Te huur: DE „MUTUAL", Vraagt! TE KOOP: H. VAN DER YLDGT, le LlSSd, HAUST LINDEBOOM, N°. 9322. Zaterdag IS .Juli. A*. 1890. goarant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 11 Juli. bij uwen Comestiblehandelaar JlMSTEFLDAM. Nederlandsche Huurwaarborg- Maatschappij. Levensverzekering-Maatschappij van Nieuw-York. 1 {i<*liai-d Al. Mc. Ourdy, President. C P. DOLK, 89 Nieuwe Haven, Rotterdam. Agenten gevraagd. Stollwerck'sche «- Borstlboisboiis LEIDSCH DAGBLAD. PRIJ8 DEZER COURANT: Yoor Leiden per S maanden1.10. Franco per poeta 1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE!*: Y.n 1—6 rogels 1.05. Iedero regol moer/0.1*4 Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het ln casseeren buiten do stad wordt f 0.10 berekend. Een meesterlijke zet. 10 Juli 1690. In herinnering gebracht door Jan Hogenkamp. (Slot.) Ofschoon Tourville met groote macht op Evertsen komt aanzetten, ofschoon deFransche opperbevelhebber nog bijgestaan wordt door verschillende schepen, welke eerst door de Nederlanders verjaagd waren, Evertsen houdt, met wat hij heeft, stand. De strijd wordt heviger. Sommige van 's Lands schepen zien zich genoodzaakt over stuur- en bakboord te slaan de meesten worden doornageld en verliezen boegspriet en ander rondhout; de schout bij- nacht Jan Dick en de kapitein Noorthey sneu velen en vele der mindere officieren en zee lieden worden gedood of gekwetst. Er is geen houden meer aan. Zonder hulp tegen den veel sterkeren vjjand te strijden gaat niet; overmacht doet zwichten Maar toch zal Evertsen trachten te behouden, wat nog behouden kan worden. In dit angstige en spannende oogenblik geeft hij het teeken, dal alle schepen met staande zeilen moeten ankeren. Dit sein wordt begrepen en met juist heid uitgevoerd. De Franschen drijven af en de Nederlanders blijven liggen. De list, door Evertsen aangewend, wordt in het begin niet opgemerkt door de Franschen, voor wie het voortdurend stil blijven der Nederlandsche vloot later onverklaarbaar is en die, daar de afstand grooter wordt, weldra genoodzaakt worden den strijd te eindigen. Dit was de eerste maal, dat eene geheele vloot door die krijgslist behouden bleef. „De meesterlijke zet" van Evertsen toch maakte het mogelijk, dat niet alles verloren ging. Tot juist begrip van de manoeuvre, door Evertsen gelast, diene, dat zulks mogelijk was onder omstandigheden als thans aanwe zig waren, nl. windstilte en ebbe. Hiervan wist hij meesterlijk partij te trekken. En al wordt beweerd dat het nog eens gebeurd is, doch met één schip, en aan den vice-admiraal Callenburgh de uitvinding wordt toegeschre ven, zeker is het dat Evertsen als opperbe velhebber het sein moest geven, wilde de ge heele vloot ten anker gaan. Het pleit voor zijne groote bescheidenheid, dat hij in het omstandig verhaal van den strijd, aan de Staten- Generaal gezonden, slechts terloops van het feit spreekt, zeggende„dat het geraden wiert ge vonden met-'s Lands vloot te anckeren." Thans de uitslag, die, zooals begrijpelijk is, niet aan de verwachting beantwoordde. Hoe kordaat de Nederlanders zich gehouden en verweerd hadden de „Prinses Maria", onder Schey, had b. v. 24,800 pond buskruit ver schoten in dit gevecht, dat van 9 uren 's morgens tot 5 uren 's middags geduurd had, hadden wjj eene nederlaag geleden, zoo als nog nooit eene onzer vloten had onder vonden. Van de 22 schepen waren er maar 3 in weerbaren toestand; de overigen waren zéé gehavend, dat zij geen dienst konden doen, terwijl het verlies van rondhouten, zeilen en krijgsbehoeften aanzienlijk was. Van dezen toestand werd Torrington door den secretaris der vloot kennis gegeven en ofschoon de belofte gedaan werd ons ter hulp te zullen komen, was die hulp echter van weinig beteekenis. Van 11 16 Juli bleven de bondgenooten schermutselende aftrekken; op den laatsten datum werd de vijand