Zaterdag 3J2 JTnli, As. 1890. jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nomincr toestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 11 Juli. PRIJS DEZER COURANT: Voer Leiden per 3 meenden1.10. Frenco per post1.40. Afzonderlek© Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Yen 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letters neer pleetsraimte. Yoor het in- cesaeeren buiten de stad wordt 0.10 borekend. Officieel© Kenniegeving-en. SCHITTERIJ. Burgemeester eD Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de Commissie, volgens art. 15 der Wet op de Schutterijen, van don llden April 1827 (Staatsblad No. 17), benoemd tot het onderzoe ken van on beslissen omtrent de redenon van vrij stelling en uitsluiting, zal vaceoren op het Raadhuis dozer gemeente, op Yrijdag den 18den Juli aanstaande, 'a namiddags te zes uren. En worden dienavolgcns opgeroepen: 1°. al de zoodanigen, die aan de loting van dit jaar deelgenomen hebben; ■2°. degenen, die sedert de vorige inschrijving alhier zijn komen wonen en geboren in de jaren 1856 tot 1864 ingesloten; 3°. zij, die ambtshalve zijn ingeschreven en eenige leden tot vrijstelling vermeenen te hebben; -4®. degenen, die na hunne indienststelling bij do Schutterij recht op vrijstelling hebben verkregen alsmede die bij het bataljon om lichaamsgebreken tijdelijk zijn vrijgesteld, en 5°. degenen, die volgens art. 3 L on M. der Wet, als tot de nacht- of brandwacht behoort nde, ljjf- of huisbedienden zijnde, of bedeeld wordende, of wel als gepasporteorde zoemiliciens, krachtens art. 160 der Militiewet, vrijstelling kunnen erlangen; om zich voor gemelde Commissie te vervoegen, op bovengemelden dag, al waro het dat bij hen geen oproepingsbiljot was ontvangen, ten einde over dc iugediende reclames uitspraak worde gedaan, terwijl zij, die alsdan niet verschijnen, geacht zullen wordon geene reden tot vrijste ling te hebben en mitsdien, overeenkomstig art. 16 van Zijner Majesteits besluit van den 28sien Juni 1828 (Staatsblad No. 42), voor zooverre zij dienstplichtige nommers getrokken heb ben, bij de Schutterij eullon worden ingelijfd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 11 Juli 1890. E. KIST, Secretaris. Aan de universiteit alliier is het voor bereidend examen in de geneeskunde afgelegd door de heeren J. H. Selhorat en A. H. Oort. De Commissie voor de Arbeiders-enquête zal na 20 dezer haar onderzoek voortzetten te Leiden en alhier verschillende getuigen hooren. Ook voor deze verhooren zullen stenografen van de Staten-Generaal bijstand verleenen. Na afgelegd examen der leeilingen van de Muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst alhier, hebben hedennamiddag plaats gehad de volgende bevorderingen: P i s d o. (Van de 139 leerlingen 80 bevorderd). Tot de 2de klasse: M. De Goeje, W. A. De Sturlcr, S. Goekoop, 8. De Sturler, H. Brummelkamp, A. Van Deventer, B. Spiecker, J. Franckeu, B. Winckel, Gr. Wijting en L. Necb. Tot do 3de klasse: M. Meetor, I. Charbon, 8. A. D. De Sturler, J. Pommée, P. Bol, J. Kelder, J. C. Blankenberg, J. Fockoma Andre», J. C. Felix, N. Bol, C. A. Visser en G. Sanders. Tot de 4de klasse: R. v. d. Mey, A. G. Boekwijt, W. Greven, W. A. M. De Goeje, C. Verboom SoumaiD, A. C. H. Van Blokhuyzen, A. Van Lith, A. v. d. Wijck en J. C. Blote. Tot de 5do klasse: M. Van Nes, A. Muller, H. Muller, C. Darlang, A. Bronkliorst, G. Hulshoff, J. Oleff, A. A. G. Gooezen, M. G. De Groot, J. Le Poole en C. A. v. d. Burg. Tot de 6de klasse: A. D. H. De Bruyn Kops, H. Blankenberg, G. Kooyker, M. Van Yoorthuysen, J. De GraafT, F. S. W. Parmentier, C. M. Parmentier, A. Jentink en M. Prins. Tot de 7de klasse: W. C. De Yoogt, W. H. P. BrüggemaDn, G. C. Stiekkel Schoemaker, M. Hooi berg, G. Fockema Andre® en J. D. G. Frank. Tot de 8ste klasse: C. Jesse, J. Van der