewend om allen arbeid te beletten. Daarby werden twee personen dood geschoten en anderen gekwetst. Gemengd Nieuws. Aan den S t ad sch en Dy k, o n d e r Willemstad, is de vrouw van een arbeider bevallen van vier kinderen. Moeder en kin deren bevinden zich naar omstandigheden vry wel. Onder Hoeven (N.-Br.) is Donder dag by het onweder de bliksem geslagen in een varkenshok, waarby een zeug en zes biggen zyn gedood. Het weder ging vergezeld van hevigen hagelslag, waardoor de halve oogst ia vernield. Van vele boekweitvelden zal niets meer terechtkomen. Te Dinteloord veroorzaakte de bliksem een begin van brand in de schuur van A. Koen- raad, doch die werd spoedig gebluscht. De ex-aartshertog Juan van Oos- tenryk, die, zooals men weet, van zyne titels en waardigheden afstand gedaan en den naam Jan Orth aangenomen heeft, voert bevel over een Duitsch schip en is 18 Mei te Plata aan gekomen, waar hy zeer verrast was over de mededeeling dat de Oostenryk Hongaarsche kolonie ter zijner eere eene manifestatie zou houden. Hy verzocht haren president dringend van dat plan af te zien. Jan Orth is thans te Buenos-Ayres en bemoeit zich alleen met handelszaken. Weldra begeeft hy zich naar Valparaiso om voor een Engelsch huis 6ene lading salpeter in te nemen. Geen vrooiyk vooruitzicht!- De weerkundigen aan het Parysche obsorvatorium verwachten dat de koude noordwestenwinden en zware regens van de laatste dagen voor- loopig nog zullen voortduren. Een oogenblik van zonneschyn te Parys werd dezer dagen door zulk donker regenweer gevolgd, dat de lampen moesten worden aangestoken. Hier en daar zal de oogst vermoedolyk geheel mis lukken alleen in Provence staan de vruch ten goed. Een jong Fransch luchtreiziger, de heer Olivier, heeft op zonderlinge wyze den dood gevonden. De schuit van den ballon, waarmede hy dezer dagen te Brittes Chaumont opsteeg, was te dicht onder den ballon aan gebracht, zoodat de reiziger zich voortdurend bevond in eene atmosfeer van gas, dat uit eene opening ontsnapte. Den heer Olivier hin derde dit zóó, dat hy na omstreeks 20 minuten daalde. Hy werd ziek en stierf eenige dagen later aan bloedvergiftiging, ten gevolge Tan het iDgeademde gas. Te Illinois is ook een luchtreiziger om het leven gekomen. Het valscherm, dat hy mede had genomen, geraakte in brand door vonken uit een zeer hoogen schoorsteen. Hy sloeg naar beneden en kwam verpletterd neer. De ballon Stollwerck met den luchtschipper Wolff, te Keulen onder stormachtig weer ver leden Zondag opgelaten, zou by Bensberg dalen en had byna de aarde bereikt, toen hy eensklaps snel weer omhoogsteeg. Twee man nen, die al aan de gondel hingen om die te verlaten, werden meegesleurd. Eén stortte van eene hoogte van 50 meter naar benoden en bleef levenloos liggen, de ander kwam by eene tweede daling van don ballon op een boom terecht en bekwam slecht9 gering letsel. Toen schoot de ballon met den luchtschipper weer de hoogte in, maar het gelukte deze na voel moeite eindeiyk behouden neer te komen, waarop de ballon weer opwaarts steeg en 's nachts by Olpe voorgoed neerkwam. Een vermakelyk schetsje van den treurigen toestand van het postwezen in Turkyo, dat tegelyk het beste bewys levert voor de noodzakelijkheid der instandhouding van de Oostenrijksche, Fransche, Engelsche en Duitsche postkantoren in Turkye, geeft dr. Mullendorf in de „Breslauer Zeitung" vol gens zelf opgedane ervaring. Wil men aan de Turksche post een brief toevertrouwen, dan moet men uiterst voorzichtig te werk gaan, om zeker te zyn dat de brief verzonden wordt. Men brengt een brief en legt hem voor den beambte op tafel. Men logt het geld voor het port er by, en blyft staan. De be ambte legt geld en brief op zyde, en vraagt, of men nog iets verlangt. „Zien, dat de post zegel op den brief gehecht wordt", antwoordt men. De beambte plakt den postzegel er op, en vraagt of men nog ietswenscht. „De post zegel moet nog afgestempeld worden." De be ambte drukt den stempel af, en zegt vriende- lyk lachend: „Nu kan er toch niets meer mede gebeuren." Inderdaad, nu heeft de be ambte er geen belang meer by den brief te onderscheppen, of de brief moest door byzon- dere dikte een begeerenswaardigen inhoud doen vermoeden. Laat men iedere voorzorg achterwege, dan wordt de brief in een hoek geworpen, en het port gaat in den zak van den beambte. In Turkye moet men dus nooit brieven in de bus werpen, maar steeds op het post kantoor brengen, en zich overtuigen dat de postzegel gestempeld wordt. In plaats van dikke brieven te verzenden, doet men goed, indien mogelyk, meerdere dunne te verzenden, die minder in het oog loopen. Gelyke voorzorg eischt de afzending van telegrammen. Een voorbeeld van het postkan toor Demirtasch haalt dr. Mullendorf aan. Hy gaf den beambte een telegram ter verzending over, betaalde de seinkosten, en verlangde een ontvangbewys. „Gy schynt my niet te vertrouwen, mynheer?vroeg lachend do beambte. „Neen, zeker niet, myn waarde." „Ja, de sleutel van de kast is, helaas 1 zoek, en ik kan derhalve geen ontvangbewys geven." „Geef my dan het geld maar terug, dan zal ik later terugkomen." „Maar ik verzeker u, mynheer, dat ik het telegram zal afzenden. „Dat geloof ik niet," antwoordde dr. Mullen dorf „gy zult het geld in uw zak stoken." „Nu, daar gy er op blyft staan, zal ik de depeche in uw byzijn afzenden." Daarop zette dr. M. zich naast bot telegraaf toestel neder, wachtte tot Konstantinopel ant woordde, en bleef tot het sluitteekon zitten wachten.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 10