het laatst gezien, waarop besloten werd terug te keeren. Nog iets, wat gedurende dat terugtrekken geschied is, mag niet onvermeld bl ij ven. In den nacht van 13 op 14 Juli zonk het schip „'t Wapen van Utrecht" van 64 stuk ken, even nadat het volk geborgen was. Den 14den moesten „de Maagd van Enkhuizen", de „Tbolen" en de „Elswout" togen den wal gezet worden, omdat ze niet verder voort konden en niet door de Britten beschermd werden. De „Maze", onder Jan Snellen, bleef behouden, doordien hem, koers zettende naar Portsmouth, door een vijf- of zestal vijande lijke schepen de weg werd afgesneden, zoodat hij genoodzaakt is zijn schip by Pevensy tegen den wal te zetten. Dadelijk laat bij eenige stukken naar den wal brengen, richt eene batterij op, plaatst tenten van de over gebleven zeilen voor zich en zijn volk, laat een'ge gaten in het schip boren, zoodat het zinkt en onbeweeglijk blijft liggen en wacht verder de dingen af, die komen zullen. Wel groeit het aantal schepen des v(jands tot 13 aan, wel wordt met branders beproefd het schip te vernielen, doch alles is vruchte loos, dank zij den genomen maatregelen van den bevelhebber. De vijand trekt af. Snellen laat zijn schip dichten en komt behouden in het Vaderland terug. Zooals uit het voorgaande blijkt, hebben wij geen melding van bijzondorheden gemarkt omtrent hetgeen verricht is door de Engelschen. Dit was ook onze bedoeling niet en zou be zwaarlijk gaan, omdat dan de ruimte, be schikbaar gesteld, zéér ver overschreden zou worden. 't Was hier meer te doen om hetgeen onze helden verricht hebben, dat grootor en roem rijker geweest zoude zijn als eigenbelang en daardoor verraad niet in het spel waren geweest. Doch de nederlaag, nu ondervonden, zou schitterend gewroken worden. Daaraan hopen wjj later onze lezers nog eens te „herinneren." Ds. W. Briét J.Pzn., predikant te Gor- kum, heeft het beroep naar de Ned.-Herv. gemeente alhier aangenomen. Door deze aan neming wordt voorzien in de vacature, ont staan doordien den heer Joh. Drost op zijn verzoek eervol emiritaat werd verstrekt. De heer Briët werd geboren in het jaar 1848, werd in 1872 candidaat in Gelderland, den 27sten April 1873 predikant te Houten, in 1878 predikant te Voorthuizen en 4 Mei 1884 predikant te Gorkum. B(j koninklijk besluit is, voor den duur van het studiejaar 1890-1891, benoemd tot rector-magnificus der Rijksuniversiteit: a. te Leiden dr. C. K. Hoffmannb. te Utrecht dr. J. H. Gallée; c. te Groningen dr. J. C. Kapteyn Door eenige ingezetenen te 's-Hage is thans ter onderteekening by de burgerij in omloop gebracht oen algemeen verzoekschrift aan Z. M. den Koning in zake de waterver- ver8ching. In het adres wordt o. a. het vertrouwen uitgesproken, dat requestranten geen jjdel be roep doen op Zr. Ms. bakende groote recht vaardigheid, vooral daar, waar het geldt het welzijn van 's Konings onderdanen, wanneer zij Z. M. eerbiedig naderen met het innige verzoek een einde te doen maken aan den, de gezondheid van de burgerij bedreigenden, toestand. De adressanten sproken ook het vermoeden uit dat H. K. II. Mevrouw de Groothertogin van Saksen, Prinses Sophia der Nederlanden, het grootste gedeelte der voor het kanaal be- noodigde terreinen kosteloos aan het gemeente bestuur afstond, in de overtuiging daarmede te handelen tot heil van de gezondheid der res dentiebewoners. Deze volkspetitie ligt op verscheidene, nader bekend te maken, plaatsen der stad ter tee- kening Het adres van de geneesheeren betreffende de grachtverversching aan den gemeenteraad is alleen uitgegaan van de doctoren, die bin nen de stad praktijk uitoefenen. Bij de genees kundigen, te Sclieveningon gevestigd, is hot niet rondgegaan. Onder de onderteekenaren bevindt zich ook dr. Wolterbeek Muller, het lid van den ge meenteraad, dat in Maart jl. in den Raad adviseerde en stemde tegen de