Hoeven, J. v. d. Wolk, J. E. Zirkzee, C. Brüggemann, J. E. Boekwijt, S. B. Crommelin, C. V. Bos, H. C. Vreede, A. Dc Stoppelaar, A. Van Leeuwen en J. J. Van Amerom. Tot de Soloklaase: C. Sijtsma, A. M. Zaayer, C. Meerburg, M. Ridderhof, H. C. Ten Brink, H. G. Van Doesbnrgh, P. D. Vermaas, J. H. Backer, J. E. Maingay en A. C. Van Hartrop. Viool. (Van de 54 leerlingen 33 bevorderd). Tot de 2de klasseC. I. A. Francken, G. W. Van Gras- atek, C. E. Hollmann, A. Thora en C. Van Lith. Tot de 3de klasse: C. H. De Goeje, A.VanRhijn, P. Ere mm er, F. Bol, J. G. Groenewoud, A. Parmen tier, E. D. Abspoel, A. Roelofs Heyermans en F. Meeter. Tot de 4de klasso: G. J. Sala, H. K. Offerhaus en P. C. Knaap. Tot de 5do klasse: J. P. L. Hagen, F. De Wilde en A. Tieleman. (In de 5do klasso geplaatst): J. H. Wagener, G. I. H. Wagoner en G. Van Lissa. Tot de 6de klasse: H. G. Martin, D. A.Heynsius, I. Blankenberg, M. J. E. Bos, C. B. Duyster, A. G. Boekwijt en A. Rappard. Tot de 7de klasse: O. Cahen, I. Vos, J. J. Van Amerom en C. V. Bos. Tot do 8ate klasse: J. A. Van Djjk en J. P. C. Van Dissel. Violoncel. (Van de 7 leerliagen 5 bevorderd). Tot dc 3de klasseL. H. A. Crommelin en W. De Loos. Tot de 4de klasse: W. C. Brouwer. Tot de 5de klasseD. Jaeger. Tot de 6de klasse: E. B. Couvée. Theorie. (Van de 20 leerlingen 10 bevorderd en 3 voorwaardelijk). Tot do 2de klasse: (voorwaar delijk) M. Van Leeuwen, J. Olefi' en E. Van Dam. Tot de 3de klasse: M. Zaayer, J. v. d.'Wolk en M. Prins. Tot de 4de klasse: E. Dumont, J. E. Maingay, C. De Haas, Ph. Hoogenstraaten, J. J. Van Amerom en A G. Boekwijt. Tot de 5de klasse: A. Van Leeuwen. Van de Elémentairklasso tot de lsto Koorzangklasse. (Van de 18 leerlingen 15 bevorderd): J. W. Oort, L. Van Assendelft de ConiDgb, Th. Van Assendelft de Coningh, L. Necb, L. v. d. Kloes, J. Francken, A. Van der Veen, J. H. P. Eseers, E. Hollmann, H. Tieleman, A. Tieleman, J. F. Van Hoeken, J. R. F. Vrjzelaar, C. De Sturler en A. Thora. Tot de 2de Koorzangklasse. (Van de 14 leerlingen der late Koorzangklasse 8 bevorderd): G. J. Mulder, G. J. Corts, C. A. Visser, E. Spiecker, A. Parmentier, L. H. A. Crommelin, G. A. De Kpster en P. B. Pommée. Door den minister van binhenlandsche zaken is bepaald dat den 28sten Juli a. e. alhier door den heer C. W. Hoenkamp, hoofd eener openbare lagere school en teekenonder wijzer aan de Rijks-normaalscbool te Utrecht, op eene nader aan te wijzen plaats, 's mor gens van 10 tot 12 ex 's middags van 1 tot 4 uren, voordrachten zullen gehouden worden, waarin het onderwijzend personeel der lagere scholen wenken zal ontvangen aangaande het elementair teekenonderwijs en gelegenheid zal hebben inlichtingen daaromtrent te be komen. Hoofden van scholen, onderwijzers en onder wijzeressen, zoowel bij openbare als bijzondere scholen, kunnen kosteloos deze voordrachten bywonon, voor zoover de plaatsruimte in de daarvoor bestemde lokalen zulks toelaat. Zij melden zich te dien einde vóór 20 Juli schriftelijk bij gewonen brief aan by de school opzieners in het district, waarin de plaats gelegen is, waar do voordracht zal gehouden worden, en in welks nabyheid belangstellenden wonen. Desnoods zenden de district-schoolopzieners aan hen, die zich het laatst aanmelden, bericht dat do beschikbare ruimte niet gedoogt hen toe te laten. Aan de overigen worden toegangskaarten uitgereikt. Aanbevolen wordt by de voordracht het gereodschap, noodig tot het houden van korte aanteekeningen, mede te brengen. Die voordrachten zullen worden gehouden van 25 Juli tot 10 Augustus door het geheele land, behalve door den heer Hoenkamp, ook door de heeren W. B. G. Molkenboor, van AmsterdamD. Lako, van Zwolle; G. A. Laag land, van 's-Gravenhage, en B. W. Wierik, van Amsterdam. Dezer dagen kwam uit Indiü het treurig bericht van het overlyden van den officier van gezondheid der 2de klasse J. Van Gelder. Geplaatst aan het militair hospitaal te Soerabaia, viel hy den 30sten Mei binnen veertien uren als slachtoffer der cholera. Hy werd in het begin van dit jaar op zyn verzoek gedetacheerd by het Nederlandsch- Oost-Indische leger, nadat hy, na zyne terug komst uit West-Indië, ruim oen half jaar alhier in garnizoen was geweest. Jacob Yan Gelder stond bekend als een man van trouwe plichtsvervulling en als degelyk en humaan arts. De Eerste Kamer hield gisteravond om acht uren eeno vergadering, tot hervatting harer werkzaamheden. Ingekomen waren de laatstelyk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen, welke naar de afdeelingen werden verzonden. De Voorzitter deelde mede dat de door de Regeering toegezegde stukken betreffende het tractaat met Frar.kryk over de grensscheiding te Suriname zyn ingekomen en ter beschik king van de leden ter griffie zijn nedergelegd, natuurlijk onder geheimhouding, De heer Van Zuylen van Nijevelt vroeg het woord. Naar bij vernam, W3S de bedoeling des voorzitters, beden (Vrydag) het sectie- onderzoek over het ontwerp tot goedkeuring der verklaring met Frankryk te doen houden. Na hetgeen over die zaak in de andere Kamer is geschied, zou de Regeering er misschien prys op kunnen stellen vóór den aanvang van dat onderzoek eenige vertrouwelyke mode- deelingen in comitó-generaa! te doen. Mocht spr. zich daarin niet vergissen en de Regeering dit wenschen, dan stelde hy voor, heden vóór het sectie-onderzoek eerst eene vergadering in comité generaal te doen plaats hebben, waarin der Regeering gelegenheid werd gegeven die mededeelingen te doen, welke zy ter zake dienende acht. De Voorzitter vroeg of de Regeering daartoe bereid was. De minister van koloniën antwoordde dat de Regeering zeer gaarne aan het verlangen zal voidoen ooi vooraf mededeelingen in comité generaal te doen. De Voorzitter stelde dan voor hedenochtend om 11 uren eene vergadering in comité gene raal te houden, tot het ontvangen derregee- ringsinlichtingen. De heer Fransen Van de Putte deed op merken dat zoooven was medegedeeld dat de overgelegde stukken ter griffie zyn gedepo neerd. Geen der leden had daarvan nog kennis kunnen nemen. Hy zou het dus wenscheiyk achten de geheime vergadering een paar uur later te houden. De Voorzitter antwoordde dat de stukken niet zoo omvangryk zyn, dat daardoor de Regeering8mededoelingen en het sectieonder- zoek vertraagd zouden behoeven te worden. Wenschelyk is het eenigen Bpoed te maken met het sectieonderzoek om niet langer dan zoover het in 's lands belang noodig is de Kamer te doen byeenblyven. Hij handhaafde dus zyn voorstel. Het voorstel des Voorzitters werd zonder hoofdelyke stemming goedgekeurd. Daarna vernieuwde de Kamer hare afdee lingen. Hedenochtend kwam de Kamer te kwart over elven weder byeen. Na voorlezing der notulen bracht de heer Pyls rapport uit over een adres van de Kamer van Koophandel te Winschoten ter bestryding van de spoorwegovereenkomsten, welk adres ter griffie werd gedeponeerd. Daarna veranderde de Voorzitter de ver gadering in comité-generaal, waartoe gister avond werd besloten, ten einde der Regeering gelegenheid te geven tot het doen van mede deelingen over de Lawa quaestie. Da geheime zitting duurde van halftwaalf tot halféén. Toen werd de openbare vergadering gesloten. Daarna ving het afdeelingsonderzoek aan. Vermoedelyk zal Maandag weder 69ne open bare vergadering gehouden worden. Men schrijft ons heden uit Noordwyk: Zy, die het initiatief namen in zake bet request aan den minister van waterstaat, handel en nyverheid, ten einde de aankomst en het vertrek der posten in het belang van vele gemeentenaren boter geregeld te zien, hebben heel wat medewerking gevonden. Op hoop van zegen is bet stuk, voorzien van een zeventig handteekeningen, reeds in zee. De Haagsohe Nationale Vereeniging orga niseert tegen Prinsessedag een historisch ge- kostumeerden optocht. Z. D. H. de hertog van Saksen, neef van d >n regeerenden hertog en niet de erfgroot- hertog, zooals abusief is gemeld is te Zand- voort aangekomen. (D. v. Z.