spuiing. Het adres luidt woordelijk aldus: „Aan den Gemeenteraad van 's-Gravenhage, „Geven te kennen ondergeteekenden, allen geneeskundigen alhier, dat z(j zich in hot belang der ingezetenen verplicht achten, de aandacht van het gemeentebestuur te vestigen op den, voor do gezondheid hoogst schadelijken toestand der grachten. „Met het oog op de, in het zuiden van Europa heorschende cholera, en in de onzeker heid of deze ons in korteren of langeren tijd zal bereiken, achten z(j het niet verantwoord, te volharden bij het eens genomen besluit om de bestaande vervorschingsmiddelen der grachten tot het einde van het badseizoen ongebruikt te laten, daar alsdan de epidemie zou uitbreken in eene bevolking, wier weerstands vermogen verzwakt is, door het gedurende maanden lang inademen van, voor de gezond heid schadelijke dampen. „Reden waarom ondergeteekenden verzoeken terug te komen op het besluit dienaangaande van 4 Maart 1890." (Volgen de ondorteeke- ningen.) Van dit adres is tevens afschrift gezonden, aan het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Een grach! water adres van de bewoners der Maurit8kade c. a. is verzonden met 104 handteekeningen. Nu gaat er nog een rond langs de Bierkade en omgeving. Naar het „Vad." vernoemt, heeft de minister van oorlog aan den minister van binnenland- sch3 zaken zijr.o bezwaren kenbaar gemaakt over den toestand van het grachtwater te Delft en te 's-Gravenhage, waardoor do mili tairen van de garnizoenen aldaar geen gebruik meer kunnen maken van do zweminrichtingen en het verblijf in de kazernen, nabij de grach ten gelegen, schadelijk wordt voor de ge zondheid. Woensdag is te 's-Gravenhage in den ouderdom van 75 jaren overleden de heer J. Boom, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, oud-hoofdofficier bij de administratie der Kon. Ned. Marine. - Binnen eenige dagen zullen onkele in dienst zijnde oorlogsschepen van Willemsoord naar Amsterdam vertrekken, ten einde geza menlijke oefeningen in de Zuiderzee te houden. de Ontl>ijtlioelv de Sncadekruidkoek de Gremberlioeli V^n Fabriek „De Wachter", («ree Hcerenhulzen, voorzien van vele gemakken, aan den Zoeterwoudschen Singel, tegen matigen huurprijs. Te bevragenHaven No. 28 en Langegracht No. 18. (OPGERICHT IN 184=7.) Bovengenoemde Maatschappij, waarvan het hoofdkantoor gevestigd is te Amsterdam, sluit contracten met Eigenaars van Wonin gen, waarbij hun, tegen betaling van eene geringe driemaandeiyksche contributie, hulp (zoo noodig gerechtelijke) wordt verleend tegen wanbetalende huurders. Inlichtingen zijn te bekomen bjj den Agent te Leiden den Heer W. A. EL9HOF, aan de Haarlemmerstraat 130, Grossier in Wijnen en Gedistelleerd. Directie C. WRRTZ VAN DOORNEN. OPGERICHT in 184=3. Uit het jaarverslag, eindigende 31 December 18S9. Aantal polissen in omloop 182,310 met een verzekerd kapitaal van f 1,414,874,834.30. waarvan alleen in 1889 zjjn uitgegeven 44,577 met eon verzekerd kapitaal van379 006,208.43. Ontvangsten77,797,549,05 of vermeerderd laatste jaar 12,257,717.75. Betalingen aan Polishouders 38,001,520.95 1,182,645.40. Waarborgfonds341,003,320.05 25,797,936.15. Extra-Reserve24,143,121.10 4,292,962.03. Directie voor Nederland en België 73 Ruc de Ia Régcnce, Brussel. Generaal-Agentuur voor Nederland: 747 Prinsengracht, Amsterdam. VERTEGENWOORDIGER VOOR ZUID HOLLAND: gefabriceerd na voorschrift van den kon. TJniversiteits-Prof. Gehm. HofVad Dr. Harless, Bonn, hebben sedert 50 jaren als verzachtend middel tegen hoesten, heesch- heid en aandoening der ademings - organen I uitstcekende diensten bewezen. Bij spoedige afwisseling van warme en kondo lucht is 't bijzonder aanbcvclens- wardig een bonbon te gebruiken. Verpakking: Geele pakjes a 25 cent. Alom verkrijgbaar. circa 300 roeden Stcgerhoeken-AAnl- appelen, by

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5