-H.) Men meldt ons uit 's Gravenbage, dd. 10 Juli: Heden is hier ter stede overleden de heer Q. Wennekers, architect en voornaam grondeigenaar, die zich herhaaldelijk, vooral op het gebied van bouwwerken en bouw- politie, heeft later, gelegen liggen aan go publieke zaak in deze gemeente. In kieic.e geschriften en onderscheidene couranten-ar tikelen gaf hy zyne adviezen, die zich steeds door onpartydigheid kenmerkten, ten beste. Hij was in vele kringen zeer gezien. Vanwege de heeren Peek en Cloppen- burg is gisteren in het hotel „De Overdekte Markt", Wagenstraat te 's-Gravenhage, aau- besteedhet bouwen van een heerenkl66ding- magazijn aldaar. Minste inschryver was de heer H. De Vos te Utrecht, voor f 49,835. Z. M. de Koning heeft, naar wy ver nemen, de tot dusver aan hem gerichte ver zoekschriften betreffende den toestand van het grachtwater te 's-Gravonhage, Delft en Omstreken, gesteld in handex van den minister van binnenlandsche zaken, die de adressen heeft verzonden aan den Commissaris des Konings in deze provincie, met verzoek om bericht en raad. De gemeenteraad te Amsterdam heeft tot hoogleeraar in de faculteit der godgeleerd heid by de gemeentelyke universiteit benoemd dr. S. Cramer, predikant te Zwolle en reeds beroepen als opvolger van prof. De Hoop Scheffer aan het seminarium der Doopsgezin den te Amsterdam. De Donderdag morgen op het Loo aan gekomen erfprins van Waldeck-Pyrmont, broeder van onze Koningin, maakte des middags met H. M. een rit door het Konink- lyk park en de Soerensche bosschen. Heden-, Vrydag-middag, keerde de hooge gast per trein van 4.48 naar Bentheim terug. H. M. vergezelde haren broeder tot aan den trein. De heer Simons, oud-ingenieur der Staats spoorwegen, uit 's-Hage, overleed gisteren plotseling op de badplaats Ems. By het Zangersfeest te Arnhem in Aug. zyn feestdirecteuren de heeren J. A. Kwast Jr., van Arnhem, en A. J. Gaiilard, van Kampen solisten mej. Wia Dikema, Rogmans en Orelio. Het koor zal bestaan uit ongevesr 550 zangers, behoorende tot 13 medewerkende vereenigin- gen. 4 orkesten zullen zich doen hooren dat van Joh. M. Coenen te Amsterdam, van het 5de reg. inf. te Nymegen, de Arnhemache Orkestvereeniging en van het 8ste reg. inf. te Arnhem. Naar men verneemt, heeft dr. M. Nassau Noordewier, leeraar in deLatynscheen Griek- sche talen aan het gymnasium te Delft, zyn eervol ontslag aangevraagd. Voor het hoofdonderwyzers-examen heb ben zich in het geheele land aangemeld 1142 mannelyke en 85 vrouwelyke candidaten. De „Prins-Hendrik stichting" heeft van H. K. H. Prinses Sophie van Saksen-Weimar 500 ontvangen. Van het door de heeren gebroeders E. on M. Cohen, te Arnhem en Nymegen, uit gegeven wordend ryk geïllustreerde werk „Stanley in Afrika's donkere wildernissen" is thans de 2de aflevering verschenen. De vraag naar de Engelsche prachtuitgaaf van Stanley's reisverhaal is zóó groot, dat thans 20 pd. st. gevraagd wordt voor een exemplaar, dat eerst 10 pd. st. 10 s. kostte. De oplaag van 2 guineas ad 18,000 exem plaren was in eene week uitverkocht. Waarschynlyk zullen drie priesters uit het Bisdom van 's-Bosch zich begeven naar Nieuw Orleans, om eenigszins te voorzien in het gebrek aan priesters aldaar. Van twee is zulks zeker, een derde heeft nog eenige be zwaren uit den weg te ruimen. Het stoomschip „Obdam," van Nieuw- York naar Rotterdam, vertrok 10 Juli van Boulogne; de „Semarang," van Rotterdam naar Java, passeerde 8 Juli Perim; de „Veen- dam," van Rotterdam naar Nieuw-York, pas seerde 10 Juli Lizard; de „Drente" arriveerde 11 Juli van Rotterdam te Batavia; de „Prins Willem IH" vertrok 10 Juli van Nieuw-York naar W.-Indiê. By koninkiyk besluit van 6 dezer is, met

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1